Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2016., 23:38   #81
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Tko je rekao grijeh je, ne valjda car. Čuj, i carevi delaju na crno.

Svejedno, fino je čuti 'i car nekome oprosti nešto, dugovanja'.

(zapelo se lektirom o tri praščića, danas kuću od slame i šta fali )
Nije valjda samo grijeh ono što je definirano u bibliji. Valjda je grijeh i kršenje zakona koje donose vlastodršci ??
A rad na crno je grijeh jer se ne plaća porez. Sada je problem da li ja moram to reći popu na ispovjedi : " Velečasni , iznajmljujem stan na crno samo da ne bih plaćao porez , da li to smijem raditi ili ne "
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 09:35   #82
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nije valjda samo grijeh ono što je definirano u bibliji. Valjda je grijeh i kršenje zakona koje donose vlastodršci ??
A rad na crno je grijeh jer se ne plaća porez. Sada je problem da li ja moram to reći popu na ispovjedi : " Velečasni , iznajmljujem stan na crno samo da ne bih plaćao porez , da li to smijem raditi ili ne "
Kad će ti pop stavljati tanjur hrane na stol i plaćati režije, onda ti tek može dijeliti lekcije o životu s visoka i biti ti "pater."
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 16:05   #83
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Kad će ti pop stavljati tanjur hrane na stol i plaćati režije, onda ti tek može dijeliti lekcije o životu s visoka i biti ti "pater."
Ali on misli da je njemu "dato odozgora da more svima popovati i soliti pamet"

Neko dakle vara proračun tako da izbjegava plaćati porez, a ova cura vara državu jer uzima novac od proračuna koristeći rupe u zakonu:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...slene/5297043/

KLASIČNI PRIMJER HRVATSKE SNALAŽLJIVOSTI Dok su na radu u Irskoj, u Hrvatskoj još primaju naknadu za nezaposlene

Isto se postavlja pitanje: Da li je grijeh biti lukav i snalažljiv ??

To je već druga teme, koja se tiče grijeha lukavstva - krađe državnog proračuna:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=719339

A tu je polovica pučanstva rekla da nije grijeh lukavo krasti iz državnog proračuna !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 07:19   #84
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
... Da li je grijeh biti lukav i snalažljiv ??

To je već druga teme, koja se tiče grijeha lukavstva - krađe državnog proračuna:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=719339

A tu je polovica pučanstva rekla da nije grijeh lukavo krasti iz državnog proračuna !
biti lukav i snalažljiv je grijeh,
ako time oštećuješ drugoga (porezne obveznike).

polovica hr pučanstva misli,
kako ne smije biti "gluplja" od vodećih.

zaključak :
grijeh je imati vodeće i institucije koje hr ima
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 11:15   #85
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Na koji način se prikupljao porez za cara?
Prvo si me prozvao stručnjakom a sad mi počinješ postavljati pitanja na koja bi eventualno samo stručnjaci trebali davati odgovore. Sudeči prema filmovima mora biti da su poreznici išli od jednog do drugog obveznika i otimali im porez.

Danas se porez definira kao prihod države. Suvremene države postoje od građanskih revolucija kojima su ukudani feudalistički odnosi, ali u suštini je to isti prihod. U srednjem vijeku pa i u starom vijeku je to moralo biti pitanje lojalnosti vladaru. Vidimo da su židovi dizali pobune u prvom stolječu pa je to i ilustracija onoga o čemu se govori u priči Caru carevo Bogu božje.

Forumaši to baš nisu shvatili na takav način. to se vidi po raspravi. To znači da njima zapravo nije jasan povijesni kotekst u kome se izgovara takva rečenica. Ali ako je Isus bio sveti čovjek. Ako su ga ljudi pratili i slušali njegove riječi- da li bi mu vjerovali da je tražio pokornost Rimu? Osim toga ako su ga smatrali Mesijom, što znači kraljem židovskim-zbog čega je i osuđen, a svi će se složiti da ga zato i stavljaju u zamku- žele od njega čuti da li je on za ili protiv cara.

Kad razmišljamo o farizejima i o saducejima obično zanemarujemo činjenicu da u Novom Zavjetu piše da je mnoštvo farizeja ušlo u crkvu. A baš su farizeji oni koji bi se okupljali oko Mesije. Postojali su i bogati farizeji a Saduceji su bili samo bogati.

Dakle ovdje se radi o pitanju lojalnosti prema caru koji je strani vladar i osvajač. Po mome mišljenju Mesija je bio pobunjenik-tako da bi onaj koji bi bio za plačanje poreza Rimskom Cezaru bio u stvari izdajnik. Juda Galilejac je i poznat kao onaj koji je bunio narod i tražio da se ne plača porez caru.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 11:57   #86
Da si pratio sto sam pisao ili bolje reci zapamtio znao bi tko je toboznji uskrsnuli mesija na kojem je bazirano evandjelje.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 10:03   #87
PDV-grijeh ?

Da li je ovo raditi grijeh i da li se te mora ispovijediti? I kakva je pokora ?


http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...posto/5720747/

UTAJA ILI RUPA U ZAKONU? Ugostitelji osnivaju nove tvrtke kako bi izbjegli plaćanje PDV-a dignutog na 25 posto

- U suprotnom, ako poslovanje nije bazirano na ekonomskoj logici nego je isključivo motivirano neplaćanjem PDV-a, to je to izigravanje zakona - kaže ona te dodaje:

- Te tvrtke početnici su prvu godinu oslobođene plaćanja PDV-a, ali ako u toj godini ostvare prihode veće od 230 tisuća kuna (od 2018. 300 tisuća kuna), one godinu kasnije automatizmom ulaze u sustav PDV-a. Retroaktivno im se za prvu godinu, iako su ostvarile veći prihod, ne zaračunava PDV. Teoretski je moguće da svake godine otvorite novu tvrtku i tako izbjegavate plaćanje PDV-a, ali ne znam koliko je to dugoročno isplativo, i tko je spreman na takav rizik - kaže porezna savjetnica Galić.


Dakle, stolar Josip može u Prosincu svoju firmu prodati Mariji za jedan srebrnjak. I Marija posluje sa 2 zaposlenika (Josim i Isus). I ona onda u Prosincu slijedeće godine pokloni firmu Isusu i ovaj sada ima 2 zaposlenika (Josipa i Mariju). Onda Isus Prosincu slijedeće godine pokloni firmu ocu Josipu. I tako do daljnjega. A Herod ostaje bez svojih 25 % PDVa.

Zadnje uređivanje krena : 06.03.2017. at 10:13.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 19:26   #88
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Caru carevo, Bogu Bozje- je izraz u kojemu Krist poriče svoju političku ulogu koja bi se bila pripisala nekom židovskom Mesiji. To je smisao tog izraza...nije to poziv na prihvaćanje zemaljskih zakona ili pak neko pokoravanje zemaljskim uređenjima, nego odvajanje od toga. Zemaljska uređenost ga se ne tiče- carstva, robovi, slobodni, države, demokracije, feudalizam, kraljevi, kapitalizam...njega se to ne veže i njegovu zakoni su svevremeni.

Osobno ne vjerujem u Hrvatsku kao pravnu drzavu i drago mi je da si podijelio ovu priču sa nama te se nadam da ce mnogi ljudi ovo pročitati i primijeniti.
Za Dinamo bez mafije!
Tako je,negira da je Mesija sin Davida jer David je zemaljski Mesija dok Isus govori o onom gore realmu.
Problem je nastao kad se Zidove htijelo uvjeriti da je Isus Mesija sin Davida ili taj tip Mesije.I dan danas je isto.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 20:22   #89
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Tako je,negira da je Mesija sin Davida jer David je zemaljski Mesija dok Isus govori o onom gore realmu.
Problem je nastao kad se Zidove htijelo uvjeriti da je Isus Mesija sin Davida ili taj tip Mesije.I dan danas je isto.
Što bi rekao sam Isus, novo vino se u nove mješine toči.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 20:35   #90
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Što bi rekao sam Isus, novo vino se u nove mješine toči.
Ima raznih vina nije samo jedno vino.Grasevina ima svoju bocu a Dingach svoju itd
Ja osobno volim Babic vino.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 22:00   #91
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ima raznih vina nije samo jedno vino.Grasevina ima svoju bocu a Dingach svoju itd
Ja osobno volim Babic vino.
A da li bi ti popio vino u novo-osnovanom kafiću a znaš gazdu koji je prebacio frmu na suprugu ?
To je prevara države, da li ti to podržavaš ?

Evo, vlast se boji da varanje ne postane masovno:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ti/954987.aspx

Rupe u zakonu koje se mogu koristiti unedogled

Takve rupe u zakonu mogu se koristiti unedogled, odnosno, vlasnik teoretski može svake godine registrirati novu tvrtku, na nju prenijeti poslovanje ugostiteljskog objekta i poslovati posve 'čisto'. No, kako bi izbjegao višestruko pojavljivanje u sudskom registru i povezivanje s većim brojem poslovnih subjekata, te da bi Poreznoj još dodatno zakoplicirao život, to može učiniti na neku drugu osobu, a odnos riješiti internim ugovorom (jednako kao što internim ugovorima vlasništvo nad svojim tvrtkama skrivaju dužnosnici...)


Papa to inače zove korupcijom: https://www.forum.hr/showthread.php?t=990663

Ali on nije mislio na korupciju u političkom smislu koja je raširena u društvima.
On je mislio na jednu mnogo goru stvar: psihologija pojedinaca koji radi loše stvari a sam sebe je uvjerio da to nije nešto naročito loše, nego da je to samo lukavstvo.

U današnjem Angelusu Papa Franjo tumači Lukino evanđelje i prispodobu o nepoštenom upravitelju, razmatrajući dva načina života: svjetovni i evanđeoski život. Upravitelj je u Evanđelju optužen da loše vodi poslove, te prije no što će ga gospodar otpustiti, lukavo pokušava pridobiti za sebe sve dužnike, opraštajući im dio duga, kako bi si osigurao budućnost. Papa poručuje kako ne treba slijediti njegove postupke, već promisliti o njegovoj lukavosti i snalažljivosti, prenosi.....
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 22:27   #92
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Prvo si me prozvao stručnjakom a sad mi počinješ postavljati pitanja na koja bi eventualno samo stručnjaci trebali davati odgovore. Sudeči prema filmovima mora biti da su poreznici išli od jednog do drugog obveznika i otimali im porez.

Danas se porez definira kao prihod države. Suvremene države postoje od građanskih revolucija kojima su ukudani feudalistički odnosi, ali u suštini je to isti prihod. U srednjem vijeku pa i u starom vijeku je to moralo biti pitanje lojalnosti vladaru. Vidimo da su židovi dizali pobune u prvom stolječu pa je to i ilustracija onoga o čemu se govori u priči Caru carevo Bogu božje.

Forumaši to baš nisu shvatili na takav način. to se vidi po raspravi. To znači da njima zapravo nije jasan povijesni kotekst u kome se izgovara takva rečenica. Ali ako je Isus bio sveti čovjek. Ako su ga ljudi pratili i slušali njegove riječi- da li bi mu vjerovali da je tražio pokornost Rimu? Osim toga ako su ga smatrali Mesijom, što znači kraljem židovskim-zbog čega je i osuđen, a svi će se složiti da ga zato i stavljaju u zamku- žele od njega čuti da li je on za ili protiv cara.

Kad razmišljamo o farizejima i o saducejima obično zanemarujemo činjenicu da u Novom Zavjetu piše da je mnoštvo farizeja ušlo u crkvu. A baš su farizeji oni koji bi se okupljali oko Mesije. Postojali su i bogati farizeji a Saduceji su bili samo bogati.

Dakle ovdje se radi o pitanju lojalnosti prema caru koji je strani vladar i osvajač. Po mome mišljenju Mesija je bio pobunjenik-tako da bi onaj koji bi bio za plačanje poreza Rimskom Cezaru bio u stvari izdajnik. Juda Galilejac je i poznat kao onaj koji je bunio narod i tražio da se ne plača porez caru.
Otprilike tako. No, da Isus nije izgovorio tu rečenicu vjerojatno bi ga razapeli zbog utaje poreza, što bi bio jako loš PR.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:30   #93
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A da li bi ti popio vino u novo-osnovanom kafiću a znaš gazdu koji je prebacio frmu na suprugu ?
To je prevara države, da li ti to podržavaš ?

Evo, vlast se boji da varanje ne postane masovno:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ti/954987.aspx

Rupe u zakonu koje se mogu koristiti unedogled

Takve rupe u zakonu mogu se koristiti unedogled, odnosno, vlasnik teoretski može svake godine registrirati novu tvrtku, na nju prenijeti poslovanje ugostiteljskog objekta i poslovati posve 'čisto'. No, kako bi izbjegao višestruko pojavljivanje u sudskom registru i povezivanje s većim brojem poslovnih subjekata, te da bi Poreznoj još dodatno zakoplicirao život, to može učiniti na neku drugu osobu, a odnos riješiti internim ugovorom (jednako kao što internim ugovorima vlasništvo nad svojim tvrtkama skrivaju dužnosnici...)


Papa to inače zove korupcijom: https://www.forum.hr/showthread.php?t=990663

Ali on nije mislio na korupciju u političkom smislu koja je raširena u društvima.
On je mislio na jednu mnogo goru stvar: psihologija pojedinaca koji radi loše stvari a sam sebe je uvjerio da to nije nešto naročito loše, nego da je to samo lukavstvo.

U današnjem Angelusu Papa Franjo tumači Lukino evanđelje i prispodobu o nepoštenom upravitelju, razmatrajući dva načina života: svjetovni i evanđeoski život. Upravitelj je u Evanđelju optužen da loše vodi poslove, te prije no što će ga gospodar otpustiti, lukavo pokušava pridobiti za sebe sve dužnike, opraštajući im dio duga, kako bi si osigurao budućnost. Papa poručuje kako ne treba slijediti njegove postupke, već promisliti o njegovoj lukavosti i snalažljivosti, prenosi.....
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:41   #94
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Otprilike tako. No, da Isus nije izgovorio tu rečenicu vjerojatno bi ga razapeli zbog utaje poreza, što bi bio jako loš PR.
Isusa su htjeli roknuti jer je pozivao na otpor na pobunu protiv okupatora no narod je bio u strahu od odmazde Rima,zato je trebao da bude i ubijen da poštete narod.
To se da vidjeti iz evandjelja,narod ga je tjerao iz grada jer je bio tražni pobunjenik.
Sanhredin je skovao plan s tezom BOLJE DA JEDAN STRADA NEGO CIJELI NAROD !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:35   #95
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
To se da vidjeti iz evandjelja,narod ga je tjerao iz grada jer je bio tražni pobunjenik.
I žestoki kritičar potrošačkog društva, ako već pričamo bajke.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 20:36   #96
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nije valjda samo grijeh ono što je definirano u bibliji. Valjda je grijeh i kršenje zakona koje donose vlastodršci ??
A rad na crno je grijeh jer se ne plaća porez. Sada je problem da li ja moram to reći popu na ispovjedi : " Velečasni , iznajmljujem stan na crno samo da ne bih plaćao porez , da li to smijem raditi ili ne "
Što s vlastodršcima?, oni krše ono što je definirano Biblijom, stoga automatski čine grijeh, i nije ih briga jer se povode svojim definicijama iliti paragrafa zakona tog i tog. Što napraviti po tom pitanju? Pa ništa, pustiti ih i ne podizati revolucije. Točka.

Zašto bi 'rad na crno' bio grijeh, nije do zaposlenika već do šefa koji, izgleda, krši čak i zemaljski tj. državni zakon. Ti ako želiš, provjeri kod popa, baš bi i mene zanimalo njegovo mišljenje, premda kod popova heh i njihova razmišljanja znadu biti različita.



Da li nam je nepoznanica postoje ljudi koji jednostavno caru ne daju već car daje njima?
Ee tek to je pitanje pitanja (al nebumo širili da se kojim zlučajem nezapletemo u paukovu mrežu )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2018., 11:40   #97
Mali mafijaš protiv mega-mafijaša !!

Jedan moj kolega misli ucijeniti svoga gazdu gdje radi. On to može napraviti jer ima uvjete za penziju (61 godinu života i 35 staža).
Naime on je bio dugo vremena sindikalist u firmi. Zato je došao u nemilost vlasnika, pa mu je inženjerska plaća 4800 kuna
Pošto može ići u penziju, a mirovina će mu biti nešto manja od plaće (4500 kuna - u doba socijalizma smo svi imali ogromne plaće koje nam dižu prosjek u nebo). Gazda je običan hrvatski mafijaš koji je "platio" firmu samo oko 15 % njezine vrijednosti. Nije problem što ju je malo platio, nego je problem što ju je uništio. Naime on ima firmu u Liechtensteinu koja ugovara posao i sav novac ide preko nje. A svojoj firmi u RH daje bakšiš tako da je firma pred stačajem jer sz dugovi veći od vrijednosti firme. Ništa nije ulagao u svoju firmu pa se ona raspada (nama grijanja, voda kapa na sve strane , strojevi se raspadaju, jadna plaća kasni po mjesec-dva dana)
Moj prijatelj ucjenjuje gazdu da će ga prijaviti USKOKu radi lopovske privatizacije ako mu neda otpremninu u iznosu 5000 eura te bi išao u penziju.
Pitanje glasi: DA LI JE OVO ŠTO RADI MOJ KOLEGA GRIJEH !!
Odnosno da li se smije ucijenjivati veliki lopov da te plati inače ćeš ga prijaviti vlastima ?
Ovdje nije u pitanju klasičan lopovluk , nego je u pitanju lukavi lopovluk na rubu zakona (mislim na gazdu). To bi bilo slično onome gdje Isus hvali lukavog upravitelja imanja koji je zajebao svoga gazdu. Moj prijatelj je dakle neki običan radnik koji zna da je upravitelj prevarant. I sada ga ucjenjuje da mu date neki mali iznos od onoga što je pokrao. Inače će ga prijaviti gazdi.

https://www.zupa-sracinec.hr/bogatstvo/

Za ovog upravitelja kaže Isus da je loše upravljao, i zato je bio pozvan da položi račun jer ga je gospodar nakanio skinuti s uprave. No, tada je upravitelj tek shvatio čemu bogatstvo treba služiti. Razmišljao je pitajući se: „Kako ću sada, kad više ne budem upravitelj, živjeti? Kopati ne mogu, prosjačiti me stid. Tek tada mu proradila mudrost pa reče: „Idem si pomoću ovog povjerenog bogatstva steći prijatelje koji će me uzeti k sebi kad više ne budem upravljao bogatstvom. ” Tada uzme zadužnicu i onome koji je dugovao njegovom gospodaru sto bata ulja reče: „Piši pedeset. ” Onome tko je dugovao sto kora pšenice reče: „Piši osamdeset. ” Bio je nerazuman i loš upravitelj kad je uzimao bogatstvo svoga gospodara i razvratno živio upotrebljavajući ga samo na se i za se.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2018., 18:33   #98
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Što s vlastodršcima?, oni krše ono što je definirano Biblijom, stoga automatski čine grijeh, i nije ih briga jer se povode svojim definicijama iliti paragrafa zakona tog i tog. Što napraviti po tom pitanju? Pa ništa, pustiti ih i ne podizati revolucije. Točka.

Zašto bi 'rad na crno' bio grijeh, nije do zaposlenika već do šefa koji, izgleda, krši čak i zemaljski tj. državni zakon. Ti ako želiš, provjeri kod popa, baš bi i mene zanimalo njegovo mišljenje, premda kod popova heh i njihova razmišljanja znadu biti različita.



Da li nam je nepoznanica postoje ljudi koji jednostavno caru ne daju već car daje njima?
Ee tek to je pitanje pitanja (al nebumo širili da se kojim zlučajem nezapletemo u paukovu mrežu )
Prvo pitaš što s vlastodršcima.

Moraš se odlučiti da li raspravljaš o radniku koji radi na crno ili raspravljaš o vlastodršcu. Nemoj miješati kruške i jabuke.

Kakve veze imaju šefovi sa nečijim radom na crno.

Tu si pogriješila.

Šef ili vlastodržac nema nikakve veze sa radom na crno radnika. Kad raspravljamo o nečijem grijehu onda ne možemo upirati prst na nekog drugog. Radnik mora odgovarati za grijeh koji je počinio ako je to rad na crno ne možemo upirati prstom na vlastodršca.

Rad na crno bi prema Bibliji trebao biti grijeh a objasnit ću ti i zašto.

Prvo moramo odrediti što je porez i zbog čega porez postoji. Dakle porez je potreban. Nije porez zato jer se netko sjetio da ubire porez. U svakoj državo postoji poteba da se organizira određena služba. Takve službe se plačaju od poreza. Mi svi koji radimo ili koji smo u mirovini živimo i u našoj sredina imamo na primjer policiju. Ali znamo da ima i zlih i pokvarenih ljudi. Da nema policije takvi bi ljudi mogli doći na tvoja vrata i tražiti da im daš novaca ako nedao oni te istuku.

Zato trebamo policiju, sud, zatvore itd. Ali njihovo radno vrijeme treba platiti i zato kažemo da su njihove plače isplačivane iz državnog proračuna. Mi radimo, plačamo porez i preko državnog proračuna svi dajemo novac da bi postojala policija.

Netko tko radi na crno je kriv i čini grijeh jer će i on trošiti usluge policije ali on neće davati novac za njihov rad i njihove plače.

Šef sa nečijim radom na crno nema ništa. To nije njegov grijeh. Alo je šef ili vlastodržac nešto kriv onda on odgovara za svoj grijeh.

I u Bibliji se između ostalog govori i o tome, ali odnosi u Palestini su bili složeniji. Židovi nisu imali ništa protiv poreza koji su plačali Hramu. Dakle oni su rado plačali porez - Bogu božje. Njima je smetao porez caru jer to nije bio porez Hramu nego Rimljanima.

U Isusovo vrijeme su se židovi bunili protiv poreza koji su ubirali rimljani. Pobunjenici su govorili da se porez caru ne smije plačati. Zato se tu govori o : ... caru carevo.... Jer su htjeli navesti Isusa u zamku da bi se on izjasnio poput pobunjenika rekao da se porez caru ne smije plačati.

Dakle Caru Carevo je zapravo državni porez koji su ubirali rimljani. Bogu Božje je zbog vjerskog poreza koji su židovi rado plačali.

U cijeloj priči se de na to de se kaže kako je Isus KRALJ na nebu ili u Kraljevstvu Božjem. A na zemlji da je Car u kraljevstvu zemaljskom.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2018., 18:44   #99
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Jedan moj kolega misli ucijeniti svoga gazdu gdje radi. On to može napraviti jer ima uvjete za penziju (61 godinu života i 35 staža).
Naime on je bio dugo vremena sindikalist u firmi. Zato je došao u nemilost vlasnika, pa mu je inženjerska plaća 4800 kuna
Pošto može ići u penziju, a mirovina će mu biti nešto manja od plaće (4500 kuna - u doba socijalizma smo svi imali ogromne plaće koje nam dižu prosjek u nebo). Gazda je običan hrvatski mafijaš koji je "platio" firmu samo oko 15 % njezine vrijednosti. Nije problem što ju je malo platio, nego je problem što ju je uništio. Naime on ima firmu u Liechtensteinu koja ugovara posao i sav novac ide preko nje. A svojoj firmi u RH daje bakšiš tako da je firma pred stačajem jer sz dugovi veći od vrijednosti firme. Ništa nije ulagao u svoju firmu pa se ona raspada (nama grijanja, voda kapa na sve strane , strojevi se raspadaju, jadna plaća kasni po mjesec-dva dana)
Moj prijatelj ucjenjuje gazdu da će ga prijaviti USKOKu radi lopovske privatizacije ako mu neda otpremninu u iznosu 5000 eura te bi išao u penziju.
Pitanje glasi: DA LI JE OVO ŠTO RADI MOJ KOLEGA GRIJEH !!
Odnosno da li se smije ucijenjivati veliki lopov da te plati inače ćeš ga prijaviti vlastima ?
Ovdje nije u pitanju klasičan lopovluk , nego je u pitanju lukavi lopovluk na rubu zakona (mislim na gazdu). To bi bilo slično onome gdje Isus hvali lukavog upravitelja imanja koji je zajebao svoga gazdu. Moj prijatelj je dakle neki običan radnik koji zna da je upravitelj prevarant. I sada ga ucjenjuje da mu date neki mali iznos od onoga što je pokrao. Inače će ga prijaviti gazdi.

https://www.zupa-sracinec.hr/bogatstvo/

Za ovog upravitelja kaže Isus da je loše upravljao, i zato je bio pozvan da položi račun jer ga je gospodar nakanio skinuti s uprave. No, tada je upravitelj tek shvatio čemu bogatstvo treba služiti. Razmišljao je pitajući se: „Kako ću sada, kad više ne budem upravitelj, živjeti? Kopati ne mogu, prosjačiti me stid. Tek tada mu proradila mudrost pa reče: „Idem si pomoću ovog povjerenog bogatstva steći prijatelje koji će me uzeti k sebi kad više ne budem upravljao bogatstvom. ” Tada uzme zadužnicu i onome koji je dugovao njegovom gospodaru sto bata ulja reče: „Piši pedeset. ” Onome tko je dugovao sto kora pšenice reče: „Piši osamdeset. ” Bio je nerazuman i loš upravitelj kad je uzimao bogatstvo svoga gospodara i razvratno živio upotrebljavajući ga samo na se i za se.
Ako je grijeh kršenje zakona onda tvoj kolega krši zakon jer je on zakon uzeo u svoje ruke. To što on radi bi se moglo nazvati ucjenom koja je zabranjena.

Zakonodavac je zabranio pojedincima da oni uzmu zakon u svoje ruke. Pojedinac bi pošteno postupio da prijavi gazdu a ne da sa njim dijeli ukradeno. Jasno da bi policija, odvjetništvo i sud takve slučajeve trebali riješiti da nema rupa u zakonu i da nema mita i korupcije. Jer ucjena je neka vrsta saučesništva.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2018., 19:55   #100
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post

Rad na crno bi prema Bibliji trebao biti grijeh a objasnit ću ti i zašto.

Prvo moramo odrediti što je porez i zbog čega porez postoji. Dakle porez je potreban. Nije porez zato jer se netko sjetio da ubire porez. U svakoj državo postoji poteba da se organizira određena služba. Takve službe se plačaju od poreza. Mi svi koji radimo ili koji smo u mirovini živimo i u našoj sredina imamo na primjer policiju. Ali znamo da ima i zlih i pokvarenih ljudi. Da nema policije takvi bi ljudi mogli doći na tvoja vrata i tražiti da im daš novaca ako nedao oni te istuku.
Rad na crno je grijeh jer radiš ko crnac ali to je grijeh poslodavaca koji izrabljuju ljude kao da su roblje.

Mislim da se u raju neće prikupljati porez

Novac i porez su nesavršen način nesavršenog svijeta. Ali eto trenutno postoji to, dok ne dođe Božje kraljevstvo, a do tad poštovati treba osnove zakona. U zvijezdanim sazama u emisiji kad su odledili ljude iz 20tog ili 21og stolječa, ne sječam se, kaže da skupljanje novca više nema ni poreza i da su davno to prerasli. To je zanimljivo.

Bogu Božje, caru carevo, meni moje

Bog če uništiti ovaj svijet i s njime one koji druge globe
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.