Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2018., 21:56   #1
Kupujem: Danijel Dragojević

Pozdrav,
veliki sam ljubitelj poezije Danijela Dragojevića i ako doma imate neku njegovu zbirku poezije, a voljni ste ju prodati, javite se.

Također, ako znate neki drugi način kako doći do njegovih knjiga, recite.

Hvala!
Potentielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2018., 17:48   #2
Ja bih na tvojem mjestu tu i tamo bacio pogled na Njuškalo, Aukcije.hr, kataloge antikvarijata...
Kod sebe imam samo Kasno ljeto, a to ti vjerojatno ne treba
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2018., 23:58   #3
Na njuskalu su njegove knjige 500 kn
Potentielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 11:54   #4
Quote:
Potentielle kaže: Pogledaj post
Na njuskalu su njegove knjige 500 kn
Njegove zbirke imaju samo jedno jedino izdanje. Naravno da su skupe, nema ih mnogo, kolekcionarske su vrijednosti.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 18:54   #5
koliko vidim fraktura ima Kasno ljeto - izdana ove godine [125kn].

u čemu je štos? pjesme su mu toliko dobre ili?
inače nikad za njeg čuo nisam
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 20:18   #6
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
koliko vidim fraktura ima Kasno ljeto - izdana ove godine [125kn].

u čemu je štos? pjesme su mu toliko dobre ili?
inače nikad za njeg čuo nisam
Dragojevića mnogi smatraju najvećim živućim našim pjesnikom.

Ptice

Pticama je u mojoj glavi tijesno.
Nisu one ono što sam sâm domislio
i što ima mali mrak takva nastanka.
Dospjele u moju glavu, one žele
unutra vani, vani unutra, kao da je to jedno.
Koliko je do mene, činim što mogu. Tu gdje sam
pošumljavam, svićem, primičem i razmičem nebo
za više prostora. Kada lete i sâm malo letim,
kada se uzlepršaju odlijećem od sebe,
kada pjevaju ćutim ljekovitu nemoć.
Za mnogo prostora, za raspored upisan
u krilima nemam pouzdana načina.
U iluziji sam da bih mogao, da mogu, da hoću,
ali polja kažu, moraš se dogovoriti s nama,
to kaže i potok, prve kuće u izmaglici
i dječak koji odmiče cestom.


Quote:
Danijel Dragojević rijetka je pojava među hrvatskim piscima: na intervjue ne pristaje, njegova politička uvjerenja nisu poznata, nije član nijedne institucije, odbija nagrade. Njegove knjige teško se nabavljaju jer, navodno, ne pristaje na nova izdanja. Slovi za mizantropa, a anegdote o njemu poprimile su mitske dimenzije, preuzevši mjesto stvarnog živog čovjeka od krvi i mesa.

Ipak, ne možemo ga proglasiti hrvatskim Salingerom jer redovito objavljuje, prisutan je na kulturnoj sceni, ne vodi život vuka samotnjaka.
Njegov stav prema medijima i javnim nastupima legitiman je izbor koji treba poštivati. Je li on privatno težak čovjek - nebitno je.

Važno je to da ga, iako o njegovu značaju postoji konzensus struke, nema u lektiri, ne pišu se studije, ne obilježavaju se obljetnice izlaska kapitalnih zbirki poput “Rasutog tereta”.

Književnik Zoran Ferić, ipak, ne misli da je Dragojević zanemareni pjesnik. - Ima reputaciju koju svaki pisac može poželjeti. Poznat je i cijenjen među kolegama; obožavaju ga znalci i mislim da bi i on sam htio da tako ostane. Bilo je takvih pisaca s opusima koji su bili vrlo cijenjeni u stručnim krugovima i mnogi su od njih učili kao što uče i od Dragojevića. Čini mi se da smo se previše zanijeli tom širom javnošću pa je ona postala mjerilo svega.

https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...evica/3128429/
Quote:
- On je čovjek koji je zadržao pravo na vlastiti život. Mudrost je da čovjek ne uzima ono što mu ne treba i za čim nema potrebu. On je ono što piše i meni je teško odvojiti čovjeka kojeg poznajem od pjesnika kojeg čitam, jer su oni jedno. On je izvan medijskog svijeta, što smatram poštenim i normalnim - kaže Prtenjača.

Koliko izbjegava novinare i fotografe govori činjenica da ga je prije nekoliko godina naš fotoreporter Feđa Klarić susreo u Marmontovoj ulici u Splitu i automatski podignuo aparat da ga snimi. Pjesnik je taj pokret uočio te se bez razmišljanja dao u trk. Tada, a bilo je to 2010. godine, pjesnik je imao 77 godina, no to ga nije ni najmanje usporilo u bijegu od objektiva.

Klarić je napisao da mu je ta fotografija bila najdraža koju je snimio te godine, a u svojoj glavi ju je nazvao “bježeći pjesnik”. Tako bi se možda moglo najbolje opisati njegovu javnu pojavu - Dragojević je svakako bježeći pjesnik. U bijegu od novinara, diktafona i kamera, pa i od publike. Jedino što je svima voljan nesebično dati su pjesme.

https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...nosti/7110096/
Ograda

Dolazeći u posjet vidio sam veliku rupu
na žičanoj ogradi duševne bolnice i pomislio
kako nikada neću biti tako nešto potrebno,
otvoreno i utješno. Kroz mene neće nitko ući
niti izaći, nisam okrenut istovremeno na obje
strane, unutra i vani, ne čekam nikoga.
Što sam ja prema jednom običnom prolazu
kojega su želje nedopušteno napravile,
kojega želje održavaju i ni trenutak
ne ostavljaju samog? Čak se i kos
izgleda s visoke grane sprema
proletjeti kroz njega.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 23:59   #7
Fora mu je ta Ograda.
No, kako je, da je, meni je teško čitat pjesme koje se ne rimuju.
Tako da - ne kužim čar, no dobro...

Nema uopće smisla da ga stave u lektiru kad mu se izdanja ne daju naći.
To drugo da ga digitaliziraju, pa da ga tinejdžeri čitaju online.
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2018., 18:38   #8
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Fora mu je ta Ograda.
Oh, da - izvrsna.
Quote:
No, kako je, da je, meni je teško čitat pjesme koje se ne rimuju.
Tako da - ne kužim čar, no dobro...
Netko, dakako, može preferirati rimovani stih dok će netko drugi više voljeti pjesme oslobođene metra i rime...
Sklon sam vjerovati da kad bi neki ljubitelj književnosti odlučio samo čitati sonete (od Petrarce, preko Shakespearea do Matoša), vjerojatno bi u
jednom trenutku osjetio zasićenje i bacio se na čitanje npr. Garcia Lorce da se malo odmori od vezanog stiha....

Quote:
Nema uopće smisla da ga stave u lektiru kad mu se izdanja ne daju naći.
To drugo da ga digitaliziraju, pa da ga tinejdžeri čitaju online.
Mislim da tiraž (količina tiskanih primjeraka pojedinog djela) nije bitan - Dragojević, kao što smo vidjeli iz citiranih novinskih napisa ima
svoju publiku, svoje čitatelje i poštovatelje kojih nije velik broj - pa zašto bi onda neku zbirku tisako u - ne znam - petnaestak tisuća primjeraka,
ako je za krug čitatelja dovoljan i broj od 500, 1 500 ili u koliko se već primjeraka njegove knjige tiskaju...

A propo lektire... Sjećam se da je jedna njegova pjesma bila u udžbeniku sa 7. ili 8. razred osnovne (u mojim mlađim danima, sredina 90-ih).
Ne sjećam se točno naslova niti iz koje je zbirke niti svih stihova - ali, otprilike...:

...Uđoh u mesnicu i neka žena uskliknu:
Kakva divna teletina!
I Francis Bacon se uvijek iznenadi kako umjesto teletine ne visi on u mesnici...
(...)
A možda bi bilo najbolje da nakon svih lutanja po gradu
Napišem sonet, kao Petrarca: abba abba cde cde...


Dakako da mi onda pjesma nije bila ni jasna ni nešto posebno - a pogotovo nisam razumio zašto su je autori udžbenika označili
kao ironičnom (ili humorističnom). Sada, dakako, shvaćam - Bacon (prezime, ali također i špek, slanina) - teletina - a i ovo na kraju -
Dragojević, dakle, ne piše vezanim stihom pa je u tim stihovima autoironičan - napisat ću sonet, ko Petrarca....
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.