Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2011., 18:22   #61
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dijete "ne želi" ići na spavanje ne samo zato što (možda) nije pospano, nego i zato što misli/zna da ima drugih, zanimljivi(ji)h stvari za raditi.

Nema smisla hvatati se za brojke (8 sati, 9 sati) - ali, ima smisla "ritual odlaska na spavanje" započinjati u isto vrijeme i na isti način.

Za malo stariju djecu, vrijeme nakon kupanja a prije zaspivanja daleko je najbolje vrijeme za razgovor (a to je puno kvalitetnije od bilo kakvog zajedničkog pasivnog konzumiranja "vanjskih sadržaja"). Zgodno je pretresti što se sve tog dana dogodilo, gdje je bio i što je radio, je li mu dan bio lijep/sretan (i zašto) ili ružan/tužan (i zašto).

Dijete "poluomamljeno" pospanošću djeluje k'o da je popilo "serum istine": u tom se razgovoru može čuti puno toga što dijete inače nosi u sebi (pogotovo prisjećanjem na sve što se dogodilo u danu).



Vidi,vidi
Ima to i pozitivnih utjecaja na djecu...pogotovo onu predpubertetsku.
Veceras cemo igrati igru istine
Za rituale se slazem
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 18:27   #62
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
Ima to i pozitivnih utjecaja na djecu...pogotovo onu predpubertetsku.
Ma s njima to riješiš lakše - tučeš ga dok ne prizna .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 18:30   #63
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ma s njima to riješiš lakše - tučeš ga dok ne prizna .
Onda bi opet dosli na isto,na frustriranu i nezadovoljnu djecu koju roditelji moraju tjerati da ide spavati
Bolje na suptilniji nacin
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 19:04   #64
Kad smo kod nespavača: M je prestala spavat po danu s godinu i pol (oba spavanja, samo ih je ukinula). Išla bi spavat oko 9, 9 i po u to doba; ujutro 7 buđenje. Onda je krenula u jaslice i tete su prijavile da ne spava po danu; pošto nikom nije smetala (gledala bi slikovnice i ležala, žmirila i pokušavala spavati al nije išlo) pustili su je da tako funkcionira; i dalje se držao ritam OK.

E onda je s 2,5 počela spavat u vrtiću sat-dva i sve je otišlo kvragu. Probali rituale, kupanje, spavanje, izmaranje fizičko, s večerom, bez - niš ne pali. Sad ima 3 god i 8 mjeseci i ne zaspe prije 23 nikad. Buđenje je malo prije 8, nije živčana, dobre volje. Preko vikenda ne spava po danu, diže se oko 9 i opet ide spavat iza 23.

Ako se zezamo ili pričamo i mazimo, rezultat je takav da ja zaspem ko top odmah, prije 22, i recimo probudim se oko 23, da odem u svoj krevet - a moja ćerce budna, čila i s pitanjem "a zašto se tihi ocean kaže i pacifik" (uzela si malo atlas da se zabavi dok mama spava...). Ili legne s tatom i ja dođem vidjet što se zbiva i bude "ššš, tata nana, tiho budi".

Ak ne ide - ne ide. I mislim da nema smisla da je prisiljavam da ide spavat ranije, kad joj jednostavno ne ide.

Osim toga, i mene su moji u prvom osnovne nalazili kako čitam s džepnom lampom pod plahtom u 2 ujutro. Valjda genetika?
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 21:45   #65
Quote:
LISA1 kaže: Pogledaj post
ali držimo se toga...i znam da se redovito s nama sprdaju kako smo kao policajci, čim zazvoni 8ura da se kupimo... ali iskreno ne marim... jer djeca od tih koji se s nama sprdaju i rugaju su ajme i kuku...ne znaju za krevet prije ponoć..užas...
zašto bi se itko sprdao s vama oko toga? mislim da je to sasvim normalna stvar... mi isto to radimo i sa S, jedino što smo pomaknuli sve to za pola sata i lijepo funkcionira
__________________
Sara i Luka <3
Lalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 22:35   #66
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dijete "ne želi" ići na spavanje ne samo zato što (možda) nije pospano, nego i zato što misli/zna da ima drugih, zanimljivi(ji)h stvari za raditi.

Nema smisla hvatati se za brojke (8 sati, 9 sati) - ali, ima smisla "ritual odlaska na spavanje" započinjati u isto vrijeme i na isti način.

Za malo stariju djecu, vrijeme nakon kupanja a prije zaspivanja daleko je najbolje vrijeme za razgovor (a to je puno kvalitetnije od bilo kakvog zajedničkog pasivnog konzumiranja "vanjskih sadržaja"). Zgodno je pretresti što se sve tog dana dogodilo, gdje je bio i što je radio, je li mu dan bio lijep/sretan (i zašto) ili ružan/tužan (i zašto). Dijete "poluomamljeno" pospanošću djeluje k'o da je popilo "serum istine": u tom se razgovoru može čuti puno toga što dijete inače nosi u sebi (pogotovo prisjećanjem na sve što se dogodilo u danu).
Nekada se ne slažem s tobom ali tu te u potpunosti potpisujem.
Imam doma živi primjerak koji nakon obreda kupanja, pranja zubeka - legne u krevet (sada drugi razred a isto i u prvom u 20.30) i zamoli me da malo legnem uz nju i pretrese u nekih 20 minuta sve dojmove tog dana.
Povjeri mi svoje brige, razgovaramo o njima, riješimo ih, opiše mi neke smješne situacije iz škole, neke svađice- sve mi to razglabamo nekih 20 minuta -totalno otvori dušu i sve lijepo posložimo po nekim ladicama u njezinoj glavici - uz poljubac odem i ona blaženo zaspi.
Znaći oko nekih 21.h.
Evo sada već spava blaženim snom
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 21:46   #67
Ahh, ja nikad nisam imala problema sa spavanjem s nijednim mojim djetetom. Oni bi s tri godine u 21 bili umorni i spremni za krevet , ali je moja sestra(koja je zajedno s obitelji živjela s nama) bome imala.Oni su generacija moga najstarijega sina i tada su imali 3 god. ali bi oni u 21 h trčali po kući vrišteći. Onda bi ušli u sinovu sobu dok smo ga moj muž stavljali u krevet i rekli: ,,Želi li netko igrati skrivača?" Bože, Bože... Ali, eto sad su već veći i prošlo ih je... napokon!!

Zadnje uređivanje Karla111 : 06.09.2011. at 21:52.
Karla111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 22:10   #68
Ja sam na moru imala super ritam s njima, bila sam na porodiljnom i cijelo ljeto smo bili sami. Prijepodne plaža i kupanje, u autu na putu do doma su mi zaspali, prenijela bi ih od auta u sobu jednog po jednog i spavali su mi od 11-14h. U to vrijeme sam ja skuhala i čekao bi ih ručak. Poslijepodnevna plaža 17-19, nakon toga tuš i spavanje. Sada isto, čim mi je mm na službenom putu, ja uvedem režim, i to je to. U 16h sam malog pokupila iz vrtića, otišli smo doma po seku, park 17-19, i eto, spavaju ko klade. Ali, ja ne palim telku i tiha sam.

@lord byron ne stavljam im apaurine u kakao, ja stavim dormicum!
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 22:13   #69
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
mensečini da je ovdje kvaka dvajestidva. premori se i nakon toga ne može više zaspati. znam ja iz osobnog iskustva, zato mi vjeruj

možda da skratite vrijeme u parku, dođete ranije doma i ponovite cijelu priču samo ga zeznete za koji sat. ionako sve ranije pada mrak, šta dijete zna koliko je sati
I to ima smisla, možda se premore, pa se resetiraju, pa ispočetka divljaju, iako znam da su umorni.
I, da se zna, mali je kolovođa, seka ga prati u stopu. Ako je on budan, i ona je, ako on spava, i ona će.
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 22:16   #70
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Moji bi do ponoći bili budni da dopustim, čak i mlađi jedva dođe u krevet a zna teturati od umora. Oko 20 ulaze u kuću, jedu, ide pranje, pustim im crtić ili čitam knjigu, malo se mazimo, gasimo svjetlo i obično su obojica gotovi za 10ak min (većinom je to oko 21.30). Prije je MM gledao TV, skroz stišan al njih stimulira i svjetlo i "uspavljivanje" je trejalo po sat-dva. Ni sad nije mrak (upaljena je mala lampa u sobi ili svjetlo u hodniku) jer se stariji boji mraka ali nema nikakvih poticaja.
Pa, to su mali manipulatori i mogli bi izmanipulirat roditelje da bude sve po njihovom, ali tako ne smije biti, djecu moraš usmjeriti, oni su mali, ne znaju, trebaju im pravila, vole pravila i uz njih se osjećaju sigurno.
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 23:14   #71
evo i moje priče o muci po spavanju. prošlu zimu smo shvatili da se ritam spavanja remeti ako se dese kakve promjene. mm je na brodu i sa svakim njegovim odlaskom i vraćanjem nastaju muke po spavanju. evo prošla zima. dok se nije vratio išao je bez problema spavati oko 21 i zaspao bi sam u svom krevetiću u roku 15-ak min.mm se vratio a klinac na spavanje nije išao prije 1 ili 2. užas. ujutro bi na noge u 7. po danu je spavao uredno oko sat vrimena i to od 13-14 otprilike.nakon privikavanja na tatu ritual je bio slijedeći. ja i mali bi legli u veliki krevet i zaspao bi uz mene u roku pola sata i onda bi ga ja prebacila u njegov. i tako išlo nekako. tata opet otišao a ovaj prvo prestao spavati po danu,pa se preselio u moj krevet(u 4 ujutro več nemam ni snage ni volje ga vraćat ako znam da u mom spava). ima par dana opet počeo spavati oko sat vrimena popodne-najkasnije ga pustim do 17. navečer ide u 21 u moj krevet i evo već tri večeri zaspe sam i ja ga prebacim u njegov. noću se probudi cca dvaput piti i nastavi spavati. na noge u 6 i pol. njemu privikavanje ide ok samo mu te promjene sve poremete. evo baš ga planiram opet priviknit da zaspe sam u svom krevetu(uspjelo mi prvi put pa se nadam i drugi put). i to ćemo za koji dan počet jer evo kažem treću večer zaspe sam pa ga prebacim. cilj mi je krajnji da sam u svom krevetu nauči zaspat jer ga na proljeće selimo u njegovu sobu.
janad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:18   #72
ne znam,mi imamo manje vishe isti ritam vec godinama...zadnji obrok je u 18 h ili najksanije 18.30 h, u krevet najkasnije u 19.30 h...i tako vec godinama...obrok, tush/kada, zubi, gashenje velikog svjetla, chitanje i razgovor, gashenje lampe, spavanje.

Preko ljeta, tokom praznika, mogu ostati duze budni, ali je ritual isti.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:23   #73
Molim iskusnije da me prosvijetle da li to moje dijete od 3+ godine ukida sebi dnevno spavanje jer je prekjučer i jučer zaspao u 6 odnosno 7 sati i spavao do jutra.
Nadam se sa nije slučajnost jer mu je ritam spavanja inače
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:31   #74
moj mladji to radi.Dvije i pol, dobro malo vishe ali je zato u 19 h spreman za krpe.Kad zaspi,ja ga ne budim, pustim ga da spava.

Ima dana kad odspava, ima i par dana kad uopce ne spava...ne silim ga.Odnosno meni i nije vishe neka stavka u dnevnom rasporedu.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:32   #75
mislim da večinom ljudi koji imaju problema s nemogućnošću stvaljanja djece na spavanje u normalno vrijeme, a tu mislim do 21h, nisu organizirali svakodnevnicu prvo na način da dijete u 21h zaista bude i umorno i samo traži spavati, a drugo nisu stvorili uvjete u kojima su oni kao autoritet u stanju dijete svaki dan pod istim uvjetima spremati na spavanje dakle nema rituala.
za početak dijete se ne može buditi u 9 ili 10h ujutro. normalno vrijeme buđenja je do 7:30. nije bitno radi li se o radnim danima, vikendu, godišnjem ili nečem sličnom. djetetova svakodnevnica uvijek mora biti ista. naravno bitno je i jel dijete po danu spava. ako spava taj san ne mora trajati 3 sata, dovoljno je 1-2h, a nakon toga se dijete budi. također je bitno da dijete u toku dana ne sjedi isključivo pred televizorom nego da se ispuni dan odnosno barem popodne u tjednu na način da se s djetetom ode van u park i da se dijete istrči i pošteno naigra. dolaskom kući dijete će sigurno pokazati znakove umora, a onda kreće ritual pred spavanje koji apsolutno svaki dan mora biti isti. npr. kod nas je to večera pa tuširanje ili kupanje, sušenje kose, čišćenje nosa, pranje zubi i obavezno pijenje vode netom prije odlaska u krevet. nadalje, dijete u krevet ide samo bez ikakvih rasprava. nekad zna reći da mu se ne spava, ali ne odustajem. uvijek zaspi u roku od 10-15 minuta. rijetko se zna probuditi po noći jer je žedan, ali čim popije malo vode okrene se na drugu stranu i spava dalje. buđenje je obavezno između 6 i 6:30 svako jutro.
moram reći da smo se odrekli puno toga u životu, ne samo stvari već i „prijatelja“ kako bismo djetetu stvorili iste uvjete za odlazak u krevet svaku večer bez iznimke. to nije lako, ali mislim da je za dijete od krucijalne važnosti.
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:37   #76
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
mislim da večinom ljudi koji imaju problema s nemogućnošću stvaljanja djece na spavanje u normalno vrijeme, a tu mislim do 21h, nisu organizirali svakodnevnicu prvo na način da dijete u 21h zaista bude i umorno i samo traži spavati, a drugo nisu stvorili uvjete u kojima su oni kao autoritet u stanju dijete svaki dan pod istim uvjetima spremati na spavanje dakle nema rituala.
za početak dijete se ne može buditi u 9 ili 10h ujutro. normalno vrijeme buđenja je do 7:30. nije bitno radi li se o radnim danima, vikendu, godišnjem ili nečem sličnom. djetetova svakodnevnica uvijek mora biti ista. naravno bitno je i jel dijete po danu spava. ako spava taj san ne mora trajati 3 sata, dovoljno je 1-2h, a nakon toga se dijete budi. također je bitno da dijete u toku dana ne sjedi isključivo pred televizorom nego da se ispuni dan odnosno barem popodne u tjednu na način da se s djetetom ode van u park i da se dijete istrči i pošteno naigra. dolaskom kući dijete će sigurno pokazati znakove umora, a onda kreće ritual pred spavanje koji apsolutno svaki dan mora biti isti. npr. kod nas je to večera pa tuširanje ili kupanje, sušenje kose, čišćenje nosa, pranje zubi i obavezno pijenje vode netom prije odlaska u krevet. nadalje, dijete u krevet ide samo bez ikakvih rasprava. nekad zna reći da mu se ne spava, ali ne odustajem. uvijek zaspi u roku od 10-15 minuta. rijetko se zna probuditi po noći jer je žedan, ali čim popije malo vode okrene se na drugu stranu i spava dalje. buđenje je obavezno između 6 i 6:30 svako jutro.
moram reći da smo se odrekli puno toga u životu, ne samo stvari već i „prijatelja“ kako bismo djetetu stvorili iste uvjete za odlazak u krevet svaku večer bez iznimke. to nije lako, ali mislim da je za dijete od krucijalne važnosti.
Vidiš mi gotovo sve radimo (večernji ritual je malo drukčiji) kako si napisala pa opet ne zaspi prije 10 nikad...
Znači nije stvar u neorganiziranosti... možda u djetetu
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:38   #77
i mi se dizemo svako jutro u 6, najvishe zbog skole.Preko praznika spavaju najduze do 7.30h - 8 h.ali idu u krpe oko 19 h. Ja tochno vidim razliku ako im se zalomi da odu spavati kasnije(praznici)a josh imaju naviku od skole da se dizu ranije, koliko to utjeche na njih.Zivchani, cendravi, neispavani itd.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:42   #78
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
mislim da večinom ljudi koji imaju problema s nemogućnošću stvaljanja djece na spavanje u normalno vrijeme, a tu mislim do 21h, nisu organizirali svakodnevnicu prvo na način da dijete u 21h zaista bude i umorno i samo traži spavati, a drugo nisu stvorili uvjete u kojima su oni kao autoritet u stanju dijete svaki dan pod istim uvjetima spremati na spavanje dakle nema rituala.
za početak dijete se ne može buditi u 9 ili 10h ujutro. normalno vrijeme buđenja je do 7:30. nije bitno radi li se o radnim danima, vikendu, godišnjem ili nečem sličnom. djetetova svakodnevnica uvijek mora biti ista. naravno bitno je i jel dijete po danu spava. ako spava taj san ne mora trajati 3 sata, dovoljno je 1-2h, a nakon toga se dijete budi. također je bitno da dijete u toku dana ne sjedi isključivo pred televizorom nego da se ispuni dan odnosno barem popodne u tjednu na način da se s djetetom ode van u park i da se dijete istrči i pošteno naigra. dolaskom kući dijete će sigurno pokazati znakove umora, a onda kreće ritual pred spavanje koji apsolutno svaki dan mora biti isti. npr. kod nas je to večera pa tuširanje ili kupanje, sušenje kose, čišćenje nosa, pranje zubi i obavezno pijenje vode netom prije odlaska u krevet. nadalje, dijete u krevet ide samo bez ikakvih rasprava. nekad zna reći da mu se ne spava, ali ne odustajem. uvijek zaspi u roku od 10-15 minuta. rijetko se zna probuditi po noći jer je žedan, ali čim popije malo vode okrene se na drugu stranu i spava dalje. buđenje je obavezno između 6 i 6:30 svako jutro.
moram reći da smo se odrekli puno toga u životu, ne samo stvari već i „prijatelja“ kako bismo djetetu stvorili iste uvjete za odlazak u krevet svaku večer bez iznimke. to nije lako, ali mislim da je za dijete od krucijalne važnosti.




kod nas je baš ovako. mali od starta nije neka spavalica, i prakticiramo isti ritam od kad ima valjda 4 mjeseca (jedina je promjena bila izbacivanje dnevnih spavanja, od 10 mjeseci smo na samo jednom).
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 12:23   #79
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
mislim da večinom ljudi koji imaju problema s nemogućnošću stvaljanja djece na spavanje u normalno vrijeme, a tu mislim do 21h, nisu organizirali svakodnevnicu prvo na način da dijete u 21h zaista bude i umorno i samo traži spavati, a drugo nisu stvorili uvjete u kojima su oni kao autoritet u stanju dijete svaki dan pod istim uvjetima spremati na spavanje dakle nema rituala.
za početak dijete se ne može buditi u 9 ili 10h ujutro. normalno vrijeme buđenja je do 7:30. nije bitno radi li se o radnim danima, vikendu, godišnjem ili nečem sličnom. djetetova svakodnevnica uvijek mora biti ista. naravno bitno je i jel dijete po danu spava. ako spava taj san ne mora trajati 3 sata, dovoljno je 1-2h, a nakon toga se dijete budi. također je bitno da dijete u toku dana ne sjedi isključivo pred televizorom nego da se ispuni dan odnosno barem popodne u tjednu na način da se s djetetom ode van u park i da se dijete istrči i pošteno naigra. dolaskom kući dijete će sigurno pokazati znakove umora, a onda kreće ritual pred spavanje koji apsolutno svaki dan mora biti isti. npr. kod nas je to večera pa tuširanje ili kupanje, sušenje kose, čišćenje nosa, pranje zubi i obavezno pijenje vode netom prije odlaska u krevet. nadalje, dijete u krevet ide samo bez ikakvih rasprava. nekad zna reći da mu se ne spava, ali ne odustajem. uvijek zaspi u roku od 10-15 minuta. rijetko se zna probuditi po noći jer je žedan, ali čim popije malo vode okrene se na drugu stranu i spava dalje. buđenje je obavezno između 6 i 6:30 svako jutro.
moram reći da smo se odrekli puno toga u životu, ne samo stvari već i „prijatelja“ kako bismo djetetu stvorili iste uvjete za odlazak u krevet svaku večer bez iznimke. to nije lako, ali mislim da je za dijete od krucijalne važnosti.
a čuj neki su si ljudi komotni ako npr ne rade i dizu se oko pol deset ujutro i zivcira ih ako se dijete probudi u 06.30.
pa naravno ako se dijete probudi u pol deset-deset, da neće na popodnevno spavanje prije 17-18 i kak da onda u 20 h ode opet u krevet..

moji se dizu rano bilo ljeto, zima, škola ne škola..osim najstarijeg (14 g), al duze spavanje i nespavanje do duze u noć i dolazi s tim njegovim godinama tako da mi je to normalno.
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 14:15   #80
roditelji čija djeca ne spavaju tako dobro kao vaša nisu nužno komotni i neorganizirani.

rossi i sama znaš da sva djeca nisu ista. za tvoj problem s pelenama nitko nije tebe optužio niti bi to bilo u redu, je li tako?
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.