Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 10:08   #41
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, i mene su navukli na njuejđ, i to na tečaju autogenog treninga. Par mjeseci sam vjerovala u telepatiju, energetski vampirizam i zakon privlačnosti (koji se tada još nije zvao tako). Voditeljica tečaja poslije je pisala i o anđelima, tako da brijem kako sam još i dobro prošla.

Pustilo me je kad sam skužila da te stvari ne rade, bar ne onako kako su si sektaši zamislili. Nakon par početnih "uspjeha" koji bi se mogli objasniti placebom, autosugestijom i koincidencijama, odvažila sam se pokušati nešto veće i nisam uspjela. I umjesto da se zavučem u sobu i cmizdrim par dana, i dalje sam pokušavala furati pozitivu.

Izula sam cipele i krenula doma pješice preko travnjaka da se uzemljim. I stala na jebenu pčelu. Ne, ni nakon toga nisam odustala nego krenula misliti još pozitivnije. Život mi je postajao sve čudniji i čudniji, ali to je već za temu "Priče Broja Jedan".

Nego, kako je izgledalo to deprogramiranje? Mislila sam da to rade samo tamo preko bare.
Koincidencija ne postoji. Sve se događa s razlogom.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 10:32   #42
Leteća, bolje da ti je život postao sve čudniji nego sve čedniji.
To bi značilo da si se jednog njegovo dijela odrekla
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 10:35   #43
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne samo da sam ja piskaralo, nego znamo se i sa drugih tema. . pa nema smisla dalje.

vako.

meni je +50, dovoljno životnog iskustva da me danas pomen hegela, platona, ili bilo koga od tih imena ne dira.

svi filozofi pišu ograničeni svojim vremenom, tj. iskustvima vremena u kojemu žive.
kad gornje jednom shvatiš, manje si impresioniran onim što na izgled zvuči jako duboko a iza čega stoji iskustvo samo jednog čovjeka koji je živio u jednom odredjenom vremenu definiranome ovim i onim.
nekad su me takva imena impresionirala, danas niti najmanje.
Pa i nije nužno. Nije neobično da neka pisanija od prije 1000 god bude aktualna, a druga od prije 10 zastarjela. Formalna Aristotelijanska logika, iako možda razradjenija i proširena nije pase, kao niti euklidska geometrija il' što ja znam. Neke filozofske rasprave koje su i danas aktualne nisu toliko suštinski različite od sličnih pred puno tih stoljeća. Teisticki apologeti i danas koriste islamsko-tomisticku argumentaciju itd.

Čak bih rekao da filozofija biva najmanje osinuta vremenom. Mistika nešto više, iako ima dosta univerzalnih arhetipskih elemenata. Najosjetljiviji su oni elementi koji su u najvećem direktnom odnosu sa širim masama, bilo aktivistički, politički, propovjednički ili drugačije. Rekao bih da temeljna pitanja logike, metafizike, epistemologije, ontologije itd ne zastarijevaju. Ono što lako postaje anakroni su političke, etičke i slične dimenzije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 10:49   #44
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nego, kako je izgledalo to deprogramiranje? Mislila sam da to rade samo tamo preko bare.
Ma počelo mi se događati nešto manje-više isto kao i tebi. Googlaj 'galaksija.com' ako te zanima u kakve sam ja stvari bio, ili pročitaj neku knjigu od Davida Icke-a. Ovo tvoje nije još ništa

Počeo se je buditi onaj dobri stari skeptični-ja jednom kada sam shvatio da se neke činjenice o stvarnosti ne uklapaju baš u neke stvari u koje sam vjerovao. I to de-programiranje koje sam spomenuo je to - kritički analiziraš svako vjerovanje od kojeg se sastoji tvoj svjetonazor, pogotovo kada su ona 'velika' i metafizička pitanja u pitanju.

Nisam baš bio u kultu i ispranog mozga da bi me nekamo silom oteli i takve stvari ako si to mislila.

Zadnje uređivanje Empyreus : 20.05.2017. at 11:03.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:24   #45
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ma počelo mi se događati nešto manje-više isto kao i tebi. Googlaj 'galaksija.com' ako te zanima u kakve sam ja stvari bio, ili pročitaj neku knjigu od Davida Icke-a. Ovo tvoje nije još ništa

Počeo se je buditi onaj dobri stari skeptični-ja jednom kada sam shvatio da se neke činjenice o stvarnosti ne uklapaju baš u neke stvari u koje sam vjerovao. I to de-programiranje koje sam spomenuo je to - kritički analiziraš svako vjerovanje od kojeg se sastoji tvoj svjetonazor, pogotovo kada su ona 'velika' i metafizička pitanja u pitanju.

Nisam baš bio u kultu i ispranog mozga da bi me nekamo silom oteli i takve stvari ako si to mislila.
Znam za Galaksiju, vlasnik tog portala se svojedobno prikriveno reklamirao na Duhovnosti. Ickea nisam čitala, ali znam na što brije.

Ovo moje je bila kamilica zato što sam ulovila prvi val bedastoća, dok je internet još bio u povojima. Čitanje i analiziranje gluposti u međuvremenu mi je postao neki nastrani hobi. Netko voli crnu kroniku, netko 'moju sudbinu', a mene zabavljaju reptili, denziteti, najave kozmičkih događaja, iluminati, masoni i ovi-oni. Mislim da je to sve jedna meta-zavjera kojoj je cilj globalno zatupljenje.

Izlazak iz sekte je malo žešća stvar - znam par ljudi koji su to prošli i trebalo im je par godina da se oporave - ne toliko kognitivno, koliko emotivno.

Uglavnom, gadi mi se svako nagovaranje na bilo koji sustav vjerovanja.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 19:26   #46
Jedna stvar je kad si brbljivac i filozof, a druga stvar je kad usmjeravaš tuđu dušu.

Ako krivo usmjeriš dušu ideš ravno u pakao
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:23   #47
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa i nije nužno. Nije neobično da neka pisanija od prije 1000 god bude aktualna, a druga od prije 10 zastarjela. Formalna Aristotelijanska logika, iako možda razradjenija i proširena nije pase, kao niti euklidska geometrija il' što ja znam. Neke filozofske rasprave koje su i danas aktualne nisu toliko suštinski različite od sličnih pred puno tih stoljeća. Teisticki apologeti i danas koriste islamsko-tomisticku argumentaciju itd.

Čak bih rekao da filozofija biva najmanje osinuta vremenom. Mistika nešto više, iako ima dosta univerzalnih arhetipskih elemenata. Najosjetljiviji su oni elementi koji su u najvećem direktnom odnosu sa širim masama, bilo aktivistički, politički, propovjednički ili drugačije. Rekao bih da temeljna pitanja logike, metafizike, epistemologije, ontologije itd ne zastarijevaju. Ono što lako postaje anakroni su političke, etičke i slične dimenzije.
Tako je... nije mi bila namjera razbacivati se nekakvim poznavanjem Hegela. Možda nije bilo primjereno prenaglo upasti sa onim citatom na ovoj temi, jer se ovdje ipak navode iskustva vezana za pokušaje preobraćenja... ona su sigurno bitna za krug ljudi uvučen u takve stvari.
Htio sam samo svesti na pravu mjeru osjećaj "konačnog uvida o čemu se zapravo radi kod svih tih reptila...", tj. uputiti na dublji razlog postojanja "teorija zavjera".


Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Znam za Galaksiju, vlasnik tog portala se svojedobno prikriveno reklamirao na Duhovnosti. Ickea nisam čitala, ali znam na što brije.

Ovo moje je bila kamilica zato što sam ulovila prvi val bedastoća, dok je internet još bio u povojima. Čitanje i analiziranje gluposti u međuvremenu mi je postao neki nastrani hobi. Netko voli crnu kroniku, netko 'moju sudbinu', a mene zabavljaju reptili, denziteti, najave kozmičkih događaja, iluminati, masoni i ovi-oni. Mislim da je to sve jedna meta-zavjera kojoj je cilj globalno zatupljenje.

Izlazak iz sekte je malo žešća stvar - znam par ljudi koji su to prošli i trebalo im je par godina da se oporave - ne toliko kognitivno, koliko emotivno.

Uglavnom, gadi mi se svako nagovaranje na bilo koji sustav vjerovanja.
Sad mi je jasna tvoja reakcija na moje citiranje Ratka Martinovića i njegove "dubinske analize" Čarobnjaka iz Oza s gledišta teozofske simbolike (i onim navodnim korištenjem za manipulaciju svijesti ljudskih pokusnih kunića).

Čitao sam knjigu, gledao film (nastavak priče i u kinu sa klincima)... nadam se da se nismo izložili zloćudnom utjecaju.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:09   #48
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Uglavnom, gadi mi se svako nagovaranje na bilo koji sustav vjerovanja.
Slažem se. Zato mi i odgovara biblijsko vjerovanje, gdje Bog i traži da se sve provjerava, proučava i naučava, a ne da se slijepo vjeruje bilo kojem ljudskom autoritetu.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:15   #49
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Zato mi i odgovara biblijsko vjerovanje, gdje Bog i traži da se sve provjerava, proučava i naučava, a ne da se slijepo vjeruje bilo kojem ljudskom autoritetu.
To što je netko napisao da "Bog nešto traži", zapravo si povjerovao ljudskom autoritetu, koji je to napisao da je od Boga a ne od njega - pisca.
Zašto si mu poklonio svoje povjerenje i svoj život?
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:16   #50
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To što je netko napisao da "Bog nešto traži", zapravo si povjerovao ljudskom autoritetu, koji je to napisao da je od Boga a ne od njega - pisca.
Zašto si mu poklonio svoje povjerenje i svoj život?
Zbog čega opet binarna logika? Bibliju su napisali ljudi, ali nadahnuti Bogom.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:20   #51
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Slažem se. Zato mi i odgovara biblijsko vjerovanje, gdje Bog i traži da se sve provjerava, proučava i naučava, a ne da se slijepo vjeruje bilo kojem ljudskom autoritetu.
A tko će proučavat i naučavat, nego čovjek?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:27   #52
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To što je netko napisao da "Bog nešto traži", zapravo si povjerovao ljudskom autoritetu, koji je to napisao da je od Boga a ne od njega - pisca.
Zašto si mu poklonio svoje povjerenje i svoj život?
Mu ili Njemu se piše velikim početnim slovom

Pa zašto inače nekomu poklanjamo svoje povjerenje? Kao i u bilo kojem odnosu između dvije osobe, mi moramo prvo da upoznamo neku osobu. Ne možemo imati odnos prema nekoj osobi,ako nismo ni čuli o njoj ili ništa ne znamo o njoj.Mi prvo saznamo za neku osobu, pa onda, ako nam se sviđa, razvijamo pozitivan emotivan stav prema njoj. Pa onda, ako je volimo, mi onda imamo težnju da što više o njoj saznamo. Ako je to kvalitetna osoba, što god više o njoj saznajemo, još više je volimo!
Tako je otprilike i u odnosu između čovjeka i Boga...

Druga stvar, kao što kaže jedan dr., vjera se zasniva i na iskustvu, jer poznajem Stvoritelja. Ja imam dokaz na osnovu iskustva. Međutim, moje iskustvo je razumno, jer se zasniva na dokazima koje sam sakupio u svom realnom životu. I tako čovjek koji poznaje Boga ima dokaze, samim tim i iskustvo zasnovano na tim dokazima koje nema onaj koji Ga ne poznaje.

Konkretno, sačuvao mi je život x puta.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:23   #53
Quote:
Nepoznati kaže:
To što je netko napisao da "Bog nešto traži", zapravo si povjerovao ljudskom autoritetu, koji je to napisao da je od Boga a ne od njega - pisca.
Zašto si mu poklonio svoje povjerenje i svoj život?
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Mu ili Njemu se piše velikim početnim slovom
Naisao sam malim slovom, jer sam tom zamjenicom zamijenio pojam "pisac", čovjek koji je izjavio da je to pisao pod Božjim diktatom, a ne Bog.
Jasnije?

Quote:
Pa zašto inače nekomu poklanjamo svoje povjerenje? Kao i u bilo kojem odnosu između dvije osobe, mi moramo prvo da upoznamo neku osobu. Ne možemo imati odnos prema nekoj osobi,ako nismo ni čuli o njoj ili ništa ne znamo o njoj.Mi prvo saznamo za neku osobu, pa onda, ako nam se sviđa, razvijamo pozitivan emotivan stav prema njoj. Pa onda, ako je volimo, mi onda imamo težnju da što više o njoj saznamo. Ako je to kvalitetna osoba, što god više o njoj saznajemo, još više je volimo!
Čemu ovaj traktat?

Quote:
Tako je otprilike i u odnosu između čovjeka i Boga...
To je zamišljeni odnos u glavi. "Bog" nema ništa s time.

Quote:
Druga stvar, kao što kaže jedan dr., vjera se zasniva i na iskustvu, jer poznajem Stvoritelja.
Daj Ga pozdravi u moje ime, kad Ga opet sretneš.

Quote:
Ja imam dokaz na osnovu iskustva. Međutim, moje iskustvo je razumno, jer se zasniva na dokazima koje sam sakupio u svom realnom životu. I tako čovjek koji poznaje Boga ima dokaze, samim tim i iskustvo zasnovano na tim dokazima koje nema onaj koji Ga ne poznaje.
Whatever. Ali nisi mi odgovorio na pitanje zašto si povjerovao ljudima koju su napisali biblijske tekstove, i proglasili to da je Objava od Boga. Dakle ljudima si povjerovao na riječ a ne Bogu, jer dotični šuti otkako (ne)postoji.

Quote:
Konkretno, sačuvao mi je život x puta.
Kako znadeš da je to učinio baš Svemogući Kreator Univerzuma, Vladar sviju milijardi galaksija i svemira, a ne radi se o tvojim vlastitim neistraženim duhovnim (psihičkim) snagama, koje su nekako izbile na površinu i pomogle ti na misteriozan način u rizičnom trenutku?

Iskreno pitam.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:31   #54
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post


Kako znadeš da je to učinio baš Svemogući Kreator Univerzuma, Vladar sviju milijardi galaksija i svemira, a ne radi se o tvojim vlastitim neistraženim duhovnim (psihičkim) snagama, koje su nekako izbile na površinu i pomogle ti na misteriozan način u rizičnom trenutku?

Iskreno pitam.
Ako se ja mogu ubaciti. Zato sto iza sebe imam 30+ godina u kojima sam nastojala "psihickim snagama" utjecati na svoj zivot, vise-manje neuspjesno. Za razliku od toga kad se predas Bogu i molis ga da te vodi, sve sjeda na mjesto...lagano, jednostavno i ucinkovito. Hvala Mu na tome.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:57   #55
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Ako se ja mogu ubaciti. Zato sto iza sebe imam 30+ godina u kojima sam nastojala "psihickim snagama" utjecati na svoj zivot, vise-manje neuspjesno. Za razliku od toga kad se predas Bogu i molis ga da te vodi, sve sjeda na mjesto...lagano, jednostavno i ucinkovito. Hvala Mu na tome.
Jako je teško ispustiti uzde oholog i plahog Ega i negirati njegovu moć... Kad se to desi, moguća su mnoga iscjeljenja, koja je prije blokirao ego sa svojim zanimacijama...
Čestitam ti na tome.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 23:17   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jako je teško ispustiti uzde oholog i plahog Ega i negirati njegovu moć... Kad se to desi, moguća su mnoga iscjeljenja, koja je prije blokirao ego sa svojim zanimacijama...
Čestitam ti na tome.
Hvala. Ali stvarno nije do mene....ja sam samo nesavrseno ljudsko bice, sa svim manama i slabostima. Sve se mijenja kad shvatis svoju stvarnu prirodu. Stvari sjedaju na svoje mjesto.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 23:21   #57
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Koincidencija ne postoji. Sve se događa s razlogom.
koincidencija i slučajnost nisu jedno te isto, a i slučajnost može postati razlog
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 07:38   #58
Gospodin obraca,a ne mi.Mi samo svjedocimo svoju vjeru.Imam primjer gdje me studenski prijatelj s kojim nisam toliko vise u kontaktu,zamolio da mu budem krizmeni kum,jer ce primiti sv.Pricest i Krizmu.Predivno
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 09:29   #59
Ako gospodin obraća onda nema slobodne volje?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 10:36   #60
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ako gospodin obraća onda nema slobodne volje?
Gospodin obraca dusu u suradnji njegove slobodne volje.Mi kao pojedinci ne mozemo nekog preobratiti,ma koliko mi na to polagali pravo
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.