Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 15:50   #21
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Pogledajmo na jednom primjeru kako neki ateisti tumače bibliju traživši u njoj velike mane.
Ako je to tako kako tumače, postavlja se pitanje zašto bi netko izmislio takvog Boga?
Nije li pismo zapravo dokaz samom sebi, jer da su neki htjeli preko pisma podjarmiti što više mase ne bi li izmislili nekakvog pop Boga koji je po svačijem ukusu, koji svima ide niz dlaku, slično političkim predizbornim obećanjima?
biblijski bog nije jedna persona, od knjige do knjige se mjenja, negdje je tvorac, negdje naprosto plemenski superego, negdje okrutan sudac, negdje je dobar kozmički otac, negdje je transcendentalno jastvo, negdje čisto glas imperativa, grube traumatične nužde, negdje je lik iz vica, negdje je naprosto placeholder, apstraktna alfa i omega, negdje stanje jedinstva, potpunosti, negdje je i sam čovjek koji se pati i sublimira

zbilja ga drukčijeg nisu mogli izmislit ni da su htjeli, to je točno ono što ljudski um oduvjek zamišlja kao božansko, baš to monoteističko inzistiranje na jednom čini stvar problematičnom, ljudi prije toga nisu imali panteone samo tako, iz fore
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 14:25   #22
U bibliji je sve živa istina jer u bibliji piše da je u bibliji sve živa istina. Ako mi nevjerujete pročitajte sami.. u bibliji.
__________________
Liberalčić. Progresivčić.
Skeewe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 19:12   #23
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
biblijski bog nije jedna persona, od knjige do knjige se mjenja, negdje je tvorac, negdje naprosto plemenski superego, negdje okrutan sudac, negdje je dobar kozmički otac, negdje je transcendentalno jastvo, negdje čisto glas imperativa, grube traumatične nužde, negdje je lik iz vica, negdje je naprosto placeholder, apstraktna alfa i omega, negdje stanje jedinstva, potpunosti, negdje je i sam čovjek koji se pati i sublimira

zbilja ga drukčijeg nisu mogli izmislit ni da su htjeli, to je točno ono što ljudski um oduvjek zamišlja kao božansko, baš to monoteističko inzistiranje na jednom čini stvar problematičnom, ljudi prije toga nisu imali panteone samo tako, iz fore
Quote:
Jer ja, Jahve, ne mijenjam se, a vi se, sinovi Jakovljevi, mijenjate bez prestanka!
Malahija 3,7 Od vremena svojih otaca odstupate od mojih uredaba i ne čuvate ih. Vratite se meni, a ja ću se vratiti vama - govori Jahve nad Vojskama. Pitate: "Kako da se vratimo?
Malahija 3,8 Smije li čovjek prikraćivati Boga? A vi mene prikraćujete. I pitate: "U čemu te prikratismo?" U desetini i u prinosu.
Malahija 3,9 Udareni ste prokletstvom jer me prikraćujete vi, sav narod!
Malahija 3,10 Donesite čitavu desetinu u riznicu da u mojoj kući bude hrane. Tada me iskušajte - govori Jahve nad Vojskama - neću li vam otvoriti ustave nebeske i neću li izliti na vas punom mjerom blagoslov,
Malahija 3,11 neću li zbog vas zaprijetit skakavcu da vam više ne kvari usjeva i da vam ne bude nerodna loza u polju - govori Jahve nad Vojskama.
Malahija 3,12 Svi će vas narodi tad držati sretnima, jer ćete biti zemlja blaženstva - govori Jahve nad Vojskama.
Malahija 3,13 Teške su besjede vaše protiv mene - govori Jahve.
Malahija 3,14 Vi ipak pitate: "Što smo između sebe govorili protiv tebe?" Govorili ste: "Zaludu je Bogu služiti i kakva je korist što njegove čuvamo propise i žalosni hodimo pred Jahvom nad Vojskama.
Malahija 3,15 Odsad ćemo sretnim zvati oholice: napreduju oni koji zlo čine, i premda Boga iskušavaju, izvuku se!
Malahija 3,16 Ali kad se razgovaraju oni koji se Boga boje, Jahve pazi, sluša ih, i to se pred njim piše u knjigu spomenicu u korist onih koji se boje Jahve i štuju Ime njegovo.
Malahija 3,17 Moji će biti, moja stečevina - govori Jahve nad Vojskama. U Dan koji spremam bit ću im milostiv kao što je milostiv otac sinu koji mu služi.
Malahija 3,18 I tada ćete opet razlikovati pravednika od grešnika, onoga koji služi Bogu od onoga koji mu ne služi.
Bog tvrdi drugačije nego ti.
Bog u naravi nije promjenjiv nego njegovo djelovanje prema čovjeku, ovisno kako zasluži.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 19:49   #24
Bog je Alfa i Omega.
Sve, prvi i posljednji.
Drugo su samo priče za one sa ovoga svijeta.
Kada progledaš iznad, vidjeti ćeš istinu.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 21:42   #25
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Bog je Alfa i Omega.
Sve, prvi i posljednji.
Drugo su samo priče za one sa ovoga svijeta.
Kada progledaš iznad, vidjeti ćeš istinu.
Euforija i depresija.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:55   #26
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Samo Tora je direktna Božja riječ diktirana Mojsiju koji ju je zapisao u 13 kopija, svakom plemenu po jednu a 13- a u zavjetni kovčeg da se po njoj ravna ako se negdje pogriješi u daljnjem prepisivanju.
Baš čudna tvrdnja. Mislim gdje se to u Bibliji spominje da je Mojsije autor Tore iliti Petoknjižja? A što je s onim djelovima gdje se spominje da je Mojsije umro? Kao recimo "Ponovljeni zakon" 34: "I Mojsije, sluga Jahvin, umrije ondje u zemlji moapskoj po Jahvinoj zapovijedi. I ukopa ga on u dolini u zemlji nasuprot Bet Peoru. Do dana današnjega nitko nije doznao za njegov grob."

Kako je to napisao kad je umro? A da ne spominjem kako nema nikakvog dokaza da je Mojsije postojao.
mr.Natural is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 17:35   #27
Quote:
mr.Natural kaže: Pogledaj post
Baš čudna tvrdnja. Mislim gdje se to u Bibliji spominje da je Mojsije autor Tore iliti Petoknjižja? A što je s onim djelovima gdje se spominje da je Mojsije umro? Kao recimo "Ponovljeni zakon" 34: "I Mojsije, sluga Jahvin, umrije ondje u zemlji moapskoj po Jahvinoj zapovijedi. I ukopa ga on u dolini u zemlji nasuprot Bet Peoru. Do dana današnjega nitko nije doznao za njegov grob."

Kako je to napisao kad je umro? A da ne spominjem kako nema nikakvog dokaza da je Mojsije postojao.
Ezra nakon povratka iz Babilonska egzila je pisao.
Da je Mojsije pisao to je slicno tvrdnji da je Isus pisao 4 evandjelja 300 godina poslije.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 22:47   #28
Quote:
mr.Natural kaže: Pogledaj post
Baš čudna tvrdnja. Mislim gdje se to u Bibliji spominje da je Mojsije autor Tore iliti Petoknjižja? A što je s onim djelovima gdje se spominje da je Mojsije umro? Kao recimo "Ponovljeni zakon" 34: "I Mojsije, sluga Jahvin, umrije ondje u zemlji moapskoj po Jahvinoj zapovijedi. I ukopa ga on u dolini u zemlji nasuprot Bet Peoru. Do dana današnjega nitko nije doznao za njegov grob."

Kako je to napisao kad je umro? A da ne spominjem kako nema nikakvog dokaza da je Mojsije postojao.
Spominje se u Izlazak 24:4 da je Mojsije zapisao sve riječi koje mu je rekao JHVH. I poslije da ih je čitao pred cijelim narodom.
Svoju smrt je zapisao prije neg što je umro. Ništa čudno ak mu je Bog tako rekao. Ipak je rečeno za njega da je bio najveći prorok ikada.
What Evidence Proves Moses Wrote the First Five Books of the Bible ...
https://www.jashow.org/.../bible/......e-first-five-b...

Zadnje uređivanje shaganappi : 26.04.2017. at 23:14.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 01:49   #29
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Spominje se u Izlazak 24:4 da je Mojsije zapisao sve riječi koje mu je rekao JHVH. I poslije da ih je čitao pred cijelim narodom.
Svoju smrt je zapisao prije neg što je umro. Ništa čudno ak mu je Bog tako rekao. Ipak je rečeno za njega da je bio najveći prorok ikada.
What Evidence Proves Moses Wrote the First Five Books of the Bible ...
https://www.jashow.org/.../bible/......e-first-five-b...
Ovo je Mojsije zapisao za sebe samoga?

"Ponovljeni zakon" 34:
"I Mojsije, sluga Jahvin, umrije ondje u zemlji moapskoj po Jahvinoj zapovijedi. I ukopa ga on u dolini u zemlji nasuprot Bet Peoru. Do dana današnjega nitko nije doznao za njegov grob."
Mojsije vidio budućnost uz pomoć Boga..... pa pisao o sebi kao već mrtvacu i da njegov grob do dana današnjega nitko neće pronaći.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 20:55   #30
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovo je Mojsije zapisao za sebe samoga?

"Ponovljeni zakon" 34:
"I Mojsije, sluga Jahvin, umrije ondje u zemlji moapskoj po Jahvinoj zapovijedi. I ukopa ga on u dolini u zemlji nasuprot Bet Peoru. Do dana današnjega nitko nije doznao za njegov grob."
Mojsije vidio budućnost uz pomoć Boga..... pa pisao o sebi kao već mrtvacu i da njegov grob do dana današnjega nitko neće pronaći.
Da.
Nekomu je čudno, nekomu je smiješno, netko pak izvlači mudrost iz Dobre knjige. Svakomu po volji.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 21:29   #31
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Nije li pismo zapravo dokaz samom sebi, jer da su neki htjeli preko pisma podjarmiti što više mase ne bi li izmislili nekakvog pop Boga koji je po svačijem ukusu, koji svima ide niz dlaku, slično političkim predizbornim obećanjima?
1.Ako je pismo dokaz samom sebi onda je svako pismo dokazana istina.
2. A kako bi ti to podjarmio masu tako da ideš svima niz dlaku?
Nitko u predizboru ne obećaje raj na zemlji. Znam tko obećaje raj na nebu
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:03   #32
Da, mnogi vjernici govore da je njihova sveta knjiga dokaz kako bog postoji. Ali ako je i jedna sveta knjiga uistinu božanskog podrijetla zašto onda niti jedna nije uspjela uvjeriti većinu čovječanstva da je više od obične knjige koju su napisali ljudi?
Na primjer, Biblija i Kuran su daleko dvije najuspješnije svete knjige ikada, ali niti jedna od njih nije dovoljno impresivna da bi utihnula drugu ili da čak uvjeri polovicu čovječanstva da je baš ona istinita.
Imajte na umu da ako je jedna od njih prava onda je ova druga kriva. Recimo jedna kaže da je Isus bog dok druga kaže da Isus nije bog. To znači da je, barem, više od milijardu vjernika prevareno od knjige koja nije poruka pravog boga.
Činjenica je da jedna od tih knjiga nužno mora biti lažna, ali ipak uspijeva uvjeriti toliko mnogo ljudi da je istinta, pokazuje kako se ljudi mogu prevariti knjigom koja je samo knjiga. A ako to može biti slučaj za jednu knjigu, onda bi to mogao biti slučaj za sve. Moguće je da su sve svete knjige, bez obzira koliko su stare ili popularne, djelo ljudi a ne bogova.
mr.Natural is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:19   #33
Naravno da su djelo ljudi, ali se ne može zanemariti božanski utjecaj. Ateist razmišlja "Ako nije crno, mora biti bijelo". Vjernik zna da može biti i bijelo i crno.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:37   #34
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Naravno da su djelo ljudi, ali se ne može zanemariti božanski utjecaj. Ateist razmišlja "Ako nije crno, mora biti bijelo". Vjernik zna da može biti i bijelo i crno.
Ne znam kako crno i bijelo? Ako si recimo katolik nije li onda tvoja vjera da jedino možeš biti spašen vjerom da je Isus bog i da konzumiraš njegovo tijelo? I sad ako imaš knjigu koja ti govori da Isus nije bog i da nije umro on na križu već netko drugi kako onda možeš biti spašen? Ili si ti jedan od onih koji vjeruje kako možeš "biti spašen" bez obzira u što vjerovao samo da ima oznaku "religija"?
mr.Natural is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:51   #35
Quote:
mr.Natural kaže: Pogledaj post
Da, mnogi vjernici govore da je njihova sveta knjiga dokaz kako bog postoji. Ali ako je i jedna sveta knjiga uistinu božanskog podrijetla zašto onda niti jedna nije uspjela uvjeriti većinu čovječanstva da je više od obične knjige koju su napisali ljudi?
Na primjer, Biblija i Kuran su daleko dvije najuspješnije svete knjige ikada, ali niti jedna od njih nije dovoljno impresivna da bi utihnula drugu ili da čak uvjeri polovicu čovječanstva da je baš ona istinita.
Imajte na umu da ako je jedna od njih prava onda je ova druga kriva. Recimo jedna kaže da je Isus bog dok druga kaže da Isus nije bog. To znači da je, barem, više od milijardu vjernika prevareno od knjige koja nije poruka pravog boga.
Činjenica je da jedna od tih knjiga nužno mora biti lažna, ali ipak uspijeva uvjeriti toliko mnogo ljudi da je istinta, pokazuje kako se ljudi mogu prevariti knjigom koja je samo knjiga. A ako to može biti slučaj za jednu knjigu, onda bi to mogao biti slučaj za sve. Moguće je da su sve svete knjige, bez obzira koliko su stare ili popularne, djelo ljudi a ne bogova.
Problem je terminologija prava i kriva knjiga.To su posljedice iluzije koju mjesec reflektira na ljudski um.No to nije samo u relgiji ...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 00:33   #36
Ljudski rod je već duo mrzak Jupiteru i on dalje nije htio podnositi ljudske zločine i nesloge. Više voli Zemlju bez ljudi nego zemlju punu opakih ljudi. I zato je po njegovoj zapovijedi učinjena velika poplava. Zemlje. Sav ljudski rod umre osim Deukaliona i Pire koji su provodili najpošteniji život. Oni pobjegnu na planinu Etnu, najvišu planinu Sicilije, ali zbog samoće nisu htjeli živjeti. Zada su zatražili od Jupitera da ili dade ljude ili njih ubije. Po Jupoiterovoj zapovijedi bacali su kamenje iza sebe. Kamenje koje je bacao Deukalion je muškarac, a koje je bacala Pira žene. Tako je obnovljen ljudski rod.


Vam od nekud poznato?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 16:08   #37
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa Bog kako ga prikazuju popovi je po svačijem ukusu i ide svima niz dlaku.

Samo se pred svećenikom ispovijediš, odradiš 15 očenaša i nastaviš sa grešnim aktivnostima pošto ti je sve oprošteno. Ako i zgriješiš opet, nema problema, budeš se opet ispovijedio i sve je riješeno.
Nemoj palumiditi mendonja.

Od Boga se ne radi budalu, ne sprda se sa Bogom i ne igraju igrice : mogu kaj hoću i koliko hoću na nana nana.
Spori su Božji mlinovi ali sitno, sitno melju veli stari puk.
Ne može se biti ohol prema Bogu. Bar nije pametno.
To je kriva procjena i krivo shvaćanje Svete Ispovijedi. Milosrđe hoće i prejti proč ako ga se iskorištava a grijeh kao takav ionako najviše šteti glupoj osobi koja ga svjesno ponavlja. Njoj i bližnjima.

Svi skliznemo na nekim stvarima i par puta, trudimo se ali misliti da je okej danas se ispovijediti a sutra opet namjerno ponoviti grijeh... ne. nije okej.
Zato jer huja haj nema frke pa tako stotinjak puta isti krug... (namjerni i svjesni grijeh protiv Boga i ljudi pa ispovijed ali sutra opet namjeran i svjesni, isti smrtni grijeh) ? ?
To nije iskreno pokajanje.
Milost Svete Ispovijedi nije samoposluživanje.
To je oholost i iskorištavanje Božjeg milosrđa i ljubavi.

Tak' da mislim da treba oprostiti, 7X 77 kako je rekao Gospodin Isus, ali isto tako Gospodin Isus je rekao " Idi i od sada ne griješi više " plus "Pisano je također: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega! "

To je moje osobno razmišljanje a ne stav Crkve. Za stav Crkve prošetajte do župnog ureda i pitajte nekoga svećenika.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 16:35   #38
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Nemoj palumiditi mendonja.

Od Boga se ne radi budalu, ne sprda se sa Bogom i ne igraju igrice : mogu kaj hoću i koliko hoću na nana nana.
Spori su Božji mlinovi ali sitno, sitno melju veli stari puk.
Ne može se biti ohol prema Bogu. Bar nije pametno.
To je kriva procjena i krivo shvaćanje Svete Ispovijedi. Milosrđe hoće i prejti proč ako ga se iskorištava a grijeh kao takav ionako najviše šteti glupoj osobi koja ga svjesno ponavlja. Njoj i bližnjima.

Svi skliznemo na nekim stvarima i par puta, trudimo se ali misliti da je okej danas se ispovijediti a sutra opet namjerno ponoviti grijeh... ne. nije okej.
Zato jer huja haj nema frke pa tako stotinjak puta isti krug... (namjerni i svjesni grijeh protiv Boga i ljudi pa ispovijed ali sutra opet namjeran i svjesni, isti smrtni grijeh) ? ?
To nije iskreno pokajanje.
Milost Svete Ispovijedi nije samoposluživanje.
To je oholost i iskorištavanje Božjeg milosrđa i ljubavi.

Tak' da mislim da treba oprostiti, 7X 77 kako je rekao Gospodin Isus, ali isto tako Gospodin Isus je rekao " Idi i od sada ne griješi više " plus "Pisano je također: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega! "

To je moje osobno razmišljanje a ne stav Crkve. Za stav Crkve prošetajte do župnog ureda i pitajte nekoga svećenika.
Istina je. Samo izgleda da svi svećenici ne dijele isti način razmišljanja.
Jer je papa trebao ekskomunicirati svećenika sa ovog sprovoda:
http://vijesti.hrt.hr/295973/papa-fr...fijasa-u-crkvi
Nesvakidašnji pogreb ozloglašenog mafijaškog bosa Vittorija Casamonice u Rimu čini se da neće proći bez posljedica. Rimljani su šokirani i postavljaju pitanje tko je dao dozvolu za posljednji ispraćaj mafijaša uz zaustavljanje prometa i policijsko osiguranje.

Naime u starinskoj kićenoj kočiji koju je vuklo šest konja lijes je prevezen do crkve, uz ruže bacane iz helikoptera. Osvojio si Rim, sad osvoji Raj, pisalo je na velikom plakatu pred vratima crkve.

A ljut je i papa Franjo. Sveti Otac više je puta oštro govorio o mafijašima, a sada se rimskom šefu mafije priređuje spektakularni sprovod u crkvi.


Valjda se veliki mafijaš pokajao prije smrti i za pokoru podijelio siromasima sve što je ilegalno dobio

A možda je bilo dovoljno samo desetak očenaša.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 03:48   #39
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Ljudski rod je već duo mrzak Jupiteru i on dalje nije htio podnositi ljudske zločine i nesloge. Više voli Zemlju bez ljudi nego zemlju punu opakih ljudi. I zato je po njegovoj zapovijedi učinjena velika poplava. Zemlje. Sav ljudski rod umre osim Deukaliona i Pire koji su provodili najpošteniji život. Oni pobjegnu na planinu Etnu, najvišu planinu Sicilije, ali zbog samoće nisu htjeli živjeti. Zada su zatražili od Jupitera da ili dade ljude ili njih ubije. Po Jupoiterovoj zapovijedi bacali su kamenje iza sebe. Kamenje koje je bacao Deukalion je muškarac, a koje je bacala Pira žene. Tako je obnovljen ljudski rod.


Vam od nekud poznato?
Mitovi raznih zemalja su u bibliji no u prerađenom obliku s određenom poentom zato je biblija toliko univerzalna po svjetu postala jer podcjeća na stare mitologije pa su lako prihvatili inače ne bi tako to išlo.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 09:07   #40
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Ne može se biti ohol prema Bogu. Bar nije pametno.
A da li smijem pitati zašto? Hoće li nam se onda bog osvetiti? Mislim ima toliko zlih ljudi u svijetu i da bar ima neke nadnaravne pravde da ih kazni - ali nema. Jedno od najočitijh pitanje je zašto bog nije ubio ili spriječio Hitlera?

Ako nas Bog zaista promatra i prosuđuje, onda se može zaključiti da su među nama najgluplji ljudi djeca u zemljama u razvoju koja umiru od gladi i lako spriječivih bolesti. Nakon svega, oni su najviše lišeni. Najviše pate. Umiru najmlađi. Može se samo pitati za što su krivi?
mr.Natural is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.