Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2014., 02:09   #1
Zaboravljena prošlost Davora Gjenera, glasničar HDZ-a

Kad čovjek danas napiše u katalog knjižnica Grada Zagreba "Gjenero, Davor", van mu ispadne knjiga "Hrvatska u demokraciji: politika Hrvatske demokratske zajednice u izgradnji hrvatske države" (izdana 1992.). Prosječni bi se čovjek tu zapitao kako može uopće postojati knjiga s tim naslovom kad mi znamo da danas Gjenero o Tuđmanu misli sve najgore.

E sad, nakon što se pročita koloplet kolumni koji sačinjavaju mršavih 70-ak stranica te knjige, u njima se može toliko lako namirisati režimsko autorstvo, režimsko-tuđmanofilska, doduše preobučena u akademsko ruho, ali itekako vidljiva, nota.

I onda se malo pogleda nakladnik knjige - "Azur Journal", nakladnička kuća koja je djelovala početkom 90-ih, i izdavala niz nacionalističkih knjiga i knjižica, uključujući i Hitrecovu zapaljivo nacionalističku "Lijepo moju" i naravno "Ognjišta" Mile Budaka. Jedan do drugog, Davor Gjenero i Mile Budak.

Naravno, najfascinantniji segment ovog djela jest to što je Gjenero (sve/gotovo sve, nemam knjigu kraj sebe) kolumne pisao za tzv. Glasnik koji je bio i ostao, iako je svoju kraticu izgubio, "Glasnik HDZ-a".

1991. Gjenero je bio režimski pisac u Tuđmanovim novinama (nema zabune, nije drugi čovjek istog imena, što nam može potvrditi i njegov lijep pogled na slici ispod podnaslova "Bilješka o autoru"), a danas (dobro, 2009.) o Tuđmanu kaže ovo:

"Što je onda ostalo nakon Franje Tuđmana?

Gjenero: „Ostalo je 10 godina izgubljenog vremena, ostale su posljedice loše vladavine i rata koji se mogao, ako ne izbjeći, onda voditi daleko pametnije no što je bio vođen u Tuđmanovo vrijeme, s manje žrtava i razaranja.“"

Nema što nema. Ja sam primao pare starog, ja razapinjem starog.
Kad se danas gugla "gjenero glasnik" ne dolazi baš ništa relevantno, tek poneki zaboravljen napis zaboravljenog forumaša na Indexu ili negdje drugdje.

Davor Gjenero nekad je pisao u službenom mediju HDZ-a potpuno režimske tekstove!!!!!!!!!
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 02:22   #2
Ništa čudno, u to vrijeme su Jergović, Klauški i Latin također bili ljuti desničari, a pogledaj ih danas.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 03:06   #3
Quote:
West End Blues kaže: Pogledaj post
...Prosječni bi se čovjek tu zapitao kako može uopće postojati knjiga s tim naslovom kad mi znamo da danas Gjenero o Tuđmanu misli sve najgore......
Dobar dokaz kako sa starenjem ne stiču svi nužno i mudrost.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 10:25   #4
vrlo dobar, školski profil detuđmanizatora...zrcale se u njemu i manolići i mesići i brojni drugi vrhunski detuđmanizatori.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 10:47   #5
Samoprozvani politički analitičar, zapravo običan najamnik.

Danas, kad ga novinari pitaju bilo što, za sve mu je kriv Milanović. Naravno da je, kad je ovaj u Vjesniku, kojeg je Zoki ugasio, za naših 20000 kn mjesečno pisao panegirike Sanaderu i Kosorici
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 10:49   #6
Nevezano o osobnoj biografiji dotičnoga (kojeg kao "političkog analitičara" nimalo ne cijenim), malo sam guglao i našao uistinu neobičan težak promašaj u prognozi iz prosinca 2009..

Davor Gjenero: Josipović nema šanse u drugom krugu

Quote:
Josipovićeve šanse za pobjedu bile bi moguće samo u slučaju da je s njim u drugom krugu HDZ-ov Andrija Hebrang, no kako se to nije dogodilo Bandić može računati na sve adute.
Teško shvatljiv promašaj, jer sve su tadašnje ankete predviđale uvjerljivu pobjedu Josipovića u drugom krugu, a to je bilo jasno i svakome tko je politiku pratio. Tako se i dogodilo.

Što se tiče same teme: tada je kao mladić radio za one koji mogu platit, kasnije je svoje stavove promijenio, što nije ništa neobično. U medijima je prihvaćen kako autoritarni "analitičar" iako se ne sjećam da je ikada nešto osobito pametno rekao. Manolić i Mesić, mnogo stariji, sasvim su drugi slučaj.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 10:51   #7
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Teško shvatljiv promašaj, jer sve su tadašnje ankete predviđale uvjerljivu pobjedu Josipovića u drugom krugu, a to je bilo jasno i svakome tko je politiku pratio. Tako se i dogodilo.
Sve njegove tzv. analize su promašaji jer on po ničemu nije kvalificiran za iste, a temelj svake njegove analize leži u sitnim osobnim interesima.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 11:24   #8
Quote:
baobab kaže: Pogledaj post
Samoprozvani politički analitičar, zapravo običan najamnik.

Danas, kad ga novinari pitaju bilo što, za sve mu je kriv Milanović. Naravno da je, kad je ovaj u Vjesniku, kojeg je Zoki ugasio, za naših 20000 kn mjesečno pisao panegirike Sanaderu i Kosorici
Ne da mu je za sve kriv, nego počne frfljat duplo jače kad mora spomenut Zokija.


Na njegovom mjestu i ja bi ga mrzila
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 13:55   #9
Prije nekoliko mjeseci jednu sam večer pročitao jako puno Gjenerovih izjava u posljednjih godinu dana i jako mi je izgledalo da je vrlo "blizak" HNS-u. Mislim da u tom grmu leži zec negativnih komentara Milanovića.
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:09   #10
Quote:
West End Blues kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko mjeseci jednu sam večer pročitao jako puno Gjenerovih izjava u posljednjih godinu dana i jako mi je izgledalo da je vrlo "blizak" HNS-u. Mislim da u tom grmu leži zec negativnih komentara Milanovića.
Budimo iskreni...a kad i od koga si zadnji put čuo pozitivan komentar o Milanoviću?
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:10   #11
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Budimo iskreni...a kad i od koga si zadnji put čuo pozitivan komentar o Milanoviću?
Ma naravno, ne ulazim sad u to. Tema nije Zoki, nego Gjenero.
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:27   #12
Ne treba odricati ljudima mogucnost promjene stavova, posebno ne usporedjivati sa ratnim vremenima kada su mnogi sasvim normalno bili na valu nekih precih potreba koje homogeniziraju ljude puno vise nego je to slucaj u mirnodopskim razdobljima i racionalnijim pa i informiranijim promatranjima svega, pa i tadasnje povijesti.

Medjutim kad je o doticnom rijec gledajuci njegove analize uvijek imam dojam da se tu ne radi niti o objektivnim analizama niti cak vlastitim misljenjima i opredjeljenjima vec obicnim reklamnim spotovima, odnosno da djeluje vise kao politicki akter nego analiticar
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:29   #13
Debeo je i ima visok glasić .
Mogao bi barem nešto napraviti u vezi prvoga.
kamenčina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:32   #14
Quote:
kamenčina kaže: Pogledaj post
Debeo je i ima visok glasić .
Mogao bi barem nešto napraviti u vezi prvoga.
Ajde da ne odemo sad tamo. Nema veze kako čovjek izgleda.
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:33   #15
Hehehe, bas me ovo nasmijalo.
Ajde neka je i on nekad nesto pametno odradio u zivotu......
Cuj u glasnik HDZa...ahahah

Ko zna sutra moze izac i da je u Glas Koncila bio strucni suradnik......to bi bilo previse....
Hahahaha...
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 15:12   #16
Inače, jedan od naslova u njegovoj kolumni glasi otprilike nešto poput "Srbija, zemlja laži" ili nešto slično, čak čini mi se i ekstremnije. Haha, zanimljivo.
Predstavljen je u knjizi kao asistent na Fakultetu političkih znanosti.

O njemu piše Darko Hudelist u knjizi "Novinari pod šljemom" kao o novinaru koji kroz akademsko ruho želi sve Srbe i sve što dolazi s istoka predstaviti kao prijetnju i Hrvatskoj i Europi.

Davor Gjenero danas je promijenio svoju retoriku za 180 stupnjeva.

Zadnje uređivanje West End Blues : 08.04.2014. at 15:21.
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 21:03   #17
Gjenero nije desničar.
Ne Hun kao Tarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 23:28   #18
ima i suprotnih slučajeva, npr. Milan Ivkošić je početkom devedesetih dosta pljuvao i pisao protiv Tuđmana, međutim kasnije i pogotovo danas je među vodećim tuđmanofilima
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 01:41   #19
Gjenero je već godinama apologet HNS-a i Vesne Pusić. Toliko dugo da nisam ni znala za njegovu "tuđmanofilsku" prošlost. (Pogotovo što te kolumne/tekstove nije objavljivao u mainstream medijima.)

Nije ni prvi, ni zadnji. Ja se, recimo, sjećam i kolumni Danka Plevnika u Slobodnoj Dalmaciji, iz ranih 90-ih, koje također teško da bi netko povezao s današnjim Plevnikom. Meni se, priznajem, tada puno više sviđao.

Općenito je mnogo ljudi, ne samo novinara, "okrenulo kabanicu", osobito kad je SDP došao na vlast, ali već i prije - čim su uvidjeli da zapravo "nema opasnosti" da iznose svoja prava (stara) uvjerenja.

(Što se novinara tiče, čak štoviše: ne samo da "nema opasnosti", nego da će im to biti i prednost u EPH-ovskim medijima... Pa samo potraže izdašnijeg gospodara...)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 14:06   #20
Quote:
Alfa157 kaže: Pogledaj post
ima i suprotnih slučajeva, npr. Milan Ivkošić je početkom devedesetih dosta pljuvao i pisao protiv Tuđmana, međutim kasnije i pogotovo danas je među vodećim tuđmanofilima
Da, ali Ivkošić je tada bio Paragin novinar. On je pljuvao Tuđmana s desna. A nakon Oluje promijenio je mišljenje o Franji.
To sigurno nije neko veliko presvlačenje kaputa.
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.