Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2016., 09:41   #2061
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
U tekstualnom dijelu plana pogledaj što piše o udaljenostima od međe, odnosno da li je u toj zoni stambene namjene moguća gradnja na međi i pod kojim uvjetima.
Ako da, nađi si ovlaštenog arhitektu koji će ti pripremiti glavni projekt za građevinsku dozvolu i uputiti te koje uvjete priključenja trebaš ishoditi i koji je daljnji postupak uopće za tu građevinu.
Ako dobro gledam točka 8.1.5 se odnosi na moju lokaciju:

http://www.zzpugz.hr/wp-content/uplo...;C4%91enje.pdf

Stambena namjena:

Najveći GBP na građevnoj čestici je 400 m2

Najmanja udaljenost građevine od međe susjedne građevne čestice je 3 m;

Ako individualna i niska građevina nemaju otvore prema susjednoj građevnoj čestici mogu biti udaljene od međe te građevne čestice najmanje 1 m, ako urbanim pravilima nije drugačije određeno

Prigodom rekonstrukcije postojećih građevina površina građevne čestice može biti manja od površine određene ovim točkom; postojeća udaljenost od međe susjedne građevne čestice koja nije manja od 1 m i postojeći građevni pravac mogu se zadržati; drugi uvjeti prema detaljnim pravilima iz ovog članka;

5.2. Naĉin gradnje stambenih građevina

Individualne se građevine mogu graditi kao samostojeće, poluugrađene i građevine u nizu.

Niske se građevine mogu graditi samo kao samostojeće građevine. Iznimno, ako je postojeća susjedna građevina poluugrađena, moguća je gradnja nove poluugrađene građevine, s tim da ukupan GBP obje građevine ne prelazi najveći GBP samostojeće građevine određen urbanim pravilom.

Ovo sam uspio isčupati iz tog dokumenta....

Želio bih samo napomenuti da se garaža nad kojom planiram izgradnju stambenog prostora nalazi na samoj međi sa susjedom koji također ima na toj međi svoju garažu i one su spojene, susjed uz to ima nad svojom garažom napravljen legalan skladišni prostor. Ne znam da li to što olakšava situaciju... Ja naravno ne bih otvore imao prema tom susjedu jer to nije ni moguće izvesti kad on već ima skladišni prostor nad svojom garažom... Što se tiće susjeda iza garaže tamo je garaža odmaknuta nekih 80cm od međe i na toj strani ne planiram također prozore.

Ovo pad 5.2 me malo zbunjuje da li po tome ja mogu graditi nad garažom stambeni prostor ili ne?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 10:36   #2062
Da li je za ovaj moj plan nadogradnje garaže potrebno uzimati nove priključke struje i vode ili mogu potegnuti od obiteljske kuće.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 10:50   #2063
Zeznuto, mislim da bi mogao, pozivajući se na odredbu plana koja govori o poluugrađenim građevinama (imaš susjeda sa druge strane izgrađenog na taj način), jer čak i ako bi išao na rekonstrukciju, moraš biti 1 m od međe.
Sada imaš materijala za ić u ured za graditeljstvo pa neka ti oni dodatno pojasne. Naoružaj se podacima, možeš i poslikat, biti će im lakše razgovarati.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 11:36   #2064
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Zeznuto, mislim da bi mogao, pozivajući se na odredbu plana koja govori o poluugrađenim građevinama (imaš susjeda sa druge strane izgrađenog na taj način), jer čak i ako bi išao na rekonstrukciju, moraš biti 1 m od međe.
Sada imaš materijala za ić u ured za graditeljstvo pa neka ti oni dodatno pojasne. Naoružaj se podacima, možeš i poslikat, biti će im lakše razgovarati.
Tak sam nekako i mislio sam da ne dođem ko dudek tamo, budem si isprintao izvod iz katastarskog plana, te izvod iz urbanističkog plana gdje se vidi koja sam zona, te napravio fotografiju da se vidi uživo kako to izgleda trenutno...

Jel zna tko ovaj dio oko priključaka?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 11:52   #2065
Može li mi samo netko pojasniti kako ide taj sam početak papirologije. Angažiram Projektanta/Artitekta da izradi projekt i onda s time ganjam dozvole i nakon izdavanja dozvole plaćam davanja, te mogu krenuti s izvedbom?

Kako se osigurati da će dozvola stvarno biti i izdana, pošto nije 100% čista situacija, dogradnja na međi. Neznam kako bih drugačije obajsnio, recimo sad mi u uredu za graditeljstvo kažu da mogu graditi i pljunem lovu za projekt, pa onda se predomisle i počnu filozofirati, što mogu susjedi blokirati u mom slučaju? Iako sam u dobrim odnosima s njima i ne očlekujem probleme, al nikad se nezna... Želim sve ziher i po slovu zakona.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 11:55   #2066
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Tak sam nekako i mislio sam da ne dođem ko dudek tamo, budem si isprintao izvod iz katastarskog plana, te izvod iz urbanističkog plana gdje se vidi koja sam zona, te napravio fotografiju da se vidi uživo kako to izgleda trenutno...

Jel zna tko ovaj dio oko priključaka?
Sruši garažu(napravi projekt rušenja), napravi projekt gdje si odmaknut od graniceparcele po odredbama prostornog plana(uključivo geodetski projekt) i zatraži građ.dozvolu za zamjenski objekt.
Sve ovo, naravno, ako dopušta stanje na parceli.
Ostalo su nebuloze jer nije dopuštena katnost veća od prizemne koliko vidim od teksta prostornog plana.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 12:00   #2067
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Može li mi samo netko pojasniti kako ide taj sam početak papirologije. Angažiram Projektanta/Artitekta da izradi projekt i onda s time ganjam dozvole i nakon izdavanja dozvole plaćam davanja, te mogu krenuti s izvedbom?

Kako se osigurati da će dozvola stvarno biti i izdana, pošto nije 100% čista situacija, dogradnja na međi. Neznam kako bih drugačije obajsnio, recimo sad mi u uredu za graditeljstvo kažu da mogu graditi i pljunem lovu za projekt, pa onda se predomisle i počnu filozofirati, što mogu susjedi blokirati u mom slučaju? Iako sam u dobrim odnosima s njima i ne očlekujem probleme, al nikad se nezna... Želim sve ziher i po slovu zakona.
Nitko nije siguran u imovinu i graditeljske ambicije dok je ove birokracije i šume zakona, propisa, pravilnika i odredbi.Sigurnosti nema.
Jedino je sigurno raditi bez dozvole-prema pravilniku dovršiti zgradu ako je legalizirana kao nedovršena.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 12:31   #2068
Quote:
bzing kaže: Pogledaj post
nije dopuštena katnost veća od prizemne koliko vidim od teksta prostornog plana.
Na kojoj stranici ovo piše?

Kakvo rušenje garaže?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 17:31   #2069
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Na kojoj stranici ovo piše?

Kakvo rušenje garaže?
pa to si ti gore naveo

"Ako individualna i niska građevina nemaju otvore prema susjednoj građevnoj čestici mogu biti udaljene od međe te građevne čestice najmanje 1 m, ako urbanim pravilima nije drugačije određeno"

Dakle, prizemlje + kat po meni nije niska gradnja.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 01:26   #2070
Pozdrav, molim info / pomoc ako netko zna: susjed na moru namjerava na samoj međi (granici) izbetonirati temelje i sklepati nekakvu brvnaru "za alat", s krovom na dvije vode, nepoznate visine (pretpostavljam da bi bila prizemnica + krov). Tlocrtne dimenzije cca 3 x 3-4m
Da li to smije napraviti bez suglasnosti nas - susjeda?
Radi se o podrucju grada Vodica.
Doticni "graditelj" je vec pred par godina bespravno digao jos jedan kat + krov na svojoj postojecoj katnici, a radi po sam-svoj-majstor principu (onako, odoka, i sve zida sam) te je unakazio sve sto je stigao. Da ne spominjem da vec godinama stoje hrdjave skele i metalne vanjske stepenice po toj nastambi pa ne zelim ni zamisljati sto bi bilo u slucaju npr potresa. Svake godine doda nekakav stup, terasu, balkoncic...

Ova "brvnara" bi bila zatvorena, samostojeca tj. nema nikakvog zida/ograde uz nju, i na tom prostoru se sad ne nalazi nista. Njegova kuca je par metara dalje (vikendica), na istoj čestici no udaljena od međe.

Koliko sam shvatila bitno je ovo: http://www.grad-vodice.hr/assets/fil...gv-odredbe.pdf
Clanak 30, 35, 36
Koliko ja shvacam iz toga, najmanja udaljenost od međe (na nasoj strani nema nista, vrt je) je 3m no buni me ovo s 1m udaljenosti


S gradnjom doticni namjerava poceti "kroz par dana" pa nam je prilicno kratak rok za reakciju (ako uopce mozemo ikako reagirati) koga mozemo zvati ako ovaj pocne betonirati na međi - komunalnog, građevinsku inspekciju...? Ili cekati da izgradi pa se onda nekome-negdje zaliti?
Ako je bitno, kod nas je sve legalno (za razliku od "umjetnikove" nastambe, doduse mislim da j bio predao zahtjev za legalizaciju).

Ispricavam se ako su glupa pitanja, procackala sam temu no ne nalazim slicno... i unaprijed hvala na odgovorima.

Zadnje uređivanje ryell : 29.09.2016. at 02:54.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 09:24   #2071
Quote:
bzing kaže: Pogledaj post
pa to si ti gore naveo

"Ako individualna i niska građevina nemaju otvore prema susjednoj građevnoj čestici mogu biti udaljene od međe te građevne čestice najmanje 1 m, ako urbanim pravilima nije drugačije određeno"

Dakle, prizemlje + kat po meni nije niska gradnja.
Fakat se ne kužim, možda si u pravu, ali ipak mi se čini da susjedova i moja garaža spadaju u poluugrađene pomočne objekte pošto su spojene. Moja je 100% legalna, a koliko znam i susjedova isto, s tim da on ima nadograđeno skladište od lima nad garažom, i taj dio mu je sad u procesu legalizacije.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 16:10   #2072
Evo pričam sad s nekim ljudima, rekla-baba-kazala princip... pa me uvjeravaju da ne trebam nužno za nadogradnju prostora nad garažom tražiti kao za stambeni objekt, tim više kaj mi to niti ne bi trenutno koristili kao primarni stambeni objekt, već eto kad nam netko dođe da ga imamo gdje smjestiti, za fešte, tulume, slikanje na platnu.... Već sam ranije napisao da bi sve instalacije, struja-voda-kanalizacija (s postavljanjem kontrolnih brojila) mogli potegnuti od obiteljske kuće.... Koliko je to moguće tako izvesti i da li je to što povoljnije/jednostavnije radi papirologije.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 08:35   #2073
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim info / pomoc ako netko zna: susjed na moru namjerava na samoj međi (granici) izbetonirati temelje i sklepati nekakvu brvnaru "za alat", s krovom na dvije vode, nepoznate visine (pretpostavljam da bi bila prizemnica + krov). Tlocrtne dimenzije cca 3 x 3-4m
Da li to smije napraviti bez suglasnosti nas - susjeda?
Radi se o podrucju grada Vodica.
Doticni "graditelj" je vec pred par godina bespravno digao jos jedan kat + krov na svojoj postojecoj katnici, a radi po sam-svoj-majstor principu (onako, odoka, i sve zida sam) te je unakazio sve sto je stigao. Da ne spominjem da vec godinama stoje hrdjave skele i metalne vanjske stepenice po toj nastambi pa ne zelim ni zamisljati sto bi bilo u slucaju npr potresa. Svake godine doda nekakav stup, terasu, balkoncic...

Ova "brvnara" bi bila zatvorena, samostojeca tj. nema nikakvog zida/ograde uz nju, i na tom prostoru se sad ne nalazi nista. Njegova kuca je par metara dalje (vikendica), na istoj čestici no udaljena od međe.

Koliko sam shvatila bitno je ovo: http://www.grad-vodice.hr/assets/fil...gv-odredbe.pdf
Clanak 30, 35, 36
Koliko ja shvacam iz toga, najmanja udaljenost od međe (na nasoj strani nema nista, vrt je) je 3m no buni me ovo s 1m udaljenosti
S gradnjom doticni namjerava poceti "kroz par dana" pa nam je prilicno kratak rok za reakciju (ako uopce mozemo ikako reagirati) koga mozemo zvati ako ovaj pocne betonirati na međi - komunalnog, građevinsku inspekciju...? Ili cekati da izgradi pa se onda nekome-negdje zaliti?
Ako je bitno, kod nas je sve legalno (za razliku od "umjetnikove" nastambe, doduse mislim da j bio predao zahtjev za legalizaciju).
Ispricavam se ako su glupa pitanja, procackala sam temu no ne nalazim slicno... i unaprijed hvala na odgovorima.
Sigurno je predao zahtjev za legalizaciju kuće, tako da si je otvorio mogućnost legalizacije svega što je postojalo na parceli u lipnju 2011. Tu ste stranka u postupku, pa možete inzistirati da se legalizira samo ono što je bilo tamo 2011. ako imate dokaz (fotografiju).
Što se tiče nove gradnje, ne vidim kako bi reagirali dok ne počne graditi - pajserom?
Upozorite čovjeka da gradnju na međi nećete tolerirati i budite dosljedni - prijava policiji, komunalnoj i građevinskoj inspekciji i tražiti da se gradnja uskladi sa planom. Gnjaviti inspekciju i dobiti ćete da će morati biti 1 m od međe. I to je najviše što u ovom slučaju možete dobiti.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 08:38   #2074
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Evo pričam sad s nekim ljudima, rekla-baba-kazala princip... pa me uvjeravaju da ne trebam nužno za nadogradnju prostora nad garažom tražiti kao za stambeni objekt, tim više kaj mi to niti ne bi trenutno koristili kao primarni stambeni objekt, već eto kad nam netko dođe da ga imamo gdje smjestiti, za fešte, tulume, slikanje na platnu.... Već sam ranije napisao da bi sve instalacije, struja-voda-kanalizacija (s postavljanjem kontrolnih brojila) mogli potegnuti od obiteljske kuće.... Koliko je to moguće tako izvesti i da li je to što povoljnije/jednostavnije radi papirologije.
Garaža je pomoćni objekt uz stambeni, namjeravana dogradnja na katu je stambena. Namjeravaš promijeniti namjenu garaže?
Minimalno trebaš glavni projekt, a sada što trebaš od postupaka, mislim da moraš posjetiti arhitekta za dalje.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 09:24   #2075
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Garaža je pomoćni objekt uz stambeni, namjeravana dogradnja na katu je stambena. Namjeravaš promijeniti namjenu garaže?
Minimalno trebaš glavni projekt, a sada što trebaš od postupaka, mislim da moraš posjetiti arhitekta za dalje.
Tnx mack1. Samoj garaži bi i dalje namjena ostala ista (auto + stvari). U prostoru nad garažom ne bi nitko živio na način da stalno spava tamo, ali bi prostor bio uređen kao stambeni, jedna manja prostorija, jedna veća + sanitarni čvor... Struju vodu i kanalizaciju mogu koristiti od kuće. Naravno da planiram do arhitekta, ali bi bilo bolje/pametnije da znam kaj tražim nego da mi pokušaju uvaliti tko zna kaj.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 11:23   #2076
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Sigurno je predao zahtjev za legalizaciju kuće, tako da si je otvorio mogućnost legalizacije svega što je postojalo na parceli u lipnju 2011. Tu ste stranka u postupku, pa možete inzistirati da se legalizira samo ono što je bilo tamo 2011. ako imate dokaz (fotografiju).
Što se tiče nove gradnje, ne vidim kako bi reagirali dok ne počne graditi - pajserom?
Upozorite čovjeka da gradnju na međi nećete tolerirati i budite dosljedni - prijava policiji, komunalnoj i građevinskoj inspekciji i tražiti da se gradnja uskladi sa planom. Gnjaviti inspekciju i dobiti ćete da će morati biti 1 m od međe. I to je najviše što u ovom slučaju možete dobiti.
Hvala puno za odgovor
Je, koliko znamo predan je zahtjev i igrom slucaja imamo fotografije.
U medjuvremenu susjed mijenja planove i odustaje od betoniranja (navodno) te ce sklepati pomicni objekt koji misli odmaknuti pola metra od međe i eventualno micati po svom dvoristu kasnije.

Ne znam da li ste imali vremena pogledati prostorni - http://www.grad-vodice.hr/assets/fil...gv-odredbe.pdf
Clanak 35 kaze da se pomocne gradjevine mogu izgraditi jednim svojim dijelom i na granici sa susjednom cesticom... :/
Po tome ispada da se uz navedene uvjete smije graditi i direktno na medji

Pod reagiranje naravno da nisam mislila na pajser (sa susjedom smo u visemanje korektnim odnosima) - nego na sve navedeno (komunalna, gradjevinska) kad pocne graditi.
U medjuvremenu nam je od jedne sluzbe direktno receno da ce 'inspekcija izaci jedino ako imamo nekog poznatog tamo'.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 14:00   #2077
pravomoćnost

Građevinska dozvola sa žigom pravomoćnosti?
Dali to znači da je to to?
odalv is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:25   #2078
Što je to - to, samo ti znaš. Postupak izdavanja građevinske dozvole je pravomočno okončan i više nitko nema prava na žalbu. I počeli su teći rokovi važenja građevinske dozvole.
Sa time možeš sigurno krenuti u gradnju, odnosno prijaviti početak gradnje. U roku od 3 godine od dana njezine pravomoćnosti.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 21:11   #2079
Pozdrav svima.

Da li postoji neka stranica gdje bi mogao pronaći više informacija? Imam 1000 pitanja a neke ne mogu niti pronaći online.

Vidim po oglasima cijene nekretnina (što samo zemljišta, što kuća za adaptaciju) i po nekom vlastitom proračunu, mislim da je bolje krenuti u gradnju.

Neke od pitanja koje mi nisu jasne:

1. Prenamjena zemljišta: imam poljoprivredno zemljište (cca 1700m2 u zoni gradnje), na nekim forumima piše da nije ni potrebna prenamjena, da grade i na takvom zemljištu. O čemu to ovisi?
2. Papiri? Građevinska dozvola, struja, voda, plin i komunalni doprinos ovise od mjesta do mjesta, kolike se tu cifre kreću? Gdje se to može provjeriti? U općini ili gradu? Negdje sam pročitao da je to za Zagreb cca 150.000kn, a pošto sam u Varaždinu, zemljište je u Općini do Varaždina, pretpostavljam da je to i manje.
3. Temelji kuće: koliki je trošak otprilike za neku kuću od oko 100 kvadrata?
4. Montažna kuća vs "normalna" kuća, kakva su mišljenja o isplativosti? Jel to ispada toliko jeftinije graditi montažnu?
5. Etaže? Što se sve smatra u prizemnicu, što je visoka prizemnica a što katnica?
6. Cigla i krov? Koliki je otprilike trošak materijala i posla za takav zahvat? Znam da ima raznih kombinacija i sve ovisi o kvaliteti, ali neki okviran iznos barem da imam pojam o tome.
7. Interijer? Znam da se svaki proizvod može kupiti u mnogim energetskim razredima i različite kvalitete, ako je netko računao, koliki iznos se potroši za uređenje i kupnju interijera?
8. Sufinanciranje novogradnje? Vidio sam na stranicama da ima i toga, ali samo ako je energetski razred A pa na dalje. Zna netko gdje su postavljeni okvirni uvjeti kako dostići taj razred? Je uopće financijski isplativo ulagati i prijavljivati se na projekte s obzirom da treba najvjerojatnije lupiti puno više novaca nego bi možda potrošio za takvo nešto, pa napravio kuću "osrednje" kvalitete.
9. PDV? Imam kakvih obaveza i prema državi dok se to izgradi ili?

Eto, pa ako je netko u zadnjih par godina imao sličnih problema, neka javi, meni svaka informacija dobro je došla

Hvala vam unaprijed
fsontor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 21:28   #2080
Morat ćeš si naći projektanta pa s njim sve dalje

1. Ako je u zoni gradnje onda se može graditi, ako nije - ne možeš. Prenamjena se odnosi na članke 20 i dalje Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
2. Komunalni i vodni doprinos se plaćaju po m3. Vodni doprinos možeš naći na stranicama HR Voda, a komunalni u svome gradu/općini (većina ima online). Priključke kod operatera, ovisi o puno uvjeta.
3. Ništa ti neće značiti ako kažem da je to 80€/m2 jer opet ovisi o svačemu
4. Montažna je u svakom pogledu skuplja, a imaš i temu ovdje na forumu.
5. Prizemlje i odmah krov / prizemlje i stambeno potkrovlje / prizemlje i kat?
6. Imaš razne procjene na netu, al opet to sve ispadne dosta drugačije u praksi...
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.