Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2007., 10:17   #1
Vjerovanje u Djeda Mraza

Jel Vasa djeca vjeruju ?

Moja curica ima 8 godina i stvarno vjeruje u njega , ali bojim se da joj se u skoli ne pocnu rugati .

Kada je uopce vrijeme da im kazemo ili ih trebamo pustiti da sami shvate ?

Imala sam kao ideju da joj kazem da on dolazi samo maloj djeci ali tako mi zao pa jos je mala .
__________________
a šta da vam kažem
afro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 10:46   #2
I moj sin od 8 godina još uvijek vjeruje , meni je to slatko
Doduše malo me zbuni kad ispituje jel ima on ženu i dicu i kad će umrijeti i ko će ga naslijediti, i jel mu dica idu u školu i slično
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 10:48   #3
Quote:
afro kaže: Pogledaj post
Jel Vasa djeca vjeruju ?

Moja curica ima 8 godina i stvarno vjeruje u njega , ali bojim se da joj se u skoli ne pocnu rugati .

Kada je uopce vrijeme da im kazemo ili ih trebamo pustiti da sami shvate ?

Imala sam kao ideju da joj kazem da on dolazi samo maloj djeci ali tako mi zao pa jos je mala .

jao, moje (5,5 i 3) vjeruju i te kako vjeruju. a jedna moja prijateljica djetetu od 4-5 godina rekla da ne postoje, kao sta je imam uciti tim glupostima, bolje da je naucim necim pametnijim. i ta mala dodje mojoj (naravno oko bozica, novih godina i deda mrazova) i kaze da ne postoje. te suze i to razocarenje nisam u zivotu vidjela kod svog djeteta. pravo sam nekako bila ljuta na njenu mamu.i ne znam da li je bilo bas pedagoski, ali kad je ta mala otisla ja sam svojoj ispricala da je vjerovatno njena prijateljica uradila nesto zlocesto pa joj ove godine nece doci, ali tebi ce doci i ti njoj nemoj nista ispricati da ti je dosao da ti prijateljica ne bude tuzna. i tako je i bilo. kad je ta mala pitala, jao od kud ti ovo, ona je odgovorila mama mi kupila (a bilo je od deda mraza ), i onda se okrenula meni i namignula.i tako smo i rijesili problem vjerovanja ili ne vjerovanja.

ne znam sta da ti kazem. osam je vec malo starije dijete. mozda da joj objasnis na taj nacin kao sto si i predlozila, da dolazi mladjoj djeci. ne znam da li bi se ugodno osjecala da je neko u razredu ismije. bolje da ti obavis taj vazni razgovor
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 11:24   #4
Al.. ja mislim da si dobro postupila... Djeca imaju mišljenje o tome ovisno jl im roditelji kažu da ne postoji... ipak.. i oni koji to kao znaju... još uvijek su skeptićni i dvoume se (iz prakse) i kad im mi kažemo istinu, a to je da jadan djed mraz /božićnjak ne stigne baš sve sam pa je zamolio nekog da mu pomogne..prođe dobro... a saznat će kad za to dođe vrijeme.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 11:38   #5
A zašto mislite da je djete od 8 godina preveliko da vjeruje u to? Ja bi ostavila da vjeruje ako želi do 25-te...tako Božić dobija onaj pravi smisao....čaroban je, i događaju se čuda.
Dobro ja sam božić-frik tako da sam što se tiče te teme neuračunljiva.
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 12:34   #6
Quote:
moja volja kaže: Pogledaj post
A zašto mislite da je djete od 8 godina preveliko da vjeruje u to? Ja bi ostavila da vjeruje ako želi do 25-te...tako Božić dobija onaj pravi smisao....čaroban je, i događaju se čuda.
Dobro ja sam božić-frik tako da sam što se tiče te teme neuračunljiva.
ma i ja sam za to da vjeruju. ali vidim da se pokretacica teme boji da ce joj dijete ismijati, pa mislim ako ce vec saznati da ne postoji, onda bolje od mame. a kad ce to ona reci, je prepusteno njoj.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 23:22   #7
ja nikad nisam vjerovala u djeda mraza. bilo mi je teško za povjerovati da neki deda na letećim (?!) sanjkama uspije u jednoj noći podijeliti darove svoj djeci na svijetu (ne pitajte, od rođenja sam skeptik ).
sumnjam da ću svoju malu uvjeriti u njegovo postojanje, ali ću ju definitivno upoznati s pričom o djedu mrazu, ali to će biti to - lijepa priča.
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 08:49   #8
A zashto ne bi vjerovala.....pa chuda se dogadjaju

Ja svojoj djeci u igraonici (koja su pochela bit odraslija i prichaju mladjoj djeci da Djedica ne postoji)....kazem da je davno, davno Djedica stvarno postojao (kao i svi sveci i Nikola....nekome to ne ide zajedno, ali meni ide)....i da je on na nebu isto kao i svi ostali i da ako se nekad i dogodi neko chudo, da to ne moraju biti roditelji.....A ovi preobucheni djedice se tu da djeca ne zaborave na taj dan i na pravog djedicu.
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 18:43   #9
Moji mladi jos vjeruju, dok je stariji prosle godine( 9. god) skuzio da nesto tu smrdi. Ali ne smije ovoj dvojici nista reci... Zato me jako naljutilo sto je uciteljica u F. razredu ( 1. razred ) rekla dijeci da Djed ne postoji i da im to roditelji stavljaju poklone. Mislim da to nije njena stvar i da im nije smijela to reci. Idem sutra na informacije pa cu joj reci. Ja sam mu rekla da postoji Djed Bozicnjak.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 19:27   #10
pa i mi smo u prvom razredu učili da je dobri biskup nikola živio prije bogznakoliko godina i da danas roditelji daruju djecu na svetog nikolu. pisalo je u knjizi.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 20:19   #11
moj je prošle godine saznao da mu starci glume djedicu i sva sreća nije se nešto previše razočarao ni bio žalosni...sad kako se bliži vrijeme blagdana kad vini nekaj kaj mu se jako sviđa veli meni-djedice i ovo ću staviti na popis
meri79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 20:50   #12
kak ste vi bedasti ...
znaju klinci jako dobro da nema djeda mraza ,ali uzivaju u prici i hrane svoju mastu , bas kao sto bi i mi s vremena na vrijeme trebali

nije li zivot ljepsi kad se doda malo kolora?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 20:58   #13
ne bi bas rekla da znaju. mala neki dan vidjela sliku deda mraza u novinama, i kaze "auu konacno da vidim kako stvarno izgleda. nikad ga ne uspijem vidjeti...samo donese poklone i zuri drugoj djeci.."
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 14:37   #14
ma treba ih pustiti da vjeruju, u tome nema nista lose zar ne... kad doje vrijeme sami ce skuzit, a onda im treba prodat pricu kako djedica nije stigao pa je zamolio mamu i tatu da mu pomognu.

ja se sjecam da sam jas kuzio da je djed mraz moj stari .... (nemam pojma koliko sam godina imao) i od tada se probudila sumnja ali nije bilo nikakvog razocaranja.

na kraju krajeva zar nije lijepo vidjeti radost u njihovim ocima...
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:24   #15
Quote:
moja volja kaže: Pogledaj post
Ja bi ostavila da vjeruje ako želi do 25-te...tako Božić dobija onaj pravi smisao....čaroban je, i događaju se čuda.
zar nije pravi smisao božića rođenje isusa, a ne djed mraz?
(djeda mraza je ionak izmislila coca cola)

kak vi mirite to troje - svetog nikolu, djeda mraza i malog isusa?
djed mraz je u međuvremenu, što zbog potrošačkog društva što zbog komunizma u kojem smo mi bili, postao sinonim za božić i darove iako je totalna idiotarija i s božićem nema veze.
ja bih voljela svoje dijete učiti da se na božić slavi isusovo rođenje. a opet, običaj s djedom mrazom i sobovima koji vuku sanjke i koji donosi darove ispod bora (čarapice za darove su totalno američke i nemaju veze s našom tradicijom) je postao dio naše masovne kulture i društva i bla i nema smisla dijete izolirati od tih priča i običaja. osobito jer će svi vršnjacin brijati na to i ne bih htjela da mi dijete bude čuadk i izolirano.

e, sad je tu još i sv. nikola. koji je zapravo djed mraz, samo je u komunizmu bilo nepoćudno da djecu daruje svetac pa su nam progurali djeda mraza.

dakle, kak vi izlazite s tim svim na kraj?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:27   #16
Quote:
al1972 kaže: Pogledaj post
.i ne znam da li je bilo bas pedagoski, ali kad je ta mala otisla ja sam svojoj ispricala da je vjerovatno njena prijateljica uradila nesto zlocesto pa joj ove godine nece doci, ali tebi ce doci i ti njoj nemoj nista ispricati da ti je dosao da ti prijateljica ne bude tuzna. i tako je i bilo. kad je ta mala pitala, jao od kud ti ovo, ona je odgovorila mama mi kupila (a bilo je od deda mraza ), i onda se okrenula meni i namignula.
mislim da si postupila skroz krivo i nepedagoški - prvo, lagala si djetetu, a ona će to prije ili kasnije razotkrit čime ti gubiš na auoritetu i povjerenju kod nje.
drugo, bezrazložno si ocrnila njezinu prijateljicu. treće, uputila si svoje dijete da laže.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:38   #17
hehehehe
sveti nikola je 6.12.
a djed mraz je naravno , vjernik i nagraduje dobru djecu povodom rodenja malog isusa

sve klapa bez greske i logicnije je nego prica kako 1 dan stara beba isus ostavlja poklone
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:47   #18
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da si postupila skroz krivo i nepedagoški - prvo, lagala si djetetu, a ona će to prije ili kasnije razotkrit čime ti gubiš na auoritetu i povjerenju kod nje.
drugo, bezrazložno si ocrnila njezinu prijateljicu. treće, uputila si svoje dijete da laže.
u sve tri stavke se ne slazem sa tobom. uvijek cu stati u odbranu svog djeteta. i ako mama tog djeteta ZNA da moje dijete vjeruje, i ZNA da mi svake godine napravimo pravi sou tom prigodom (tata izadje vani sa djecom, ja okitim jelku, oni se vrate i djeca neznajuci nista odu u neku drugu prostoriju, pa napravimo kao da nesto lupne, pa one odu u sobu a tamo okicena jelka, otvoren prozor-znaci bio deda mraz, i hrpa poklona). tu radost i te oci koje vidim kod svoje djece ne bi dala nizasta na svijetu. i ako je ta mama odlucila svom djetetu reci da ne postoji onda bi joj isto tako mogla reci da ne govori drugoj djeci da ne postoji, jer druga djeca jos vjeruju u to. a ne mala dodje, i moja pocne sa ushicenjem govoriti sta ce joj donijeti deda mraz, a ova onako dosta bezobrazno, (inace jako mudro dijete), hahah nema deda mraza, nece ti nista donijeti. moja u plac i to kakav plac. mama od te ne reaguje...

i normalno da kad su otisli rekla sam joj da prijateljici nece doci iz nekog razloga. i nisam rekla da je prijateljica zlocesta, vec da je uradila nesto zlocesto, a to je VELIKA razlika. a zar mi svi ne govorimo djeci, ako budes dobra (dobar) deda mraz ce ti donijeti poklon.a kad ona meni namigne, to samo pokazuje na dogovor izmedju nas dvije, kao nas dvije znamo, a prijateljica kako hoce.to nije nikakva laz. to je nesto izmedju mame i kcerke.i rekla sam joj da ne govori prijateljici da je nesto dobila da ne bude prijateljica tuzna, a u sustini sam samo htjela da izbjegnem slijedeci sukob i razocarenje mog djeteta jer bi ova SIGURNO opet pocela, hahaha deda mraza nema, to ti nije on donio.

i iz ove jedne konkretne situacije, nikako ne mozes doci do zakljucka da upucujem svoje dijete da laze.

a ako mislis da je bilo neispravno, jako jako me interesuje kako bi ti reagovala. inace radilo se od mom ne jos petogodisnjem djetetu i prijateljici od pet i po godina. znaci nekih pola godine razlike u uzrastu, ali ogromna razlika u mudrosti, zrelosti...moja naspram nje mala beba, ova je moze sto puta zednu preko vode prevesti. i zagarantovano mogu tvrditi da je mala namjerno provocirala, sto moja vise u plac toliko ova vise govori nema ga, nema ga, neces nista dobiti...
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:52   #19
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kak ste vi bedasti ...
znaju klinci jako dobro da nema djeda mraza ,ali uzivaju u prici i hrane svoju mastu , bas kao sto bi i mi s vremena na vrijeme trebali

nije li zivot ljepsi kad se doda malo kolora?

da, moji vec dugo znaju, ali i dalje zele vjerovati

ako se slucajno zamjere meni, da znaju da za bozic dobiti poklone


Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
zar nije pravi smisao božića rođenje isusa, a ne djed mraz?
(djeda mraza je ionak izmislila coca cola)

kak vi mirite to troje - svetog nikolu, djeda mraza i malog isusa?
ajde, svetog nikolu smo jos uspjeli distancirati od isuseka i od djeda mraza, to smo rijesili
on svoje odradi i u principu je problematican samo taj 1 dan

ali djed mraz, bozicnjak, santa, mali isus...tu smo imali problema.
obzirom na moju osobnu vjeru, moja je prica bila da isus dariva svu djecu, a klinci su se u principu poceli pitati kad su culi da ne vjeruju svi ljudi u Boga, tako da sam im ispricala da je Bog dobar, voli svu djecu, pa onda onima koji/ciji roditelji dakle ne vjeruju, salje poklone preko djeda mraza

pa su bili sretni

sad, kao i sve ostalo, poklako dodirujemo konzumizam (konzumerizam? kak se kaze?) pa vec mogu uklopiti pricu o djeda mrazu onakvu kakva je.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:57   #20
Quote:
al1972 kaže: Pogledaj post
a ako mislis da je bilo neispravno, jako jako me interesuje kako bi ti reagovala. inace radilo se od mom ne jos petogodisnjem djetetu i prijateljici od pet i po godina.
ajde, molim te, tko je ikad sve napavio po propisima odgajajući dijete i tko nikad nije napravio nijednu grešku? e, taj nek baci prvi kamen na tebe!
ja sam samo rekla da mislim da si postupila nepedagoški i obrazložila zašto.

kako bih ja? hmmmm...možda bih krenula objašnjavati da su ljudi drugačiji i da imaju drugačije običaje..pa kao što kod prijateljice u kući ne vrijede pravila kao kod nas u kući, tako njoj dolazi djed mraz, a prijateljici ne
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.