Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 09:37   #1
Koliko kugla zemaljska ima atoma

Pozdrav,

molio bih bilo kakvu procjenu ovoga podatka. Nije sada bitno jedan više ili manje xd ...nego onako ugrubo.
I ako se može potkrijepiti nekom isto tako grubom računicom, tako da nije baš izvučeno iz džepa.

Hvala.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:53   #2
https://education.jlab.org/qa/mathatom_05.html
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:36   #3
jel taj broj uključuje i atome u svim živim bićima, u svim stvarima koje je čovjek stavio na zemlju ili
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:38   #4
A otkud su došle te stvari koje je čovjek stavio na Zemlju nego iz Zemlje?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:01   #5
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
A otkud su došle te stvari koje je čovjek stavio na Zemlju nego iz Zemlje?
Skroz na početku?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:08   #6
Rezultat treba i korekciju. Izračun se odnosi na 8 najčešćih elemenata Zemlje, planete. Ne atmosfere (a dušik debelo preko 3/4 iste), a i ostali elementi koji nisu navedeni, nije da su u baš malim količinama (ugljik, kalij, natrij, fosfor, nikal, krom, cink, klor...)
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:02   #7
Dobro, pa koliko je onda atoma na Zemlji? u svemu ikad što ima atome na Zemlji?

Pitala sam jednom za svemir, kaže guglo 10 na 80. Meni to nekak zazvučalo malo, s obzirom da postoji poprilično svjetlosnih godina oko nas s popriličnim brojem galaksija i planeta.

A možda samo ne kužim koliko je 10 na 80 velik broj

A 70 kg body would have approximately 7*1027 atoms. Puta sedam milijardi. A životinja?? A auta? Ormara? Zgrada? Biljaka? atmosfere? Vode? Svega ikad na Zemlji? A di još u Svemiru?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:52   #8
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Dobro, pa koliko je onda atoma na Zemlji? u svemu ikad što ima atome na Zemlji?

Pitala sam jednom za svemir, kaže guglo 10 na 80. Meni to nekak zazvučalo malo, s obzirom da postoji poprilično svjetlosnih godina oko nas s popriličnim brojem galaksija i planeta.

A možda samo ne kužim koliko je 10 na 80 velik broj

A 70 kg body would have approximately 7*1027 atoms. Puta sedam milijardi. A životinja?? A auta? Ormara? Zgrada? Biljaka? atmosfere? Vode? Svega ikad na Zemlji? A di još u Svemiru?
Da li ti mislis da ovakva pitanja zaista imaju nekog smisla i da ce ti doneti neku vrstu korisnog znanja? Da li posle toga ide pitanje, koliko elektrona i protona ima na Zemlji, a sta je tek sa leptonima i ostalim cesticama? Ja ti savetujem da se prvo obavestis o gradji atoma i o cesticama koje postoje oko nas, jer ces na taj nacin dobiti znanje koje ima neki temelj.
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:35   #9
10 na 80-tu je jako, jako, jako jebeno veliki broj....
Roodonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:39   #10
možda čudno, ali lakše je odrediti količinu protona i neutrona nego količinu atoma.
protone ineutrone odredimo djeleći masu zemlje sa masom protona ili neutrona
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:06   #11
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Da li ti mislis da ovakva pitanja zaista imaju nekog smisla i da ce ti doneti neku vrstu korisnog znanja? Da li posle toga ide pitanje, koliko elektrona i protona ima na Zemlji, a sta je tek sa leptonima i ostalim cesticama? Ja ti savetujem da se prvo obavestis o gradji atoma i o cesticama koje postoje oko nas, jer ces na taj nacin dobiti znanje koje ima neki temelj.
Kakav je ovo odgovor? Zar svo znanje koje imamo mora biti korisno? Ne smijemo se pitati pitanja koja su u biti nevažna za našu egzistenciju? I ne objašnjavaj mi strukturu atoma, kobogatemolim.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:33   #12
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
jel taj broj uključuje i atome u svim živim bićima, u svim stvarima koje je čovjek stavio na zemlju ili
Ljudska bića i općenito sva živa bića su u ovom slučaju potpuno zanemariva i sasvim je svejedno uključiš li ih u taj broj ili ne.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 09:32   #13
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
10 na 80-tu je jako, jako, jako jebeno veliki broj....
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1040
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 09:50   #14
Da ne čitam to sve, jeste li došli do Busy Beaver brojeva?

Nedavno sam čitao kako su Aaronson i neki njegov student dokazali da BB(8000) ili veći ne može biti točno određen koristeći Zermelo Fraenkel aksiome teorije skupova. Kao da je toliko velik da prkosi svemu

Nije baš intuitivno, s obzirom da je jasno da je BB(8000) ili više konačan broj. Nisam čitao pravi dokaz, nego samo informaciju o tome.

Za staviti točku na tu raspravu o velikim brojevima, ili ovdje stože govoreći brzorastućim funkcijama, ja ne znam za 'veći broj' od n-tog Super Busy Beavera, odnosno onog koji je 'oracle' odnosno Super Turingova mašina za BB brojeve..

Počeo sam bio čitati onu temu, ali nije to to

Veliki brojevi su svakako zanimljiva tema, barem meni, posebno u kontekstu limita našeg znanja. Kako bi Aaronson rekao, komputacijska teorija kompleksnosti je kvantitativna epistemologija
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:04   #15
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Kakav je ovo odgovor? Zar svo znanje koje imamo mora biti korisno? Ne smijemo se pitati pitanja koja su u biti nevažna za našu egzistenciju? I ne objašnjavaj mi strukturu atoma, kobogatemolim.
Pa ako gledaš sa inžinjerske strane, da, znanje mora biti korisno. Ako gledaš sa filozofske strane onda ne.
SnakeDoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:38   #16
Quote:
SnakeDoc kaže: Pogledaj post
Pa ako gledaš sa inžinjerske strane, da, znanje mora biti korisno. Ako gledaš sa filozofske strane onda ne.
A što je sa onim između, sa prirodo-znanstvenom stranom?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:42   #17
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da ne čitam to sve, jeste li došli do Busy Beaver brojeva?

Nedavno sam čitao kako su Aaronson i neki njegov student dokazali da BB(8000) ili veći ne može biti točno određen koristeći Zermelo Fraenkel aksiome teorije skupova. Kao da je toliko velik da prkosi svemu

Nije baš intuitivno, s obzirom da je jasno da je BB(8000) ili više konačan broj. Nisam čitao pravi dokaz, nego samo informaciju o tome.

Za staviti točku na tu raspravu o velikim brojevima, ili ovdje stože govoreći brzorastućim funkcijama, ja ne znam za 'veći broj' od n-tog Super Busy Beavera, odnosno onog koji je 'oracle' odnosno Super Turingova mašina za BB brojeve..

Počeo sam bio čitati onu temu, ali nije to to

Veliki brojevi su svakako zanimljiva tema, barem meni, posebno u kontekstu limita našeg znanja. Kako bi Aaronson rekao, komputacijska teorija kompleksnosti je kvantitativna epistemologija
Zanimljivo! Možeš li to staviti na temu o velim brojevima, pa da tamo nastavimo diskusiju?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:54   #18
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
A što je sa onim između, sa prirodo-znanstvenom stranom?
Pleše na tankoj granici.
SnakeDoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:27   #19
Quote:
SnakeDoc kaže: Pogledaj post
Pleše na tankoj granici.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 23:07   #20
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
Ljudska bića i općenito sva živa bića su u ovom slučaju potpuno zanemariva i sasvim je svejedno uključiš li ih u taj broj ili ne.
jer je 10 na 27 zanemariv u odnosu na 10 na 80?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.