Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2016., 21:43   #981
Glazba moze prenjeti informaciju, ali nije filozofija. Moze postojati filozofija glazbe, ali ona podrazumijeva verbalno-racionalno razmatranje iste.

Ne vidim bas gdje je filozofija bez razuma, verbalizacije i logike. Doduse s obzirom da mi je van analiticke sve vise manje suvisna pseudo-"teologija" bice nije najobjektivnije/obuhvatnije vidjenje iste

S tog gledista kripticno (i, slozio bih se, opskur(ant)isticko) komuniciranje dozivljavam kao cisto trolanje koje ne slijedi minium uvjeta neophodan za sudjelovanje u/odrzavanje nekog dialoskog procesa bistrenja teme
Beljki is offline  
Old 24.06.2016., 22:22   #982
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Da! Kada se čovjek počne pitati o samome sebi i svijetu koji ga okružuje, to je uvjet za razvoj inteligencije - samo što takva inteligencija može završiti i u oholosti i bahatosti. Čovjek otkrije neke odgovore na svoja pitanja, misli da je pronašao sve što mu treba, prestane se čuditi i diviti, "preuzme kontrolu" i postane ohol. Ja sam ovdje konkretno mislila na inteligentne materijalistički orijentirane ljude, jer oni su ti koji žele ovladati prirodom a ne glupi ljudi koji sebe nikad ništa nisu ni pitali u vezi toga. U tom smislu glupi ljudi zadovoljni su sa "u se, na se i poda se" životom; među njima ima mnogo "dobrih" (takvih koji su svjesni svojih ograničenja, makar na nivou "nesvjesnog znanja" tj intuicije - to je kada nešto znaš a ne znaš kako znaš) koji će sigurno jednog dana sebi početi postavljati pitanja tj početi sticati samosvijest, a ima i "zlih" koji misle da je ono malo znanja kojeg imaju za poluživotinjski život što ga vode dovoljno da njime vladaju svijetom, i oni su najopasniji od svih (njih sada ima najviše u politici, dok inteligentnih a oholih najviše ima u znanostima)
Uglavnom se slažem sa svime. Znam na kakve ljude si mislila, ali ja i dalje držim da su to glupi ljudi. Glupi su zato jer ne postupaju racionalno. Ako je netko ohol, onda ne može biti racionalan. "Zli" ljudi uvijek rade na svoju vlastitu štetu, makar toga nisu svjesni.

Quote:
Kad kažeš da je "prirodi" potrebna svijest da "zna zašto a ne samo kako" nisam sigurna da razumijem što hoćeš reći, s obzirom da ovdje pod "prirodom" podrazumijevam sve ono što nije čovjek. "Priroda" je ovdje (moguće sasvim proizvoljna) logička kategorija koju sam suprotstavila čovjeku

Što se tiče toga da je prirodi "potrebno" da bude "svjesna svoje inteligencije" na isti način na koji je čovjek svjestan svoje - da je njoj to potrebno, ona bi sigurno imala tu svijest
S obzirom da priroda nije svjesna svoje inteligencije na način na koji čovjek jest, iz toga možemo samo zaključiti da njoj onda takvo što nije ni potrebno (da bi ispunila svoju svrhu).
Ono što ti treba je ono što imaš.
Slažem se. "Nesporazum" je samo u terminologiji. Ja sam pod "prirodom" ovdje mislio i na čovjeka, bolje rečeno na sve što postoji.
Jednostavko is offline  
Old 24.06.2016., 23:00   #983
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Jasno je meni da se nešto može posredovati slikama i simbolima. Pa to je suština religije. A postoje s druge strane i kojekakva blebetanja koja glume mudrost. Upravo to su prazne priče. Nemoj misliti da je meni to teško razlikovati. Ima takvih blebetanja oko nas i previše. U svakom slučaju, ako netko misli da postoji znanje koje nije diskurzivno (prema je to po mom dubokom uvjerenju zabluda), onda se to može jasno i reći. Ali onda se više nema o čemu raspravljati.
Znanje i mudrost kroz povijest čovječanstva nailazili su na interpretiranja, pokušaje diskvalificiranja, podmetanja, preoznačavanja (ovdje: smisla u određenom kontekstu) i suprotstavljanja poput tvojih. To nije ništa novo.

Što se tiče raspravljanja, drži se svoga "ja" nemam o čemu raspravljati a ne "nema se". Nadam se da ti je jasna razlika.
Volver is offline  
Old 25.06.2016., 00:25   #984
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Znanje i mudrost kroz povijest čovječanstva nailazili su na interpretiranja, pokušaje diskvalificiranja, podmetanja, preoznačavanja (ovdje: smisla u određenom kontekstu) i suprotstavljanja poput tvojih. To nije ništa novo.

Što se tiče raspravljanja, drži se svoga "ja" nemam o čemu raspravljati a ne "nema se". Nadam se da ti je jasna razlika.
Ali ja imam o čemu raspravljati. I ne suprotstavljam se znanju i mudrosti. Ja njima težim. Stvar je u tome da ovdje jednostavno nema znanja ni mudrosti. Niste mi ga priopćili. Ti i tvoj kolega Omen ne raspravljate, ne odgovarate na pitanja, kažete da mi je nešto "dano" ili da se to ne može opisati riječima, ili pak da se možda može ali ne na brzinu. Ili da odem po "papirus s vagom", što je već komično. Vi ste čuvari tajnog hermetičkog znanja, "misterija". Kako da se suprotstavljam nečemu što se od mene krije, pa za sve praktične potrebe niti ne postoji?
Evo, ako ne može na brzinu, može polako. Počnimo s laganim pitanjima: Je li tvoje "znanje" diskurzivno ili nije? Ili je hermetička tradicija u tebi samo pobudila ugodne emocije?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 25.06.2016., 01:55   #985
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ali ja imam o čemu raspravljati. I ne suprotstavljam se znanju i mudrosti. Ja njima težim.
Onda sretno sa diskursom u kojem ce se tebi a) generirati poimanje necega po tvojoj narudzbi b) da ti ne trebas nista poduzeti sam i c) metodom po tvojoj zelji.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da ovdje jednostavno nema znanja ni mudrosti. Niste mi ga priopćili.
Ta retorika mozda negdje pali.
Ovdje ne.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ti i tvoj kolega Omen ne raspravljate, ne odgovarate na pitanja, kažete da mi je nešto "dano" ili da se to ne može opisati riječima, ili pak da se možda može ali ne na brzinu.
Moze se dosta toga opisati rijecima kada a) postoji baza za razumijevanje na sto se odnose i b) stav koji cini ikakvu daljnju diskusiju smislenom.

Kod tebe toga u ovom slucaju zasada nema.
Tvojim izborom.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ili da odem po "papirus s vagom", što je već komično.
3. i zadnji put.

Imas jos jedan alat koji utjece na spoznaju i to na onu "visu" i stoji ti na vagi na papirusu. Dok ne vidis sam, daljnja diskusija je besmislena a taktike potcjenjivanja, provociranja i ostalog , sto bi radi necega trebalo isforsirati odgovore i donijeti ih tebi u fotelju mozes objesiti macku o rep.

Vrlo jednostavno.

Btw, isforsirano ne moras ni traziti. Neke stvari mozes pojmiti samo ako ih drage volje trazis sam, ako te se sili ne ulaze u glavu, jer je svijest zatvorena za spoznaju. "E daj bas sad da vidim" ne pali. Inat ne pali. Lockdown. Krivi stav ne pali. Lockdown. Znatizelja nije dovoljna. Intelektualni kapacitet nije dovoljan. Zasto ? Pa bas eto zbog tog sto je na vagi.
omen4k is offline  
Received Infraction
Old 25.06.2016., 02:10   #986
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Dok ne vidis sam, daljnja diskusija je besmislena a taktike potcjenjivanja, provociranja i ostalog , sto bi radi necega trebalo isforsirati odgovore i donijeti ih tebi u fotelju mozes objesiti macku o rep
Ali to što ti zoveš "donošenje odgovora u fotelju" u stvari je pisanje po forumu i diskutiranje.
Mi svi ovdje "donosimo odgovore", zamisli kako bi bilo kada bi svatko na nečije pitanje ili argument odgovarao sa "Preteško je objasniti, pročitaj tu i tu knjigu, opus tog i tog pisca, evo ti ovaj i ovaj link, prouči pa ćemo pričati"?

Stvarno ne mogu pojmiti da to ne razumiješ, i da ne razlikuješ običnu raspravu od upućivanja na posebne pripreme za raspravu
(kao da si neki superstručnjak-doktor-magistar pa se za rasprave s tobom treba posebno pripremiti, ili kao da si mudrac iz bajke čije riječi donose iscjeljenje pa se za čuti te riječi treba dobro pomučiti) ...
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 25.06.2016., 02:41   #987
OK, do sad sam samo pratio ovo i dumao gdje postaviti granicu, ali ovakve diskusije ne vode nikamo.

Postovi koji ne sadrze otvorenu i argumentiranu raspravu vec mistificiraju kripticnim sugestijama, izbjegavaju raspravu sa minimumom debatne discipline, profiliraju sugovornika i na ostale nacine guse tok teme ne rekavsi nista konkretno nemaju sto raditi na ovom pdf-u te ce se tretirati kao trolanje i adekvatno kartonirati.
Beljki is offline  
Old 25.06.2016., 02:49   #988
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Quote:
Nea-- kaže:
Ne sviđaju mi se nasilni pokušaji uspostave komunizma koji su dosad postojali - prisiljavanje na dijeljenje imovine, bolje rečeno otimačina i pljačka, a sve u cilju "uspostave pravednijeg društva".
Ne sviđaju se ni meni, ali bez obzira kako komunizam nastane, on mora biti nasilje prema nasilnicima, otimanje otimačima, gušenje slobode onih koji guše tuđu slobodu. Iluzorno je misliti da u komunizmu nitko neće htjeti činiti ono što je loše za cijelu zajednicu.
To gdje se nasilje rješava nasiljem, otimanje otimačinom i gdje se na gušenje slobode odgovara gušenjem slobode - to sve nije komunizam. Može se to zvati kako mu drago, ali nema veze s pravim komunizmom.
Komunizam nije nametanje ideala/načina ponašanja, čak ni ako su ti ideali i načini ponašanja predivni i opravdani u svakom pogledu, korisni za svih, itd. Tu ne vlada logika "Oko za oko, zub za zub". To je logika starog svijeta, za kojega ja vjerujem da je počeo propadati, iz prostog razloga što je sve više i više ljudi zasićeno njime i dosta im je toga, uviđaju da to nikamo ne vodi i ništa ne rješava... Samo što ova promjena vrijednosti, koja će dovesti do promjene mentaliteta, ne dolazi preko noći.

Komunizam je prema tome društvo budućnosti, društvo za neki drugačiji mentalno-emotivni sklop od ovog koji danas prevladava, za drugačije vrijednosti, drugačiji "duh vremena" ako hoćeš ...

Ono što danas zovemo demokracijom dobar je, premda trnovit, put prema pravom komunizmu. Trnovit je jer se bića trenutno uče, na vrlo težak način, snositi posljedice svojih odluka. Svatko odlučuje o svemu, ili skoro - sve je manje i manje prepuštanja nečega sasvim "u ruke stručnjaka", svaka odluka mora biti "transparentna" bilo da se upravlja poduzećem ili državom, tzv stručnjaci moraju za sve polagati račune onima koji ništa o tome ne razumiju - sve to već donosi loše posljedice, gotovo anarhiju, protiv koje se diže glas sa svih strana. No, iza vidljivih loših posljedica kriju se dalekosežne dobre posljedice, a to je učenje onoga što je za nas uistinu dobro ... Tako npr kada "naučimo" da nije dobro da odlučujemo o nečemu o čemu zapravo nemamo pojma (ali smo čitali u novinama i gledali na TV te donijeli o tome "svoje" zaključke - to da mediji manipuliraju javno mnijenje upravo je lekcija koju čak i najtuplji pomalo svladavaju) mi ćemo spontano, empirijski, na osnovu iskustva, dakle sa najboljim mogućim znanjem a ne jer nam je to netko nametnio "za naše dobro i dobro cjeline" odustati od načina ponašanja/razmišljanja za kojeg smo se uvjerili da nam ne donosi nikakvo dobro.
Na isti način će čovjek prirodno odustati od svojih tzv životinjskih tendencija (biti prvi, bolji, bogatiji, osiguraniji, itd itd) tj njihove negativne posljedice će mu naprosto dosaditi - dosadit će čovjeku više da bude stalno usmjeren na sebe, da se neprekidno bori da opstane (a na kraju opet mora umrijeti) i da je neprekidno u sukobu s drugima, pa kad mu to više ne bude donosilo nikakvo zadovoljstvo, on će se promijeniti.
I tek onda će komunizam biti moguć
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 25.06.2016., 10:00   #989
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Onda sretno sa diskursom u kojem ce se tebi a) generirati poimanje necega po tvojoj narudzbi b) da ti ne trebas nista poduzeti sam i c) metodom po tvojoj zelji.
Sretno tebi s forumskim raspravama koje nisu diskurzivne. Bojim se da se tu jednostavno radi o neshvaćanju dijaloga kao koncepcije.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 25.06.2016., 12:04   #990
Molim da se drzimo teme (koja nije epistemologija) i suzdrzimo od bavljenja sugovornicima
Beljki is offline  
Old 25.06.2016., 20:17   #991
ali, koja je tema teme?

vrjednosni sudovi o životu, patnja, suicid pro i kontra? čini se da nije baš jasno
kor-im is offline  
Old 25.06.2016., 21:28   #992
tema je ocita iz naslova. Ako se zamorila i svela samo na digresije i filozofski chat nema neke svrhe pa ju mozmo i zatvoriti.
Beljki is offline  
Old 26.06.2016., 01:35   #993
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sporite se oko toga da li se Bog kocka !!
Nobelovac kaže da se ne kocka jer :

Na pitanje iz čuvene knjige '' COSMOS,BIOS THEOS '' (koju sam kupio i imam pred sobom )

''Mnogi znanstvenici uključujući ,Darwina,Plancka i Einsteina bili su ozbiljno zaokupljeni konceptom Boga.Kakva su vasa razmišljanja o konceptu i postojanju Boga?''

dobitnik nobelove nagrade za kemiju norveško- američki znanstvenik Christian Anfinsen odgovorio je

-------------------------------------------------------------------------------------

''Mislim da samo idiot moze biti ateist!
Moramo priznati da postoji neshvatljiva moć ili sila beskrajne providnosti i znanja koja je pokrenula cijeli univerzum.''
parsifal is offline  
Old 26.06.2016., 01:43   #994
ako je netko zainteresiran da se vratimo na temu iz naslova neka zatrazi otvaranje na PM
Beljki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.