Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2013., 18:25   #721
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Ide malo slovo.
Eh, sad smo u koliziji.

Ja bih napisao malo slovo samo u općem značenju.

Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Ili možda nije tako logičan.
Naši pravopisi pišu malim slovom.
Opačićka veli:

Hrvatski pravopis (bilo koji) kaže: velikim početnim slovom pišu se
imena naroda i pojedinih njihovih pripadnika (Hrvat, Hrvatica, Nijemac,
Njemica itd.) te pripadnici država (sastavljenih od više naroda),
npr. Švicarac, Amerikanac i sl. Kako onda razumjeti ovakve novinske
naslove: U posjetu Gradišćanskim Hrvatima i sL? Nikako drukčije nego
kao da smo tim Hrvatima koji žive izvan matice zemlje odrekli pravo da
su isto što i mi (dakle Hrvati) i da su postali nešto drugo. Takvim pisanjem
zapravo govorimo da su oni postali nov narod, a ne da samo ne
žive više u Hrvatskoj. Hrvata ima i u Americi, Australiji, Njemačkoj,
Argentini, Čileu - zapravo diljem svijeta, no i dalje su (ako se tako osjećaju)
Hrvati, a ne Američki Hrvati, Njemački Hrvati itd. Dakle, pridjev
ispred imenice Hrvat(i) pokazuje samo mjesto gdje ti Hrvati žive, a ne
nacionalnu posebnost, pa taj pridjev valja pisati malim početnim slovom.
To nije isto kao npr. Lužičld Srbi, jer oni čine zaseban narod, pa
oba člana imena s pravom i pišemo velikim početnim slovom.
Okej, oni jesu Hrvati, slažem se, ali mislim da treba naznačiti da su jezik, kultura, pa i sastav tih zajednica - drukčiji. Znači, kad se odnosi na taj mikrojezik, mikrokulturu, mikrostanovništvo - pridjev bih pisao velikim slovom. Ne znam razumiješ li me.

(I da, jednom sam ovdje napisao: "Djeco, Hrvati su Hrvati, bili moliški ili gradišćanski. Ili Hrvate sad dijelimo po vrstama?" I dalje stojim kod toga. No velim, ako govorimo npr. o suradnji Republike Hrvatske s gradišćanskim Hrvatima, to je jedno. Drugo bi pak bilo - i osjećam potrebu da se to istakne - govoriti o toj zajednici kao posebnoj, neovisno o tome što postoje američki Hrvati, njemački Hrvati, da ne nabrajam. Jer nijedni drugi nisu uspjeli razviti svoj jezik - osnova mu je čakavska; nijedni drugi nemaju pet podskupina po kojima se razlikuju; nijedni drugi ne čine prepoznatljiv krug koji se proteže i na Mađarsku i Slovačku... Na posljetku, oni sebe zovu Gradišćancima, dočim se njemački Hrvati nazivaju Hrvatima.)
__________________
What the heck, Hek?!

Zadnje uređivanje Hekatonhir : 28.02.2013. at 18:59.
Hekatonhir is offline  
Old 28.02.2013., 18:46   #722
O MOJ BOŽEE
Ja isto mislim sad da se piše velikim početnim slovom. Kladim se da i profesorica tako zna.
Okej, bod manje.
Za sada sveukupno minus 6-8 bodova
__________________
budi dobar ♏
adamovo rebro is offline  
Old 28.02.2013., 18:59   #723
Quote:
adamovo rebro kaže: Pogledaj post

Čitam knjigu Julijine Matonović Kao da smo otac i kći.
Zove se Julijana Matanović.
Shain is offline  
Old 28.02.2013., 19:05   #724
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
I ne sumnjaš da je ovo drugo nego misliš da je ovo drugo. Sumnjati ne znači misliti.

OK (dobro), hvala, onda ću promijeniti kada je nejasno te reći da sumnjam u ono prvo, a ne na ovo drugo. Pošteno?

Je li ista stvar s pet-šest, dva-tri?
Eleanor Rigby is offline  
Old 28.02.2013., 19:27   #725
Aha, isto je.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.02.2013., 20:32   #726
Quote:
adamovo rebro kaže: Pogledaj post

Pozdrav, evo jedan tekstić, ako netko može provjeriti točnost i ispraviti ga...
Veliko i malo slovo, ije/je, č/ć. [/B]

- Veliku Gospu odlazim u Svetište Majke Božije Bistričke.
- ali i nacionalni park Plitvice.
- Gotovo uvijek povedem i svog bernandinca.
- Smail-Aga Čengić junak je epa hrvatskog pisca Ivana Mažuranića
- koji je stvarao u razdoblju Hrvatskog narodnog preporoda. Svečani zastor u Hrvatskom narodnom kazalištu Bukovčeva je slika Hrvatski narodni preporod.
Treba pisati:

- u svetište Majke Božje Bistričke

- ali i Nacionalni park Plitvička jezera (to je naziv ustanove)

- bernardinca

- Smail-aga Čengić

- naslov je slike Hrvatski preporod, a naziv razdoblja hrvatski narodni preporod.
Shain is offline  
Old 28.02.2013., 20:52   #727
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Treba pisati:

- u svetište Majke Božje Bistričke

- ali i Nacionalni park Plitvička jezera (to je naziv ustanove)
S ovim se ne slažem. Baš kao što si ispod napisao za nacionalni park, smatram da je tako i ovo.

Svetište Majke Božje Bistričke je baš ime svetišta.
MadLukeM is offline  
Old 28.02.2013., 20:54   #728
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Treba pisati:
- u svetište Majke Božje Bistričke
Puni naziv je Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke.

Ne bi li onda to svetište trebalo pisati velikim početnim slovom jer je riječ o klasičnom skraćivanju višečlanog vlastitog imena?

Hrvatski sabor -> Sabor


EDIT Vidim da sam postao kad i MadLukeM - moj odgovor je precizniji nego njegov.
fakincic11 is offline  
Old 28.02.2013., 20:55   #729
Quote:
fakincic11 kaže: Pogledaj post
Puni naziv je Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke.

Ne bi li onda to svetište trebalo pisati velikim početnim slovom jer je riječ o klasičnom skraćivanju višečlanog vlastitog imena?

Hrvatski sabor -> Sabor
Slažem se.
MadLukeM is offline  
Old 01.03.2013., 12:25   #730
Quote:

Treba pisati:
- u svetište Majke Božje Bistričke.
Bit će da boldani naziv nije službeni, pa se u administrativnom stilu piše malim slovom.

U publicističkom se može pisati i velikim. Velikim se piše i u ovom primjeru: Doputovali su u Mariju Bistricu i krenuli u Svetište.
Shain is offline  
Old 01.03.2013., 15:46   #731
Imam pitanje vezano uz citate.

"Lako meni što mi kasni plaća. Al’ što kasne galerije slika sa Zrća. E to nevalja nikako", govori nam skladištar Marko P.


Da li je ovo ispravno ili poslije "nikako" treba ići točka, a prije navodnika?

Isto tako

Čak san na Indexu čita onu najgornju rubriku koju dosad nisan ni vidija. Neki Čačić, neka Holy, ma koji su to molim vas?", govori nam Goran iz Solina.

Da li je upitnik tu dobro stavljen ili ga treba maknuti?
Catalyst Group is offline  
Old 01.03.2013., 15:49   #732
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Još kad u novom BM-ovu pravopisu to izmijene, da zbune, pa napišu Stubičke Toplice (mjesto), stubičke toplice (toplice), veselju kraja nema


Svašta ste gore nadrljali, jezikoljupci.
Treba Crni kontinent, Trg hrvatskih pavlina, županija Grad Zagreb, Deseti kongres urologa. A ja bih i mercedes. Razumno i razumljivo.
Mislim da ipak treba stajati Crni Kontinetn, jer, koliko sam ja upućen, sve riječi kod imena kontinenata u prenesenom značenju pišu se velikim slovom.
__________________
Jedine izgubljene bitke su one koje se ne vode. ~ Che Guevara
addi1207 is offline  
Old 01.03.2013., 17:05   #733
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano uz citate.

"Lako meni što mi kasni plaća. Al’ što kasne galerije slika sa Zrća. E to nevalja nikako", govori nam skladištar Marko P.


Da li je ovo ispravno ili poslije "nikako" treba ići točka, a prije navodnika?

Isto tako

Čak san na Indexu čita onu najgornju rubriku koju dosad nisan ni vidija. Neki Čačić, neka Holy, ma koji su to molim vas?", govori nam Goran iz Solina.

Da li je upitnik tu dobro stavljen ili ga treba maknuti?
Kad je izjavna rečenica, ne stavlja se točka, nego poslije navodnika ide zarez, kao što si i napisao.
Kod upitnih i uskličnih rečenica stavlja se interpunkcijski znak, ali onda ti ne treba zarez.
Dakle:
"Čak san na Indexu čita onu najgornju rubriku koju dosad nisan ni vidija. Neki Čačić, neka Holy, ma koji su to molim vas?" govori nam Goran iz Solina.
MadLukeM is offline  
Old 01.03.2013., 18:35   #734
A negacija u trećoj rečenici prve izjave, to ništa?

A zarez iza "to" u drugoj rečenici druge, to isto ništa? Mislim, kad se već "popravlja"...
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 01.03.2013., 21:28   #735
Quote:
addi1207 kaže: Pogledaj post
Mislim da ipak treba stajati Crni Kontinetn, jer, koliko sam ja upućen, sve riječi kod imena kontinenata u prenesenom značenju pišu se velikim slovom.
Crni kontinent
Stari kontinent
Novi svijet
Velika bara

Tak vele i Matičari.
fakincic11 is offline  
Old 01.03.2013., 22:53   #736
Kako je ispravno: po svaku cijenu ili pod svaku cijenu ću napraviti to i to? I zašto je tako? Gdje se to može naći? Trenutno nemam frazeološki rječnik i sl. Hvala.
Eleanor Rigby is offline  
Old 01.03.2013., 23:24   #737
Quote:
Eleanor Rigby kaže: Pogledaj post
Kako je ispravno: po svaku cijenu ili pod svaku cijenu ću napraviti to i to? I zašto je tako? Gdje se to može naći? Trenutno nemam frazeološki rječnik i sl. Hvala.
Poprilično sam siguran da je pod svaku cijenu, ali ne bih znao zašto.
MadLukeM is offline  
Old 02.03.2013., 01:29   #738
Quote:
MadLukeM kaže: Pogledaj post
Kad je izjavna rečenica, ne stavlja se točka, nego poslije navodnika ide zarez, kao što si i napisao.
Kod upitnih i uskličnih rečenica stavlja se interpunkcijski znak, ali onda ti ne treba zarez.
Dakle:
"Čak san na Indexu čita onu najgornju rubriku koju dosad nisan ni vidija. Neki Čačić, neka Holy, ma koji su to molim vas?" govori nam Goran iz Solina.
A što ako imamo nakon citata koji završava upitnikom kraj rečenice, dal onda idem točka nakon navodnika ili ne?

Primjerice -

Ovakvih poziva u redakciju je bilo na desetke, a svi se pitaju isto: "Što se događa na Zrću?". Za ovakvo stanje svakako su krivi hrvatski mediji...

Znači, jel ide točka ili ne?
Catalyst Group is offline  
Old 02.03.2013., 07:45   #739
Quote:
Eleanor Rigby kaže: Pogledaj post

Kako je ispravno: po svaku cijenu ili pod svaku cijenu ću napraviti to i to? I zašto je tako? Gdje se to može naći? Trenutno nemam frazeološki rječnik i sl. Hvala.
Standardno je oboje - prema Matešićevu frazeološkom rječniku i Pavešićevu jezičnom savjetniku.

Puristi izbjegavaju taj frazem kao nepotreban europeizam i zamjenjuju ga sa svakako ili pošto-poto.
Shain is offline  
Old 02.03.2013., 10:26   #740
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
A što ako imamo nakon citata koji završava upitnikom kraj rečenice, dal onda idem točka nakon navodnika ili ne?

Primjerice -

Ovakvih poziva u redakciju je bilo na desetke, a svi se pitaju isto: "Što se događa na Zrću?". Za ovakvo stanje svakako su krivi hrvatski mediji...

Znači, jel ide točka ili ne?
Ne ide točka.
Već si upitnikom naznačio da je kraj rečenice, zatvorio si je navodnicima, a budući da ide nova rečenica nakon te, nije potrebno stavljati ništa, samo normalno nastaviš pisati.

Dakle:
Ovakvih poziva u redakciju je bilo na desetke, a svi se pitaju isto: "Što se događa na Zrću?" Za ovakvo stanje svakako su krivi hrvatski mediji...
MadLukeM is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.