Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 18:32   #1
Što je za Vas dobar liječnik?

Pozdrav svima. Možete li ovdje otvoreno podjeliti svoje razmišljanje i svoj stav o tome kakav Vaš liječnik treba biti (obiteljski i sve ostale specijalizacije) tj. što zapravo za Vas znači dobar liječnik? Kakav bi pristup liječnik trebao imati prema Vama, komunikacija, empatija i sl. Postoje li neke ngativne osobine liječnika ali i pacijenata koje dovode do neuspješne suradnje? Zanima me po čemu to pacijenti kvalificiraju lijelnike u "dobre" "manje dobre" i "loše". Podjelite generalno iskustva (bez imena naravno) Lijep pozdrav
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:41   #2
Dobar liječnik je po meni koji ima strpljenja saslušati pacijenta, i uputiti ga na sve pretrage ako je potrebno da se ustanovi što je pacijentu,.. takvi su rijetki,.. nažalost.
LauraFlores26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:45   #3
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Možete li ovdje otvoreno podjeliti svoje razmišljanje i svoj stav o tome kakav Vaš liječnik treba biti (obiteljski i sve ostale specijalizacije) tj. što zapravo za Vas znači dobar liječnik? Kakav bi pristup liječnik trebao imati prema Vama, komunikacija, empatija i sl. Postoje li neke ngativne osobine liječnika ali i pacijenata koje dovode do neuspješne suradnje? Zanima me po čemu to pacijenti kvalificiraju lijelnike u "dobre" "manje dobre" i "loše". Podjelite generalno iskustva (bez imena naravno) Lijep pozdrav
Dobar liječnik:
1. osoba koja medicinu ne završava na fakultetu tj. u NSBu, već nastavlja aktivno s edukacijom i usavršavanjem svojih znanja

2. Osoba koja jednostavnim riječnikom objasni sve pojedinosti o stanju, dijagnozi i načinima liječenja, koja će izložiti sve dostupne varijante liječenja, (kako kod nas tako i vani), i dopustiti da pacijent po svom pravu donese samostalno odluku o svome liječenju- što želi, a što ne, bez reperkusija po svoj status.

3. Osoba koja asertivno odbija manipulacije od strane pacijenta kako bi iskomunicirala i isposlovala ono što želi, mimo pravila i običaja medicinske struke.

4. Osoba koja aktivno surađuje s drugim kolegama druge ili iste specijalnosti, što je nerijetko preduvijet uspješnog liječenja velikog broja raznih bolesti.

5. Osoba koja se ne drži strogo knjige, već medicinu gleda i izvan tih okvira, unutar prakse

Evo ovak na prvu što mi pada na pamet. Naravno, sve suprotno bar jedne od ovih točaka smatram lošim liječnikom
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:49   #4
Mislim da je najbitnije da promatra svaki slučaj individualno, a ne da radi kao po špranci, i još kad mu ukažeš na nešto, da mu smeta što se ne slažeš s njegovim gledištem. Osim toga, lošima smatram one liječnike koji su široke ruke na pustim lijekovima, a da pritom nema realne potrebe za tim. A da ni ne spominjem one koji imaju negativan stav prema alternativnoj medicini...

Imam dobru doktoricu, ali zato sam imala okršaja s privatnicima, što nisam očekivala. Nekima ipak ne ide dvosmjerna komunikacija, koliko se god pokušavali praviti fini.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:54   #5
Uz sve što su kolege forumaši već nabrojali, moram dodati da je za mene dobar liječnik onaj koji će pacijentu dati SVE potrebne informacije o njegovoj bolesti i liječenju. Dakle, ne kao liječnici koje inače srećem: a to vam nije ništa, evo vam lijek...ili evo idite specijalisti...pa ti čekaš pola godine na pretragu, a ne znaš jel to ozbiljno, nije...shvaćam da nema vremena da sa svakim pacijentom priča pola sata, ali mislim da bi jedan dr. mogao procijeniti što je bitno da kaže svom pacijentu. Onak: imate to i to, to ćemo liječiti ovako i onako, ako uspije dobro, ako ne onda ćemo ovo ili ono....
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:57   #6
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Uz sve što su kolege forumaši već nabrojali, moram dodati da je za mene dobar liječnik onaj koji će pacijentu dati SVE potrebne informacije o njegovoj bolesti i liječenju. Dakle, ne kao liječnici koje inače srećem: a to vam nije ništa, evo vam lijek...ili evo idite specijalisti...pa ti čekaš pola godine na pretragu, a ne znaš jel to ozbiljno, nije...shvaćam da nema vremena da sa svakim pacijentom priča pola sata, ali mislim da bi jedan dr. mogao procijeniti što je bitno da kaže svom pacijentu. Onak: imate to i to, to ćemo liječiti ovako i onako, ako uspije dobro, ako ne onda ćemo ovo ili ono....
Ne "sve potrebne", nego sve, i po tom pitanju su zakonom obligirani. S tim "potrebnim" mnogi i manipuliraju, jer eto, čovjek nema diplomu medicine, nego je NK radnik, SSS, ili s diplomom prava, pa ne može sve percipirati kako spada
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:58   #7
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Dobar liječnik:
1. osoba koja medicinu ne završava na fakultetu tj. u NSBu, već nastavlja aktivno s edukacijom i usavršavanjem svojih znanja

2. Osoba koja jednostavnim riječnikom objasni sve pojedinosti o stanju, dijagnozi i načinima liječenja, koja će izložiti sve dostupne varijante liječenja, (kako kod nas tako i vani), i dopustiti da pacijent po svom pravu donese samostalno odluku o svome liječenju- što želi, a što ne, bez reperkusija po svoj status.

3. Osoba koja asertivno odbija manipulacije od strane pacijenta kako bi iskomunicirala i isposlovala ono što želi, mimo pravila i običaja medicinske struke.

4. Osoba koja aktivno surađuje s drugim kolegama druge ili iste specijalnosti, što je nerijetko preduvijet uspješnog liječenja velikog broja raznih bolesti.

5. Osoba koja se ne drži strogo knjige, već medicinu gleda i izvan tih okvira, unutar prakse

Evo ovak na prvu što mi pada na pamet. Naravno, sve suprotno bar jedne od ovih točaka smatram lošim liječnikom
Ivanicapeca je tako ovo lijepo sročila da mogu samo potpisati sve napisano.

I mislim da dobrog doktora od lošeg dijeli i ono balansiranje između totalne bezosjećajnosti i pretjerane vezanosti i suosjećanja. Ja želim da se moj doktor prema meni ponaša kao prema ljudskom biću a ne ko prema komadu namještaja, znači da shvati da sam uplašena, izgubljena, tužna... Znam da je teško naći tu neku sredinu, da se previše ne unosiš u neke slučajeve a opet da ne odeš ni u onu neku drugu krajnost kad ljude gledaš ko brojeve. Ja od svojih doktora ne očekujem da me tješe, plaču sa mnom ili koji već vrag. Očekujem da budu mirni, staloženi, objasne mi šta mi je i to je to.

Zašto sam se dotakla ovoga? Zato jer je jedna osoba u mojoj okolini ovako nešto slično doživjela, di su joj cmizdrili svi skupa s njom. Ne znam kako je toj osobi bilo jer je nisam pitala ali meni bi to bio živi užas. Ono dođem sa svim papirima i nalazima kod opće prakse po uputnice a ona mi se skupa sa mnom rasplače, mene bi to dotuklo do kraja.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:01   #8
Evo, sad mi na pamet palo - ako sam dobro prepoznala, imamo dvojicu aktivnih liječnika na ovom podforumu ili? Uglavnom, ja znam za dvojicu. Možda su obojica odlični liječnici po stručnosti, ali jedan ima jako dobar odnos prema forumašima (može analogija sa pacijentom, jer ne vjerujem da su u RL-u drugačiji), drugi ima onakav kakav sam opisala u svom postu (štur odgovor koji običan smrtnik ne razumije...halo? ni ja ne očekujem da netko van moje struke razumije moju struku).
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:02   #9
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ne "sve potrebne", nego sve, i po tom pitanju su zakonom obligirani.
Nije moguće dati SVE ali baš SVE informacije o nekoj bolesti. Uvijek će biti nekih informacija koje će biti izostavljene jer, na kraju krajeva, niti jedan liječnik ne zna SVE o nekoj bolesti pa taman i da SVE svoje znanje koje ima o toj bolesti, do zadnje riječi podijeli s pacijentom, opet to ne znači da je pacijent upoznat sa SVIME o svojoj bolesti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:04   #10
@ Victora

Imamo malo više doktora na pdf-u. I ja bi samo nadodala da jedan naš doktor ovdje je prototip kakav bi doktor trebao biti, ja bi klonirala par sto puta i strateški razmjestila po različitim odjelima da postoji barem jedan takav na svakom odjelu. I znat će on na koga ja to mislim.


edit: i ubaci mi se Mačak ispred mene.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:06   #11
Još nečeg sam se sjetila - apsolutno nema opravdanja za posprdnost u odgovorima liječnika na vaša pitanja. I na to da se duri ako vidi da ste išli po drugo mišljenje ili sl. Ok, i on je samo čovjek, i nek u sebi misli što želi, ali nek to ne pokazuje.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:26   #12
Komentari od Ivanicepece su mi se učinili vrlo interesantni pa bih ukratko prokomentirao:
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Dobar liječnik:
1. osoba koja medicinu ne završava na fakultetu tj. u NSBu, već nastavlja aktivno s edukacijom i usavršavanjem svojih znanja
Slažem se, ovo je uistinu nužnost. Osim znanja, potrebno je usavršavati i vještine.
Quote:
2. Osoba koja jednostavnim riječnikom objasni sve pojedinosti o stanju, dijagnozi i načinima liječenja, koja će izložiti sve dostupne varijante liječenja, (kako kod nas tako i vani), i dopustiti da pacijent po svom pravu donese samostalno odluku o svome liječenju- što želi, a što ne, bez reperkusija po svoj status.
Riječ "SVE" je nešto što mislim da nije moguće zadovoljiti imajući u vidu da u medicini svakodnevno dolazi do mnogobrojnih otkrića i promjena i nije moguće baratati podatkom o svemu, tako da taj dio traži neku nadopunu uz riječ "SVE".

Jednako se odnosi i na inozemstvo. Može se dati preporuka kako se radi i što se radi u ustanovama s kojima je liječnik upoznat, ali znati sve o svim klinikama u cijelom svijetu nikako nije moguće.

Također nije niti vremenski moguće izložiti sve po pitanju uzroka, mehanizma nastanka, dijagnostike, liječenja i prognoze neke bolesti. To je toliko podataka da to u praksi jednostavno ne ide. Ali pacijenta valja, nakon objašnjenja i upoznavanja s bitnim podacima, uputiti na pouzdane izvore podataka, kako bi se, osim iz razgovora sa liječnikom, podrobnije informirao te mu omogućiti da se prodiskutira o stvarima koje ga dodatno zanimaju.
Quote:
3. Osoba koja asertivno odbija manipulacije od strane pacijenta kako bi iskomunicirala i isposlovala ono što želi, mimo pravila i običaja medicinske struke.
Slažem se s ovime.
Quote:
4. Osoba koja aktivno surađuje s drugim kolegama druge ili iste specijalnosti, što je nerijetko preduvijet uspješnog liječenja velikog broja raznih bolesti.
Da, ovo je svakako važno i jedan od većih problema u svakodnevnom radu.

Quote:
5. Osoba koja se ne drži strogo knjige, već medicinu gleda i izvan tih okvira, unutar prakse
Ovo je jako teško ostvarivo mladim liječnicima početnicima, bez iskustva, imajući u vidu kako je praksa u našem sustavu edukacije vrlo slabo, gotovo nikako, zastupljena pa je često novi mladi liječnik na terenu prepušten sam sebi, a da nema gotovo nikakvog praktičnog iskustva.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:45   #13
Moram priznat da mi se sviđaju razmišljanja forumaša, zapravo tako nekako sam i ja razmišljao. U biti, nešto što dijeli "dobrog" od "manje dobrog" liječnika nije sirovo znanje i napumpanost informacijama jer tko zapravo može mjeriti egzaktno nečije znanje i vagati? Pogotovo medicinski laik ne može procjeniti stručnost liječnika kao što ni ja ne mogu procjeniti stručnost arhitekta. Tada jedino što snažan utisak ostavlja je kako je arhitekt sa menom razgovarao, dali mi je dao sve opcije na uvid, dali sam s tog razgovora otišao još zbunjeniji nego što sam došao, dali je bio bahat, strpljiv itd. itd...Zaista i sam smatram da je komunikacija i pristup najbitnija stvar a onda, ako nešto ne znaš, pitaš kolegu, pogledaš u knjigu i sl. Mislim da je bitno da obje strane surađuju jer uvjerio sam se da ima svakavih pacijenata, usudio bih se reći manipulatora i lažljivaca koji govore polovične informacije, prikrivaju određene simptome i ističu druge kako bi dijagnoza i th otišla u smijeru u kom oni očekuju i sl.
Slažem se s napisanim da liječnik ne bi smio biti bezosjećajan ali ni presentimentalan i plakati zajedno s bolesnikom. Iako, kad je riječ o obiteljskom liječniku, oni su dosta često u dugogodišnjim vezama s čitavim familijama i bolesnicima i razvijaju ipak jači "više ljudski" odnos pa mogu razumjeti da ima kolega koji se rasplaču na pojedine slučajeve.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:47   #14
"Ovo je jako teško ostvarivo mladim liječnicima početnicima, bez iskustva, imajući u vidu kako je praksa u našem sustavu edukacije vrlo slabo, gotovo nikako, zastupljena pa je često novi mladi liječnik na terenu prepušten sam sebi, a da nema gotovo nikakvog praktičnog iskustva."

Ovo je istina i ovo je veliki problem u našem sistemu školovanja.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 20:09   #15
Zato sam i napisala da je zapravo umijeće naći tu neku zlatnu sredinu, da nisi robot a opet da se ne vežeš za svakog pacijenta. Kad su neke ozbiljne dijagnoze u pitanju poput tumora mislim da ipak više pomaže da je doktor smiren i ajmo reći hladan nego da se rasplače skupa s tobom.

El Gatiću ja mislim da ovo s knjigama nije rečeno za mlade doktore. Normalno je da se na početku više držiš knjige i radiš sve po, kak se kaže, ps-u, ali kasnije bi se ipak više trebao oslanjati na sebe i svoj osjećaj i znanje nego na nešto što si čitao.

Evo ti primjer, čitam to svakodnevno na štitnjačama i zbilja se čudim endokrinolozima. Znaš i sam da po knjizi je preporuka da se tsh ispod 10 ne liječi. Znaš i sam da je ref. vrijednost za njega od 0,4 do 4,0. I ajd sad, ja ti dođem, kažem da mi je loše, da spavam po 14h dnevno, da mi opada kosa u pramenovima, da mi lupa srce, da bujam od zraka iako pazim šta jedem... i ti meni ko doktor dođeš i kažeš tsh ispod 10 se ne liječi jer ti to tako piše negdje i tako su vas učili.
Jel tebi to dobar doktor? Meni nije, ne sluša svog pacijenta i odbacuje ono što mu neki njegov osjećaj govori i drži se knjige ko pijan plota. A da ne uzimam primjere di je netko na terapiji sa euthiroxom, tsh mu je recimo oko 1, kaže svom endiću da mu/joj nije dobro, da lagano ima simptome hipera i umjesto da se titrira doza doktor te uvjeri da je to normalno ili još bolje, da si malo anksiozan pa ono evo ti za smirenje ili ti kaže da se skockaš.

Uhvatila sam se sada ovog primjera jer mi je poznata tematika, čitam redovito temu o štitnjačama i pratim što ljudi pišu i jednostavno se nekim specijalistima ne mogu načuditi.


edit: i slažem se s vama i da ima svakakvih pacijenata, od onih koji paničare i maltretiraju za svaku glupost, od onih koji lažu, koji su bezobrazni i prijete pa je ponekad lakše takvoj budali dati šta želi nego se natezati pol sata i izbacivati ga/ju iz ordinacije...
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 21:08   #16
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
El Gatiću ja mislim da ovo s knjigama nije rečeno za mlade doktore. Normalno je da se na početku više držiš knjige i radiš sve po, kak se kaže, ps-u, ali kasnije bi se ipak više trebao oslanjati na sebe i svoj osjećaj i znanje nego na nešto što si čitao.
Ne, nije spominjano za mlade liječnike, ali je spominjano za dobre liječnike. Međutim, i mladi i neiskusan liječnik koji se drži knjige k'o pijan plota može biti jako dobar liječnik.

Navest ću jedan primjer iz svojeg iskustva, ne detaljno, da se ne prepozna o čemu je točno riječ.

Iskusan liječnik nije obratio pozornost na jednu promjenu na tijelu iz razloga što nije smatrao da pacijenta treba pogledati od glave do pete, kako to piše u svakom udžbeniku. Promjena nije bila simptomatska i nije u pacijenta pobuđivala razlog za zabrinutost te ju nije niti spomenuo.

Slučajno se poklopilo da je na kontrolnom pregledu bila mlada, neiskusna liječnica koja se slijepo držala knjige, koja nalaže preglede od glave do pete te je uputila osobu da skine odjeću i da je pregleda iako je pacijent bio začuđen jer je došao na kontrolu zbog jednog problema koji je bio jasno naznačen i definiran, bez potrebe za pregledom od glave do pete.

I ispostavilo se da je zbog slijepog držanja knjige liječnica spasila život tom pacijentu jer je drugi problem bio puno veći od prvog.

A što je još najvažnije, nije ni bio u domeni rada te liječnice.

Naravno, moguće je dati još tisuću drugih primjera u kojem slijepo držanje knjige i smjernica nije dobro, ali, kažem, ne mora uvijek biti ni loše.
Quote:
Evo ti primjer, čitam to svakodnevno na štitnjačama i zbilja se čudim endokrinolozima. Znaš i sam da po knjizi je preporuka da se tsh ispod 10 ne liječi. Znaš i sam da je ref. vrijednost za njega od 0,4 do 4,0. I ajd sad, ja ti dođem, kažem da mi je loše, da spavam po 14h dnevno, da mi opada kosa u pramenovima, da mi lupa srce, da bujam od zraka iako pazim šta jedem... i ti meni ko doktor dođeš i kažeš tsh ispod 10 se ne liječi jer ti to tako piše negdje i tako su vas učili.
Jel tebi to dobar doktor? Meni nije, ne sluša svog pacijenta i odbacuje ono što mu neki njegov osjećaj govori i drži se knjige ko pijan plota. A da ne uzimam primjere di je netko na terapiji sa euthiroxom, tsh mu je recimo oko 1, kaže svom endiću da mu/joj nije dobro, da lagano ima simptome hipera i umjesto da se titrira doza doktor te uvjeri da je to normalno ili još bolje, da si malo anksiozan pa ono evo ti za smirenje ili ti kaže da se skockaš.
Pa, primjer i jest i nije dobar. Naime, činjenica jest kako se radi o tome da se neke spoznaje u medicini mijenjaju i da postoje liječnici koji te spoznaje ne prate i nisu u trendu.

Konkretno, po pitanju štitnjače sam već i na toj temi spomenuo kako nema jedinstvenog stava po tom pitanju i kako je potrebno postupiti individualno. Prema tome, ovdje je jako važno ne raditi po šabloni nego u svakom pojedinačnom slučaju donositi odluku.

To je ono što i jest napisano u smjernicama. Čim u nekoj smjernici stoji "potrebno je postupiti individualno", to je znak da se svi ne mogu uklopiti u neku šablonu nego će se u slučaju dva pacijenta možda postupiti različito. Ali, to i jest po smjernicama.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 21:28   #17
Znam da se od vas traži mnogo i da prođete svašta, pa vam onda i mi dođemo, a ima nas svakakvih (), ali:

Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Možete li ovdje otvoreno podjeliti svoje razmišljanje i svoj stav o tome kakav Vaš liječnik treba biti (obiteljski i sve ostale specijalizacije) tj. što zapravo za Vas znači dobar liječnik?
U prvom redu se podrazumijeva da zna znanje (kako se kaže) i da stalno radi na sebi po tom pitanju; da ima strpljenja za pacijentova svakakva luda pitanja, pa čak i prijedloge za koje pacijenti misle da su najbolji za njih pa ih treba malo usmjeriti/razuvjeriti.
Quote:
Kakav bi pristup liječnik trebao imati prema Vama, komunikacija, empatija i sl.
Postoje li neke ngativne osobine liječnika ali i pacijenata koje dovode do neuspješne suradnje? Zanima me po čemu to pacijenti kvalificiraju lijelnike u "dobre" "manje dobre" i "loše".
Komunikacija mi je jako bitna. Smješak mnogo znači, pa čak ponekad i da me utješi, umiri. Neopisivo znači.

Ja, naime, volim prije svega u svakoj profesiji vidjeti da je netko ljudina od čovjeka/žene, vidjetu tu njihovu drugu stranu, pa nek bude i pokoja šala. Ne volim da je krut, ukočen, da postoji ta neka baš debela crta koja razdvaja pacijenta i doktora. To, naravno, ne znači da smije biti neprofesionalan.


Iako sam svjesna kako se danas radi s pacijentima zbog razno raznih nedostataka, ne volim da me se tretira kao na tekućoj vrpci. Ne tražim da mu zauzmem pola radnog vremena, ali neki interes za pacinenta, kvalitetni odgovori, upute, temeljit pregled mora postojati.


Ono što me odmah odbije je:
- zabijanje glave u karton/papire/stol i ne gledanje u oči dok se razgovara;

- mrzovoljnost i bahatost (ovu drugu osobinu organski ne mogu smisliti i pored zabijanja glave dolje mi je jedna od najgadljivijih osobina koju neka osoba, bila frizer ili doktor, može imati)

- površnost u pregledavanju (npr. bez da se barem dobro ne popriča s pacijentom o njegovim simptomima i sl. pa se šablonski turnu tablete u roku keks), nezainteresiranost i/ili prešućivanje (i to sam iskusila na svojoj i tuđoj koži više puta)

- odgovaranje na pitanja s da/ne (ili ništa) s ciljem da te što prije otkanta

- pljuvanje po drugim kolegama i samim time zbunjivanja s totalnom suprotnim odgovorima - takvu vrstu neprofesionalnosti zaista ne podnosim

- Kad su dodatne pretrage zaista neophodne, a doktor uporno štedi na uputnicama

- i da, nesuradnja s drugim kolegama (npr. endokrinolog - ginekolog), a ne da to bude strogo odijeljeno i da svaki odmahuje rukom na ovog drugog





edit: Što se tiče mladih liječnika i problema "knjiga", nažalost to je problem našeg obrazovnog sustava od samih početaka pa nadalje. Nije to samo za tu profesiju nego za većinu, tj. sve. I praktički je nemoguće od mladih očekivati nešto i pored "knjige", a kamoli neko iskustvo. Kad se iz temelja promijene stvari u školama i fakultetima onda možemo pričati o željama mimo "držanaj za knjigu".
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 21:39   #18
Još sam se želio osvrnuti na jednu stvar, a to je pitanje ljubaznosti i bahatosti.

Naime, svatko ili barem većina, voli da je liječnik susretljiv, ljubazan i komunikativan. No, treba imati na umu, a o čemu se malo govori, kako u nekim slučajevima ljubaznost i srdačnost mogu biti komepenzacija za neznanje. Pacijenti, osobito oni koji ne znaju puno o svojoj bolesti i liječenju, tada često hvale liječnika i njime su jako zadovoljni baš zbog njegove srdačnosti, ljubaznosti i komunikativnosti, a u biti postupci koje on čini nisu u najboljem interesu pacijenta.

U tom kontekstu, neki liječnici koji nemaju razvijene vještine komunikacije, ali su jako dobri u svojem poslu, a to je obično slučaj s kirurškim specijalizacijama, mogu biti proglašeni lošima i onima koje ne biste preporučili, ali će možda napraviti najbolju moguću stvar u nekom konkretnom slučaju.

Iako mi je važno da je liječnik koji mene liječi ljubazan i komunikativan, ipak prednost dajem znanju i vještinama, pa ako treba i na uštrb ljubaznosti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 22:13   #19
A zašto ti koji imaju i znanje i vještine, u pravilu nisu ljubazni već su bahati? Naše društvo ima krive norme. Neki zažmire na ljubaznost ako je netko pun znanja i vještina. Zar ne bi svi trebali imati te karakteristike nakon školovanja. Problem našeg društva je što se ne rade selekcije ni u školama, ni na fakultetima. Kompetencije podrazumijevaju i vještine komunikacije i odnos pacijent-liječnik.
Uostalom, kod onih liječnika koji su "na glasu" kao najkompetentniji se uglavnom ide preko veze pa smo opet prepušteni osrednjim stručnjacima sa boljom komunikacijom.
Lozinka2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:29   #20
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Još sam se želio osvrnuti na jednu stvar, a to je pitanje ljubaznosti i bahatosti.

Naime, svatko ili barem većina, voli da je liječnik susretljiv, ljubazan i komunikativan. No, treba imati na umu, a o čemu se malo govori, kako u nekim slučajevima ljubaznost i srdačnost mogu biti komepenzacija za neznanje. Pacijenti, osobito oni koji ne znaju puno o svojoj bolesti i liječenju, tada često hvale liječnika i njime su jako zadovoljni baš zbog njegove srdačnosti, ljubaznosti i komunikativnosti, a u biti postupci koje on čini nisu u najboljem interesu pacijenta.

U tom kontekstu, neki liječnici koji nemaju razvijene vještine komunikacije, ali su jako dobri u svojem poslu, a to je obično slučaj s kirurškim specijalizacijama, mogu biti proglašeni lošima i onima koje ne biste preporučili, ali će možda napraviti najbolju moguću stvar u nekom konkretnom slučaju.
Razumijem što želiš reći, ne tražim da npr. kirurg bude idealan, da puca od miline, smiješi se i ne znam ni ja sve što. Naravno da mi je stručnost iznad svega, to sam i navela prvo u prošlom postu.

Može on biti i najbolji, najstručniji, u svemu naj na svijetu, pa nek bude barem hladan, rezerviran. Ali za bahatost (koja se navodno pripisuje najviše kirurzima) tu nema apsolutno nikakvog opravdanja, pogotovo kod mlađih. To je već stvar osobe, tj. problem osobe. Nek izvoli to pospremit doma za svoje, navuć radije neku hladnu maskicu za posao. Vidjeh toga od med. sestara pa do najvećih faca.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.