Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2019., 20:05   #1
Ja jesam / onaj koji jest ...

Dosta se pominje ovde Ja Jesam ili Ja sam koji jest i slicno.
Kad si slabo informiran pomislis odmah da je to rezervirano za jednoga ili boga.
Mnogi mlate tu praznu slamu.Ne poznaju Judeizam.

U Nag Hamadi Jakovu se obraca onaj koji jest govoreci da ce i Jakov postati onaj koji jest.
Dakle rasvjetljava nam tradiciju koja nije poznata ili je potisnuta da je u pitanju nivo.
Kad se to ne zna onda monoteizam postaje bog.
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2019., 20:20   #2
To je spajanje judaizma i heraklitovog logosa, bar ja tako mislim
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2019., 23:10   #3
Vi mislite da samo jedna vrsta/rasa daje svoja tumačenja, pa za sebi tvrdi konačni izbor? To po NH tekstovima nije ništa neuobičajeno, iz potpuno drugih knjiga imaju slični primjeri, ja mogu konstatirati da ima niz nelogičnih teza i pokušaj da se taj koji se predstavlja – predstavi kao oblik koji je jedini mjeroravan. Govorim o ranim predstavnicima iz raznih civilizacija. Ne umanjujem tekstove [bilo od kuda] ali mišljenja sam da se čovjek želi porobiti [totalno] kako bi poverovao u navedena tumačenja. Čovjek nije baš beznačajan u svim tim pričama, odnosno „matrica“ u njemu. U pitanju je „licitacija“ [tko ponudi više]. No, ako se baš želi ići do krajnjih granica, bojim se da će sve ovo o čemu govorimo biti skup besmislica. Na taj način, mnoštvo tzv „naprednih“ sila kao da se boji čovjekovog izbora. Razmislite o tome???
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2019., 08:37   #4
Meni je sasvim logicno da postoji razvoj ljudske svijesti tj nivoi svjesti.
Tj da se postane onim koji jest.

Tu je fundamentalna razlika izmedju gnostika i vjernika.
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2019., 13:14   #5
Quote:
Divizboce kaže: Pogledaj post
Tj da se postane onim koji jest.
Ili točnije, da postaneš ono što si nekad bio
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2019., 13:30   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ili točnije, da postaneš ono što si nekad bio
Vise scenarija od jednog a taj je jedan od mogucih.
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2019., 21:53   #7
Iz kojeg dijela o Jakovu si crpio svoju misao? Prvi ili drugi dio?
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 11:49   #8
Quote:
Divizboce kaže: Pogledaj post
Meni je sasvim logicno da postoji razvoj ljudske svijesti tj nivoi svjesti.
Tj da se postane onim koji jest.
Slažem se sa tobom. Ili kao što je Srebrni napisao,da ponovno postanemo Onaj koji jest.
Ako vjeruješ u činjenicu da smo stvoreni od Jednoga/ Boga (kako god to želiš nazvati), meni bi bilo logično da je svatko od nas ustvari dio Njega. Bili smo i ponovno ćemo postati Jedno.
To bi ustvari značilo da smo mi svi međusobno povezani.
Sopdet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 11:55   #9
Quote:
Sopdet kaže: Pogledaj post
Slažem se sa tobom. Ili kao što je Srebrni napisao,da ponovno postanemo Onaj koji jest.
Ako vjeruješ u činjenicu da smo stvoreni od Jednoga/ Boga (kako god to želiš nazvati), meni bi bilo logično da je svatko od nas ustvari dio Njega. Bili smo i ponovno ćemo postati Jedno.
To bi ustvari značilo da smo mi svi međusobno povezani.
Ja nisam toga stava kad je u pitanju bog.
Bog je nizi program.
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 12:39   #10
Quote:
Divizboce kaže: Pogledaj post
Ja nisam toga stava kad je u pitanju bog.
Bog je nizi program.
Onda očito da ne shvaćaš niti koliko-toliko neki osnovni koncept Boga, tj. ti pod tim konceptom zamišljaš nešto što je vrlo vrlo vrlo ograničeno.

Quote:
Divizboce kaže: Pogledaj post
Tj da se postane onim koji jest.

Tu je fundamentalna razlika izmedju gnostika i vjernika.
Koncept postajanja Bogom tj. spoznaje Boga i sjedinjenja s Njime je daleko stariji od gnosticizma, a i abrahamskih religija općenito.
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 12:56   #11
U svakom slucaju zivotinje treba postovati jer takva im priroda postojanja.
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 13:06   #12
Jakova su kamenovali ortodoksni Jevrili kad im je obznanjeno da je onaj koji jest medju njima jer to ie bilo svetogrdje isto bi i danas bilo kad je u pitanju Isus bog.
Samo se zamjenila forma a sustina ista ostala.
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 14:48   #13
Quote:
Divizboce kaže: Pogledaj post
Jakova su kamenovali ortodoksni Jevrili kad im je obznanjeno da je onaj koji jest medju njima jer to ie bilo svetogrdje isto bi i danas bilo kad je u pitanju Isus bog. Samo se zamjenila forma a sustina ista ostala.
Ako, kako sam kažeš, izvukao si neke fragmente iz Prvog ili Drugog spisa o Jakovu [NH literatura] učitelj im kaže: budite brži i od mene i pohitajte Ocu, budite i veći od mene. To se nadovezuje o onu tezu o „nepokolebljivoj rasi“.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 15:11   #14
Ja Jesam ili Ja sam koji jest...i imam tuce klonova!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 15:21   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ja Jesam ili Ja sam koji jest...i imam tuce klonova!
Naravno inace kako bi se igra odvijala da nije tako.
No ima ih koji ne shvacaju igru pa se zaljepe ne nekog od klonova onoga koji jest...Ti se zovu demoni smetalice
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 16:53   #16
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ako, kako sam kažeš, izvukao si neke fragmente iz Prvog ili Drugog spisa o Jakovu [NH literatura] učitelj im kaže: budite brži i od mene i pohitajte Ocu, budite i veći od mene. To se nadovezuje o onu tezu o „nepokolebljivoj rasi“.
Vec sam rekao da ja nisam covjek knjige da o knjizi kad razgovaramo je druga vrsta motivacije no za ljude knjige evo smjernica.Uzmi procitaj Tomino evandjelja kad Toma nazva ga ucitelju a ovaj mu kaze da se opio...To je taj opijum za mase koje je i Marx jako dobro detektirao..
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 18:05   #17
Quote:
Divizboce kaže: Pogledaj post
Vec sam rekao da ja nisam covjek knjige da o knjizi kad razgovaramo je druga vrsta motivacije no za ljude knjige evo smjernica.Uzmi procitaj Tomino evandjelja kad Toma nazva ga ucitelju a ovaj mu kaze da se opio...To je taj opijum za mase koje je i Marx jako dobro detektirao..
Treba ipak razumjeti malo taj period pisaca koji su u NH materijalu pristupali, ovisno od toga kako su kome pripadali, ili gajili osjećaje, način i stil pisanja materijala. Više ljudi pokušava napisati jedno djelo, ali svaki ima drugu polazišnu točku. Marx je to isto pokušao objasniti, ali zapeo je na svojoj ideologiji. Postao je žrtvom svog učenja. Na puno mjesta učitelj/govornik - govori u određenim situacijama „dvosmisleno“ ali u svrsi da oni probude sebe, jer ni parabole nisu lako svladali. Kako će onda proći kroz kapije „vladara“ koji ne dopuštaju prolaz dušama, osim onima koji se probude i pronađu svoje istinsko porijeklo. Tako je Tomi to i rečeno, poput: čovječe, koliko ti moram crtati da bi shvatio jednostavne oblike? Zato se učitelj svrstava na više mjesta da im pokaže kao ravnopravan među njima – da im pokaže da i oni to mogu postići [u tom transferu putovanja]!!, eto tako otprilike. Na kraju krajeva, nema svrhe bježati od knjige ili ju apriori prihvatiti kao totalni krajni čin. Sve je u tebi, tvoj izbor kako ćeš i šta ćeš sa svojim životom.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 18:20   #18
Quote:
Sopdet kaže: Pogledaj post
Slažem se sa tobom. Ili kao što je Srebrni napisao,da ponovno postanemo Onaj koji jest.
Ako vjeruješ u činjenicu da smo stvoreni od Jednoga/ Boga (kako god to želiš nazvati), meni bi bilo logično da je svatko od nas ustvari dio Njega. Bili smo i ponovno ćemo postati Jedno.
To bi ustvari značilo da smo mi svi međusobno povezani.
Jesmo povezani medjusobno, i Bog s nama, i mi u Bogu i Bog u nama. Ali to ne znaci da Bog nije sam za Sebe istovremeno iznad (izvan) sve te 'Jednote'.

To sto Boga ekskluzivno nalazimo u ljudskom srcu - u osobnom iskustvu - ne znaci da Bog izvan svoje imanentne kracije nema Svoju realnost. Napose, kako nije uputno odbijati Bozje unutarnje otkrivenje
(u nasim srcima), tako isto nije naodmet razmotriti katolicku poziciju i Bozjeg vanjskog otkrivenja.

Ogranicavanje i reduciranje Boga na 'Jednotu' sa svojom kreacijom mirise na panteizam koji istce njegovu imanenciju na stetu njegove transcendencije.


Bog je jedini koji za sebe moze reci (Ja) Jesam (Taj), na hebrejskom ehyeh asher ehyeh.. Isus isto tako moze reci Ja Sam Pocetak i Kraj, ali mi to ne mozemo reci za sebe jer nismo samodostatni. Nismo vjecna sveprisutna konstanta. Nasa je jedina nada u odustajanju od majmunskog busanja u djetinja prsa o svojoj samoprisutnosti, suverenosti i dostatnosti - i da se prepustimo milosti Onoga koji JESTE.
Vanity V is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 18:24   #19
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Treba ipak razumjeti malo taj period pisaca koji su u NH materijalu pristupali, ovisno od toga kako su kome pripadali, ili gajili osjećaje, način i stil pisanja materijala. Više ljudi pokušava napisati jedno djelo, ali svaki ima drugu polazišnu točku. Marx je to isto pokušao objasniti, ali zapeo je na svojoj ideologiji. Postao je žrtvom svog učenja. Na puno mjesta učitelj/govornik - govori u određenim situacijama „dvosmisleno“ ali u svrsi da oni probude sebe, jer ni parabole nisu lako svladali. Kako će onda proći kroz kapije „vladara“ koji ne dopuštaju prolaz dušama, osim onima koji se probude i pronađu svoje istinsko porijeklo. Tako je Tomi to i rečeno, poput: čovječe, koliko ti moram crtati da bi shvatio jednostavne oblike? Zato se učitelj svrstava na više mjesta da im pokaže kao ravnopravan među njima – da im pokaže da i oni to mogu postići [u tom transferu putovanja]!!, eto tako otprilike. Na kraju krajeva, nema svrhe bježati od knjige ili ju apriori prihvatiti kao totalni krajni čin. Sve je u tebi, tvoj izbor kako ćeš i šta ćeš sa svojim životom.
Ne treba meni crtati vidim sto se desava,mrze se ljudi ovde za.komad religijskoga raja.
To sto sam pomenuo Marxa ne znaci da sam njegov slijedbenik ...Umara me ovde uopce diskusija...
Divizboce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2019., 18:34   #20
Mi jesmo stvoreni na sliku Boga, ali nismo Taj. I nikada necemo biti, ma koliko visoko izrasli, a rasti cemo visoko onoliko koliko nam to bude sve jasnije.
Vanity V is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.