Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2008., 09:56   #121
Quote:
Dorian_Zgb kaže: Pogledaj post
da se ubacim u pricu pozz
danas sam nabavio knjigu "Hrvatska pukovnija 369. na istocnom bojistu 41-43"
vec u prvim stranicama vidim da ima dosta detalja i i fakat dosta podataka o svemu....
gdje si nabavio,gdje kupio. reci i ja bi.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 11:56   #122
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Pa, sad baš odlične...
Dobre su slike, ali ove oznake se po kvaliteti ne razlikuju pretjerano od areholoških rimskih iskopina.
to je skinuto sa ruskog foruma,to su rusi iskopali nedavno oko tvornice crveni oktobar nije ni čudo što tak izgledaju buduči da su bile više od 50 godina ispod zemlje
croviking is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:07   #123
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Hm......(to je za mene). Najjednostavniji trikovi su uvijek najbolji. Tnx.

@croviking: možeš li što iskopati o 15/JG52?
upiši 15/JG52 pod search na onom ruskom forumu,ima i to dosta
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:26   #124
Quote:
fiktoriuss kaže: Pogledaj post
upiši 15/JG52 pod search na onom ruskom forumu,ima i to dosta
Vjerujem da imaju ali mislim da nemaju skenirane "Volkischer beobachter"
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:39   #125
dokument o pogibiji hrvatskog zrakoplovca u rusiji
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:42   #126
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Vjerujem da imaju ali mislim da nemaju skenirane "Volkischer beobachter"
ak na sta naiđem poslat cu ti linkove a i slike cu postavit
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:00   #127
СТАЛИНГРАД хорваты jel zna tko koja je to puska na slici 3 inace sve je 369 regimenta
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:10   #128
Ovi sto leze koriste MG-34 mitraljez... http://world.guns.ru/machine/mg32-e.htm
a ovaj na slici 3 ima Shpagin PPSh-41, http://world.guns.ru/smg/smg02-e.htm

Vojnici na slici 1(kraj ovih mitraljezaca imaju Mauser Kar98K cal. 7,92×57mm puske http://world.guns.ru/rifle/rfl02-e.htm) i za pasom "potato masher" rucne bombe...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:10   #129
Quote:
fiktoriuss kaže: Pogledaj post
jel zna tko koja je to puska na slici 3 inace sve je 369 regimenta
špagin 7,62 x 25
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:12   #130
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ovi sto leze koriste MG-34 mitraljez... http://world.guns.ru/machine/mg32-e.htm
a ovaj na slici 3 ima Shpagin PPSh-41, http://world.guns.ru/smg/smg02-e.htm
a kaj oni kuhaju

JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:15   #131
Quote:
plavobbboki kaže: Pogledaj post
Pročitao sam na nekom bosanskom forumu,pisao ga je neki lik koji je imao nickname HAMZO da je njegov djed bio na ist. frontu i da je preživio Staljingrad.Sve je opširno opisao što mu je djed ispričao,uglavnom piše o nekom Marku FIŠTROVIĆU koji je služio sa njegovim djedom++za ime nisam siguran a za prezime jesam++.FIŠTROVIĆ je bio zapovjednik jednog voda HRVATSKE NAVALNE LEGIJE od oko 50 do 60 ljudi,koja je napadala tvornicu CRVENI OKTOBAR i jedina jedinica koja je osvojila lift u samoj tvornici i držala ga 5 dana.Kada je to čuo general FRIEDRICH PAULUS odmah je htjeo nagradit jedinicu i zapovjednika no međutim FIŠTROVIĆ je u međuvremenu poginuo u jednom od bezbrojnih ruskih napada,nakon pogibije organiziran mu je pokop uz sve ratne počasti a pokopu je bio nazočan i sam VON PAULUS ćak su i našli katoličkog fratra za obred pokopa.FIŠTROVIĆ je bio iz nekog sela u blizini Tuzle i prijavio se dobrovoljno sa Hamzinim djedom.Ja sam to ukratko opisao inače piše mnogo opširnije,probat ću nać post pa ga kopirat,čitao sam to prije nekih 7-8 mjeseci mislim da je bio Tuzlanski forum no nisam 100 posto siguran.Još po mom sjećanju je pisalo da je FIŠTROVIĆEVOJ jedinici došla zamjena++jedan njemački vod++ i da je lift pao za nepunih 3 dana.Hamzin djed je preživio sve od borbi, pa do ruskog zarobljeništva ćak se kasnije borio u srbiji protiv četnika na strani rusa, umro je 1985g. bez ikakvih odličja.
Mislim da ima o tom Fištroviću u njemačkim novinama,piše o tom i da ga je Paulus posmrtno odlikovo njega i jos nekolicinu zbog akcije u tvornici red october,skenirat cu i postavit kroz neko vrjeme kad mi buraz pošalje.
croviking is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:17   #132
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
a kaj oni kuhaju

Moguce da robu iskuhavaju...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:19   #133
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
špagin 7,62 x 25
jel to ruska il njemačka puška
croviking is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:56   #134
Quote:
croviking kaže: Pogledaj post
jel to ruska il njemačka puška
pa ruska
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 19:55   #135
Quote:
croviking kaže: Pogledaj post
Mislim da ima o tom Fištroviću u njemačkim novinama,piše o tom i da ga je Paulus posmrtno odlikovo njega i jos nekolicinu zbog akcije u tvornici red october,skenirat cu i postavit kroz neko vrjeme kad mi buraz pošalje.
pošalji to zanimljivo je
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 11:49   #136
Špagin i karabin

zanimljiva je slika vojnika sa špaginom. Koliko znam hrvatski vojnicu su uglavnom bili naoružani karabinom 98, 5 metaka, ručno repetiranje, uglavnom za mete srednjeg dometa, dok je ruski špagin imao okvir sa 72 metka i bio je odličan za borbe "prsa o prsa". Očito je vojnik koristio zarobljenu pušku rađe nego svoj "kar98".
Špagin je inače prilično neprecizna puška na veće daljine od 100 m. Zarobili smo par komada u "Oluji" pa smo ih isprobavali.
Inačica karabina, popularna "Tanđara" M-48, se koristila u JNA, a imali smo s njom gađanja po srednjim školama, u sklopu predmeta Obrana i zaštita. Sjećate se, vi stariji? Koristi se i kao odlično lovačko oružje.
M 34 je prethodnica M 56, popularnog "šarca". Imala je velikih problema sa zagrijavanjem cijevi pa je pomoćnik mitraljesca obavezno u opremi imao dodatnu cijev koja se mijenjala nakon ispucanih 300 metaka zbog velikog zagrijavanja.
Tinman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 16:02   #137
Quote:
Tinman kaže: Pogledaj post
zanimljiva je slika vojnika sa špaginom. Koliko znam hrvatski vojnicu su uglavnom bili naoružani karabinom 98, 5 metaka, ručno repetiranje, uglavnom za mete srednjeg dometa, dok je ruski špagin imao okvir sa 72 metka i bio je odličan za borbe "prsa o prsa". Očito je vojnik koristio zarobljenu pušku rađe nego svoj "kar98".
Špagin je inače prilično neprecizna puška na veće daljine od 100 m. Zarobili smo par komada u "Oluji" pa smo ih isprobavali.
puno njemaca je koristilo zarobljene spagine radije nego svoje puske
bas zbog tolke vatrene moci
njemci su htjeli parirat spaginu na taj nacin da su na MP40
stavljali dva spremnika


a kaj se tice preciznosti
pa kaj ti ocekujes od pistoljskog metka na daljinama vecim od 50m
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:13   #138
ap ppš-1941-kalibar 7,62.način rada trzaj zatvaraća.punjenje doboš 71 metak ili okvir35.nišan kalibriran na 100 i 200 m,regulacija od 0-500m.težina 5,450kg s dobošem,4,200kg s okvirom.dužina 841mm.režim paljbe-jedinaćna i automatska.brzina gađanja 900metaka u minuti.početna brzina 500m/s.praktični domet 200m.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 20:13   #139
mislim da je njemcima daleko najjača strojnica bila MP 44, samo su je prekasno napravili, 1944...
Tinman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 20:27   #140
Quote:
Tinman kaže: Pogledaj post
mislim da je njemcima daleko najjača strojnica bila MP 44, samo su je prekasno napravili, 1944...
mislim da 1940g
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.