Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 22:35   #1181
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Dabi vam docarao kakve su cijene u CH,reci cu vam koliko sam platio dvije gume za bicikl(sa montazom),bicikl je obican,a stavilisu mi neke gume sa bijelom crtom koje nisam ni trazio,to me zadovoljstvo kostalo 150 franka.
ma, ovdje i zrak kosta. fakat mi nije jasno, toliko poreza placam i akda trebam jebenu potvrdu od opcine (kojoj naravno porez placam i to masni porez, i to jednoj selendri bez poste, skole i bez ducana) da zivim u njoj, i to trebam 20 CHF platiti. koji K. ja placam toliko poreza kada mi niti jebenu potvrdu bez placanja nece izdati?


tja, vidim da ste se nekaj uspavali...zivjeli vi meni, budite mi dobro. ne dajte se zajebavati od svicarske birokracije. ja odlazim iz svicarske, dosta je bilo. ako mi zafali, mogu se uvijek vratiti. ako mi ne zafali, ne bum se vratila.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 13:09   #1182
Raditi u Švicarskoj

Jest da je teško dobiti boravišnu ili čak radnu dozvolu, a za one koji uspiju, postoji nova, vrlo informativna stranica: www.entsendung.ch

Mogu se naći podatci o plaćama (obični šljaker na bausteli: minimalno 23 CHF i kusur na sat), pravna situacija, FAQ, itd.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 13:13   #1183
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Dabi vam docarao kakve su cijene u CH,reci cu vam koliko sam platio dvije gume za bicikl(sa montazom),bicikl je obican,a stavilisu mi neke gume sa bijelom crtom koje nisam ni trazio,to me zadovoljstvo kostalo 150 franka.
Iduči puta idi u Migros, pitaj za ponudu prije nego što daš nalog za promjenu guma.

Uostalom, još si dobro prošao. Schwalbe ICE SPIKER PRO Spike su 159. CHF po gumi, montaža nije uključena (izvor: www.veloplus.ch)
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:07   #1184
sokirala sam se kada sam saznala u svojoj banci da je donesen zakon kako ameri vise ne mogu otvarati racun u CH-banci. nakon onoga cirkusa sa UBS-om odlucili sviceri pokleknuti pritisku i biti kooperativni pa odlucise se odreknuti i americkih dolara. uskoro budu sviceri i davali podatke steueramtu...tko zna, quo vadis?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 11:16   #1185
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
sokirala sam se kada sam saznala u svojoj banci da je donesen zakon kako ameri vise ne mogu otvarati racun u CH-banci. nakon onoga cirkusa sa UBS-om odlucili sviceri pokleknuti pritisku i biti kooperativni pa odlucise se odreknuti i americkih dolara. uskoro budu sviceri i davali podatke steueramtu...tko zna, quo vadis?

Eh što mi je žao što davati podatke steueramtu..
Ja sam svoje milijarde prebacio na sigurno ovdje je samo sića nekih stotinjak milijuna.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 10:54   #1186
Sve da i počnu s time, obične smrtnike to ne dira. Porez na imanje (tekuči računi i slično) je ionako simboličan, a ono što broji (porez na prihod) je puno teže utajiti.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:31   #1187
Chur - St.Moritz

Idem uskoro autom kroz Svicarsku iz Chura u St. Moritz.
Je li zanimljiviji (vidici, priroda) put preko Julierpassa ili Albulapassa?

Preko Albule izgleda da je cesta dosta uza.. ima li tamo kamiona?

Hvala unaprijed.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 17:33   #1188
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Idem uskoro autom kroz Svicarsku iz Chura u St. Moritz.
Je li zanimljiviji (vidici, priroda) put preko Julierpassa ili Albulapassa?

Preko Albule izgleda da je cesta dosta uza.. ima li tamo kamiona?

Hvala unaprijed.
Jel je ne mozes zaobic. Kamera ima na svakom koraku. A i kamiona.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 22:23   #1189
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Jel je ne mozes zaobic. Kamera ima na svakom koraku. A i kamiona.
A sta kamera nema na Julieru??... Osim toga, ja sam fotogenican , neka snimaju.

Isto je kilometara od Chura (Tiefencastela) do St.Moritza preko Juliera i Albule (i dalje preko Bernina passa prema Italiji). Ali Svicarci ipak usmjeravaju kamione uzom cestom preko Albule. Koja nelogicnost za ekoloski razvijene Svicarce!...

Ali bez obzira na to gdje vam je ljepsi krajolik, priroda, pogledi - Julier ili Albula?
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 00:11   #1190
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Idem uskoro autom kroz Svicarsku iz Chura u St. Moritz.
Je li zanimljiviji (vidici, priroda) put preko Julierpassa ili Albulapassa?

Preko Albule izgleda da je cesta dosta uza.. ima li tamo kamiona?

Hvala unaprijed.
Samo uzivaj,kamiona ima samo koji voze dostavu, nemoj se utrkivati sa njima,jedva ces ih prestici , ako sretnes nekog od ovih http://www.sbbcargo.com/print/index/..._pistor-30.htm (obicno su gore utorkom ili cetvrkom) mahni im,mozda i ja budem u jednomsteta sto tu dionicu neces preci na motociklu,onda bi to bilo za pamcenje
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 18:02   #1191
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
omare, ja ne krsim zakone, sve uredno placam, informiram se o necemu i znam dobro sto u zakonu stoji. buduci da sam osjetljiva na nepravdu, bunim se tamo gdje je ima i tamo gdje vidim da me netko pokusava nasamariti. i nikada mi u zivotu nije trebao odvjetnik, jer znam i sama citati zakone, te pisati zalbe. no, naravno da je smijesno usporedjivati pravnu drzavu u bosni, koja kao takva postoji samo na papiru, i u jendoj razvijenoj svicarskoj. nema sumnje u to...no, dajem ti samo primjer da se cesto niti oni, pa niti izvrsna vlast ne pridrzava zakona koji su napisani, uostalom i za njih.
zbog nepravde od strane poslodavca, kršenja zakona, neodgovaranja od strane anwalta i ponižavanja sam jednostavno otišao iz ch, bez odjave i papirologije, jednostavno sjeo u auto i za hr, a rođen sam u zurichu..
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 12:00   #1192
Quote:
vergine kaže: Pogledaj post
zbog nepravde od strane poslodavca, kršenja zakona, neodgovaranja od strane anwalta i ponižavanja sam jednostavno otišao iz ch, bez odjave i papirologije, jednostavno sjeo u auto i za hr, a rođen sam u zurichu..
Imas petlju nema sta. A koliko ih je koji ostaju i trpe iz raznoraznih razloga, ti si jedan od malo njih koji se usudio na ovakav korak.
Jesi se snasao u HR, radis li? I kako ti je u HR? Jesi li zadovoljniji nego u CH.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 16:22   #1193
Nekidan je švicarski policajac "nekoretkno" postupio prema meni. Zaustavio me i tražio prometnu i vozačku, a ja vozačku zaboravio kod kuče. Iako se po imenu kuži da korijene vučem sa Balkana, čovjek mi je oprostio kaznu od 20 CHF radi vozačke koju nisam imao sa sobom.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 16:25   #1194
Još jedna anegdota o švicarskom rasizmu: Prošli tjedan sam razgovarao sa vlasnikom jednog poduzeća u vezi zapošljavanja. Pitam ga dali bi smetalo balkansko porijeklo, a on mi kaže da ne bi, ali da bi druga stvar bila da govorim Hochdeutsch. Eto, Švabe nas u rekordnom vremenu potisle sa prvog mjesta najomraženijih stranaca
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 19:14   #1195
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Još jedna anegdota o švicarskom rasizmu: Prošli tjedan sam razgovarao sa vlasnikom jednog poduzeća u vezi zapošljavanja. Pitam ga dali bi smetalo balkansko porijeklo, a on mi kaže da ne bi, ali da bi druga stvar bila da govorim Hochdeutsch. Eto, Švabe nas u rekordnom vremenu potisle sa prvog mjesta najomraženijih stranaca
Samo se ti nadaj,sve su pokrili,od vozaca do grobara,samo da Svicerima nebude prekasno,....nece oni u tunele,nego na solidno placena radna mjesta.
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 19:15   #1196
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Imas petlju nema sta. A koliko ih je koji ostaju i trpe iz raznoraznih razloga, ti si jedan od malo njih koji se usudio na ovakav korak.
Jesi se snasao u HR, radis li? I kako ti je u HR? Jesi li zadovoljniji nego u CH.
RAV me tada (2007) poslao na baescheftigungsprogramm koji traje 6 mj. u HR, valjda su se nadali da cu nakon tog vremena promjeniti misljenje , to sam iskoristio i javio nek zaborave da se vratim, nudili su mi i neka dobra radna mjesta.., pa da ostanemo u kontaktu,..itd..Fino sam doma sjeo za komp. i napisao pismo bundeshausu u Bern i otvoreno rekao na stanje u ch i nepravde koje se dešavaju. ok, cak su mi i odgovorili na to pismo,...
No, sad sam u HR, radim, život mi je kvalitetniji i polako se privikavam, cujem od kolega u ch da je i gore sve losije...
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 17:41   #1197
A sta si ti po zanimanju da te je 2007 RAV slao na Beschäftigungsprogramm I jos u HR? Samo da znam, mozda i meni plate 6 mjeseci godisnjeg u HR
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 09:10   #1198
Quote:
LaaLaa kaže: Pogledaj post

Nadala sam se ipak da ce mi netko ovdje moci dati konkretne informacije o tome kako prijava rada na crno u praksi funkcionira u Svicarskoj - kome se tocno prijavljuje i na koji nacin.
Prije svega zavisi u kojoj si profesiji . Drugo trebas da nam objasnis sta podrazumijevas pod rad na CRNO.

Ljudi se cesto bune kada pricaju o radu na crno. Moras defeinirati rad na crno.

Najlakse da spoznas kako i gdje, je da se obratis tvom sindikalnom predstavniku na licu radnog mijesta.

On ce znati najbolje gdje i kome se trebs obratiti.

Nesmijes mijesati pojam rad na crno i rad na sivo. Ako se radi o jednom emigrantu bez papira ,koji je deklariran socijalnim udruzenjima ,ne radi se o radu na crno.

Rad na cerno se odnosi na ljude koji su deklarirani i koji rade preko radnog vremena i to ne deklariraju u poreznu upravu.

To su cesto prvi Svicarci koji rade bez da deklariraju prihode u porez. Posto nekome bez papira je tesko imati dva posla u isto vreme.
colibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 14:44   #1199
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
A sta si ti po zanimanju da te je 2007 RAV slao na Beschäftigungsprogramm I jos u HR? Samo da znam, mozda i meni plate 6 mjeseci godisnjeg u HR
Sad baš gledam papire, bio sam na tom programu punih 10 mj.,nisam radio ništa, nit se javljao na RAV u CH punih 10mj.,. samo mi je jedna firma u hr morala potvrditi da sam u zg na usavrsavanju. Naucio sam kako treba zabusavati i iskoristiti sto se moze, ..jer pokusao sam postenim radom 18g.,u ch pa nista od toga. Za taj program(ako ga nisu ukinuli), možes pitati na ravu, al nedaju bas svakome.Kod mene je bilo vise razloga sto su mi to dali
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 20:42   #1200
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
A sta si ti po zanimanju da te je 2007 RAV slao na Beschäftigungsprogramm I jos u HR? Samo da znam, mozda i meni plate 6 mjeseci godisnjeg u HR
RAV ima pravo svakoga poslati u Beschäftigungsprogramm koliko mi se čini. I sam sam sam bio u istom prije 12 godina, radili smo zajedno sa zatvorenicima.
Ujutro dođe kombi sa dva "milicajca" i zatvorenici njih desetak i onda udruženim snagam smo čistili šumu, palili, rušili drveće itd "ostvarenje zapadnog sna".
Bilo je i švicaraca iako manjina velika manjina, najčešće drogeraši i socijalni slučajevi, ostatak su bili stranci trenutno nezaposleni svih mogućih zanimanja.
Dakako ako si dobar sa svojim berater-om u RAV-u onda dobiješ neki kurs a ako nisi, Beschäftigungsprogramm.
Ima i solucija ako nisi našao posao duže od 6 mjeseci ne gine ti Beschäftigungsprogramm ma tko bio, tako je bilo prije, danas se možda promijenilo, neznam? Dakako Beschäftigungsprogramm ti nije produžavao vrijeme boravka na birou nego se računao u te dvije godine.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.