Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2014., 23:34   #1
Post Što čitaju forumaši na Religiji?

Postoji tema o tome šta se sluša na Religiji, ali ne i šta se čita (ili ko zna gde je ona zabačena).

Možda ne bilo loše ponekad ubaciti neki naslov neke knjige/članka/žurnala koji trenutno čitamo, dati neki prikaz, mišljenje, preporuku, kritiku, predlog za čitanje, i slično. Krenuću od sebe.

Trenutno čitam Kako unaprediti mozak (Elden Čalmers), ima je kod nas prevedena. Nije loša, to su neka nova područja za mene koja su mi postala interesantna u poslednjih par meseci, od kada sam počeo da se "lečim" od kompjutora. Ova knjiga (pročitao nekih 50-ak stranica od 180) mi je dala neke ideje kako da se "izleči slomljen mozak," kako to pisac kaže.

Takođe čitam Uvod u Novi zavjet (Raymond Brown), kupio sam je na poslednjem Sajmu knjiga, jedva čekao da dođem do nje. Za nekih 30-ak eura sam je uzeo, što je znatno jeftinije nego kod vas. I moram da priznam, iako knjiga obiluje informacijama, nisam previše zadovoljan. Prvo, nisam znao da je knjiga izašla na engleskom jeziku još 1997, a ja knjige iz tog doba čitam jedino pod uslovom da su extra ordinary, ili ako nema nekih boljih koje su novijeg izdanja (u ovoj branši ih sigurno ima). Da sam znao da je ona tada na engl. napisana, nisam siguran da bih je kupio. Ja mislio Brown ju je napisao pre par godina. Vidim da Brown, inače vrsni katolički teolog, nema uvid u neka novija saznanja, i to mi pomalo smeta, ali praštam samom sebi što sam je kupio jer je "na našem" jeziku, već sam sit od čitanja pdf-a i ostalih elektronskih edicija raznih knjiga na engl. E da, pošto knjiga ima preko 850 strana, to mi je pravi gušt. Ja sam tip koji uživam u debelim knjižurinama, kada takve nađem, mojoj sreći nema kraja. Dodajem da to ne znači da ih sve pročitam, ali volim da ih imam kao reference, zlu netrebalo.

Počeo sam sa čitanjem Menadžment masovnih medija, naš autor, solidna knjiga. Piše o medijima, a oni me dosta interesuju.

I na kraju, prekjuče počeo sa verovatno jednom od najboljih knjiga koja govori o sekularizmu na našem jeziku - Čarls Tejlor i Doba sekularizacije (Secular age na engl., zašto su naši preveli Doba sekularizacije, samo oni znaju). Tek sam na početku. Robert Bellah, jedan od poznatijih sociologa, je za ovu knjigu rekao da je ona "one of the most important books to be written in my lifetime." Knjiga je nastala na temelju njegovih predavanja, a jedan tako dobar uvod koji je sam pisac dao, još više pojačava želju da se iščita do kraja (više od 800 strana). Tejlor zagovara i mnogo više razrađuje teoriju koju sam, nevezano za njega, i sam favorizovao, a to je da savremeno sekularno društvo Boga, hrišćanstvo i/ili religiju prihvata samo kao jednu od opcija. Ne i jedinu opciju, kako je to u prošlosti bilo. Knjigu imam i u elektronskom formatu na engl. jeziku, za one koji je žele neka mi se jave.

Sada je na vas red. Šta trenutno čitate, koja su vaša područja interesovanja, šta preporučujete, itd.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 09:28   #2
Gdje nađeš toliko vremena?
Vrijeme, vrijeme... ne stižem ništa odkako sam ušao u 2014...
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 09:40   #3
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Gdje nađeš toliko vremena?
Nemam ga...

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Vrijeme, vrijeme... ne stižem ništa odkako sam ušao u 2014...
Baš ništa? Nije kasno da počneš u ovoj godini.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 09:56   #4
Baš čitam Tariq Ali "U sjeni narovog drveta" Andaluzija u vrijeme Maura, odnosno njihovo pada. Lijep prikaz sukob dviju religija kad se oboje i riječima lijepo časte

Nedavno sam bila na tim prostorima pa mi je sve još svježe, posebno;


http://www.youtube.com/watch?v=UNqtCsCqCD8
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 10:08   #5
Thumbs up

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Postoji tema o tome šta se sluša na Religiji, ali ne i šta se čita (ili ko zna gde je ona zabačena).

Možda ne bilo loše ponekad ubaciti neki naslov neke knjige/članka/žurnala koji trenutno čitamo, dati neki prikaz, mišljenje, preporuku, kritiku, predlog za čitanje, i slično. Krenuću od sebe.

Napokon korisna tema
Ja sam neuredan čitač pa čitam po nekoliko knjiga od puta sve dok se ne odlučim napokon nešto konkretno i temeljito pročitati. Tako neke knjige pročitam i po nekoliko puta, a ima ih koje to i zaslužuju.
Trenutno čitam od Petera Bergera "A Rumor of Angels" - Modern Society and the Rediscovery of the Supernatural, gdje autor izlazi iz socioloških u teološke vode i predlaže novu osnovu za teološko promišljanje koja nije vezana za tradiciju nego za opće ljudsko iskustvo, a ta je osnova ono što on naziva - signali transcendencije. Oni se javljaju kao šapat u današnjem sekularnom društvu ali ih svi mogu osluhnuti kroz vlastiti doživljaj reda, igre, nade, prokletstva i humora.
Druga knjiga je "The Western Esoteric Traditions - A Historical Introduction", Nicholasa Goodrick -Clarka, dobar i jasan povijesni pregled onog što se danas naziva zapadna ezoterija.
Obje knjige su mi nove pa mi treba vremena za konkretniji osvrt.

Zadnje uređivanje Junia : 07.02.2014. at 10:20.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 11:37   #6
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
I na kraju, prekjuče počeo sa verovatno jednom od najboljih knjiga koja govori o sekularizmu na našem jeziku - Čarls Tejlor i Doba sekularizacije (Secular age na engl., zašto su naši preveli Doba sekularizacije, samo oni znaju). Tek sam na početku. Robert Bellah, jedan od poznatijih sociologa, je za ovu knjigu rekao da je ona "one of the most important books to be written in my lifetime." Knjiga je nastala na temelju njegovih predavanja, a jedan tako dobar uvod koji je sam pisac dao, još više pojačava želju da se iščita do kraja (više od 800 strana). Tejlor zagovara i mnogo više razrađuje teoriju koju sam, nevezano za njega, i sam favorizovao, a to je da savremeno sekularno društvo Boga, hrišćanstvo i/ili religiju prihvata samo kao jednu od opcija. Ne i jedinu opciju, kako je to u prošlosti bilo.
Čini se dobar izbor, iako zahtjevna. Nagrada Templeton zaklade, sad sam se sjetila nepoznatog.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 12:31   #7
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Čini se dobar izbor, iako zahtjevna.
Zašto zahtevna?

Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Nagrada Templeton zaklade, sad sam se sjetila nepoznatog.
Izdanje Harvard University Press-a. Tejlor je bio profesor na Oxfordu i u Kanadi na McGill University. Vredi pročitati tu knjigu van svake sumnje.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 12:50   #8
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Zašto zahtevna?
Puno strana i po opisu čitetalja koji su dali osvrt.

http://www.amazon.com/A-Secular-Age-...RankDescending

/
Quote:
catalog.php?isbn=9780674026766"]Harvard University Press[/URL]-a. Tejlor je bio profesor na Oxfordu i u Kanadi na McGill University. Vredi pročitati tu knjigu van svake sumnje.
Ne sumnjam.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 14:58   #9
Karahasanov roman "Sjeme smrti"
nevjerovatno dobra knjiga
Glavni lik Omer Hajjam
ali ne Hajjam pjesnik nego Hajjam mislilac

Nomenov prvi post podsjetio me jedne knjige
Sejjid Muhammed Nakib el-Attas: Islam i sekularizam.

Ova knjiga nastoji definisati položaj sekularizma u odnosu na islam.
Osim toga navodi i načine kako prevazići pogubni i uništavajući uticaj sekularizma i njegove ideologije
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 15:50   #10
Čitam Platona ono što mi je ostalo... tj. barem pokušavam jer slabo stižem. :/




Inače, što sam davno davno čitala, a dojmilo me se izuzetno i preporučam svima da pročitaju:
dr. Brian L. Weiss "Many lives, many masters".

Inače, dr. Weiss je bio šef odjela Psihijatrije u bolnici u Miamiju, inače diplomirao na Columbia Universityju te dobio diplomu iz medicine na Yaleu.

Inače, bavi se regresijskom hipnozom i knjiga je u biti njegovo svjedočanstvo o psihološkoj pomoći u vidu regresijske hipnoze kojoj je podvrgnuo jednu svoju pacijenticu.

Ima i prijevod na hrvatskom: "Prošli životi, mnogi učitelji".


Čula sam da je dobra i njegova "Only love is real", ali nisam ju još pročitala.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 21:26   #11
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Trenutno čitam od Petera Bergera "A Rumor of Angels" - Modern Society and the Rediscovery of the Supernatural, gdje autor izlazi iz socioloških u teološke vode i predlaže novu osnovu za teološko promišljanje koja nije vezana za tradiciju nego za opće ljudsko iskustvo, a ta je osnova ono što on naziva - signali transcendencije. Oni se javljaju kao šapat u današnjem sekularnom društvu ali ih svi mogu osluhnuti kroz vlastiti doživljaj reda, igre, nade, prokletstva i humora.
Nisam čitao ništa od Bergera, a zanimljivo je da se uporedi kako je on tada razmišljao dok je pisao ovu knjigu (1969) i kako danas stoje stvari, 4 decenije nakon nje. Imam još par njegovih knjiga, ali stvarno ništa nisam čitao.

Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Druga knjiga je "The Western Esoteric Traditions - A Historical Introduction", Nicholasa Goodrick -Clarka, dobar i jasan povijesni pregled onog što se danas naziva zapadna ezoterija.
Obje knjige su mi nove pa mi treba vremena za konkretniji osvrt.
Ovu Goodrickovu knjigu imam, kao i još par. Vidim bavi se uticajima nekakvih kultova na nacizam i Hitlera.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Čitam Platona ono što mi je ostalo... tj. barem pokušavam jer slabo stižem. :/
Šta od Platona? I na kom jeziku ga čitaš?

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Inače, što sam davno davno čitala, a dojmilo me se izuzetno i preporučam svima da pročitaju:
dr. Brian L. Weiss "Many lives, many masters".
Ako misliš na Many Lives, Many Masters: The True Story of a Prominent Psychiatrist, His Young Patient, and the Past-Life Therapy That Changed Both Their Lives iz 1988, imam je. Čitaću je kad budem penzioner.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Čula sam da je dobra i njegova "Only love is real", ali nisam ju još pročitala.
Ako misliš na Only Love Is Real - The story of soulmates reunited - i to imam. I još ovu - Miracles Happen: The Transformational Healing Power of Past-Life Memories.

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Karahasanov roman "Sjeme smrti"
nevjerovatno dobra knjiga
Glavni lik Omer Hajjam
ali ne Hajjam pjesnik nego Hajjam mislilac
A o čemu je reč u knjizi?

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Nomenov prvi post podsjetio me jedne knjige
Sejjid Muhammed Nakib el-Attas: Islam i sekularizam.

Ova knjiga nastoji definisati položaj sekularizma u odnosu na islam.
Osim toga navodi i načine kako prevazići pogubni i uništavajući uticaj sekularizma i njegove ideologije
Da ne ispadne da se nešto hvalim, zaista nije tako, ali i ovu knjigu imam, na engl. jeziku. Jel si je ti čitao na hrvatskom ili? Ako te interesuje još neka knjiga na temu sekularizma u islamu, javi se.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 21:38   #12
Čitam "The Republic", na engleskom i španjolskom.


Da, to je ta knjiga.
Kakva je "Only love is real", jesi li čitao?


Kad već nudiš Mukaffi.... imaš li što povezano sa SA, dinastijom Saud i pravnim uređenjem zemlje?
Meni to treba.
Ali samo SA, ne zanimaju me ostale arapske zemlje.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 21:45   #13
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Inače, što sam davno davno čitala, a dojmilo me se izuzetno i preporučam svima da pročitaju:
dr. Brian L. Weiss "Many lives, many masters".

Inače, dr. Weiss je bio šef odjela Psihijatrije u bolnici u Miamiju, inače diplomirao na Columbia Universityju te dobio diplomu iz medicine na Yaleu.

Inače, bavi se regresijskom hipnozom i knjiga je u biti njegovo svjedočanstvo o psihološkoj pomoći u vidu regresijske hipnoze kojoj je podvrgnuo jednu svoju pacijenticu.

Ima i prijevod na hrvatskom: "Prošli životi, mnogi učitelji".


Čula sam da je dobra i njegova "Only love is real", ali nisam ju još pročitala.
Weismann u stvari dosta populisticki manipulira hipnozu i ono sto pise i radi nije bas nejobjektivnije.

C. Lehnert-Schroth - Three-Dimensional Treatment for Scoliosis
Sri Aruobindo & The Mother: The Yoga of Sleep and Dreams
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 22:35   #14
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Čitam "The Republic", na engleskom i španjolskom.
Ok.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Da, to je ta knjiga.
Kakva je "Only love is real", jesi li čitao?
Ne. Ne mogu ništa reći o toj knjizi, osim da ima 124 strane.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Kad već nudiš Mukaffi.... imaš li što povezano sa SA, dinastijom Saud i pravnim uređenjem zemlje?
Meni to treba.
Ali samo SA, ne zanimaju me ostale arapske zemlje.
Pa neki konkretan naslov bi mi više značio...ovako nemam pojma šta tebi treba.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 12:14   #15
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Nisam čitao ništa od Bergera, a zanimljivo je da se uporedi kako je on tada razmišljao dok je pisao ovu knjigu (1969) i kako danas stoje stvari, 4 decenije nakon nje. Imam još par njegovih knjiga, ali stvarno ništa nisam čitao.
Berger je bio jedan od proponenata teorije sekularizacije u vrijeme kad je to bilo opće prihvaćeno od sociologa religije. Danas govori o nedostacima te teorije i o desekularizaciji. Koje knjige imaš? Vjerojatno klasik "The Sacred Canopy"? Vrlo zanimljivo za promišljanje je rad Bergera, Sacksa, Davida Martina, Grace Davie i ostalih "Desecularization of the World" - Resurgent Religion and World Politics.

Quote:
Ovu Goodrickovu knjigu imam, kao i još par. Vidim bavi se uticajima nekakvih kultova na nacizam i Hitlera.
Koje imaš i što misliš o tome?

Quote:
Ako te interesuje još neka knjiga na temu sekularizma u islamu, javi se.
Mene zanima.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 12:29   #16
Koga zanimaju misterijski kultovi, evo jedne dobre knjige o Mitraizmu koju sam dobila kao preporuku na jednom forumu. Radi se o radu Manfreda Claussa, povjesničara, "The Roman Cult of Mithras".
Za razliku od nekih autora koji Mitraizam pokušavaju sagledati dovodeći ga u vezu s perzijsko Iranskim korijenima - koja u konačnici nije moguće dokazati, ili spekuliranjem oko astroloških objašnjenja, Clauss promatra Mitraizam kao rimski religijski kult i koristi obilje arheoloških ostataka koji dokazuju njegovu rimsku i henenističku tradiciju.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 13:30   #17
The Way - Josemaría Escrivá

http://www.escrivaworks.org/book/the_way-contents.htm

Uglavnom, svaki dan pročitam jedno poglavlje, danas 39-to.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 13:48   #18
dobra tema

uh, nekad sam ne čitao, nego žderao knjige redom kako sam nabasavao na njih

a sad čitam sporo, presporo, s pomnjom i više toga istodobno

puno vremena odnose mi posao, a dosta se izdangubi i pred laptopom, pa i ovaj forum, i buljenje u fejs odnesu nešto vremena koje bi se pametnije moglo posvetiti čitanju

upravo dovršavam "Tužaljke kamenja hrvatske pustinje" od Tonča Matulića, i polako grebem po početku "Pregled povijesti Crkve" od Augusta Franzena, a svoj trenutak čekaju "Slučaj Perković, spašavanje zločinačke budućnosti" od Josipa Jurčevića, trilogija o Isusu Kristu od Benedikta XVI, kao i "Metamorfoze kulture", također od Matulića, a mislim kako je sazrelo vrijeme da ponovo po peti put pročitam "Bjesove", jer njih treba čitati svaku toliko vremena
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 21:58   #19
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Koje knjige imaš? Vjerojatno klasik "The Sacred Canopy"?
Tu nemam. Imam par drugih u kojima je on bio autor, co-autor ili editor:
Developing Cultures - Case Studies 2006
Homeless Mind: Modernization and Consciousness 1974
Many Globalizations - Cultural Diversity in the Contemporary World 2002
Modernity, Pluralism and the Crisis of Meaning - The Orientation of Modern Man 1995
Questions of Faith - A Skeptical Affirmation of Christianity 2004
The Hidden Form of Capital: Spiritual Influences in Societal Progress 2010
The Ambiguous Embrace: Government and Faith-Based Schools and Social Agencies 2000
In Praise of Doubt: How to Have Convictions Without Becoming a Fanatic 2009
The Social Construction of Reality - A Treatise in the Sociology of Knowledge 1991
Neke su knjige izašle davno, ali su ponovo štampane u novije doba.

Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Koje imaš i što misliš o tome?
Pored one koju smo spomenuli, imam Hitler's Priestess: Savitri Devi, the Hindu-Aryan Myth, and Neo-Nazism (2000), Black Sun: Aryan Cults, Esoteric Nazism and the Politics of Identity (2001) i The Occult Roots of Nazism: Secret Aryan Cults and Their Influence on Nazi Ideology (2004). Sa ovom poslednjom se proslavio, knjiga je izašla još 1985, doživela nekoliko izdanja, inače je upitanju njegova prerađena disertacija iz 1982 (The ariosophists of Austria and Germany 1890-1935: Reactionary political fantasy in relation to social anxiety). Ova tema je više za pdf Povijest. Verovatno su neki nacisti bili umešani u okultizam, u kojoj meri, druga je priča. Poznato je da je njegov mentor, Dietrich Eckart, bio član (neki smatraju da nije bio član, ali je aktivno učestvovao) okultne organizacije Društvo Tule (Thule-Gesellschaft). Eckart je 1919 pozvao Hitlera u DAP-u, Radnička partija (Deutsche Arbeiterpartei), predhodnicu nemačke socijal partije. Ova organizacija je bila tajna, a očekivala je nekakvog nemačkog mesiju koji će osloboditi Nemačku nakon njenog poraza u WWI. Koliko su Hitler i njegov bliski saradnici duboko bili umešani u okultizam, ne znam.

Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Koga zanimaju misterijski kultovi, evo jedne dobre knjige o Mitraizmu koju sam dobila kao preporuku na jednom forumu. Radi se o radu Manfreda Claussa, povjesničara, "The Roman Cult of Mithras".
Za razliku od nekih autora koji Mitraizam pokušavaju sagledati dovodeći ga u vezu s perzijsko Iranskim korijenima - koja u konačnici nije moguće dokazati, ili spekuliranjem oko astroloških objašnjenja, Clauss promatra Mitraizam kao rimski religijski kult i koristi obilje arheoloških ostataka koji dokazuju njegovu rimsku i henenističku tradiciju.
Ne samo to, Clauss tvrdi da se kult Mitre nije praktikovao sve do I veka naše ere.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 11:24   #20
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Tu nemam. Imam par drugih u kojima je on bio autor, co-autor ili editor:
Developing Cultures - Case Studies 2006
Homeless Mind: Modernization and Consciousness 1974
Many Globalizations - Cultural Diversity in the Contemporary World 2002
Modernity, Pluralism and the Crisis of Meaning - The Orientation of Modern Man 1995
Questions of Faith - A Skeptical Affirmation of Christianity 2004
The Hidden Form of Capital: Spiritual Influences in Societal Progress 2010
The Ambiguous Embrace: Government and Faith-Based Schools and Social Agencies 2000
In Praise of Doubt: How to Have Convictions Without Becoming a Fanatic 2009
The Social Construction of Reality - A Treatise in the Sociology of Knowledge 1991
Impresivno. Imaš biblioteku religijske tematike?

Nedavno sam završila čitanje knjige "The Rise of Christianity"- How the Obscure, Marginal Jesus Movement Became the Dominant Religious Force in the Western World in a Few Centuries, profesora sociologije i komparacije religije Rodney Starka. Zanimljiva knjiga u koj Stark uvodi znanja i metode sociološke znanosti u pokušaju razumijevanja razvoja ranog kršćanstva kao što su teorija racionalnog izbora, teorija korporacije, ulogu društvenih mreža i međuljudskih odnosa u konverziji, modele dinamike populacije, društvenu epidemiologiju i modele religijske ekonomije.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.