Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2009., 21:07   #1
Prehrana u jaslicama i vrtićima

Molim modove ako postoji slična tema da poljepe na jedno mjesto.


Mene zanima što djeca jedu u jaslicama, oni skroz maaaaaali koji nemaju zube i ne znaju žvakat? I oni od 6mj i oni oko prve godine!
Kako ih tete hrane?
Koje mlijeko piju?
Koliko često ih hrane?
Da li se može nosit hrana od doma? Tipa izdojeno mlijeko ili posebno zamućena kašica?
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:18   #2
ja idem tek drugi tjedan na upis, al kod nas visi na vratima jelovnik za cijeli tjedan, pa ću ga prepisati i staviti tu
__________________
04.10.2008.
Grown-ups never understand anything by themselves, and it is tiresome for children to be always and forever explaining things to them. I have lived a great deal among grown-ups. I have seen them intimately, close at hand. And that hasn’t much improved my opinion of them.
ivana2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:33   #3
u jaslicama jedu sve smiksano ako neznaju/ne žele još žvakati ....većinom povrće, meso, riža, variva...

tete ih hrane...neznam kako stignu sve...ja sam bila u početku i stvarno stignu sve nahranit, jedna žl djetetu sa ljeve strane, jedna sa desne, pa sljedeći a druga ide sa druge strane i tako...ugl svi se najedu

ako nema potvrde od doktora da je dijete alergično na mlijeko daju kravlje....

Na početku su neki nosili svoje kašice al ne vole baš to....i nema potrebe, dok ne jedu veće komade stvarno im je hrana ok....za mljeko mislim da ne jer je previše posla oko grijanja poslje, čuvanja....

hrane ih koliko obroka vrtić ima (doručak, užina, ručak, užina) uvijek u sobi imaju voća, suhog voća, peciva, čaj, kakao ako itko ogladni između obroka
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:35   #4
Mi smo početkom godine krenuli s malenom na prilagodbu u jaslice, nakon što je napunila godinu dana i kako je bilo zimsko vrijeme, na jelovniku se čak našlo i kiselo zelje sa svinjetinom. Ok da to jedu vrtička djeca, ali jaslička. Po meni totalno neprikladno. I kao tete onima koji nemogu još žvakati, miksaju hranu.
Bila sam svjedokom da su jedan dan za užinu imali jabuke, i kuharice su donjele oguljene jabuke narezane na kriške na tanjuru pa su se djeca trebala sama posluživati. I malo je reći da su jabuke u međuvremenu pocrnile od stajanja jer nijedno dijete nije uzelo komad, a kamoli da je teta kome ponudila ili miksala.
Tako da smo odustali od vrtića do jeseni, dok se malena malo ne osamostali, i barem počne samostalno jesti!

Evo primjera jelovnika iz vrtića matija gubec!

JELOVNIK OD 11.05.- 15.05.2009.



PONEDJELJAK:

DORUČAK
SIRNI NAMAZ-DUKATELA, MLIJEKO, KRUH

UŽINA 1
KRUŠKE

RUČAK
VARIVO OD MLADOG KELJA S KRUMPIROM I JUNETINOM, KRUH, BUHTLA

UŽINA 2
VOĆNI JOGURT


UTORAK:

DORUČAK
MARMELADA, MARGO, KRUH, BIJELA KAVA

UŽINA 1
MIJEŠANO VOĆE

RUČAK
JUHA, PEČENA SVINJETINA, SLANI KRUMPIR S PERŠINOM, ZELENA SALATA S JABUČNIM OCTOM, KRUH

UŽINA 2
SOK, KEKSI


SRIJEDA

DORUČAK
PAŠTETA OD PILETINE, KUKURUZNI KRUH, ČAJ

UŽINA 1
NARANČE

RUČAK
MESNA JUHA, ZAPEČENA TJESTENINA SA SIROM, VRHNJE

UŽINA 2
SENDVIČ OD POLUBIJELOG KRUHA I PUREĆE SALAME POVRĆA


ČETVRTAK:

DORUČAK
KAŠICA OD ZOBENIH PAHULJICA S MLIJEKOM, MEDOM I CIMETOM

UŽINA 1
JABUKE

RUČAK
MIJEŠANO VARIVO OD GRAŠKA, CVJETAČE, KRUMPIRA I MRKVICE S PILETINOM, KRUH

UŽINA 2
ACIDOFIL, KRUH


PETAK:

DORUČAK
MARGO, MED, KAKAO, KRUH

UŽINA 1
JABUKE

RUČAK
JUHA OD POVRĆA, RIŽOTO OD LIGANJA NA MASLINOVOM ULJU, SALATA OD SVJEŽEG KUPUSA, KRUH

UŽINA 2
BANANE
oko_zeleno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:39   #5
evo primjerak jelovnika za vrtić....ne mogu nać sad više...al bilo je i za jalsice meni....iako i u jaslicama oni koiji jedu normalne komade jedu vrtićki meni...bar kod nas
http://www.vrtic-trnoruzica.hr/index.php?id=51
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 09:38   #6
Eto moram do sutra predat papire za prijavu u jaslice. Ako ju prime, na jesen će bome ići u jaslice. Do tad bih ju trebala pripremit nekako barem što se hrane tiče.
Kosa mi na glavi skače kad vidim kako druga djeca jedu, a ona tek jedan zubić, nema pojma da se hrana žvače. Kad joj stavim zalogaj u usta, cucla dok ima okusa, onda spremi u obraze, pa moram to četkicom vadit van.
A valjda će kad ostane gladna počet jest...
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 09:38   #7
Mene od cijelih jaslica najviše strah te hrane! Moram ga naučit da sam jede do jeseni (ne znam kak doduše). A od tih pašteta i salama mi se želudac diže, mi to doma nikad ne jedemo, a jadno dijete će jest u jaslicama, užas
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 09:43   #8
ne morate se pripremat ništaposebno...nije ni bitno jel jedu sami i kakvu hranu jedu...u društvu je uvijek bolje i svi rade sve, čaki stvari koje doma nikad nebi.,..pogotovo u jelu

dajte pomalo malo veće komadiće, ne smiksat skroz u kašu i postat će im sasvim normalno to..Miha komadiće jede od svojih 10 mj...a imao 4 zuba..

paštete/salame/hrenovke nisu više na meniju...bar u našem vrtiću..
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 09:55   #9
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Mene od cijelih jaslica najviše strah te hrane! Moram ga naučit da sam jede do jeseni (ne znam kak doduše). A od tih pašteta i salama mi se želudac diže, mi to doma nikad ne jedemo, a jadno dijete će jest u jaslicama, užas
Također.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 10:45   #10
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Mene od cijelih jaslica najviše strah te hrane! Moram ga naučit da sam jede do jeseni (ne znam kak doduše). A od tih pašteta i salama mi se želudac diže, mi to doma nikad ne jedemo, a jadno dijete će jest u jaslicama, užas
I kad vidim u menijima nekakva svinjska pečenja, pa pečene krumpire...
Samo me zanima kako to izgleda kad im teta izmiksa
oko_zeleno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 11:30   #11
ajme i mene hvata jeza od hrane u jaslicama
frendica je malog upisala u jaslice i na meniju je taj dan bilo suho meso sa zeljem,
katastrofa, kad se ja toga najedem mislim da ću riknut, a kamoli mali bebači.
ovaj margo i paštete i hrenovke su mi pogotovo bljak
jedna respektablilna studija je dokazala da je margo živi užas
prepun je onih slilni E dodataka
mala od susjede je dok ju nisu gledali stavila rukice u margo i namazala se po licu, dobila je takvu alergiju da je danima još bila flekava

kada sam bila predati papire u jaslice, pitala sam tajnicu oko polija, hrenovki i pašteta, sa čuđenjem me pitala pa kaj vi to dome ne jedete, ja velim naravno da ne, a veli ona meni budte vidjeli kako će mala to sa užitkom papati
stvar je u tome da ja uopće ne želim da ona to jede
ne znam jeza me hvata, želim ju što duže sačuvati od konzervansa, aditiva, eova i sličnih sranja
dabica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 11:37   #12
Quote:
oko_zeleno kaže: Pogledaj post
I kad vidim u menijima nekakva svinjska pečenja, pa pečene krumpire...
Samo me zanima kako to izgleda kad im teta izmiksa
već sam napisala...
djeci koja jedu miksano su većinom variva, meso (piletina, puretina, teletina), riža, povrće...
nema ništa pečeno.....

u vrtićima stoje 2 menija (kod nas je za jaslice ispred njihove sobe, za vrtić odma kod ulaza)... al i u jaslicama starija djeca i koja jedu sve dobivaju vrtićki meni...
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 11:43   #13
Nemojte pretjerano brigati. Iz svog duplog iskustva do sad znam da se djeca svemu prilagode, puno brže uz drugu djecu. Moje su cure išle u jaslice od prvog rođendana, nisu znale samostalno jesti, imale malo zubića, jedna čak još nije hodala....sve su tamo naučile; i samostalno jesti, i hodati, i skakati, sve, sve, sve... Puno brže nego moja treća kćer koja je doma sa mnom, a bez druge male dječice kao uzora.
Mislim da je bezveze nositi kašice od kuće; kako svima, tako i vašem djetetu. Bez da se radi razlika.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:01   #14
Quote:
oko_zeleno kaže: Pogledaj post
Bila sam svjedokom da su jedan dan za užinu imali jabuke, i kuharice su donjele oguljene jabuke narezane na kriške na tanjuru pa su se djeca trebala sama posluživati. I malo je reći da su jabuke u međuvremenu pocrnile od stajanja jer nijedno dijete nije uzelo komad, a kamoli da je teta kome ponudila ili miksala.
Tako da smo odustali od vrtića do jeseni, dok se malena malo ne osamostali, i barem počne samostalno jesti!
moja je krenula u jaslice spletom okolnosti s 20 mjeseci,ali je prije godine dana od nas dobivala tanke kriške jabuke koje je sa desnima žvakala. to mi je normalno!
a da napomenem s 11 mjeseci je dobila prvi zub!
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:20   #15
mislim da zubi nemaju baš puno veze može li dijete jesti komade hrane. Većina beba od godinu dana imaju par zubića naprijed,nikad nisam vidjela dijete da žvače prednjim zubima. Kad žvaču svi žvaču ko i odrasli stražnjim dijelom vilice,tako da žvaču desnima,a ne zubima
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:29   #16
Quote:
HAL3 kaže: Pogledaj post
Nemojte pretjerano brigati. Iz svog duplog iskustva do sad znam da se djeca svemu prilagode, puno brže uz drugu djecu. Moje su cure išle u jaslice od prvog rođendana, nisu znale samostalno jesti, imale malo zubića, jedna čak još nije hodala....sve su tamo naučile; i samostalno jesti, i hodati, i skakati, sve, sve, sve... Puno brže nego moja treća kćer koja je doma sa mnom, a bez druge male dječice kao uzora.
Mislim da je bezveze nositi kašice od kuće; kako svima, tako i vašem djetetu. Bez da se radi razlika.
Ma zbog toga ju i hoću dati tamo. Ne da ju oni uče hodat, već radi socijalizacije.
Samo kako ona još ne jede kako treba, strah me da ne bude gladna.

OffT.:

Kako malcima u jaslicama izgleda dan? Dali ih samo prknu u kindače ili ih ipak puste da pužu i igraju se?
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:33   #17
ovo je tema o prehrani u vrtićima, za ostalo imate temu Vrtić
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:51   #18
8472, nemoj brinuti po pitanju prehrane. Tamo jedu čak i djeca koja doma imaju slabiji apetit. Valjda gledaju jedni od drugih, pa se "projedu". Tete uvijek kažu kada je dijete tražilo čak i repete Vrate se kući musavi i prljavi, ali zato trpaju u usta i beštekom, i prstićima.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 15:37   #19
kaj to znači da ću morat kupovat hrenovke i poli da mi curka ima kaj jesti vikendom dok ne ide u vrtić?

ma ...

edit: hoću reći - ne kužim zašto nas se toliko forsira da ih dojimo, da uvodimo dohranu, bla bla.. i onda ih se preko noći treba prešaltati na pudinge kojima je rok trajanja mjesec dana, na hrenovke u kojima uopće ne želim znati čega sve ima, na voćne sokove, na pečenu hranu...
osjećam se kao da se sav moj trud time omalovažava
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 17:22   #20
Kod nas u vrtiću nema ni hrenovki ni pašteta . Za poli iskreno, ne znam, ne sjećam se da sam vidjela na meniju. Nekad davno je bilo ponekad, ukinuli su na intervenciju roditelja. Iako ja ne bih pala u nesvijest da mi dijete jednom u mjesec dana pojede hrenovku, a nije bilo češće od toga.

Bebama miksaju hranu. Ja im dovela bebača koji normalno jede narezanu hranu, a oni ga navukli na smiksanu jer je bio najmanji u grupi, paaa...

Jedini problem nam je bio grah prve godine jaslicama, ali i to smo preživjeli.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.