Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2013., 20:10   #1
Zašto brodovi plivaju na vodi?

Zašto brodovi plivaju na vodi iako su izgrađeni od željeza i čelika čija je gustoća veća od gustoće vode?
-Uz to pitanje ide pokus s dva jednaka komadića plastelina, jedan komadić(oblik kugle) stavimo na vodu, on potone. Od drugoga komadića plastelina napravimo mali brodić i stavimo na vodu i on pliva.
Želio bih da mi netko ovdje objasni taj pokus i odgovori na gore postavljeno pitanje, s obzirom na pokus. Hvala unaprijed!
urban1798 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 21:05   #2
Jednostavno, jer su rjedji ako uracunas sav volumen broda koji trup broda drzi odvojenim od mora. Zato i tonu kad im se trup probusi.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 21:47   #3
Osnove fizike. UZGON.
http://www.fizika.unios.hr/~dstanic/...a%20fluida.pdf
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 22:55   #4
Zato što gledaš cijeli uronjeni dio uključujući i zrak.
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 23:06   #5
A kakve veze s tim ima arhimedov zakon i oblik tijela?
urban1798 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 02:48   #6
Arhimedov zakon zato što iz njega možeš dobiti volumen uronjenog dijela mjerenjem mase vode i to tako da je svaki kila jedna litra vode pa tako jednostavno dobijes volumen. Oblik tijela misliš zašto brod mora bit kakav je il?
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 09:58   #7
Pa da, zašto kad komad plastelina nepravilnog oblika stavimo na vodu, padne, a kad napravimo brodić pliva. To sve pitam jer u školi moram prezentirati taj pokus i objasniti ga te odgovoriti na gore postavljeno pitanje s obzirom na gustoću i očito oblik tijela. Za to vas molim za pomoć.
urban1798 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 13:43   #8
općenito tijelo neke gustoće (masa/volumen) pliva na tekućini koja je veće gustoće od toga tijela.

razlog je uzgon.uzgon je naime sila koja djeluje suprotno sili gravitacije i iznosi volumen uronjenog tijela*gustoća tekućine*akceleracija sile teže (g). uzmimo da je kamen volumena 1 dm3 uronjen u kantu vode. kamen će istisnuti 1 dm3 vode, i smanjit će mu se težina upravo za taj 1 dm3 vode.

kod tijela koje imaju manju gustoću od tekućine u koju su uronjeni je situacija takva da volumen dijela tijela koji je uronjen*gustoća tekućine mora biti jednak masi čitavog tijela. drugim riječima uzgon i sila gravitacije su u ravnoteži.
tako recimo stiropor pluta na vodi tako što mu je 10% tijela uronjeno, a komad drveta pluta tako što mu je 90% tijela uronjeno, jer je gustoća stiropora manja, pa stiropor treba istisnuti manje vode da bi uzgon bio jednak sili gravitacije.

ovo ti vrijedi i za brodove. iako je brod napravljen od čelika i željeza (ili u tvom slučaju od plastelina), u njemu ima i puno zraka pa je prosječna gustoća broda manja od gustoće vode. kolika je točno ta prosječna gustoća nam kazuje koliki će dio broda biti pod vodom (uronjen), tj. koliki će biti gaz broda. tako neki brodovi mogu biti pod vodom i više od 10 metara, a gumeni čamac manje od pola metra.
da bi brod plutao, uzgon i sila gravitacije moraju biti u ravnoteži, tj. moraju biti jednaki. to ti je glavna bit cijele stvari.

nadam se da sam dobro objasnio i da ćeš uspjeti pohvatati. sretno s pokusom
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 14:31   #9
Aha, znaći kad ja plastelin udubim i napravim brodić, ja mu smanjim prosječnu gustoću i tada su sile uzgona i gravitacije jednake. Buno hvala! Sad mi je puno jasnijeDD
urban1798 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 15:29   #10
Zahvaljući uzgonu, čak će i 1kg olova prevagniti na vagi kad na drugu stranu stavimo 1kg stiropora

Ukoliko postoji atmosfera, jasno. Na Mjesecu neće...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 15:45   #11
Quote:
urban1798 kaže: Pogledaj post
Aha, znaći kad ja plastelin udubim i napravim brodić, ja mu smanjim prosječnu gustoću i tada su sile uzgona i gravitacije jednake. Buno hvala! Sad mi je puno jasnijeDD
ne smanjis plastelinu gustocu, vec tijelu koje je nacinjeno od tog plastelina.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 16:16   #12
Quote:
urban1798 kaže: Pogledaj post
Aha, znaći kad ja plastelin udubim i napravim brodić, ja mu smanjim prosječnu gustoću i tada su sile uzgona i gravitacije jednake. Buno hvala! Sad mi je puno jasnijeDD
baš to. masa brodića ostaje ista, ali mu se poveća volumen (jer u volumen broda ulazi i zrak koji se nalazi u njemu), pa mu se gustoća smanji. u smislu uzgona bitan je samo dio broda koji je uronjen u vodu, pa stoga i zrak koji se nalazi ispod razine vode.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 16:23   #13
magija
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:04   #14
Ahaaa, sad mi je stvarno sve jasno, ja nisam prije znao da se u volumen računa i zrak u tijelu, pa me to zbunjivalo xD
urban1798 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:39   #15
Quote:
urban1798 kaže: Pogledaj post
Ahaaa, sad mi je stvarno sve jasno, ja nisam prije znao da se u volumen računa i zrak u tijelu, pa me to zbunjivalo xD
daj molim te napiši koja je tvoja funkcija u školi i formalno obrazovanje?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 00:03   #16
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
daj molim te napiši koja je tvoja funkcija u školi i formalno obrazovanje?
Pretpostavljam da je dečko učenik koji je dobio za napraviti pokus, nema potrebe za dizanjem na zadnje noge.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 08:47   #17
http://www.znanje.org/i/i24/04iv03/0...med/izumi.html



Svako tijelo uronjeno u tečnost gubi od svoje težine onoliko koliko je teška istisnuta tečnost.



Na tijelo koje smo uronili u fluid djeluju sile. Prva sila za koju znamo da djeluje na tijelo je sila teža. Ona zavisi od mase tijela m i gravitacionog ubrzanja g. Ta sila djeluje na tijelo prema dole. Njoj suprotna sila koja smanjuje težinu tijela i djeluje u suprotnom smjeru zove se uzgon. Kako objašnjavamo silu uzgona?
Na tijelo uronjeno u tekućinu djeluje hidrostaticki pritisak sa svih strana. Djelovanje pritisaka na bočne strane tijela se poništava .

No, donje strane uronjenog tijela na većoj su dubini nego gornje, pa je hidrostaticki pritisak koji pritišće donje strane veći nego pritisak koji pritišće gornje strane. Stoga je sila (pritisak je sila po jedinici površine!), koja zbog pritiska djeluje na donje strane prema gore veća po iznosu od sile koja djeluje na gornje strane u smjeru prema dole. Zbrojimo li sile kojima tecnost pritišće strane tijela dobili smo silu uzgona.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 20:04   #18
To ti spada pod stabilnost broda.

Brod mora zadovoljiti 3 uvjeta plovnosti: 1. uvjet je da ukupna težina broda mora biti jednaka uzgonu, koji je jednak težini istisnute tekućine u kojoj brod pliva. 2. uvjet jest da težište sile težina i težište sila uzgona moraju biti okomiti jedno na drugo, a spojnica težište težina i težište uzgona moraju biti okomiti na plovnu vodenu liniju. 3. uvjet je da se težište sila težina mora nalaziti ispod točke metacentra.

Tek nakon ova tri uvjeta brod posjeduje mogućnost plovnosti.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 21:58   #19
za avion je slično?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 23:02   #20
Avion jednostavno koristi rad motora, uzgon je zanemariv u zraku.
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.