Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2013., 17:25   #21
solarni punjač svatko nema kod kuće jer kod kuće ima struje - duh.
a vani ga nema svatko jer mu vani ne treba laptop, kad ide u prirodu npr ide u prirodu radi druženja i prirode ne radi preživljavanja s laptopom, osim toga to smeće nije jeftino.

kakva prašina kakvi udarci kakva vlaga? čuvao bih ga u naprtnjači si čuo kad za to? tko bi vidio svjetlo lcd-a u šumi u nekakvoj spilji, šupljem drvetu ili improviziranom bunkeru?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 21:52   #22
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
opet vi sa laptopom??? koji vražji solarni punjač - da to vrijedi svatko bi imao to kod kuće! gdej bi stavili solarni punjač ada ga nitko ne vidi?

laptop je toliko krhak da bi prestao raditi za par dana - vlaga, prašina, udarci...vi ozbiljnjo mislite da bi laptom od 3 kg 15ˇekran uspjeli sakrit od tadašnjih ljudi??? gdje bi ga koristili - po danu -uvijek može neko naić! po noći - takvo svijetlo LCD ekrana se vidi jako daleko...

netko je rekao neke knjige i sl - a sa čime bi ti destilirao alkohol kad hrpa pribora prije 500 god. nije postojala...ljekovi? lijekovi imaju rok trajanja i moraju se čuvati na tamnom i hladnom mjestu.,..


moje pitanje je bilo preživljavanje u prošlosti bez mogućnosti povratka u sadašnjost.
Ja ga imam i radi savršeno i nije smeće kupljeno na EBAY montiram ga na ruksak i dok šečem po šumama i gorama fino punim baterije imaš punjače u obliku šatorskog krila od par kvadrata izgleda kao crno platno napraviš šator od njega
I da ti ga netko prije 500g nađe tu plahtu nebi imalo pojma koji je to k... prije 100g 99,9% ljudi nebi imalo pojma da se baterije mogu puniti sunčevom energijom niti nisu imali baterije nego petrolej lampe
Zaj... laptop to guta struju a tak i tak nema 3G interneta pa ti facebook ne radi PDA je zakon mali lako se sakrije a imaš sve potrebne informacije iz kemije što je jako bitno ako se bacaš u proizvodnju oružja
Nafta je nekad izvirala na površinu sama i nitko se nije sjetio da je malo ˝destilira˝ i dobije nešto kvalitetnije osim nečeg što se baca zapaljeno sa zidina na napadače
Iznenadio bi se ti koliko je pečenje rakije bilo popularno prije 500g
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 01:14   #23
meni bi to bi kao i svaki drugi dan

s tim da imam zelju na kojom sam sve s golim rukama probao. prirodu poznam pre dobro da bi ona nadmudrila mene

isto kad sam na zemlji ne rszmislajm sto mi je u gradu.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 12:44   #24
Jim Sparks s covjekom iz buducnosti: http://www.youtube.com/watch?v=Vk3gENi9SKU
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 23:55   #25
vidi se da ste svi vi ovdje na forumu neiskvareni.. jedino BD_ZG je vidim na sl. vibraciji razmišljanja...
Naravno, jedina stvar koja vam treba je zlato, puno zlata, i pištolj, ili bolje reći AK-47 s ruksakom punim municije, on je dovoljno pouzdan da radi bar 5-10 godina bez popravaka.

Prva stvar koja će vam se desiti čim nabasate na živog stvora, je da će vas taj pokušati upregnuti u svoje "klatno" , da se izrazim terminom transsurfinga, s tim da su u prošlosti "fine manire" vj. rijetkost, osim ako baš nemate sreće ..

Dakle trebate imati nešto čime čete kupiti i prema potrebi braniti svoju slobodu.


Naravno to vrijedi za "civilizirani" dio povijesti , za necivilizirani treba samo šmajser, plus možda nešto šarenih perlica za razmjenu ;

u biti, eventualno bi još dobro došla udica za ribolov , i 20 pari hulahopki
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 07.05.2013. at 00:35.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:25   #26
prijatelju, puška se da napraviti, barut se da napraviti, municija se da napraviti, laptop se i znanje, ne daju napraviti, a upravo ti to treba da bi preživio. zato se u početku treba držati podalje od civilizacije i snimati lokalne običaje iz prikrajka, ako ti upadaš s kalašem ti ćeš na sebe navući vojsku od 10 000 ljudi koji će loviti 'vješca' ili crnog vraga, svi će se udružiti protiv tebe, nećeš ti biti dasa s jednim kalašem, nego ćeš biti crvena krpa biku.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:35   #27
evo moje ideje

ja bih modernog čovjeka poslao u te zabiti iz 15. st. u egzoskeletu, koje moze regulirati toplotu, stititi od svih vanjskih utjecaja, snage 15 ljudi i sa stealth tehnologijom. posto sve to treba napajati, koristili bi se solarni punjači na odijelu. naravno ne ovi postojeci, nego neka naprednija verzija cim pricamo o putovanju u proslost...

vidim spominje se internet i facebook, pa sta ce vam to u proslosti? kome bi bilo dosadno pored svakodnevne borbe za prezivljavanje?
sedam7x is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:07   #28
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
prijatelju, puška se da napraviti, barut se da napraviti, municija se da napraviti, laptop se i znanje, ne daju napraviti, a upravo ti to treba da bi preživio. zato se u početku treba držati podalje od civilizacije i snimati lokalne običaje iz prikrajka, ako ti upadaš s kalašem ti ćeš na sebe navući vojsku od 10 000 ljudi koji će loviti 'vješca' ili crnog vraga, svi će se udružiti protiv tebe, nećeš ti biti dasa s jednim kalašem, nego ćeš biti crvena krpa biku.
Nemoj me shvatiti krivo, ali da me neka sila teleportira u prošlost - tražila bih da te nađu i teleportiraju skupa samnom
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 10:19   #29
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
prijatelju, puška se da napraviti, barut se da napraviti, municija se da napraviti, laptop se i znanje, ne daju napraviti, a upravo ti to treba da bi preživio. zato se u početku treba držati podalje od civilizacije i snimati lokalne običaje iz prikrajka, ako ti upadaš s kalašem ti ćeš na sebe navući vojsku od 10 000 ljudi koji će loviti 'vješca' ili crnog vraga, svi će se udružiti protiv tebe, nećeš ti biti dasa s jednim kalašem, nego ćeš biti crvena krpa biku.
a kak su onda ovi u denikenovim teorijama iz svemira došli, a da ih nisu linčovali, nego su ih smatrali bogovima.
Ljudi su na bazičnoj razini oportuni grabežljivci dakle ako nisi lak plijen vj. se neće kačit s tobom.
Dakle vj. bi te smatrali polubogom, i vj. bi te rađe imali za saveznika, samo je pitanje da u tom savezništu uspiješ očuvati svoju slobodu.

osim toga niko nemora znat da imaš kalaš - u gradovima možeš vj. koristiti zlato za plaćanje, a kalaš koristiš samo u divljini protiv razbojnika, gdje nema svjedoka, ko bi znao čemu služi uopće ta naprava na tvojim leđima-osim ako nije bliska prošlost...

A uvijek postoji i drugi način - onaj "komandoski" ili zeleno-kaderaški, ili možda "chupakabrovski"? - doduše nepisan i koji nije za javnost -da se kloniš bilo kog živog stvora, krećeš se na velikom teritoriju i samo noću, svoj ekskrement zakapaš u zemlju a hranu jedeš sirovu ne paleći vatru - i ubijaš sve živo što dođe u kontakt s tobom kako nitko nebi proslijedio informaciju o tvom postojanju.
Ali to je već nešto što nije život kakvog smo navikli danas, nego čisti životinjski opstanak.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 12.05.2013. at 10:38.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 18:29   #30
a što kažete na pečena govna od tovara, kažu da je to hranjivo
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 15:32   #31
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
Evo malo iz doasde a i iz ranijih razmišljanja postavljam temu,
kako bi se današnji moderan čovijek (muško ili žensko - nevažno je) snašao da se kojim slučajem teleportira u prošlost: 200 - 500 - 1500 godina unatrag.

Tema nije za prepucavanja može li se teleportirati ili ne, samo da malo prodiskutiramo, bili on uspio preživjeti u takvoj okolini, gdje je higijena sporedna stvar, a glavna preživljavanje.
Za razliku od danas, život osobe odn. njegova važnost se mijenjala, pa uopće nije bilo bitno dali si živ ili te netko upucao samo zato jer si imao šešir ili konja kao taj netko drugi...
KOja tema.

Hm , nakon sto bi se stopila s masom, pocela bih glumatati bozanskog proroka (posto mi povijest izrazito dobro lezi), a onda bih krenula u izume nadajuci se da me nece spalliti na lomaci........
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:40   #32
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
KOja tema.

Hm , nakon sto bi se stopila s masom, pocela bih glumatati bozanskog proroka (posto mi povijest izrazito dobro lezi), a onda bih krenula u izume nadajuci se da me nece spalliti na lomaci........
pa eto, u to vrijeme svaka naznaka nečeg što oni ne razumiju bi bilo pogubno za tebe, jer smatrana bi bila kao vještica, a znamo kako je onda bilo laku manupulirati masama.
dakle ipak zaključak je da bi bilo najpametnije utopit se u masi, ne isticat sa nekim "čarobnjačkim" sposobnostima, a i malo je vjerojatno da bi ti tko vjerovao kad bi ga nagovarao za pokušaj izrade nečega što je danas normalno ali za ono vrijeme nepoznato (bilo, nepto od tehnike ili iz svakodnevnog života)
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 02:03   #33
Ja mislim da see niko od nas nebi snaso sam, tj. prilicno sam sig. u to. jer nebi mozda tolki problem bilo prezivit u prirodi i snaci se za hranu i vodu. Poguban bi bio psiholoski utjecaj cijele situacije..nikad vise s nikim pricat, stalno se skrivat, bjezat i jos onda svaki dan trazit kolko tolko cistu vodu i jest stalno sve i svasta(nista na sto smo naviknuti), proljevi, bolesti, povracanja...nakon nekog vremena bi vjerojatno odusto i bacio se s litice....ali dvoje,troje, cetvoro ili vise...eh to je vec druga stvar. al onda bi vjerojatno poginuli od rakije i vina ak bi ukrali seljanima
mikki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 23:44   #34
Može se tema postaviti i malo realnije, a ne razmišljati o "teleportiranju" u prošlost. Što da bilo tko od nas (vas, nijh, svejedno) završi izvan civilizacije, štajaznam, u nekoj džungli? Dotični je za max. tjedan dana mrtav. A vi pričate o punjačima i laptopima. Jbt, pa nitko ne zna zapaliti vatru... (jel' netko probao bez suvremenih pomagala?)

Što kad bi se prosječan glasač SDP-a ili HDZ-a našao u predpovijesnom vremenu? Ili bi ga netko pojeo, ili bi krepao od gladi, zime, trovanja hranom (jer ne pozna ništa što nije kupio u Konzumu)... Štoviše, čak ni sa laptopom sa punom baterijom ne bi znao zapaliti vatru da preživi.

A mi mislimo da nešto znamo.


Kjurac mi znamo... svo "znanje" nam je beskorisno. Eno, čitam, neki bi radili barut, puške, ovo, ono... Ma rijetki bi znali prepoznati željeznu rudu, a i da je prepoznaju, ne znaju što bi s njom. A puške bi radili. Jasno, ako imaš dućan sa čeličnim poluproizvodima, možda bi i napravio pušku.

Ne, stvarno, jel' probao netko zapaliti vatru? Ne da je gledao onog "koji preživjava" na TV-u, nego baš, samostalno, od materijala pronađenih u prirodi...

Probajte...

Malo previše podcjenjujemo naše pradjedove i previše si umišljamo. Još naši pradjedovi bi preživjeli u ambijentu bušmana, mi danas više ne bi...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 01:26   #35
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Malo previše podcjenjujemo naše pradjedove i previše si umišljamo. Još naši pradjedovi bi preživjeli u ambijentu bušmana, mi danas više ne bi...
ovisi od covjeka do covjeka..ako imas par pravih stvarcica uz sebe dalo bi se prezivit dosta tesko al definitivno da, al opet kazem..ne svatko...i nije isto prasuma amazone ili recimo swarzwald u njem.
mikki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 14:12   #36
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Može se tema postaviti i malo realnije, a ne razmišljati o "teleportiranju" u prošlost. Što da bilo tko od nas (vas, nijh, svejedno) završi izvan civilizacije, štajaznam, u nekoj džungli? Dotični je za max. tjedan dana mrtav. A vi pričate o punjačima i laptopima. Jbt, pa nitko ne zna zapaliti vatru... (jel' netko probao bez suvremenih pomagala?)

Što kad bi se prosječan glasač SDP-a ili HDZ-a našao u predpovijesnom vremenu? Ili bi ga netko pojeo, ili bi krepao od gladi, zime, trovanja hranom (jer ne pozna ništa što nije kupio u Konzumu)... Štoviše, čak ni sa laptopom sa punom baterijom ne bi znao zapaliti vatru da preživi.

A mi mislimo da nešto znamo.


Kjurac mi znamo... svo "znanje" nam je beskorisno. Eno, čitam, neki bi radili barut, puške, ovo, ono... Ma rijetki bi znali prepoznati željeznu rudu, a i da je prepoznaju, ne znaju što bi s njom. A puške bi radili. Jasno, ako imaš dućan sa čeličnim poluproizvodima, možda bi i napravio pušku.

Ne, stvarno, jel' probao netko zapaliti vatru? Ne da je gledao onog "koji preživjava" na TV-u, nego baš, samostalno, od materijala pronađenih u prirodi...

Probajte...

Malo previše podcjenjujemo naše pradjedove i previše si umišljamo. Još naši pradjedovi bi preživjeli u ambijentu bušmana, mi danas više ne bi...
sviđa mi se što si odveo temu u realnost.

ako ćemo realno, što kada bismo se našli u džungli?
tražili bismo put do civilizacije.

na tom putu trebali bismo od alata: nož ili sjekiricu i hrpu znanja. čak može i bež noža, ali je puno lakše s njime.

osnovno ti treba zaklon, vatra i voda, hrana dolazi na kraju. ne smiješ jesti ako nemaš vode, jer dehidriraš radi upotrebe vode za varenje hrane.

dakle zaklon - nož plus lijane, plus debelo široko razgranato lišće, plus tanko drveće za kostur = šatorčić koji štiti od obilnih kiša.

voda - nož plus lijane koje su bogate vodom, presječeš ih i ako iz njih izlazi čista prozorina tekućina, ne mliječno bijela tekućina, onda piješ, ne piješ vodu iz lokvi i bara, osim ako nemaš vatru i možeš je prokuhati.

skupljanje vode preko noći u posudu od bambusa.

bambus ima "zglobove" tj odvojene ćelije koje kad nožem odvojiš jednu od druge, dobiješ posudu, na kraj svog šatora pod lišće staviš te posude i dok kiša pada, u njih s krova pada voda, onda tu vodu popiješ i napraviš od drugog bambusa druge posude s bočnim otvorom u koje možeš pakirati vodu i nositi sa sobom, a rupu začepiš. tako imaš primitivnu čuturicu.

vatra - pošto je u džungli sve vlažno, jako izazovan problem, a ključan radi predatora koji izlaze i love noću.

treba s kore drveta ostrugati vanjski sloj, tj koru koja je vlažna, da se dođe do međusloja koji je suh, onda njega ostrugati u trakice i držati na sigurnom i što manje vlažnom mjestu uz tijelo, da ga toplina tijela dalje osuši i da ne pada kiša po njemu.

to držiš u džepu cijeli dan do navečer, ili ako nađeš kakvu čudnu gljivu ili lišaj koji su suhi, ili možda kakvo drvo koje ispušta smolu, onda tu smolu pomiješaš s ovim suhim mrvicama kore i to je kao da si dolio benzina u njih.

za vatru trebaš ili leću, ako je imaš, ili komad drveta u kojem nožem izdubiš rupe i napraviš utor s prednje strane kroz koji će ispasti žar kojeg ćeš dobiti trenjem "svrdla" tj klipe pravilnog okruglog oblika i mekšeg drveta koji ćeš povezati špagom ili lijanom na luk. lijeva ruka na držač klipe (komad drveta ili kamena s rupom u sredini u koji stane gornja strana svrdla i slobodno se vrti u njoj). desna ruka na luk sa špagom omotan oko svrdla i lijeva noga na dašćicu u kojoj su rupe za stvaranje žara.

vrtiš i trljaš dok se ne dimi i onda još puno vrtiš i trljaš dok se ne zasvijetli i ne ispadne iz utora na ono smolom zamuljano mrvičasto drvo za potpalu koje si ostrugao iz međusloja između kore i sredine stabla.

onda pušeš i pušeš dok se dim ne pretvori u plamićak i onda lagano dodaješ još kakvih klipica dok se ne razgori postupno u vatru.

ako imaš sa sobom onu gljivu ili lišaj koji su lagani i suhi, kad vatra skroz dogori iduće jutro, uzmeš komad ugljena iz nje i staviš u to i onda će se to dimiti cijeli dan u tom lišaju i lagano kao opušak cigarete izgarati bez plamena i opet navečer kad trebaš novi odmor i predah od putovanja, samo to baciš u nove mrvice drveta za potpalu, bez svrdla i trljanja.

znači voda: lijane, kišnica u posude
zaklon: lišće, tanko drveće i lijane.
vatra - lišaj koji se dimi pomoću dogorenog ugljena prošle vatre.

imaš svo troje osnovno i nađeš najbliži potok te ga pratiš do rijeke, ili ako nema potoka, ideš nizbrdo i držiš se što je veće nizbrdice, dok ne naiđeš na njega, jer će uvijek biti u nizini...onda slijediš rijeku do civilizacije,a jedeš ili ništa u početku, a ako dođe gusto, šta god stigneš ulovit, pauke, kukce, žabe koje nisu žarkih boja, zmije, guštere, leptire...

i za zaštitu imaš kolac kojem si vrh našiljio nožem i stavio ga u vatru da otvrdne.

eto, na kraju izađeš iz džungle i više nisi u prošlosti. "teleportirao" si se.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 11:12   #37
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
sviđa mi se što si odveo temu u realnost.

ako ćemo realno, što kada bismo se našli u džungli?
tražili bismo put do civilizacije.
da al u ovome što je Hjundaji-sonata opisao, riječ je samo o tome da se nekako nađe put do civilizacije za koji znamo da je "tu negdje" - 2,3,10, 50 km odavde, a ja sam govorio o permanentnom snalaženju i preživljavanju u onom "starom" vremenu...
svi mi ovdje tupe kak bi preživjeli bez beda sa laptopom i solarnim punjačem, a kak se reklo, ni vartu ne znamo upalit bez "žigica i fajrcajga"...mngima se i danas gadi jesti crve i slične "kekse" sa istoka...kak bi tek sašili neku robu...

NMT - vidim gledao si onu reality seriju na RTL o onom specijalcu koji dva-tri dana preživi negdje i dobro si naučio gradivo...al opet - on ima snimatelje i radio vezu za slučaj da negdje slomi nogi i sl...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 15:08   #38
Nisam ja mislio na pronalaženje puta do civilizacije, nego na preživljavanje u divljini bez ikakvog suvremenog pomagala. To je sukladno samoj temi, nema upaljača, noževa, laptopa, wikipedije... Pretpostavimo da se nađemo u divljini, a da je civilizacija propala i da nismo ništa ponijeli sa sobom. Samo smokvin list
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:21   #39
pa odgovor je isti, ne vidim razlike, jedino zaklon treba sagradit permanentniji od šatorčića, a to se da isto riješit samo nožem i dovitljivošću.
evo i primjera.

to što se mnogima gadi jesti, ne znači da bi im to gađenje bilo presudno prilikom situacije u kojoj bi bilo pitanje života i smrti, samo možda jako rijetkima.

dakle za džunglu ti treba samo kvalitetan nož i apsolutno ništa više osim znanja.

ne nisam gledao beara grillsa ili kako se zove lik s rtl-a, gledao sam druge slične likove, ali koji ne idu u onakve bespotrebne blesave ekstreme radi šokiranja gledatelja, nego jednostavno pokažu u raznoraznim situacijama, što se da iskoristiti ili rekreiraju tragedije ljudi koji su završili u tako bespomoćnim situacijama i preživjeli ili nisu a mogli su da su znali kako...

ovisno o dokumentarcu, radilo se više od 2-3 dana, 10-14 dana u divljini, što je ipak malo drugačije od dvodnevnog izleta.

ali ako u tih 10 dana preživiš sasvim dobro i uvijek znaš gdje ćeš naći troje osnovnog za preživljavanje, ne vidim u čemu je problem s 20 godina preživljavanja. možeš si s vremenom samo poboljšavati situaciju i stvarati lakše uvjete za život, ne obrnuto. vrijeme radi za tebe.

džungla uopće nije ekstreman teritorij za preživljavanje, sibirska tundra ili arktički krug, e to je sasvim druga priča.
džungla je bogata životom, topla i puna vode, sve ti je nadohvat ruke i imaš materijala za gradnju ko u priči, odjeća ti ni ne treba.

što ćeš na arktiku?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 21:53   #40
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post

dakle za džunglu ti treba samo kvalitetan nož i apsolutno ništa više osim znanja.
Kakav nož? Nemaš ništa osim znanja.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.