Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2009., 18:54   #61
okej... ako sam dobro shvatila, ne postoji način da mi dobijemo taj tetin dio nekretnine osim toga da bratić pokrene ostavinsku za naknadno pronađenu imovinu i onda se
ili ako bude rasprave (a rasprave bi trebalo biti jer je na prvoj bilo odricanja, tetin muž se svega odrekao u korist sina) odrekne tamo te 1/6 zemlje u naše ime
ili opcija ako rasprave ne bude darovnim ugovorom nam daruje naše zemljište na što mi platimo porez.

A što ako moj bratić npr. sastavi tabularnu izjavu u kojoj stoji da je vlasništvo njegove majke na toj 1/6 bilo samo fiktivno i da je došlo do obeštećenja u vidu nečega te da je njegova majka izjavom potpisanom tad i tad (tu se navede tetina izjava o kojoj ste do sada pričali) priznala pravo vlasništva svom bratu te da s obzirom na to on(bratić) nema nikakvih potraživanja prema toj zemlji, te priznaje pravo vlasništva nasljedniku mog pokojnog oca.

Ha?

I kaj je onda sa plaćanjem poreza?

i napominjem da ste jako ljubazni što mi pomažete!
__________________
otkočen.... zakočen....
blaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 11:25   #62
Ako je bilo odricanja bit ce i ostavinske jer se odricanje ne odnosi na naknadno pronadenu imovinu, tako da bi odricanje bratica u korist vas trebalo biti najjednostavniji put pod uvjetom da se uspijes s njim dogovoriti. Ali i tada ces platit porez. Za ovo drugo sto pitas, to vise vodi ka sudskom postupku odnosno tuzbi za utvrdenje vlasnistva, gdje bi takva izjava bila korisna, ali ima tu jos onda dosta otvorenih pitanja. Ali to je vec druga prica.
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 15:26   #63
aha, tužba za utvrđivanje vlasništva... dakle prvo bratić prođe dodatnu ostavinsku pa se uknjiži pa ga mi tužimo i on da tu izjavu

ili se ne mora ići uknjižit nego ga odmah tužimo čim dobije rješenje o nasljeđivanju?

koliko takva tužba traje, gdje se podnosi i plaćamo li porez u slučaju da se presudi nama u korist?

I još jednom puuuno hvala!!!!
__________________
otkočen.... zakočen....
blaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 16:22   #64
Za tuzbu ti je tesko sad bilo sto rec jednostavno. Ako vec razmisljas o tuzbi treba ti odvjetnik. Treba vidit da li ima elemenata za tuzbu. Nemoj se lovit te moje izjave o tuzbi kao pijana plota. Ja sam samo rekao da bi u slucaju tuzbe bila dobra ta izjava. Ovako da skratim, ili zaboravi moju recenicu o tuzbi ili potrazi odvjetnika. Premalo je kvalitetnih informacija, da bi ti rakao da to je pravi put. Spominjes nekakva obestecenja, izjave, da prostis sve je malo zbrckano.
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 16:36   #65
je, zbrčkano je puno... zato sam dogovorila konzultaciju kod dva odvjetnika i još i vas tu pitam jer nikad mi se još nije dogodilo da jedna osoba zna sve opcije koje su moguće i sve potrebne informacije.

Više glava su pametnije od jedne
pa ja to sve fino sortiram i vidim kaj mi je najpametnije
__________________
otkočen.... zakočen....
blaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 08:55   #66
[QUOTE=mini_star;19352427]Tata mi je umro i ja sam njegov jedini nasljednik. Tu je sve jasno, ali pokazalo se komplicirano jer zemlja koja je njegova, u dijelovima se u katastru vodi na rođake i susjede koji su korisnici. U sudskim knjigama upisani su davno umrli članovi obitelji (pradjed, njegova sestra).

Po zakonu nema poreza na nasljedstvo kod prvog nasljednog reda (s roditelja na djecu). Ako su u gruntovnici kao vlasnici upisani pradjed i njegova sestra, to znači da ni tvoj otac nije to nasljedio u prvom nasljednom redu ( pradjedova sestra). Svakako prouči rješenja o nasljedstvu. Sve što je tvoj otac nasljedio direktno od svojih roditelja nebi trebalo oporezivat, al dio od tetke, stričeva i sl. je oporezivo i tako se prenosi i na tebe. Vjerojatno odvjetnik cilja na taj dio za koji ćeš morat platiti porez.
piki2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 12:07   #67
Gruntovni lit vs. posjedovni!

Poštovani,

živim u Dubrovniku, kako mogu izvaditi gruntovni list..imam posjedovni list, ali on se podosta razlikuje od gruntovnog lista:.?

Hvala unaprijed i puno pozdrava!
KATE85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 20:16   #68
Na zemljisno-knjiznom odjelu opcinskog suda gdje se nalazi predmetna nekretnina. Dakle ako je nekretnina u Dubrovniku, pravac opcinski sud i trazi zk odjel. Opcinski sud u Dubrovniku, zk odjel - Radno vrijeme sa strankama ponedjeljak - četvrtak: 8,30h - 11,00h, tel: 020/448 116. Eto
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 10:36   #69
Molio bih savjet za anex ugovora o darivanju nekretnine!

Otac je s sestrom 2001 godine. sklopio "Ugovor o darivanju nekretnina" ,tj 1/8 kuce je ona darivala njemu po ugovoru. Ugovor je potpisan i ovjeren kod javnog biljeznika. Ali je kasnije u katastru utvrđena greska,tj. nije navedena kvadratura kuce(povrsina). Napravljen je "anex ugovora o darivanju nekretnina",koji sestra vise nije htila potpisati i to tako sada stoji vec 8 godina. Sto mogu napraviti?..Jeli ugovor valjan?..Na koji nacin sada doci do 1/8?.Sto bi dobio s tuzbom?..molio bih neki savjet.....
hvala..
ante_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 03:02   #70
HELP !

Ne znam gdje postaviti ovo glupo pitanje pa ako moze expresni odgovor dugo mi cekat do ponedjeljak da saznam informaciju

Naime, nakon hrpe papira, uvjerenja, prevoda i ostalih dokumenata za upis stana koje smo skupili, skuzili smo da na vjencanom listu iz 2006 za bracni par (u francuskoj vjencani) stoji da je supruga iz grad: Slavonski Brod i dalje pise : drzava Jugoslawia ! E sad hoce li gruntovnica radi toga raditi probleme i je li moramo traziti da se to u Francuskoj ispravi? Po nekom mom laickom misljenju ne bi trebalo
tnx.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 11:37   #71
Evo molim ako neko zna da mi odgovori:

Moja poznanica bi napravila ugovor o doživotnom uzdržavanju
sa svojom starijom susjedom,susjeda je u stanu koji je zaštičeni najam,
podnjela je zahtjev za otkup stana.
Njih dvje bi odmah sad napravile doživotno uzdržavanje,
dali i poslje ako susjeda dobije stan na otkup,stan pripadne mojoj
poznanici,iako će otkup doći poslje sklapanja ugovora o
doživotnom uzdržavanju,susjeda posjeduje još grobnicu
i račun u banci sa nešto eura.
Hvala vam puno na odgovoru
R & J is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 01:10   #72
tata mata u gruntovnici ...

Lijep pozdrav,
imamo jedno slozeno pitanje vezano za upis vlasnistva u gruntovnicu u parceli u kojoj imamo suvlasnika koji se nikako ne slaze sa parcelacijom.Moj otac je davne 81 kupio parcelu koju su nasljedile sestre( po ocu) i svaka je prodala svoj dio.Majka im je bila smjestena u ludnicu i djeca (te sestre)su joj bila oduzeta,medutim poslije majcine smrti setre su nasljedila nuzni dio koji je majka dobila kad se rastala od njihovog oca.one su taj nuzni dio prodale a da nismo prije rasparcelirali parcelu...doticni kupac je pomocu mita upisao to sto je kupio ali i vise od toga....zalili smo se i sud je donio rijesenje da se sve vraca u prvobitno stanje i sve na ponovni uvid.On i dalje je upisan u gruntovnu na temelju nevaljanog dokumenta-ugovora jer ne posjeduje toliko zemljista i kucu na koju se on upisao...sve stoji u zraku....
Molila bi ako netko se bavi samo sa rijesavanjem gruntovne ili takvih sporova da mi se javi,ili odvjetnika koji u svojoj praksi da nam kaze kako dalje....
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru...
__________________
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 11:42   #73
Mozete mi se javiti i na pp.
hvala unaprijed
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 00:40   #74
Uknjizba prava vlasnistva,brzopoteno pitanje :)

Ukratko;
Vlasnik zeli uknjiziti svoje pravo na nakretninu,i kontaktirao je sva 3 momentalno upisana vlasnika,tj u slucaju jednog od njih,nasljednika.
Svi su se slozili s tim,dakle nema problema,i svo troje su rekli da bi rado izbjegli odlazak na sud,tako da bi ako je ikako moguce,cisto stednje vremena radi,oni dali i potpisali izjavu da se slazu s tom uknjizbom.
Jeli to uopce moguce,i ako da,jeli propisana kakva forma te izjave?
Spinnaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 02:13   #75
prijenos vlasništva na drugu osobu

otac mi ima zemljište u svome vlasništvu 1/1 i želi da sada za života prebaci to na mene da se ja uknjižim kao vlasnik, što trebam napraviti i gdje se javiti, koliko to traje i košta?
splitskimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 19:07   #76
Quote:
splitskimag kaže: Pogledaj post
otac mi ima zemljište u svome vlasništvu 1/1 i želi da sada za života prebaci to na mene da se ja uknjižim kao vlasnik, što trebam napraviti i gdje se javiti, koliko to traje i košta?
Obavezno, javiti se odvjetniku koji će napraviti pravovaljani ugovor o darivanju. Njega ovjeriti kod javnog bilježnika te odnjeti na gruntovnicu. To ne bi smjelo koštati više od 2000 kuna. Nakon toga slijedi prijenos režija na vlastito ime sa ovjerenim darovnim ugovorom cirka 500 kn
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 21:43   #77
Quote:
R & J kaže: Pogledaj post
Evo molim ako neko zna da mi odgovori:

Moja poznanica bi napravila ugovor o doživotnom uzdržavanju
sa svojom starijom susjedom,susjeda je u stanu koji je zaštičeni najam,
podnjela je zahtjev za otkup stana.
Njih dvje bi odmah sad napravile doživotno uzdržavanje,
dali i poslje ako susjeda dobije stan na otkup,stan pripadne mojoj
poznanici,iako će otkup doći poslje sklapanja ugovora o
doživotnom uzdržavanju,susjeda posjeduje još grobnicu
i račun u banci sa nešto eura.
Hvala vam puno na odgovoru
nitko ne zna
R & J is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 15:25   #78
Zanima me slijedece.
Suprug i ja namjeravamo dati ponudu koja ide na javni natjecaj za kupovinu gradevinskog zemljista. Koja je razlika ako ta ponuda glasi samo na njegovo ime, a koja ako glasi na nas oboje? Pretpostavljam da ako je na oboje da se odmah zemljiste dijeli po pola.? Ako je ponuda predana samo na jednog od supruznika mozemo li mi prilikom sklapanja ugovora to odmah promijeniti? Ima li to kakve veze s placanjem poreza? Nadam se da je pitanje donekle razumljivo!

Unaprijed zahvalna!
tina2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 13:23   #79
izjava o odreknuću vlasništva?

Na temelju izjave o odreknuću vlasništva određene nekretnine upisala se mama od frendice na stan. Odnosno nije se upisala jer nije predala, ali ima takvu izjavu. Odvjetnik kaže da to nije moguće da se to nemože. Dakle frendica se odrekla vlasništva u korist svoje mame. Je li moguće na temelju takve izjave izvršiti upis??Hvala
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 13:01   #80
može li itko pomoći ikakvim odgovorom, bio bih zahvalan..
sajho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.