Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2009., 15:48   #1
Kefir

[/B]Citam da je ta gljiva vrlo pozeljna!Od nje se dobiva kefir po vrlo ekonomicnoj cijeni.
Da li netko ima iskustva sa njom?
Da li je netko voljan podijeliti komadic te gljive?
Hvala
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:37   #2
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
[/B]Citam da je ta gljiva vrlo pozeljna!Od nje se dobiva kefir po vrlo ekonomicnoj cijeni.
Da li netko ima iskustva sa njom?
Da li je netko voljan podijeliti komadic te gljive?
Hvala
O kefiru pisem do besvjesti, pa evo i najbolji site koji sam do sada nasao o kefiru: http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html

Ako si u Sisku, ili negdje, ti vidi...
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:55   #3
Quote:
Ako si u Sisku, ili negdje, ti vidi...
[/QUOTE]

Hvala ti Alane!Ja sam u Istri.Dijele nas kilometri....

Voljela buh bas od te gljive praviti kefir.

Ovu stranicu cu pokusati procitati,nazalost,ucila sam njemcki jezik,nesto cu valjda skuziti.
Tu se radi o kvascima kefira ili je isto prica o Tibetanskoj gljivi?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:05   #4
Tibetanska gljiva se naziva i kefir zrnca, kefir gljiva, tara. Ja sam od moje nedavno podijelila ali kad se malo poveća mogu ti poslati.
Tammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 12:58   #5
Quote:
Quote:
Tammy kaže: Pogledaj post
Tibetanska gljiva se naziva i kefir zrnca, kefir gljiva, tara. Ja sam od moje nedavno podijelila ali kad se malo poveća mogu ti poslati.
Tammy,ti si zlato!

Hvala ti unaprijed.
Kad ti naraste,javi mi.Ako ti nije komplicirano,mozes mi poslati city expressom sa naznakom da placa primatelj,tj. ja.
Veselim se kucnom kefiru!!!
Saljem ti podatke na privatnu poruku.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 14:09   #6
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Tammy,ti si zlato!

Hvala ti unaprijed.
Kad ti naraste,javi mi.Ako ti nije komplicirano,mozes mi poslati city expressom sa naznakom da placa primatelj,tj. ja.
Veselim se kucnom kefiru!!!
Saljem ti podatke na privatnu poruku.
Nema na čemu, bolje je dijeliti nego bacati, podatke sam spremila pa se za desetak dana nadaj gljivici, javit ću ti kad pošaljem.
Ovdje imaš proces pravljenja na hrvatskom jeziku http://www.seasonaldeals.com/sejla/kefir/kefir_b.htm
Tammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:35   #7
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Ovu stranicu cu pokusati procitati,nazalost,ucila sam njemcki jezik,nesto cu valjda skuziti.
Tu se radi o kvascima kefira ili je isto prica o Tibetanskoj gljivi?
Probaj pogledati tekst na engleskom, imas dosta slika, stvarno je ok bar potruditi se pogledati sto tamo pise, to je biblija izrade kefira. Gomila informacija, a dovoljno je znati kako raditi, ako te ne zanima cijela pozadina toga. Jezik je mislim dovoljno jednostavan da skuzis osnove.

Quote:
Tammy kaže: Pogledaj post
Ovdje imaš proces pravljenja na hrvatskom jeziku http://www.seasonaldeals.com/sejla/kefir/kefir_b.htm
E sad bih se ovdje osvrnuo na to sto pise na siteu. Tu je napravljena po meni jedna velika greska, a da je greska ima logike kad covjek shvati sto zaista radi i sto zeli dobiti.

Ukratko, spominje se pranje kefir zrnaca (ili gljivica, kako to god ljudi zele zvati) hladnom vodom. Problem s time je u tome sto to steti kefir zrncima. Pranje je neki vid higijene, koji se moze primjenjivati kad peremo ruke prije rucka, ali kefir zrnca i tako trebaju zaraziti mlijeko svojim bakterijama i kvascima, mi to zelimo. Ti probiotici su ustvari dobre bakterije i kvasci, koji nama koriste, to i znaci rijec probiotici. A pranje kefir zrnaca ispire njihov vanjski sloj, doslovno je to mucenje kefir zrnaca. Nema potrebe da mucimo ono sto nam pomaze. Cak sto vise, kefir koji je mucen losije dijeluje, tj. slabije je efikasan u pomoci ljudima, upravo zbog tog ispiranja.

Druga manja zamjerka, spominje se mlijeko koje je kuhano. Najbolje je koristiti nepasterizirano i nehomogenizirano mlijeko, ako se moze do njega doci. I onda ga koristiti sirovo. Da u to ne ulazim, kuhanjem se uklanjaju enzimi, dobre bakterije u mlijeku, DMSO i MSM, ma sve dobre stvari i inace su izuzetno termolabilne, pa je jasno da cim kuhas, jedes hranu koja je losija od sirove.

Treca zamjerka je na pricu da mlijeko mora biti punomasno. Punomasno mlijeko (kravlje) ima 3.8%mm. No, sto se tice kefira, to nije bitno. Kefir zrnca se hrane laktozom, mlijecnim secerom, njima nije vazna masnoca u mlijeku, vec lakoza. S druge strane, ako se moze, neka se koristi sirovo kravlje, kozje ili cije vec mlijeko, to je najbolje, ali nije problem u masnoci, vec u laktozi.

I sad, da ne duzim, oni koji znaju engleski, svakako neka se konzultiraju s stranicom na engleskom koju sam dao (http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html), a oni koji ne znaju, neka ju bar pogledaju i probaju bar shvatiti o cemu se tu prica. Ovo s pranjem je glupa greska, jer se provodi "higijena" gdje joj stvarno nije mjesto. I kao napomena, za one koji znaju engleski, da, mogu postojati situacije kad treba staviti kefir zrnca u vodu, cak mozete dobivati i vodeni kefir, ali je to malo slozenija stvar da bih sad tu pisao, sve je detaljno objasnjeno na stranicama od Australca.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 18:53   #8
Alane,ti si prava sveznalica!

Evo tu je jos 1 forum gdje pise o toj gljivi,
http://www.reiki-hara.hr/forum2/view...er=asc&start=0
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 09:52   #9
Kad sam vidio naslov "tibetanska gljiva" prva pomisao mi je bila da je riječ o Cordycepsu. Koliko znam kefir uopće ne potječe s Tibeta nego s Kavkaza
Uglavnom proguglao sam malo i našao ovu stranicu na kojoj ljudi iznose iskustva i jako me zaintrigirala.
http://www.tddir.com/health-therapy/treatment-1758.html
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 20:18   #10
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Kad sam vidio naslov "tibetanska gljiva" prva pomisao mi je bila da je riječ o Cordycepsu. Koliko znam kefir uopće ne potječe s Tibeta nego s Kavkaza
Uglavnom proguglao sam malo i našao ovu stranicu na kojoj ljudi iznose iskustva i jako me zaintrigirala.
http://www.tddir.com/health-therapy/treatment-1758.html
Ma, ljudi to zovu tibetanska gljiva i na jos mnogo nacina, svi moguci nazivi su teski za pobrojati. Australac se potrudio, ali to je prakticno nemoguce...

U svakom slucaju, mislim da je najbolji izvor informacija koji sam ja vidio upravo taj Australac. I ja sam neposredno nakon ciscenja MMSom trazio sto ce mi pomoci, posto su crijeva bila bez ikakvih bakterija, sto je naravno imalo cijeli set problema. I da sad ne duzim o tome, Australac je najinformativniji i najdetaljniji, spoj prakticnog i teoretskog znanja o kefiru, jedini eventualni problem je (ne)znanje engleskog.

A kefir, o tome mogu reci jedino da ga preporucam svakome, nije ni vazno da li covjek ima nekih akutnih (ili kronicnih) zdravstvenih problema. Naravno, i dajem ako je netko zainteresiran, te blizu.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 13:13   #11
Ako netko slučajno ima kefir gljivica viška lijepo bih ju/ga molila da mi se javi na pm. Iz Zagreba sam i jako sam zainteresirana za rađenje tog kefira, a nitko kog znam ih nema. Unaprijed hvala.
lunatico is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 18:25   #12
Gljivu sam dobila danas!Jos jednom hvala Tammy!
Posto su me vec 2 forumasice trazile da im posaljem, za nekih mjesec i po bih mogla tebi poslati ako se prije ne snadjes.
Samo da sa njom bude sve o.k.!Mislim,da ja nesto ne zeznem...
TIBETANSKA GLJIVA

Gljivu su uzgojili tibetanski svećenici na Tibetu i posjeduje slijedeća ljekovita svojstva:
- podiže imunitet
- povoljno utječe na bolesti srca, žila, eliminaciju holesterola u krvi
- pomaže kod bolesti žuči, čisti žučne kanale, otapa kamence,
- pomaže kod bolesti želuca i crijeva
- uravnotežuje krvni tlak
- povoljno utječe na bolesti bubrega i mokraćnih puteva
- usporava proces starenja
- smanjuje osjećaj umora u tijelu uslijed stresa

UPUTE ZA NAPITAK ZA JEDNU OSOBU:

Dvije (drvene, pošto ih mi uglavnom nemamo, može i plastične) jušne žlice gljiva preliju se sa 1/4 nekuhanog mlijeka.
Nakon 24 sata se gljiva procijedi kroz plastično (nipošto metalno) sito, pomažući si pritom drvenom ili plastičnom žlicom, kako bi se postojećij, zgusnuti napitak, lakše procijedio.
Protisnuto mlijeko je pripravljeno za pijenje. Gljivu u situ operemo pod tekućom vodom, te je vratimo u očišćenu, staklenu posudu s plastičnim poklopcem, i na nju nalijemo određenu količinu mlijeka.
Zatvorenu staklenku pustite stajati na sobnoj temperaturi (ne u frižideru).

P.S. Moje opažanje - ljeti kada je vrenje pojačano, ukoliko čvrsto poklopite posudu, može se desiti da odfrči s staklenke, zato je ja ljeti tek blago poklopim.

UZIMANJE:

Mlijeko pijemo 20 dana uvijek navečer prije spavanja, bez prekidanja. Nakon 20 dana napravimo odmor od 10 dana. Taj postupak ponovimo nekoliko puta i to tako dugo dok ne osjetimo poboljšanje.
Gljiva koju ne hranimo mlijekom - pocrni i nakon 24 sata izgubi svoje djelovanje.
Gljive moramo na isti način tretirati i u vrijeme pauze, ukoliko je želimo očuvati.

Zdrava gljiva se udvostruči u 17 dana (ljeti i prije, jer brže raste). Možemo je prepoloviti i dati je nekome.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 18:52   #13
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Gljivu su uzgojili tibetanski svećenici na Tibetu i posjeduje slijedeća ljekovita svojstva:

Nakon 24 sata se gljiva procijedi kroz plastično (nipošto metalno) sito, pomažući si pritom drvenom ili plastičnom žlicom, kako bi se postojećij, zgusnuti napitak, lakše procijedio.
Protisnuto mlijeko je pripravljeno za pijenje. Gljivu u situ operemo pod tekućom vodom, te je vratimo u očišćenu, staklenu posudu s plastičnim poklopcem, i na nju nalijemo određenu količinu mlijeka.
Evo, moram ja malo opet o kefiru. Savjetujem svima koji znaju engleski (pa makar i jedva, ima i stvarno dosta vrlo korisnih slika), a da ih zanima kefir da procitaj (ili pak pogledaju) ovaj link: http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html

A sad, ne zna se odakle kefir tocno potice. Ukratko, naucnici nisu nikako u laboratoriju uspjeli dobiti kefir zrnca, cak i kad su to probavali napraviti iz kefira napravljenog od kefir zrnaca (postoji i industrijski, cija se proizvodnja razlikuje od one s kefir zrncima). Sigurno je da nema veze s tibetanskim svecenicima. Ako nista drugo, porijeklo kefira je starije od tisucu godina (ustvari, ne zna se odakle plemenima, oni tvrde da im je to poklon od Muhameda), a Tibet u ovom smislu u kom ga mi danas poznajemo postoji od 17. stoljeca. Do tada izuzetno ratnicka nacija (i to ekstremno ratnicka, moj osobni opis bi bio nacija ludackih samoubojica) od kojih su sve okolne strepile. U 17. stoljecu dolazi do obrta, nicim izazvani (dobro, ovo je ironicno) od izrazitih ratnika postaju pacifisti (iako i tu ima kontroverzi, tezak feudalni sistem koji je krajnje tlacio seljake, tjerao ljude u duznicko ropstvo i slicno, svakako ne slika koju prodaje Dalaj Lama svakome tko zeli slusati) i pocinju graditi samostane, okrecu se proucavanju duhovnosti, znanosti i slicno. No, samim tim, kefir zrnca njima dolazi izvana, nikako od njih.

A drugi dio, ne perite vodom kefir zrnca, osim u ekstremnim i vrlo rijetkim slucajevima. Vi zelite da se zarazite bakterija i kvascima iz kefira, zato i pijete mlijeko koje je zarazeno njima. Dakle, ne ispirite zrnca, njima to skodi, a samim time, onda i vi ne dobivate pravi proizvod.

Za odvajanje kefir napitka i zrnaca, dobro je lupkati cjediljkom s kefirom, a zlicom se mijesa u cjedilu. Uostalom, na onom linku je puno korisnih informacija, pa pogledajte.

A ovo je moj savjet ako je bas malo kefira:

Sto se tice dijeljenja, u slucaju kad treba nekom dati, a ima se malo, das nekom vrlo malo. Dovoljno je malo kefir zrnaca, pa makar islo i u vise mlijeka. Kefir se prilagodava kolicini mlijeka i ubrzava obradu (fermentaciju). Dakle, i brze ce rasti, ako ga ima manje, a mlijeka vise i brze ce obradivati. Ne mora se paziti na neke tocno odredene mjere, zrnca mogu obraditi i do 60x vise mlijeka bez problema, a mogu obradivati i samo 3x vise mlijeka. Dakle, 1dcl zrnaca moze obraditi i 3dcl i 6L mlijeka, ako je takva potreba. Naravno, ovo je samo savjet.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 23:28   #14
Sve pozorno citam!
Danas sam pila moj kucni kefir.
Nije onako gust kao kupljeni,vise je kao gusto mllijeko koje ima co2.Je to u redu?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 17:53   #15
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Sve pozorno citam!
Danas sam pila moj kucni kefir.
Nije onako gust kao kupljeni,vise je kao gusto mllijeko koje ima co2.Je to u redu?
Sto se tice gustoce, to se moze kontrolirati (u granicama, jasno). Recimo, meni bude gusci ako ga ne mijesam uopce osim kad ga odvajam, te ako ne pustim da dode do potpune separacije, vec kad ona tek pocinje. Isto tako, od kravljeg mlijeka je puno gusci od onog od kozjeg.

A sto se tice CO2, to je ok, normalno, ako te smeta, ostavljaj ga otvorenog, tj. blago poklopljenog, pa ce CO2 uglavnom izlaziti van. Ako ga zatvoris potpuno, moze doci i do eksplozije, a svakako da ce imati puno vise CO2, sto je normalni pri svakom procesu vrenja (laktoza prelazi u lakticnu kiselinu, a dio i u alkohol).
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:48   #16
,
Quote:
a dio i u alkohol).
[/QUOTE]

da,meni ima gust kao da je unutra malo rakije!
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 03:11   #17
Pozdrav svima.....imam pitanje........
Imam gljivu vec par mjeseci,pili smo kefir,dok muz nije izjavio:ko zna kaj to pijemo,izgleda bolesno...tu me presjekao.On pije vec par mjeseci svaki dan....moze li mu skoditi,zasto bi bilo opasno progutati komadic,ako neko zna vise ili koga upitati?
Znam sve o njoj,kako se cisti,odrzava.....vec smo je i podijelili,raste ko luda.Mozda sam smijesna,ali stvarno me zanima.....
Ukusno je i pila bih i dalje,al ....i zasto se mora pauzirati?moram brojati 17 dana da je razdijelim....?
Hvala ako neko bude ljubazan pa mi objasni...
__________________
Zivot nije za dusu meku.........a ja sam bas ta!!!..... Al imam 3 razloga da to promijenim!
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:25   #18
Neznam zašto bi se trebala radit pauza, ja je pijem stalno i nisam primijetila ništa loše. Ne brojim dane za razdijelit je.Kad preraste količinu koja mi je dovoljna odvajam je u posebnu posudu i čuvam u mlijeku u frižideru dok se ne skupi dovoljna količina i tada je dam kome je potrebna.U nekim starijim tekstovima sam nailazila da se nesmije progutati komadić ali bez objašnjenja, vjerovatno jer se prije znalo malo o njoj. Mislim da je Alan spominjao da se može jesti i da su sama zrnca puno zdravija od samog kefira.
Tammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 20:46   #19
pozz!! ja se borim sa kandidom i počela sam raditi kefir od tibet. gljive...ali u zadnja dva puta mi se pri vrhu mlijeka ne napravi gusti jogurt nego malo rijeđi i bude malo vodice na vrhu....ne kužim šta radim krivo.
stavim 2 dcl mlijeka i pustim u polupoklopljenoj staklenci 24 sata! hvala
malo sam zbunjena
šta da ne perem gljivu?
martelinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 20:50   #20
To ti je sve normalno, i meni se to ponekad dogodi. Samo promiješaj prije cijeđenja. Ja moju malo properem jednom tjedno.
Tammy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:41.