Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2006., 03:09   #81
Quote:
Ok, dakle, vjerujete u postojanje dzina jer o tome pise u kuranu, ili i nezavisno od kurana?

A sto se tice price o djevojcici, vjerojatno se radi o sizofreniji. Zanimljivo je da posjednuca uzimaju odredjen oblik samo na mjestima gdje vjeruju u takva posjednuca. Hasidi ce biti posjednuti dibucima, krscani sotonom ili drugim krscanskim demonima, muslimani dzinima, ali neces naci kineza kojeg posjedne dibuk, ili aboridzana kojeg posjedne dzin. Ocigledno je ispoljavanje nekih oblika sizofrenije uvjetovano kulturom u kojoj doticni odrasta. Isto tako je zanimljivo da su sefardi "otkrili" dibuke tek nakon par desetljeca obrazovanja u askenaskim jesivama, pa su se poceli javljati sefardski slucajevi posjednuca dibukom. A i te kako se moze razlikovati posjednuce. Dibuk je dusa umrlog koja posjedne nekoga, i mora obaviti odredjenu nezavrsenu misiju na ovom svijetu, i kad ju obavi, napusta covjeka. Dzinn bjezi kada cuje ezan ili od vode nad kojom su citani kuranski stihovi (vidio sam neki dokumentarac o posjednucu dzinima), a krscanski demoni koji rade posjednuce ne podnose kriz, hostiju i svetu vodu. Kako to da dibuka ne dira ni hostija ni ezan, a krscasnki demoni ne trebaju obaviti misiju?
Pa ti si više od mene upućen u to.Sve si dobro napisao.Ima ih raznih vrsta i "ljepe" se svaka na svoju religiju ili učenje.A ona curica o kojoj pričah je iz katoličke sredine.Ali budem pitao šejha malo više o tome svemu,on ti o tome zna potpuno i ispravno bez devijacija ikakvih.
Quote:
A sto se tice price o djevojcici, vjerojatno se radi o sizofreniji.
Nije šizofrenija.Ponašanje njeno je zdravo,ali za takvu prirodu zdravog.Vodili su je svukuda ali bez dijagnoze i pomoći.Ali da ne duljim ionako ne mogu dokazat ništa pa nek stane na ovome.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 03:17   #82
Quote:
Musliman.hr kaže:
Neznam učenja ni platona ni kanta,osim one "mislim dakle gdje sam" .

Ali moram napomenuti da mi iznosimo Istinu,pa ako se ona poklapa sa nečijim učenjem,to bolje za to učenje.Jer mi imamo naš izvor znanja,naročito iz područja akaida.(spoznaja i poimanje Boga).Inače meni najdraža tema.
Na ta podrucja su neminovno utjecali grcki filozofi. Islamska filozofija je utemeljena u pokretu kalaam (vrijeme kalifata), koji je bio prilicno neoplatonski. Inace, mutakalamun nisu bili samo muslimani, bilo je i zidovskih i krscanskih mutakalamun. Rav Saadija Gaon je najpoznatiji zidovski pripadnik tog pokreta. Tocnije, skole Mutazila, koja je bila sluzbena dvorska filozofija Abasidskog kalifata pod kalifom Al Mamunom. Ibn Ishak je ustanovio kalaam. Eh, kad bi danas bilo mutakalamun, islamski svijet bi bio daleko ljepsi. BTW, vehabije su alergicni na kalaam. Preracionalan je za njihov ukus.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 03:25   #83
Quote:
danaye kaže:
Na kojim principima počiva određivanje vjerodostojnosti hadisa?
Da li postoje autoriteti po tom pitanju?
Utvrdjuje se uzrok i okolnosti nastanka, lanac prenosioca,
npr, Buhari kaze " moj ucitelj Ibn Hanbel mi je rekao: ja sam cuo od mog ucitelja Abdurezaka kako kaze: moj ucitelj Ma'mar ibn Rasid mi je rekao: ja sam cuo od mog ucitelja Hamana kad je rekao: ja sam cuo od Poslanika to i to"
pa posebno se "obradjuje" svaka karika u tom lancu ( vrijeme u kojem je dosao do predaje, kako, preko koga, njegove karakterne osobine, kredibilitet...), podudaranje/nepodudaranje sa hadisima za koje se zna da su sahih ( vjerodostojni), poredjenje sa drugim lancima predaje, sa Kur'anom...
Medju najvaznije sakupljace hadisa danas se ubrajaju Buhari i Muslim, prije njih imali smo Malika, Ibn Hanbala...navodi se se da je Ebu Bekr, Aisin otac imao kompilaciju od nekih 500 hadisa ali koju je unistio u strahu da tu ima navoda koji ne prenose doslovno ono sto je Poslanik govorio.

Ovo je onako...nabacano...inace ta tema oko utvrdjivanja autenticnosti hadisa je dosta siroka i zahtijeva jedan profesionalniji pristup.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 02.05.2006., 03:31   #84
Quote:
smjeskica kaže:
Buhari kaze
Pardon za digresiju, tj, povratak na prethodni post, kalif Al Mamun je testirao Buharija jesu njegova uvjerenja u skladu sa Mutazila skolom (tada sluzbenom skolom filozofije), prosao je test.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 03:36   #85
Mutekelimi su bili dobri za to doba,možda bi upalili i danas.Al što je rekao jedan naš"nauka kelama je nauka koja udovoljava svome cilju,ali ne udovoljava mome cilju".A moj cilj je spoznaja Istine.Tako da mutekelimi nisu došli u svom traganju do suštine mada su pokušali.Neki su možda čak i došli,ali razne su vrste "bolesti" i razni su lijekovi.Islam tek treba da sebe pronađe u ovom 21 stoljeću.Još mi prestrojavamo svoje redove kako naučne tako i vjeronaučne.A vehabije mi ne spominji.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 03:46   #86
Quote:
-Daniel- kaže:
da li si ti sigurna da je tebi ili ti će biti oprošteno?

naime, što Kuran kaže o prvom grijehu, kako je došao grijeh na svijet i od kog je potekao grijeh?

kad ovo pitanje odgovoriš onda te bum pital još nešto a to nešto bi htio jako detaljan i discipliran odgovor...zato ako ne misliš da zna odgovor detaljan i discipliniran nemoj odgovorat ni na ovo...

Vjerovanje u Boziju milost i oprost je sastavni dio imana, gubljenje nade u Boziji oprost ubraja se u velike grijehe.

"Nadu u milost Gospodara svoga mogu gubiti samo oni koji su zabludjeli"
(15:56)

"Reci – O robovi moji koji ste se prema sebi ogrijesili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah ce, sigurno, sve grijehe oprostiti. On doista mnogo prasta i On je milostiv.” (39: 53)


Mislis na Ademov i Havin grijeh;

"... i njih dvoje pojedose s njega i ukazase im se stidna mjesta njihova pa pocese po njima lisce dzennetsko stavljati- tako Adem nije Gospodara svog poslusao i s puta je skrenuo.
Poslije ga je Gospodar njegov izabranikom ucinio pa mu oprostio i na pravi put ga uputio"
(20:121,122)

Medjutim u Islamu nemamo princip "nasljednog" prvog grijeha- on je suprotan ideji o Bozijoj pravdi.
Nismo pozvani na odgovornost za djela nasih predaka, , ne nasljedjujemo tu odgovornost i grijeh i nema principa univerzalnog iskupljenja.

Nema potrebe da mi uslovljavas pitanja... ta, razgovaramo, ako mislim da na nesto mogu i zelim odgovoriti to cu i uraditi- pa bilo to i "nedisciplinovano".
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 02.05.2006., 04:08   #87
Quote:
Na ta podrucja su neminovno utjecali grcki filozofi.


Ne,ne.Malo sam pročačkao po literaturi.Aristotel je njihov zadnji predstavnik.Tada dolazi Islam.Islam donosi svoju nauku i filozofiju koju si već spomenuo kod mutezilija.Kada se Aristotelova naukovanja filtriraju kroz Islam,malo toga ostane,ali ipak ostane.Međutim bilo je u Islamu i onih koji su širili takvu filozofiju(ibn Sina,Farabi i njima sl.)Oni su puno štete nanijeli Islamskom učenju.Tako da treba biti oprezan kada se uzima Aristotelova Filozofija i uspoređuje sa Islamskim učenjem.Sad mi postaje jasno zašto si spomenuo Platona,Aristotelovog učitelja.Nijanse su u pitanju,ali je velik ponor u koji se može upasti mješanjem Sufijskog učenja sa tim filozofima metafizičkim.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 04:15   #88
Quote:
Musliman.hr kaže:
Mutekelimi su bili dobri za to doba,možda bi upalili i danas.Al što je rekao jedan naš"nauka kelama je nauka koja udovoljava svome cilju,ali ne udovoljava mome cilju".A moj cilj je spoznaja Istine.Tako da mutekelimi nisu došli u svom traganju do suštine mada su pokušali.Neki su možda čak i došli,ali razne su vrste "bolesti" i razni su lijekovi.Islam tek treba da sebe pronađe u ovom 21 stoljeću.Još mi prestrojavamo svoje redove kako naučne tako i vjeronaučne.A vehabije mi ne spominji.
Ako se pogleda povjest, islamski svijet je bio u zlatnom periodu kada je bio racionalan, kada se vodio kalamom. Kada je njihovo tumacenje slobodne volje odbaceno, islamski svijet slabi. Jer kada covjek ne gleda na sebe kao na gospodara vlastite sudbine, zasto da se trudi? Cemu rad ako je bogatstvo od alaha? Jasno, takav fatalisticki pristup povlaci za sobom i paranoju, netrpeljivost, frustracije i nasilje.

A prestrojavanje o kojem govoris, koje je vidljivo, nije ni najmanje optimisticno. Izgleda kao bijeg od racionalnog i opsesija iracionalnim. Upravo zato islamski svijet, koji ide nizbrdo od 13 stoljeca, u zadnjih 30tak godina ubrzano sprinta u ponor. Sto mislis zasto toliko pijem krv na forumu? Jer znam sto je bilo prije 600-700 godina, i kako je islamski svijet propao, kako je zamjena filozofskog racionalizma teozofskim monasticizmom unistila jednu civilizaciju.

Ako je historia magistra vitae, onda je jedini moguci zakljucak da je povratak racionalizmu jedini ljek za bolest islamskog svijeta, ako je takav povratak uopce moguc. Smijesno je da sto se netko vise kune u kalifat, to vise proklinje filozofiju koja je stajala iza tog kalifata. Trebalo bi biti suprotno.

Sad smo skrenuli na temu koju sam prilicno proucio, ovaj topic bi trebao biti o pitanjima. Ajde da se vratimo na dzine, o tome nemam pojma.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 04:30   #89
Quote:
A prestrojavanje o kojem govoris, koje je vidljivo, nije ni najmanje optimisticno. Izgleda kao bijeg od racionalnog i opsesija iracionalnim. Upravo zato islamski svijet, koji ide nizbrdo od 13 stoljeca, u zadnjih 30tak godina ubrzano sprinta u ponor. Sto mislis zasto toliko pijem krv na forumu? Jer znam sto je bilo prije 600-700 godina, i kako je islamski svijet propao, kako je zamjena filozofskog racionalizma teozofskim monasticizmom unistila jednu civilizaciju.

Ako je historia magistra vitae, onda je jedini moguci zakljucak da je povratak racionalizmu jedini ljek za bolest islamskog svijeta, ako je takav povratak uopce moguc. Smijesno je da sto se netko vise kune u kalifat, to vise proklinje filozofiju koja je stajala iza tog kalifata. Trebalo bi biti suprotno.
Samo da se nadovežem.Islam poznaje i više od racionalizma.Ali treba tek probuditi uspavanu svjetinu.Ajde diž se na posao narode.

Vidjet ćemo šta će se razviti od Evropskog i naročito Bosanskog "minijaturnog" Islama(minijaturni zbog minijaturne zemlje u odnosu na Islamski svijet).Tvrdim da će Bosna iznjedriti pobjedu kvalitetnog općedragog i svima korisnog Islama .Baš kao što je nekad bilo i bolje.Bar sam optimist jer poznam lijepa Islamska učenja.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 04:31   #90
Quote:
Musliman.hr kaže:


Ne,ne.Malo sam pročačkao po literaturi.Aristotel je njihov zadnji predstavnik.Tada dolazi Islam.Islam donosi svoju nauku i filozofiju koju si već spomenuo kod mutezilija.Kada se Aristotelova naukovanja filtriraju kroz Islam,malo toga ostane,ali ipak ostane.Međutim bilo je u Islamu i onih koji su širili takvu filozofiju(ibn Sina,Farabi i njima sl.)Oni su puno štete nanijeli Islamskom učenju.Tako da treba biti oprezan kada se uzima Aristotelova Filozofija i uspoređuje sa Islamskim učenjem.Sad mi postaje jasno zašto si spomenuo Platona,Aristotelovog učitelja.Nijanse su u pitanju,ali je velik ponor u koji se može upasti mješanjem Sufijskog učenja sa tim filozofima metafizičkim.
nakon aristotela dolazi jos puno skola. Na islam, kao i na krscanstvo i judaizam su utjecali najvise neoplatonisti, a manje i gnostici.

A spominjanje platona je bilo upravo oko pojma kojem se aristotel najvise protivio, platonskih formi. Aristotel je te ideje potpuno odbacio. Neoplatonizam je aleksandrijska (najvise aleksandrijska) skola koja pokusava pomiriti aristotelovo i platonovo ucenje. A filozofi, i islamski, i zapadni, kroz cijeli srednji vijek, sve do renesanse, igraju ping pong sa aristotelom i platonom. Malo je jedan moderan, malo drugi.

Uopce nisam spominjao ibn sinu i al farabija, nego ibn ishaka i buharija, bloody nosioce sunneta. O ibn sini i al farabiju mozes reci sto god hoces, ali sunit ne moze odbaciti ibn ishaka i buharija. ne vjerujem da i sija moze. Za druge skupljace hadisa nisam nasao izvore da su bili mutekelimi, ali vjerojatno jesu. Ali sto ces vise, Buhari je bio pripadnik Mutazila skole. _THE_ sakupljac hadisa je bio pripadnik _THE_ racionalisticke filozofske skole. Stvarno mi nije jasna logika po kojoj se onda ta skola moze odbaciti kao glajzanje. Mozda su Ibn Sina i Al Farabi zglajzali, ali tesko je ortodoksnom muslimanu tako nesto tvrditi o buhariju.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 04:37   #91
Ne odbacujem ja mutezilije,dapače.(ibn sinu sam spomenuo nek se nađe nek narod zna ko je kriv).Slažem se s tobom.Samo sam istakao da postoji još bolji put.Ibn Ishak Buhari ok.No problem.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 11:32   #92
[QUOTE=Musliman.hr]
Quote:
Uzvišeni Allah je stvorio jedno stvorenje koje je Njegova obznana Njemu Samom.Ta Njegova obznana je univerzalna i dijeli se u trijalni monizam.Za razliku od Njega koji je apsolut.Ta univerzalna Allahova obznana sastoji se od triju realiteta koji su subjekativna,predikativna i objekativna Njegova obznana.Subjekativna Njegova obznana je jedan Prainsan(Adem).Predikativna Njegova obznana je Ilum(znanje) prvotni.Objekativna Njegova obznana je jedan prasvijet koji se dalje obznanjuje na 9 svijetova.Baš kao i što se subjekativna i predikativna Njegova obznana dalje obznanjuju sa po 9 obznana.
Premda ima miris trojstva,nije ni blizu.
Koja od ovih "obznana" odgovara pojmu Bog (ne terminu)?



Quote:
Shodno ovoj temi pojam je slobodan,metafizički, a naziv ga hapsi i dovodi u postojanje.Kada izgovorimo ili napišemo termin vjetar,uhapsili smo pojam vjetar koji je do tada bio slobodan i lepršav u sferama ilumskim.

Btw.Možda u gornjim upisima nisam bio precizan sa pojmovima i terminima,jer nisam se nadao da ćeš baš ti naletit.Trudit ću se ubuduće.

Pojam nikako ne može biti slobodan jer je on misao o biti predmeta kojeg mislimo, a termin je samo oznaka unutar diskursa te se shodno kontekstu može mijenjati.
Zeev Zion is offline  
Old 02.05.2006., 12:09   #93
Quote:
UmpaUmpa kaže:

A spominjanje platona je bilo upravo oko pojma kojem se aristotel najvise protivio, platonskih formi. Aristotel je te ideje potpuno odbacio.
Aristotel ih nije potpuno odbacio već preformulirao u reinterpretirane prvotne i drugotne supstancije te ih apsrahira -od egzistencije umom prema esenciji- što je kod Platona obrnuto. Sličan obrat učinio je Marx u odnosu na Hegela, ali to je sad van teme. Isto tako je za samog Platona pitanje jesu li njegovi eidos, pojmovi ili entiteti. To pitanje nije najjasnije. Osim toga Platon je mistik, koji se izražavao filozofijom, ne treba ga gledati izolirano od religije i ezoterije toga vremena, kao što i demonstriraju eksplicitno njegovi dijalozi.

Quote:
Ali sto ces vise, Buhari je bio pripadnik Mutazila skole. _THE_ sakupljac hadisa je bio pripadnik _THE_ racionalisticke filozofske skole. Stvarno mi nije jasna logika po kojoj se onda ta skola moze odbaciti kao glajzanje. Mozda su Ibn Sina i Al Farabi zglajzali, ali tesko je ortodoksnom muslimanu tako nesto tvrditi o buhariju.
Da stvarno... pa al Farabi, Ibn Rushd i ostali su Aristotela hvalili kao "prvog učitelja". Ta ekipa je i omogućila dostupnost komentara i tekstova zapadnim učenjacima. Ne kužim kada se dogodio prevrat.
Zeev Zion is offline  
Old 02.05.2006., 12:35   #94
Quote:
smjeskica kaže:
Vjerovanje u Boziju milost i oprost je sastavni dio imana, gubljenje nade u Boziji oprost ubraja se u velike grijehe.

"Nadu u milost Gospodara svoga mogu gubiti samo oni koji su zabludjeli"
(15:56)

"Reci – O robovi moji koji ste se prema sebi ogrijesili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah ce, sigurno, sve grijehe oprostiti. On doista mnogo prasta i On je milostiv.” (39: 53)
pitao sam te jesi li ti sigurna u oproštenje a ne da mi navodiš citate o oprostu...iz ovoga mogu zaključiti da nisi sigurna odnosno da si totalno ne sigurna ali imaš nadu u oprost...

Quote:
Mislis na Ademov i Havin grijeh;

"... i njih dvoje pojedose s njega i ukazase im se stidna mjesta njihova pa pocese po njima lisce dzennetsko stavljati- tako Adem nije Gospodara svog poslusao i s puta je skrenuo.
Poslije ga je Gospodar njegov izabranikom ucinio pa mu oprostio i na pravi put ga uputio"
(20:121,122)

Medjutim u Islamu nemamo princip "nasljednog" prvog grijeha- on je suprotan ideji o Bozijoj pravdi.
Nismo pozvani na odgovornost za djela nasih predaka, , ne nasljedjujemo tu odgovornost i grijeh i nema principa univerzalnog iskupljenja.
[/SIZE]
Znači preko prvog čovjeka je došao grijeh na svijet...

pazi sad, da nije bilo prvog čovjeka jer bi bilo grijeha?
da li je Alah to znao prije stvaranja?
zašto ako je znao je sve stvorio?
ako je znao cijelu budućnost od stvaranja, zašto je rekao da će sklopiti Vječni Savez sa Židovima i onda uzeo arape, ovo je besmislica...Bog koji ne drži riječ...
Ako je stvorio sve da mu se klanja, zašto je dao onda slobodnu volju, zašto želi robove?
ako on prašta grijehe bez žrtve onda od Alaha potječe grijeh, jer to točno?
Da li ima u Kuranu naziv za Alaha - Ljubav ili Otac?
Što je radio cijelu vječnost - solo?
Da li znači po vama da ljudi do 600 godine nisu poznavali istinu na zemlji, vrlo čudno da Alah do čak 600 godine ne da istinu ljudima...i vrlo vrlo podlo od njega
nisi mi odgovorila što je KAZNA ZA GRIJEH?

pozdrav...
-Daniel- is offline  
Old 02.05.2006., 14:09   #95
Quote:
Koja od ovih "obznana" odgovara pojmu Bog (ne terminu)?
Univerzalna.Za razliku od Apsoluta.
Znači Apsolut obznanjuje univerzalnu obznanu koja mu je podređena i pokorna i nema neovisnu egz.Jer bi u tom slučaju bili dvoje de facto a to je nedopustivo zdravom vjerničkom učenju.

Quote:
Pojam nikako ne može biti slobodan jer je on misao o biti predmeta kojeg mislimo, a termin je samo oznaka unutar diskursa te se shodno kontekstu može mijenjati.
Mislio sam na pojavno i odsutno od pojavnog.Pojam kamen je slobodan dok ga ne imenujemo sa Brački kamen na bijeloj kući u Washingtonu dc.

Quote:
Da stvarno... pa al Farabi, Ibn Rushd i ostali su Aristotela hvalili kao "prvog učitelja". Ta ekipa je i omogućila dostupnost komentara i tekstova zapadnim učenjacima. Ne kužim kada se dogodio prevrat.
E ti što su hvalili Aristotela odstupili su od učenja Islama.Kao što sam gore pisao.Mi Aristotela i ostale metafizičke filozofe promatramo kao kulturno naslijeđe jedne davne civilizacije i tadašnji pohvalni doseg ljudske misli.Nikako drugačije.Jer mnoge njihove teze i sinteze se ne slažu sa našim učenjem.Naše je učenje izvorno naše.Međutim nije bilo jednostavno u početku razlučiti te razlike,pa su se gore spomenuta gospoda poskliznuli i u provaliju bezvjerstva se strmoglavili.A djela Aristotela i Platona i ostalih bi mi ionako sačuvali bez njih.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 14:30   #96
Quote:
Musliman.hr kaže:
Univerzalna.Za razliku od Apsoluta.
Znači Apsolut obznanjuje univerzalnu obznanu koja mu je podređena i pokorna i nema neovisnu egz.Jer bi u tom slučaju bili dvoje de facto a to je nedopustivo zdravom vjerničkom učenju.
Čekaj, je li Apsoult termin za Boga u sebi?




Quote:
Mislio sam na pojavno i odsutno od pojavnog.Pojam kamen je slobodan dok ga ne imenujemo sa Brački kamen na bijeloj kući u Washingtonu dc.
Pa ni pojam niti termin za taj pojam nisu pojavni, odnosno nisu neposredni predmet opažanja. Termin služi kao oznaka za pojam, odn. kamen je riječ kojom označujemo pojam kamena. Od čega je onda pojam slobodan, od termina ili od pojavnosti?



Quote:
E ti što su hvalili Aristotela odstupili su od učenja Islama.Kao što sam gore pisao.Mi Aristotela i ostale metafizičke filozofe promatramo kao kulturno naslijeđe jedne davne civilizacije i tadašnji pohvalni doseg ljudske misli.Nikako drugačije.Jer mnoge njihove teze i sinteze se ne slažu sa našim učenjem.Naše je učenje izvorno naše.Međutim nije bilo jednostavno u početku razlučiti te razlike,pa su se gore spomenuta gospoda poskliznuli i u provaliju bezvjerstva se strmoglavili.A djela Aristotela i Platona i ostalih bi mi ionako sačuvali bez njih.
Ti želiš reći da su ljudi kao Averoes, Avicebron i sl. heretici?
Ako da, mogu li zaključiti da se povodiš za učenjima Al Gazalija?
Zeev Zion is offline  
Old 02.05.2006., 14:31   #97
Quote:
Da li znači po vama da ljudi do 600 godine nisu poznavali istinu na zemlji, vrlo čudno da Alah do čak 600 godine ne da istinu ljudima...i vrlo vrlo podlo od njega
Pazi jedan je Bog,krupne riječi govoriš.
Poznavali su Istinu ali se zagubila jer su je privatizirali.Ostalo će nastavit Smješkica.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 14:33   #98
Quote:
Musliman.hr kaže:
Univerzalna.Za razliku od Apsoluta.
Znači Apsolut obznanjuje univerzalnu obznanu koja mu je podređena i pokorna i nema neovisnu egz.Jer bi u tom slučaju bili dvoje de facto a to je nedopustivo zdravom vjerničkom učenju.
Čekaj, je li Apsoult termin za Boga u sebi?




Quote:
Mislio sam na pojavno i odsutno od pojavnog.Pojam kamen je slobodan dok ga ne imenujemo sa Brački kamen na bijeloj kući u Washingtonu dc.
Pa ni pojam niti termin za taj pojam nisu pojavni, odnosno nisu neposredni predmet opažanja. Termin služi kao oznaka za pojam, odn. kamen je riječ kojom označujemo pojam kamena. Od čega je onda pojam slobodan, od termina ili od pojavnosti?



Quote:
E ti što su hvalili Aristotela odstupili su od učenja Islama.Kao što sam gore pisao.Mi Aristotela i ostale metafizičke filozofe promatramo kao kulturno naslijeđe jedne davne civilizacije i tadašnji pohvalni doseg ljudske misli.Nikako drugačije.Jer mnoge njihove teze i sinteze se ne slažu sa našim učenjem.Naše je učenje izvorno naše.Međutim nije bilo jednostavno u početku razlučiti te razlike,pa su se gore spomenuta gospoda poskliznuli i u provaliju bezvjerstva se strmoglavili.A djela Aristotela i Platona i ostalih bi mi ionako sačuvali bez njih.
Ti želiš reći da su ljudi kao Averoes, Avicebron i sl. heretici?
Ako da, mogu li zaključiti da se povodiš za učenjima Al Gazalija?

Kako argumentiraš tvrdnju da je vaše učenje izvorno kada nema bitne razlike u filozofskoj srži između monoteističkih i kozmogonijskih elemanta Islama i Židovstva koji istome prethodi 2000 godina?
Zeev Zion is offline  
Old 02.05.2006., 14:46   #99
Quote:
Musliman.hr kaže:
Pazi jedan je Bog,krupne riječi govoriš.
Poznavali su Istinu ali se zagubila jer su je privatizirali.Ostalo će nastavit Smješkica.
Taj ne govori krupne rijeci nego se shamara citatima.

Kad nesto spozna, naglo ce zashutjet.
FW190 is offline  
Old 02.05.2006., 14:52   #100
AAhhh... nisam dugo... već moglo bi se reći godinama imo neku raspravu sa muslimanom (pa da provjerim jesam li još u formi )

pa eto imam ja par pitanja!

1. Da li je Kuran riječ Božja!?
2. Da li je Muhamed Božji poslanik?

Ahh ako se nađe dostojan neki naučavatelj Islama da mi odgovori na ova dva jednostavna pitanja (ili možda ipak ne) i da ih usput onako malo obrazloži... bio bih sretan da mi pruži priliku da opet uđem u jednu raspravu!

Hvala unaprijed na odgovorima!
 
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.