Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2011., 11:14   #1
Kad dijete grize

Drage moje pomagajte!
Već jedno 10 dana(to je druga faza) moje dijete grize.Sad ima 2.5 godina i vjerujem da ima puno jači ugriz od prijašnje faze.Vjerujem da će i ova faza proći,ali danas u jutro u vrtiću su me napali roditelji ugriženog djeteta tipa da je to zbog kućnog odgoja,da smo mi krivi,da neka idem s djetetom kod psihologa,...
To se dešava u vrticu i ne mogu znati što je predhodilo ugrizu.Tete samo potvrđuju da je ugrizlo ali mi ne govore zašto.Da li bi one morale više pozornosti obratiti na takvu djecu,da li bi ih morale na neki način razdvojiti,...
Neznam kako riješiti problem a ne mogu ostati hladna.
S obzirom da nam je vrtić odmah u krugu zgrada sa istom tom djecom se igra(osim sa ugriženim djetetom jer ne živi tu) i nikoga ne grize.Neznam da li mi griješimo u nečemu ali sa strahom ću po dijete u vrtić.Ako ima tko kakav savjet kako izaći iz ovoga bilo bi mi od velike koristi.Hvala puno.
bucka enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 11:17   #2
Quote:
bucka enter kaže: Pogledaj post
Drage moje pomagajte!
Već jedno 10 dana(to je druga faza) moje dijete grize.Sad ima 2.5 godina i vjerujem da ima puno jači ugriz od prijašnje faze.Vjerujem da će i ova faza proći,ali danas u jutro u vrtiću su me napali roditelji ugriženog djeteta tipa da je to zbog kućnog odgoja,da smo mi krivi,da neka idem s djetetom kod psihologa,...
To se dešava u vrticu i ne mogu znati što je predhodilo ugrizu.Tete samo potvrđuju da je ugrizlo ali mi ne govore zašto.Da li bi one morale više pozornosti obratiti na takvu djecu,da li bi ih morale na neki način razdvojiti,...
Neznam kako riješiti problem a ne mogu ostati hladna.
S obzirom da nam je vrtić odmah u krugu zgrada sa istom tom djecom se igra(osim sa ugriženim djetetom jer ne živi tu) i nikoga ne grize.Neznam da li mi griješimo u nečemu ali sa strahom ću po dijete u vrtić.Ako ima tko kakav savjet kako izaći iz ovoga bilo bi mi od velike koristi.Hvala puno.

Savjet psihologa?Vjerujem da bi ti on najvise pomogao
Imas u svakom djecijem vrticu dezurnog psihologa i njegove su usluge besplatne,odnosno u sklopu vrtica.
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 15:17   #3
Moji dečki imaju 2 god i 8 mj i jedan grize drugi ne. Tako da ova teorija o kućnom odgoju pada u vodu. Mi se trudimo ne burno reagirati, već spriječiti uopće da počne gristi, a ako ipak ugrize, ne tučemo, ne galamimo, nego mu pokažemo da to ne smije raditi, kako braco sada plače i počnemo bracu dragati i sl. Za utjehu - proći će. kod nas je sad to vrlo vrlo rijetko!
Roditeljima ugriženog djeteta ne daj da te napadaju, ali daj do znanja da radiš na rješavanju problema i ako im je tako lakše, skupa porazgovarajete s tetama. samo ne daj na svoje dijete! možda je dijete submisivno u odnosu na ono koje je ugrizlo pa mu je to bila reakcija obrane/osvete i sl. to kažem jer ovaj blizić koji je grizao u biti je mirniji, popustljiviji, manje je u centru pažnje. od kad smo ga počeli više gurati u centar pažnje, hvaliti ga - i to ponašanje se promijenilo!
Twin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 15:20   #4
bucka, klinci uglavnom grizu jer ne znaju ljutnu/frustraciju drugačije izraziti. uglavnom se to događa kad se natežu za neku igračku ili svađaju. usmjeravaj dijete da se smije ljutiti, ali da kad je ljuta kaže 'jako sam ljuta', da kad joj netko uzme nešto ili ju tuče da ga špota i slično.
dakle, ima pravo na svoje emocije, ali joj pokažeš kako da ih izrazi na prihvatljiv način. puno razgovora tu treba, neće sigurno upaliti iz prve.

moja ima tri i još joj se ponekad - iako vrlo vrlo vrlo rijetko - dogodi da u ljutnji ugrize. ne smatram da imamo problem za psihologa niti da joj fali kućnog odgoja.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:36   #5
Hvala vam svima.Nadam se samo da će brzo proci
A šta mislite da li ga je bolje na neko vrijeme maknuti iz vrtića?Onako na jedno 10-ak dana ili ga ostaviti.Ajme luda sam
bucka enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 23:50   #6
Ma kaj ti je, zakaj bi dijete vadila iz vrtića. Ko što ti je Lali napisala, dijete se ne zna drugačije nositi s frustracijom i trenutno ju tako izražava, to je faza. Kad doma tako reagira, ili kad se općenito radi nečega ljuti, pokažite djetetu da ga čujete, recite mu da razumijete da je ljuto, ali da ne smije gristi nikoga. Moj je isto 2.5 godine i isto od prije nekih 2 tjedna je počeo u ljutnji gristi. Prije je imao faze da baca stvari okolo. I sad mu to ponekad dođe, al uspjeli smo zasad postić da češće frajer u ljutnji govori ''ja bi nekog grizajo'' ili 'ja bi nešto bacajo'' nego da to i napravi.

Osim toga, kaj se vrtića tiče, obratite se i tetama za pomoć, možda one imaju neke trikove kako se nose s takvim stvarima, jer tvoje djete sigurno nije jedino koje u ljutnji grize. Npr. ja sam na panou, ispred vrtićke sobe u kojoj je moj mali, prije više mjeseci primjetila tekst koji su tete stavile, naslovljen otprilike ''Kako postupiti ako vaše dijete grize druge'', ali tada moj nije bio u toj fazi pa nisam obratila pažnju što točno piše. U svakom slučaju, ništa strašno se ne događa, osim kaj neki roditelji rade dramu. Veli mm da bi im on na to kaj su tebi rekli o kućnom odgoju odgovorio ''Pa kaj vi doma ne grizete svoju djecu?''
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 07:29   #7
Ovome ja jako ozbiljno prilazim.
Imam s tim problema
Moja kći od 6 godina ima brata s tatine strane od dvije godine koji ju grize.
Dijete od dvije godine ima jak ugriz.
Da ne kažem da on ugrize i ne pušta dok ne rastrga i ne rascvjeta joj meso.
Modrice su sitnica spram ožiljaka koji joj brat ostavlja za cijeli život.
Ne krivim malenog nego njegove roditelje definitivno.
I više sam nego sigurna da postoji razlog zašto on to radi na tako uvjetno rečeno "krvoločan" način.
Moja djevojčica onda plaće - on se smije.
Ja sam luuuddda kada se svuće i vidim ožiljke koji ostaju, vidim da ju je ugrizao kraj same sisice i ostavio rupu ili kraj same arterije.
Kada kažem bivšem mužu - on samo kaže: a kaj da radim?? I mene grize!!
Gledajte ja sam svjesna da je to samo faza ali od te faze moja kći ima ožiljke za cijeli život i da ide s nekim takvim u vrtić isto bih reagirala burno.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 09:39   #8
U tom smislu kako ga ti opisuješ, griženje može biti potencirano ''kućnim odgojem'', odnosno roditeljskim nereagiranjem ili neprikladnim reagiranjem na ugrize

Ako ovo dijete to ne radi u bijesu, nego ''iz zabave'', možda mu je to način da privuče pažnju na sebe, a po mom mišljenju reakcija roditelja bi trebala ići u sličnom smjeru kao kad je riječ o izljevu bijesa: ''vidim da te to zabavlja, ali ne smiješ gristi nikoga.'' I onda neka kazna, tajm-out, što li. I nakon kazne ponovit zašto je bilo u kazni i reć tipa: Hajmo se sada igrati. I očekujem od tebe da više ne grizeš nikoga, to me ljuti!'' I bit dosljedan. Naravno da ti ne odgajaš to dijete, ali možeš pričati s tim bm.
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 10:08   #9
Quote:
Neroslava kaže: Pogledaj post
U tom smislu kako ga ti opisuješ, griženje može biti potencirano ''kućnim odgojem'', odnosno roditeljskim nereagiranjem ili neprikladnim reagiranjem na ugrize

Ako ovo dijete to ne radi u bijesu, nego ''iz zabave'', možda mu je to način da privuče pažnju na sebe, a po mom mišljenju reakcija roditelja bi trebala ići u sličnom smjeru kao kad je riječ o izljevu bijesa: ''vidim da te to zabavlja, ali ne smiješ gristi nikoga.'' I onda neka kazna, tajm-out, što li. I nakon kazne ponovit zašto je bilo u kazni i reć tipa: Hajmo se sada igrati. I očekujem od tebe da više ne grizeš nikoga, to me ljuti!'' I bit dosljedan. Naravno da ti ne odgajaš to dijete, ali možeš pričati s tim bm.
Roditeljsko negiranje? Da
Neprikladno reagiranje: definitivno - svodi se na lupanje po guzici i to traže i da moje dijete radi (bože me sačuvaj) i mali im se ceri svima u brk
Da, ja sam rekla da je to privlačenje pažnje roditeljima ali oni to ne primaju kako nešto bitno - ja sam naravno prva supruga koja se nema pravo mješati u odgoj njihova djeteta. Ali se imam pravo mješati kada moje dijete ima ožiljke od ugriza pirane i tu gubim svaku staloženost.
Sve moje priće svode se na slijeganje ramenima bivšeg i traženja razumjevanja od moje strane jer eto - oboje ih jednako voli i sam ne zna što bi..
Ja znam što ću i pun mi je lagano kufer.
Zadnji put je ugriz bio za lijepi šav - kraj same arterije. Ne smijem ni pomisliti da je zagrizao par cm dalje...
Lijepo ću otići na šivanje, reći što se desilo pa neka njegovi roditelji objašnjavaju kako i zašto...
Moja tolerancija je došla na 0 (nulu) kada je moje dijete u pitanju.
I ponavljam - nije dijete krivo - roditelji su a na njima je da porade na tome na bilo koji način i otkriju zašto se to dešava...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 13:18   #10
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ovome ja jako ozbiljno prilazim.
Imam s tim problema
Moja kći od 6 godina ima brata s tatine strane od dvije godine koji ju grize.
Dijete od dvije godine ima jak ugriz.
Da ne kažem da on ugrize i ne pušta dok ne rastrga i ne rascvjeta joj meso.
Modrice su sitnica spram ožiljaka koji joj brat ostavlja za cijeli život.
Ne krivim malenog nego njegove roditelje definitivno.
I više sam nego sigurna da postoji razlog zašto on to radi na tako uvjetno rečeno "krvoločan" način.
Moja djevojčica onda plaće - on se smije.
Ja sam luuuddda kada se svuće i vidim ožiljke koji ostaju, vidim da ju je ugrizao kraj same sisice i ostavio rupu ili kraj same arterije.
Kada kažem bivšem mužu - on samo kaže: a kaj da radim?? I mene grize!!
Gledajte ja sam svjesna da je to samo faza ali od te faze moja kći ima ožiljke za cijeli život i da ide s nekim takvim u vrtić isto bih reagirala burno.
Žao mi je da ti je malena do te mjere izgrižena.Moj ipak nije tako krvoločan.Nemoj kriviti roditelje.Mi smo prvi koji radimo sve da se to više ne događa.Moj to radi samo u vrtiću.Ne mogu ga kaznit nakon kada dođe iz vrtića.Predugo je vremena prošlo i neće znati zašto je kažnjen.Razgovaramo užasno puno,ne svađamo se pred njim,ne potičemo ga na nikakav način da bi koga grizao.Kad ga pitamo što ne smije raditi u vrtiću on lijepo kaže NE GRISTI,NE SE TUĆI,NE UZIMATI IGRAČKE.Kad dođemo po njega teta kaže da je ugrizao.Inače ga klinci vole.Ne tuče se,ne nagurava se i nije sebičan.
Ima još djece koja grizu.I moj je bio grižen,ali mi nije padalo na pamet reći roditeljima da je to stvar kućnog odgoja jer nitko ne bi htio da mu se tako dijete ponaša,da je to stvar za psihologa,da mi ne radimo s djetetom,...
Ne želim ga tući,psovati ili se agresivno ponašati,ali znam jako oštro izreagirati i kazniti ga ako je to bilo taj tren.Nakon 6 sati mislim da nema svrhe kažnjavati ga.
bucka enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 13:33   #11
Ja sam imala sreće, moja nije grizla i samo je nekoliko puta bila vrlo malo "gricnuta".

Da je neko djete jednom, dvaput onako nekako bezopasno ugrizlo moju klinku, ne bih reagirala, shvaćam da se to događa i sve to. Ali da se to ponovi nekoliko puta i da mi djetetu ostanu tragovi, pa makar i privremeni, i ja bih reagirala, prvo tetama i smireno, a ako se ponovi vjerujem da bih bila u stanju tražiti i da se djete koje grize makne iz vrtića.

Nemoj se ljutiti, Bucka, ali svakom roditelju je njegovo djete najvažnije i svaki roditelj je odgovoran za svoje djete. Kakva bih ja to bila kada bih svjesno prelazila preko toga da joj neko drugi konstantno nanosi bol i ozljede, pa makar i bez ikakve svjesno zle namjere.

Slažem se i da je potpuno besmisleno kažnjavati djete za nešto što je napravilo prije više sati. Ali onda trebaš dogovoriti plan akcije sa tetama, one neka reagiraju odmah. Na tvom mjestu ja bih otišla i na razgovor sa psihologom, ne toliko zbog djteta i grizenja, nego zato da naučiš točno što i kako poduzeti da to stane, i naročito da možeš procjeniti da li tete ispravno reagiraju na sve to.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 13:42   #12
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da je neko djete jednom, dvaput onako nekako bezopasno ugrizlo moju klinku, ne bih reagirala, shvaćam da se to događa i sve to. Ali da se to ponovi nekoliko puta i da mi djetetu ostanu tragovi, pa makar i privremeni, i ja bih reagirala, prvo tetama i smireno, a ako se ponovi vjerujem da bih bila u stanju tražiti i da se djete koje grize makne iz vrtića.
ozbiljno? mislim da pretjeruješ.
doduše..ne znam koliko ti je bilo staro dijete kad je krenula u vrtić...
dvogodišnjaci su, recimo, još prilično iracionalni i ne možeš od njih očekivati razumno ponašanje - oni će u bijesu ugrist, gurnut ili udarit, iako su inače sasvim draga, normalno ponašajuća djeca (namjerno ne pišem 'dobro odgojena' jer teško da odgoj dvogodišnjaka može biti završen pa da ga se naziva dobro ili loše osgojenim), s kojima se doma bavi, ne kažnjava ih se fizički, koja dobivaju brdo ljubavi i pažnje roditelja.
jednostavno im se omakne, ne znaju kontrolirati bijes i emocije još.

moja je imala faze kad je grizla (svaki put mi je teta u vrtiću rekla da grize i samo rekla da nek razgovaramo s njom..a i izvjesili su na panou ispred grupe kratki elaborat na temu zašto djeca grizu i što činiti po tom pitanju). a bome je znala doć s ugrizima i doma.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:38   #13
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ozbiljno? mislim da pretjeruješ.
Ja ne mislim.

Krenula je sa 1,5 god. I nisam je slala u vrtić zato da je netko ozljeđuje.

Napisala sam i da to shvaćam u nekoj razumnoj mjeri i da na to ne bih reagirala, ali da se to događa na redovnoj bazi i da je izgrižena do krvi, kako kaže Ribež, itekako bih reagirala.

I da, kolega s posla je imao problem, mala mu je grizla (ozbiljnije) drugu djecu u vrtiću. Pa su ga nekoliko puta lijepo upozorili, objasnili mu kako oni reagiraju i kako on treba reagirati, nije se dramilo, ali se nije ni toleriralo kao nešto normalno.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:43   #14
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ja ne mislim.

Krenula je sa 1,5 god. I nisam je slala u vrtić zato da je netko ozljeđuje.
ali ti je sigurno došla kojiput iz vrtića ozlijeđena. nadam se da nisi dramila. tvoje dijete nije ni prvo ni zadnje koje je netk ozlijedio u vrtiću, svjesno, nesvjesno, namjerno ili nenamjerno

Quote:
Napisala sam i da to shvaćam u nekoj razumnoj mjeri i da na to ne bih reagirala, ali da se to događa na redovnoj bazi i da je izgrižena do krvi, kako kaže Ribež, itekako bih reagirala.
ribežino dijete ne grizu u vrtiću

Quote:
Pa su ga nekoliko puta lijepo upozorili, objasnili mu kako oni reagiraju i kako on treba reagirati, nije se dramilo, ali se nije ni toleriralo kao nešto normalno.
i mene su par puta upozorili, a i ja sam tete upozorila par puta da se moja žali da ju ovo ili ono dijete grize, tuče ili gura. nije za tolerirati, nije normalno, ali nije bome ni drama, a osobito nije razlog da se to dijete isključi iz grupe.
šta bi trebali roditelji, uzet neplaćeno par mjeseci dok dijete ne sazrije emocionalno?!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 14:54   #15
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ali ti je sigurno došla kojiput iz vrtića ozlijeđena. nadam se da nisi dramila. tvoje dijete nije ni prvo ni zadnje koje je netk ozlijedio u vrtiću, svjesno, nesvjesno, namjerno ili nenamjerno
Tebie danas malo ne ide čitanje sa razumijevanjem?

Rekla sam da sve to shvaćam u normalnim, razumnim količinama. Ali bogami nisam ni djete poslala na ratište.

Quote:
ribežino dijete ne grizu u vrtiću


A ti misliš da se takve stvari ne događaju i u vrtićima?

Quote:
i mene su par puta upozorili, a i ja sam tete upozorila par puta da se moja žali da ju ovo ili ono dijete grize, tuče ili gura. nije za tolerirati, nije normalno, ali nije bome ni drama, a osobito nije razlog da se to dijete isključi iz grupe.
šta bi trebali roditelji, uzet neplaćeno par mjeseci dok dijete ne sazrije emocionalno?!
A što bih ja trebala? Objasniti mom djetetu da dvogodišnjaci nisu emocionalno zreli, da je to zato što ne znaju kontrolirati emocije i frustracije i neka istrpi, možda i prestanu?

Meni je jasno da ti drugačije gledaš na to zato što je i tvoje djete grizlo, ali ja ti još jednom kažem da je ključna fraza "u razumnim količinama". Ako hoćeš, shvatit ćeš. Ako nećeš, nema pomoći.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 15:05   #16
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Tebie danas malo ne ide čitanje sa razumijevanjem?
a tebi ne ide pamćenje onog što si napisala? napisala si dakle -

Quote:
Ali da se to ponovi nekoliko puta i da mi djetetu ostanu tragovi, pa makar i privremeni, i ja bih reagirala, prvo tetama i smireno, a ako se ponovi vjerujem da bih bila u stanju tražiti i da se djete koje grize makne iz vrtića.
dakle - da se ponovi nekoliko puta..da ostaju tragovi (a od jačih ugriza uglavnom ostaju, pa makar se dogodio jednom)..bila bi u stanju tražiti da se dijete makne iz vrtića. a valjda i da se pol grupe makne iz vrtića, ako ju ugrize svaki put netko drugi.

Quote:
A ti misliš da se takve stvari ne događaju i u vrtićima?
događaju se, al to nije ono o čemu pričamo. izgriženo do krvi i ostao je trag ugriza baš i nije ista kategorija.

ja ne branim griženje niti branim svoje dijete, mi smo se s tim sasvim ok nosili i kad bi grizla to su bili stvarno izolirani incidenti, baš iz bijesa. al došla je par puta s tragovima tuđih zuba ili podljevom na ruci, jednom čak i na leđima. nije lijepo za vidjet, al nemreš dijete pod stakleno zvono staviti.

Quote:
A što bih ja trebala?
shvatit da ti dijete ne može biti pod staklenim zvonom i da kad ju šalješ u kolektiv s puno djece normalno je da će ju nekad netko lupit, gurnut, ozlijedit..
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 00:05   #17
Kad inače klinci počinju gristi?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 06:44   #18
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
a tebi ne ide pamćenje onog što si napisala? napisala si dakle -
....
dakle - da se ponovi nekoliko puta..da ostaju tragovi (a od jačih ugriza uglavnom ostaju, pa makar se dogodio jednom)..bila bi u stanju tražiti da se dijete makne iz vrtića. a valjda i da se pol grupe makne iz vrtića, ako ju ugrize svaki put netko drugi.
Da mi djete dolazi iz vrtića svaki dan ugriženo od drugog djeteta (tj.da je grizenje masovna pojava među djecom), pokupila bih se iz tog vrtića. Jer to bi fakat bila nenormalna situacija gdje nešto jako ne štima ili sa odgojiteljima ili sa roditeljima.

Inače, piše "da se ponovi nekoliko puta i da ostaju tragovi", tako da ipak malo izvlačiš iz konteksta i tjeraš na svoj mlin.

Quote:
događaju se, al to nije ono o čemu pričamo. izgriženo do krvi i ostao je trag ugriza baš i nije ista kategorija.
Ja sam se nadovezala na Ribežin post. To što si se ti osjetila pogođena je tvoja stvar.

Quote:
ja ne branim griženje niti branim svoje dijete, mi smo se s tim sasvim ok nosili i kad bi grizla to su bili stvarno izolirani incidenti, baš iz bijesa. al došla je par puta s tragovima tuđih zuba ili podljevom na ruci, jednom čak i na leđima. nije lijepo za vidjet, al nemreš dijete pod stakleno zvono staviti.
Moje djete je u vrtiću pokupilo par gadnih čvoruga na glavi, bilo je gurano, udarano, griženo, grebeno... Ozbiljno sam reagirala samo jednom i to kad je došla sa modricom i ubodom centimetar od oka (balavac ju je ubo olovkom). Prema tome, krivoj osobi pričaš o staklenim zvonima.

Quote:
shvatit da ti dijete ne može biti pod staklenim zvonom i da kad ju šalješ u kolektiv s puno djece normalno je da će ju nekad netko lupit, gurnut, ozlijedit..
Ali jebemu, ako sam djete poslala u kolektiv, to ne znači da sam je poslala u džunglu. I da, roditelji snose odgovornost za djete koje grize. Bucka je to shvatila i bar pokušava riješiti problem, a ne banalizirati ga i proglasiti nečim normalnim u kolektivu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 06:44   #19
Quote:
bucka enter kaže: Pogledaj post
Žao mi je da ti je malena do te mjere izgrižena.Moj ipak nije tako krvoločan.Nemoj kriviti roditelje.Mi smo prvi koji radimo sve da se to više ne događa.Moj to radi samo u vrtiću.Ne mogu ga kaznit nakon kada dođe iz vrtića.Predugo je vremena prošlo i neće znati zašto je kažnjen.Razgovaramo užasno puno,ne svađamo se pred njim,ne potičemo ga na nikakav način da bi koga grizao.Kad ga pitamo što ne smije raditi u vrtiću on lijepo kaže NE GRISTI,NE SE TUĆI,NE UZIMATI IGRAČKE.Kad dođemo po njega teta kaže da je ugrizao.Inače ga klinci vole.Ne tuče se,ne nagurava se i nije sebičan.
Ima još djece koja grizu.I moj je bio grižen,ali mi nije padalo na pamet reći roditeljima da je to stvar kućnog odgoja jer nitko ne bi htio da mu se tako dijete ponaša,da je to stvar za psihologa,da mi ne radimo s djetetom,...
Ne želim ga tući,psovati ili se agresivno ponašati,ali znam jako oštro izreagirati i kazniti ga ako je to bilo taj tren.Nakon 6 sati mislim da nema svrhe kažnjavati ga.
Imam malog iskustva s griženjem, toliko da je moja mene probala gricnuti i na tom je ostalo. No, samo mala sugestija, a to je da poradite na tome što se u vrtiću smije raditi. Možda mu to lakše sjedne od onog što se ne smije jer se u njihovim glavicama onaj NE jako lako negdje izgubi, posebno kad to nije njihova slobodna volja i izbor, pa ostane GRISTI, TUĆI SE I UZIMATI IGRAČKE.....
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 08:56   #20
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Kad inače klinci počinju gristi?
moj je grizao od 1 do malo prije 2 godine, i to jako, uglavnom mene, mm, baku i jednom je ugrizao jednog malog rođaka jer mu nije dao neku kuglicu (s god i po), grizao je da privuče pažnju i u naletu bijesa, kako kad, faza je prošla i nadam se da se neće ponoviti
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.