Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2008., 19:43   #61
Kada se već priča o knjigama:

http://www.rastko.org.yu/antropologi...itologija.html
http://www.sacred-texts.com/neu/srp/index.htm
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 20:09   #62
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Jest, interdisciplinarna je, ali ne za početnike.
Meni to izgleda kao lagano štivo, onak' za čitat prije spavanja. No dobro, djeco nemojte to čitati!

Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Priznajem, doduše, da je kupih prošle godine zbog prekul naslova. Padam na zagonetke.
Top 3 naslova?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 11:17   #63
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Kada već pričati o etimologiji imena niste spomenuli, što je bitno baš za Peruna, Parjanyu koji se spominje u Rig Vedi kao gromovnik i bog kiše, a ponekad se poistovjećuje s Indrom.

U vezi toga sam našao link o Perunu, gdje kaze ovo o vezi Peruna s Varunom i Indrom preko Parjanye:
"In Hinduism there was a weather god, Parjanya (which is the Vedic Sanskrit for "rain" or "raincloud"), whose domain was thunder storms and monsoons. This deity, who also makes things grow, like Perun, is associated with cattle. Parjanya is often identified with Indra, the "Bull" of the Rigveda, but also associated with Varuna as a deity of clouds and as punishing sinners."

Dakle Parjanya se nekad identificirao s Varunom a nekad s Indrom, ali "domena" kiše, oblaka, oluje i groma se podudara najviše s Varuninom i Perunovom "domenom nadležnosti". Na linku se dalje nastavlja i odnosu s drugim bogovima kao Zeusom i Thorom/Donarom, ali se kaže da je to konceptualna sličnost (za razliku od jezične) preko te nebesko-olujno-gromovničke funkcije.

Ne znam koliko je taj tekst autoritativan, ali to o srodnosti Peruna i Varune sam prvi put našao baš kod jednog uglednog lingvista, R. Katičića. Bilo je to davno pa na žalost bar zasad nisam uspio sjetiti se naslova ni naći njegovu odgovarajuću knjigu/knjige (možda neki jezikoslovac zna) niti se sjećam točno Katičićevog argumenta (možda promjene V-B-P?).

Netko gore je spomenuo Urana, također boga neba i sličnog imena. Njega sam smetnuo s uma jer je ionako po grčkoj mitologiji 'zbačen s vlasti', tj. s te funkcije boga neba. Međutim sam pronašao ruski link koji se neće otvoriti ali daje da se download-a tekst koji povezuje Peruna, Varunu i Urana. Evo relevantnog odlomka:
"Vtoraya cherta-sohranenie naryadu s panteonom kul'ta verhovnogo Boga. U
indoar'ev Ego nazyvali Asura-D'yaushpitar, a vposledstvii, otozhdestvlennyj s
bogom neba Varunoj (Uranom, Perunom), on stal imenovat'sya "Asura
Vishvaveda"-Gospod' Vsevedushchij."
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 20:07   #64
Kao što rekoh, meni nije poznata promjena koja bi u slavenskim jezicima dala #p-, a u staroindijskom #v-. Abyssus bi o tome mogla reći dosta više, ali ja ne znam nikakav jednostavan način za takav rezultat.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 11:54   #65
Katiičićev Božanski boj... Perun, Veles i sve oko njih:

http://www.mediafire.com/download.php?yz5fmmyuz2y
fsdance is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:22   #66
Quote:
Gaudrath kaže: Pogledaj post
Dažbog, pak, ima jako detaljnu "egzistenciju", koja ako je vjerovati tekstu, upućuje i na razvijeno promatranje zvijezda i nebeskih događanja u naroda čiji je on bio bog Sunca. Svako jutro bi u svojoj kristalnoj kočiji (zar ima boga Sunca bez kočije) prešao nebom, rađajući se kao mladić a svoj put završavajući kao starac (opet dolazimo do te personifikacije životnog ciklusa koji se javlja u gotovo svim paganskim panteonima). Suputnici su mu dvije zvijezde (djevice), Jutarnja i Večernja, savjetnik Mjesec, sedam sudaca (planeta) i sedam glasnika (kometa). Dažbog stari tokom godine pa ga se stoga štovalo pod različitim imenima - tokom žetve kao Sventovita a tokom zime kao Svarožića...).
odakle ova priča?

dažbog, ili dajbog (dažbog češće) je nazvan po daždu (stari slavenski naziv za kišu).
On je bio bog kiše.

zanimljivo bi mi bilo čuti odakle ova priča - ja znam za dažboga kao boga kiše;

no, čak i daždevnjak (koji je, opet, dobio ime po daždu) - se drugačije naziva vatreni salamander (zbog boje, zbog vjerovanja da gasi vatru i da kroz vatru može neozlijeđen proći)



Quote:
Gaudrath kaže: Pogledaj post
Perun "Gospodar Svijeta" je bog munje, rata i pravde, te je najveći protivnik Černoboga. Njegovo oružje su munje, kasnije je dolaskom kršćanstva postao Sv. Elija koji se portretira kako leti preko neba u kočiji. Perun je najvjerojatnije Thor, skandinavski bog rata, koji je najjači protivnik Lokija (skandinavski bog pun smicalica, laži i izdaje), oružje mu je magičan čekić Mjollnir (koji se manifestira kao munja kad je bačen) i koji također putuje u kočiji koju vuku dva jarca (Slaveni su znali žrtvovati koze Perunu).
čitala sam neku etimologiju koja je ime peruna vezivala za glagol "prati".
naime, nekada su žene prave rublje na rijekama, udarajući ga - vjerovalo se da perun jednako "udara" gromovima i pročišćava svijet.
musky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 23:03   #67
Je li Davor staroslavenski bog rata?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 08:40   #68
Quote:
Gaudrath kaže: 

Dažbog, pak, ima jako detaljnu "egzistenciju", koja ako je vjerovati tekstu, upućuje i na razvijeno promatranje zvijezda i nebeskih događanja u naroda čiji je on bio bog Sunca. Svako jutro bi u svojoj kristalnoj kočiji (zar ima boga Sunca bez kočije) prešao nebom, rađajući se kao mladić a svoj put završavajući kao starac (opet dolazimo do te personifikacije životnog ciklusa koji se javlja u gotovo svim paganskim panteonima). Suputnici su mu dvije zvijezde (djevice), Jutarnja i Večernja, savjetnik Mjesec, sedam sudaca (planeta) i sedam glasnika (kometa). Dažbog stari tokom godine pa ga se stoga štovalo pod različitim imenima - tokom žetve kao Sventovita a tokom zime kao Svarožića...).
Ovo ima kod Hebreja ista prica no malo detaljnija i vezana je za Henoka iz Biblije
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2024., 05:53   #69
Iz dosade ću 'živnuti' temu;
Dažbog je bliži etimološki božici Durgi nego nekim ostalim bogovima.

Durga dolazi iz PIE: *dusgʷem

*dus- je u slavenskim jezicima dalo *dъž, odnosno *dъždžь (što je spojenica dus-dyu, loše nebo). A iz te riječi dobivamo ime Dažbog.

Za Čarnoboga i Bijeloboga se generalno u znanosti kaže da su fiktivna kreacija tadašnjih njemaca koji su istraživali zapadno-slavenske pogane, te da nisu zapravo postojali.

Paralela Morana-Kali mi je interesantna, što se tiče samih mitova o njima.
Oboje predstavljaju vrijeme u nekom svom obliku, no etimološki se razlikuju.
xBunBunx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 13:10   #70
Smile

Još malo pa će procvasti perunike. Cvijet je nastao tako, da je Perun poslao svoju munju u jezero. I nastala je biljka koja u svom cvijetu ima Perunove munje.

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 14:14   #71
Slaveni su vjerovali u jednog glavnog boga koji im je bio iznad svega,
misli se da su ga zvali Perun i kocka im je bila glavni religijski simbol.
Imaju još božanstava.
"Slaveni vjeruju u jedinstvenog boga koji vlada nad svim ostalim božanstvima."
Perun podsječa na perje, poput perja s kojim su često povezivana krila anđela.
Američki indijanci nose pera ptica kao simbol.
srednjoameričke kulture imaju Quetzalcoatl ("pernata zmija") na jeziku astečkog naroda Nahuatl
naziv je za pernato zmijoliko božanstvo antičke srednjoameričke kulture.
Na jeziku Nahuatl riječ quetzalli znači "dugo zeleno pero", ali kasnije se odnosio i na pticu od koje potječe to perje.
Civilizacija Maya imala je Kukulk'an božanstvo u prijevodu ima značenje "pernata zmija".
Zašto su razni narodi imali vjerovanje u nekakvu pernatu pojavu s nebesa.
zato što su vidjeli nepoznatu NLO letjelicu koju su opisivali kao ptica koja grmi.
Gromovita ptica (engl. Thunderbird) je mitološko biće iz mitologije sjevernoamerički indijanaca.
Ptica, perje, grmljavina, leti, izgleda sjajno poput metala, sve su to opisi u starih naroda
u vezi njihovih božanstava poput Peruna.
Američki indijanti imaju totem stup koji ima krila i perije i na kojem je urezan neki lik poput čovjeka
kao da je pilot unutar kabine aviona.
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 14:56   #72
Jednobog

Quote:
Kavaboz kaže: Pogledaj post
Slaveni su vjerovali u jednog glavnog boga koji im je bio iznad svega,
Monoteizam. Varaju nas abrahamistijaši ponosni na svojega Jednoboga Allaha Jehovu Jahvea Isusa Trojstvo.

Quote:
"Slaveni vjeruju u jedinstvenog boga koji vlada nad svim ostalim božanstvima."
Tako i ludi Allah vlada nad svim ostalim svojim božanstvima, melecima, džinima... On je od svih najmanji.

Quote:
Perun podsječa na perje, poput perja
To tebe podsjeČa.

Izvorno je korijen *perk(w)u- značio "hrast" (usp. lat. quercus) ili pak "crnogorica", "pošumljena planina" ili "planina", ali u praslavenskom se razvio u značenje "udariti", srodno sa službom gromovnika.

Quote:
srednjoameričke kulture imaju Quetzalcoatl ("pernata zmija") na jeziku astečkog naroda Nahuatl
naziv je za pernato zmijoliko božanstvo antičke srednjoameričke kulture.
Na jeziku Nahuatl riječ quetzalli znači "dugo zeleno pero", ali kasnije se odnosio i na pticu od koje potječe to perje.
Civilizacija Maya imala je Kukulk'an božanstvo u prijevodu ima značenje "pernata zmija".
Zašto su razni narodi imali vjerovanje u nekakvu pernatu pojavu s nebesa.
To je njihvo Isus - Svjetlonoša. Veza neba i zemlje - ptica-zmija.

Quote:
zato što su vidjeli nepoznatu NLO letjelicu koju su opisivali kao ptica koja grmi.
Budaleštine teškog kalibra.

Quote:
kao da je pilot unutar kabine aviona.

Koji ih je neobeležen zaprašivao hemikalijama...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 15:56   #73
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Monoteizam.


To tebe podsjeČa.

Izvorno je korijen *perk(w)u- značio "hrast" (usp. lat. quercus) ili pak "crnogorica", "pošumljena planina" ili "planina", ali u praslavenskom se razvio u značenje "udariti", srodno sa službom gromovnika.



To je njihvo Isus - Svjetlonoša. Veza neba i zemlje - ptica-zmija.



Budaleštine teškog kalibra.




Koji ih je neobeležen zaprašivao hemikalijama...
Nije hrast nego je perun od peruške ptičije kako sam objasnio, inače bi ostali narodi i indijanci nosili na glavi hrast a ne peruške a anđeli
bi letjeli pomoču hrastova a ne bi bili prikazivani kao da imaju pernata krila. Povezanost je očita, a wikipedijska objašnjenja nisu uvjek istinita.
Ali da hrast ima neku vezu, da ima, iako nije po njemu perun dobio ime jer bi ga onda zvali Hrastimir. Tor je Perun, mnoge zemlje imaju simbol ptice
pernate na zastavama, ptice koja leti nebom, stari simbol grom ptice. Tor je Perun ili je njegov kolega, jer su oba radila u drevno doba u industriji drvnoj i rudarskoj.
Simbol čekiča ponekad i sjekire i munje od tora ali i od peruna je simbol za obaranje stabala i hrastova, ali i za rezanje kamena
i rudarstvo. Zato su u drevno doba primitivni ljudi počeli obožavanje kamenja i svetog kamena ali i munja i drveča.



Narodi su pomješali Boga i zmiju u jedno jer su bili i ostali glupi i primitivni.
Znamo da svijet večinom voli svog boga zmiju, sotonu, i da če sve to završiti armagedonom i velikim danom...
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 17:11   #74
Quote:
Kavaboz kaže: Pogledaj post
Nije hrast nego je perun od peruške ptičije kako sam objasnio, inače bi ostali narodi i indijanci nosili na glavi hrast a ne peruške a anđeli


Ti si se posvađao sa svojim pernatim mozgom.
Tebi se čini da riječ perje i Perun sliče, "a i indijanci imaju perje na glavu", pa je ime Boga Peruna nastalo od riječi perje - blago nama s takvim arheo-linkvistarima.

Idi kopat oko "Bosanske piramide".

Quote:
Simbol čekiča

Ćekaj. Ćuo si negdje i ćini ti se....


Quote:
i drveča.
Komićan si.

Quote:
Narodi su pomješali Boga i zmiju u jedno jer su bili i ostali glupi i primitivni.
Mnogo pametniji od tebe, neznalico umišljena, koji imaš internet na usluzi, ali nisi naučio razlikovati niti Č i Ć. Na svoju jadnu sramotu i foruma gdje si.

Quote:
Znamo da svijet večinom voli svog boga zmiju, sotonu, i da če sve to završiti armagedonom i velikim danom...
Ajoj. Tu smo dakle. Sve što se odnosi na simboliku zmije, to je biblijaški Sotona. END IS NEIGH!

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 19:02   #75
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post


Ti si se posvađao sa svojim pernatim mozgom.
Tebi se čini da riječ perje i Perun sliče, "a i indijanci imaju perje na glavu", pa je ime Boga Peruna nastalo od riječi perje - blago nama s takvim arheo-linkvistarima.

Idi kopat oko "Bosanske piramide".



Ćekaj. Ćuo si negdje i ćini ti se....




Komićan si.



Mnogo pametniji od tebe, neznalico umišljena, koji imaš internet na usluzi, ali nisi naučio razlikovati niti Č i Ć. Na svoju jadnu sramotu i foruma gdje si.



Ajoj. Tu smo dakle. Sve što se odnosi na simboliku zmije, to je biblijaški Sotona. END IS NEIGH!

Ismijavaš nešto samo zato što to ne razumiješ. Perje ili pero uistinu ima vezu sa Perunom zato jer je
jedna velika davno prošla svjecka civilizacija imala svjecki jezik slavenski je bio, bio je poput danas
engleskog jezik kojim se koriste na globalnom nivou.
Evo ti i u slici mala potvrda toga što su indijanci amerike imali slično slavenskom neke stvari jer su prešli
iz danas poznate azije i europe u ameriku preko aljaske.
Ovo ti neće reči čobani s wikipedije niti povjesničari.

Kada su starosjedioci indijanci usvojili slavensku nošnju
i dijelove tradicije, jer očito je da su njihove nošnje
i šatori slični nošnjama sjevernih i ostalih europskih naroda
pa i poznati šatori su im slični.
A na slikama se prikazuju starosjedilački narod novog
kontinenta kao gole bez odječe.
Pa kada je onda došlo do prenosa dijelova tradicije
starih slavena na indijance i što još o tome ima da se kaže?




https://en.wikipedia.org/wiki/Amerig..._New_World.jpg

Prvi susret Vespucci s Indijanaca u Hondurasu, 1497. ( De Bryova ilustracija, c.1592)

Nije sve simbolika zmije ali ima i toga. Ali to je još duža priča koju takođe poznajem
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 21:11   #76
Quote:
Kavaboz kaže: Pogledaj post
Ismijavaš nešto samo zato što to ne razumiješ.
Ne, nego jer ti bulazniš najveće smjehurije reda veličine "BALKAN INFO".
Ili Ruskog instituta za nebuloze.

Quote:
Perje ili pero uistinu ima vezu sa Perunom zato jer je
jedna velika davno prošla svjecka civilizacija imala svjecki jezik slavenski je bio, bio je poput danas
Let me guess. ATLANTIDA!

Pernati Perun odatle. lol

Quote:
Kada su starosjedioci indijanci usvojili slavensku nošnju
I OPANKE!
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 09:21   #77
Dobit ću aneurizmu, od kad se odumiranje mozga zvano 'muh stari vanzemaljci' proširilo na Hrvatsku?
I daj molin te, Perun nije bio 'glavni, najjači bog' već je bio 'glavni' bog u smislu toga da zu kršćanski pisci simplificirali poziciju Peruna gdje je on 'kralj' odnosno 'otac' dosta ostalih bogova, iako je npr. Svarog bio stvoritelj svega i samo Sunce, te se nalazi u poziciji višoj nego Perun, isto tako za Rod.
Kršćanski pisci, znajući samo monoteizam, automatski pretpostavljaju direktnu superiornost ostalim božanstvima kao što se nalazi u starom zavjetu, ali ona jednostavno nije zastupljena.
Germanski pisci su radi istog razloga praktički izmislili Černoboga i Bjeloboga.
Sam perun dolazi od kao navedeno gore, rijeli *perk(w)u.
Kavaboz molim te uozbilji se i izađi malo na friške arje, morebit da će ti dovro služat.
xBunBunx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 12:22   #78
"Perun je bio vladar svijeta živih, neba i zemlje, a često simboliziran orlom"
Wikipedija

Perun ili Tor. Zašto bi Perun bio simboliziran orlom, pernatom pticom, hm. Zašto bi Perun slavenski ima ime koje slavenski i danas
jasno opisuje perušku, hm. zašto bi Perun često bio prikazan kao netko ko ima peruške na glavi, hm.
Da li doista vi vjerujete da se naprimjer šljivovica zove po jabuki ili hrastu, a ne po šljivi
E to ti je ista osnovna logička matematika gdje više podudarnosti ne mogu biti slučajnost i vjerojatnije je da je to odgovor
da ime Peruna dolazi od peruški orlovih nego da vjerujemo antimozgovima nesposobnim "stručnjacima" sa wikipedije.
Ista je priča pernati orao koji se bori sa zmijom i Perun koji se bori sa Velesom koji je zmija.
Pogledaj zastave svijeta sa orlovima koje na neki način simboliziraju Pernatog orla Peruna koji
s neba gađa i lovi zmiju


Đaba vam novci moji sinovci, ja ipak znam malo bolje




Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 13:30   #79
Quote:
Kavaboz kaže: Pogledaj post
Perun je bio vladar svijeta živih, neba i zemlje, a često simboliziran orlom"
Wikipedija
"Perun je bio vladar svijeta živih, neba i zemlje, a često simboliziran orlom koji je sjedio na najvišoj grani i promatrao cijeli svijet. ... svijet živih."

OK. kao i Zeus.

Quote:
Perun ili Tor. Zašto bi Perun bio simboliziran orlom, pernatom pticom, hm.
Slično kao i lav? Veličanstveni kralj životinja? Čemu ta tvoja opsesija perjem? Insinuiraš tajnovita znanja do kojih si samo ti došao, a vezana su uz UFO svemirce i Atlantiđane (pssst i nebeske Srbe!)?

Quote:
Zašto bi Perun slavenski ima ime koje slavenski i danas jasno opisuje perušku,
Peruška u tvojoj nejasnoj glavi.

Quote:
hm. zašto bi Perun često bio prikazan kao netko ko ima peruške na glavi, hm.
Gdje to točno?

Quote:
Da li doista vi vjerujete da se naprimjer šljivovica zove po jabuki ili hrastu, a ne po šljivi
Manje lokat Kavaboz... više trezan bit. Pij rađe bozu i "kafu".

Quote:


To nije nikakav arheološki artefakt, nego je Ruskinja Tatjana Ponomarenko to napravila iz svoje mašte za svoj vrt, lažljivče.

Tatyana Levchenkova porcelain ceramic art
Tatiana Ponomarenko garden sculpture

https://vsemart.com/tatiana-ponomare...den-sculpture/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 13:36   #80
Quote:
Kavaboz kaže: Pogledaj post
Đaba vam novci moji sinovci, ja ipak znam malo bolje

Još jedna smjehurija. Netko nacrtao iz svoje mašte, a ti slavodobitno proglašavaš artefaktom iz pradavnih vremena o pernatom Perunu s peruškom.

slavic-gods-kievan-rus

https://lidenz.com/7-slavic-gods-kievan-rus/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.