Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2010., 12:59   #1
Hrvatski kraljevi, dokumentarna emisija na HRT-u

Samo bih vas želio upoznati sa nadolazećom visokobudžetnom povijesnom dokumentarnom serijom o ranom Hrvatskom srednjevjekolju.
Za sada ne znam točno koje će se razdoblje sve obuhvatili,ali po traileru sam primjetio i Mongole(Tatare).

U svakom slučaju veliko osvježenje na HRT-u i kakav god dokumentarac bio,podržavam i jedva čekam da počne.
Također nadam se da bi ovo moglo potaknuti veće zanimanje Hrvatske javnosti,pogotovo mlađih, za Hrvatsku povijest.
A možda se snimi i povijesni film o tom razdoblju,ili čak igrana serija.

Evo trailer pa mi recite što mislite
http://www.youtube.com/watch?v=exNHk...eature=related
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 13:35   #2
A kad je?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 13:43   #3
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
A kad je?
Emitiranje bi trebalo početi krajem siječnja ili početkom veljače, nakon što završi emisija o Hrvatskom proljeću, koja, čini mi se, ide srijedom navečer na HRT 1.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 14:00   #4
po onome što sam dosad vidio i čitao, serijal će biti vrhunski. sviđa mi se što su tijekom snimanja angažirani najbolji stručnjaci za to razdoblje.

još važnije, s obzirom da takve serije privuku širok spektar gledatelja, vjerujem da će neke dosad uvriježene pretpostavke i stereotepi određenim dijelom biti eliminirani.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 14:17   #5
Napokon se netko sjetio obraditi to razdoblje Hrvatske povijesti !!!!!!!!!!!

Lucy Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 15:40   #6
Svaka pohvala.
Ne bi volio cjepidlačiti, ali malo me smeta kad se u Hrvatske kraljeve ne uvrštavaju i Habsburgovci koji su budimo pošteni legalno izabrani hrvatski kraljevi (posljednji).

Još je naravno gore kad se govori o kraljevima hrvatske krvi. Što to znači???
__________________
Viribus Unitis!
monarhist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:03   #7
Aj da i to vidimo.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:12   #8
Quote:
monarhist kaže: Pogledaj post
Svaka pohvala.
Ne bi volio cjepidlačiti, ali malo me smeta kad se u Hrvatske kraljeve ne uvrštavaju i Habsburgovci koji su budimo pošteni legalno izabrani hrvatski kraljevi (posljednji).

Još je naravno gore kad se govori o kraljevima hrvatske krvi. Što to znači???
Pa upravo to i znači. Ne kužim što ne razumiješ?
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:31   #9
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Pa upravo to i znači. Ne kužim što ne razumiješ?
Europske kraljevske obitelji su rijetko "domace krvi". Danasnja britanska kraljevska obitelj je na pr. "njemacke krvi". Bivsi ruski car, isto, itd.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 20:25   #10
Konacno nesto normalno na TV-u a ne neki srot od turske sapunice.Mislim da se premalo opcenito prikazuju dokumentarci o povijesti i nadam se da ce ovo biti dobro kao sto mi sada izgleda.
__________________
There is only one good, knowledge, and one evil, ignorance.
Ramesses is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 23:53   #11
pročitao sam link, za pohvalu, al na osnovu čega graditi veliki serijal o likovima o kojima cijelo poznato gradivo stane u format pisanke za 1.osnovne. ne može tu biti neke dokumentaristike, sve je na imaginaciji autora

i sam Burić kaže: Po struci sam profesor povijesti i arheologije, i ja si to ne bih dopustio, dakle u seriji će biti prikazane činjenice onako kako su se dogodile, odnosno ono što znanost može utvrditi da se dogodilo. Sve ono što nismo sigurni, što ostaje u sferi legendi i mita, bit će nedvosmisleno rečeno...

dalje u tekstu, Budak kaže da nema patetike i mitomanije, odbacuje se svako "ognjištarenje" (što je OK) s srednjim vijekom, dakle poziva na objektivnost prikaza,....no, s druge strane ako su fakti i objektivnost ono na čemu se inzistira u projektu, čime ispuniti minutažu serijala. Činjenicama sigurno neće moći, premalo se toga zna.
Sve mi zvuči kako će se odmicati od romantičarskog uberhrvatstva narodnih vladara sve da bi izbjegli tu klopku mitomanije, a istovremeno izmišljati radnju i nadograđivati je proizvoljnim dodacima, dakle nečime što u izvorima ne stoji...no što ako su kojim slučajem Domagoj i Branimir i u stvarnosti bili "Hrvatine-nacionalisti", imali tu crtu za opću narodnu stvar, a mi to ne znamo, kakav je grijeh prikazati ih takvima... ja kao amater-promatrač ne mogu dokazati da su billi takvi i takvi, al neka netko dokaže da nisu bili.

i da, po holivudskoj tradiciji, očekujemo i kod naših normanski oklop kod Borninih ljudi, Domagojeve streličare bez kožnih zaštićenja na nadlaktici, kukuruznu krupicu u loncu ispred seljaka itd
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 00:59   #12
@žalac

mislim da si ti malo "preradikalno" shvatio ograđivanja od strane ljudi angažiranih na projektu. po mom mišljenu, ono što oni žele reći je da narod ne treba očekivati dokumentarce poput onih koje je radio npr. mladen trnski.

s druge strane, ovo je znanstveno-popularni prikaz. normalno je da će biti nekih domišljanja, ali vjerojatno u granici onoga što se može smatrati vjerojatnim. dakle, bornini vojnici neće nositi normanski oklop, ali će vjerojatno biti sličniji "prostijoj" verziji franačkog vojnika.

osobno smatram da serijal nije bez razloga serijal i da neće biti bespotrebnog napumpavanja minutaže. vjerojatno će biti red igranih scena, pa red stručnih objašnjenja.

ne treba podjenjivati televizijske rekonstrukcije povijesti. neki britanski i američki povjesničari određene televizijske serije smatraju vrhunskim historiografskim djelima! jedini je uvjet da su odrađene prema pravilima zanata.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 01:18   #13
ma malo sam se zaletio, istina.
kamo sreće ako bude u stilu britanskog The Rome npr.
Stručna objašnjenja su OK da upoznaju širu javnost s temom, ali ovako je kod mene: ili da serija bude ispunjena stručnim komentarima većim djelom, u formi dokumentarca, ili da ih uopće nema i da ide radnja bez ometanja i upadanja, "sjeckanje" priče nikako mi ne odgovara, hebiga, nek se čuje i moj glas kao malog finacijera HTVa .
Mislim, to je samo moje mišljenje, jednog malog gledatelja, a valjda je ekipi na dalekovidnici stalo što misli vox populi (baba iz Gračaca, što bi rekao Pervan) no vidjet ćemo sve

da pojasnim onako neoliberalistički, ne želim u nečemu što je financirano od pozamašne svote novca poreznih obveznika RH gledati Zvonimirovog plemića iz Dalmacije kako negdje ždere puretinu
a još ako mu vidim Puma čarape, otkazujem pretplatu.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 08:18   #14
Što je to hrvatska krv U 21 stoljeću? Pa ja sam mislio da je pripadnost određenom narodu opredjeljenje a ne krvna zrnca.
Ili je genetika u međuvremenu otkrila gen za nacionalnost?

A da ne govorimo o hrvatskoj krvi u 10 stoljeću.
__________________
Viribus Unitis!
monarhist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 13:03   #15
@žalac
s obzirom na imena (a navode da je muđu stručnim savjetnicima i jacques le goff) - mislim da nitko neće mlatiti po purici i kukuruzu!

meni je u traileru najdomljivija rekonstrukcija crkve sv. spasa. inače, ta crkva će se u stvarnosti zbilja rekonsturirati, tako da vjerujem da se serijal i struka u ovom slučaju lijepo nadopunjuju.

kad si već spomenuo pervana... meni je izrazito žao što kod nas još uvijek nitko nije napravio nešto poput "smiješne strane povijesti" mela brooksa. doduše, čini mi se da bi to za naše društvo još uvijek bila prevelika blesfemija.

ipak, najbolje da serija krene pa ćemo onda raspravljati o njoj.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 17:30   #16
Quote:
monarhist kaže: Pogledaj post

Što je to hrvatska krv u 21. st.? Pa ja sam mislio da je pripadnost određenom narodu opredjeljenje, a ne krvna zrnca. Ili je genetika u međuvremenu otkrila gen za nacionalnost?
Ne treba riječ "krv" shvaćati doslovce. Ona figurativno znači "porijeklo", "potomstvo".

Dakle: kraljevi hrvatskoga porijekla.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 22:33   #17
Hvala Bogu nesto normalno da se snimi.
Samla1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 07:58   #18
Quote:
Samla1982 kaže: Pogledaj post
Hvala Bogu nesto normalno da se snimi.
Baš. Od tajnovitog srednjeg vijeka čekam takvu seriju. Moram sestru uhapsit da mi snimi.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 18:51   #19
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post

i da, po holivudskoj tradiciji, očekujemo i kod naših normanski oklop kod Borninih ljudi, Domagojeve streličare bez kožnih zaštićenja na nadlaktici, kukuruznu krupicu u loncu ispred seljaka itd
Hrvati jesu koristili "normanski" oklop, samo za vrijeme PKIV-a i DZ-a....zapravo to i nije normanski oklop, već je bio sasvim udomaćen u svim dijelovima Zapadne i Srednje Europe....nazivan je normanskim zbog tapeserije iz Bayeuxa....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 00:42   #20
za emisiju znam već mjesecima i pitam se kad će, ajde napokon već sam se pobojao da je bila a ja je propustio
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.