Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2015., 07:24   #301
Pljačka u državnom ruhu ...

Kako država pljačka pomorce koji plove na stranim brodovima u međunarodnoj plovidbi:
Uzmimo osobu koja mjesečno zaradi 3000 USD, živi u Hrvatskoj i ima račun otvoren npr. u ZABA-i. Kod mijenjanja USD u HRK banka uzima za osnovicu kupovni tečaj na dan isplate, dok kod godišnje prijave poreza na dohodak Porezna uprava uzima za osnovicu srednji tečaj prema HNB-u. U konkretnom primjeru, na današnji dan, to bi značilo da će pomorac primiti stvarni iznos od 19.881 kuna, dok će mu država obračunat porez kao da je primio iznos od 20.329 kuna.
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:36   #302
porez na prihod iz inozemstva

Pozdrav,

Dobio sam ponudu da radim ko konzultant za Izraelsku firmu na projektima diljem svijeta po 2-3mj, sto znaci da ce mi prebivaliste i dalje biti HR.
Ako mi oni mjesecno uplate novce na devizni racun ko fizickoj osobi dali ja na to moram platiti porez (znaci nije drugi dohodak)? da li banka salje info poreznoj ako netkome veca lova sjeda na racun? kako porezna opce zna kolko ti love sjedne iz inozemne firme?
Ili je bolje da otvorim doo u hr i da mi placaju na racun firme pa si ja mjesecno isplacujem placu?
kolki je porez ako isplatis dnevnicu vise od zakonom propisane?
Hvala
jewinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 21:48   #303
Pozdrav!
Nadam se da je prikladna tema, pa krenimo. Od bratića koji živi u Australiji trebala bih dobiti određenu svotu novca, konkretno povrat posudbe otprije par godina. Riječ je o 4000€ koje bi mi on uplatio na račun, no upalila mi se lampica da se to možda ne bi od strane porezne smatralo nekom zaradom, pa da još ispadne da izbjegavam plaćanje poreza.
Imate li iskustva ili kakav savjet?
curry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 13:29   #304
Pozdrav, ovako imam pitanje. Radila sam za švicarsku firmu od 3. mj 2014. do 1. mj 2015. to je bio ajmo reč sezonski posao. Plaćala sam uredno njima porez, to su mi uzimali od plače, i sad mene zanima moram li nositi prijavu za porez tu u Hr ili ne?
hvala
himiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 19:35   #305
Imam edno hipotetsko pitanje: npr osobi kojoj je ostalo jos 2 mjeseca zivota (rak npr) na devizni sjedne 100k eura. Ona ode u banku i podigne gotovinu. Nakon toga umre. inace bi porezna htjela utvrditi jel treba platiti porez ili ne, pa eventualno naplatiti. A sta u ovom slucaju?
kenwilber is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 19:58   #306
Quote:
himiko kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ovako imam pitanje. Radila sam za švicarsku firmu od 3. mj 2014. do 1. mj 2015. to je bio ajmo reč sezonski posao. Plaćala sam uredno njima porez, to su mi uzimali od plače, i sad mene zanima moram li nositi prijavu za porez tu u Hr ili ne?
hvala
Ovisi o međudržavnom ugovoru. Primjerice ako ga nema onda plaćaš i tu i tamo recimo slučaj s SAD. S druge strane ako ne razmjenjuju države podatke....onda nemreju niti znati da si radila ali sa švicarskom postoj ugovor i nema dvostrukog oporezivanja. Ima tu raznih mogućmosti, tu potraži http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...vanje_2011.pdf
Dakle koliko ja to razumijem trebalo bi unijeti taj dohodak u ukupni dohodak za tu godinu (2014) obračunati ukupni porez u poreznoj prijavi i onda se od tog iznosa oduzme ono kaj si gore platila i kaj si tu platila.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 22:03   #307
Quote:
kenwilber kaže: Pogledaj post
Imam edno hipotetsko pitanje: npr osobi kojoj je ostalo jos 2 mjeseca zivota (rak npr) na devizni sjedne 100k eura. Ona ode u banku i podigne gotovinu. Nakon toga umre. inace bi porezna htjela utvrditi jel treba platiti porez ili ne, pa eventualno naplatiti. A sta u ovom slucaju?
Hipotetsko pitanje ti je skroz krivo postavljeno. Najbitnij podatak fali pa odgovora nećeš dobiti. Naime, najbitnij podatak bi bio: odakle , tj po kojoj osnovi sjedne taj novac. Od prodaje oružja, droge, šverca ljudima, od legalne zarade u nekoj drugo državi, od nasljedstva, od prodaje nekretnine u inozemstvu, euro jack pota..... to ti je najbitnije u tvom hipotetskom pitanju.
Zatim iz koje to države novac dolazi, da li je već plaćen porez na taj novac, ima li HR s tom državom potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i slične sitnice.?

Zdravstveno stanje primatelja novca u poreznom smislu nije bitno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.