Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Posjećujete li zoološke vrtove?
Da 87 50.88%
Ne 35 20.47%
Prije jesam, više ne 48 28.07%
Prije nisam, sad da 1 0.58%
Glasovatelji: 171. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2010., 23:29   #1
Zoološki vrtovi

Proširimo malo raspravu od teme "Splitski ZOO strave. " Ne mješajte onu u ovu. Za početak malo informacija:

* koliko ima ZOO-ova na svijetu?
* koji je najveći, koji najmanji?
* koji je najbolji (najprirodnije, najmaštovitije osmišljene, najprostranije nastambe)?
* budućnost ZOO-ova?

Osobna pitanja:

* koliko ste puta bili u ZOO-u? (ja 12, 11 puta u Zagrebu i 1 u Splitu; imam 14 godina)
* u kojim ste ZOO-ovima bili?
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 23:27   #2
Bio sam samo u Zagrebu i na Brionima (dok je još bio zoo). Volio bih još nekamo ići.

Inače u Zagrebu mi je bilo jako smiješno što jadni gepard stoji preko puta zebra i antilopa i nervozno se vrti po svojoj gajbi.
martinb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:59   #3
Quote:
martinb kaže: Pogledaj post
Bio sam samo u Zagrebu i na Brionima (dok je još bio zoo). Volio bih još nekamo ići.

Inače u Zagrebu mi je bilo jako smiješno što jadni gepard stoji preko puta zebra i antilopa i nervozno se vrti po svojoj gajbi.
Na Brijunima je još uvijek ZOO.

Nisam siguran da li se on vrti zbog zebri i antilopa kad mu se daje hrana. Većina se životinja bezveze vrti zbog zoohoze, neurotičnog ponašanja izazvanog zatočeništvom. A možda su te životinje i željne lova, jer sam lavu stavio prst vrlo blizu njega kad sam prošli put, on je riknuo, krenuo prema prstu, ja izvadio, on se vratio gdje je bio. Možda je samo htio mir. Ipak je neka čuvarica ušla staviti hranu gdje je paragvajska anakonda, a ova se nije ni micala. Nisu baš posve prirodne te životinje. U Zagrebu obvezno treba napraviti bolju nastambu za medvjede, a drugo je više-manje dobro .
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 01:20   #4
Ma malo sam to karikirao, previše sam čitao alanforda! Ali bilo mi je malo smiješno kad gepard stoji u svojoj gajbi s pogledom na 'fast food'!

Si siguran za Brione? Mislim da sad više nije zoo. Je da još imaju jednog slona (neki dan je krepao Sony nažalost), ali od ostalog mislim da su samo zebre, jeleni, antilope ili što je već bilo. Zečevi naravno trče okolo, onda domaće živine. Da li još imaju devu?
Nisam bio tamo već 5-6 godina. Ili više.
martinb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 01:27   #5
Quote:
martinb kaže: Pogledaj post
Ma malo sam to karikirao, previše sam čitao alanforda! Ali bilo mi je malo smiješno kad gepard stoji u svojoj gajbi s pogledom na 'fast food'!

Si siguran za Brione? Mislim da sad više nije zoo. Je da još imaju jednog slona (neki dan je krepao Sony nažalost), ali od ostalog mislim da su samo zebre, jeleni, antilope ili što je već bilo. Zečevi naravno trče okolo, onda domaće živine. Da li još imaju devu?
Nisam bio tamo već 5-6 godina. Ili više.
ajme to nisam ni znao!

ZG ZOO nema slonove, nosoroge, polarne medvjede, pingivine, akvarije...
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 10:17   #6
E, sad kad si spomenuo nosoroge sjetio sam se nečeg! Cirkusi su isto imali mini zoo sa svojim životinjama (čini mi se da su sad cirkusi sa životinjama zabranjeni).
Sjećam se da sam tamo vidio nosoroga i nisam mogao vjerovat kako je to velika životinja!

Na Brionima su bili neki medvjedi (ali se ne sjećam da li su bili polarni ili ne).
Moram reći da me je zadnji posjet Brionima jako razočarao. A i web stranica im je drek, kao i smjer u kojem se kreću.

Taj zadnji put projurili smo onim vlakićem-traktorićem i jedva da sam vidio van kroz prljava i oštećena pleksiglas stakla! I sve je nekako... Nikakvo, kao i većina baštine naše zemlje.
martinb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 11:28   #7
Quote:
Medeni kaže: Pogledaj post
ajme to nisam ni znao!

ZG ZOO nema slonove, nosoroge, polarne medvjede, pingivine, akvarije...
Ima nešto vodenih životinja: pirane, čunjasti tuljan, kalifornijski morski lav, azijska patuljasta vidra itd. Nema ni tigrove (od kraja 2008.), s tim da planiraju žirafu. Naravno da ne će imati na 7 ha i s ovakvim novcima polarne medvjede i pingvine - te ogromne životinje poput slonova i nosoroga. Možda da rasprodaju sve drugo i naprave zadovoljavajuće nastambe za ono što si naveo. Otkad su u EAZA-i mogu raditi samo po standardima, a ulaskom u EU morat će se zatvoriti svi ZOO-ovi koji nisu dobili licencu.

PRIMJERI UVJETA...

* "Prostor za dva medveda bi morao da ima najmanje 300m2. Mora da postoji drveće posebno za vrste koje se penju. Naravno, podloga treba da bude travnata, prostor za spavanje,individualan, treba da ima 6-8m2 po jedinki. Medvedi vole da se kupaju i plivaju i zato prostor mora da ima bazen od najmanje 20m2 površine i dubine 1-1,5 metar." (ZOO Zagreb - beton, jedno suho drvo, izmet i blato dolje - baš po standardima)

* "Po standardima za držanje slonova, mora im se obezbediti svakodnevno kupanje, spoljašnji deo mora da ima bazen, blatnjavu "kupku", površinu sa peskom i debla drveta za češanje, prostor mora da bude oplemenjen zelenilom...
Slonovi su društvene životinje i ne trebaju da budu sami."

* "Spoljašnji deo treba da bude bogat vegetacijom, unutrašnji deo za jedan par jedinki treba da ima prostor od minimum 15m2 i prostran bazen od 20m2, mora da postoji podno grejanje, određena temperatura vazduha, temperatura vode 24-26ºC, vlažnost 60-80 % itd itd..." (aligatori)

* "Spoljašnji deo, 500m2 za par, ili ženku sa mladuncima. za svaku novu jedinku prostor mora biti uvećan za 50m2. Podloga: zemlja, trava, dobra drenaža,... Unutrašnji deo najmanje 15m2 za jedinku, natkriven, otvoren deo treba da ima visinu od najmanje 3,5 m (naš zoo vrt nema otvorene,natkrivene delove).
U toku hladnih meseci temperatura unutrašnjeg dela treba da se održava na oko 15ºC.
Prostor ne sme da bude prazan već mora da zodovolji potrebe lava kao što su: vizuelne barijere da lavovi mogu da se sakrivaju jedan od drugog, prostor mora da ima drveće,naravno, ne pored ograde, uzvišenje za osmatranje, jedno na suncu , jedno u hladu,... Lavovi su društvene životinje i treba da se drže u grupama"
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 11:43   #8
ZOO u Lille-u na sjeveru Francuske. Prekrasan mali Zoološki vrt,
besplatan je ulaz, u malom prostoru postavili su dosta sadržaja i
raznovrsne životinje.

Ugodna ležerna atmosfera, s minimalnim kavezima, jer prostor za životinje
je ukopan u zemlju, zanimljivo!
kno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 16:11   #9
ZG ZOO sicher neće imati žirafu! jedno je želja, a drugo mogućnosti!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 16:19   #10
Ja bi te jadne bestije pusti tamo di i trebaju biti, a ne po nekakvim kavezima da ih ljudi mogu gledati i diviti im se, a mislim da se ljudi vise dive samo sebi nego njima! Oces gledat lava, e onda idi u Afriku jebote i gledaj lava
dite is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 16:53   #11
Na stranu to da životinjama nije mjesto u zoološkim vrtovima, slažem se definitivno, al opet volim klince povest da vide životinje koje mogu inače vidjet samo na TV-u. Zagrebački zoo je uredan, ono kaj imaju je dobro sređeno kad nema sredstava za bolje. Od frendice curica je sponzor jednom šišmišu i to mi je baš simpatična ideja, plaća mislim nekih 20 kuna mjesečno kao za njega.

Zoološki koji me definitivno oduševio je u Stuttgartu jer gotovo nije jedan dan dovoljan da sve obiđeš, uz brdo druge zanimacije kao jahanja ponija i tak neke stvari za klince. Bilo mi je zanimljivo jer imaju lijeganje pilića iz jaja i točno znaju u minutu kad bude tak da s klincima možeš planirati da i to vide. Pa imaju ogromnu jednu halu- amazonska kuća sa amazonskim uvjetima, klimom, biljkama, životinjama.
nyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:23   #12
Quote:
dite kaže: Pogledaj post
Ja bi te jadne bestije pusti tamo di i trebaju biti, a ne po nekakvim kavezima da ih ljudi mogu gledati i diviti im se, a mislim da se ljudi vise dive samo sebi nego njima! Oces gledat lava, e onda idi u Afriku jebote i gledaj lava
To više nije moguće, s obzirom da se više životinje (barem službeno) ne dovoze iz prirode, već se generacijama razmnožavaju i sele po ZOO-ovima. Dakle, one se više ne mogu snaći u prirodi. Samo treba maksimalno urediti ZOO-ove.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:50   #13
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
Od frendice curica je sponzor jednom šišmišu i to mi je baš simpatična ideja, plaća mislim nekih 20 kuna mjesečno kao za njega.
To možeš i u Veternici, dobiješ i privjesak i potvrdu, a nitko ih ne zatvara.

Kad vidiš koliki prostor te životinje imaju vani, ovo u Zg bar je prejadno.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:05   #14
Volim posjecivati zoo-e pogotovo ako je fino uredjen.

Bio sam u Zagreb par puta, 2 puta Split, takodjer nekoliko puta u Osijeku, te nekoliko puta u Slavonskom Brodu (doduse ono nije zoo vec prihvatiliste za zivotinje koje policija nadje na granici, ljudi im donesu svoje egzoticne zivotinje itd ali svejedno se ima puno toga za vidjet), te sam bio u Stuttgartu, jest da je cijena oko 120-130 kuna, ali tamo se i ima sto za vidjeti, nesto preljepo...
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:55   #15
Quote:
Medeni kaže: Pogledaj post
ZG ZOO sicher neće imati žirafu! jedno je želja, a drugo mogućnosti!
http://www.zgzoo.com/hr/novosti-i-do...sica-zirafica/

O ostalim projektima:

* http://www.zgzoo.com/hr/o-nama/proje...nacija-zlatic/
* http://www.zgzoo.com/hr/o-nama/proje...eku/mikro-zoo/
* http://www.zgzoo.com/hr/o-nama/proje...kina-szechwan/
* http://www.zgzoo.com/hr/o-nama/buduc...avove-i-kopje/
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:15   #16
sory, onda je to nešto novo!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:45   #17
platim kartu (pretpostavljam da najveći dio od tog novca odlazi njima za hranu, brigu i uređenje) ali ne ulazim u zoološki, nemogu gledati životinjice u kavezima i pritom im se diviti..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:50   #18
Ja sam bio u zoo-u u Zagrebu, Osijeku i Washington D.C.

U Washingtonu sam vidio svoju najdražu životinju, Giant pandu koju u Europi imaju samo tri zoo-a, a u SAD-u samo 5 njih..

Svidjelo mi se i što imaju paviljon sa najopasnijim zmijama svijeta...

I općenito mi se u Washingtonu svidjela prostranost zoo-a, i ima kojekakvih dodatnih sadržaja, osim razgledavanja životinja... Samo što je sve nekako bilo na trku kad sam bio, samo nekoliko sati
__________________
...nada umire posljednja ;)...

Zadnje uređivanje Maxes : 10.04.2010. at 19:56.
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 01:36   #19
Quote:
Maxes kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u zoo-u u Zagrebu, Osijeku i Washington D.C.

U Washingtonu sam vidio svoju najdražu životinju, Giant pandu koju u Europi imaju samo tri zoo-a, a u SAD-u samo 5 njih..

Svidjelo mi se i što imaju paviljon sa najopasnijim zmijama svijeta...

I općenito mi se u Washingtonu svidjela prostranost zoo-a, i ima kojekakvih dodatnih sadržaja, osim razgledavanja životinja... Samo što je sve nekako bilo na trku kad sam bio, samo nekoliko sati

Ovo se i meni svidja kad ima...

U Njemackoj u zoo ima veliko djecje igraliste, veliki botanicki vrt sa jako velikim brojem biljaka, nekakve trgovinice i svasta jos nesta!

Doslovno za doci ujutro rano i cijeli dan unutra bit!
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 03:42   #20
Uvijek posjetim zoo kad dođem u neki novi grad.

Po broju vrsta, najveći na svijetu je berlinski zoološki, i stvarno ga se isplati vidjeti, jer je besprijekorno uređen i ima hrpu zanimljivih rijetkih vrsta. Bijah dvaput u njemu, a planiram još koji put ići. Berlinski prirodoslovni muzej s enormnim kosturima dinosaura i hrpom prepariranih zaštićenih vrsta isto treba pogledati.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.