Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2009., 18:45   #1
Okretaji auta

po misljenju forumaša dal je za auto štetno na autoputu ga drzati na 4000 okr? inace mi je to putna brzina i to je oko 160 kmh

radi se o mini cooperu, 115 ks

dali su ti okretaji štetni za auto?
na kojim okretajima bi ga bilo "najzdravije" vozit autoputom ? hvala

Zadnje uređivanje mala_zg23 : 21.09.2009. at 18:53.
mala_zg23 is offline  
Old 21.09.2009., 18:51   #2
Nisu
__________________
OFF DUTY
STINGer is offline  
Old 21.09.2009., 19:47   #3
nije štetno vozit ga tak. bolje da ga voziš na malo višim okretajima nego na preniskim pa ga gušiš. ovak buš ga bar raspuhal
charly2 is offline  
Old 21.09.2009., 20:14   #4
Koja godina ti je Mini Cooper?
Ako je 115ks, onda je stariji model, mjenjač sa 5 brzina, pa mi nije jasno kako ti može biti na samo 4000 okretaja pri 160 km/h...

Inače, 4000 okretaja nije štetno.
terza is offline  
Old 21.09.2009., 20:17   #5
Quote:
mala_zg23 kaže: Pogledaj post
po misljenju forumaša dal je za auto štetno na autoputu ga drzati na 4000 okr? inace mi je to putna brzina i to je oko 160 kmh

radi se o mini cooperu, 115 ks

dali su ti okretaji štetni za auto?
na kojim okretajima bi ga bilo "najzdravije" vozit autoputom ? hvala
Potpuno promasena logika. Stetno je auto vozit u nepotrebno visokim okretajima. Kod svakog auta je drugacije. Ispravno je vozit auto u sto nizim okretajima,naravno ne preniskim da se masina ne pocne zagusavat, a i da ti auto ne stane, jer bez okretaja se auto ni ne krece.

Sto nizi okretaji znace manja potrosnja goriva, dijelova i manja emisija stetnih plinova, tako da netreba nista gledat na koliko okretaja je najbolje i najzdravije vozit, nego jednostavo vozit na najnizim okretajima mogucim za zeljenu putnu brzinu.

Ja vozim u 5 brzini vec pri 60 km/h. Nekima cudno, ali njima golf, ili neki fiat trosi koliko moj mercedes sa skoro 2t. Pametnom dovoljno da zakljuci tko je u pravu.
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:29   #6
imaš sreće što voziš kvalitetan auto,jer dugoročno petom voziti 60 je sigurno štetno za motor
sinhron is offline  
Old 21.09.2009., 20:29   #7
Err, nije li optimum oko/malo ispod podrucja najveceg okretnog momenta?

Primarius?

Osobno, na oko 55-60 saltam u cetvrtu na dizlu, na benz. malo vise (po osjecaju, jel). Koja crna peta...
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Old 21.09.2009., 20:33   #8
Quote:
sinhron kaže: Pogledaj post
imaš sreće što voziš kvalitetan auto,jer dugoročno petom voziti 60 je sigurno štetno za motor
Naklapas zbog neznanja. Ince isti taj auto sa automatic mjenjacem prebacuje u 4 brzinu (to je najvisa na automatiku) pri 60 km/h.

To ti je tocno o cemu govorim. Ljudi se ponasaju ko pijani milijarderi i zbog nekih babskih prica sta neznalice sire okolo voze aute u 3, ili 4 brzini pri 4-5-6 tisuca okretaja, a mogli bi vozit u zadnjoj brzini pri 2-3 tisuce i stedit gorivo $$$, samu masinu i naravno tako nam voljeni planet i sve nas koji moramo udisat taj zrak koji zagadujemo.
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:33   #9
Tako su mene ućili, al opet po autoputu mozes tesko vozit brzo a da si o najoptimalnijem rezimu. bar ne sa vecinom auta, mozda i ima koja lađa sa brdom konja koja je blizu...

To se onda moze nadoknadit u drugim uvjetima voznje..
Sta bi ja reko kad zagazim na autoput, max brzina 143 a ja drzim 130-135, kolko je to okretaja?, Sigurno da tako vozim svaki dan da bi se smanjila trajnost motora (citaj prijedjen broj km)


Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Err, nije li optimum oko/malo ispod podrucja najveceg okretnog momenta?

Primarius?

Osobno, na oko 55-60 saltam u cetvrtu na dizlu, na benz. malo vise. Koja crna peta...

Zadnje uređivanje occasional : 21.09.2009. at 20:51.
occasional is offline  
Old 21.09.2009., 20:35   #10
Quote:
terza kaže: Pogledaj post
Koja godina ti je Mini Cooper?
Ako je 115ks, onda je stariji model, mjenjač sa 5 brzina, pa mi nije jasno kako ti može biti na samo 4000 okretaja pri 160 km/h...

Inače, 4000 okretaja nije štetno.
da,mjenjac je 5 brzina

kraj 2003. god

crveno mu pocinje na 6500 a vrti se do 8000
mala_zg23 is offline  
Old 21.09.2009., 20:38   #11
Da te se ne zbuni s previše teorija...

Tvoj auto, ako sam dobro vidio na internetu, ima 115 KS pri 6.000 obrtaja, a najveća brzina je cca. 200 km/h. Ovako:

SVAKI ispravni motor, kad je zagrijan na radnu temperaturu, može konstantno podnositi crveno područje na obrtomjeru minus par-sto okretaja. Znači, ako ti je početak crvenog na 6.500, bez problema ga možeš konstantno držati na 6.250. Ako nemaš označeno crveno, onda obrtaje najveće snage, u tvom primjeru 6.000 uzmeš kao referencu, znači 6.000 minus par-sto okretaja. Ili, maksimalna brzina koju postiže vozilo minus 5 km/h. Ovisi šta je ranije. Odnosno: ako imaš 4.000 okretaja na 160, na 200 km/h bi trebala imati oko 5.000. Jednostavnije rečeno, ako ti je auto ispravan, čak ni konstantnih 195 km/h mu ne bi ni NAJMANJE štetilo.

Jedino trebaš pripaziti da se redovno održava i da dok se ne ugrije motor laganije voziš. (vožnja sa manje gasa i ne prelaziti cca 3.300 okretaja).
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 21.09.2009., 20:39   #12
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Err, nije li optimum oko/malo ispod podrucja najveceg okretnog momenta?

Primarius?

Osobno, na oko 55-60 saltam u cetvrtu na dizlu, na benz. malo vise (po osjecaju, jel). Koja crna peta...
Kao i kod drugih ljudi s kojima razgovaram, pa mi tupe o optimumu okretnog momenta i svakakvim budalastinama. Meni dovoljno samo pitat koliko mu auto trosi kod takve voznje.

Nacin na koji ti vozis nema veze sa potrosnjom. Tebe zanima gdje ti masina razvija najvecu snagu, a to je naravno onda kad stisnes gas do kraja, a to znaci max. potrosnja. Tako se inace voze auto utrke... Kad se covjek zuri i tak.
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:39   #13
ja isto na 55 vozim u 5 brzini.ne vidim nista lose u tome,na autoputu ga potegnem iz prve pa sve do pete do 4.500-5000 okretaja da malo dojde k sebi.i tako vec dvije godine.

jednom sam isao iz hercegovine i cijelim putem ga drzao na 4,500 okretaja,160kmh i otisla mi je dizna(troje putnika + prtljaga)to mi je bila lekcija.

al inace vozim po sluhu,okretomjer uopce ne koristim,kad se motor pocne glasati visim tonovima,znam da je vrijeme za prebacivanje u visu.
isto tako uvijek kocim motorom.
__________________
Ljubav je za mlade.
flečer is offline  
Old 21.09.2009., 20:44   #14
Bome po sluhu ti nikak nemre bit 55 u petoj, ovisi od auta sigurno al malo je nisko. Eventualno još za odrzavanje brzine, al ubrzavat u 5oj sa 55 , ne moze bit korisno sigurno, a i nepotrebno je jel imas i 3-ću i 4-tu brzinu.Moj na 55 u petoj skoro cuka.

Probaj vozit bicikl u najvecoj brzini recimo 20 km na sat, sve je ok dok neces ubrzat, kad oces puno je lakse i brze u nozoj brzini. tako je i motoru...

Quote:
flečer kaže: Pogledaj post
ja isto na 55 vozim u 5 brzini.ne vidim nista lose u tome,na autoputu ga potegnem iz prve pa sve do pete do 4.500-5000 okretaja da malo dojde k sebi.i tako vec dvije godine.

jednom sam isao iz hercegovine i cijelim putem ga drzao na 4,500 okretaja,160kmh i otisla mi je dizna(troje putnika + prtljaga)to mi je bila lekcija.

al inace vozim po sluhu,okretomjer uopce ne koristim,kad se motor pocne glasati visim tonovima,znam da je vrijeme za prebacivanje u visu.
isto tako uvijek kocim motorom.

Zadnje uređivanje occasional : 21.09.2009. at 20:54.
occasional is offline  
Old 21.09.2009., 20:44   #15
Quote:
flečer kaže: Pogledaj post
al inace vozim po sluhu,okretomjer uopce ne koristim,kad se motor pocne glasati visim tonovima,znam da je vrijeme za prebacivanje u visu.
isto tako uvijek kocim motorom.
Ja isto ni ne pogledam na okretomjer. Cuje se kad se moze u visu, a i kad bi trebao u nizu.
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:51   #16
WTF?

Ja diesel na 55 km/h drzim u drugoj. Na autocesti tek na preko 160 km/h ubacujem u 6-u, ako i tad...
Voziti 55 km/h u 5oj brzini i to benzinca je grijeh. Voziti na 2-3 t okretaja je sasvim u redu. Ali 55 km/h u 5oj se motor guši
Skrewdriver is offline  
Old 21.09.2009., 20:53   #17
Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post
Ja isto ni ne pogledam na okretomjer. Cuje se kad se moze u visu, a i kad bi trebao u nizu.
Onda si vjerovatno dobar vozač. Komentari su ti ispravni i suštinski tačni. Isto tako vozim i ne koljem auto. Ako treba dati malo gasa ne oklijevam, a inače gledam da budem u što višoj brzini na što manjem broju obrtaja. Manji obrtaji=manja potrošnja, a ne šteti motoru kako si to već napisao.
Lesli Eldridž is offline  
Old 21.09.2009., 20:54   #18
Quote:
occasional kaže: Pogledaj post
Bome po sluhu ti nikak nemre bit 55 u petoj, ovisi od auta sigurno al malo je nisko. Eventualno os za odrzavanje brzine, al ubrzavat u 5oj sa 55 , ne moze bit korisno sigurno, a i nepotrebno je jel imas i 3-ću i 4-tu brzinu.

Probaj vozit bicikl u najvecoj brzini recimo 20 kn na sat, sve je ok dok neces ubrzat, kad oces puno je lakse i brze u nozoj brzini. tako je i motoru...
Pa valjda u Mercedesu znaju namjestit kad da prebaci Kazem ti takav mercedes sa automatik getribom prebacuje u cetvrtu (najvisu brzinu) pri 60 km/h. Pa valjda oni znaju. Nem tu nikakvog mucenja masine, vece potrosnje... To je u biti kad stisnes onaj gumb ECONOMIC, na starijim mecama. Kad je na normalnom onda prebacuje pri visim okretajima, ali vise i trosi.
Problem je kaj su ljudi naviknuti vozit ko muhe bez glave. Svi se zapikavaju na semofore, iz trake u traku po gradu, a ja se vozim "normalno" i zavrsimo na kraju u isto vrijeme na cilju.
Nema nikakve potrebe, osobito u gradovima ubrzavat ko mutav. Postoji prometni sustav i koliko got ti ubrzavao i bacao pare kroz auspuh neces uspijet ga pobijedit. Najpametnije je vozit normalno, udobno, bez naglih ubrzanja, bez kocenja, kad vidis semafor i crveno automatski maknut nogu sa gasa i pocet usporavat, tako da ako je moguce ni ne stanes na semaforu, vec samo produzis kad se upali zeleno (naravno to je moguce malo vise van grada gdje je moguce u daljini vidjet semafor) i tako dalje. Ima raznih mogucnosti, ali ljudi ne koriste, pa se cude kak auto sa 1.4t i 75 konja trosi 12 litara.
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:55   #19
Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post
Naklapas zbog neznanja. Ince isti taj auto sa automatic mjenjacem prebacuje u 4 brzinu (to je najvisa na automatiku) pri 60 km/h.

To ti je tocno o cemu govorim. Ljudi se ponasaju ko pijani milijarderi i zbog nekih babskih prica sta neznalice sire okolo voze aute u 3, ili 4 brzini pri 4-5-6 tisuca okretaja, a mogli bi vozit u zadnjoj brzini pri 2-3 tisuce i stedit gorivo $$$, samu masinu i naravno tako nam voljeni planet i sve nas koji moramo udisat taj zrak koji zagadujemo.
sad se već slažem s tobom šta si napiso,prebacuje 4 pri 60 km/h a da ima petu prebacio bi negdje na 90 km/h,a to je štedljiva vožnja,a petom 60 je gušenje i začađivanje motora u slučaju dizela
sinhron is offline  
Old 21.09.2009., 20:56   #20
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
WTF?

Ja diesel na 55 km/h drzim u drugoj. Na autocesti tek na preko 160 km/h ubacujem u 6-u, ako i tad...
Voziti 55 km/h u 5oj brzini i to benzinca je grijeh. Voziti na 2-3 t okretaja je sasvim u redu. Ali 55 km/h u 5oj se motor guši
Koji motor i koji auto? Ako ti je bregasta osovina "oštra" onda je to tačno, ali dizel koji u drugoj brzini razvija 65-70 km/h je nepotrebno razvlačiti do 55 km/h kada za to nema potrebe (preticanje i slično). Tako samo bespotrebno trošiš gorivo, a kako dizel ne voli velike obrtaje sasvim sigurno mu i vijek skraćuješ.
Lesli Eldridž is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.