Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2007., 22:35   #21
Reznice thuje

Zanima me kakve su mi šanse za razmnožiti Thuju putem njenih reznica i kad je najpogodnije vrijeme za to?
Mislio sam naravno zbog financija onak kupiš jednu ili dvije i od nje odabereš reznice koliko trebaš, u supstrat, pa zemlju pa...
Da li je to tako moguće i kako je to najbolje napraviti?
Hvala!
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 22:59   #22
Quote:
niel kaže: Pogledaj post
Zanima me kakve su mi šanse za razmnožiti Thuju putem njenih reznica i kad je najpogodnije vrijeme za to?
Mislio sam naravno zbog financija onak kupiš jednu ili dvije i od nje odabereš reznice koliko trebaš, u supstrat, pa zemlju pa...
Da li je to tako moguće i kako je to najbolje napraviti?
Hvala!
Inače se crnogorica radi kroz 8 mjesec. Otrgneš rukom lateralni izboj iz nodija u kojem se grana 7-10 cm veličine , da ti nidij ostane na reznici, pa u hormon i u zemlju ili prlit. Stavit reznice na toplo u hlad.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 11:01   #23
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Inače se crnogorica radi kroz 8 mjesec. Otrgneš rukom lateralni izboj iz nodija u kojem se grana 7-10 cm veličine , da ti nidij ostane na reznici, pa u hormon i u zemlju ili prlit. Stavit reznice na toplo u hlad.
poznato mi je tj. otac je dizao tuje iz reznica mada sam prema reznicama crnogorice malo da nekažem sumljičav.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:22   #24
Ne moraš biti sumnjičav. Ovaj način je bolji nego iz sjemena. Ja sam uspjela iz reznica uzgojiti neke srebrne tuje. Oko 80 % reznica se ukorjenilo. Jedino bih se nadovezala na agronoma da ne smiju biti velike reznice već onakve kao što je on napisao, eventualno koji cm veće, no nikako iznad 15 cm.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 23:40   #25
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Ne moraš biti sumnjičav. Ovaj način je bolji nego iz sjemena. Ja sam uspjela iz reznica uzgojiti neke srebrne tuje. Oko 80 % reznica se ukorjenilo. Jedino bih se nadovezala na agronoma da ne smiju biti velike reznice već onakve kao što je on napisao, eventualno koji cm veće, no nikako iznad 15 cm.
otac mi ima kilometre tuje i nešto je kemijao s reznicama čak mi pokušavao obrazlagati neke metode al nisam obrabao pozornost. Nedavno sam na tv čak pratio nešto u kanadi o pošumljavanju pa su rekli da takvi korjeni nisu stabilni nešto tipa ukorjenjivanja ruža čajevki?
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 16:15   #26
e kikca, a kud si metala reznice? da li u nekakav otvoreni sanduk, da li zatvoreni, da li na gredicu, da li si zasjenjivala etc.??
naime, ja sam ih do sad samo sijala, spremam se ove godine probati i sa reznicama.
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 19:51   #27
Reznice sam stavila van u vrt na zasjenjeno mjesto i redovito zalijevala. Vadila sam ih nakon 2 godine i sadila na stalno mjesto.

Topala, što se ruža čajevki tiče, to je točno. Vele da ukorjenjene ruže imaju nešto slabije korjenje od divlje ruže na koju se kalemi ruža. Ja imam i jedne i druge ruže i za sada ne vidim razliku. Moguće da mi one ukorjenjene neće doživjeti duboku starost, ali ću zato ukorjeniti nove.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 18:13   #28
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Inače se crnogorica radi kroz 8 mjesec. Otrgneš rukom lateralni izboj iz nodija u kojem se grana 7-10 cm veličine , da ti nidij ostane na reznici, pa u hormon i u zemlju ili prlit. Stavit reznice na toplo u hlad.
Ova tema me pomalo zanima. Molim vas da i podrobnije opišete kako se tuja razmnožava reznicama: Ne razumijem neke pojmove koje ste napisali pa molim za početnike malo opširnije. Možda bih i ja pokušala pošto imam tuju već 15 godina a nisam nikad pokušala sa razmnožavanjem.
Mina4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 20:54   #29
da ne otvaram novu temu...

kupila sam thuju za balkon, prilicno veliku - preko 1,5 m - stavila ju u kantu od 55 litara i na balkon. i tako ona meni traje vec jedno 3 tjedna, medjutim primjetila sam da se grane pri dnu i to skroz unutra, dakle one najblize stablu, pocinju susiti. ma vraga pocinju, osusile su se. evo bas sam sad puno saku izvadila iz nje.

zanima me u cemu bi mogao biti problem i ima li netko slicnih iskustava?
kratki info o mojoj thuji generalno - zemlja u koju sam ju nabila je iz MBM vrtnog centra, humus koji je za sve -pise na njemu, a thuja je na balkonu na juznoj strani, dakle sunce od jutra do sutra. ne zaljevam ju previse, prihranjujem ju supstralom. medjutim skuzila sam da se zemlja jako brzo isusuje (bice zbog sunca valjda) pa ako je to slucaj, na koji nacin ju mogu oporaviti i znaci li ovo sto joj se desava da ce uvenuti skroz ili ima spasa?

hvala!
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:31   #30
Čempresi-Zagorje

Znate li da li postoje čempresi koji bi jednako dobro uspijeli kako na moru, tako i na kontinentu? Ako da koji su? Cijena? Briga?

Na moru ima prekrasnih vrsta, ali su mi mogi rekli da nema šanse da bi uspjeli kod nas. Konkretno,tražim ukrasno drveće za dvorište, ne preveliko, ali egzotično, a da nije pretjerano zahtjevno.

Hvala vam unaprijed na savjetima.
MAYYALES is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 12:07   #31
čempresi

čempresi neće uspijevati u zagorju. prosječna najniža temperatura koju čempres može podnijeti je oko -2 do ' 5 stupnjeva C. na moru je uglavnom prisutan piramidalni i horizontalni čempres (cupressus sempervirens pyramidalis i c.s. horizontalis).
moj savjet je ukoliko vam se sviđa stablo poput čempresa, u kontinetnu posadite jednu od vrsta cupressocyparisa. vrlo zanimljiv je cupressocyparis leylandii (postoji i varijetet sa zlatno žutim granama= također u kontinetu može uspijevati i arizonski čempres cupressus arizonica.

pozdrav
tragopogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 13:37   #32
Quote:
tragopogon kaže: Pogledaj post
čempresi neće uspijevati u zagorju. prosječna najniža temperatura koju čempres može podnijeti je oko -2 do ' 5 stupnjeva C. na moru je uglavnom prisutan piramidalni i horizontalni čempres (cupressus sempervirens pyramidalis i c.s. horizontalis).
moj savjet je ukoliko vam se sviđa stablo poput čempresa, u kontinetnu posadite jednu od vrsta cupressocyparisa. vrlo zanimljiv je cupressocyparis leylandii (postoji i varijetet sa zlatno žutim granama= također u kontinetu može uspijevati i arizonski čempres cupressus arizonica.

pozdrav
Kao što vidite nema puno savjeta za upit koji sam tražila,zato se zahvaljujem.Imam još jedno pitanje: Kako održavati navedene čemprese kad se jednom posade?Jesu li zahtjevni?Mogu li se isti nabaviti u običnim Vrtnim Centrimam ili postoje posebni rasadnici za te biljke?
Zahvaljujem na odgovoru.
MAYYALES is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 15:59   #33
sadnja

navedena stabla mozete nabaviti u rasadnicima. kako nisam iz kontinentalnog dijela hrvatske ne mogu vam preporuciti gdje ih mozete kupiti. najbitnije je ako kupite vece sadnice da za sadnju iskopate vecu rupu kako bi korijen imao vise plodnog supstrata za rast i razvoj. rupa koja bi odgovarala sadnici visine oko 2-3 metra bi trebala imati dimenzije 80x80x80 cm. nakon sto je iskopate ostavite je otvorenu par dana, zatim na dno rupe naspite plodne zemlje, ankon toga dodajte gnojivo koje cete zatrpati zemljom. pazite da gnojivo ne dodje u kontakt s korijenom kako ga ne bi sprzilo. kad zatrpate rupu, zemlju nabijte te dobro zalijte. ukoliko su vam sadnice visoke dobro bi ih bilo privezati za kolac ili ih usidriti na trokut (vezete zicu ili jaki konop oko debla te ih usidrite na tri strane za malene kolce koje zabijete u zemlju) pri tom ne zaboravite obloziti konop ili zicu gumenim crijevom oko debla kako ne bi doslo do ostecenja. najpovoljnije vrijeme za sadnju vam upravo dolazi -jesen jer se stablo do dolaska zime vec prilagodi uvjetima u kojima je posadjeno.
nadam se da ce vam ovaj savjet biti od koristi.
srdacan pozdrav
tragopogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 22:54   #34
Quote:
tragopogon kaže: Pogledaj post
navedena stabla mozete nabaviti u rasadnicima. kako nisam iz kontinentalnog dijela hrvatske ne mogu vam preporuciti gdje ih mozete kupiti. najbitnije je ako kupite vece sadnice da za sadnju iskopate vecu rupu kako bi korijen imao vise plodnog supstrata za rast i razvoj. rupa koja bi odgovarala sadnici visine oko 2-3 metra bi trebala imati dimenzije 80x80x80 cm. nakon sto je iskopate ostavite je otvorenu par dana, zatim na dno rupe naspite plodne zemlje, ankon toga dodajte gnojivo koje cete zatrpati zemljom. pazite da gnojivo ne dodje u kontakt s korijenom kako ga ne bi sprzilo. kad zatrpate rupu, zemlju nabijte te dobro zalijte. ukoliko su vam sadnice visoke dobro bi ih bilo privezati za kolac ili ih usidriti na trokut (vezete zicu ili jaki konop oko debla te ih usidrite na tri strane za malene kolce koje zabijete u zemlju) pri tom ne zaboravite obloziti konop ili zicu gumenim crijevom oko debla kako ne bi doslo do ostecenja. najpovoljnije vrijeme za sadnju vam upravo dolazi -jesen jer se stablo do dolaska zime vec prilagodi uvjetima u kojima je posadjeno.
nadam se da ce vam ovaj savjet biti od koristi.
srdacan pozdrav
Definitivno korisni savjeti.Zahvaljujem!
MAYYALES is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 10:18   #35
THUJE- POMOĆ

Ah te thuje!
Posadili smo prošle godine u ovo doba thuje (130 kom) i super su rasle i narasle..cijelo ljeto su i one vrućine su se dobro držale ( povremeno smo ih zaljevali) ali sada žute i to kao da se neke od njih suše. Neke grančice su otpale i suhe su!
Pomoć! Koje gnojivo? Stajsko? Umjetno?
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 22:28   #36
može slika?
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 12:04   #37
Uzrok su moljci. Grančice su probušene i popapane iznutra. Trebalo bi ih pošpricati na proljeće. Raspitala sam se u Zrinjevcu.
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 12:25   #38
Da li je bolje saditi tuje sad ili u rano proljeće? Zimi bude i do -30.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 14:24   #39
Meni su preporučili da je bolje saditi u ovo vrijeme. Poslije proljeća dolazi ljeto i suša i jako sunce..prirodnija im je zima. Mislim. Sada smo ih pognojili sa stajskim gnojivom i nadam se da će sve biti pet.
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 20:34   #40
Moljci

ali i žičnjaci koji pojedu korjen, imam takav slučaj.
seljak
maderija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.