Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2011., 17:46   #61
Bok,

slomila sam bazu V metatarzalne kosti u stopalu, tjedan dana sam nosila longetu i 3 tjedna gips ( s tim da sam ja tražila malo ranije skidanje gipsa, doktor je htio da stoji 5 tjedana)... Nakon skidanja gipsa mi je rečeno da se neko vrijeme ne smijem oslanjati čitavom težinom na nogu (dopušteno do 20kg) dakle, hodanje na štakama, ali mi nije rečeno koliko dugo... Fizikalna mi nije pripisana... Danas mi je peti dan od kad sam skinila gips i još me uvijek malo boli stopalo (ovisi u kakvom je položaju) i ni da hoću, ne mogu hodat bez štaka (sva sreća pa mogu bez problema voziti)...
Sad, mene zanima ima li itko saznanje koliko dugo ču ja biti ovisna o štakama ili barem samo o jednoj, jer bi se za 5-6 dana trebala vratiti na posao (i želim se vratiti jer pomalo ludim doma)?! Uzmimo u obzir da imam 25 godina (jer svi znamo da sa što većim brojem godina i zarastanje ide sporije i teže)...

Hvala
MeMyselfI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 20:34   #62
Quote:
MeMyselfI kaže: Pogledaj post
Bok,

slomila sam bazu V metatarzalne kosti u stopalu, tjedan dana sam nosila longetu i 3 tjedna gips ( s tim da sam ja tražila malo ranije skidanje gipsa, doktor je htio da stoji 5 tjedana)... Nakon skidanja gipsa mi je rečeno da se neko vrijeme ne smijem oslanjati čitavom težinom na nogu (dopušteno do 20kg) dakle, hodanje na štakama, ali mi nije rečeno koliko dugo... Fizikalna mi nije pripisana... Danas mi je peti dan od kad sam skinila gips i još me uvijek malo boli stopalo (ovisi u kakvom je položaju) i ni da hoću, ne mogu hodat bez štaka (sva sreća pa mogu bez problema voziti)...
Sad, mene zanima ima li itko saznanje koliko dugo ču ja biti ovisna o štakama ili barem samo o jednoj, jer bi se za 5-6 dana trebala vratiti na posao (i želim se vratiti jer pomalo ludim doma)?! Uzmimo u obzir da imam 25 godina (jer svi znamo da sa što većim brojem godina i zarastanje ide sporije i teže)...

Hvala
Postoji vise vrsta fraktura baze V metatarzalne kosti i od toga ovisi i duljina oporavka. Mislim da ste prerano skinuli gips, 6-8 tjedana je period imobilizacije i nakon toga 3-4 tjedna bez punog oslonca.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:21   #63
Quote:
Miloshke kaže: Pogledaj post
Postoji vise vrsta fraktura baze V metatarzalne kosti i od toga ovisi i duljina oporavka. Mislim da ste prerano skinuli gips, 6-8 tjedana je period imobilizacije i nakon toga 3-4 tjedna bez punog oslonca.
Huh, s obzirom da ste ortoped, nekako Vam je virovati na rijeć, ali ja se sve nešto nadam da je moja fraktura među lakšim slučajevima (obzirom da je bez pomaka kostiju i da je po riječima doktora nakon RTG-a ''odlično srasla'') pa neće biti potreban toliko dug period da prohodam ili bar prošepam...
Stručnjak ste pa da pitam: jeli normalno da mi je mjesto prijeloma jako vidljivo, doslovno je kvrga na tom mjestu?
MeMyselfI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:28   #64
Kvrga na mjestu prijeloma je zadebljanje kosti, tj. nova kost i vidljiva je ukoliko imate vitka (koscata) stopala.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:37   #65
Bilo je vitko, sada nakon gipsa je košćato.... hahahaha Hvala na odgovoru...
MeMyselfI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 16:06   #66
Pozdrav svima
Prije mjesec dana sam na nogometu nakon klizećeg starta protivničkog igrača slomio tibiju i fibulu desne noge (dijagnoza: fractura cruris l. dex. cum dislocationem) , taj isti da sam operiran (operacije: respositio cruenta / osteosynthesis tibiae l. dex. sec. AO compresiva / redon drainage), noga poslije operacije nije boljela, nikakve bolove nisam osjećao, jedino mi je skočni zglob bio otečen pa nisam mogao napraviti punu amplitudu pokreta stopalom ali i to je sad uredu, nakon vađenja konaca doktor mi je rekao da hodam mjesec dana na štaka i da ponovo dođem na kontrolu a to je za nekih 15-ak dana.
Pa me zanima trebam li neke specifične vježbe raditi ili je dovoljno naprezati mišiće potkoljenice savijanjem stopala, i zanima me kad ću moći ponovno normalno hodati bez štaka i koliko bi otprilike trebao trajati cjelokupni oporavak do ponovnog normalnog bavljenja sportom
elburrito is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 22:20   #67
Quote:
elburrito kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Prije mjesec dana sam na nogometu nakon klizećeg starta protivničkog igrača slomio tibiju i fibulu desne noge (dijagnoza: fractura cruris l. dex. cum dislocationem) , taj isti da sam operiran (operacije: respositio cruenta / osteosynthesis tibiae l. dex. sec. AO compresiva / redon drainage), noga poslije operacije nije boljela, nikakve bolove nisam osjećao, jedino mi je skočni zglob bio otečen pa nisam mogao napraviti punu amplitudu pokreta stopalom ali i to je sad uredu, nakon vađenja konaca doktor mi je rekao da hodam mjesec dana na štaka i da ponovo dođem na kontrolu a to je za nekih 15-ak dana.
Pa me zanima trebam li neke specifične vježbe raditi ili je dovoljno naprezati mišiće potkoljenice savijanjem stopala, i zanima me kad ću moći ponovno normalno hodati bez štaka i koliko bi otprilike trebao trajati cjelokupni oporavak do ponovnog normalnog bavljenja sportom
Molim te reci mi koliko je trajao tvoj oporavak i kada si se mogao osloniti na nogu.
amer0503 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 15:03   #68
Da se i ja nadodam, prije mjesec dana pala sam sa drveta na zicanu ogradu pa na pod, lijevo stopalo me dosta bolilo ali mislila sam samo da sam malo uganula kad je nakon sat vremena to jako oteklo i ispod stopala pojavila se velika kvrga pa sam otisla na hitnu i ispalo je da imam frakturu V. metatarzalne kosti sto mi nije trebalo kao jednom radoholicaru
Prvo sam imala tj dana longetu, pa sam nakon tog dobila gips gdje su mi rekli da dodjem za 2tj i tako dosla ja kad mi dr reko da taj gips neka bude jos mjesec dana ajme meni umalo me strefilo halooo jos mj dana
Do tog imam jos 3tj pa mene zanima dali cu onda opet na slikanje i dali se ide jos na terapije nakon skidaanja gipsa i nije to malo duugoo
.. ima li iskusnih u tome
tinca81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 21:20   #69
Quote:
tinca81 kaže: Pogledaj post
Da se i ja nadodam, prije mjesec dana pala sam sa drveta na zicanu ogradu pa na pod, lijevo stopalo me dosta bolilo ali mislila sam samo da sam malo uganula kad je nakon sat vremena to jako oteklo i ispod stopala pojavila se velika kvrga pa sam otisla na hitnu i ispalo je da imam frakturu V. metatarzalne kosti sto mi nije trebalo kao jednom radoholicaru
Prvo sam imala tj dana longetu, pa sam nakon tog dobila gips gdje su mi rekli da dodjem za 2tj i tako dosla ja kad mi dr reko da taj gips neka bude jos mjesec dana ajme meni umalo me strefilo halooo jos mj dana
Do tog imam jos 3tj pa mene zanima dali cu onda opet na slikanje i dali se ide jos na terapije nakon skidaanja gipsa i nije to malo duugoo
.. ima li iskusnih u tome
Trebala bi tad opet na slikanje, a nakon gipsa idu terapije.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 11:58   #70
pozdrav,

jucer su mi stavili longetu, imam prijelom baze i MTT kosti

zanima me kada mi stave gips koliko se mogu kretati na stakama,da li mogu ici na posao jer tamo vecinom sjedim

kakav je oporavak od toga da li se mora ici na fizikalne terapije poslije toga
fonzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:13   #71
Pozdrav svima
Gadno sam pala prije skoro 4 tjedna, imala longetu tjedan dana, onda mi stavili gips (s onom petom) na 3 tjedna (za par dana imam kontrolu). Napukla mi je fibula na desnom zglobu, dijagnoza: fractura maleolli fibularis lat dex
E sad, već zadnja 2 dana imam užasne bolove u desnom listu. Nisam dosad imala nikakve probleme s tom nogom al jel postoji mogućnost da sam ju možda isforsirala (jer je ipak 3 tjedna bila kako tako neaktivna) i dobila upalu mišića lista? Baš je neugodna bol, ne boli kad sjedim i ležim nego kad se recimo malo oslonim na nju probode me bol slična grčevima u listu.
ellzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 18:02   #72
Quote:
fonzie kaže: Pogledaj post
pozdrav,

jucer su mi stavili longetu, imam prijelom baze i MTT kosti

zanima me kada mi stave gips koliko se mogu kretati na stakama,da li mogu ici na posao jer tamo vecinom sjedim

kakav je oporavak od toga da li se mora ici na fizikalne terapije poslije toga
Mislis na prijelom baze prve metatarzalne kosti ? Kako je doslo do prijeloma? Mozes ici na posao, mozes se kretati na stakama (bez oslonca).
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 18:06   #73
Quote:
ellzilla kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Gadno sam pala prije skoro 4 tjedna, imala longetu tjedan dana, onda mi stavili gips (s onom petom) na 3 tjedna (za par dana imam kontrolu). Napukla mi je fibula na desnom zglobu, dijagnoza: fractura maleolli fibularis lat dex
E sad, već zadnja 2 dana imam užasne bolove u desnom listu. Nisam dosad imala nikakve probleme s tom nogom al jel postoji mogućnost da sam ju možda isforsirala (jer je ipak 3 tjedna bila kako tako neaktivna) i dobila upalu mišića lista? Baš je neugodna bol, ne boli kad sjedim i ležim nego kad se recimo malo oslonim na nju probode me bol slična grčevima u listu.
Mogucno je da je upala misica.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 20:12   #74
Quote:
Miloshke kaže: Pogledaj post
Mislis na prijelom baze prve metatarzalne kosti ? Kako je doslo do prijeloma? Mozes ici na posao, mozes se kretati na stakama (bez oslonca).
mislim da da, do prijeloma je doslo na nogometu.

koliko se nosi gips u toj vrsti prijloma, kakva je vrsta opravka nakon skidanja gipsa,jel se ide na terapije?
fonzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 20:40   #75
Quote:
fonzie kaže: Pogledaj post
mislim da da, do prijeloma je doslo na nogometu.

koliko se nosi gips u toj vrsti prijloma, kakva je vrsta opravka nakon skidanja gipsa,jel se ide na terapije?
Ukoliko imas snimke mozes i njih okaciti ili poslati na pp. Gips se nosi 4-6 tjedana, ovisi od vrste prijeloma, godista .... Nakon skidanja gipsa se ide na vjezbe i terapije.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 20:00   #76
Pozdrav, da se i ja prikljucim sa svojom tegobom,prije 20 dana pao i otisao na rdg zgloba na hmt i tamo konstatirali i napisali "sa sigurnoscu se ne vidi znakova frakture" a nakon 6 dana u drugoj bolnici na istim snimcima konstatirali infractio malleoli post.tibiae dex. sad dvadeseti dan nosim longetu i po preporuci ortopeda povremeno skidam te drzim zglob u mlakoj vodi za dodatkom morske soli. za cetiri dana idem na kontrolu i slijedi gipsana cizma. najveci problem je u tupoj boli od prvog dana koja neda ni mirovati ni spavati. neznam dali je neko imao takav problem i dokad traju ti bolovi i koliko traje oporavak
route 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 17:23   #77
Da ne otvaram nepotrebno drugu temu..
Ozlijedio sam stopalo! Dijagnoza na specijalističkom nalazu glasi ovako: Fractura baseos ossis MTT V pedis dex. A na specijalističkom nalazu radiologa piše: Na snimkama desnog stopala vidi se poprečna fraktura baze metatarzalne kosti malog prsta bez pomaka ulomka.

Stavili su mi longetu i za koji dan idem na pregled i staviti će mi gips koji ću skinuti za 5 do 6 tjedana! Jedan drugi liječnik mi je predložio operaciju, jer bi s operacijom prošao bez gipsa, te bi nakon 15 dana mogao hodati, a nakon 30 dana čak i trčati..
Šta vi preporučate? Da li da idem na operaciju koja i nije potrebna ali bi mi skratila oporavak i mogao bi se normalno kretati ili da pustim da mi stave gips ida izdržim mučenje od 6 tjedana? :/
pravikut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 22:04   #78
Quote:
pravikut kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram nepotrebno drugu temu..
Ozlijedio sam stopalo! Dijagnoza na specijalističkom nalazu glasi ovako: Fractura baseos ossis MTT V pedis dex. A na specijalističkom nalazu radiologa piše: Na snimkama desnog stopala vidi se poprečna fraktura baze metatarzalne kosti malog prsta bez pomaka ulomka.

Stavili su mi longetu i za koji dan idem na pregled i staviti će mi gips koji ću skinuti za 5 do 6 tjedana! Jedan drugi liječnik mi je predložio operaciju, jer bi s operacijom prošao bez gipsa, te bi nakon 15 dana mogao hodati, a nakon 30 dana čak i trčati..
Šta vi preporučate? Da li da idem na operaciju koja i nije potrebna ali bi mi skratila oporavak i mogao bi se normalno kretati ili da pustim da mi stave gips ida izdržim mučenje od 6 tjedana? :/
Gips
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 14:40   #79
Čovjek bi očekivao neko obrazloženje odgovora
pravikut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 19:05   #80
Quote:
pravikut kaže: Pogledaj post
Čovjek bi očekivao neko obrazloženje odgovora
Sto bi isao na operaciju ukoliko ona nije potrebna? Brzo ce proci 6 tjedana sa gipsom.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.