Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2010., 19:59   #381
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
I tako je oko 15000 pripadnika HVO-a iz Bugojna protjerano, pobijeno ili završilo po logorima ABiH...ili možda civila.
Daj još koji podatak o spaljenim selima, protjeranim civilima, logorima...na području Bugojna.

E Đevade, i Srbi pravdaju zločin u Srebrenici ubojstvima Srpskih civila za božić u Kravicama i drugim okolnim selima koje je počinio zlatni ljiljan ABiH.
Ja nisam opravdavao nikakve zlocine vec sam odgovorio na neosnovanu tvrdnju da u Bugojnu nije bilo borbi i da HVO nije napao. Borbe su se vodile 10-ak dana sto znaci da je bilo borbi i HVO je izvrsio masakar nad civilima vec na pocetku napada i da si pratio temu mogao bi da primjetis o cemu se radi u mom odgovoru a ne da me optuzujes za takve stvari.
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 20:12   #382
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A ko je kriv što su sukobi počeli u Gornjem Vakufu-Ukoplju u junu 1992. (u trenutku kada smo mi 300 najboljih boraca poslali na Sarajevo) i što je ultimatum izgovoren regularnoj vojsci međunarodno priznate države?

Pokusaj se sitit kako su sukobi poceli pa ces znat ko ih je poceo!
Zasto ste kopali polozaje na Uzricu, Krcu, Releju i imali punktove
podno makljena, u Bistrickoj riki, pored motela..
Zasto, kad su vam Hrvati pomogli se naoruzat niste krenli na Srbe!
Hrvati vam tada nisu nista bili uzeli neg su vas jedini branili, kao i BiH!
Zar ABiH nie bila stanacka vojska a ne drzavna!?!?
Cista Bosnjacka, a oni sami Muslimani i muslimani!
Koju je drzavu branio Alia i di?!
Quote:
Kada nismo pristali na ultimatum napali su nas još jednom (2. sukob) i opet izgovorili ultimatum, pa onda još jednom (sukob januar/februar) kada je također izgovoren ultimatum sa Releja ili sa Krča, ali sam siguran da ovaj put ni u teoriji to nije mogla biti gospođa Kraljević.


Ultimatum koi vam je diktirala zena na megafon?!
Jel se salis?!
Ocemo li i ona svakodnevna dovikivanja "ustase predjte se"
zvat ultimatumom!?
Il ona svakodnevna pripucavanja priko radio postaja?!

I kakva je to ABiH koja svakodnevno napada uz Allahu Akber!?

Quote:
U stvari sve Bošnjačke kuće su minirane već u januaru 1993. godine, a 2 sela (Uzričje i Duša) su opljačkana i spaljena do temelja.
U Uzričju su 2 čovjeka-civila streljana odmah po upadu u selo, a u Duši su čovjeku odrezali uho.
Potom su čitav grad Gornji Vakuf, sela Bistricu i Vrse, srušili bukvalno do temelja. U Gornjem Vakufu niti jedan objekat nije pretrpio štetu ispod 50%.
Također niti jedan objekat nije imao nijednog crijepa ni stakla.
Također, napadana su i sva druga bošnjačka sela do kojih ste mogli dobaciti bez ijednog izuzetka.
Munara na Džamiji u Vrsima je oborena, a obje Džamije u Gornjem Vakufu su značajno oštećene.


Uzrice i Dusa su bile utvrde prema Hrvatima i tamoje prvo i pocelo!
Kao sto je svako selo vec bilo spremno za rat s Hrvatima!

Odi i danas u Krupu, Bistricu, Batusu pa vidi cie su kuce porusene!
U nedavnom upisu si napiso kako ste ta sela nepotribno zapalili..

Nabrajaj i crkve, u Uskoplju, Bistrici, Humcu, Bugojnu..
Kao i kuce po Bugojnu i okolnim selima!
Sve je bilo citavo dok je HVO branio i cuvo!
Naoruzala se Armia i odma poceo rat..
Sto nie HVO napo i zauzeo kad nista imali niste?!

Quote:
Raspitaj se u Uskoplju šta su bila Burad koja su na nas kotrljali sa 3 različite lokacije, a šta su bile Krave (rakete) koje su mogle dobaciti samo do Javića, a ispaljivane su iz pravca Prozora i Makljena.
Eksplozije tih naprava bivale su stravične i u potpunosti bi ukonili objekat sa lica zemlje...



I sta onda?!
Quote:
P.S. Selo Vrse se u transkriptima često spominje nepravilno kao Vrce ili samo kao Selo.

Selo je moglo biti samo Vrse i nikakvo drugo jer se ono preko mašinskog parka naslanja na Mahalu.
Bistrica nije mogla biti pošto smo mi priolikom deblokade odbacili HVO preko Vrbasa - u Trnovaču. Oko Bistrice nema značajnije šume u koju bi se Bošnjaci mogli sakriti prilikom navodnog povlačenja.

Da je riječ o laži (ja vjerujem da je Bobetko bio dezinformiran) jasno je i po tome što vi niste uspjeli osvojiti nikakvo selo osim Uzričja i Duše u januaru 1993. godine.
Dakle, riječ je o Vrsima 100%.

Ako ne vjeruješ pitaj za tumačenje nekoga iz Uskoplja ili nekoga iz HV-a ko je bio tu...



Pise: Povukli se iz sela!!
Moze znacit i vise sela!
Ne pise di su se povukli!!
Nit tko!!
Citav grad, s obe strane
bio je sustav tunela i bunkera!!

Pa nismo ni jedno selo ni napadali!
Osim ta dva koja su imala nesricu
sto su u krivo vrime poceli pucat
a i nisu bas bili na nekom povoljnom polozaju!

Quote:
A u vremenu kada su Hrvati držali Krupu i 1/2 Bistrice, te Sebešić, Lašva je itekako - putem Plavog puta bila spojena sa Uskopljem i uskopaljskim HVO-om.



Al i tada su taj put nadzirali Muslimani!!
I vrsili napade i pljackali!
Tako su napali i UNPROFOR!
To sigurno znas!
E onda su zauzeli Sebesic!
I to je bio kraj povezanosti!

Nigdi vas Hrvati nisu napali a pricas o totalnom ratu!
Quote:
I da ti kažem nešto u povjerenju: riječi Tudžmana, kao i čitavi transkripti govore da je bitka za Gornji Vakuf (zajedno sa borbama za Mostar) bila ključna bitka Bošnjačko-hrvatskog rata.

"Mi smo tamo pretrpili potpuni politički i vojni neuspjeh...to je jedan fijasko."

U transkriptima se navodno spominje još i (ja ih nemam, ali ću ih imati ubrzo, nisam znao da će mi trebati) ideja iznesena na sjednicama da se Gornji Vakuf napadne napalm bombama...
Također, u sjećanju mi je ostalo kada je Transkripte objavio magazin Dani, da je Tudžman u jednom momentu povisio glas radi Gornjeg Vakufa riječima: Niste u stanju da pobijedite šačicu muslimana!

Ako je oslobođen optužbe onda nije on.. Ali neko jeste.



Posto je on oslobodjen optuzbe oslobodjen je i HVO!

Nisam cuo za transkripte o koima govoris i rado cu ih procitat
ako postavis neku poveznicu na njih!

Quote:
Doktore, ko je naredio rušenje Starog mosta?
Mate Boban?

Negdje sam nekada čitao razgovor Mate Bobana i Tudžmana o Starom mostu gdje Boban kaže da rušenje ide u prilog Hrvatima tamo (nisam siguran da li je i to u transkriptima).

A Tudžman pita: "Tko je naredio i zašto da se ruši most u Mostaru?"

Dakle, ko je naredio?



TuDman, a ne Tudzman- nie Turcin!

Ko kaze kako su Hrvati srusili Stari most!?


Ko je podilio BiH sa Srbima?!?!

Raspravljajuc s vama postalo mi je puno toga jasno
pogotovo zasto je Hrvatima zabranjeno imat svoju TV!
I svog pristavnika u vlasti!


Il cemo virovat kako Bosnjaci vole Komsica, al u granicama!
Ne vole ga vise od svoga al ga vole vise od bilo kog Hrvata!
Steta sto nie priso na islam, bio bi prvi Bosnjak Hrvat!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.12.2010., 20:14   #383
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
gdje prvi poceo sukobe u Tr? ovdje je navedeno da je u Vi,Bus i Ze vec ratno stanje znaci da ste vi zakuhali mnogo prije to sranje. Fatas se forumskih lovackih ko pijan plota. Ja sam uzivo pricao s ljudima nisu imali razloga da lazu dapace ovaj jedan je dobio i degenek na Manjaci. Zato vise vjerujem njima nego tvojim lovackim!!!
Vidim da je OK na forumu da se neko naziva lazovom i kada se dokaze da je lazov bas onaj koji naziva druge a to se desava iz posta do posta i stranice do stranice...nema nikakvih sankcija prema onome koji vrijeda. Ja stojim iza mojih navoda i ovo sto sam postavio je dio JAVNE diskusije koje je vodio bivsi pripadnik HVO Travnik. I on se javljao bas na onom forumu gdje si bas ti aktivan i gdje koristis istu propagandu koju koristis ovdje i tamo ga nisi zvao lazovom i nisi ga opovrgavao ali mene ovdje vec nekoliko puta zoves lazovom iako sam dokazima opovrgao sve tvoje i ostale tvrdnje ( npr da je Armija zamrzla linije prema cetnicima u vrijeme sukoba sa dijelom HVO-a, da nije bilo napada cetnika na Bugojno u vrijeme sukoba , da nije bila dogovorena saradnja u Travniku sa cetnicima prije sukoba itd ).
O saradnji HVO-a i cetnika u Travniku javno pricaju bivsi pripadnici HVO i ja sam na ovom forumu citirao dio izjave jednog takvog pripadnika a koju je iznio na drugom forumu i poklapa se sa ostalim podacima a evo opet dio gdje kaze ko je prvi poceo sukob u Travniku :
sa sukobima se krenulo kad nam je najmanje odgovaralo i to možda slučajno možda i ne prva je zapucala jedna naša PPN postrojba iz VI nakon nekih čarki na Slimenima.. a sve nespremno..

P.S Cetnici su bojovnike poslije prelaska na Vlasic prvo prebacili na Manjacu gdje su opremljeni i onda u konvoju prema Varesu gdje su kao pripadnici HVO-a u sadejstvu sa cetnicima drzali polozaje prema Armiji BiH , da li je to ponasanje prema zarobljenicima ili prema saveznicima ?
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 20:36   #384
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Doktore, a kako je to lašvanska dolina trebala ući u HB, ali ne i G.V-U i Bugojno???


Po nekim planovima je, po nekima nie..
No, kako vec rekoh, Alia rastezo, Franji se zurilo..
Na terenu, kad se vidilo di sve to vodi
svak se borio za svoje selo i svoju guzicu!

Quote:
Gdje vam je konekcija da bi HB obuhvatila LD ali ne i GVU i BU? Preko Konjica i Jablanice???



U zadnjim planovima HB je od Bosne imala samo Zavsrje!
No, iako se HB odricala teritoria nie joj to pomoglo u opstanku!
Nekom uvrnutom logikom Hrvati nisu smili dobit etnitet a Bosnjaci drzavu!

LD se odrzala svoim snagama a i nisu imali kuda, iako su bili odsiceni!

Quote:
Zašto bi mi mijenjali (tvoje navodno povlačenje Ukopljaka je započelo 1. augusta 1993.) 1/4 G.Vakufa-Uskoplja za Konjic i Jablanicu, pošto smo Bugojno već bili osvojili?


Navodno a pocelo?!?!

Quote:
Doktore, za Bugojno su vođene krvave borbe.

Trajale su više dana, također je izgovoren ultiimatum za predaju Armij BiH sa hotela Kalin, a izgovorio ga je neko iz 1. Bojne.

HVO je razbijen, jedan dio se predao četnicima na Kupresu, a 1. bojna je okružena u hotelu Kalin - te im je dat kontra ultimatum koji su oni prihvatili.





Bugojno niste osvoili!
Niste ni u cem bili bolji il sposobni!
To borbi sto je bilo vodile se protiv momaka u Kalinu!
Borili su se do zadnjeg metka.. doslovno..

Inace, navedi mista i crte borbe u Bugojnu!


Je li u HVO racunas sve one ljude s vrecicama u rukama..

Quote:
Već su se bili desili zločini nad Bošnjacima Bugojna (Vrbanja-45 civila i na više lokacija na gradu gdje su prnalažena tijela (više desetaka) mrtvih civila), pa su se nakon toga desili zločini Armije BiH nad zarobljenim pripadnicima HVO-a iz 1.bojne o čemu se sve zna samo ne i gdje su tijela tih žrtava ratnog zločina.

Mi smo tijela naših žrtava u Vrbanji pronašli na mjestima zločina, pokopali ih te im sagradili spomenik koji se vidi odmah na izlazu iz Bugojna prema G.V.-U., a izgleda kao mala munara od džamije...



Lipo svakom sudit za sve zlocine pa ce se sve saznat!

Znas li ti sto vasi cekaju sa sudenjem za Vrbanju?!
Sta kriu, cega se boje?!

Quote:
U konačnici u odbrani Bugojna od četnika iz vremena savezništva, te u bošnjačko-hrvatskom ratu, uključujući ukupne žrtve Bošnjaka i Hrvata Bošnjaci imaju značajno veće i civilne i vojne žrtve u Bugojnu - tom simbolu hrvatskog stradanja od Bošnjaka.

Stoga te pitam i slijedeće Dr.Vito, ko je koga više pobio u Bugojnu i ko je branio Bugojno i od koga?



O kojem saveznistvi pricas- pa tad niste ni imali s cim bit saveznici?!
Koje su se to vase jedinice borile protiv cetnika?!
Cak smo vam i Prusac obranili dok ste pridavali Donji Vakuf!
A pridali ste ga tako sto ste pozvali JNA nek vas stiti!!
Mudar potez, nema sta..
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 20:40   #385


Lipo sam vam odgovaro na sva pitanja
pa bi bio red i na vama malo odgovarat
a ne samo sirit temu na sve strane!!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 21:04   #386
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post


Lipo sam vam odgovaro na sva pitanja
pa bi bio red i na vama malo odgovarat
a ne samo sirit temu na sve strane!!
O cemu ti pricaas, citavo vrijeme tvrdis nesto sto nema veze sa stvarnoscu i kada se pokaze da nisi u pravu samo nastavis po starom. Citavo vrijeme pricas nesto o Bugojnu i ponavljas kako nije bilo borbi i da su se samo borili u Hotelu Kalin iako sam nekoliko puta pokazao da su borbe trajale 10-ak dana , ustvari od 17 -28 jula 1993 i ti opet nastavljas po starom. I nije istina da se ceka sa sudzenjem za masakar u Vrbanji , ima vec osudzenika koji je priznao zlocine i sada je red i na druge , za to se ne brini :

Quote:
Pocelo razotkrivanje istine o zlocinackoj misiji HVO-a u Bugojnu

Svojim priznanjem Šakić je otvorio vrata za procesuiranje i ostalih zločinaca iz redova HVO-a koje će bugojansko naselje Vrbanja ''vječno'' pamtiti. Šakić je svojim priznanjem, barem se nadamo, otvorio vrata konačnom potvrđivanju istine da je HVO imao zločinačke planove i zločinačku misiju u Bugojnu, odnosno odbacivanju laži da su Hrvati protjerani iz Bugojna i da je nad njima vršen planski zločin.

Piše: Ezher Beganović


Sud BiH je krajem prošlog mjeseca izrekao presudu u predmetu Slavko Šakić, kojom je optuženi Šakić oglašen krivim za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, koje je počinio nad bugojanskim Bošnjacima. Sud BiH je nakon razmatranja i prihvatanja sporazuma o priznanju krivice osudio Slavka Šakića na kaznu zatvora u trajanju od 8 godina i 6 mjeseci. Ovo je ujedno prva, a nadamo se ne i posljednja, presuda za zločine HVO-a nad Bošnjacima u Bugojnu. Ova presuda ima posebnu važnost tim prije što je Šakić priznao da je počinio ratni zločin kao pripadnik zločinačke organizacije i zločinačkog projekta. Iako je riječ o monstrumu koji je ojadio mnoge bošnjačke porodice u Bugojnu, Sud BiH pustio je Šakića na slobodu do pravosnažnosti presude.


Izvršenje zločina


Slavko Šakić je sredinom mjeseca jula 1993. godine u naselju Vrbanja, općina Bugojno, zajedno sa drugim pripadnicima jedinice za posebne namjene ''Garavi'' HVO, učestvovao u lišenju slobode bošnjačkih civila sa šire regije Bugojna, koje su kasnije zatvorili u podrumske prostorije motela ''Akvarijum'' u Bugojnu gdje su ih mučili i ubijali. ''Uveče u prostorije logora motela ''Akvarijum'' ušao je bojovnik Slavko Šakić, u pratnji Ivice Vučka i još dvojice bojovnika. Izdvojili su Selmira Šehića, Abdulaha Bevrnju i još dvojicu Bošnjaka i počeli ih tući. Slavko Šakić je tu, pred ostalim zatočenicima, bajonetom htio zaklati Selmira Šehića, zarezao ga je malo, ali je upozoren da to ne radi tu. Nakon toga su svezali Selmira Šehića i odveli ga iz prostorije. Jedan od zatočenih Bošnjaka koji je, također, izveden u tom trenutku, vidio je da je Slavko Šakić ugurao Selmira Šehića u vozilo i odvezao se sam sa njim u vozilu ispred motela. Selmirovo tijelo kasnije je pronađeno izmasakrirano u Vrbasu, pored Kandijskog mosta.

Nakon odlaska pripadnika UNPROFOR-a, u prostoriju gdje su Bošnjaci bili zatočeni ušao je Slavko Šakić i započeo svoj posljednji zločinački pir. Logorašu Abdulahu Karabegu, koji je Šakiću bio nastavnik dok se školovao, naredio je da mu liže čizme, potom mu je udarcem noge razbio nos, a zatim naredio da poliže svoju krv sa prljavog patosa. Nakon toga sličan postupak ponovio je i na Abdulahu Bevrnji i još nekolicini zatočenih Bošnjaka. Tom je prilikom sve ''prozvane'' Bošnjake isprebijao, sve dok u prostorije nije ušlo nekoliko pripadnika HVO-a koji su ga izveli vani.

U tom vremenu vrlo često je iz Kandije dolazio bojovnik Slavko Šakić, koji se, prema pričanju mog oca, fizički iživljavao nad zatvorenicima. Također, otac mi je rekao da je Slavko Šakić u prisustvu svih zatvorenika rekao: 'Ja noćas moram nekoga zaklati.'

Tog istog dana, dakle 26. 07. 1993. godine, oko 22 sata, u zatvorske prostorije ušao je Slavko Šakić, a sa njim je bio i Željko Pavić. Šakić je nosio automat u ruci, a imao je pendrek. Kako je Basara ležao odmah do vrata, Slavko Šakić je počeo da ga šutira nogama, a zatim je Mehmeda Tankovića udario kundakom automata u predio glave, dok je Abdulaha Bevrnju udarao šakama i pendrekom.

Nakon toga Šakić je prozvao, odnosno pokazao na Sihanuka Karabega, Bahrudina Šeremeta, Selmira Šehića i jednog od Karagića, rekavši im da ustanu i da će ubiti nekog od njih četverice. Šakić je Željka Pavića poslao da donese žicu i sablju i kada je Pavić to donio, Šakić je žicom vezao ruke Selmiru Šehiću i izveo ga'', ovo su citati svjedočenja o zločinima Slavka Šakića koje prenosimo iz knjige ''Zločini u Vrbanji jula 1993.''


Pljuvanje pa lizanje


U nastavku prenosimo još nekoliko svjedočenja o zločinačkom iživljavanju Slavka Šakića nad bugojanskim Bošnjacima. ''Šakić sjeda na stolicu, u jednoj ruci drži pištolj, a u drugoj pendrek. Najprije je prozvao mene obrativši mi se riječima: 'Profesore, izađi', na šta sam mu odgovorio da nisam profesor nego bibliotekar. Šakić mi je naredio da legnem potrbuške na patos, a kad sam to uradio, rekao mi je da pružim desnu ruku na kojoj je ugasio cigaru, čik bacio na patos, a zatim mi naredio ga uzmem u usta i pojedem, što sam i učinio. Isti je nastavio sa psihičkim maltretiranjem i ponižavanjem mene kao čovjeka i ličnosti, naredivši mi da obližem njegove vojničke čizme i da poližem pljuvačku koju je prethodno ispljunuo na patos. Sve sam to morao da uradim. On me upitao da li sam polizao svaku kapljicu njegove pljuvačke'', svjedoči A. K. iz Vrbanje.

Ovo je samo dio svjedočenja o zločinima Slavka Šakića. Sva svjedočenja slažu se u jednom – da je on bio najveći monstrum koji je najviše tukao i mučio zarobljene Bošnjake u logoru ''Akvarijum''. Poznato je da je na kraju ubijeno oko desetak Bošnjaka, svi odreda koje je mučio Slavko Šakić. Svojim priznanjem Šakić je otvorio vrata za procesuiranje i ostalih zločinaca iz redova HVO-a koje će bugojansko naselje Vrbanja ''vječno'' pamtiti. Šakić je svojim priznanjem, barem se nadamo, otvorio vrata konačnom potvrđivanju istine da je HVO imao zločinačke planove i zločinačku misiju u Bugojnu, odnosno odbacivanju laži da su Hrvati protjerani iz Bugojna i da je nad njima vršen planski zločin.
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:50   #387
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
O cemu ti pricaas, citavo vrijeme tvrdis nesto sto nema veze sa stvarnoscu i kada se pokaze da nisi u pravu samo nastavis po starom. Citavo vrijeme pricas nesto o Bugojnu i ponavljas kako nije bilo borbi i da su se samo borili u Hotelu Kalin iako sam nekoliko puta pokazao da su borbe trajale 10-ak dana , ustvari od 17 -28 jula 1993 i ti opet nastavljas po starom. I nije istina da se ceka sa sudzenjem za masakar u Vrbanji , ima vec osudzenika koji je priznao zlocine i sada je red i na druge , za to se ne brini :



De pokazi jedan primir di si nesto dokazo!!!
Neki moj odgovor tebi si necim pobio!
Osim sirenja price na Bugojno, Travnik, Mostar..

Ako su bile planske borbe i HVO tio osvoit Bugojno
koje je, usput, od pocetka rata u BiH drzo u svoim rukama!
Tek kad je pocela podila BiH i Muslimani se naoruzali i postali Bosnjaci
tad je poceo kaos u kom je ABiH vrlo dobro znala sta triba priuizet i zauzet!
Od Hrvata, jer im povratak teritoria od Srba nie pao na pamet!!
E, posto Hrvati nisu nanili zla Bosnjacima odluceno je kako Hrvati gube suverenost
kako Bosjaci ne bi ostali sami i jos vise potpali pod uticaj extremnog islama!!

Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Doktore, ja stvarno nemam volje više sa tobom komunicirati u vezi teme G.Vakuf-Uskoplje, niti Bugojno.

Reci neku o kojoj nešto znaš pa ćemo ljudski pričati...

Nema smisla ovako.


Reko sam ih kolko oces.. samo se tebi ne svidjaju..
Niti jedno tvoje pitanje nisam zaobiso, a ti moje svako!
Cak si mi objavio Dzihad, meni i Papi..
Valjda u ime zadnjeg Dida, kog su smakeli Turci!

Te si prvi put na forumu opcenito pa ti onda dosta stalni forumski prica
pa ne volis ni Tursku ni AU, a onda odjednom mi sapces zasto obozavas Tursku..



Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 00:45   #388
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
Vidim da je OK na forumu da se neko naziva lazovom i kada se dokaze da je lazov bas onaj koji naziva druge a to se desava iz posta do posta i stranice do stranice...nema nikakvih sankcija prema onome koji vrijeda. Ja stojim iza mojih navoda i ovo sto sam postavio je dio JAVNE diskusije koje je vodio bivsi pripadnik HVO Travnik. I on se javljao bas na onom forumu gdje si bas ti aktivan i gdje koristis istu propagandu koju koristis ovdje i tamo ga nisi zvao lazovom i nisi ga opovrgavao ali mene ovdje vec nekoliko puta zoves lazovom iako sam dokazima opovrgao sve tvoje i ostale tvrdnje ( npr da je Armija zamrzla linije prema cetnicima u vrijeme sukoba sa dijelom HVO-a, da nije bilo napada cetnika na Bugojno u vrijeme sukoba , da nije bila dogovorena saradnja u Travniku sa cetnicima prije sukoba itd ).
O saradnji HVO-a i cetnika u Travniku javno pricaju bivsi pripadnici HVO i ja sam na ovom forumu citirao dio izjave jednog takvog pripadnika a koju je iznio na drugom forumu i poklapa se sa ostalim podacima a evo opet dio gdje kaze ko je prvi poceo sukob u Travniku :
sa sukobima se krenulo kad nam je najmanje odgovaralo i to možda slučajno možda i ne prva je zapucala jedna naša PPN postrojba iz VI nakon nekih čarki na Slimenima.. a sve nespremno..

P.S Cetnici su bojovnike poslije prelaska na Vlasic prvo prebacili na Manjacu gdje su opremljeni i onda u konvoju prema Varesu gdje su kao pripadnici HVO-a u sadejstvu sa cetnicima drzali polozaje prema Armiji BiH , da li je to ponasanje prema zarobljenicima ili prema saveznicima ?
Ne kontam ovo zamrzavanje linija? Covjece Boziji ti si nedokazan sto ides na onaj forum ako ti se ne svidja "nije da te tjeram al mrš" upetljao si se u svoje lazi pa ne znas gdje gonis naveo sam ti text o sleperima CAO KRAJINA u Zenici nisi komentarisao jer nisi znao sta da kazes. Isto tako nisi dokazao da je bilo napada od strane VRS na Bugojno za vrijeme teskih borbi za Uskoplje nego si bacio floskulu kao "ne mozemo ni mi imati saveznike na svakom mjestu u bilo koje vrijeme" i onda malo o Gorazdu,Zepcu,Maglaju bla,bla,bla ... pa si se prebacio na Vrbanju ,Prusac Topnicku podrsku VRS HVO-u itd izgubis sam sebe u svojim pricama. NISI DOKAZAO TKO JE POCEO SUKOBE U LD... nego si pricao bapske price koje nemaju utemeljenje ni u kakvim tocnim dogadjajima ... Pa si negdje za HVO Zenica trkeljao kao oni se kurcili ovo ono neku besmislicu si izvalio kao i inace ne da mi se listat tvoje postove jer nisi vrijedan toga. I uporno nam stavljas Dodika u pricu kao nama Dodik sada ovo ,dodik sada ono hallo jebote Dodik a i ti njega!!!. Djabe zazivas moderatore kad si b.o covjek malo dijete moze prokuzit da valjas besmislice. NISI KOMENTIRAO NI ONAJ BUVLJAK U TRAVNIKU KOJI STE IMALI SA SRBIMA. Svaki tvoj odgovor kad se nadjes u neprlici ide ovako "Hrvati u LD su sami krivi sto su zajebavali "... Ono ko je nama kriv a kukas za G.Vakuf itd....
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 02:00   #389
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post


De pokazi jedan primir di si nesto dokazo!!!
Neki moj odgovor tebi si necim pobio!
Osim sirenja price na Bugojno, Travnik, Mostar..

Ako su bile planske borbe i HVO tio osvoit Bugojno
koje je, usput, od pocetka rata u BiH drzo u svoim rukama!
Tek kad je pocela podila BiH i Muslimani se naoruzali i postali Bosnjaci
tad je poceo kaos u kom je ABiH vrlo dobro znala sta triba priuizet i zauzet!
Od Hrvata, jer im povratak teritoria od Srba nie pao na pamet!!
E, posto Hrvati nisu nanili zla Bosnjacima odluceno je kako Hrvati gube suverenost
kako Bosjaci ne bi ostali sami i jos vise potpali pod uticaj extremnog islama!!
Armija BiH nikada nije bila dobro naoružana.
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže:

Reko sam ih kolko oces.. samo se tebi ne svidjaju..
Niti jedno tvoje pitanje nisam zaobiso, a ti moje svako!
Cak si mi objavio Dzihad, meni i Papi..
Valjda u ime zadnjeg Dida, kog su smakeli Turci!

Te si prvi put na forumu opcenito pa ti onda dosta stalni forumski prica
pa ne volis ni Tursku ni AU, a onda odjednom mi sapces zasto obozavas Tursku..
Nikome ja nisam objavio nikakav džihad. Bošnjaci su samo tradicionalno sumnjičavi prema Vatikanu.

Što se tiče foruma, gledajući spektar tema ovdje - mogu sa sigurnošću reći da su neke teme prežvakane...a ovo sigurno nije jedini dobar forum.

Ja ne obožavam Tursku. Ali je sigurno ni ne mrzim. Kako mogu mrziti dio svog bića?

Što se tiče tvog pitanja u vezi ikavice i Bošnjaka, čitav Gornji Vrbas govori ikavsko-ščakavskim dijalektom.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 10.12.2010. at 15:17.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 02:16   #390
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Armija BiH nikada nije bila dobro naoružana.

Nikome ja nisam objavio nikakav džihad. Bošnjaci su samo tradicionalno sumnjičavi prema Vatikanu.

Što se tiče foruma, gledajući spektar tema ovdje - mogu sa sigurnošću reći da su neke teme prežvakane...a ovo sigurno nije jedini dobar forum.

Ja ne obožavam Tursku. Ali je sigurno ni ne mrzim. Kako mogu mrziti dio svog bića?

Što se tiče tvog pitanja u vezi ikavice i Bošnjaka, čitav Gornji Vrbas govori ikavsko-ščakavskim dijalektom.



Sta rec.. popio sam dva crvena zbog strpljiva odgovaranja..

Kako nisi objavio Dzihad kad si me poslo Papi kako bi mu to prinio..

Isto onako kako mrzis onaj drugi dio bica, ikavski, hrvatski..
Zezam se.. nisam od tebe trazio mrznju ni prema kome
samo si sam reko kako su ti isti i AU i Turska, pa si posli reko..



Jesi ti ikad prico s vrsnjakom, Hrvatom iz Uskoplja, o ratu?!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 09:58   #391
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Ne kontam ovo zamrzavanje linija? Covjece Boziji ti si nedokazan sto ides na onaj forum ako ti se ne svidja "nije da te tjeram al mrš" upetljao si se u svoje lazi pa ne znas gdje gonis naveo sam ti text o sleperima CAO KRAJINA u Zenici nisi komentarisao jer nisi znao sta da kazes. Isto tako nisi dokazao da je bilo napada od strane VRS na Bugojno za vrijeme teskih borbi za Uskoplje nego si bacio floskulu kao "ne mozemo ni mi imati saveznike na svakom mjestu u bilo koje vrijeme" i onda malo o Gorazdu,Zepcu,Maglaju bla,bla,bla ... pa si se prebacio na Vrbanju ,Prusac Topnicku podrsku VRS HVO-u itd izgubis sam sebe u svojim pricama. NISI DOKAZAO TKO JE POCEO SUKOBE U LD... nego si pricao bapske price koje nemaju utemeljenje ni u kakvim tocnim dogadjajima ... Pa si negdje za HVO Zenica trkeljao kao oni se kurcili ovo ono neku besmislicu si izvalio kao i inace ne da mi se listat tvoje postove jer nisi vrijedan toga. I uporno nam stavljas Dodika u pricu kao nama Dodik sada ovo ,dodik sada ono hallo jebote Dodik a i ti njega!!!. Djabe zazivas moderatore kad si b.o covjek malo dijete moze prokuzit da valjas besmislice. NISI KOMENTIRAO NI ONAJ BUVLJAK U TRAVNIKU KOJI STE IMALI SA SRBIMA. Svaki tvoj odgovor kad se nadjes u neprlici ide ovako "Hrvati u LD su sami krivi sto su zajebavali "... Ono ko je nama kriv a kukas za G.Vakuf itd....
1) Znaci po tebi je veca saradnja sa cetnicima ako se od njih kupi hrana nego ako se jedinice prebace kod njih sa oruzjem i onda u njihovim kamionima i autobusima prebaci u drugi grad gdje se linija cuva u saradnji sa njima Znaci prodavali hranu pa nisu bili neprijatelji ? Kao oni koji su prodavali zatrovanu hranu Bihacu, jel to ni oni nisu bili neprijatelji ? Onda su po tome HVO iz Viteza bili saveznici ABiH jer su prodavali oruzje i municiju opkoljenim Bosnjacima u Mahali . Malo cisterni bombi , malo klanja po Ahmicima ali i pored toga saveznici jer su prodavali municiju koja se koristila bas protiv tog HVO-a
2) Lijepo sam ti naveo citat bojovnika iz Travnika kako opisuje da je hVO prvi poceo sukobe koji su doveli da su izgubili grad, da je vec prije dogovrena evakuacija u slucaju da ne uspije zauzimanje grada, da su imali takticki bolje uslove itd i poslije si me nazvao lazovom pa me zanima da li i njega smatras takvim i sto mu to nisi rekao tada ?
3) Spominjao sam Gorazde, sarajevo, Maglaj, Olovo da dokazem da ovo sto tvrdite nije istina jer Armija nije imala zamrznute linije prema cetnicima i nije mogla ni teoretski a kamoli prakticno da sve svoje snage prebaci prema dijelu HVO-a koji je kopirao cetnicku ideologiju , metode i ciljeve , bas doslovno kao oni iz Knina. U vrijeme najvecih borbi ABiH je u borbe protiv cetnika na Igmanu slala svoje najbolje manevarske jedinice iz S. Bosne i ti tvrdis da cetnici nisu pomagali ? Navedi mi onda kada su jedinice HVO morale da prebace jedinice koje su bile u borbi sa ABIH da bi zaustavile cetnuicke napade ? Ili bilo jedan slucaj od oktobra 1992 - oktobra 1994 da su jedinice pod komandom Zagreba i Gruda bili u borbama protiv cetnika ?
4) Za Bugojno sam ti dao citat gdje " Hrvatski patriota " zahvaljuje za pomoc od cetnika i gdje priznaje kako je HVO prepustio jedan od najvaznijih polozaja u tom kraju. Ako nije napad kada artiljerijom ubijaju ljude , od vojnika pa do civila u gradu onda si ti na skroz pogresnom forumu.
5) Par puta sam pitao i niko da sada da odgovori:
Ako je dio HVO koji se borio pod uputama iz Zagreba i Gruda nije vec od oktobra 1992 bio u borbama sa cetnicima a Armija BiH je i te kako bila izlozena cetnicikim napadima : kome je odgovaralo da se ABiH dovede ne samo u sukobe sa jos jednim neprijateljem vec u uslove totalne blokade ?
6 ) Ja sam sve sve navode dokazao tacnim datumima, mjestima, citatima ljudi koji su bili tu ali sve sto takvi kao ti imate je tvrdnje zasnovane na ...cemu ? Seselj tvrdi kako je masakar na Ovcari organizovala Hrvatska tajna sluzba i za to ima " dokaze " u vidu svojim tvrdnji tj kopira se ista metodologija gdje je dovoljno da se nesto tvrdi da bi smatrali to kao istinu. Isto kao i @doktor Vito koji i pored cinjenica koje eam licno par puta napisao koliko su trajali sukobi ( a to je lahko provjeriti ne samo po Bugojnu vec i u javnim medijima ) tvrdi kako sukoba nije bilo ili da su bili samo oko Hotela Kalin itd-itd.

Zadnje uređivanje dzevadm93 : 10.12.2010. at 10:28.
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 10:43   #392
Žrtve Bugojna (vojnici i civili) prema IDC Sarajevo

U Istraživačko-dokumentacionom centru (IDC) u Sarajevu, nevladinoj organizaciji koja je nedavno okončala četverogodišnji posao na prikupljanju imena osoba koje su stradale u toku rata od 1992. do 1995. godine, registrovana su imena 789 osoba koje su poginule ili nestale iz Bugojna, od čega njih 461 u toku 1993, što je ujedno i godina sa najviše stradanja u ovom gradu. Samo u julu te godine stradale ili nestale su 303 osobe.

U ukupnom broju ubijenih i nestalih Bugojanaca, prema podacima IDC, je 427 Bošnjaka, 319 Hrvata, 39 Srba i četiri pripadnika ostalih naroda.

Ovo sam već bio postao, međutim opravdano sam dobio karton (10 negativnih poena) i nekoliko postova su mi izbrisani.

Ovaj post je veoma važan, a IDC je kredibilna institucija koja je sponzorisana organima vlasti hrvatskih općina i preduzeća izdala knjigu o ukuonim žrtvama Hrvata prema općinama koju ja posjedujem u e-obliku i koja kaže da je Uskoplje imalo nešto preko 100 žrtava od čega 2 civila.

http://www.bim.ba/bh/71/10/3589/
Na ovom linku porodice žrtava, Bošnjaka i Hrvata, traže pravdu.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 12:16   #393
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Mostar i Uskoplje imaju tu ne/sricu sto su podiljeni gradovi
mada je u Bugojnu najveci aparthejd, i to onaj pravi
jer su u Bugojnu Hrvati gradani ZADNJE klase
nemaju pravo ni na sta svoje, cak ni na skolu!


Vidis Rio, tesko je s nekim u zivo o tom i pricat
a ti nam ovde dodje silan i bezobrazan
falec svoje a tudje proklinjuc
iako ti je ovakvo sto jedina prilika za razminit misljenja!

Dzevade, nisu dokazi nikakvi citati nit izjave bez njiova izvora!
Ono sto je trajalo u Bugojnu 10 dana nie bio rat nit borbe
to je se samo Bugojno temeljito cistilo od Hrvata!
Jedine borbe i jesu bile oko Kalina i Ljubljanske banke!

Zasto bi ABiH vise izdrzala u Uskoplju od HVO u Bugojnu..
HVO Bugojno je bio najbrojnii i najopremljenii.

Citajte malo i transkripte vasih poglavica, ima tu svasta!
Kao sta sam primjetio ranije tvrdnje postaju dokazi a dokazi tvrdnje jer koliko vidim TI nemas nikakav dokaz,nisi naveo ni jednu cinjenicu vec samo tvrdis.
Borbe su se vodile od 17-28 jula 1993 i to je cinjenica. Borbe se nisu vodile samo oko Hotela Kalin i nije istina ni ono sto si tvrdio da su se borili tu do zadnjeg metka. Na tvoju zalost bojovnici nisu bili tako pozrtvovani i predali su se sa pozamasnim kolicinama municije i oruzja koje ide uz to.
Borbe su se vodile ne samo oko Hotela i u centru grada vec i u okolnima naseljima i polozajima koje je HVO imao mjesecima prije . Vidim da slabo poznajes Bugojno pa slobodno navrati i rsapitaj se sta je i kako bilo. Borbe su se vodile 11 dana i visilo je na koncu ko ce pobijediti. Tvoja tvrdnja da nije bilo borbi vec samo ciscenja BiH Hrvata nije istinita a dokazuje i sama cinjenica da je HVO izvrsio masakar u Vrbanji koji je trajao danima. Odkud masakar nad Bosnjackim civilima ako nije bilo borbi i ako je HVO odma na pocetku bio porazen ? Znao sam da ce se masakar negirati i zato sam i postavio listu sa imenima i zato sam postavio i podatke o priznanju jednog od tih krvnika i pored toga ti to negiras. I ne samo da te podatke negiras, @ROIBOSS ti je postavio podatak da je 1993 poginulo vise Bosnjaka nego BiH Hrvata u Bugojnu i ti opet tvrdis da su u Bugojnu samo BiH Hrvati proganjani ?
Cinjenica da je HVO Bugojno bio bolje naoruzan i opremljen nego ABiH U Gornjem Vakufu pokazuje koliko je bila lazna propaganda koja se sirila preko HTV kako " se samo HVO bori protiv cetnika a muslimani bjeze od prvog ispaljenog metka ". Bili su bahati , previse samouvjereni i to ih je kostalo jer kao sto sam ranije naveo : " Nije isto pljackati humanitarnu pomoc i boriti se ". Te dvije stvari su pomjesali bojovnici i zavrsilo je kako je zavrsilo. HV je imao ista iskustva se cetnicima u Hrvatskoj 1991 tako da nije prvi put da slabije naoruzani ali motivisaniji pobijede bahate i bolje naoruzane vojnike .

Sve sabrano vidi se da nema veze koliko puta se pokaze da nisi u pravu , da nema veze koliko se podataka i cinjenica postavi koje pokaze da nisi u pravu , ti opet nastavljas sa istim ponasanjem i ponavljanjem jednih te istih neistina pa se pitam ako to nije trolanje onda ne znam sta je ?
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 12:37   #394
Aparthejd Prozor 1 (tekst)

Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post
[CENTER][B][COLOR="DarkRed"]Mostar i Uskoplje imaju tu ne/sricu sto su podiljeni gradovi
mada je u Bugojnu najveci aparthejd, i to onaj pravi
Ja bih oduzeo tu kosu crtu (/) iz tvog gornjeg posta jer aparthejd može biti samo nesreća. Ne postoji način da jedni dugoročno profitiraju od nesreće drugih.

Kako objašnjavaš činjenicu da se u Bugojnu zločin u Vrbanji dogodio kao vremenski prethodan svim kasnijim zločinima Bošnjaka?
Da li ti je poznata činjenica da su upravo Prozoraci nakon egzodusa utočište našli upravo u Bugojnu, a oni su bili i te kako bijesni na Hrvate općenito, nakon zločina iz decembra 1992. godine u Prozoru.


Gledaj ovaj Aparthejd, mnogo je strašniji od Bugojanskog (ratni zločin, slučaj Prozor):
Prije rata na prostoru općine Prozor živjelo je 19.601 stanovnika, od toga: 62,3 % ili 12.213 Hrvata, 36,6 % ili 7.173 Bošnjaka, 0,2 % ili 49 Srba, 0,5 % ili 99 Jugoslovena i 0,4 % ili 67 drugih.
U Prozoru se Republika Bosna i Hercegovina nije priznavala kao država. Tadašnja valuta - BH dinari biva zabranjena, državna obilježja - zastava Republike Bosne i Hercegovine se cijepa, a ističu se obilježja susjedne države Republike Hrvatske. 27. i 28. augusta 1992. godine počinju prvi otvoreni napadi na Bošnjake u Prozoru. Nekolicina kuća i privatnih radnji u vlasništvu Bošnjaka biva demolirana. Bošnjaci iz Prozora tvrde da je to bilo organizovano. 19. oktobra 1992. godine trupe HVO-a i HV-a koncentrišu se oko samog grada čime, praktično, počinje okupacija Prozora iako u to vrijeme u gradu ima 80 % bošnjačkog stanovništva.

Kratko prije napada trupa HVO na jednom sastanku HDZ-a i bošnjačkih predstavnika traži se od Bošnjaka da priznaju ustroj tzv. Hrvatske Zajednice Herceg-Bosna i HVO. Ne čekajući odgovor Bošnjaka delegacija HDZ-a napušta pregovore i oni odlaze iz Prozora. Kratko nakon toga slijedi jako granatiranje grada. U napadu na Prozor učestvovale su brigade „Rama", „Kralj Tomislav", Tutine kažnjeničke jedinice, jedna tenkovska jedinica regularne HV sa 12 tenkova. Hrvatska vojska (HV) skršila je slabi otpor malobrojne Armije BiH i ulazi u Prozor. Bošnjačke kuće i trgovine bivaju opljačkane, a zatim popaljene. Pored Prozora još 18 sela sa isključivo bošnjačkim stanovništvom je opljačkano i spaljeno, a tri sela djelimično. Džamije u selima Lizoperci, Grevići, Klek, Here potpuno su uništene granatama.
Nakon okupacije grada ostaje još uvijek 4.000 Bošnjaka koji nemaju kuda. Oni žive u svakodnevnom strahu, trpeći neprekidni teror mnogih Hrvata. Ovi ljudi nemaju nikakva prava, uvodi se sistem apartheida i bespravlja. U Prozorskoj pošti, na primjer, tada je bila postavljena ploča sa natpisom: „Zabranjeno za Muslimane!" U Prozoru je ubijeno 300 Bošnjaka dok su dokazana i silovanja više od 50 žena i djevojaka i 16 djevojčica. Teror je nastavljen odvođenjem muškaraca u logore u srednjoškolskom centru u Prozoru, u atomskom skladištu „Unis", u selu Rumbovci i u Društvenom domu Prozor. Zatočenici ovih logora kasnije se prebacuju u logor Dretelj kod Čapljine. Pored ovih logora mnoge žrtve su bile zatvarane i držane u kućama. Takav slučaj bio je sa selima oko Prozora: Pograđe, Gračac, u kojima su žene držane u više od 20 dana, a zatim, poput stoke, potrpane u kamione i protjerane u pravcu Jablanice.
28. augusta 1993. godine definitivno se progoni preostalih 3.500 stanovnika koji u velikoj koloni i poslije dugog pješačenja stižu na slobodnu teritoriju Jablanice.
Kod Prozora je pronađena i masovna grobnica sa nazivom Lapsunj. Ekshumacija je izvršena 23. septembra 1998. godine. U ovoj i okolnim grobnicama ukupno je pronađeno 78 posmrtnih ostataka muškaraca i žena. Do otkopavanja ove masovne grobnice oni su bili evidentirani kao nestali u periodu od 28. do 31. jula 1993. godine. Svi su poubijani od strane pripadnika HVO-a.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 12:44   #395
Aparthejd Prozor 2 (spisak eshumiranih žrtava iz masovnih grobnica)

Spisak žrtava ekshumiranih iz masovnih grobnica iz okoline Prozora
Lapsunj, masovna grobnica otkopana 23. septembra 1998. godine
1. Pilav (Ibro) Ismet, rođen 10. 05. 1961. godine, ubijen 31. 07. 1993. („živi štit" na Crnom Vrhu)
2. Hadžibegović (Safet) Fahrija, rođen 25. 11. 1955. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
3. Hadžić (Đulaga) Samir, rođen 28.01.1965. godine, ubijen 31.07.1993.(živi štit Crni Vrh)
4. Pračić (Osman) Muharem, rođen 01.02.1962. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
5. Grcić (Hamo) Zijad, rođen 20.01.1975. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
6. Trtić (Ahmet) Abdulah, rođen 10.08.1957. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
7. Šabić (Alija) Edin, rođen 14.04.1972. godine, ubijen 31.07.1993.(živi štit Crni Vrh)
8. Ugarak (Juso) Zajko, rođen 14.11.1954. godine, ubijen 31.07.1993.(živi štit Crni Vrh)
9. Berić (Huso) Ismet, rođen 10.11.1958. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
10. Letica (Mustafa) Ramiz, rođen 01.01.1965. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
11. Agić (Bajro) Džafer, rođen 12.12.1957. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
12. Pilav (Idriz) Omer, rođen 01.02.1956. godine , ubijen 31.07.1993.
13. Pilav (Alija) Hasan, rođen 20.04.1967. godine, ubijen 24.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
14. Osmić (Dervo) Enver, rođen 24.09.1974. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
15. Purgić (Ibro) Selim, rođen 16.06.1965. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
16. Pilav (Ibro) Hazim, rođen 23.10.1951. godine , ubijen 12.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
17. Munikoza (Mustafa) Ibro, rođen 13.06.1943. godine, ubijen 31.07.1993. (živi štit Crni Vrh)
18. N.N (nije identifikovan)
19. N.N. (nije identifikovan)
20. N.N. (nije identifikovan)
21. N.N. (nije identifikovan)
Lapsunj – Dolac, masovna grobnica otkopana 24.09.1998. godine
1. Pilav (Hašim) Šemsa, rođena 20.03.1956. godine, ubijena 31.07.1993.
2. Pilav (Ramo) Haris, rođen 06.12.1992. godine, ubijen 31.07.1993.
Gornja Slatina
1. Husrep (Osman) Osman, rođen 1924. godine, ubijen 1993. godine
Harem Mahala, otkopana 25.09.1998. godine
1. Konjarić (Muharem) Elvedin, rođen 06.06.1978. godine, ubijen 10.10.1993.
2. Mustafić (Dervo) Muamer, rođen 25.03.1975. godine, ubijen 30.08.1993.
3. Husić (Esad) Elvin, rođen 17.06.1975. godine, ubijen 03.08.1993.
4. Zukanović (Osman) Omer, rođen 1935. godine, ubijen 23.10.1993.
5. Kovačević Safa, ubijena 1992.
6. Topalović (Meho) Selma, rođena 1969. godine, ubijena 23.10.1992.
7. Kovačević (Smajo) Huso, rođen 04.10.1956. godine, ubijen 23.10.1993.
8. Pupo (Ibro) Jasmin, rođen 24.02.1973. godine, ubijen u julu 1993.
9. Vugdalić (Rašid) Šerif, rođen 02.11.1971. godine, ubijen 15.08.1993.
10. N.N. (nije identifikovan)
Harem Pograđe
1. Ermić (Mulo) Muharem, rođen 22.11.1922. godine, ubijen 31.08.1993.
2. Grčić (Osman) Fatima, rođena 1955. godine, ubijena 23.10.1992.
3. Grčić (Spaho) Fazlo, rođen 24.07.1953. godine, ubijen 16.09.1993.
Skrobučani, grobnica otkopana 29.09.1998. godine
1. Motika (Avdo) Namka, rođena 1937. godine, ubijena 14.05.1993.
2. Motika (Bećir) Osman, rođen 1936. godine, ubijen 14.05.1993.
3. Garazlić (Redžo) Mustafa, rođen 30.01.1931. godine, ubijen 14.05.1993.
4. Garazlić (Bećir) Talija, rođena 1923. godine, ubijena 14.05.1993.
5. Bećirović (Mumin) Zulfo, rođen 1927. godine, ubijen 17.04.1993.
6. Bećirović (Mumin) Bećir, rođen 1931. godine, ubijen 14.04.1993.
7. Bećirović (Mumin) Đuzel, rođen 1929. godine, ubijen 14.04.1993.
8. Ramić (Huso) Ajka, rođena 12.07.1931. godine, ubijena 14.04.1993.
9. Demirović (Mustafa) Fata, rođena 1951. godine, ubijena 08.08.1993.
10. Polić Selim, rođen 1932. godine, ubijen 23.10.1992.
Klek, grobnica otkopana 01.10.1998. godine
1. Marić (Osman) Šerif, rođen 1932. godine, ubijen 02.05.1993.
2. Marić (Mustafa) Fatima, rođena 1931. godine, ubijena 18.05.1993.
3. Afrađan (Redžo) Džemka, ubijena u maju 1993.
4. Karađuz (Mehmed) Bajro, rođen 05.04.1964. godine, ubijen u maju 1993.
5. Marić (Avdo) Dudija, rođena 1905. godine, ubijena 29.06.1993.
6. Marić (Redžo) Himzo, rođen 05.10.1946. godine, ubijen u maju 1993.
7. Karađuz (Ibro) Šaban, rođen 1943. godine, ubijen u maju 1993.
8. Marić (Salko) Halil, rođen 1908. godine, ubijen u maju 1993.
9. Kovačević (Mustafa) Mustafa, rođen 16.04.1940. godine, ubijen u maju 1993.
10. Šehić (Ahmet) Ekrem, rođen 1957. godine, ubijen 27.08.1993.
11. Karađuz (Zahir) Ibro, rođen 1919. godine, ubijen 25.07.1993.
12. Karađuz (Zahir) Adem, rođen 1933.godine, ubijen 25.07.1993.
13. Marić (Šaćir) Munira, rođena 21.03.1934. godine, ubijena 25.07.1993.
14. Ramić (Juso) Ibrahim, rođen 19.11.1932. godine, ubijen u julu 1993.
Heldovi, grobnica otkopana 16.10.1998. godine
1. Malanović (Šerif) Redžiba, rođena 1954. godine, ubijena 28.07.1993.
2. Malanović (Ibro) Redžo, rođen 1923. godine, ubijen 28.07.1993.
3. Malanović (Mujo) Šerifa, rođena 17.09.1932. godine, ubijena 28.07.1993.
4. Malanović (Adem) Munira, rođena 1946. godine, ubijena 28.07.1993.
5. Hamić (Jusuf) Đuzel, rođen 1922. godine, ubijen 08.07.1993.
6. Hamić (Avdo) Humija, ubijena 08.07.1993.
7. Smailović (Bećir) Ibrahim, rođen 1951. godine, ubijen 30.07.1993.
8. Husić (Avdo) Suljo, rođen 1934. godine, ubijen 30.07.1993.
9. Masnica (Smajo) Arif, rođen 1925. godine, ubijen 18.07.1993.
10. Masnica (Adem) Mustafa, rođen 1929. godine, ubijen 18.07.1993.
11. Kovačević (Mujo) Bajro, rođen 07.07.1910. godine, nestao 12.07.1993.
Orašac, grobnica otkopana 22.10.1998. godine
1. Pračić Hata, rođena 1913. godine, ubijena 08.07.1993.
2. Pračić (Ibro) Safet, rođen 20.04.1969. godine, ubijen 08.07.1993.
3. Bektaš (Ibro) Hanka, rođena 1926. godine, ubijena 01.09.1993.
4. Malanović (Đulaga) Fata, rođena 1909. godine, ubijena 28.07.1993.
5. Malanović (Omer) Esma, rođena 1927. godine, ubijena 28.07.1993.
6. Bećirović (Mujo) Ibro, rođen 12.12.1959. godine, ubijen 13.06.1993.
7. Čiča (Šerif) Ibro, rođen 1967. godine, ubijen 17.07.1993.
Paroš – Bećirevića Harem, otkopavanje 29.09.1998. godine
1. Bećirović (Mumin) Zulfo, rođen 04.01.1921. godine u Paroši, ubijen 17.04.1993.
2. Bećirović (Mumin) Bećir, rođen 06.03.1931. godine u Paroši, ubijen 17.04.1993.
3. Bećirović (Mumin) Đuzel, rođen 02.06.1928. god u Paroši, ubijen maja 1993.
Donji Kranjčići, otkopavanje 19.10.1998. godine
1. Kovačević (Mujo) Redžiba, rođena 15.11.1944. godine u Heldovima
2. Kovačević (Mujo) Bajro, rođen 02.07.1910. godine u Kranjčićima
Čelice, otkopavanje 19.10.1998. godine
1. Masnica (Smajo) Arif, rođen 18.05.1920. godine u Čelicama, ubijen 18.07.1993.
2. Masnica (Adem) Mustafa, rođen 15.05.1929. godine u Čelicama, ubijen 18.07.1993.
Tolovac, otkopavanje 05.11.1998. godine
1. Munikoza (Bajro) Šaban, rođen 06.01.1970. godine u Skrobučanima, ubijen 22.07.1993.
2. N.N. (žensko), nije identifikovana
Varvara, otkopavanje 22.10.1998. godine
1. Bektaš (Ibro) Hanka, rođena 1916. godine u Družinovićima, ubijena 1993.
Paroš – Ramića Harem
1. Ramić (Huso) Ajka, rođena 12.07.1931. godine u Paroši, ubijena 17.04.1993.
Harem - Gorica, otkopavanje 29.09.1998. godine
1. Demirović (Mustafa) Fata, rođena 08.03.1951. godine u Skrobučanima, ubijena 08.08.1993.
Prajin, otkopavanje 04.11.1998. godine
1. Selimović (Ibro) Mujo, rođen 11.07.1933. godine u Skrobučanima, ubijen 19.07.1993.
2. Selimović (Mujo) Selim, rođen 12.01.1950. godine u Skrobučanima, ubijen 19.07.1993.
3. Selimović (Selim) Omer, rođen 09.01.1930. godine u Skrobučanima, ubijen 19.07.1993.
Harem - Paljike, otkopavanje 09.10.1998. godine
1. Polić (Juso) Selim, rođen 17.04.1931. godine u Prozoru, ubijen 23.10.1992.
Uzdol – Zalijača, otkopavanje 26.10.1998. godine
1. Bećirović (Mujo) Ibro, ro|en 20.12.1959. godine u Lugu, ubijen 13.06.1993.
2. Čiča (Šerif) Ibro, ro|en 24.08.1961. godine u Lugu, ubijen u junu 1993.
Parcani
1. Hamšić (Jusuf) Đuzel, rođen 27.05.1922. godine u Parcanima, ubijen 08.07.1993. godine
2. Hamšić (Avdo) Humija, rođena 01.03.1928. godine u Parcanima, ubijena 08.07.1993. godine
3. Smailović (Bećir) Ibrahim, rođen 15.01.1951. godine u Parcanima, ubijen 30.07.1993. godine
4. Husić (Avdo) Suljo, rođen 08.01.1934. godine u Parcanima, ubijen 30.07.1993.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 12:47   #396
Aparthejd Prozor 3 (spisak nestalih žrtava 1-100)

Spisak nestalih osoba iz Prozora
1. Plečić (Ibro) Emin, nestao 02.07.1993. godine – Borovnica, rođen 08.01.1953. u Borovnicama, Prozor
2. Zukić (Meho) Zijo, nestao 13.09.1993. godine – Crni Vrh, rođen 26.09.1956. u Kralupinama, Konjic
3. Letica (Mustafa) Ramiz, nestao 31.07.1993. godine – Donji Višnjani, rođen 01.01.1965. u Donjim Višnjanima
4. Letica (Ibro) Rasim, nestao 31.07.1993. godine – Donji Višnjani, rođen 25.01.1963. u Donjim Višnjanima
5. Konjarić (Muharem) Elvedin, nestao 28.08.1993. godine – Donji Višnjani, rođen 06.06.1978. u Donjim Višnjanima, Prozor
6. Grcić (Hamo) Zijad, nestao 11.07.1993. godine – Duge, rođen 1975. u Dugim, Prozor
7. Hadžibegović (Safet) Fahrija, nestao 29.07.1993. godine – Duge, rođen 24.11.1955. u Kopčićima, Bugojno
8. Trtić (Ahmet) Abdulah, nestao 30.07.1993. godine – Duge, rođen 10.08.1957. u Dugim, Prozor
9. Logo (Mehmed) Dževad, nestao 31.07.1993. godine – Duge, rođen 01.01.1967. u Gackom
10. Jašarević (Zulfo) Zlata, nestala 17.08.1993. godine – Duge, rođena 1960. u Voljevcu, Gornji Vakuf
11. Emrić (Mulo) Muharem, nestao 30.08.1993. godine – Gmici, rođen 02.11.1922. u Gmicima, Prozor
12. Plavuškić (Juso) Fejzo, nestao 19.04.1993. godine – Gorica, rođen 25.11.1958. u Kranjčićima, Prozor
13. Korman (Mujo Topić) Mejra, nestala 15.05.1993. godine – Here, rođena 12.08.1943. u Borovoj Ravni, Gornji Vakuf
14. Hodžić (Ahmet Kurić) Hata, nestala 25.07.1993. godine – Klek, rođena 1935. u Slatini, Jablanica
15. Hodžić (Mustafa) Osman, nestao 25.07.1993. godine – Klek, rođen 1935. u Kleku, Prozor
16. Karađuz (Zahir) Adem, nestao 27.07.1993. godine – Klek, rođen 1933. u Kleku, Prozor
17. Karađuz (Zahir) Ibro, nestao 27.07.1993. godine – Klek, rođen 1922. u Kleku, Prozor
18. Kovačević (Mustafa) Mustafa, nestao 27.07.1993. godine – Klek, rođen 16.04.1940. u Kleku, Prozor
19. Duvnjak (Huso) Omer, nestao u junu 1993. godine – Kovačevo Polje, rođen 1952. u Kovačevom Polju, Prozor
20. Duvnjak (Mujo) Hasan, nestao 08.07.1993. godine – Kovačevo Polje, rođen 25.05.1957. u Kovačevom Polju, Prozor
21. Duvnjak (Mujo) Izet, nestao 13.07.1993. godine – Kovačevo Polje, rođen 15.04.1962. u Kovačevom Polju, Prozor
22. Terzić (Sadik) Kerim, nestao 28.08.1993. godine – Kovačevo Polje, rođen 13.09.1966. u Bugojnu
23. Agić (Bajro) Džafer, nestao 31.07.1993. godine – Kučani, rođen 09.11.1957. u Prozoru
24. Agić (Ismet) Mehmed, nestao 31.07.1993. godine – Kučani, rođen 22.01.1971. u Kučanima, Prozor
25. Pilav (Ibro) Hazim, nestao 12.07.1993. godine – Lapsunj, rođen 23.10.1951. u Lapsunju, Prozor
26. Pilav (Alija) Husein, nestao 24.07.1994. godine – Lapsunj, rođen 20.04.1967. u Lapsunju, Prozor
27. Pilav (Bajro) Ibro, nestao 24.07.1993. godine – Lapsunj, rođen 10.01.1969. u Lapsunju, Prozor
28. Pilav (Hasan) Bajro, nestao 28.08.1993. godine – Lapsunj, rođen 09.04.1939. u Lapsunju, Prozor
29. Selimović (Meho) Enes, nestao 03.07.1993. godine – Lug, rođen 05.08.1970. u Skrobučanima, Prozor
30. Selimović (Ismet) Salem, nestao 04.07.1993. godine – Lug, rođen 25.11.1967. u Lugu, Prozor
31. Osmić (Dervo) Enver, nestao 07.07.1993. godine – Lug, rođen 04.09.1974. u Lugu, Prozor
32. Grbeš (Ivan) Marko, nestao 28.05.1993. godine – Orašac, rođen 06.01.1989. u Orašcu, Prozor
33. Ugarak (Juso) Zajko, nestao 30.07.1993. godine – Orašac, rođen 14.11.1952. u Orašcu, Prozor
34. Pravčić (Osman) Muharem, nestao 30.07.1995 godine – Orašac, rođen 01.02.1962. u Orašcu, Prozor
35. Hadžić (Alija) Ferid, nestao 30.07.1993. godine – Paljike, rođen 15.01.1923. u Prozoru
36. Omanović (Salko) Ibrahim, nestao 23.10.1992. godine – Prozor, rođen 1924. u Prozoru
37. Klico Naza, nestala 28.03.1993. godine – Prozor, rođena 1907. u Duvnu
38. Omanović (Mehmed) Edis, nestao 10.07.1993. godine – Prozor, rođen 30.07.1968. u Mostaru
39. Bećirević (Edhem) Emir, nestao 15.07.1993. godine – Prozor, rođen 18.01.1948. u Bosanskoj Gradišci
40. Imamović (Habib) Smail, nestao 15.07.1993. godine – Prozor, rođen 23.11.1954. u Gunjičićima, Pljevlja
41. Munikoza (Mustafa) Bajro, nestao 15.07.1993. godine – Prozor, rođen 12.12.1932. u Skrobučanima
42. Šabić (Dervo) Mujo, nestao 15.07.1993. godine – Prozor, rođen 20.06.1957. u Gornjim Višnjanima, Prozor
43. Pilav (Alija) Osman, nestao 28.07.1993. godine – Prozor, rođen 1967. godine u Lapsunju, Prozor
44. Brkić (Hasan) Numo, nestao 29.07.1993. godine – Prozor, rođen 08.03.1930. u Paljikama, Prozor
45. Čolić (Ibro) Jusuf, nestao 29.07.1993. godine – Prozor, rođen 09.02.1955. u Proslapu, Prozor
46. Pilav (Salkan) Alija, nestao 29.07.1993. godine – Prozor, rođen 1928. u Lapsunju, Prozor
47. Pilav (Alija) Sulejman, nestao 29.07.1993. godine – Prozor, rođen 1960. u Lapsunju, Prozor
48. Zaimović (Fahrudin) Armin, nestao 29.07.1993. godine – Prozor, rođen 15.04.1975. u Jajcu
49. Berić (Huso) Ismet, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 10.11.1958. u Lapsunju, Prozor
50. Hadžić (Đulaga) Samir, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 28.01.1965. u Jablanici
51. Kmetaš (Zlatif) Bećir, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 19.09.1965. u Družinovićima, Prozor
52. Pilav (Ibro) Ismet, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 10.05.1961. u Lapsunju, Prozor
53. Pilav (Idriz) Omer, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 02.01.1956. u Lapsunju, Prozor
54. Purgić (Ibro) Selim, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 14.06.1965. u Lugu, Prozor
55. Šabić (Alija) Edin, nestao 31.07.1993. godine – Prozor, rođen 14.11.1972. u Mostaru
56. Husić (Esad) Ervin, nestao u augustu 1993. godine – Prozor, rođen 17.06.1975. u Mostaru
57. Bećirović (Arif) Ibrahim, nestao 01.08.1993. godine – Prozor, rođen 01.09.1934. u Parošu, Prozor
58. Grcić (Ejub) Munib, nestao 02.08.1993. godine – Prozor, rođen 07.07.1935. u Prozoru
59. Hačimić (Osman) Fatima, nestala 02.08.1993. godine – Prozor, rođena 1940. u Hačimićima, Prozor
60. Hačimić (Mujo) Osman, nestao 02.08.1993. godine – Prozor, rođen 1927. u Hačimićima, Prozor
61. Salković (Husnija) Omer, nestao 02.08.1993. godine – Prozor, rođen 05.03.1936. u Skoplju
62. Subašić Mirza, nestao 02.08.1993. godine – Prozor, rođen 26.09.1966. u Mostaru
63. Bajrić (Avdo) Osman, nestao 03.08.1993. godine – Prozor, rođen 01.11.1935. u Rumbocima, Prozor
64. Berić (Alija) Vahid, nestao 03.08.1993. godine – Prozor, rođen 05.01.1965. u Lapsunju, Prozor
65. Čiča (Šerif) Šefik, nestao 03.08.1993. godine – Prozor, rođen 14.10.1955. u Lugu, Prozor
66. Bećirović (Mujo) Ibro, nestao 08.08.1993. godine – Prozor, rođen 20.12.1959. u Lugu, Prozor
67. Mustafić (Dervo) Muamer, nestao 20.08.1993. godine – Prozor, rođen 25.03.1975. u Mostaru
68. Šabić (Avdo) Emir, nestao 27.08.1993. godine – Prozor, rođen 30.03.1969. u Mostaru
69. Imamović (Sulejman) Numo, nestao 28.08.1993. godine – Prozor, rođen 14.10.1943. u Šćipama, Prozor
70. Purgić (Mujo) Omer, nestao 31.08.1993. – Prozor, rođen 17.05.1941. u Lugu, Prozor
71. Hodžić (Mustafa) Ahmet, nestao 01.09.1993. godine – Prozor, rođen 1942. u Kleku, Prozor
72. Hrinić (Meho) Haso, nestao 01.09.1993. godine – Prozor, rođen 02.03.1951. u Prozoru
73. Alibegović (Hamdo) Abdulah, nestao 03.09.1993. godine – Prozor, rođen 1937. u Prozoru
74. Manjušak (Muho) Munib, nestao 25.10.1993. godine – Putnik (Prozor), rođen 04.11.1962. u Varvarama, Prozor
75. Sefer (Osman) Safet, nestao 15.11.1992. godine – Ramsko Jezero, rođen 16.01.1971. u Ravnicama, Prozor
76. Grcić (Mehmed) Nijaz, nestao 18.06.1993. godine – Skrobučani, rođen 22.01.1973. u Skrobučanima, Prozor
77. Zečić (Hasan) Hazim, nestao 29.05.1995. godine – Tranjina, rođen 03.01.1958. u Kovačevom Polju, Prozor
78. Bektaš (Muho) Salko, nestao 28.08.1993. godine – Ustire, rođen 20.11.1939. u Varvarama, Prozor
79. Čorbo (Ibro) Hamo, nestao 14.09.1993. godine – Uzdol, rođen 17.05.1967. u Jeleču, Foča
80. Hero (Hamdo) Hamed, nestao 14.09.1993. godine – Uzdol, rođen 16.11.1966. u Herama, Prozor
81. Hero (Ćamo) Mehmed, nestao 14.09.1993. godine – Uzdol, rođen 26.11.1959. u Herama, Prozor
82. Letica (Ibro) Muharem, nestao 14.09.1993. godine – Uzdol, rođen 10.01.1957. u Donjim Višnjanima
83. Bektaš (Đulaga) Ramiz, nestao 15.11.1992. godine – Varvara, rođen 15.05.1969. u Varvarama, Prozor
84. Gorančić (Ibro) Mirsad, nestao 15.11.1992. godine – Varvara, rođen 1965. u Skrobučanima, Prozor
85. Vugdalić (Hamdo) Mirsad, nestao 15.11.1992. godine – Varvara, rođen 01.04.1969. u Varvarama, Prozor
86. Bektaš (Ibro Ravnjak) Hanka, nestala 01.09.1993. godine – Varvara, rođena 1926. u Družinovićima, Prozor
87. Smajlović (Bećir) Ibro, nestao u aprilu 1993. godine – Džalte (Prozor), rođen 1950. u Parcanima, Prozor
88. Suvarić (Ibrahim) Sabduselam, nestao u aprilu 1993. godine – Džalte (Prozor), rođen 1957. u Parcanima, Prozor
89. Husić (Salko) Safet, nestao u aprilu 1993. godine – Džalte (Prozor), rođen 1958. u Parcanima, Prozor
90. Berić (Ibro) Mustafa, nestao u julu 1993. godine – Vatrogasni Dom Prozor, rođen 1953. u Lapsunju, Prozor
91. Čiča (Šerif) Ibro, nestao u julu 1993. godine – Uzdol, rođen 1967. godine u Lugu – Prozor
92. Berić (Huso) Ismet, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1965. u Lapsunju, Prozor
93. Letica (Ibro) Ramiz, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1970. u Višnjanima, Prozor
94. Munikoza (Mustafa) Ibro, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1943. u Skrobučanima, Prozor
95. Pilav (Ibro) Azem, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1957. u Lapsunju, Prozor
96. Pilav (Alija) Huso, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1969. u Lapsunju, Prozor
97. Šabić (Dervo) Mujo, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1957. u Prozoru
98. Trtić (Ahmo) Abdulah, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1960. u Dugim, Prozor
99. Pilav (Alija) Juso, nestao 31.07.1993. godine – Crni Vrh, rođen 1968. u Lapsunju, Prozor
100. Pilav (Omer) Ibro, nestao 08.08.1993. godine – Duška Kosa, rođen 1969. u Lapsunju, Prozor
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 12:48   #397
Aparthejd Prozor 4 (spisak nestalih žrtava 101-144 + tekst)

101. Pilav (Meho) Mirsad, nestao 08.08.1993. godine – Duška Kosa, rođen 1962. u
Lugu, Prozor
102. Ramić (Juso) Ibrahim, nestao u augustu 1993. godine – Srednjoškolski Centar
Prozor, rođen 1932. u Parošu, Prozor
103. Pozder (Mujo) Nazif, nestao u augustu 1993. godine – Srednjoškolski Centar
Prozor, rođen 1917. u Ustirama, Prozor
104. Pupo (Ibro) Jasim, nestao u agustu 1993. godine – Prozor, rođen 1973.u Gorici,
Prozor
105. Delalić Munib, nestao u augustu 1993. godine – Prozor, izbjeglica iz Gackog
106. Vugdalić (Rašid) Šerif, nestao 15.08.1993. godine – Prozor, rođen 1971. u
Varvarama, Prozor
107. Husić (Mustafa) Akif, nestao 28.08.1993. godine – Ustirani, rođen 1913. u
Parcanima, Prozor
108. Hačimić (Meho) Fata, nestala 28.08.1993. godine – Ustirani, rođena 1928. u
Ribcima, Prozor
109. Karađuz (Ibro) Hazim, nestao u oktobru 1993. godine – Hum, rođen 1954. u
Kleku, Prozor
110. Sabitović (Numo) Džemal, nestao u novembru 1993. godine – Bijelo Polje
(Mostar), rođen 1954. u Dugama, Prozor
111. Agić (Mujo) Bajro, nestao 16.08.1993. godine – Prozor, rođen 1936. godine u
Kučanima, Prozor
112. Šljivo (Đulaga) Sadik, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1975. u
Skrobučanima Prozor
113. Muminović (Numo) Mehmed, nestao u augustu 1993. godine – Duvna Lipa, rođen
1953. u Prozoru
114. Bačvan (Orhan) Zuhdija, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1957. u
Varvarama, Prozor
115. Bašinac (Ismet) Atif, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen u Varvarama,
Prozor
116. Sefer (Meho) Huso, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen u Gračacu
117. Bešić (Ibro) Halil, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen u Prozoru
118. Gazić (Huso) Senad, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1967. u Prozoru
119. Gudić (Hamza) Zejnil, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1973. u
Prozoru
119. Hodžić (Osman) Mevludin, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1960. u
Drinu, Proslav
120. Huseinović (Ibro) Adnan, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1970.
121. Hačimić (Mustafa) Suljo, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1976. u
Ribcima, Prozor
122. Husić (Vejsil) Salko, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1974. u
Parcanima, Prozor
123. Hodžić (Džemal) Ekrem, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen u Prozoru
124. Hodžić (Džemal) Sulejman, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1945. u
Prozoru
125. Prustić (Ćazim) Džemaludin, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen u
Zenici
126. Junuzović Mehmed, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1968. u
Kovačevom Polju, Prozor
127. Kovačević (Ferid) Fikret, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1967. u
Parošu, Prozor
128. Kovačević (Himzo) Ahmet, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen u
Kranj~i}ima, Prozor
129. Manjušak (Hasan) Azem, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen
1949. u Varvarama, Prozor
130. Manjušak (Hasan) Latif, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1948. u
Varvarama, Prozor
131. Manjušak (Haso) Hasan, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1971. u
Varvarama, Prozor
132. Mešan (Avdo) Đulaga, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1950. u
Kupresu
133. Okanović (Zulo) Hasica, nestao aprila 1993. godine - koncentracioni logor Prozor,
rođen 1970. u Prozoru
134. Pračić (Ibro) Mujo, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1961. u Urošcu,
Prozor
135. Sultić (Bibo) Sado, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen u Konjicu
136. Šabić (Ibro) Salih, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1964. u Ribcima,
Prozor
137. Šero (Rasim) Nihad, nestao aprila 1993. godine - koncentracioni logor Prozor,
rođen 1964. - Ripci, Prozor
138. Ugorak (Šaćir) Valudin, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen u
Varvarama, Prozor
139. Bečić Ismet, nestao u aprilu 1993. godine – Prozor, rođen 1973.
140. Manjušak Asim, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1971. u Varvarama,
Prozor
141. Bajrić Enver, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1962.godine u Gračacu,
Prozor
142. Bajrić (Adem) Muharem, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen u Lugu,
Prozor
143. Čiča (Šerif) Ibro, nestao jula 1993. - Uzdol, rođen 1967. – Lug, Prozor
144. Suvarić Fehim, nestao u aprilu 1993.godine – Prozor, rođen 1957.godine u Parcanima, Prozor



Od 7.173 prijeratnih bošnjačkih stanovnika u Prozoru danas živi njih samo oko 100. Oni Hrvatima služe kao stručnjaci za profesije koje im nedostaju. Prozor koji je nekada bio naseljen pretežno Bošnjacima danas je skoro etnički očišćen od ovog naroda.

Doktore, izvoli iz ovog teksta podatke, zapanjujući je broj pojedinačnih i masovnih grobnica (preko 20, a nestalih je 144!). Izvoli, pa Bujrum na teren i provjeri kvalitet aparthejda i podatke iz ovog spisa.

Provjeri i koliko danas Bošnjaka živi u Prozoru!

Evo ti i jedan link:
http://www.prozor.net/index.php?opti...=890&Itemid=11
(unakrsno ispitivanje Generala HV-a Zvonimira Skendera)

Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post
Citajte malo i transkripte vasih poglavica, ima tu svasta!
Ja poznajem mnoge bolne tačke "mojih poglavica" i nikada nisam prezao od toga da budem protiv toga javno i jasno ili da o tome raspravljam.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 14:11   #398
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
1) Znaci po tebi je veca saradnja sa cetnicima ako se od njih kupi hrana nego ako se jedinice prebace kod njih sa oruzjem i onda u njihovim kamionima i autobusima prebaci u drugi grad gdje se linija cuva u saradnji sa njima Znaci prodavali hranu pa nisu bili neprijatelji ? Kao oni koji su prodavali zatrovanu hranu Bihacu, jel to ni oni nisu bili neprijatelji ? Onda su po tome HVO iz Viteza bili saveznici ABiH jer su prodavali oruzje i municiju opkoljenim Bosnjacima u Mahali . Malo cisterni bombi , malo klanja po Ahmicima ali i pored toga saveznici jer su prodavali municiju koja se koristila bas protiv tog HVO-a
2) Lijepo sam ti naveo citat bojovnika iz Travnika kako opisuje da je hVO prvi poceo sukobe koji su doveli da su izgubili grad, da je vec prije dogovrena evakuacija u slucaju da ne uspije zauzimanje grada, da su imali takticki bolje uslove itd i poslije si me nazvao lazovom pa me zanima da li i njega smatras takvim i sto mu to nisi rekao tada ?
3) Spominjao sam Gorazde, sarajevo, Maglaj, Olovo da dokazem da ovo sto tvrdite nije istina jer Armija nije imala zamrznute linije prema cetnicima i nije mogla ni teoretski a kamoli prakticno da sve svoje snage prebaci prema dijelu HVO-a koji je kopirao cetnicku ideologiju , metode i ciljeve , bas doslovno kao oni iz Knina. U vrijeme najvecih borbi ABiH je u borbe protiv cetnika na Igmanu slala svoje najbolje manevarske jedinice iz S. Bosne i ti tvrdis da cetnici nisu pomagali ? Navedi mi onda kada su jedinice HVO morale da prebace jedinice koje su bile u borbi sa ABIH da bi zaustavile cetnuicke napade ? Ili bilo jedan slucaj od oktobra 1992 - oktobra 1994 da su jedinice pod komandom Zagreba i Gruda bili u borbama protiv cetnika ?
4) Za Bugojno sam ti dao citat gdje " Hrvatski patriota " zahvaljuje za pomoc od cetnika i gdje priznaje kako je HVO prepustio jedan od najvaznijih polozaja u tom kraju. Ako nije napad kada artiljerijom ubijaju ljude , od vojnika pa do civila u gradu onda si ti na skroz pogresnom forumu.
5) Par puta sam pitao i niko da sada da odgovori:
Ako je dio HVO koji se borio pod uputama iz Zagreba i Gruda nije vec od oktobra 1992 bio u borbama sa cetnicima a Armija BiH je i te kako bila izlozena cetnicikim napadima : kome je odgovaralo da se ABiH dovede ne samo u sukobe sa jos jednim neprijateljem vec u uslove totalne blokade ?
6 ) Ja sam sve sve navode dokazao tacnim datumima, mjestima, citatima ljudi koji su bili tu ali sve sto takvi kao ti imate je tvrdnje zasnovane na ...cemu ? Seselj tvrdi kako je masakar na Ovcari organizovala Hrvatska tajna sluzba i za to ima " dokaze " u vidu svojim tvrdnji tj kopira se ista metodologija gdje je dovoljno da se nesto tvrdi da bi smatrali to kao istinu. Isto kao i @doktor Vito koji i pored cinjenica koje eam licno par puta napisao koliko su trajali sukobi ( a to je lahko provjeriti ne samo po Bugojnu vec i u javnim medijima ) tvrdi kako sukoba nije bilo ili da su bili samo oko Hotela Kalin itd-itd.
ne zelim da se prebacujem na Bihac,Zepce itd Jer zna se strateska situacija Zepca tada kao i Bihaca onda. U Travniku niste dobijali zatrovanu hranu stoga to nije isto kao Bihac.
Kazes da navodis tocne datume pa eto NAVEDI TOCAN DATUM ZAPOCINJANJA SUKOBA U LD I KAD JE TO HVO ZAPOCEO AJDE VISE PLJUNI DATUM??
To da je se HVO unaprijed nesto planirao sa Srbima u Travniku ne stoji toliko puta se islo na Paklarevo itd da je to bio dio dogovora koji klinac smo isli gore. Pa sta je to konretno u G.Vakufu HVO imao od VRS??? kakvu pomoc ili HVO u Vitezu od VRS kakvu pomoc?? Kako je tada hrana usla u Zenicu iz CAO krajine istim putem je i municija i oruzije mogla uci. Navedi mi napade na Zenicu od strane VRS za vrijeme sukoba sa A.BiH sa HVO =NEMA IH, Napadi na Bugojno za vrijeme sukoba A.BiH i HVO=NEMA IH znakovito je kako VRS suti dok se vi obracunavate sa nama??? Mozda zato sto pomazu NAMA a NE VAMA booooom! Cinjenica da su nam Srbi gadjali Helikopter koji je letio za Vitez toliko o njihovoj pomoci "bas su krasni i fini bili" Vracam se na to koliko je poginulih Vitezana na Travniku i Travnicana na Vitezu??? Busovljaka na Zenici ili Zenicana na Busovaci??? Tu se jasno vidi tko napada a tko se brani... I sad ispada da je nasa jedina krivica sto smo se branili neee trebali smo se prepustiti vama. U Ahmicima je pocinjen strasan zlocin!!! Ali je vise i svakom Bosnjaku jasno da HVO nije uzeo Ahmice pao bi Vitez a i Busovaca. Je jer na sudjenju Generalu Blaskicu svjedocio pripadnik A.BiH koji je dokazao da je Armija spremala napad na Ahmice i presjecanje komunikacije Vitez , Busovaca.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 14:59   #399
Obratite pažnju na imena poginulih...toliko o suradnji sa VRS-om,a i pomoći TO tj. Abih

http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...992-t2451.html

14.-15.05.1992.

Na planini Vlašić (lokalitet Galica) vođene su teške borbe između pripadnika travničke postrojbe HVO-a i združenih srpskih snaga, sačinjenih od pripadnika tadašnje JNA i pripadnika raznih srpskih paravojnih postrojbi. Pripadnici združenih srpskih snaga su na brutalan način ubili i izmasakrirali 13 pripadnika HVO-a:

1. Babić, Luka;
2. Babić, Mato;
3. Babić, Slavo;
4. Didak, Slavko;
5. Domić, Zoran;
6. Jerkić, Stipo;
7. Lukić, Perica;
8. Marjanović, Tadija;
9. Meljančić, Žarko;
10. Pendeš, Slavko;
11. Rimac, Dragan;
12. Rimac, Mirko;
13. Stojak, Ivo.

Dana 23.05.1993. godine provedena je identifikacija i vanjski pregled tijela ubijenih pripadnika HVO-a. Pregled je načinjen u mrtvačnici gradskog groblja u Travniku. Sva tijela su identificirana od strane rodbine i prijatelja. Nakon pojedinačnog pregleda svakog tijela i konstatiranja uzroka smrti dr. Faruk Turkić (patalog) je donio i Opći zaključak:
"...Kod svih poginulih su nađene ustrijelnine iz vatrenog oruđa pretežno u predio grudnog koša, vrata, neki u predio glave. Kod 11 leševa su nađeni opsežni prijelomi kostiju krova lobanje i kostiju lica. Ove povrede su nastale udarom tvrdim predmetom u predio glave i to s više snažnih zamaha. Ove povrede su nastale nakon povređivanja iz vatrenog oruđa čime je izazvano teško stanje zbog povreda grudnih organa i besvjesno stanje, a nakon toga dovršavanje agonalnog stanja udarima tupim predmetom. Leš identificiran kao Slavko Didak je zadobio smrtne povrede iz vatrenog oruđa i nakon toga je došlo do karbonifikacije zbog djelovanja plamena. Leš identificiran kao Tadija Marjanović je zadobio povrede iz vatrenog oruđa ispod lijevog oka, a nakon toga je s više udara tupim predmetom sa rubom došlo do prijeloma vratne kičme. Smrt kod svih je nasilna i na osnovu slučaja ubilačka. Kvalifikacija ubojstava s pravne strane je u nadležnosti suda..."
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 15:29   #400
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Obratite pažnju na imena poginulih...toliko o suradnji sa VRS-om,a i pomoći TO tj. Abih

http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...992-t2451.html

14.-15.05.1992.

Na planini Vlašić (lokalitet Galica) vođene su teške borbe između pripadnika travničke postrojbe HVO-a i združenih srpskih snaga, sačinjenih od pripadnika tadašnje JNA i pripadnika raznih srpskih paravojnih postrojbi. Pripadnici združenih srpskih snaga su na brutalan način ubili i izmasakrirali 13 pripadnika HVO-a:

1. Babić, Luka;
2. Babić, Mato;
3. Babić, Slavo;
4. Didak, Slavko;
5. Domić, Zoran;
6. Jerkić, Stipo;
7. Lukić, Perica;
8. Marjanović, Tadija;
9. Meljančić, Žarko;
10. Pendeš, Slavko;
11. Rimac, Dragan;
12. Rimac, Mirko;
13. Stojak, Ivo.

Dana 23.05.1993. godine provedena je identifikacija i vanjski pregled tijela ubijenih pripadnika HVO-a. Pregled je načinjen u mrtvačnici gradskog groblja u Travniku. Sva tijela su identificirana od strane rodbine i prijatelja. Nakon pojedinačnog pregleda svakog tijela i konstatiranja uzroka smrti dr. Faruk Turkić (patalog) je donio i Opći zaključak:
"...Kod svih poginulih su nađene ustrijelnine iz vatrenog oruđa pretežno u predio grudnog koša, vrata, neki u predio glave. Kod 11 leševa su nađeni opsežni prijelomi kostiju krova lobanje i kostiju lica. Ove povrede su nastale udarom tvrdim predmetom u predio glave i to s više snažnih zamaha. Ove povrede su nastale nakon povređivanja iz vatrenog oruđa čime je izazvano teško stanje zbog povreda grudnih organa i besvjesno stanje, a nakon toga dovršavanje agonalnog stanja udarima tupim predmetom. Leš identificiran kao Slavko Didak je zadobio smrtne povrede iz vatrenog oruđa i nakon toga je došlo do karbonifikacije zbog djelovanja plamena. Leš identificiran kao Tadija Marjanović je zadobio povrede iz vatrenog oruđa ispod lijevog oka, a nakon toga je s više udara tupim predmetom sa rubom došlo do prijeloma vratne kičme. Smrt kod svih je nasilna i na osnovu slučaja ubilačka. Kvalifikacija ubojstava s pravne strane je u nadležnosti suda..."
Markane, meni nije teško prihvatiti činjenicu da je HVO (uz HOS i zajedno sa bojovnicima Bošnjacima) iznio teret prvih borbi.

Ono što se kasnije događalo u vezi HVO-a nije dovoljno da se HVO dijeli na prosrpski i probosanski, između ostalog i radi toga jer takva terminologija nije validna, a nije niti korektna ukoliko je sami Hrvati ne izvrše.

Sumnjam da iko od Hrvata i pomišlja da takvo nešto uradi...

1992. godine u borbama na Vlašiću je poginuo i Komandant formacije preteče Armije BiH, ako to već nije bila Armija tada (TO možda), Aleksandar Petrović, čini mi se, Srbin po nacionalnosti.

On je ukopan na u blizini robne kuće pored stare, napuštene sinagoge (čini mi se) koja je u ratu korištena kao džamija bez munare, pa je poslije rata dodata i munara.
Tokom 1993. godine poginuo je i pripadnik Armije BiH koji se zvao Vuk a čiji je otac bio pozan kao omiljeni prodavač košpica i sličnog, i koji je ukopan odmah pored Petrovića.

Njihove majke su tokom hrvatsko-bošnjačkih sukoba tokom Ramazana 1993. godine palile svijeće koje su gorjele cijelo vrijeme dok bi se unutra klanjao teravih namaz.

Ne mogu na internetu naći ništa o tome, ali ću se raspitati. Ovo gore sam ispričao po sjećanju.

Gospodina Turkića, patologa, lično dobro poznajem. Zenički patolog.

Ti poginuli pripadnici HVO-a su heroji Bosne i Hercegovine i hrvatskog naroda!
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:23.