Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2017., 01:41   #21
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ama nisi me uvrijedio, ono pod "p.s." navedoh opčenito svima koji vjerovatelje u Jehovu Boga nazivaju "jehovcima", rugači koji ne kontaju da se ne rugaju vjerovateljima već direktno samom Bogu Stvoritelju.
Kao prvo, Jehova nije Božje ime, a kao drugo u poslanici Rimljanima piše:

“Tkogod zazove ime Gospodnje, spasit će se”. Već se ni po tome oni koji Boga nazivaju Jehova ne mogu spasiti, jer ne zazivaju ime Gospodnje.

A mi znamo koje je ime Gospodnje: to je ime Isusa Krista, Gospodina našeg i Boga (Iv 20,28).



Čak je i Pilat znao ime Boga, koga bi trebao raspeti,kad je napisao natpis nad križ koji glasi :


Ha Yehudi m vMelech HaNazarei Yeshua

YHWH

H W H Y (s desna na lijevo- hebrejski)

zato je i rekao : perem ruke od nevinosti ovog čovjeka ...



SZ : "Ovako kaži Izraelcima: `Ja jesam(JHWH)` posla me k vama. (Izlazak 3,15), -Otac
NZ : "Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam(JHWH), umrijet ćete u grijesima svojim." (Iv 8, 24) - Sin
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 03:27   #22
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, Jehova nije Božje ime, a kao drugo u poslanici Rimljanima piše:

“Tkogod zazove ime Gospodnje, spasit će se”. Već se ni po tome oni koji Boga nazivaju Jehova ne mogu spasiti, jer ne zazivaju ime Gospodnje.
Pilat je opro ruke kako i današnji farizeji peru prilikom 'neznamo mi ti koje ime jel isusovo il Jahvino, znaš nama najbolje sve zbrkati, osećamo se bolje zdravije, sačuvajnas vatikane bolje se za spas moliti papi'



Nikad ne pomisli da "Jahvini" ne znadu što se zbiva u katoličkih glava
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 07:34   #23
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ama nisi me uvrijedio, ono pod "p.s." navedoh opčenito svima koji vjerovatelje u Jehovu Boga nazivaju "jehovcima", rugači koji ne kontaju da se ne rugaju vjerovateljima već direktno samom Bogu Stvoritelju.



Nego,
Evanđelja i budizam nejde eno z drugim. Budizam-religija ne vjeruje u Boga, i baš otud čudno kako zašto je KC upravo iz te religije sebi prisvojila određene teološke povlastice. Još jedna od stvari koja smeta/ometa u katolicizmu.
Katolicizam u odnosu na vjerovanje Jehovnih Svjedoka je mila majka.
Koliko god imam nekih zamjerki,o kojima djelomično pisah i ovdje,mnoge Katolike smatram jako dobrim Kristovim sljedbenicima.Jahovnog Svjedoka nijednog jer n vjerujete da je Isus Bog.Njihova zastranjenja su u nebitnom,vaša u bitnom !
PS nisi odgovorio na pitanje,jesi li ili ne J.Svjedok!
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 18:34   #24
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Katolicizam u odnosu na vjerovanje Jehovnih Svjedoka je mila majka.
Baš, što veliš razlika je ogromna. Recimo, ovi prvi proljevaju krv u ratovima a one druge proglašavaju humanitarcima.


Što se ne sviđa u katolicizmu? Evo primjerice kad ne razumiju citat Galaćanima 4:21 "Recite mi, vi koji želite biti pod zakonom: Zar ne čujete Zakon?"

(riječ je o Božjem zakonu danom kršćanima, dal katolicizam sjedi na ušima kad ništ ne čuje )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 20:12   #25
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post

Što se ne sviđa u katolicizmu? Evo primjerice kad ne razumiju citat Galaćanima 4:21 "Recite mi, vi koji želite biti pod zakonom: Zar ne čujete Zakon?"

(riječ je o Božjem zakonu danom kršćanima, dal katolicizam sjedi na ušima kad ništ ne čuje )
Koji je to zakon koji mi ne razumijemo? Moliti cu lijepo.

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 19:10   #26
Katolikovi slave likove, kipove i slike idole. A kažu ma ne, nije tako. Sam naziv kato lik sadrži lik.
Kako nije, pogledaj, idolima se mole.
Suncu i drugim nebeskim tijelima.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:58   #27
U katolicanstvu mi se ne svidja to sto su covjekova individualna egzistencijalna iskustva totalno zanemarena i nastoje se zatomiti, te se smatraju losima. Te se covjek u svojoj biti smatra gresnim/losim. Stoga mu jedino zivot po striktnoj crkvenoj dogmi moze donijeti spasenje. Ja mislim da osoba najprije treba spoznati samu sebe da bi se mogla pribliziti Bogu. Dakle radi se o mogucnosti i potrebi samo-aktualizacije, kao sto je i Calvin prepoznao u Institucijama krscanske religije. Ljudska autenticnost i zivot u skladu s njom je po meni vrlo znacajna stavka, pretpostavka za odnos s Bogom....
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 06:36   #28
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post



Čak je i Pilat znao ime Boga, koga bi trebao raspeti,kad je napisao natpis nad križ koji glasi :


Ha Yehudi m vMelech HaNazarei Yeshua

YHWH

H W H Y (s desna na lijevo- hebrejski)

zato je i rekao : perem ruke od nevinosti ovog čovjeka ...



SZ : "Ovako kaži Izraelcima: `Ja jesam(JHWH)` posla me k vama. (Izlazak 3,15), -Otac
NZ : "Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam(JHWH), umrijet ćete u grijesima svojim." (Iv 8, 24) - Sin
Pilat uopće nije pisao hebrejski nego aramejski, grčki i latinski.
Na latinskom je pisalo Iesus Nazarenus Rex Iudaerum- kratica INRI.
Na koine grčkom Iesous Nazorenos Basileus ton Ioudaion--kratica INBI.
Na aramejskom valjda kak si ti napisao- Ješua hanotsri umelek hajehudim ali tak napisano znači Isus Nazarećanin i kralj Judejski. Imaš slovo i između što je vrlo nelogično naspram druga dva gdje nema i između imena i titule.

Ali da i silom nagurate da bude JHVH opet to nije Isusov naziv nikad bio u NZ-u. Uostalom, ime JHVH uopće se niti jednom spominje u NZ.
A ak ćemo zdravorazumno (znam da to kršćanima ne paše al moramo) JHVH na hebrejskom znači Biti ću koji ću biti. Ehjeh je futur glagola biti.

Muljaže na muljaže s kršćanske strane. Kak vam se da samo?
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:09   #29
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Pilat uopće nije pisao hebrejski nego aramejski, grčki i latinski.
Na latinskom je pisalo Iesus Nazarenus Rex Iudaerum- kratica INRI.
Na koine grčkom Iesous Nazorenos Basileus ton Ioudaion--kratica INBI.
Na aramejskom valjda kak si ti napisao- Ješua hanotsri umelek hajehudim ali tak napisano znači Isus Nazarećanin i kralj Judejski. Imaš slovo i između što je vrlo nelogično naspram druga dva gdje nema i između imena i titule.

Ali da i silom nagurate da bude JHVH opet to nije Isusov naziv nikad bio u NZ-u. Uostalom, ime JHVH uopće se niti jednom spominje u NZ.
A ak ćemo zdravorazumno (znam da to kršćanima ne paše al moramo) JHVH na hebrejskom znači Biti ću koji ću biti. Ehjeh je futur glagola biti.

Muljaže na muljaže s kršćanske strane. Kak vam se da samo?
NZ : "Uistinu, ako ne povjerujete da "Ja jesam" umrijet ćete u grijesima svojim." (Iv 8, 24) - Sin

Na kojem jeziku je Isus ovo izgovorio pred onim farizejom, odakle vuce poveznicu "Ja jesam" i da li na tom jeziku koji Isus govori to "Ja jesam" znaci JHWH?

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:52   #30
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
U katolicizmu se ne sviđa to što zagovara "jednom kršten - zauvijek spašen"
jer
čak i oni koji imaju udio u svetom duhu mogu pasti pa kako ne bi onda padali i oni koji su formalno kršteni (tipa 'katoličko krštenje')
(Hebrejima 6:4,6 ; 1.Korinćanima 9:27)
Ovo je očita laž i podmetanje jer ovo nije nauk katoličke crkve niti nauk katolika.

krštenje – označuje ukop katekumena u smrt Krista, odakle on ustaje, po uskrsnuću s Njime, kao novo stvorenje.

U hrvatskom i drugim slavenskim jezicima riječ krstiti (krst, krštenje) pobliže znači: unijeti u Krista, učiniti (nekoga) Kristovim.

Ovaj se sakrament također zove i “kupelj novoga rođenja i obnavljanja po Duhu Svetom” (Tit 3,5) jer označuje i ostvaruje ono rođenje iz vode i Duha bez kojega nitko “ne može ući u Kraljevstvo Božje” (Iv 3,5).

Što se tice spasenja ,sigurno spašen ,ne postoji po katoličkom nauku,ono sto se uci ,a vezano za spasenje je kao što je i sam Apostol Pavao napisao: Sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja.

Do smrti i suda Božjeg ,nema sigurnosti da je čovjek zasigurno spašen.



Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 14:55   #31
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Pilat uopće nije pisao hebrejski nego aramejski, grčki i latinski.
Na latinskom je pisalo Iesus Nazarenus Rex Iudaerum- kratica INRI.
Na koine grčkom Iesous Nazorenos Basileus ton Ioudaion--kratica INBI.
Na aramejskom valjda kak si ti napisao- Ješua hanotsri umelek hajehudim ali tak napisano znači Isus Nazarećanin i kralj Judejski. Imaš slovo i između što je vrlo nelogično naspram druga dva gdje nema i između imena i titule.

Ali da i silom nagurate da bude JHVH opet to nije Isusov naziv nikad bio u NZ-u. Uostalom, ime JHVH uopće se niti jednom spominje u NZ.
A ak ćemo zdravorazumno (znam da to kršćanima ne paše al moramo) JHVH na hebrejskom znači Biti ću koji ću biti. Ehjeh je futur glagola biti.

Muljaže na muljaže s kršćanske strane. Kak vam se da samo?
Kad se takvi kao ti petljaju u stvari i muljaju,naravno da nam se da pisati istinu!
U Novom Zavjetu lijepo piše:
Ivan 19,19"A napisa Pilat i natpis te ga postavi na križ. Bilo je napisano: "Isus Nazarećanin, kralj židovski.
Ivan 19,20 Taj su natpis čitali mnogi Židovi jer mjesto gdje je Isus bio raspet bijaše blizu grada, a bilo je napisano hebrejski, latinski i grčki.
"Pilat nije znao Hebrejski"-pa što misliš da je on to pisao sam,nije imao pametnijeg posla?
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 05:18   #32
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Kad se takvi kao ti petljaju u stvari i muljaju,naravno da nam se da pisati istinu!
U Novom Zavjetu lijepo piše:
Ivan 19,19"A napisa Pilat i natpis te ga postavi na križ. Bilo je napisano: "Isus Nazarećanin, kralj židovski.
Ivan 19,20 Taj su natpis čitali mnogi Židovi jer mjesto gdje je Isus bio raspet bijaše blizu grada, a bilo je napisano hebrejski, latinski i grčki.
"Pilat nije znao Hebrejski"-pa što misliš da je on to pisao sam,nije imao pametnijeg posla?
Okej, hebrejski umjesto aramejski. Gledao sam u NIV bibliju.
A ti si krivo citirao, kao prvo.
A kao drugo, proturječiš tom citatu koji si dao i na kojem lijepo piše " A napisa Pilat i natpis..."

Zadnje uređivanje shaganappi : 11.01.2017. at 05:19. Reason: i
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:47   #33
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
De mi odgovori na pitanje,tko je po vama Isus Krist?Znam da vjrujete da nije Bog ali tko je točno onda on?
Isus Krist je Gospodin Sananda koji je čovječanstvu došao obajsniti kako da se prestanu inkarninrati i vrate kući Bogu u Kraljevstvo nebesko
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:48   #34
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Isus Krist je Gospodin Sananda koji je čovječanstvu došao obajsniti kako da se prestanu inkarninrati i vrate kući Bogu u Kraljevstvo nebesko
Onda su ga nakon objašnjenja, zakucali na daske...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:51   #35
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Onda su ga nakon objašnjenja, zakucali na daske...
Danas bi završio u ludari da tako nešto propovijeda i nitko ga ne bi shvatio ozbiljno.

Metode su različite, ali je motiv uvijek isti - da se zatre duhovno znanje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:55   #36
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Danas bi završio u ludari da tako nešto propovijeda i nitko ga ne bi shvatio ozbiljno.

Metode su različite, ali je motiv uvijek isti - da se zatre duhovno znanje
Istina.

No, danas se njegovo objašnjenje ionako ne širi - ono je postalo sredstvo za umrtvljenje duhovnog a na veselje sustavne organizirane religije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 13:50   #37
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Okej, hebrejski umjesto aramejski. Gledao sam u NIV bibliju.
A ti si krivo citirao, kao prvo.
A kao drugo, proturječiš tom citatu koji si dao i na kojem lijepo piše " A napisa Pilat i natpis..."
Što sam krivo citirao?
Imam 4 hrvatska prevoda Biblije!
Pilat je nekom rekao da napiše,valjda to znaš,pa mnoge govore predsjednici ne formuliraju a računa se da je njihov govor.
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 14:54   #38
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post

Ovaj se sakrament također zove i “kupelj novoga rođenja i obnavljanja po Duhu Svetom” (Tit 3,5) jer označuje i ostvaruje ono rođenje iz vode i Duha bez kojega nitko “ne može ući u Kraljevstvo Božje” (Iv 3,5).
Nanovorođenje nije istovjetno s krštenjem. Sam citiraš: "...(bez toga) nitko ne može ući u Kraljevstvo Božje".
Kada Isus kaže nitko, onda to znači baš to - nitko (nema izuzetaka). A vidimo da ima (barem jedan) koji je ušao u Kraljevstvo Božje bez krštenja (vodom ) - dakle, ne štima ovakvo objašnjenje.

Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post


Što se tice spasenja ,sigurno spašen ,ne postoji po katoličkom nauku,ono sto se uci ,a vezano za spasenje je kao što je i sam Apostol Pavao napisao: Sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja.

Do smrti i suda Božjeg ,nema sigurnosti da je čovjek zasigurno spašen.



Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
Sigurnost spasenja ne postoji po katoličkom nauku, ali se onda s tom naukom oštro sukobljavate sa mnoštvom Isusovih tvrdnji, kao i sa tvrdnjama apostola i piscima Novog zavjeta.
Naravno da RKC neće prihvatiti "sigurnost spasenja" jer bi onda palo u vodu veliki niz učenja, prakse i izvora prihoda (naročito izraženo u srednjem vijeku, ali i danas).

Citat, što si ga stavio iz poslanice Filipljanima uopće ne potkrepljuje tvrdnju o "nesigurnosti spasenja".

Quote:
Tako, ljubljeni moji, poslušni kako uvijek bijaste, ne samo kao ono za moje nazočnosti nego mnogo više sada, za moje nenazočnosti, sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja
Fil.2,12

Quote:
Robovi, slušajte svoje zemaljske gospodare kao Krista - sa strahom i trepetom, u jednostavnosti srca.
Ef.6,5

Quote:
I njegovo je srce prema vama još nježnije kad se sjeti poslušnosti svih vas, kako ga sa strahom i trepetom primiste.
2.Kor.7,15

Izraz, "sa strahom i trepetom" ili iz drugih prijevoda "strah i drhtanje" nisu kukavička ropska podložnost i bijedan strah, nego dužno poštovanje i strah da se ne uvrijedi nekoga (da se ne povrijedi nečija ljubav).
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:28   #39
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Nanovorođenje nije istovjetno s krštenjem. Sam citiraš: "...(bez toga) nitko ne može ući u Kraljevstvo Božje".
Kada Isus kaže nitko, onda to znači baš to - nitko (nema izuzetaka). A vidimo da ima (barem jedan) koji je ušao u Kraljevstvo Božje bez krštenja (vodom ) - dakle, ne štima ovakvo objašnjenje.
Krštenje vodom je redoviti način , krštenjem željom i krvlju nisu redoviti načini.(ali i na ova dva načina se može primiti krštenje i postići spasenje)

Krštenje željom odnosi se na odrasle koji su se pripremili primiti krštenje te prije samog primanja obreda krštenja umru.

Krštenje krvlju odnosi se na one koji su se pripremali na krštenje (bili su katekumeni) te su tijekom priprave zbog Isusa Krista bili ubijeni (progoni kršćana u prvim stoljećima Crkve). Za krštenje krvlju nužno je da su bili progonjeni i ubijeni zbog vjere u Isusa Krista, te svoju vjeru zapečatili su mučeničkom krvlju.

Sva tri se održavaju u Duhu Svetome i na sva tri načina Duh Sveti djeluje.

Ali jedini siguran način je krstiti dijete odmah nakon što se rodi.

Što se pak zbiva pri krštenju najbolje vidimo na Isusovu primjeru: Ivan Krstitelj ga krsti vodom, Duh Sveti se na njega spušta, a Bog Otac odozgo progovara: “Ovo je moj Sin Ljubljeni, koga sam odabrao!” (Mt 3,13-17; Mk 1,9-11; Lk 3,21-22; Iv 1,30-34). Prvo, krstimo se vodom koja simbolizira novi život, dakle umiremo u Kristu (Rim 6,3) i ulazimo u nov život po Kristovu uskrsnuću (Rim 6,4-5); a kao drugo, Duh Sveti silazi na nas te tako po Duhu postajemo jedno (mistično) tijelo s Kristom (1 Kor 12,13; Gal 3,27), da bismo napokon postali djeca Božja (Rim 8,14-17).


“Obratite se – reče im Petar. – Neka se svaki od vas krsti u Ime Isusa Krista za oproštenje grijeha; tako ćete primiti dar – Duha Svetoga” (Dj 2,38). Kad se Pavao obratio, rekoše mu: “A sada na što još čekaš? Ustani, primi krštenje i očisti se od svojih grijeha zazivljući njegovo ime!” (Dj 22,16).

Da je krštenje samo simbol, ono ne bi moglo posredovati milost oproštenja grijeha. Simboli nam mogu pomoći u pobožnosti, ali oni nemaju nikakvu djelatnu moć.

Ono što ti smatraš nanovorođenjem je zapravo obračenje i nema veze sa spasenjem, jer i taj nanovorođeni pada u grijehu kao i obračeni stoga su te dvije stvari zapravo jedna te ista.

Dilema nije da li smo ponovno rođeni ili kršteni, već da li smo krštenjem rođeni za novi život .

Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Sigurnost spasenja ne postoji po katoličkom nauku, ali se onda s tom naukom oštro sukobljavate sa mnoštvom Isusovih tvrdnji, kao i sa tvrdnjama apostola i piscima Novog zavjeta.
Naravno da RKC neće prihvatiti "sigurnost spasenja" jer bi onda palo u vodu veliki niz učenja, prakse i izvora prihoda (naročito izraženo u srednjem vijeku, ali i danas).

Citat, što si ga stavio iz poslanice Filipljanima uopće ne potkrepljuje tvrdnju o "nesigurnosti spasenja".

Fil.2,12

Ef.6,5

2.Kor.7,15

Izraz, "sa strahom i trepetom" ili iz drugih prijevoda "strah i drhtanje" nisu kukavička ropska podložnost i bijedan strah, nego dužno poštovanje i strah da se ne uvrijedi nekoga (da se ne povrijedi nečija ljubav).

Vjerojatno znaš da katolici na spasenje gledaju kao na Božji dar, koji se može i izgubiti (tj. koji se može odbiti). To je povezano s posvetnom milošću (koja se gubi smrtnim grijehom).


Ne znate li: trkači u trkalištu svi doduše trče, ali jedan prima nagradu? Tako trčite da dobijete. Svaki natjecatelj sve moguće izdržava; oni da dobiju raspadljiv vijenac, mi neraspadljiv. Ja stoga tako trčim, ne kao u nepouzdano; tako dajem udarce, ne kao onaj koji mlati vjetar. Naprotiv, ja bijem svoje tijelo i vučem ga kao roba, da sam ne budem odbačen pošto sam drugima propovijedao. (1 Kor 9,24-27)

"A vas će mrziti svi zbog mene, ali tko ustraje do kraja, taj će se spasiti." (Mt 10,22)

"Tada će vas predavati na muke i ubijati vas. I svi će vas narodi zamrziti zbog imena moga. Mnogi će se tada sablazniti, izdavat će jedni druge i mrziti se među sobom. Ustat će mnogi lažni proroci i mnoge zavesti. Razmahat će se bezakonje i ohladnjeti ljubav mnogih. Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen." (Mt 24,9-13)

"Neće svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!' ući u kraljevstvo nebesko, nego onaj koji vrši volju moga nebeskog Oca." (Mk 7,21)

Blago čovjeku koji odolijeva kušnji, jer će, kad se pokaže prokušanim, primiti vijenac - život koji je Bog obećao onima koji ga ljube. (Jak 1,12)

Ako se, naime, oni koji su pravom spoznajom Gospodina, Spasitelja Isusa Krista, izbjegli pokvarenosti svijeta, opet upletu u nju i ako ih ona nadvlada, tim njihovo posljednje stanje biva gore od priješnjega. Njima bi, uistinu, bolje bilo da uopće nisu priznali puta pravednosti, nego da, pošto su ga priznali, okrenu leđa svetoj zapovijedi koja im je predana. Na njima se događa što kaže istinita poslovica: "Pas se vraća na svoju bljuvotinu" i "Okupana se svinja vraća da se valja u kaljuži." (2 Pt 20-22)

Pa ako su neke grane odlomljene, a ti, divlja maslina, pricijepljen umjesto njih, postao suzajedničar korijena, sočnosti masline, ne uznosi se nad grane. Ako li se hoćeš uznositi - ne nosiš ti korijena, nego korijen tebe. Reći ćeš na to: grane su odlomljene da se ja pricijepim. Dobro! Oni su zbog nevjere odlomljeni, a ti po vjeri stojiš. Ne uznosi se, nego strahuj! Jer ako Bog ne poštedje prirodnih grana, ni tebe neće poštedjeti. Promotri dakle dobrotu i strogost Božju: strogost na palima, a dobrotu Božju na sebi ako ostaneš u toj dobroti, inače ćeš i ti biti odsječen. (Rim 11,17-22)

Tako, ljubljeni moji, poslušni kako uvijek bijaste, ne samo kao ono za moje nazočnosti nego mnogo više sada, za moje nenazočnosti, sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja! (Fil 2,12)


Ne možemo biti sigurni u vezi svog spasenja , već možemo samo (čvrsto) vjerovati u to.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:30   #40
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Krštenje vodom je redoviti način , krštenjem željom i krvlju nisu redoviti načini.(ali i na ova dva načina se može primiti krštenje i postići spasenje)

Krštenje željom odnosi se na odrasle koji su se pripremili primiti krštenje te prije samog primanja obreda krštenja umru.

Krštenje krvlju odnosi se na one koji su se pripremali na krštenje (bili su katekumeni) te su tijekom priprave zbog Isusa Krista bili ubijeni (progoni kršćana u prvim stoljećima Crkve). Za krštenje krvlju nužno je da su bili progonjeni i ubijeni zbog vjere u Isusa Krista, te svoju vjeru zapečatili su mučeničkom krvlju.

Sva tri se održavaju u Duhu Svetome i na sva tri načina Duh Sveti djeluje.
Samo napomena: Ne želim ulaziti u jalove rasprave o nečijem vjerovanju. Imaš pravo vjerovati kako hoćeš (možeš ) i ja poštujem tvoj izbor. Ali pošto je ovo forum gdje sukobljavamo mišljenja, mogu (i smijem) napisati zašto (po mojim uvjerenjima) nešto ne stoji i zašto je to krivo.
----------------------
Dakle, nisi korektno odgovorio na pitanje. Pitanje se oslanjao na Isusovu izjavu "..nitko..tko se ne rodi iz vode i duha ne može ući u Kraljevstvo Božje" - gdje katolička teologija ove retke tumači sa "mora se krstiti - jer voda predstavlja krštenje.
Dakle, Isus tvrdi (po kat. teologiji) da je preduvjet krštenje vodom
Ti iznosiš još dva dodatna načina krštenja: željom i krvlju. Naveo si i objašnjenja. Pa pitam:
Na koji od ta tri načina se krstio onaj razbojnik na križu?
Vodom očito nije.
Krvlju nije - nit je bio katekumen niti je ubijen radi svoje vjere, niti se spremao na nikakvo krštenje.
Željom? To definiraš ovako:
Quote:
Krštenje željom odnosi se na odrasle koji su se pripremili primiti krštenje te prije samog primanja obreda krštenja umru
Kada se to on stigao pripremati za krštenje? Kada se mislilo pripremiti obred krštenja? Napokon, pitanje jest da li je on uopće i čuo da postoji nešto što se zove krštenje....

A ponavljam, katoličko učenje jest da "voda" u Iv.3 predstavlja krštenje. Isus je jasan glede toga "NITKO ne može...."

Da rezimiram: Taj razbojnik se nije krstio nikako, niti na jedan (čak ni po 3 vrste kat. krštenja) način.
A Isus kaže "nitko". I kako sad? Ili Isus daje krive informacije ili nešto ne štima u katoličkom shvaćanju nanovorođenja.

nastavim poslije,,
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.