Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2012., 18:28   #81
Vi niste nasljednici i nemate nikakve veze s dugovima ostavitelja. Nista ne prihvacate niti se odricete. Ukoliko ne zelite tu nekretninu probajte se dogovoriti s nasljednicima da ju otkupe.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 20:15   #82
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Vi niste nasljednici i nemate nikakve veze s dugovima ostavitelja. Nista ne prihvacate niti se odricete. Ukoliko ne zelite tu nekretninu probajte se dogovoriti s nasljednicima da ju otkupe.
***u Narodnim novinama pod Zakoni Republike Hrvatske , BOROVITA , pročitajte Zakon o nasljeđivanju , za osobe koje se prihvaćaju nasljedstva , prihvaćaju i dug nasljednika ! > Katrin > , ako je dug evidentiran , onda Borovita i njeni roditelji ako su živi , daljnje rješavaju sa nasljednicima koji će se prihvatiti duga !
**dva sam ostavinska postupka rješavao u zadnje dvije godine pa oko toga znam dosta !! **Od Sabora tražim da napišu novi Zakon o nasljeđivanju jer je ovaj iz Beograda i kad je riječ o zemlji nema veze sa ekonomijom !!Poslao sam im Nizozemski !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 20:19   #83
Joj zahvaljujem vam se Katrin od srca na informaciji. Već ovo puno znači. Ja nisam pozvana na raspravu pa vjerojatno neću moči biti unutra uz mamu, a ona je sva isprepadana. Žena je stara i nikad nije bila na sudu.

Mama bi najrađe da joj se vrati novac. Kamate bi oprostila, samo nek vrate glavnicu. O nekretnini ne razmišljamo i doista bi se voljeli dogovoriti sa ljudima i kao što vidite stvarno bi im maksimalno izašli u susret.
No što ako oni odbiju, ako jednostavno ljudi nemaju novac??? Da li to znači da onda nekretnina pirpada nama, pa je mi moramo prodati i namiriti se, a ostatak novca nakon namirenja dati nasljednicima?
Molim vas Katrin još samo za ovu inf.
Barovita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 20:21   #84
Zahvaljujem i vama Đuro, pisali smo istovremeno.
Barovita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 16:21   #85
***na ostavinskoj raspravi , ako se netko prihvati nasljeđa prihvatiti će se i duga prema Vašim roditeljima !Na postupku će se to upisati u rješenju ! Daljnje radnje će Vaši roditelji dogovoriti sa onim tko se prihvati nasljeđa ! Ako je dug upisan u gruntovnici , kada se isplati kod javnog bilježnika će se napisati da je isplaćen i da se dopušta brisanje tereta u gruntovnici !!Sve je relativno lako samo treba znati proceduru i biti spreman to rješavati kod administracije !!!

Zadnje uređivanje drot13 : 01.04.2012. at 19:34. Reason: brisanje citata
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 18:12   #86
Ne lupetajte gluposti.
Ako ste nedavno sudjelovali u 2 ostavinske rasprave, ne znaći da poznajete nasljedno pravo. I da možete tek tako dijeliti pravne savijete. Radje se suzdržite savjetovanja drugih.

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
**Od Sabora tražim da napišu novi Zakon o nasljeđivanju jer je ovaj iz Beograda i kad je riječ o zemlji nema veze sa ekonomijom !!Poslao sam im Nizozemski !!
Nije iz Beograda, niti bivše države.
Novi zakon o nasljeđivanju je donesen 2003.godine.
I pisan je u Zagrebu. Beograd sa njime nije imao nikakve veze.
Proučite NN 48/03.

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
***na ostavinskoj raspravi , ako se netko prihvati nasljeđa prihvatiti će se i duga prema Vašim roditeljima ! !!!
Nasljednici se ne moraju prihvatiti nasljedstva.

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Na postupku će se to upisati u rješenju ! !!!
Neće. Dugovi ostavitelja se ne navode u rješenju o nasljeđivanju.

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ako je dug upisan u gruntovnici , kada se isplati kod javnog bilježnika će se napisati da je isplaćen i da se dopušta brisanje tereta u gruntovnici !!Sve je relativno lako samo treba znati proceduru i biti spreman to rješavati kod administracije !!!
Nikakvi dugovi ostavitelja se ne isplaćuju u tijeku ostavinske rasprave.
Bar ne na ročištu, niti kod javnog bilježnika.
Normalno da potencijalni nasljednici ostavitelja i vjerovnik ostavitelja to mogu riješiti, ali ne u okviru ostavinske rasprave.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 18:20   #87
Quote:
Barovita kaže: Pogledaj post
No što ako oni odbiju, ako jednostavno ljudi nemaju novac??? Da li to znači da onda nekretnina pirpada nama, pa je mi moramo prodati i namiriti se, a ostatak novca nakon namirenja dati nasljednicima?
Molim vas Katrin još samo za ovu inf.
Ne pripada nekretnina vama.

Proučite ovo, sve jasno piše.

Quote:
Odrica­­nje od nas­­ljedstva

Članak 130.

(1) Nas­­ljednik se može odreći nas­­ljedstva javno ovjerov­­lje­nom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donoše­­nja prvostupa­­njske odluke.

(2) Ovo odrica­­nje vrijedi i za potomke onoga koji se odre­kao, ako odricate­­lj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.

(3) Ako su odricate­­ljevi potomci malodobni, za ovo odrica­­nje nije potrebno odobre­­nje tijela nadležnog za poslove skrb­ništva.

(4) Za nas­­ljednika koji se odrekao u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nas­­ljednik.

(5) Ako se odreknu nas­­ljedstva svi nas­­ljednici koji pripadaju najbližem nas­­ljednom redu u času smrti ostavite­­lja, na nas­­ljedstvo se pozivaju nas­­ljednici s­­ljedeće­ga nas­­ljednog reda. Za slučaj da se nas­­ljedstva odreknu ostali nas­­ljednici prvoga nas­­ljednog reda bračni drug ostaje u prvom nas­­ljednom redu.
a s time u svezi i ovo.

Quote:
Ošasna ostavina

Članak 20.

(1) Ostavite­­ljeve nekretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad na čijem se području nalaze.

(2) Pokretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad gdje je ostavite­­lj u trenutku smrti imao prebivalište na području Republike Hrvatske.

(3) Ako ostavite­­lj u trenutku smrti nije imao prebivalište na području Republike Hrvatske, a imao je boravište, pokretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad gdje je ostavite­­lj u trenutku smrti imao boravište na području Republike Hrvatske.

(4) Ako ostavite­­lj u trenutku smrti na području Republike Hrvatske nije imao ni prebivalište niti boravište, pokretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad gdje je ostavite­­lj u trenutku smrti bio upisan u k­­njigu držav­­ljana Republike Hrvatske.
i ovo

Quote:
Članak 6.

Smrću ostavite­­lja koji nema nas­­ljednika ostavina prelazi na općinu, odnosno grad određene ovim Zakonom, koji time dobivaju jednak položaj kao da su ostavite­­ljevi nas­­ljednici, če­ga se oni ne mogu odreći.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 18:43   #88
[QUOTE=File;38783601]Ne lupetajte gluposti.
Ako ste nedavno sudjelovali u 2 ostavinske rasprave, ne znaći da poznajete nasljedno pravo. I da možete tek tako dijeliti pravne savijete. Radje se suzdržite savjetovanja drugih.



Nije iz Beograda, niti bivše države.
Novi zakon o nasljeđivanju je donesen 2003.godine.
I pisan je u Zagrebu. Beograd sa njime nije imao nikakve veze.
Proučite NN 48/03.

***BEOGRAD , 15. RUJNA 1965 . Službeni list SFRJ , Zakonodavno - pravna komisija Savezne skupštine kojoj je bio predsjednik drug Veljko Zeković , objavila je Zakon o nasljeđivanju !!
**Zagreb , četvrtak 16. 12. 1971. u NN SRH , predsjednik Sabora SRH drug Jakov Blažević, donio je UKAZ o preuzimanju i primjeni Zakona o nasljeđivanju donesenog u Beogradu !!
***U NN 48 / 3 , o kojim Vi pišete izvršena je izmjena člana 8 Beogradskog zakona ( koji piše o slučaju kad nema nasljednika ) sa Člankom 6 u sadašnjem Zakonu !!
***2001. g. kao predstavnik poljoprivredne udruge Predsjedniku RH , dao sam Beogradski Zakon i dio Nizozemskog Zakona !
***Od 1999 g. šećem ; po gruntovnicama ,katastrima , sudovima , bivšim pravobraniteljstvima - sada javnim odvjetništvima u cilju sređivanja stanja za državnu , svoju i zemlju rodbine !!!
***kako ja sve to znam i imam ???
***tko lupeta a tko piše istinu neka prosude čitatelji !!!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 19:09   #89
***BOROVITA *** , pročitajte članak 139. Zakona o nasljeđivanju kojeg je prepisala ministrica pravosuđa drugarica Ingrid ; 1. nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove !!! Tko će biti nasljednik u slučaju kojeg Vas zanima ??? To FILE a za sada ni Vi ne znate !!To mogu biti fizičke i pravne osobe ! među pravnim osobama mogu biti općine i gradovi , to je sada članak 6 kojeg vam je citirao FILE !! Pročitajte još članak 217 !!!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 20:25   #90
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
***U NN 48 / 3 , o kojim Vi pišete izvršena je izmjena člana 8 Beogradskog zakona ( koji piše o slučaju kad nema nasljednika ) sa Člankom 6 u sadašnjem Zakonu !!
Nije baš da je samo jedan članak izmijenjen, ali činjenica je da je aktualni zakon o nasljeđivanju zapravo najvećim dijelom prepisani zakon iz 65. godine.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 08:39   #91
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Nije baš da je samo jedan članak izmijenjen, ali činjenica je da je aktualni zakon o nasljeđivanju zapravo najvećim dijelom prepisani zakon iz 65. godine.
** U Beogradu nisu napisali posebne odredbe za zemlju , pa to u Zagrebu nisu mogli prepisati !!!
***Slovenci su to riješili još u SFRJ !!
***Beogradski omogućava podjelu zemlje , površinsko smanjenje imanja i povećanja broja vlasnika zemlje !!
***Ako vlasnik zemlje umre u inozemstvu to u Hrvatskoj ne znamo !!
***Ministrica Ingrid ubacila je još mogućnost da postupke mogu voditi javni bilježnici , koji sada za pisanje rješenja uzimaju > nagradu > na temelju vrijednosti , a to je pljačka ----bio sam na ostavinskom kad mi je teta to tako platila u Sl. Brodu !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 15:58   #92
Zahvaljujem se svima na savjetima.
Puno ste mi pomogli i putem foruma i putem PP.
Barovita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 20:51   #93
Prošao je prvi krug ostavinske rasprave. Koliko sam skužio ide još samo jedan. Što se na njemu radi i kakve intervencije se očekuju u međuprostoru između ta dva ročišta?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 21:39   #94
Ne moraju bit samo 2 rocista.
Moze i vise, nije to ograniceno.
Sta ce bit u medjuvremenu mi tu nemozemo znat, bez da procitamo zapisnik sa prvog rocista.
To nije sablona, a mi tu nismo vidoviti.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 13:35   #95
Da li više ročišta podiže cijenu naknade javnom bilježniku za taj posao i da li je javni bilježnik dužan potražiti račune pokojnika u bankama s obzirom da nasljednici ne znaju za njih, a u bankama im ne žele reći.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 00:05   #96
Javni bilježnik nam nije priznao ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koji imamo na jedan od stanova i nije taj stan ostavio van ostavinske mase već nas je uputio na parnicu kojom ćemo to dokazati. Problem u ugovoru je nepotpuni opis nekretnine. Da li je bilježnik pogriješio tj. da li je ostale nasljednike trebao uputiti na parnicu kojom bi osporili naš ugovor, a ne nas upućivati u parnicu kojom bi trebali dokazati njegovu valjanost?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 00:12   #97
Nije pogriješio, ako je nekretnina pogrešno/nepotpuno opisana vi morate dokazati da je to ta nekretnina...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 08:54   #98
Piše u ugovoru koji je stan i na kojoj čestici, ali nisu upisani zajednički dijelovi zgrade. Bilježnik mi ne osporava tom odlukom samo upis u zemljišne knjige već i vlasništvo nad predmetnom nekretninom. Ja mogu biti vlasnik, a da se ne upisujem u zemljišne knjige nikad.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 12:14   #99
Tebi bilježnik ništa ne osporava, to nije njegov posao...
Očito nekretnina nije dobro opisana i treba utvrditi da li se radi o istoj nekretnini, a to mora napraviti sud...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 12:24   #100
U ugovoru o dosmrtnom je jasno navedeno da se radi o stanu u zgradi itd. Stan je opisan na način da se nalazi na toj i toj čestici i i da ima toliko i toliko soba.
Znači bilježnik je usporedbom vlasničkog lista koji glasi na pokojnika ( uvid u česticu) i usporedbom sa česticom i opisom stana u ugovoru o dosmrtnom jasno mogao vidjeti da je riječ o jednom te istom stanu te ostale nasljednike uputiti na parnicu ako ugovor ne priznaju. U ugovoru nije navedeno da i zemlja ispod zgrade i zajedničke prostorije zgrade, jasno u omjeru koji stanu pripada, idu sa stanom što logika nameče. Još nisam čuo da je netko poklonio stan u zgradi od 15 katova, ali nije dao šupu, lift i zemlju ispod zgrade.
Znači bilježniku je bilo vidljivo na koji sten se ugovor odnosi, ali taj stan svejedno nije ostavio izvan ostavinske mase već ga želi dijeliti sa svim nasljednicima!
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.