Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2013., 19:45   #1
Najam prostora za obavljanje djelatnosti

Pozdrav forumaši .

Imam pitanje. Počeo sam sa otvaranjem firme (jdoo). I planirao sam kao mjesto obavljanja djelatnosti prijaviti stan u vlasništvu moje majke. Zanima me da li se mora u tome slučaju plaćati najamnina? Može li se recimo staviti da firma umjesto najma plaća sve režije? Čuo sam od jednog prijatelja da je moguće. Da li se mora u tome slučaju plaćati porez i koliko bi bio porez?

Hvala unaprijed!
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 22:29   #2
Ako najamnina nije ugovorena tada se ne plaća, pa ne može biti niti priznati izdatak.
Za režijske troškove možete u izdatke priznati 1/3 do najviše 1/2 ovih troškova. Naime, porezno priznati izdatak je stvarni trošak, pa kod ovakvih situacija u poreznom nadzoru (imam iskustva iz prakse) uzima se kao priznati izdatak od jedne trećine do jedne polovine ukupnih režijskih troškova.

Ukoliko se odlučite na plaćanje najamnine, svakako sačinite ugovor koji treba vlasnik stana prijaviti u nadležnoj Ispostavi Porezne uprave. Po ovom ugovoru Porezna uprava donosi rješenje, porez se utvrđuje u 12%-tnom iznosu od osnovice (ugovoreni iznos umanjen za 30% priznatih izdataka).
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 07:46   #3
kanj, hvala na odgovoru.

znači kada bi dogovorili osnovicu 1.500,00 kn, a mjesečne režije su recimo 1.000,00 kn. Znači od 1.500,00 bi se oduzelo 1/3 do 1/2 od 1.000,00 kn? recimo da je to između (oko 400 kn). Tada bi umanjena osnovica bila 1.100,00kn? I ta se osnovica još umanjuje za 30%? To bi onda oporezivo bilo 770kn, i porez na to 115,5kn + prirez?

da li možemo potpuno izbjeći najamninu? da se ne mora opće plaćati pošto je stan u vlasništvu roditelja?
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 08:06   #4
Ne ide tako.

Ovo za priznavanje režijskih troškova je odvojeno od plaćanja najamnine. Ako dogovorite da nemate najamnine, tada možete roditeljima refundirati 1/3 režijskih troškova i to je priznati izdatak u firmi. I u ovom slučaju roditelji nisu u obavezi plaćanja poreza na najamninu.

Ukoliko dogovorite najamninu, ona je oporeziva i porez razrezuje Porezna uprava rješenjem. Moj savjet je da se najprije raspitate u Poreznoj upravi kolika je najmanja osnovica za 1m2 iznajmljenog prostora. Tada ćete lako izračunati obavezu poreza. Jer vi možete staviti u ugovor mali iznos najamnine, a Porezna će razrezati porez od najmanje osnovice po kojoj utvrđuje. A ako je vaš dogovoreni iznos veći tada ide po iznosu iz ugovora.

Zatim možete dogovoriti da ne plaćate najamninu, već da uređujete prostor koji koristite. U tom slučaju morate isto sačiniti ugovor. Porez će biti razreran na osnovi ulaganja koje ćete izvršiti i koje je ugovoreno.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 13:47   #5
kanj, hvala puno na odgovorima, sada mi je sve jasno
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 23:14   #6
Quote:
ivan2468 kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumaši .

.... Zanima me da li se mora u tome slučaju plaćati najamnina? Može li se recimo staviti da firma umjesto najma plaća sve režije? Čuo sam od jednog prijatelja da je moguće. Da li se mora u tome slučaju plaćati porez i koliko bi bio porez?

Hvala unaprijed!
ako već sada znaš koliko ćeš otprilike imati mjesečne dobiti, ja bi ti preporučila da svakako napraviš ugovor o najmu s mamom, fino se plati cca 10% poreza državi, to ti je trenutno najjeftiniji novac.....bolje to nego porez na dobit
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 00:02   #7
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
ako već sada znaš koliko ćeš otprilike imati mjesečne dobiti, ja bi ti preporučila da svakako napraviš ugovor o najmu s mamom, fino se plati cca 10% poreza državi, to ti je trenutno najjeftiniji novac.....bolje to nego porez na dobit
Najjeftiniji opće poznati, ali ne i najjeftiniji mogući
Bizdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 16:19   #8
Imam jedno pitanje u vezi ovog najma.
Meni je otac za potrebe obrta iznajmio jednu prostoriju u kući.I napravili smo ugovor i to sam odnio u Poreznu.Rekli su mi da ću mjesečno plaćati 23 kune i za par dana ću dobit napismeno da ću taj iznos plaćati ocu.

Mene zanima mogu li da to platim na jednoj uplatnici za cijelu ovu godinu pošto to nije velik iznos. I da li je najbolje da dignem lovu sa svog žiro računa i uplatim njemu na tekući.Uz opis plaćanja : Plaćanje najma prostora za obrt

Paušalist sam i dobio sam od Porezne da ću paušalni porez plćat kvartalno.Treba li onda i ovaj najam ići kvartalno ili kao što sam gore napisao
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 16:52   #9
dragec, pa koji ste iznos najma stavili u ugovor?

što je ovo 23kn?

ti ocu plaćaš najam na žiro račun u iznosu kojeg ste stavili u ugovor, a otac je taj koji državi plaća porez i možebitni prirez od najma po rješenju koje izdaje PU....

to što si ti paušalista nema veze s porezom na najam
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 16:53   #10
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje u vezi ovog najma.
Meni je otac za potrebe obrta iznajmio jednu prostoriju u kući.I napravili smo ugovor i to sam odnio u Poreznu.Rekli su mi da ću mjesečno plaćati 23 kune i za par dana ću dobit napismeno da ću taj iznos plaćati ocu.

Mene zanima mogu li da to platim na jednoj uplatnici za cijelu ovu godinu pošto to nije velik iznos. I da li je najbolje da dignem lovu sa svog žiro računa i uplatim njemu na tekući.Uz opis plaćanja : Plaćanje najma prostora za obrt

Paušalist sam i dobio sam od Porezne da ću paušalni porez plćat kvartalno.Treba li onda i ovaj najam ići kvartalno ili kao što sam gore napisao
Hmmm, mislim da si nešto pomiješao...ocu trebaš plaćati iznos koji je naveden u Ugovoru, a ako ti je porezna rekla da ćeš plaćati 23 kn mjesečno to se odnosi na porez i prirez koji je tvoj otac dužan plaćati na temelju primitaka po osnovi najma prostora.
A ono što trebaš plaćati ocu možeš direktno sa žira prebaciti na njegov tekući net bankarstvom.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 14:07   #11
Ovako.Nisam do kraja objasnio pa ću sad. Otac i ja smo napravili ugovor/izjavu i ovjerili kod javnog bilježnika da meni otac daje u najam prostoriju bez ikakve naknade.Niti da ću plaćati režije. Dakle 0 kuna.Pitao sam u HOKu i rekli su mi da je tako uredu.
To sam pokazao u Poreznoj.I rekli su da će biti porez 23 kune na tu prostoriju pošto je mala kvadratura.
Još nisam dobio iz Porezne crno na bijelo da piše da je 23 kune.

Onda ispada da moj otac plaća te 23 kune mjesečno kao porez i prirez.

Valjda će ovaj tjedan doći službeno papir pa ću vidjeti šta piše.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 18:45   #12
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Ovako.Nisam do kraja objasnio pa ću sad. Otac i ja smo napravili ugovor/izjavu i ovjerili kod javnog bilježnika da meni otac daje u najam prostoriju bez ikakve naknade.Niti da ću plaćati režije. Dakle 0 kuna.Pitao sam u HOKu i rekli su mi da je tako uredu.
To sam pokazao u Poreznoj.I rekli su da će biti porez 23 kune na tu prostoriju pošto je mala kvadratura.
Još nisam dobio iz Porezne crno na bijelo da piše da je 23 kune.

Onda ispada da moj otac plaća te 23 kune mjesečno kao porez i prirez.

Valjda će ovaj tjedan doći službeno papir pa ću vidjeti šta piše.
Da tako je, tvoj otac će plaćati taj porez i prirez, ti nemaš onda nikakvih obveza.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 19:02   #13
Ma dobro.Nije to nikakva velika lova i lako ćemo to platiti.Ugovor smo i uradili da imamo što manje troškova.Recimo dobio sam od Porezne rješenje da mjesečno plaćam paušalni porez 50,20 kuna.
Ja sam na području posebne državne skrbi pa se dobiva 25% popust.

I onda kvartalno plaćam taj porez. Ali još uvijek nisam dobio papir na kojem piše koliko mi je mjesečni doprinos.Treba doći ovaj tjedan.Ali u Poreznoj kažu da je oko 1700 kn.

Inače pola papira se čeka dugo.
I onda još nešto iz Zagreba do mene poštom putuje 5 dana.A ponekad 2 dana.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 14:24   #14
Ugovor oajmu poslovnog prostora

Otvorio sam d.o.o na adresi stanovanja,sad me porezna trazi da donesem ugovor o najmu .Pošto je kuča i radiona na tatu kolko se treba staviti cijena najma.Ko to određuje,ako stavim 100 kn neznam dal ce to priznat ...Molim savjet...
Co-driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 16:11   #15
Quote:
Co-driver kaže: Pogledaj post
Otvorio sam d.o.o na adresi stanovanja,sad me porezna trazi da donesem ugovor o najmu .Pošto je kuča i radiona na tatu kolko se treba staviti cijena najma.Ko to određuje,ako stavim 100 kn neznam dal ce to priznat ...Molim savjet...
Porezna ima svoje tablice koliko je min. kn/m2...

Zagreb: Susedgrad 40 kn/m2, Trešnjevka 60 kn, Centar 80 kn.

Za ostale ne znam...

Minimalno možeš iznajmiti 5m2, ti možeš staviti iznos koji hoćeš ali će tata plaćati porez prema njihovim tablicama ako staviš niže.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:30   #16
Najam u kuci roditelja

S obzirom da uskoro otvaram doo imam pitanje.
Da li se još uvijek može napraviti ugovor o kojem se gore raspravljalo prije dvije godine?

Nisam do kraja objasnio pa ću sad. Otac i ja smo napravili ugovor/izjavu i ovjerili kod javnog bilježnika da meni otac daje u najam prostoriju bez ikakve naknade.Niti da ću plaćati režije. Dakle 0 kuna.Pitao sam u HOKu i rekli su mi da je tako uredu.

Naime, otvorio bi firmu i prijavio kod roditelja doma...
racunovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 08:21   #17
Quote:
racunovodja kaže: Pogledaj post
S obzirom da uskoro otvaram doo imam pitanje.
Da li se još uvijek može napraviti ugovor o kojem se gore raspravljalo prije dvije godine?

Nisam do kraja objasnio pa ću sad. Otac i ja smo napravili ugovor/izjavu i ovjerili kod javnog bilježnika da meni otac daje u najam prostoriju bez ikakve naknade.Niti da ću plaćati režije. Dakle 0 kuna.Pitao sam u HOKu i rekli su mi da je tako uredu.

Naime, otvorio bi firmu i prijavio kod roditelja doma...
nije potrebna ovjera od bilježnika.......sklopljeni ugovor najmodavac odnese u PU i to je to.....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 00:58   #18
Quote:
racunovodja kaže: Pogledaj post
S obzirom da uskoro otvaram doo imam pitanje.
Da li se još uvijek može napraviti ugovor o kojem se gore raspravljalo prije dvije godine?

Nisam do kraja objasnio pa ću sad. Otac i ja smo napravili ugovor/izjavu i ovjerili kod javnog bilježnika da meni otac daje u najam prostoriju bez ikakve naknade.Niti da ću plaćati režije. Dakle 0 kuna.Pitao sam u HOKu i rekli su mi da je tako uredu.

Naime, otvorio bi firmu i prijavio kod roditelja doma...
Nisi "quotao" nastavak posta, gdje kaže da će porezna i na takav ugovor od "0" kn obračunati najmodavcu porez i prirez prema svojim tablicama.
A zašto ne napraviti ugovor sa nekim iznosom najamnine, pa imati sve čisto.
Na mjesečni iznos najamnine od 500 kn, najmodavac plaća nešto ispod 50 kn poreza, što je ispod 10%. Tebi u firmi tih 500 kn ide u troškove.
Jedan od "najjeftinijih" novaca koji se izvlače iz firme
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 07:50   #19
Idemo delati ... kaj ne?

Gledam malo onu Importanne Galleria-u, koja je bila drugi je po redu otvoreni shopping centar u samom centru Zagreba. Masa poslovnih prostora zatvoreno (čitaj: bezuspješno se pokušavaju uvaliti nekome u najam) a oni preostali djeluju uistinu otužno! Jednom rijećju: jad i čemer!
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.