Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2013., 18:57   #1
Kako se ""overklokiraju"" nuklearne elektrane

Imam jedno pitanje.

Postoji dosta izvještaja o tome da zemlje koje već imaju nuklearke na svom teritoriju pojačavaju električnu snagu istih tako da reaktor koji je recimo opsluživao 640-MW generator, sada poslužuje 800-MW. To je slučaj u Švedskoj.

E sad, kontam da ako hoće pojačati snagu moraju ili malo izbušiti unutrašnjost zgrade reaktora da reaktor bude nešto širi, ili moraju izbušiti samo plafon kako bi uranove šipke mogle biti duže, proizvodilo se više pare koja bi onda pokretala električni generator, ili generatore veće snage.

Ili se to ipak radi povečavanjem temperature pare, ali onda koliko znam u VVER/PWR reaktorima pri višoj temperaturi se lančana reakcija prirodno zaustavlja.

Pa me eto zanima kako postignu to pojačanje. Dakle ne mislim na dodavanje novog reaktora nego baš na pojačanje el. snage postojećih. Inače stručan termin za pojačanje el. snage je uprating. Aliu mi je bilo nezgodno u naslovu napisati kako se uprejtaju nuklearne elektrane.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 18:59   #2
Evo, jedan takav izvještaj.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:40   #3
mozda poboljsaju hlađenje i konfiguraciju jezgre, pa mogu povadit određene kontrolne sipke za boost u snazi

a reaktorsku posudu sigurno ne modificiraju, kad bi je modificirali narusili bi njen integritet koji je ionako narusen stalnim bombardiranjem neutrona

Zadnje uređivanje random101 : 29.10.2013. at 21:46.
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:42   #4
Nije samo stvar u atomskom dijelu... Moraju se srediti i generatorska i sva ostala postrojenja...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:45   #5
da treba dodat dodatni generator i turbinu kao i sve sto slijedi iza tog

mislim 150 MW povecanje ipak nije mala stvar
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:46   #6
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
mozda poboljsaju hlađenje i konfiguraciju jezgre, pa mogu povadit određene kontrolne sipke za boost u snazi
Zvuči dosta logično.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 23:21   #7
Hlađenje je jedini problem po svemu sudeći. Jedan dio većom količinom ili većom brzinom rashladnog sredstva odnosno primarni krug. Dio topline pojest će veće opterečenje, a ostatak dodatno hlađenje. Ostalo je samo mehanički problem. koa što je napisano ako temperatura jezgre neće prelaziti dozvoljenu temperaturu gorivim i kontrolnim šipkama se da regulirati povećanje toplinske snage.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 00:06   #8
mozda trebaju i tlak rashladnog sredstva u primarnoj petlji povecat uz to sve, mislim ne moze se to povecavat znatno al vjerojatno je jedan od parametara koje treba uzet u obzir
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 13:40   #9
Problem je ako se poveča snaga hlađenja da moraš imat snažnije pumpe, a ako povečaš snagu el. generatora za recimo 20%, hoće li i onda potrebna rashladna snaga narasti za 20% ili će narasti za puno više od 20%.

Čini se da ne raste mnogo, pa se ide u taj uprating.

............................

Nego, nešto su se utihnuli oko Krškog? Jesu li Francuzi štogod našli tamo dolje u reaktorskom bazenu?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 13:45   #10
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Problem je ako se poveča snaga hlađenja da moraš imat snažnije pumpe, a ako povečaš snagu el. generatora za recimo 20%, hoće li i onda potrebna rashladna snaga narasti za 20% ili će narasti za puno više od 20%.

Čini se da ne raste mnogo, pa se ide u taj uprating.

............................

Nego, nešto su se utihnuli oko Krškog? Jesu li Francuzi štogod našli tamo dolje u reaktorskom bazenu?
ak povecas snagu generatora i tjeras taj generator na toj nazivnoj snazi reko bih da ce rashladna snaga i vise narasti zbog gubitaka u cijelom sistemu

a jeftinije je pumpe zamijeniti nego graditi novi reaktor hehe
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 14:00   #11
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
ak povecas snagu generatora i tjeras taj generator na toj nazivnoj snazi reko bih da ce rashladna snaga i vise narasti zbog gubitaka u cijelom sistemu

a jeftinije je pumpe zamijeniti nego graditi novi reaktor hehe
Ali tu je još jedan problem što, koliko vidim dosta mnogo se uprate-taju BWR reaktori što znači da vodena para iz reaktora ide drito na turbinu (ili turbine). Nema više rashladnih krugova kao kod PWR/VVER. I sad ako nekako osiguraš veću toplinsku snagu možeš ili ""nakalemiti"" jači generator na turbinu, ako su samo jedna turbina i jedan generator u pitanju, ili dodati još koju (nisko/srednjetlačnu) turbinu i još koji generator manje snage tako da povečaš električnu snagu.

Slutim/bojim se, da ako se kod BWR postrojenja pri uprate-anju ide na dogradnju još jedne nisko ili srednjetlačne turbine i još jednog el. generatora kako bi se povečala el. snaga, da onda moraju dodavati nove cjevovode, i da zbog toga moraju dograđivati zgradu reaktora, te da onda postoji veća opasnost od curenja radijacije u okoliš.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 14:03   #12
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ali tu je još jedan problem što, koliko vidim dosta mnogo se uprate-taju BWR reaktori što znači da vodena para iz reaktora ide drito na turbinu (ili turbine). Nema više rashladnih krugova kao kod PWR/VVER. I sad ako nekako osiguraš veću toplinsku snagu možeš ili ""nakalemiti"" jači generator na turbinu, ako su samo jedna turbina i jedan generator u pitanju, ili dodati još koju (nisko/srednjetlačnu) turbinu i još koji generator manje snage tako da povečaš električnu snagu.

Slutim/bojim se, da ako se kod BWR postrojenja pri uprate-anju ide na dogradnju još jedne nisko ili srednjetlačne turbine i još jednog el. generatora kako bi se povečala el. snaga, da onda moraju dodavati nove cjevovode, i da zbog toga moraju dograđivati zgradu reaktora, te da onda postoji veća opasnost od curenja radijacije u okoliš.
nemos bas nakalemit jaci gen. na turbinu posto bi prekoracio nazivne parametre turbine, previse bi je opteretio

jednostavnije je paralelno dodat jos turbinu i gen., a sad vjerojatno bi trebali za to graditi novu prostoriju ili zgradu pa definitivno treba pazit na sigurnost te gradnje
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 23:49   #13
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
mozda trebaju i tlak rashladnog sredstva u primarnoj petlji povecat uz to sve, mislim ne moze se to povecavat znatno al vjerojatno je jedan od parametara koje treba uzet u obzir
Bitna je brzina odvođenja topline generirane raspadom urana. Tlak je u direktnoj relaciji sa snagom..povečanje snage/tpoline uzrokuje i povečanje tlaka ako volumen ostaje isti.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 00:45   #14
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Bitna je brzina odvođenja topline generirane raspadom urana. Tlak je u direktnoj relaciji sa snagom..povečanje snage/tpoline uzrokuje i povečanje tlaka ako volumen ostaje isti.
ma mislio sam da tlak treba povecat da voda ne bi osla u paru direktno u reaktoru kod pwr dizajna
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 01:00   #15
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
ma mislio sam da tlak treba povecat da voda ne bi osla u paru direktno u reaktoru kod pwr dizajna
?

to je samoregulacija
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 01:08   #16
pa ak je veca snaga onda se voda vise grije sto ne, a tlak u primarnom krugu sprijecava vodu da se pretvori u paru
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 22:37   #17
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
pa ak je veca snaga onda se voda vise grije sto ne, a tlak u primarnom krugu sprijecava vodu da se pretvori u paru
tlak i temperatura u primarnom krugu su na sigurnoj udaljenosti od kritične fazne točke lake vode, ali prekoračenje tlaka je ono što je najopasnije za sistem primarnog kruga. tlak se stoga održava konstantnim grijanjem ili dodavanjem hlađene vode. osim toga, bržim cirkuliranjem vode u cijelom sistemu se može povećavati snaga bez značajne promjene temperature.za to treba imati snažnije pumpe.
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.