Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2017., 08:45   #2421
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Poznavatelji Grcke, ako bi imali samo jedan dan iz Atene za napravit neki izlet, kamo bi isli?

Peloponez (Korint, Mikena, Napflion, Tolo, Epidaur), Sounion ili Delfi?
Delfi su dosta daleko i jako unisteni. Meni je recimo sounion jako lijep i epidaur isto.
Visnja73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:41   #2422
Quote:
Visnja73 kaže: Pogledaj post
Epidaur je lijep i velik i dobro ocuvan.
Kamari je veci ima vise restorana i barova a plaza je ista kao u perisi.
Da, jedino me brine da ce Kamari biti "mrtav" sredinom 10. mj :S Perissa vjerojatno hoce, no ona mi ni nije toliko u planu..

Razmisljam da pobjegnem u nesto skuplju FIRU (zalazak sezone), s obzirom da ce sigurno biti vjetrova, pa mozda nece biti bas za kupanje u moru.. a navecer se necu morati voziti za "nocno setanje, veceru, itd".

Ima jos tko kakve prijedloge na moj prijasnji post? ;

Quote:
sve_znalica kaže: Pogledaj post
Pozz ljudi!

Idem u Grcku sredinom desetog mjeseca, pa imam dva-tri pitanja;

Za Atenu + Epidaur + Sounion bi bilo okej 3-4 dana?

I koliko je isplativo ici do Epidavrosa? Mislim, htio bi ja viditi cijelu Grcku, da se razumijemo ali kakvo je vase misljenje?

Onda, Santorini; KAMARI ili PERISSA? Obzirom da je to sredina desetog mjeseca, koliko bi bilo okej da "trazim" za iznajmiljivanje QUADA od pedeset kubika?

Hvalaa, pozz !
sve_znalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 20:57   #2423
Quote:
sve_znalica kaže: Pogledaj post
Da, jedino me brine da ce Kamari biti "mrtav" sredinom 10. mj :S Perissa vjerojatno hoce, no ona mi ni nije toliko u planu..

Razmisljam da pobjegnem u nesto skuplju FIRU (zalazak sezone), s obzirom da ce sigurno biti vjetrova, pa mozda nece biti bas za kupanje u moru.. a navecer se necu morati voziti za "nocno setanje, veceru, itd".

Ima jos tko kakve prijedloge na moj prijasnji post? ;
Ne znam kako je u 10.mj ali ja sam upravo u Kamariju. Ima puno ljudi i vruće je. Do Fire imaš desetak min.

Ako vas ide dvoje onda nikako 50 cc. Oni su sad oko 20€. Jači su od 35€ pa nadalje.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:16   #2424
Evo da napišem i ovdje naš osvrt na Santorini. Letili smo Adriom (čarter) iz Ljubljane. Datumi nam nikako nisu pasali da idemo Vuelingom iz Venecije ili preko srpskih agencija (nedostatak još slobodnih dana). Išli smo 16.9.-23.9.

Pisat ću i za početnike i one koji tek prvi put čitaju.

Let traje cca 2h. Vrijeme +1h. Voda nije pitka. U većini wc-a (piše napomena) nema bacanja wc papira u školjku (zbog stare i loše kanalizacije) već u kantu za smeće. Bili smo smješteni u Kamariju i iskreno nama se više svidio od Perrise. Nekako je življi i s više restorana i ponude. Plaža je možda mrvicu bolja u Perrisi ali sve je to jako slično. Ležaljke se naplaćuju cca 5 eur za 2 osobe. Međutim, većina restorana i kafića nudi da ako kod njih imaš konzumaciju (to može bit doslovno voda ili piva) i imate cijeli dan besplatno korištenje suncobrana i ležaljki. U Kamariju je malo nezgodan ulaz u more jer su kao stijene u plićaku koje su jako skliske od algi, a u vas još udaraju valovi.

Svi rentaju quad ili skuter (evenutalno smart ili tak neki autić). Nas je bilo dvoje i za to treba quad od minimalno 250 cc. Cijene u middle season je 39 eur dan (ako se uzme na 3 i više dana ide 10% popusta pa ispadne 35 eur dan). Cijene goriva su skupe. Skoro 2 eur/litra benzina. Mi smo quad uzeli na 3 dana i tankali ukupno 35 eur. Prošli smo sve uzduž i poprijeko i istraživali plaže. Policiju smo vidjeli dva puta u 7 dana. Ovo govorim jer se skoro svi voze bez kaciga (ja nisam).

Od plaža nam je bila super Eros beach. Ona je malo skuplja i ležaljke i suncobran su 20 eur za dvije osobe ali je odlično i stvarano na razini. Suncobrani čak imaju punjače za mobitele. Iznad je odličan birc/restoran s najboljom pastom primaverom na svijetu

Oia nam je najljepša, pa Imerovigli pa tek onda Fira. Znam da su slični ali tako su nam sjeli. U Firi su daleko najjefiniji suveniri. Vožnja busom do Oie ide prvo preko Fire. Cijena po smjeru i busu je 1.80 eur. Znači 7.20 eur povratna Kamari-Fira-Oia. Busevi su fakat ok, klimatizirani, brzi. U Firi smo gondolom išli do stare luke (6 eur po osobi), a gore s magarcem (6 eur po osobi).

Preko Kamari toursa smo išli na izlet (vulkan+hot springs+therasia) za 36 eur po osobi. Vulkan je ok i lijep je pogled međutim obavezno uzeti tenisice i pripremati se na pentranej cca 30-40 min po suncu. Nakon toga vas brodić ostavi cca 150 m od hot springs pa plivate do njih. Stvarno ništa spešl - smrdi po sumporu, voda je zmazna i na momente topla ali ništa što niste doživjeli u toplicama, hehe. Samo je tu mix malo tople i malo hladne. To traje ukupno 20-30 min. Dok svi uđu u more, otplivaju do tam i imaš taman da se nazad vratiš na brod. Therasia - bzvz. Doduše, nismo se išli penjati gore jer smo riknuli nakon vulkana i plivanja. Imaju i magarci ali njih smo za Firu čuvali. Uglavnom, treba malo bolja fizička sprema za ovo

Išli smo na večeru u čuveni Alali Restaurant in Santorini by Astarte Suites Hotel i bilo je divno. Cijene razumne, hrana prefina, vina fantastična, a osoblje preljubazno. Išli smo na zalazak sunca u Oia (dva puta) i kod manastira. Iskreno mislim da je daleko najljepši kod svjetionika (blizu Astarte Suites - jug otoka). Oia po noći je poseban doživljaj i divna je.

Uglavnom, da sumiram - mi smo oduševljeni. Inače dosta putujemo ali baš nam je Santorini sjeo. Hrana je fina, cijene povoljnije nego na Jadranu, svi pričaju engleski, ljubazni su, otok je zanimljiv. Iako mnogi kažu da plaže nisu nešto nama su baš bile fora i zanimljive jer su drugačije. Vožnja quadom nam je bila fenomenalna i baš gušt kroz ta tri dana. Za svaku preporuku

E da, i aerodorom je malo specifičan. Ispred se stoji i čeka da vas se pusti na check in. Tamo se izvaže torba međutim ne predaje se. Nego cca 20-30 metara dalje. I onda u biti ako vam je kofer pretežak u povratku samo izbacite nešto, napravite check in i vaganje i to vratite nazad u kofer i predate prtljagu. Kao stvoreno za one s naknap kilažomu koferima, hehe.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 14:55   #2425
Ima li neki javni prijevoz do plaže Balos na Kreti?
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 23:59   #2426
Quote:
alter ego blagajnice kaže: Pogledaj post
Ima li neki javni prijevoz do plaže Balos na Kreti?
Do Kisamosa mozes ici sa KTEL-om. Onda brodom iz Kisamosa.
buemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 22:50   #2427
Quote:
alter ego blagajnice kaže: Pogledaj post
Ima li neki javni prijevoz do plaže Balos na Kreti?
Nema...samo do Kisamosa ,a onda brod ili rent-a car.....ili svojim kolima,ako hoćeš da ih upropastiš..inače se kolima dolazi do parkinga koji je na vrhu prevoja, odatle se ide pešice oko 1,5 km do same plaže...

Brodom se posećuje i tvrđava Gramvoutsa i ostaje se na plaži Balos oko 2 sata ...

https://s1.postimg.org/1fgknqfjr3/Image00007.jpg
https://s1.postimg.org/9i4jgipnwv/Image00008.jpg
https://s1.postimg.org/2pjhu1z8sf/Image00009.jpg
https://s1.postimg.org/46pmvt3syn/Image00010.jpg
skene is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 20:32   #2428
Razmišljamo o ljetovanju u Grčkoj pa me zanima kakva iskustva imate...Trenutno nam se Krf čini kao možda idealna destinacija...Dakle, dvoje odraslih i dvoje djece od 6 i 9 godina.
Išli bismo automobilom kroz Beograd, možda bi i Sofiju pogledali...
Koliko nam love treba za cestarine na tom putu , koliko za trajekt?
Kak je dolje sa smještajem?Kakve su cijene apartmana?Jel bolje unaprijed rezervirati ili se da naći na licu mjesta?Kolko nam love treba za tjedan dana?
Na što još obratiti pozornost?
Cijenim svaki savjet, hvala
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 19:57   #2429
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
Razmišljamo o ljetovanju u Grčkoj pa me zanima kakva iskustva imate...Trenutno nam se Krf čini kao možda idealna destinacija...Dakle, dvoje odraslih i dvoje djece od 6 i 9 godina.
Išli bismo automobilom kroz Beograd, možda bi i Sofiju pogledali...
Koliko nam love treba za cestarine na tom putu , koliko za trajekt?
Kak je dolje sa smještajem?Kakve su cijene apartmana?Jel bolje unaprijed rezervirati ili se da naći na licu mjesta?Kolko nam love treba za tjedan dana?
Na što još obratiti pozornost?
Cijenim svaki savjet, hvala
odakle ste?
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 22:03   #2430
Quote:
think.pink34 kaže: Pogledaj post
odakle ste?
Međimurje
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 22:58   #2431
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
Razmišljamo o ljetovanju u Grčkoj pa me zanima kakva iskustva imate...Trenutno nam se Krf čini kao možda idealna destinacija...Dakle, dvoje odraslih i dvoje djece od 6 i 9 godina.
Išli bismo automobilom kroz Beograd, možda bi i Sofiju pogledali...
Koliko nam love treba za cestarine na tom putu , koliko za trajekt?
Kak je dolje sa smještajem?Kakve su cijene apartmana?Jel bolje unaprijed rezervirati ili se da naći na licu mjesta?Kolko nam love treba za tjedan dana?
Na što još obratiti pozornost?
Cijenim svaki savjet, hvala
Krf je divan, i grad i otok. Trajekt krece iz Igumenice i voznja traje sat i pol do Kerkire(grada) a jedan sat do mjesta Lefkimi. Ovdje imate cijene
Do Igumenice je autoput, putarine kostaju na pr.od Gevgelije do Igumenice nekih 8 eur.
Smjestaj trazite unaprijed. Cijene apartmana su slicno kao u Hrvatskoj. Imate u Kerkiri sve moguce markete, cijene su opet kazem, slicne kao u HR.
buemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 21:55   #2432
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
Razmišljamo o ljetovanju u Grčkoj pa me zanima kakva iskustva imate...Trenutno nam se Krf čini kao možda idealna destinacija...Dakle, dvoje odraslih i dvoje djece od 6 i 9 godina.
Išli bismo automobilom kroz Beograd, možda bi i Sofiju pogledali...
Koliko nam love treba za cestarine na tom putu , koliko za trajekt?
Kak je dolje sa smještajem?Kakve su cijene apartmana?Jel bolje unaprijed rezervirati ili se da naći na licu mjesta?Kolko nam love treba za tjedan dana?
Na što još obratiti pozornost?
Cijenim svaki savjet, hvala
Krf je odličan.. ali se meni više svidela Lefkada...za nju vam ne treba trajekt,a samo malo je dalja od Krfa, nekoh 80 km..
Ako se ipak odlučita za Krf, dobro proverite kada polazi trajekt i kada ulazite u apartman/hotel...bilo bi idealno da je neki jutarnji , u tom slučaju bi morali negde da prespavate ili celonoćna vožnja... kroz Srb i Mkd treba 22 eur i oko 10 eur od Soluna do Igumenice..smeštaj najbolje direkno od vlasnika, 50-70 eur po danu za 4-oro..a uvek može i booking..trajekt je 80 eur za vas i auto u jednom smeru...
Mister Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 14:56   #2433
Quote:
Mister Gray kaže: Pogledaj post
Krf je odličan.. ali se meni više svidela Lefkada...za nju vam ne treba trajekt,a samo malo je dalja od Krfa, nekoh 80 km..
Ako se ipak odlučita za Krf, dobro proverite kada polazi trajekt i kada ulazite u apartman/hotel...bilo bi idealno da je neki jutarnji , u tom slučaju bi morali negde da prespavate ili celonoćna vožnja... kroz Srb i Mkd treba 22 eur i oko 10 eur od Soluna do Igumenice..smeštaj najbolje direkno od vlasnika, 50-70 eur po danu za 4-oro..a uvek može i booking..trajekt je 80 eur za vas i auto u jednom smeru...
To je to što me zanimalo!
Puno hvala ;-)
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 11:23   #2434
Kakve su temperature u Grčkoj oko nove godine?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 11:51   #2435
gdje u Grčkoj?
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:53   #2436
Vratio se iz Atene. Prvi dojmovi... A šta reć. Očekivao sam rasulo, a ne baš ovakvo.

Za početak, smještaj je bio ok (od Omonije 10 minuta, dosta loš kvart, imigrantski, ali ni u jednom trenu se nismo osjećali ugroženi), pristojan i jeftin (4 noći za 4 osobe 140€). Rentu smo uzeli na aerodromu, 70€ sa dodatnim osiguranjem (Opel, komotan, dizel, 5l/100km trošio, ali još 60-ak€ za gorivo i cestarinu, pa nas je smještaj i auto došao cca. 500kn po glavi šta je sasvim ok). Sam promet očekivan. Osobno i i nije bio nešto kaotičan. U usporedbi sa Palermom kao da se vozim po magistrali od Senja do Karlobaga.

Jedan dan smo đirali po Peloponezu (Korint-Epidaur-Napflio-Mikena), jedan dan smo popodne otišli do Souniona, a super je ispalo sa konekcijama za aerodrom koje su po 30-40€ u jednom smjeru. Dizel im je oko 1,25-1,35€ ovisno o lokaciji pumpe, a manje više za sve neke ceste je cestarina oko 2,50€ (prema aerodromu je 2,80€). U svakom slučaju je uzimanje auta bio dobar potez, iako smo po gradu išli uberom, a on nam je bio parkiran pred zgradom (uz cestu, besplatno).

E sad, Atena. Prvi dojma je bio grad klošara, kurvi i narkomana, no to je i zbog lokacije app. i šetnje od app. preko Omonije do Sintagme. Na drugu je bio da je užasno zapušten, ne samo ti lošiji djelovi grada nego baš svi. Od stana do Likavitosa smo išli pješke preko Exarcheia i Kolonakija i fascinantno je kao su ta dva kvarta jedan do drugog. Vjerojatno je slučajnost, a možda i nije, na granici ta dva kvarta su sve ulice koje vode prema Kolonakiju blokirana policijom sa dugim cijevima (policija je posebna priča). Sama Exarcheia je zanimljiva, totalna alternativa, a ludo je vidit kako je, npr. prizemlje zgrada iskorišteno, pa na prvom katu tri stana spaljena, a iznad sve ok. Anarhija totalna. Tu smo par puta išli poslije na večere. Kolonaki je ipak malo elitistički, sa ambasadama, ali i tu se vidi da se baš ne troši previše na uređenje ili čak čišćenje cesta. Svakako bi preporučio da jedno jutro ljudi odvoje za proć i ovo.

Sami turistički djelovi. Meni je taj dio ok. Plaka mi je fora, ali čisti turizam, pa smo mi i jeli više po Exarcheiji. Pogleda sa Likavitosa jeben. Tu skužiš koliko je to ogroman grad. Stari olimpijski stadion zanimljiv, Akropola ok. Osobno mi se više dojmila sama šetnja kroz maslinik nego samo kamenje na brdu, no to sam samo ja. Monastiraki ok, klasični buvljak koji nalazimo u svim državama koje su 400+ godina bile pod turskim utjecajem. Za uzet par magneta i adio.

Sve u svemu, neka 2 dana su taman za vidit sve onako na lagano. Mi smo većinom šetali i koristili uber.

Sounion meni osobno ništa posebno. Opet, usporedba sa Agrigentom koji je brutalan, a ovo je jedan "hramić" sa "predivnim zalaskom sunca". Osobno mi je taj odlazak bio promašaj i bolje da sam pio pivo i jeo kalamaki u gradu.

E da, hrana ok. Jeli van centra, cijene kao kod nas, vjerujem da su u samom centru više. Zanimljivo da je pivo svuda 2,80-4€ (trgovina 1,20-1,50€). Manje više bi u hodu ubijali kalamaki i baklave, a na večer sjeli na pravu večeru.

Jedan cijeli dan smo bili po ovom bližem dijelu Peloponeza. Korint fora za vidit kanal na brzinu, Epidaru li-la, nisam nešto oduševljen, vjerojatno bi ga sad preskočio, još jedan teatar u nizu i iskopine koje su prestali istraživat pred 20 godina, a sve skele ostavili kao da se za pol h vraćaju sa marende. Napfilo jako lijep, no to baš i nema veze sa Grčkom po stilu (osim ulaza do starog grada koji je klasična mahala kao i većina ostatka Grčke), a Mikena meni odlična. Cijeli taj kompleks je morao bit moćan. I to pred skoro 3500 godina. Općenito sve krcato maslinama (oko Napfiloa agrumi), ceste loše, neodržavane, pored cesti još gore. Čisto primjer Mikene di je ograda mjenjana valjda u 70-tim, a zadnji put je pometeno u prošlom stoljeću, ali opet, samo nalazište brutalno.

Na povratku sa Peloponeza smo prošli kroz Pirej. To je jedna ogromna favela. Uopće nisam imao neki dojam tog naselja do tad. Sve načičkano, prljavo. Opet, treba vidit, slikat i otić čim dalje.

Kako god, Atena je daleko od nekog mjesta na koje bi se vratio. Igrom prilika smo išli, a opet i je drago da se i ta prilika otvorila. U svakom slučaju, država im je u megarasulu i to se vidi na svakom koraku. No ima nešto i do mentaliteta, pa to još izgleda x puta gore nego vjerojatno je.

E da, policija. Dojma sam da su oni tamo samo radi prosvjeda. U tih nekoiko dana je prosvjeda bilo valjda 10-20. Od 5 ljudi ispred Sturbucksa do blokiranog dijela grada i marša par tisuća ljudi. Po gradu ne rade ništa, ekipa prodaje drogu na svakom koraku, puši ispred njih, ali njih to ne jebe 2%. Samo se vozaju sa jednog mjesta na drugo blindiranim autobusima. I svi su naoružani dugim cijevima.

Kao god, zanimljivo iskustvo koje ti pokaže da smo mi debeli zapad u odnosu na državu koja se diči da je jedna od koljevki zapadne civilizacije.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:14   #2437
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
Razmišljamo o ljetovanju u Grčkoj pa me zanima kakva iskustva imate...Trenutno nam se Krf čini kao možda idealna destinacija...Dakle, dvoje odraslih i dvoje djece od 6 i 9 godina.
Išli bismo automobilom kroz Beograd, možda bi i Sofiju pogledali...
Koliko nam love treba za cestarine na tom putu , koliko za trajekt?
Kak je dolje sa smještajem?Kakve su cijene apartmana?Jel bolje unaprijed rezervirati ili se da naći na licu mjesta?Kolko nam love treba za tjedan dana?
Na što još obratiti pozornost?
Cijenim svaki savjet, hvala
MI smo na zakyntosu ove godine pocetsk 7 mj placali 38€ apartman za 4 osobe( 2 djece i 2 odraslih).
Visnja73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 13:33   #2438
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Vratio se iz Atene. Prvi dojmovi... A šta reć. Očekivao sam rasulo, a ne baš ovakvo.

Za početak, smještaj je bio ok (od Omonije 10 minuta, dosta loš kvart, imigrantski, ali ni u jednom trenu se nismo osjećali ugroženi), pristojan i jeftin (4 noći za 4 osobe 140€). Rentu smo uzeli na aerodromu, 70€ sa dodatnim osiguranjem (Opel, komotan, dizel, 5l/100km trošio, ali još 60-ak€ za gorivo i cestarinu, pa nas je smještaj i auto došao cca. 500kn po glavi šta je sasvim ok). Sam promet očekivan. Osobno i i nije bio nešto kaotičan. U usporedbi sa Palermom kao da se vozim po magistrali od Senja do Karlobaga.

Jedan dan smo đirali po Peloponezu (Korint-Epidaur-Napflio-Mikena), jedan dan smo popodne otišli do Souniona, a super je ispalo sa konekcijama za aerodrom koje su po 30-40€ u jednom smjeru. Dizel im je oko 1,25-1,35€ ovisno o lokaciji pumpe, a manje više za sve neke ceste je cestarina oko 2,50€ (prema aerodromu je 2,80€). U svakom slučaju je uzimanje auta bio dobar potez, iako smo po gradu išli uberom, a on nam je bio parkiran pred zgradom (uz cestu, besplatno).

E sad, Atena. Prvi dojma je bio grad klošara, kurvi i narkomana, no to je i zbog lokacije app. i šetnje od app. preko Omonije do Sintagme. Na drugu je bio da je užasno zapušten, ne samo ti lošiji djelovi grada nego baš svi. Od stana do Likavitosa smo išli pješke preko Exarcheia i Kolonakija i fascinantno je kao su ta dva kvarta jedan do drugog. Vjerojatno je slučajnost, a možda i nije, na granici ta dva kvarta su sve ulice koje vode prema Kolonakiju blokirana policijom sa dugim cijevima (policija je posebna priča). Sama Exarcheia je zanimljiva, totalna alternativa, a ludo je vidit kako je, npr. prizemlje zgrada iskorišteno, pa na prvom katu tri stana spaljena, a iznad sve ok. Anarhija totalna. Tu smo par puta išli poslije na večere. Kolonaki je ipak malo elitistički, sa ambasadama, ali i tu se vidi da se baš ne troši previše na uređenje ili čak čišćenje cesta. Svakako bi preporučio da jedno jutro ljudi odvoje za proć i ovo.

Sami turistički djelovi. Meni je taj dio ok. Plaka mi je fora, ali čisti turizam, pa smo mi i jeli više po Exarcheiji. Pogleda sa Likavitosa jeben. Tu skužiš koliko je to ogroman grad. Stari olimpijski stadion zanimljiv, Akropola ok. Osobno mi se više dojmila sama šetnja kroz maslinik nego samo kamenje na brdu, no to sam samo ja. Monastiraki ok, klasični buvljak koji nalazimo u svim državama koje su 400+ godina bile pod turskim utjecajem. Za uzet par magneta i adio.

Sve u svemu, neka 2 dana su taman za vidit sve onako na lagano. Mi smo većinom šetali i koristili uber.

Sounion meni osobno ništa posebno. Opet, usporedba sa Agrigentom koji je brutalan, a ovo je jedan "hramić" sa "predivnim zalaskom sunca". Osobno mi je taj odlazak bio promašaj i bolje da sam pio pivo i jeo kalamaki u gradu.

E da, hrana ok. Jeli van centra, cijene kao kod nas, vjerujem da su u samom centru više. Zanimljivo da je pivo svuda 2,80-4€ (trgovina 1,20-1,50€). Manje više bi u hodu ubijali kalamaki i baklave, a na večer sjeli na pravu večeru.

Jedan cijeli dan smo bili po ovom bližem dijelu Peloponeza. Korint fora za vidit kanal na brzinu, Epidaru li-la, nisam nešto oduševljen, vjerojatno bi ga sad preskočio, još jedan teatar u nizu i iskopine koje su prestali istraživat pred 20 godina, a sve skele ostavili kao da se za pol h vraćaju sa marende. Napfilo jako lijep, no to baš i nema veze sa Grčkom po stilu (osim ulaza do starog grada koji je klasična mahala kao i većina ostatka Grčke), a Mikena meni odlična. Cijeli taj kompleks je morao bit moćan. I to pred skoro 3500 godina. Općenito sve krcato maslinama (oko Napfiloa agrumi), ceste loše, neodržavane, pored cesti još gore. Čisto primjer Mikene di je ograda mjenjana valjda u 70-tim, a zadnji put je pometeno u prošlom stoljeću, ali opet, samo nalazište brutalno.

Na povratku sa Peloponeza smo prošli kroz Pirej. To je jedna ogromna favela. Uopće nisam imao neki dojam tog naselja do tad. Sve načičkano, prljavo. Opet, treba vidit, slikat i otić čim dalje.

Kako god, Atena je daleko od nekog mjesta na koje bi se vratio. Igrom prilika smo išli, a opet i je drago da se i ta prilika otvorila. U svakom slučaju, država im je u megarasulu i to se vidi na svakom koraku. No ima nešto i do mentaliteta, pa to još izgleda x puta gore nego vjerojatno je.

E da, policija. Dojma sam da su oni tamo samo radi prosvjeda. U tih nekoiko dana je prosvjeda bilo valjda 10-20. Od 5 ljudi ispred Sturbucksa do blokiranog dijela grada i marša par tisuća ljudi. Po gradu ne rade ništa, ekipa prodaje drogu na svakom koraku, puši ispred njih, ali njih to ne jebe 2%. Samo se vozaju sa jednog mjesta na drugo blindiranim autobusima. I svi su naoružani dugim cijevima.

Kao god, zanimljivo iskustvo koje ti pokaže da smo mi debeli zapad u odnosu na državu koja se diči da je jedna od koljevki zapadne civilizacije.
Dosta tocan i precizan opis Atene.
Prije nekog tjedna sam pricao sa ocevim prijateljem koji je dosta vrijemena provodio u Ateni pocetkom osamdesetih, kako je i tada Atena bila prljava, kaoticna ali je bila bar bezbednija. Tada je generalno Grcka bila za nas koji smo ziveli u bivsoj drzavi mnogo jeftina.
buemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 09:49   #2439
ja bih rekla, od kad su uveli euro...jeftino proslo svrseno vrijeme
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 00:41   #2440
Ima netko savjet kako naći povoljni avion do grčke u 6.mj 2018?

Za sada nalazim preko Croatia Airlinesa letove iz zg za atenu po 200€ povratna za osobu. Na što još moram dodati 75€ za Rhodes ili 150€ za Cipar.
Što mi je ukupno malo previše novaca

Htjeli bi turu tjedan do dva i barem 2 različite lokacije pokrit.

Vidjela sam da su neki letili preko Adrie iz Ljubljane, ali ja trenutno ne pronalazim nista

Dajte neki savjet
pospanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:42.