Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2007., 16:41   #1
Plemstvo

Zanima me odnosi li se plemstvo nekog čovjeka na sve njegove potomke, zauvijek?
Recimo, neki tamo lik je potomak loze Tugomirića, Kačića ili nekog od starih hrvatskih plemena ili mu je neki Friedrich ili neki Guiseppe ili Bela dao plemićku titulu.Imaju li svi njegovi potomci pravo na to plemstvo?
Moraju li biti njegovi izravni muški potomci ili recimo može sin njegove sestre ili tako nešto nastaviti lozu i opet njegovi potomci imaju plemstvo??
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 17:54   #2
Mislim da plemstvo traje koliko i drzava u kojoj imas tu titulu. Zavisno od toga cija je titula i koja je ona se prenosi na sljedece koljeno.
Demonel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:33   #3
Plemstvo se jaca potomstvom,dakle sto vise nasljednika(muskih) kao nosilaca prezimena,vece osiguranje da ce se plemstvo "odrzati" isto je u nastavku loze...kod zena je drugacije samo iz razloga sto udajom,odnosno rodjenjem vec prvog djeteta to se plemstvo ne prenosi na njene potomke,mada zadrzavaju "ugled" ali ne bas "utjecaj",vec otac djece prenosi plemicku titulu,naravno ako ju ima!Medjutim plemstva su se uvijek (osim onih "ljubavnih odmetnika")medjusobno "vjencavala" i tako zadrzavala i jacala svoj utjecaj.
Medjutim,one titule koje su od "pape","kraljeva" dodjeljivane...mogle su isto iz suprotnih razloga biti "oduzete"...naravno,abdiciranja...iz puno razlicitih razloga takodjer su rezultirala prestankom plemicke loze...a nekad je i samo vrijeme i okolnosti koje su utjecale dovelo do "izbljedjivanja" titula...
npr. ...u doba Hr. kraljevstva "peharniku" je bila dodjeljena plemicka titula,braca tog "peharnika" nisu postali plemici ali su i dalje nosili isto prezime...dolazi do "racvanja" obiteljske jezgre kojoj ostaje zajednicko obiteljsko ime....tijekom burnih stoljeca i "pomrlog" potomstva,nositelji plemicke titule su se prorijedili,a vjerojatno u takvim slucajevima i izumrli...s njima prestaje i "plemstvo"...drugi dio obitelji s istim prezimenom bez "plemicke titule " je prezivio i do danasnjih dana opstao...dakako da tu nema govora o plemstvu...

Nacelno gledajuci odnosilo bi se za uvijek,medjutim specificum nase zemlje(ako si mislio na nju) jeupravo ta "nestalnost" ili upravo ne ustaljenost nekih polozaja...kraljevstva kao tradicije...koji su se "pogubili vremenom"...a oni koj su nad nama vladali...taj dio "plemstva" je relativno "mlad" i "bogat" i polozaje su trazili blize dvoru,a jedan dio je "odleprsao" s prvim,drugi s drugim sv. ratom...ugnjezdivsi se u neke europske gradove ili pak kamene ploce vjecnih pocivalista...

E,sad postojala su posvojenja...(dakle taj slucaj,sestrin sin) i najcesce se tako rijesavalo...za posvojenja su bili uvjeti ..." u slucaju da se nema vlastitih potomaka" i zapravo su i uvedaena u upravo iz tih razloga...dakle prijenosa imovine...(ima jos razloga,ali ovaj je za tvoje pitanje bitan)

Nadam se da ce malo razjasniti...mada je to opsezna tema i nemozese bas "svesti na striktne odgovore"...nasa zemlja je prosla razlicite oblike vladavine i drzavnog uredjenja...te je svatko od vladjucih imao svoju ideju,viziju uredjenja drustva,a plemstvo je svakao bilo dio njega...

Zadnje uređivanje lilaamrit : 15.06.2007. at 00:06.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:46   #4
Jedan moj prijatelj se preziva Kačić.On je istraživao svoje podrijetlo već dugo, duže nego ja svoje i doznao je da potječe baš od knezova Kačića.Ima li on još pravo na tu titulu kneza? (Iako knez u hr. ne znači nužno plemićku titulu, ali za Kačiće se zna da su bili plemići).
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:59   #5
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Jedan moj prijatelj se preziva Kačić.On je istraživao svoje podrijetlo već dugo, duže nego ja svoje i doznao je da potječe baš od knezova Kačića.Ima li on još pravo na tu titulu kneza? (Iako knez u hr. ne znači nužno plemićku titulu, ali za Kačiće se zna da su bili plemići).
...kad bi i imao pravo ne znam tko bi mu ga mogao zabraniti tj. potvrditi ili dati... Kako sam ti napisala to je u Hrvatskoj zaista zamrseno...i u ovom slucaju tvoj prijatelj moze imati samo neku "misaonu satisfakciju"...

...ma,nece mu u danasnje vrijeme biti problem ozeniti kakvu "princezu" i bez te titule...s tim da ce novaca svakako trebati imati!
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 00:09   #6
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
...kad bi i imao pravo ne znam tko bi mu ga mogao zabraniti tj. potvrditi ili dati... Kako sam ti napisala to je u Hrvatskoj zaista zamrseno...i u ovom slucaju tvoj prijatelj moze imati samo neku "misaonu satisfakciju"...

...ma,nece mu u danasnje vrijeme biti problem ozeniti kakvu "princezu" i bez te titule...s tim da ce novaca svakako trebati imati!
Ok, hvala na pomoći
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 00:12   #7
Znam da u HR postoji plemićki zbor, malo sam pregledao stranice i čini mi se da su svi oni dobili plemstvo za vrijeme strane vladavine.
Evo naprimjer prezimena nekih članova:

Antoniazzo
Kallay
Zergollern
Aranicki
Bona
Borelli
Cindro
Grisogono
Tartaglia

i još puno sličnih primjera ima...
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 07:16   #8
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
...kad bi i imao pravo ne znam tko bi mu ga mogao zabraniti tj. potvrditi ili dati... Kako sam ti napisala to je u Hrvatskoj zaista zamrseno...i u ovom slucaju tvoj prijatelj moze imati samo neku "misaonu satisfakciju"...
Plamstvo dodjeljuje hrvatski plemićki zbor
moraš napisati molbu za prijem i predočiti dokaze da ti je predak bio plemić
Onda to prouče i odluče o prijemu
ima i još nekih financijskih izdataka, ali to ćeš najbolje tamo saznati
I što manje dokaza, financijski izdaci su veći, jer je teže provjeriti nedostatne dokaze
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 13:53   #9
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
Plamstvo dodjeljuje hrvatski plemićki zbor
moraš napisati molbu za prijem i predočiti dokaze da ti je predak bio plemić
Onda to prouče i odluče o prijemu
ima i još nekih financijskih izdataka, ali to ćeš najbolje tamo saznati
I što manje dokaza, financijski izdaci su veći, jer je teže provjeriti nedostatne dokaze
Ma, neću ja to slati.
Za mene postoji mogućnost potječem od plemstva i to dosta velika mogućnost, s obje strane obitelji, ali to je sve zamršeno i ne da mi se s tim "bakćat"
Reći ću ja ovom Kačiću da pošalje to ako hoće.
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 08:37   #10
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
Plamstvo dodjeljuje hrvatski plemićki zbor
moraš napisati molbu za prijem i predočiti dokaze da ti je predak bio plemić
Onda to prouče i odluče o prijemu
ima i još nekih financijskih izdataka, ali to ćeš najbolje tamo saznati
I što manje dokaza, financijski izdaci su veći, jer je teže provjeriti nedostatne dokaze
Taman posla!
Plemićki zbor nikad i nigdje nije dodjeljivao, niti može dodjeljivati plemstvo. Taj hrvatski plemićki zbor je skup plemića i lažnih plemića koji su se svaki iz svojih razloga povezali. Ti možeš njima napisati molbu, predočiti dokaze i "podmazati", pa možda i dobiješ potvrdu; Ali biti ćeš samo još jedan lažni plemić kakovih je pun svijet! Samo kao primjer: u svijetu imaš stotine ljudi ljudi koji mogu dokazati (na isti način kao i tvoj Kačić) da potjeću od bosanskih kraljeva. Jesu li zbog toga kraljevi? Jesu, isto kao i svi oni Napoleoni iz ludnice!
82000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 00:21   #11
Probaj upit poslati tamo...ali ne nadaj se,svi ti se oni drze "poprilicno" nedodirljivo...
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 09:32   #12
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Probaj upit poslati tamo...ali ne nadaj se,svi ti se oni drze "poprilicno" nedodirljivo...
taj plemićki zbor je stvoren zato da ih ne diraš praznih ruku
Ako tako pokuša, neće biti dobro
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 10:31   #13
Moj stric je sljivar. Poseban oblik plemstva, seljaka iz okoline Kalnika kojima je ako se ne varam bela IV dao plemstvo jer su mu pomagali prilikom opsade Kalnika. SVi su nakon dobivanjka plemstva ostali jednako siromasni, ali vise nikad nije neki feudalac upravljao njima i njihovom zemljom (koja budimo iskreni i nije bila bas nesto za cim bi se netko trijezan polakomio). To je vjerojatno najsiromasnija plemicka kasta ikad i igdje
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 13:54   #14
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Moj stric je sljivar. Poseban oblik plemstva, seljaka iz okoline Kalnika kojima je ako se ne varam bela IV dao plemstvo jer su mu pomagali prilikom opsade Kalnika. SVi su nakon dobivanjka plemstva ostali jednako siromasni, ali vise nikad nije neki feudalac upravljao njima i njihovom zemljom (koja budimo iskreni i nije bila bas nesto za cim bi se netko trijezan polakomio). To je vjerojatno najsiromasnija plemicka kasta ikad i igdje
Pa ako je tvoj stric šljivar, nisi li onda i ti?
Ipak je to brat tvoga oca, trebao bi ti bar otac onda biti isto šljivar
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 18:32   #15
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Pa ako je tvoj stric šljivar, nisi li onda i ti?
Ipak je to brat tvoga oca, trebao bi ti bar otac onda biti isto šljivar
Ispravka tetak. Kod mene su u obitelji svi osim majke i oca - tete i stricevi...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 09:51   #16
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Moj stric je sljivar. Poseban oblik plemstva, seljaka iz okoline Kalnika kojima je ako se ne varam bela IV dao plemstvo jer su mu pomagali prilikom opsade Kalnika. SVi su nakon dobivanjka plemstva ostali jednako siromasni, ali vise nikad nije neki feudalac upravljao njima i njihovom zemljom (koja budimo iskreni i nije bila bas nesto za cim bi se netko trijezan polakomio). To je vjerojatno najsiromasnija plemicka kasta ikad i igdje
nije... bilo je sličnih primjera u dalmaciji na bacanje (npr. dedići ili didići), a ni slobodne plemićke općine poput turopoljaca i još nekih nisu ništ bolje prošle....
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 23:13   #17
Question ???

zašto su frankopani ujedno i frankapani? Molim vas da mi netko odgovori..treba mi brzo!!!
Brana01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 08:53   #18
Svakako nas izvjesti ...kako je proslo!
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 11:04   #19
o tom je August Šenoa napisao povjesticu koja se zove Šljivari
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 16:17   #20
Tko bi od danas živih plemića teoretski bio prvi u redu za Hrvatskog,Slavonskog i Dalmatinskog Kralja?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.