Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2007., 21:24   #41
do mene je, :hrkljus: (ovo hrkljus mozda ne znate svi, ali bosanci sigurno ) ja se ne mogu nigdje pojaviti, niti jednu temu otvoriti a da ne dodje do prepucavanja. do mene je, do mene

Zadnje uređivanje Alica72 : 30.11.2007. at 23:26. Reason: falilo mi jedno slovo
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 21:29   #42
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
ja bi bila sretna da se moja doktorica brine o maloj koliko tvoja. mi smo imali nekih problema pa se pokazala nikakva, budi sretna što je takva. bolje više brige nego manje. a te percentile nam nikad nije ni računala, pa su me pitali u bolnii da li znam kolke su sada, ja ostala, mi nikad čuli za to. zato se lupaj nogom u guzicu od sreće što je takva. a što se tiče visine, pa i mi koji imamo visoke cure moramo naći nekog dečkića za sebe, zato se čujemo za kojih 20godina (prije ne, jer je tata rekao da će do tada rastjerivati dečke).

offtopic:dijete ti je premedeno.
rastjerivace samo dvadeset godina...pih...pitaj mog. on im nece dati ni udavati se. jadne li su one sa njim. vec je skovao strategiju kako ce ih uhoditi po diskotekama

ontopic: presretna sam sa svojom doktoricom. kao sto rekoh ,ne mi je mijenjala ni za brdo karamela.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 21:32   #43
Quote:
al1972 kaže: Pogledaj post
do mene je, :hrkljus:
, tu rijec fakat dugo nisam cula. a bas mi je draga

ma nije do tebe, alice.
tko je pazljivo prvi post procitao, mogao je zakljucit da ne dize pedica paniku, neg da si je ti isprepitala sto i ako, te onda. kao i svaka zabrinuta mama
meni zvuci jako ok sto ce je pratit, a smireno.

ja sam recimo negdje od 8-10 godina naglo izrasla i kosti potkoljenica su me boljele za poludit. barem jednu noc u mjesecu nisam mogla spavat od bola.
i nikom nis, dajte mama plivadon i dobro.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 21:55   #44
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
, tu rijec fakat dugo nisam cula. a bas mi je draga
imam ih ja jos na repertoaru, kad bude prilike
(ili bolje ne, otkricu svoje godine...hmmm. a nick...ma nick je godina rodjenja mi..sestre )

Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post

ma nije do tebe, alice.
tko je pazljivo prvi post procitao, mogao je zakljucit da ne dize pedica paniku, neg da si je ti isprepitala sto i ako, te onda. kao i svaka zabrinuta mama
ma uvijek sve na "jadne" doktore, a fakat smo mi te sto sirimo paniku. doduse interesovalo me sve, i sve sam ispitivala, a kako mame znaju poslije sloziti pricu u glavi sa svojom bujnom mastom, to ne moze niko
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 21:57   #45
al,
ajmo premenovat ovaj topic
tema je dosta isprepletena, ali je zanimljiva i ne bih je razdvajala.

ja bih nekako "Visina djeteta-medicinsko/estetske dvojbe" a moze i light verzija "Zirafa ili manekenka, opredjeljenje je u glavi"

aj izaberite neki ili dajte novi da se ne sputavamo, bas mi je stalo da ova tema opstane.

mlade generacije su sve vislje
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 22:16   #46
oba naslova su da padnes na dupe.

ovaj prvi naslov je preseriozan , otjerace nam klijantelu...a drugi je super

a moze i "stikle ili ravne potpetice - sa osvrtom na medicinski aspekat"

Zadnje uređivanje Alica72 : 30.11.2007. at 23:24. Reason: dopuna
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 00:16   #47
moja starija je sa 3 godine i 3 mjeseca (na stoku sobe ju mjerim svakih nekoliko mjeseci i zapisujem) bila visoka tocno 100 cm i imala je 16 400 kg
nisam to smatrala neobicnim, mozda zato jer mi nitko nije na to obratio paznju, i drago mi je da nije
sad je 7 g, 128 cm i 28 kg, najveca je u razedu (mali svicarci su ionako sitni i krzljavi)
a to je sve na moju visinu od 160 i muzevu 175
mislim da je dijete cisto normalno i ne brini uzalud
medjutim, znam za slucaj kad su djetetu vadili krv i radili tu pretragu da vide koliko je djete staro bioloski
curica je kronoloski bila stara 9 g ali je bila visa za svoje g, imala je menstruaciju i rasle su joj grudi
onda su tom pretragom ustanovili da je bioloska dob 13 i zato to tako je ali da se te starosti u pubertetu trebaju poklopit
i jos sam htjela rec da ovdje ima ispitivanje di uzmu tvoju visinu, muzevu i jos neke parametre i mogu prilicno tocno odredit koliko ce djete narasti
a mislim da u tvom slucaju to nebi radili jer je curica ok
a ako ce prebrz rasti i imat bolove u kostima i zglobovima tu pomaze magnezij
indy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 19:42   #48
hvala indy na tvom iskustvu. ma imas pravo, nekad je neke stvari bolje i ne znati. ali kad ti neko ubaci crv...e onda je gotovo.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 05:35   #49
MOja je na pregledu sa 3 godine bila 16kg i 97cm. Od prvog dana je u 90% visine i oko 50% tezine. Te mjere prati i niko se ne uzbudjuje oko toga, ja sam 177cm a muz 185cm. Mladja mi je pak isto tak, dugacka ali jos mrsavija jedva u 20tak posto. Manekenke,hehe. Bitno je da nema nekih pre velikih skokova u tezini, a uvijek se moze pocet davat mlijeko sa malo masnoce, to ovdje pedijatri preporucaju na pregledu sa 2 godine. Moje su mrsave pa ih pokusavam tovit i dajem im sve puno masno.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 10:23   #50
kad je vec putnica dozvolila da tema ode u estetsku stranu....

moj jos malo pa jednogodisnjak ima oko 82 cm i skoro 13 kg.
nije debeo (to mogu posvjedocit forumske mame koje ga znaju), misicav je i krupan, ima jake ruke i noge, i tipicnu bebastu skembicu
mislim da ima krupne kosti, na djeda - moj otac sa 180 cm i 80 kg izgleda kao kostur, a sa 95 kg fit i taman koliko treba.

al eto moram priznat - mada me malo sram - da bih se brinula da je curica. ne jos, ali u sljedecih godinu dana bih je poticala na trcanje i skakanje, obavezno bih je vodila da si izabere sport kad doraste, pazila bih da joj dajem zdravu i manje kaloricnu hranu. vise nego sto to radim sa sinom.
uglavnom sam vidjala (na svojim frendicama, djeci svojih frendica...) da od mrsavih curica postaju lijepo gradjene djevojke, od normalnih buckaste, a od buckastih - debele.
pa bih svojoj kceri zeljela dobar start, sa zdravom prehranom i puno fizicke aktivnosti.

nekoliko je razloga. jedan je sto mislim da je zenama izgled od vece vaznosti u daljnjem zivotu. ne presudan, ali faktor od veceg uticaja nego sto ce to decku bit.

zatim, znam puno vise debelih curica i kasnije debelih zena, od debelih muskaraca. oni mogu, kao i s alkoholom, podnijet vise hrane, a da im se manje "primi". drugacije su gradjeni, mi skupljamo zalihe za porod, dojenje...

i mislim da je decke puno lakse motivirat na neki sport, da trce, skacu, potrose energiju, vecina njihovih igara su nogomet i tuce

evo priznajem, goli stereotipi
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 16:14   #51
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
kad je vec putnica dozvolila da tema ode u estetsku stranu....
al je sama rekla da joj je prva misao bila koko ce joj dijete izgledati

a mislim da je medicinski to jednako vazno, s psiholoskog aspekta, kao i cvrstoca i gradja kostiju. ok, ne bas jednako, obzirom da neki poremecaji mogu znaciti bolest, no vjerujem da ovdje ne govorimo o ekstremima.

meni je zanimljivo, jer sam sa 180 cm visine frustrirana da ne mogu bit vise, drzim se uspravno samo zato sto sam u 7. razredu vidjela ekipu koja mi se ruga imitirajuci me kako hodam i nema toga tko bi me uvjerio da se mogu udobno osjecati u stiklama ili pokraj nizeg muskarca.

sjecajuci se svojih frustracija od tog nekog 7.,8. razreda nadalje, sad razmisljam o svojoj maloj koja je 160cm u 5. razredu. ima 38 kila, nije bas kost i koza, ali...nije ni daleko.

dijete pliva, vjezba, hrani se relativno dobro, ne mogu reci da sam bas eko-nutri-freak, ali jede sve i jede dobro, ali raste ko trska.

ja nju pumpam time kako je to super i on se jos uvijek hvali kako je najvisa u razredu, ali me silno strah kako ce prozivjeti sve zamke puberteta, zlobu, etc.

znam da je sve u glavi, ali, eto...to je moj intimni razlog sto pustam diskusiju u estetsku stranu.

jos uvijek nemam dobar naslov
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 16:26   #52
moj mali-s 2 god 92 cm i 17 kg
sad napunio 5 gdina-visok 113,5cm i tezak 24kg
skroz je nabijen i misicav(ni trunke sala), a i inace je dosta hiperaktivan (adhd)pa me cudi sto je i toliki jer vecina hiperaktivne djece je slabusna...a on je pun snage usvakom trenutku
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:19   #53
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
al je sama rekla da joj je prva misao bila koko ce joj dijete izgledati
Evo sad malo za ozbiljno.
Svaki dan dolazim skupa sa jednom mamom po moju i njenu princezu u vrtic. Mama je visoka 184, a tata sigurno ne ispod 190, prije oko 192-193. I normalno je za ocekivati da imaju visoku djecu. Mali joj ide u prvi razred, i za glavu je visi od sve druge djece, a curica je pola godine starija od moje i manja je od moje za par centimetara ( a roditelji joj tako visoki).I tako ih pustimo da trckaraju ispred nas, i kad sam ih posmatrala uvijek me hvatala nekakva nelagoda. Pa pitam tu svoju prijateljicu, hej vidi moja presisala tvoju, sta mislis da nije neki poremecaj stitne zlijezde, ili koja ono zlijezda utice na rast, ej a da nije gigantizam...nije bilo dana da nisam nesto tako pomislila, ja koja sam inace u zivotu paranoicna sto se tice mnogo stvari. A ona govori vidi mene kolika sam, a nikakav poremecaj nije u pitanju. Dijete ti je veliko i basta. Ja joj govorim to sto si ti velika je genetski ..otac ti dvometras, mama isto izrazito visoka, a vidi mene 165, a muz prosjecno 186-7...i tako svakih malo to nam tema. A nekad i ona sama kaze, ma bas ti je napredna ova tvoja mala
I dan prije sistematskog pregleda govorim muzu, hej sta mislis sta ce reci za visinu, sta mislis hoce li je uputiti na nekakve pretrage...Znaci, ipak, to je bila misao koja mi se najvise vrzmala u glavi. Moram priznati da na zglobove nisam nikad pomislila, jer mi to opterecenje zglobova nije palo na pamet, mozda zato sto probleme sa zglobovima vise vezem za odrasle osobe..
I pisuci ovdje, polako dodjoh i na estetsku stranu, a malo i pod uticajem onog od doktorice " ...jer necete sigurno dijete od 2 i deset". Eto sad kad mi je rekla da ce posmatrati, i da smatra da nije nista specijalno, malo vise pocinjem razmisljati o estetskoj strani. Nije samo estetika u pitanju vec i prakticnost. Ova mi mama kuka koliko joj treba da nadje odgovarajuce hlace, pa kad ih konacno nadje onda kupuje odmah 10 pari svih boja, jer boga pitaj kad ce opet naletiti na one koje joj pasu...a i padalo mi je na pamet okrutnost vrsnjaka, djeca znaju biti jako zlobna. Sjecam se nase "caplje" u razredu (kako su je svi zvali), sjecam se i zeca (malo jace izrazeni sjekutici)..

A evo vidim ima dosta visoke djece. Mozda je meni sve ovo malo cudno jer mi je starija curica opet nesto niza. Ona je na sistematskom sa cetiri godine imala 101 cm, znaci dva manje nego sad trogodisnja sestra. Njenu visinu je imala sa cetiri i po godine.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:28   #54
prijateljica mi ima kcerkicu koja je tri mjeseca mlasdja od moga sina..al je visa sigurno za 5-6 cm.
Majka joj nije visoka, ali otac je.. Koliko znam lijecnici joj nisu nista preporucili od pretraga..premda malena vec ima blage iksice...dok je mladja sestra prosjecne visine
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:42   #55
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post

pa bih svojoj kceri zeljela dobar start, sa zdravom prehranom i puno fizicke aktivnosti.
Evo sta mene buni. Oboje djece su 6 mjeseci iskljucivo bile dojene, na zahtjev, znaci kad su htjele dobivale su. Starija je uvijek bila buca. Sa sest mjeseci je bila malo bure, mala i debela. Doktorica nije dizala paniku, kao posto je samo dojena, to je onda ok. Mladja isto dojena, bila lijepa vizjasta beba, prije mrsava nego bucmasta, i sva je nekako bila cvrsta.I strarija je tako tri godine uvijek po visini bila na nekih 30-40 percentila, a tezinom oko 80-85, i onda odjednom se pocelo sve topiti sa nje. Evo je sad jedna prelijepa djevojcica 112 visoka, oko 19,5 kila teska. Tanke nogice, tanke rucice, i samo malo malo bebi stomakica, ali jedva primjetno. Znaci od male debele bebe se razvila u relativno mrsavu curicu.
E, a mladja je uvijek bila visoka za svoj uzrast (sa dvije na pregledu 93 cm), a tezina ok. I sad zadnjih godinu dana postaje sve nabijenija i nabijenija ,a raste kao iz vode. Jedu isto, jako jako pazim na ishranu, kretanja i trcanja imaju stvarno puno jer sam se maksimalno posvetila djeci, odrekla se i posla i svega, i non stop hodamo po igralistima i parkovima gdje ne staju sto se trcanja, skakanja, penjanja...tice. I razlika je u tome sto se mladjoj iako je teska 18,5 kila, ne vidi salo. Skoro nema stomaka, ali su joj nogice jace, sva je nekako nabijena..

Zar mogu i mala djeca imati takvu razliku u metabolizmu. Bas ova mama sto sam je spominjala bukvalno sopa svoju djecu od jutra do mraka milch schnitama, kinder pingvinima, djeca joj kost i koza (i ona je ekstremno mrsava), a moje vide milchschnitu jednom sedmicno. Kad bi ih ja toliko sopala kao ona svoje sa slatkisima , sad bi manja imala 30 kila. bez pretjerivanja. a njeni jedu i jedu i jedu i nista. i dalje mrsavi. (ovo nije zlobno-zena pokusava na sve nacine da joj se djeca udebljaju) A ja sve svojima ogranicavaj, brani...nije fer
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:44   #56
Quote:
b-mina kaže: Pogledaj post
moj mali-s 2 god 92 cm i 17 kg
sad napunio 5 gdina-visok 113,5cm i tezak 24kg
skroz je nabijen i misicav(ni trunke sala), a i inace je dosta hiperaktivan (adhd)pa me cudi sto je i toliki jer vecina hiperaktivne djece je slabusna...a on je pun snage usvakom trenutku
i moja je puna energije, doduse nije hiperaktivna, ali dosta aktivna i nije ni malo slabusna.
sa dvije godine je imala 93 cm i 15,9 kila
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:50   #57
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
meni je zanimljivo, jer sam sa 180 cm visine frustrirana da ne mogu bit vise, drzim se uspravno samo zato sto sam u 7. razredu vidjela ekipu koja mi se ruga imitirajuci me kako hodam i nema toga tko bi me uvjerio da se mogu udobno osjecati u stiklama ili pokraj nizeg muskarca.

sjecajuci se svojih frustracija od tog nekog 7.,8. razreda nadalje, sad razmisljam o svojoj maloj koja je 160cm u 5. razredu. ima 38 kila, nije bas kost i koza, ali...nije ni daleko.
putnice
raznjezio me tvoj post nekako. mozda zato sto sam i ja 180, u osnovnoj i srednjoj sam se drzala pogrbljeno da ne ispadne da gledam ekipu s visoka
u osnovnoj sam bila beznadno zaljubljena u najnizeg decka u razredu i prije bih dala da mi iscupaju jezik nego to priznala. ironijom sudbine, on je u srednjoj naglo poceo rast i narastao do 2 metra

na faksu i neposredno poslije sam upala u vrtlog transformacije stavova i predrasuda, i eto me sad - o visini ne razmisljam uopce, ni svojoj ni tudjoj.
toliko ne razmisljam da mi prva asocijacija na alicinu kcer nije bila "sto ako bude visoka", nego "sto ako bude debela".
vjerojatno zato sto sam ja bila "puno" dijete taman po mjeri svoje matere, a kad su sve moje strkljave frendice u pubertetu propupale, ja sam postala debela
ocito, sve je u glavi
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 18:00   #58
Quote:
al1972 kaže: Pogledaj post
Zar mogu i mala djeca imati takvu razliku u metabolizmu.
....
A ja sve svojima ogranicavaj, brani...nije fer
a ocito mogu. kao i odrasli
po tvom opisu vidim da se trudis maksimalno, ocito je mladja "pokupila" gradju od tko zna koje bake ili sukunbake koja je bila, stono se u u selu moje matere veli "od brda odvaljena".

mada, ne znas dok nije gotovo
jedna od mojih suucenica u osnovnoj je u 5. razredu bila visoka koliko i ja, samo sto je nakon toga narasla par cm. osta cura na 166 cm.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 18:15   #59
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
ocito je mladja "pokupila" gradju od tko zna koje bake ili sukunbake koja je bila, stono se u u selu moje matere veli "od brda odvaljena".
sveki mi je ko od brda odvaljena
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 22:03   #60
moja mala ima 3,5 godina,visoka je 110 cm, a teška 17 kg.pedijatrica mi nikada nije niti spomenula da je premršava ili previsoka.ima lagane okserice i kada sam sa mlađim djetetom bila na pregledu kukova pitala sam ortopeda za njene nogice.on ju je pregledao i rekao da kod predškolske djece ni ikserice ni okserice nisu zabrinjavajući problem.tek kad krenu u školu trebalo bi se pozornije pratiti moguće deformacije. u našem slučaju doktor nam je savjetovao da što više sjedi "po turski".
Maxica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:27.