Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2014., 12:22   #1041
Obrazac JOPPD zaprimljen isprve bez ikakvih problema.programski odmah prebacuje u XML format. Ipak se isplati imati skupi program bez obzira na lošu ili nikakvu komunik. s podrškom.
Ali ne trebate mi zavidjeti i dalje mi ostaje problem kod naknadne isplate plaće, isplate 2 pl. u jednom mj. i ostalo. Pozdravljam sve i želimsvima što manje problema.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 12:50   #1042
Koji je rok za podnošenje JOPPD obrasca za izaslane radnike?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 13:07   #1043
JOPPD I kamate

Imamo situaciju da je poslodavac isplatio neto plaće, predali smo JOPPD, zadužili su ga za doprinose koje je platio 8 dana kasnije. Sada na kontima doprinosa ima dug za kamate i trebali bi za MIO 2 stup poslati JOPPD. E sada, na starim kontima doprinosa ima dovoljno preplate da preknjiženjem pokrije dug za kamate pa me zanima da li netko zna kakva je procedura?
Da li prvo tražimo preknjiženje ili prvo predajemo JOPPD? I da li netko ima primjer JOPPD-a za kamate?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 14:20   #1044
Može li mi netko reći koje šifre stavljam za obrtnika koji si isplaćuje locco vožnju? Radi se o locco vožnji za 1.mjesec kojeg će si isplatiti danas,pa pretpostavljam da joppd predajem da 15.02.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 16:06   #1045
Bok!
Imam pitanje vezano uz drugi dohodak.. Da li se upisuju u JOPPD datumi od-do?
Tiha000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 16:27   #1046
Tiha000, datumi se upisuju - piše se cijela kalendarska godina.
marcia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 16:42   #1047
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći koje šifre stavljam za obrtnika koji si isplaćuje locco vožnju? Radi se o locco vožnji za 1.mjesec kojeg će si isplatiti danas,pa pretpostavljam da joppd predajem da 15.02.
Prema primjeru iz RRIF 02/2013

Šifra prebivališta koja jest.
Pod šifru općine/grada rada ide 00000.
Razdoblje obračuna - mjesec kad je isplaćena loko vožnja.
Sve 0,00 do neoporezivog primitka
15.1 šifra 18 i isplaćeni iznos pod 15.2. i 16.2.
Pod 16.1. tip isplate.
marcia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 17:51   #1048
Quote:
bensa kaže: Pogledaj post
I mene muči ista dilema kao i Waltera, neisplaćena poduzetnička plaća, Apis je prije pisala o tome, da ide šifra primitka 0103. Ali kako onda ako se želi naknadno isplatiti ta plaća, šta bi se onda upisivalo.?Ona je pisala da se onda ta neisplaćena plaća više niti ne može isplatiti, ako se nije isplatila do kraja mjeseca, to je točno?
pridruzujem se pitanju, pa ako netko zna vise neka sada progovori.....
RakSamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 19:27   #1049
Quote:
capt.Picard kaže: Pogledaj post
@vlovrec: Prije nego pošaljete obrazac možete ga provjeriti. Imate sa lijeve strane u ePoreznoj Provjera, odaberite opciju Puna provjera, i onda sa desne strane na kartici imate Status pune provjere. Tu u roku par sec/min možete odmah dobiti inforamaciju da li je JOPPD ispravan. Dakle puno brža procedura nego da pošaljete JOPPD pa čekate mail da vam jave da li je ispravan. Ovako ga možete u trenu ispraviti i opet poslati. Ako dobijete "Upozoravajuće greške", obrazac možete poslati, ispravan je. Dakle postoje dvije vrste greške: kardinalna - obrazac ne možete poslati, morate ga ispraviti i upozoravajuća - obrazac je ispravan i možete ga poslati.

@Irenko: porezna uprava kaže da treba ovako postupiti u tom slučaju: http://tinyurl.com/ol4ftzt
Hvala puno, ovo me danas spasilo jer mi je jedan obrazac vraćalo 7 puta.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 10:16   #1050
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
@Irenko & ostali s istom dilemom

ljubazna teta s helpdeska za jopac 0800 7222 rekla mi je da se dnevnice iz 2013.g. i isplate za iste NE PODNOSI JOPPD. (ukoliko je napravljen konačni obračun)

jeeeej!
Ako ja to dobro shvaćam za dnevnicu iz 12. mjeseca 2013. koja se isplaćuje u 01. mjesecu 2014. ne treba podnijeti JOPPD obrazac???
Nema mi to previše smisla!??

Podaci o isplaćenim naknadama troškova službenih putovanja se ne iskazuju pri isplati predujma nego tek po konačnom obračunu putnog naloga, a to je u ovom slučaju 01. mjesec 2014. dakle smatram da JOPPD treba podnijeti.
zokys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 15:41   #1051
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
Ako ja to dobro shvaćam za dnevnicu iz 12. mjeseca 2013. koja se isplaćuje u 01. mjesecu 2014. ne treba podnijeti JOPPD obrazac???
Nema mi to previše smisla!??

Podaci o isplaćenim naknadama troškova službenih putovanja se ne iskazuju pri isplati predujma nego tek po konačnom obračunu putnog naloga, a to je u ovom slučaju 01. mjesec 2014. dakle smatram da JOPPD treba podnijeti.
Na stranicama porezne 22.01. stavili su obavijest poslodavcima vezana uz prikazivanje troskova sluzbenih putovanja u obrascu JOPPD.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 16:53   #1052
Službeni put u inozemstvo preko 30 dana

Molim ako netko zna primjer popunjavanja JOPPD obrazca kada je u pitanju službeni put u inozemstvo duži od 30 dana i obračun posebnog doprinosa za zdrav. zaštitu u ino ..

Konkretno:
Radnik je upućen na put 20.01.2014. do 26.03.2014.
Napravljen je obračun plaće za 1. mjesec i obračunat je doprinos za zdrav. zaštitu u ino.

Podpitanje: za period od 20.01. do 31.01. da li je osnovica najniža mj. plaća tj. 2.779,35 kn/31 dan=89,66 i puta broj dana tj. 12 dana je 1.075,95*0,20=215,18 kn) ili?

Znam da kada je u pitanju službeni put duži od 30 dana kao osnovica se uzima bruto plaća*10 %=iznos doprinosa
Pretpostavljam da ću to koristit kod obračuna za veljaču - ali nije mi jasno po kojem ću obračunu napravit za period od 20.01.-31.01 i u ožujku od 01.03.-26.03.?

Ako netko zna, pleeeeees

I naravno kako popunit JOPPD za sječanj, veljaču, ožujak?

Sa ostalim troškovima službenog puta ću se zamarat kada se radnik vrati sa puta u ožujku ali zanima me ovaj posebni dopr. za zdravstveno zaštitu...

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru ako je netko uopće skužio što pitam )
zozy03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 17:37   #1053
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
Ako ja to dobro shvaćam za dnevnicu iz 12. mjeseca 2013. koja se isplaćuje u 01. mjesecu 2014. ne treba podnijeti JOPPD obrazac???
Nema mi to previše smisla!??

Podaci o isplaćenim naknadama troškova službenih putovanja se ne iskazuju pri isplati predujma nego tek po konačnom obračunu putnog naloga, a to je u ovom slučaju 01. mjesec 2014. dakle smatram da JOPPD treba podnijeti.
Ja isplaćujem dnevnice za mjesec za koji je plaća, znači u siječnju sam isplatila plaću za prosinac, i dnevnice za prosinac, skupa sa plaćom, na isplatnoj listi im se sve vidi.

I sve sam stavila u JOPPD. A i da nisam morala, ne znam kako bi to izvadila van jer mi po isplati plaće sve vrste isplata koje su bile automatski prebacuje u JOPPD, ne znam kako bi onda preskočila isplatu putnih naloga, a vide se na svim isplatnim listama.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 12:34   #1054
Pozdrav!
Tema je nepresušna... treba mi pomoć u vezi iskazivanja socijalnih potpora koje općine ili gradovi isplaćuju temeljem zakona, odnosno Odluka koje donesu za pojedine korisnike. Ministarstvo financija dalo je naputak "ukoliko JLSL subvencionira određenu komulanu/komercijalnu uslugu/ djelomično ili u cijelosti, npr. cijenu prijevozne karte, ekonomsku cijenu vrtića, trošak struje i slično" (a sve su to isplate u naravi - jer se plaća dobavljaču) .."podnosi obrazac JOPPD JLSL pod svojim OIB-om"...
E sad, kolegica ima slučaj da je privatnom vrtiću GRAD XY poslao dopis da je privatan vrtić obvezan popuniti i poslati JOPPD obrazac sa podacima, odnosno za sufinanciranje cijene usluge pojedinom roditelju, znači Odlukom o soc.skrbi Grad roditelju plaća 50% cijene, isplatitelj je Grad a ne taj vrtić, jer Grad plaća u ime roditelja, pa me zanima da li netko ima iskustva sa tom vrstom isplata, jer smatram da je u tom slučaju Grad obvezan iskazivati u JOPPD obrascu kome plaća pola cijene vrtića i slično?
Pomoć......

Zadnje uređivanje mirja : 02.02.2014. at 12:41. Reason: korekcije radi boljeg razumijevanja
mirja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 13:37   #1055
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Imamo situaciju da je poslodavac isplatio neto plaće, predali smo JOPPD, zadužili su ga za doprinose koje je platio 8 dana kasnije. Sada na kontima doprinosa ima dug za kamate i trebali bi za MIO 2 stup poslati JOPPD. E sada, na starim kontima doprinosa ima dovoljno preplate da preknjiženjem pokrije dug za kamate pa me zanima da li netko zna kakva je procedura?
Da li prvo tražimo preknjiženje ili prvo predajemo JOPPD? I da li netko ima primjer JOPPD-a za kamate?
Raspitaj se da li već na preknjiženju treba stajati oznaka JOPPD-a. Jedino kako mi to izgleda izvedivim je da se PU u slučaju preknjiženja referira na datum preknjiženja (uvjetno to je broj JOPPD-a), a da ti onda pod tim brojem šalješ obrazac (14xxx).

Zadužuješ radnike, samo stupac MO 2. stup (eventualno i beneficirani MO 2.), na stranici B, a stranica A je samo rimski VIII. (to sam probala na testnom serveru dok je bio dostupan)
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 15:46   #1056
Imam par pitanja vezano za iskazivanje isplata dnevnica na joppd. U 99,9% slučajeva ne isplaćujem akontacije za službeni put, nego dnevnice dobivaju na plaći, ali nekad se dešava da moram isplatiti akontaciju pa sam malo zbunjena.

slučaj 1

Isplatila radniku 1.000kn akontacije, radnik se vraća sa puta, daje putni nalog, na njemu dnevnica, troškova i ostalo (platio on u gotovini) u iznosu od 500kn, vraća meni u blagajnu 500kn. Šta iskazujem na joppd?


slučaj 2
Isplatila radniku 1.000kn akontacije, radnik se vraća s puta, daje putni nalog, na njemu dnevnica, troškova (platio opet on u gotovini) u iznosu od 1.500kn. Ja mu iz blagajne (ili skupa s plaćom) isplaćujem još 500kn. Šta tu pišem u joppd?


Jer ovo šta sam čitala na netu mi malo nelogično zvuči, pa možda ja nešto krivo kontam.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 19:07   #1057
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja vezano za iskazivanje isplata dnevnica na joppd. U 99,9% slučajeva ne isplaćujem akontacije za službeni put, nego dnevnice dobivaju na plaći, ali nekad se dešava da moram isplatiti akontaciju pa sam malo zbunjena.

slučaj 1

Isplatila radniku 1.000kn akontacije, radnik se vraća sa puta, daje putni nalog, na njemu dnevnica, troškova i ostalo (platio on u gotovini) u iznosu od 500kn, vraća meni u blagajnu 500kn. Šta iskazujem na joppd?


slučaj 2
Isplatila radniku 1.000kn akontacije, radnik se vraća s puta, daje putni nalog, na njemu dnevnica, troškova (platio opet on u gotovini) u iznosu od 1.500kn. Ja mu iz blagajne (ili skupa s plaćom) isplaćujem još 500kn. Šta tu pišem u joppd?


Jer ovo šta sam čitala na netu mi malo nelogično zvuči, pa možda ja nešto krivo kontam.
Obračunaš putni nalog, sa svim elementima, akontacija umanjuje iznos za isplatu - a u JOPPD se upisuje ono što je bio trošak tog PN. Isplaćena akontacija i eventualni povrat iste ne ide u JOPPD.
mirja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 23:15   #1058
Quote:
mirja kaže: Pogledaj post
Obračunaš putni nalog, sa svim elementima, akontacija umanjuje iznos za isplatu - a u JOPPD se upisuje ono što je bio trošak tog PN. Isplaćena akontacija i eventualni povrat iste ne ide u JOPPD.

Znači u joppd u

prvoj slučaju ide 500kn,

a u drugom 1.500kn
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 13:05   #1059
Pomoć oko ispravka JOPPD obrasca:

Na obrazac su dodane na B stranu još dva reda (ista osoba isti OIB), A strana je isto tako uvečana za te iznose. Ta dva retka su višak. Sada bi trebali poslati ispravak obrasca. Napravili smo sljedeće:

Oznaka izvješća je kao i prošli obrazac.
Vrsta izvješća: 2
A strana sve 0 (nule)
B strana prema uputi sa PU:
//
Kako postupiti ukoliko je potrebno za određenog stjecatelja u potpunosti brisati podatke sa B strane?

Ako se za nekog stjecatelja primitka/osiguranika u cijelosti brišu podaci iz izvornog Obrasca JOPPD, tada se za njega u ispravljenom obrascu JOPPD s oznakom vrste izvješća 2 upisuju podaci na stranici B istovjetni podacima s izvornog obrasca, a podaci od 11. do 17. popunjavaju se s nulama (oznakom 0 ili iznosom 0,00).
//

S tim da smo brojeve redaka na B stranici stavili kao i na prvom obrazcu, 7 i 8, a ne redom 1 i 2. Da li je to potrebno stavljati izvorne brojeve retka?
Svi iznosi i sve je stavljeno na 0 (nulu).

Nakon osnovne projere radim punu provjer i dobijam grešku:
//
Ne postoji obrazac sa istom oznakom izvješća i vrstom izvješća 1
//

Gdje griješimo i kako poslati ispravak odnosno brisanje ta dva retka na stranici (JOPPD je već zadužen na PK)

Hvala

Zadnje uređivanje Kruno M : 03.02.2014. at 13:11.
Kruno M is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 14:27   #1060
na kraju mjeseca, uz locco direktoru isplatim i troškve reprezentacije i parkinga, idu li i oni na Joppd ili samo locco?

I gdje se mogu pogledati neki detalji oko putnih naloga. Što kada imam upotrebu vlastitog automobila te cestarinu i vinjetu?
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.