Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2016., 01:26   #1
Optužni prijedlog Porezne uprave zbog nepodnošenja prijave poreza

Molio bih za savjet.

Naime, tata je od Porezne uprave dobio poziv za glavnu raspravu u prekršajnom postupku vezano uz obrt koji je zatvoren u rujnu 2012. godine.

U prilogu pozivu dostavljen je Optužni prijedlog u kojem stoji sljedeće:

"Porezna uprava podnosi optužni prijedlog protiv xxxxx, do sada nekažnjavan, što kao obveznik poreza na dohodak s osnova obrta nije nadležnoj ispostavi PU podnio u zakonom propisanom roku do kraja veljače 2011. g. prijavu poreza na dohodak za 2010. g. niti je istu dostavio naknadno. (...) Zbog navedenog predlaže se provođenje prekršajnog postupka protiv okrivljenog."

Optužni prijedlog je od 25.11.2011. godine, a dostavljen je zajedno s pozivom za glavnu raspravu 27.10.2016.


Činjenica je da zaista nije podnesena prijava poreza na dohodak, no obrt uopće nije poslovao te ništa niti nije bilo za prijaviti.

Može li se ovdje što učiniti? Je li nastupila zastara s obzirom da se radi o poreznoj prijavi za 2010.?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 12:44   #2
koliko znam, apsolutna zastara nastupa nakon 6 godina nakon sto je obaveza poreza na dohodak nastala..

zalbeni rok je 8 dana, pa se nadam da si vec podnio neku zalbu, jer treba jos 2 mjeseca samo
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 16:00   #3
Je, poslao sam žalbu prošli tjedan. Prema starom Prekršajnom zakonu (NN 107/07) koji vrijedi u ovom slučaju, zastara prekršajnog gonjenja je 4 godine, što znači da je ovo u zastari od prošle godine.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 20:08   #4
osim ako nejdu na to da su tek sad utvrdili u poreznoj da nije prijavio obvezu pa prema novom OPZ obveza nastaje ne od trenutka kad je zaista nastala već kad porezno tijelo "sazna" da je postojao element oporezivanja a obveznik to je propustio učiniti, pa prema tome bi i prekšajni postupak tek sad počeo teći.... ne znam doduše koliko im u praksi prolaze te retroaktivne obveze u zastari... doduše i porezni je od 2012 novi tako da ni tada nije postojala ta odredba.... vidi si poreznu zastaru u OPZ...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 20:54   #5
To im ne može nikako proći kada je uz poziv za glavnu raspravu poslan Optužni prijedlog koji je datiran s 25.11.2011. g. u kojem se navodi da su utvrdili da za 2010. g. nije podnesena prijava poreza. To što je isti stajao negdje u ladici 5 godina mislim da zaista ne može ići njima u prilog.

A i promet je bio 0,00kn (obrt nije poslovao) tako da ni nije bilo nikakvoga poreza za platiti.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.