Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2014., 08:46   #181
Quote:
aannjaa kaže: Pogledaj post
Katjes, moram priznati da su mi tvoji postovi pomalo konfuzni Ne razumijem što zapravo hoćeš, koju informaciju želiš dobiti od nas Alergologija nije crno-bijela disciplina i jednostavno nećeš dobiti sve odgovore, jamstva i popisana pravila.
hmm, možda je malkice bolje objašnjeno što me muči na drugoj temi, o testiranju: čemu pretrage, odlasci alergologu? što očekuju da će nalaz pokazati?

naravno da sam očekivala crno bijelo i konkretnu informaciju. to smije, to ne smije. i da je test pouzdan. pa ne idem babi vangi koja nagađa

konkretno što očekuju da će pokazati SE, KKS, eo uk, C3, C4, IgS, IgM, IgG, AST(O), ECP, IgE uk?
i spec IgE na sve vrste riba (to mi je jedino jasno čemu služi).
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 17:18   #182
Quote:
aannjaa kaže: Pogledaj post
Toka13, ja bih rekla da ste debelo prerano krenuli s dohranom kad s 4 i pol mjeseci ima već toliko isprobanih namirnica. Možda su reakcije upravo zbog toga. Ja bih se na tvom mjestu vratila na isključivo dojenje/flašicu do 6 mjeseci i onda polako krenula s dohranom. Jedna po jedna namirnica nekoliko dana, kuhana jabuka, tikva, riža, mrkva, proso itd. Kod malih beba se obično ne rade alergo testovi, nego se izbjegavaju namirnice na koje se pokaže reakcija, ali stvarno bi bilo dobro prekinuti dohranu na neko vrijeme.
Edit: promaklo mi je ovo o ad. Možda se radi o alergiji na proteine kravljeg mlijeka, to bi svakako trebalo ispotati i eventualno promijeniti ad u neku hipoalergenu varijantu.
obavili smo testiranje za te proteine kravljeg mlijeka, nalazi se čekaju 2 tjedna do tada smo dobili na recept alfare

i s prvim sam krenula sa 4 pa nije bilo nikakvih problema, ali curka je očito osjetljivija. na povrće nema reakcije, pa mi je žao prekidati, odlučila sam neko vrijeme ne davati voće, žao mi sad prekinuti kad smo počeli, a tako puno namirnica možda se čini, kad sam na prvu vidjela da joj ne paše šljiva, jabuka, kruška pa nismo to jeli po 3, 4 dana zaredom

ugl kad kuham domaću mrkvu nema reakcije, kad joj dajem kupovnu, crvenilo, sad ne kužim dal je do nekog sastojka u kupovnoj kašici ili do sirovog/kuhanog?! isto je bilo i sa jabukom
toka13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 21:30   #183
alergija na proteine km-razred 0-znači nema je, barem ne po ovome, ali nam je ige malo povišen 14.7, što bi to značilo?
toka13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 22:17   #184
Dobili smo uputnicu za testiranje na KM, gluten, bjelanjak. Zaboravila sam pitati pedijatricu, treba li se naručiti u Klaićevu ili samo dođemo u laboratorij?
sputnjik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 16:47   #185
Možda bih trebala pitati na gastro, ali ću ipak pokušati ovdje prvo. Sin mi ima alergiju na kikiriki. Želim mu napraviti kolače s čokoladom ali ne mogu naći niti jednu koja nema tragova orašastog voća. Na nekim namirnicama je kikiriki naveden odvojeno od orašastog voća. Da li to znači da se kikiriki u namirnici mora posebno navesti i da mu mogu dati jesti čokoladu na kojoj piše da ima orašastog voća ako ne piše kikiriki? Ako to nije istina, kao što i pretpostavljam, zna li netko neku čokoladu za kuhanje, ili običnuu mliječnu koja nema tragova orašastih plodova. Provjerila sam Kraš, Milka, Nestle, Zvečevo, svi imaju.
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 13:56   #186
Quote:
sputnjik kaže: Pogledaj post
Dobili smo uputnicu za testiranje na KM, gluten, bjelanjak. Zaboravila sam pitati pedijatricu, treba li se naručiti u Klaićevu ili samo dođemo u laboratorij?
mi smo radili na svetom duhu i tamo se samo dođe, nema naručivanja
toka13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 20:47   #187
"Alergija" na brusnice i crni ribiz

Evo ovako, ja mislim da imam neku vrstu alergijske reakcije na brusnice i crni ribiz - konkretno na čajeve od istih sastojaka - i to u obliku onih sitnih bijelih prištića, preko kojih je dovoljno preći i noktom i nestanu, ali je užasno iritantno i najprije se koža počne crveniti na tom području, a tek onda izbiju ti prištići - nekad bude samo crvena fleka koja na dodir može biti i bolna, tako da pojma nemam što mi se događa s kožom.

To sam otkrila prije otprilike godinu i pol dana; inače se nikad prije susrela i s čim sličnim - barem ne pamtim takve posebne slučajeve. Sada me počelo užasno nervirati, jer apsolutno ne znam što je uzrok tome niti kako to mogu testirati. Sve što pamtim jest da sam dobile te prištiće nedugo nakon konzumacije tih namirnica u obliku čajeva, najkasnije dan poslije. Inače jako volim to voće i jedem ga gotovo cijeli život te nikakvih problema do prije godinu i pol nije bilo, a sada sam navršila 21 godinu, u slučaju da je i to važno. Uvijek mislim da je možda i neka prehlada posrijedi baš kada sam to pila ili poremećaj u radu jajnika ili nešto deseto tipično za nas žene, no zaista nemam blage veze u čemu je točno problem.

Eto, ako itko ima sličnih iskustava ili jednostavno misli da zna uzrok tome te da može pomoći, slušam!
Enat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 14:11   #188
Pozdrav ekipa, imam problem sa alergijama te nesmjem : konzerviranu rajčicu, plavu ribu i glavonošce, mlijeko i mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i svinjetinu, orahe i bijelanjak jaja pa me zanima znate li slučajno da imaju negdje na internetu ili neđe neka hrana ili neki recepti što bi mogao iskombinirat za prehranu? lud sam više
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:18   #189
Postovani,

Molim misljenje i pomoc dr. El Gato Felix. Ja sam u trudnoci razvila masne stolice s neprobavljenom hranom, koje su s vremenom postale zute i zelene, sad sam u fazi 26 kg laksa i krvarim nakon sve hrane. Nakon silnih obilazaka gastroenterologa, konacno sam docepala bolnice i ciljanih pretraga. No, pustimo mene, ovo je uvod.

Beba je rodena u 39tt carskim rezom kao zdrava beba. Primjetila sam kod nje neke cudne zelene stolice, cudna mirisa, a kako smo uvodili dohranu, beba izbacuje neprobavljenu hranu.
Poslali smo stolicu na analizu u Njem preko poliklinike Proimmun i dosli su joj jako poviseni faktori epx, SIgA,alfa 1 antitripsin, lizozim, pmn elastaza. Kalprotektin i fekalna elastaza bebe su uredni.
Poslani smo na Rebro na obradu. Nalazi su kalprotektin 130, negativna stolica na okultno krvarenje, ige na kravlje mlijeko i ukupni ige cekamo, a biopsija sluznice rektuma je pokazala ekatravazate eritrocita i mononuklearni upalni infiltrat sa 5 eozinofila po vidnom polju. Receno mi je da je ovdje pitanje odgodene alergije. Beba inace lijepo napreduje, sve ok, samo su te stolice cudne.

Kod mene se ocito radi o upali crijeva i malapsorpciji jer je moj kalprotektin 500.

Po misljenju gastro, kod bebe je to zakasnjela alergijska reakcija na hranu sa enteropatijom sa gubitkom proteina (zbog visokog alfa 1 antitripsina).

Cekamo nalaze i preporuke s Rebra. Beba je na Novalac mlijeku i nadohrani za sada vocem i povrcem.

Jel moguce da je moja "crijevna situacija" utjecala na nju, odnosno da imamo neku slicnu bolestinu apsorpcije hrane?
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 08:48   #190
Quote:
cromania kaže: Pogledaj post
Postovani,

Molim misljenje i pomoc dr. El Gato Felix. Ja sam u trudnoci razvila masne stolice s neprobavljenom hranom, koje su s vremenom postale zute i zelene, sad sam u fazi 26 kg laksa i krvarim nakon sve hrane. Nakon silnih obilazaka gastroenterologa, konacno sam docepala bolnice i ciljanih pretraga. No, pustimo mene, ovo je uvod.

Beba je rodena u 39tt carskim rezom kao zdrava beba. Primjetila sam kod nje neke cudne zelene stolice, cudna mirisa, a kako smo uvodili dohranu, beba izbacuje neprobavljenu hranu.
Poslali smo stolicu na analizu u Njem preko poliklinike Proimmun i dosli su joj jako poviseni faktori epx, SIgA,alfa 1 antitripsin, lizozim, pmn elastaza. Kalprotektin i fekalna elastaza bebe su uredni.
Poslani smo na Rebro na obradu. Nalazi su kalprotektin 130, negativna stolica na okultno krvarenje, ige na kravlje mlijeko i ukupni ige cekamo, a biopsija sluznice rektuma je pokazala ekatravazate eritrocita i mononuklearni upalni infiltrat sa 5 eozinofila po vidnom polju. Receno mi je da je ovdje pitanje odgodene alergije. Beba inace lijepo napreduje, sve ok, samo su te stolice cudne.

Kod mene se ocito radi o upali crijeva i malapsorpciji jer je moj kalprotektin 500.

Po misljenju gastro, kod bebe je to zakasnjela alergijska reakcija na hranu sa enteropatijom sa gubitkom proteina (zbog visokog alfa 1 antitripsina).

Cekamo nalaze i preporuke s Rebra. Beba je na Novalac mlijeku i nadohrani za sada vocem i povrcem.

Jel moguce da je moja "crijevna situacija" utjecala na nju, odnosno da imamo neku slicnu bolestinu apsorpcije hrane?
za bebu necu ulaziti u nalaze jer to polje mi bas nije poznati, ali sto je sa tobom? Tebi je uzasno visok kalprotektin - dal si poslana dalje na kolonoskopiju i stale pretrage da se iskljuci chronova bolest?
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 09:47   #191
Postovana Wedding,

Ne znam jesi li lijecnik ili ne, ali eto, barem si zakljucila da je kalprotektin jako visok. Za razliku od do sada barem 10 gastroenterologa iz mog grada koji su na taj kalprotektin 500 samo odmahivali rukom nije to nista. Trenutno sam u bolnici na dodatnoj obradi i ponovljen je izmedu ostalog kalprotektin. Kolono i gastro su bile uredne u 9 mj, sad cemo vidjeti sto ce napraviti u ovpj ozbiljnijoj ustanovi.

Kod bebe isto slicni problemi, ali beba napreduje dobro i za sad je ok. Vidjet cemo jel kod mene Chron, ulcerozni ili sto vec. Samo da nadu drugo lako.

I za bebu mi je cudno, nitko ne reagira bas. I kod nje je kalprotektin 130, kao oni nista. Cudi me takav pristup, kao nije nista. U mom gradu su mi rekli da kalprotektin treba biti barem 1500. Mozda i da im crknem na stolu pa bi odreagirali ��
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 10:41   #192
Quote:
cromania kaže: Pogledaj post
Postovana Wedding,

Ne znam jesi li lijecnik ili ne, ali eto, barem si zakljucila da je kalprotektin jako visok. Za razliku od do sada barem 10 gastroenterologa iz mog grada koji su na taj kalprotektin 500 samo odmahivali rukom nije to nista. Trenutno sam u bolnici na dodatnoj obradi i ponovljen je izmedu ostalog kalprotektin. Kolono i gastro su bile uredne u 9 mj, sad cemo vidjeti sto ce napraviti u ovpj ozbiljnijoj ustanovi.

Kod bebe isto slicni problemi, ali beba napreduje dobro i za sad je ok. Vidjet cemo jel kod mene Chron, ulcerozni ili sto vec. Samo da nadu drugo lako.

I za bebu mi je cudno, nitko ne reagira bas. I kod nje je kalprotektin 130, kao oni nista. Cudi me takav pristup, kao nije nista. U mom gradu su mi rekli da kalprotektin treba biti barem 1500. Mozda i da im crknem na stolu pa bi odreagirali ��
Pa ovi tamo kod tebe nisu bas cisti u glavi.

Trenutno sam u obradi zbog problema sa stolicom: plinovita, pjenasta i tekuca stolica - odradila sam niz neinvazivnih pretraga i kalprotektin mi je 89 - tj. prema referentnim vrijednostima spadam u blagu organsku bolest jer lijekove nisam nikakve uzimala, pa ipak moj gastroenterolog nije zadovoljan nalazima i sada cekam da ga vidim za cca 3 tjedna pa me salje na dodatnu obradu.

Za ove gastrice iz tvog grada stvarno nemam rijeci

Referentne vrijednosti

Muškarci i žene :
<30 µg/g - negativno
30 - 70 µg/g - siva zona (preporučuje se ponoviti određivanje)
70 - 200 µg/g - blaga organska bolest, kao npr. divertikulitis, pretjerano uzimanje NSAID ili IBD u remisiji
>200 µg/g - aktivna upalna bolest crijeva
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 06:06   #193
Uzalud da ja njima crtam. Meni je sve losije, mrsavim, -primili me u bolnicu na dodatnu obradu i oni bi mene kopali ispocetka: gastro kolono, a sve je napravljeno i trebao je dodatni magnet i jos nesto za tanko crijevo. Nisu htjeli napraviti i vratili su me doma.
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 08:44   #194
Pozdrav narode e ovako mene zanima da li je netko imao slicno iskustvo sredinom 3.mj mojoj maloj curici 1.godi7mj su se pojavile crvene flekice na bedrima pedijatar kaze ugriz nekog insekta koristili fenistil gel al nista nije prolazilo nego se samo sirilio poceli uzimat fenistil kapi al ni to nije pomoglo...fleke se pojave prvo kao urtike(koprivnjace)velicina ima i manjih i vecih svuda po tjelu kasnije istog dana se urtika smiri i ostane crvena fleka nakod jednog dana ta fleka pomodri i iduci dan to nestane al se u meduvremenu pojave nove i tako u krug....pedijatar kaze ima alergiju na hranu stavi je na djjetu al nikakvog pomaka radili smo nalaze igE i ECT negativni su pedijatar kaze alergicna je na nesto sa cim je u doticaju sumnjali smo na macu al nije izolizali smo je od nje al fleke se opet pojavljuju neznam vise sta da ucinim molim za neki savjet mislim da pitanje nije na temu al neznam na koju bi pisala svaki savjet je dobro dosao jer vec ovo traje 2 mj ocajna sam vise 😢
__________________
princeza-1.12,princ-4.5,jos jedna princezina 10.08...život opet ima smisla...jer ljubav je to velika ❤
Lady_mama_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2021., 17:03   #195
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Koja je šansa da imam reakciju na dezić, ali ne uvijek, i tek nakon što ga neko vrijeme imam na sebi? Jer to je jedino što je relativno novije(mislim, konkretno taj dezić, iako sam ih aktivnije počeo koristiti isto u novije vrijeme) u dvije situacije koje su mi se dogodile unutar nekih 2 tjedna.



Osim toga, zajedničko je da sam bio zakopčan do brade prilikom reakcije, i vjerojatno sam u obje situacije koristio kremu za lice(koristim je od lipnja). Za losion za kosu nisam siguran jesam li ga imao zadnji put.


Sim'tomi su da me sve svrbi(tabani, pazusi, unutarnja strana lakta, vrat, brada, uši, lice, kosa, a prvi put mislim da je i trup ), bocka nje u tabanima i blaga utrnulost/ukočenost usana.



Jel ovo pametnije stavit na kozmetiku ili zdravlje? Btw, trajalo je cca pol sata, sat i sad i prošli put.
Quote:
zega lega kaže: Pogledaj post
Moguće da se radi o nekakvoj reakciji na određenu namirnicu.
Quote:
Allana kaže: Pogledaj post
koristiš li neke nove dodatke prehrani (kapsule, prahovi, tablete?)? utrnulost usana ne vjerujem da je od dezića (ako ovo drugo potrpaš pod to), ja sam zbog slične reakcije na jedan dodatak prehrani morala na injekciju penicilina u guzicu
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Osim što sam rotirao prehranu za 180, ne mogu se sjetiti da je išta od dodataka novo, a pogotovo da je bilo i tada.


Par minuta nakon upisa, sjetio sam se da sam reakciju imao oba puta nakon što sam jeo jabuke, a u zadnjih cca 3 tjedna sam ih jeo tri puta(drugo konzumiranje nije bilo reakcije). Drugi put kad sam jeo, kupljene su isti dan kad i prve, ali pojedene 2-3 dana kasnije. Iako oprane, pali su mi na um i pesticidi. I da, sorta jabuka nije ista.





Prije nekih 2 godine sam u žurbi obukao novu majicu od uniforme, bez razmišljanja i tad je reakcija bila slična, ali puno intenzivnija. Inače uvijek sve perem prije korištenja, primarno jer ne znam tko je to probava, dirao, kašljao po tome, ali tad nisam i šou. Tad je vjerojatno reakcija na one kemikalije za "novo" bila. Za dezić sam mislio da možda kroz kožu nešto uđe u organizam, što ne treba pa se proširi krvotokom. Ok, znači, to je manje vjerojatna opcija.
Quote:
Anitt07 kaže: Pogledaj post
Pa ako nemas reakciju svaki put kad stavis dezic onda vjv nije on kriv.. a utrnulost usana - to bi prije bilo od neceg sto si pojeo ili popio. Alergije se na zalost mogu i razviti u odrasloj dobi tako da prati sto jedes kad ti se to desi..

Poslano sa mog SM-A217F koristeći Tapatalk

Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post

Svi simptomi su u paketu. Vjerujem da je nešto unutar organizma, dezić mi je pao na pamet kao relativno nova stvar u svemu tome, a isto nije mi se činilo nerealnim da kroz kožu nešto uđe u organizam, a s obzirom da je reakcija relativno blaga, zato me ne bi začudilo što se dogodi samo povremeno. Budem probao kroz koji dan opet s jabukama
Da ne pišem sve ponovno. Dakle, od 3 situacije gdje sam jeo jabuke u novije vrijeme dogodila se reakcija. S obzirom da su simptomi relativno blagi, najjednostavnije mi je to provjeriti u praksi, ali koliko je to realno, alergija na jabuke?


Prvi put sam posumnjao na dezić ili novu(opranu) jaknu sa 99% šanse. S tim da se od tad nije ponovilo, a dezić je, makar mislim, još uvijek isti(ako se ne varam, nivea men cool kick, ali doma mi je, pa nisam 100% siguran)


Editad tek vidim da je pdf dječje zdravlje, ja sam malo stariji, ali tražio sam preko Google. Ako je potrebno, nek modovi premjeste
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.