Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Pogledaj rezultate ankete: Rješavate li probleme s poslodavcima pravnim putem ili preko "AGENCIJE ZA NAPLATU"
Pravnim putem 5 62.50%
"AGENCIJA ZA NAPLATU" 3 37.50%
Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2009., 12:51   #1
Exclamation Kad poslodavac ne da plaću

Pozdrav...
Evo imam jedan problem. Naime radio sam u tvrtci "IGMAR" koja je već naveliko poznata po muljažama. Imam ugovor, ali nisam dobio niti jednu plaću kao i brdo mojih kolega (oko 40ak) iz te firme. Pored svega gazda nam nije niti plaćao doprinose, a i ne želi vratiti radne knjižice i ostale dokumente. kako ga prisiliti na to? Šta se može napraviti, a da je brzo i efikasno. Može li pravosuđe ubrzati postupak ili je jedini brzi način "UTJERIVAČ DUGOVA"?
Nadobudan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 13:13   #2
A jesu Vam izdavali obračun plaće? Obračun plaće je prema Zakonu o radu ovršna isprava i možete odmah na ovrhu, ne morate na parnicu. Može se prijaviti i Državnom inspektoratu, inspekciji rada, ako ne želi vratiti knjižicu, kao i ako nije izdavao obračun plaće - to su prekršaji prema Zakonu o radu.

Utjerivanje dugova je nezakonita aktivnost i ne možemo ovdje poticati ljude na tako nešto, protivno je pravilima. Dakle, moram upozoriti da nikakvo nagovaranje i savjetovanje ilegalnih aktivnosti ovdje nije dozvoljeno.

Svakako treba iskoristiti pravni put, no problem je što je on vrlo često dugotrajan.

Zadnje uređivanje Suey : 07.11.2009. at 16:01. Reason: dodano
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 13:25   #3
Exclamation Platne liste

Platne liste nitko nikada nije dobio. Ugovori su pisani na minimalac odnosno 2814 kuna brutto, a ostalo naravno na ruke. Inspekcija je bila nekoliko puta u firmi i ništa nisu napravili. Postoje neke glasine da je samo dobio neku kaznu, ali "IGMAR" je zatvorio i otvorio novu firmu. Znam da se nemože ljude poticati na to, ali ljudi su išli zaraditi za život, a sad nemaju od čega živjeti. Mene gazda stana ne pita jeli mi poslodavac dao plaću, a niti tetu u pekari to ne zanima da bi mi dala kruh.
Nadobudan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 13:33   #4
Da, to je općenito u nas problem, nažalost. To je valjda ovaj Igmar, o kojem korisnici pričaju na pdf Posao?

https://www.forum.hr/showthread.php?p=22521085

Stvarno bi trebalo iskoristiti institut proboja odgovornosti, da vlasnik osobno odgovara, obzirom zatvarenjem i otvaranjem novih firmi samo izbjegava obveze. Jeste probali prijaviti Državnom odvjetništvu? Postoji i članak u Kaznenom zakonu:

"Članak 114.

Tko uskrati ili ograniči građaninu pravo na rad, slobodu rada, slobodni izbor zvanja ili zaposlenja, dostupnost radnog mjesta i dužnosti svakome pod jednakim uvjetima, pravo na zaradu, zakonom određeno radno vrijeme i odmor, prava iz zdravstvenog ili mirovinsko-invalidskog osiguranja, prava na posebnu zaštitu određenih skupina radnika, prava iz nezaposlenosti, prava u svezi s porodom, materinstvom i njegom djece ili druga prava iz rada što su utvrđena zakonom, sudskom odlukom ili kolektivnim ugovorom,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine."

iako sam saznanja da se rijetko prijavljuje za ovo KD, i nema još niti jedne pravomoćne presude.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 13:39   #5
Exclamation no comment

Da to je taj igmar. Čovjek nije normalan. 4 mjeseca vara i državu i ljude. U 4mjeseca nema niti jedan ulazni račun, niti jedan paragon ovjeren, niti jedan izlazni račun ispravan. Dosad je imao promet preko 1 000 000 kuna i nitko ga ne dira niti ga je još uvijek zaustavio. Pored toga ima vozača koji mo je tjelohranitelj i indirektno se s njime prijeti bivšim zaposlenicima, a za svako odavanje informacija ili izjavu u javnosti prijeti tužbom za klevetu i odaju poslovnih podataka ili ti tajina....

U 1 000 000 koliko je samo poreza državi???? I nitko ga ništa ne pita.
Nadobudan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 16:02   #6
Svakako ga onda treba prijaviti i Poreznoj upravi!
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 17:16   #7
Prvo.

Pismeni zahtjev (preporučeno s povratnicom) na službenu adresu firme za vraćanje radnje knjižice. Dakle, jednostavno pismo u kojem tražiš da ti se uruči radna knjižica. U roku 15 dana od dostave pisma (a ti ćeš znati kad je dostavljeno jer ide s povratnicom) poslodavac ti je dužan vratiti knjižicu i TO BEZ OBZIRA NA TVOJ STATUS U FIRMI. Čak i da je sve u redu zaposlenik može (kad god se sjeti i bez razloga) pismeno tražiti radnu knjižicu natrag.
Ako se ogluši i u roku 15 dana od dostave ti je ne vrati - ideš s pismom, povratnicom i što već imaš (ugovor o radu, ali i ne treba) u Državni Inspektorat i podnosiš prijavu. I to je to.
Ali, vjeruj mi, čim mu stigne pismo - dobit ćete svoje knjižice. SVI! Garantiram.
Shema provjereno radi i primjenjiva je na sve poslodavce!



Drugo.

Neisplaćene plaće i ostalo. Ista proceura. Pisani zahtjev na adresu firme za isplatu potraživanja. Inspektorat. Tužba.
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 17:19   #8
Izvadak iz zakona o radu:

1. RADNA KNJIŽICA

Radna knjižica

Članak 223.

(1) Radnik ima radnu knjižicu, koja je javna isprava.

(2) Ministar nadležan za rad pravilnikom će urediti sadržaj, postupak izdavanja, način upisivanja podataka, postupak zamjene i izdavanja novih radnih knjižica, način vođenja registra izdatih radnih knjižica, oblik i način izrade te prodaje radnih knjižica.

Postupanje poslodavca s radnom knjižicom

Članak 224.

(1) Na dan otpočinjanja rada, radnik predaje radnu knjižicu poslodavcu.

(2) O preuzimanju radne knjižice u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, poslodavac izdaje radniku pisanu potvrdu.

(3) Na dan prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku vratiti radnu knjižicu.

(4) Na pisani zahtjev radnika, poslodavac je dužan i prije prestanka ugovora o radu predati radniku radnu knjižicu.

(5) Poslodavac koji nakon prestanka ugovora o radu nije u mogućnosti radniku vratiti radnu knjižicu, dužan je dostaviti radnu knjižicu županijskom uredu nadležnom za poslove rada, prema mjestu prebivališta radnika, a ako je prebivalište radnika nepoznato, onda županijskom uredu nadležnom za poslove rada prema mjestu izdavanja radne knjižice.

Zakon o radu svrstava povredu prava radnika na vraćanje radne knjižice u skupinu najtežih prekršaja poslodavca te to propisuje u članku 228.b stavka 1. točke 44. i 49:»(1) Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

44. ako nakon prestanka radnog odnosa radniku ne vrati sve njegove isprave i primjerak odjave s obveznoga mirovinskog i zdravstvenog osiguranja ili mu ne izda potvrdu o vrsti poslova i trajanju radnog odnosa ili ako u toj potvrdi, osim podataka o vrsti poslova i trajanju radnog odnosa, naznači nešto što bi radniku otežalo sklapanje novog ugovora o radu (članak 122);


49. ako radniku odbije vratiti radnu knjižicu kad je to dužan učiniti (članak 224. stavak 3. i 4).

Boldano čitaj. članak 224. stavak 4.
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 22:38   #9
Pored toga ima vozača koji mo je tjelohranitelj i indirektno se s njime prijeti

Bojim se da je on moj gazda teško da bi mu pomogao i taj tjelohranitelj, lud sam na takve stvari da radnicima neda plaču...
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 12:28   #10
Exclamation Šta se mora, mora se

Evo došao je trenutak da stanem njegovom zavlačenju.
Iako se on prijeti na raznorazne načine odlučio sam propjevati i u medijima i kod pravnih institucija tako da se do kraja tjedna nalazim sa svima koji su zainteresirani za ovaj slučaj od novinara do odvjetnika. Ujedno pozivam sve bivše zaposlenike da mi se jave privatnom porukom.

Makar me i netko od njegovih ljudi ubio reći ću sve što znam o njemu.
Svatko tko je zainteresiran pomoći neska se slobodno javi. Svaka pomoć je dobrodošla.....
Nadobudan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:21   #11
Thumbs up TEMA O IGMARU!!!

Evo ima sad već i uhodana tema vezana za IGMAR i već "UHODANU" ekipu pa svi koji traže informacije mogu ih pronaći ovdje :https://www.forum.hr/showthread.php?t=492312!!

Hvala svim dobrim ljudima koji nam prosljeđuju informacije i pomažu mogućim budučim žrtvama prijevara!!!
__________________
I ja sam mislio da sam majstor dok nisam završio školu. Sad znam koliki sam bio fušer!!!
Nadobudan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.