Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2007., 23:54   #21
testament za novo doba

(Ukucaj u Google pretraga)
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:33   #22
Otkrivenje
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 10:17   #23
Tihi zov Australije
Poruka iz Zauvijek
Afrička inicijacija
Izvan civilizacije
ludopile is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 11:49   #24
By the way,

gdje je Danny Boy ?...
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 12:19   #25
KNJIGA NAD KNJIGAMA

Ova tema će mnozinu navesti na pomisao da će biti priče o
- BIBLIJI...

Kako će se, tek, iznenaditi i začuditi kad saznaju da je čak i pojam – knjiga – više nego uslovan. Prije nego tu “knjigu” pomenem, prvo bih nešto o literaturi i pismenosti... Veliki Pjesnik kaže; da je cilj pismenosti da dostigne izražajnost usmenosti. Ovu formulu možemo naći i kod Kineza, koji vele:


“Bolja ti je noć razgovora, no deset hiljada godina čitanja...”


Toliko o vrijednosti priče i ljudskog razgovora, ali ovo što slijedi o, posve uslovno, “knjizi nad knjigama”, za čitavu dimenziju prelazi sveukupni ram literarnog stvaralaštva. Dakle, kad bi neko, sa uvidom u sve tajne svijeta, htio da ih zapiše i da ih, u svojstvu amaneta i ostavštine, sakrije za dobrobit nekih budućih pokoljenja koja će ih i konačno moći rastumačiti, kojem i kakvom skrovištu bi te tajne i arkane preporučio? Ako bi njegova mudrost stvarno bila na visini tih i takvih tajni, onda bi jedino dostojno mjesto, da tu knjigu sakrije, bilo:

DATI JE U SVAČIJE RUKE!!!


Pa, da li takva knjiga uopće i postoji???

Kako da ne, čak je i tako sveprisutna, da ju je navika učinila posve neprimjetnom... Radi se, u stvari, o

- KARTAMA ZA IGRU!


Eto, to je ta - “knjiga nad knjigama” - u kojoj su tajne pohranjene na domaku svačijeg pogleda a jedino onim izabranim pripadnicima ljudskoga roda i [/B]– na domaku uma![/B]
Isto kao što se za filosofiju moze reći, da je mudrost bez humora (humor = strana riječ!), tako se i za sport može reći da je - igra (uslovno) bez zadovoljstva. E, sad, karte za igru, u smislu knjige, pretpostavljaju uobičajenom, jedno sasvim drukcije i u izvjesnom smislu - vanvremeno stvaralaštvo. Igrači priču, roman, tragediju, počinju miješanjem stranica ove tajanstvene knjige, da bi i sami postali akteri i vektori sudbine za one simbole-ličnosti, koji po njihovom nahodjenju stupaju na scenu. Svaka partija karata predstavlja kompleksnu priču, dok bi solo igre; tzv. pasijansi (patience), više odgovarali - monodramama.

U jednom, više ispričanom nego otpjevanom šlageru, pjevač nabraja božansku simboliku igraćih karata; četiri boje poistovjećujući sa četiri godišnja doba a njihovu moć sa položajem u društvenoj hijerarhiji, navodeći da broj znakova odgovara broju dana u godini(364) + joker! Koliko god bio zanimljiv, ovo je samo profani aspekt ove tajnovite knjige, koja je na svoj put kroz istoriju krenula iz Egipta, čija se transcedentna simbolika naslućuje i u pismenosti ove velike kulture.

Sve ono sto se podrazumijeva pod pojmom– EZOTERIKA –ne može se ni zamisliti van simbolike ovog općtepoznatog i sveprisutnog “orudja” za igru i razonodu, koje seže sve do brojnih turnira na lokalnoj i svjetskoj razini. Sve ovo, teško da će iko razumjeti, ko nije barem jednom noć proveo u igri karata s prijateljima ili namjernicima. Nekada su takve partije karata remetile redove vožnje “Tarinih” autobusa, koji su do Cetinja, vozili starom cestom preko Rijeke Crnojevića, jer osoblje nije moglo da se otme čarima dobre partije preferansa u (hm!) kafani-restoranu sela Rvaši.

U jednom mističnom traktatu o dogmi božje svemoći, jedan od teologa zahtijeva od učenika da mu ispostavi silogizam (dokaz) svoje sumnje u osnovanost te dogme, na što on, doslovno adutira ovom izjavom:
Ni Gospod Bog, ne može sedmicom od mača (pika), da posiječe asa adutskoga!

Ovo je jedna od osnovnih premisa ove čudnovate “knjige”, iz koje, jedva da se može i naslutiti koje bi sve tajne u njoj mogle biti pohranjene. Ja dobro znam važnost ove simbolike, jer se još uvijek sjećam onih davnih dana kad sam, sa ostalima, gradio Barsku luku, a ona gradila – mene! Tada je Novi Bar bio veliko gradilište puno mladih ljudi iz cijele zemlje (SFRJ), privatno uvučenih u vrtlog strahovite konkurencije glede ono malo ženskinja u gradu, te se veoma dobro sjećam svog “juriša” u nesmiljenoj “borbi” za naklonost jedne lijepe raspuštenice, itekako svjesne svojih čari, a kad sam i konačno dospio toliko blizu da me primijeti, ona mi reče nešto, što se kasnije ispostavilo jednom vrstom dalekosežnog proročanstva:
Dakle, onako nježno, kako samo žene tih osobina i toga iskustva umiju, reče mi tada, da za nju nijesam ništa drugo do – sedmica od mača (pika)!
Ono što se nakon toga dogadjalo u velikoj partiji karata, zvanoj život, samo je potvrdilo ovu njenu sudbonosnu konstataciju. No, svejedno, neko ipak mora biti i..:


“Sedmica od mača!”- adut sa predznakom poraza...


- M -
metuzalem* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 14:51   #26
Quote:
Danny_boy kaže: Pogledaj post
3.Celestinsko Proročanstvo (ne znam sad autora)
snimljen je i film.... nemadugo sam si ga skinul.
Eclipse is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:17   #27
Quote:
Danny_boy kaže: Pogledaj post
Navodno i Tihi Zov Australije ima nastavak, ali eto možda zbog straha od razočaranja nisam još uzeo.
Poruka iz Zauvijek (drugi dio)... Pročitaj!

Meni puno,puno bolja...
__________________
potpis
hostess is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 12:15   #28
Daniel Quinn - "Ishmael"


Evo i link za elektronicku verziju: http://www.sendspace.com/file/yd7i0v
 
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 12:27   #29
Biblija kao temelj.

Sve od Tolkiena, jos mi je uvijek zakon kako je on to sve napisao.

To su temeljne knjige, vecinu ovih koje ste naveli sam procitao.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 19:22   #30
Quote:
metuzalem* kaže: Pogledaj post
Ova tema će mnozinu navesti na pomisao da će biti priče o
- BIBLIJI...

...

“Sedmica od mača!”- adut sa predznakom poraza...


- M -
pa karte se koriste vec tisucljecima i za "predvidanje buducnosti". bas me interesira koja je civilizacija izmislila karte uopce.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 01:42   #31
"Druzba Pere Kvrzice" - Mato Lovrak
"Vlak u snijegu" - Mato Lovrak
"Tri dana zivota" - Mato Lovrak
"Vinetu" - Karl May
drugo nisam citao...
pizda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:36   #32
Quote:
pizda kaže: Pogledaj post
"Druzba Pere Kvrzice" - Mato Lovrak
"Vlak u snijegu" - Mato Lovrak
"Tri dana zivota" - Mato Lovrak
"Vinetu" - Karl May
drugo nisam citao...
A Divlji konj? Neznam tko je autor.
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:37   #33
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
A Divlji konj? Neznam tko je autor.
Ne znam ni konja a kamo li autora...
pizda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:46   #34
Quote:
pizda kaže: Pogledaj post
Ne znam ni konja a kamo li autora...
ma ko ga je**, jos je i divlji.
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:48   #35
jeste li kad vidjeli koji film s konjima?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:51   #36
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
jeste li kad vidjeli koji film s konjima?
Ja jesam. sve sami FAKE-ovi
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.