Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2015., 15:27   #261
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Ne radi link na toj temi na originalni članak. Imaš li kakav drugi izvor?
Evo: http://www.rifters.com/real/articles...e_No-Brain.pdf

Quote:
Znanost o živčanom sustavu je tek u povojima, ne razumijemo neke osnovne stvari, kao što su kontrola pokreta, ne možemo reproducirati funkcionalnost najjednostavnijih neuronskih mreža.. U ovom stadiju znanosti bilo kakve spekulacije o svijesti su preuranjene.
Pa da, poanta je samo to da još nije baš jasno da je mozak više nalik računalu (koje nije spojeno na internet) nego li prijamniku.
nitko drugi is offline  
Old 04.04.2015., 15:48   #262
Ako neko zna njemacki evo zanimljivosti za procitati
A gledala sam i doku na tu temu
Jako zanimljivo
https://wissenschaft3000.wordpress.c...n-ohne-gehirn/
__________________
Jesus von Nazareth hat auch den Schmerz der Tiere gespürt, die auf die Schlachtbänke der Menschen gelegt werden. Als
er nämlich mit ansehen muss, wie ein Mann ein Tier schlägt, ruft er: "Weh euch, die ihr nicht hört, wie es zum Schöpfer im
Himmel klagt und um Erbarmen schreit! Dreimal wehe aber über den, über welchen es in seinem Schmerz schreit und klagt.
suma_ is offline  
Old 04.04.2015., 18:45   #263
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
A zašto ne? Pa i znanje je isto već nekakva (komplicirana) biokemija mozga. Što ne bih pritisnuo taster koji bi npr. u mene u pol milisekunde utočio 'znanje' potrebno za dostizanje nirvane? Zar nije to puno elegantnije od eightfold path.
Pa teoretski je mozda i moguce ali daleko kompliciranje.

Znanje bi se moglo ubaciti u mozak mozda da se nekako sekvencira i ubrzano pusta kroz neki input(oci, usi ili neki ogoljeni neuronski ulazi) u mozak. Brzina abzorpcije znanja bi dakako morala ovisiti o elekotrokemijskim mogucnostima mozga, sinapsi, stanica - pitanje da li bi ikad bilo realno neko komplesko znanje "downloadati" u funkcionalnom obliku u mozak. Da ne govorim da ga tesko bilo i sekvencirati u smislu snimiti iz necijeg mozga ili jos teze iz nicega.

Alternativno a jos fantasticnije, kada bi imali prakticki poptunu mogucnost upravljanja materijom kao oni Krelli ili kako se vec zovu iz "forbidden planet", mogli bi teoretski trenutacno "preustrojiti" neciji mozak, ali to je cisto stvaranje prakticki, bozanski.

To je sve mnogo kompleksnije od mapiranja dijelova mozga, vidova komunikacije izmedju dijelova mozga i postavljanje nekakvih +/- elektroda ili necega koje reguliraju rad mozga. Tehnologija za tako nesto je prakticki dostupna i danas, imamo i bionicke oci bionicke ruke, samo mislim da poznavanje neurologije i pogotovo veza izmedju psihololgije i neurologije mora sazrijeti.

Takodjer, stanje nirvane se zapravo ne bi postizalo downloadanjem znanja o njoj, stanje nirvane bi se po meni bas direktno postiglo ovim mojim spomenutim moduliranjem centara u mozgu. Samo zgasis tocno ono sto i budisti navode - cravinge, strahove, pokusaje razumijevanja itd i predjes u nirvanu.

Downloadanje znanja u mozak je po meni kompleksno, mozda i prekompleksno, jer se mozak djelomicno samoorganizira pri sazrijevanju, vjerujem da bi tesko bilo sekvencionirat znanje da se univerzalno prima svima, izglednije mi je da ce se mozak spojiti na neku eksternu banku znanja (ala sad mobitel > google) samo mnogo neposrednije, mozda i mislima. Takvo znanje ce biti dostupno kao fakticko. Ali znanje u smislu radjenja dvostrukog salta na gredi - muscle memory - vrlo tesko.

Quote:

Ili dobro, ako je pol milisekunde npr. biokemijski prekratko vrijeme, onda koliko već treba. Ten hours straight.
Ne kazem da nije moguce, ali je znanost po meni daleko od tako neceg.

Quote:
A zašto ne? Pa i odluka je nekakav biokemijski proces, valjda.
Reduntantno je, ako si nesto odlucio ne treba ti taster da to jos jednom odlucis. Mislim ono, mogao bi si sastavit nekakav sustav za donosenje odluka pa stisnut play i bit observer onom sto se desava tj. oduzet sam sebi kontrolu, ne znam, ali malo mi se to cini besmisleno

Quote:

Nekako nisam uvjeren da bi u takvim okolnostima ljudima bilo prihvatljivo prvo 'čekat' da lik napravi neko sranje, pa tek onda 'kažnjavat'. Nego, jesi li gledao Minority report? Tako nešto, samo bez onih prekognicističkih bezvezarija, nego čisto statistička analiza moždanih procesa. 78% šanse da ćeš napravit neko nasilje u sljedećih 60 dana? Hops, bajbokana.
Po meni logicki/filozofski nije ispravno. Ne postoji feedback mehanizam koji adaptira tu "statisticku analizu"(model trpanja u bajkunu) ukoliko je pola feedbacka potpuno sprijeceno. Model se tako moze samo potrozavat, ukoliko se dogodi zlocin koji nije predvidjen - postrozavaju se algoritmi. Finalni ekvilibrijum je -> svi u bajbukani. Osim mozda par glavonja koji su izuzetak pravilu.

Quote:
No, a jesi li u toku svog programerskog iskustva nalijetao na samo-modificirajući kod?
U principu je dosta cesta pojava, samo ne na neki AI nacin, vec se zna koristi u interpreterskim jezicima, ali je zapravo moguce izvesti manje vise u svim okruzenjima nekako.

Quote:
No dobro, to su sitni bezvezni hackovi. Zamisli neki ogromni program koji konstantno mijenja vlastiti kod... i to onako, manjeviše 'napamet', bez da kuži u detalje što zapravo radi...
Ako ciljas na program koji "evoluira" na neki nacin, mogu reci sljedece: moj um, koji je po meni prilicno precizan u detektiranju sta je teoretski moguce a sta ne, drzi da je moguce napraviti tako nesto u nekom obliku.

Zadnje uređivanje addx : 04.04.2015. at 19:43.
addx is offline  
Old 04.04.2015., 19:14   #264
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nešto na ovom tragu: http://en.wikipedia.org/wiki/Neoteny
Nisu psi infantilni vukovi, nego pripitomljeni vukovi da bi služili čovjeku.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 04.04.2015., 21:08   #265
Hvala. Ne znam. Misterija.
Ima još takvih slučajeva, naletio sam jednom da slučaj cure bez lijeve polovice neokorteksa koja je naizgled normalno funkcionirala.

Quote:
Pa da, poanta je samo to da još nije baš jasno da je mozak više nalik računalu (koje nije spojeno na internet) nego li prijamniku.
Ako uzmem u obzir sve što sam dosad vidio, čitao i naučio o živčanim sustavima, ne vidim baš snažne argumente za teoriju o prijemnicima.

Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Nisu psi infantilni vukovi, nego pripitomljeni vukovi da bi služili čovjeku.
Misli se na genetski uvjetovan razvoj. Ljudi, u usporedbi s drugim primatima, nemaju puno dlake na površini kože, a to je izgleda postignuto nekim genetskim prekidačem koji zaustavlja 'normalnu' sekvencu ekspresije hormona i koža odraslog čovjeka je sličnija onoj kod dojenčadi drugih primata; slično je s veličinom glave i odnosom veličine nogu i tijela.

Kod pasa i vukova je, hipotetski, situacija slična u tome da psi imaju neke osobine vučijih štenaca u odrasloj dobi.

Iako ne kužim točno što je tu bitno za raspravu o predrasudama.
Aphex is offline  
Old 04.04.2015., 22:41   #266
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Iako ne kužim točno što je tu bitno za raspravu o predrasudama.
Ništa, ovo je čet, pa može i ne mora biti bitno.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 15:08   #267
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Evo: http://www.rifters.com/real/articles...e_No-Brain.pdf

Pa da, poanta je samo to da još nije baš jasno da je mozak više nalik računalu (koje nije spojeno na internet) nego li prijamniku.
Odgovorio sam na ovo ali mi pojelo post nekako pa cu sad biti zivcano kratak..

Sam dr. koji je provodio te studije kaze da je malo tendenciozno naslovio da bi stekao veci publicitet.

Hidrocefalus stisce mozak iznutra prema stijenkama. Dakle ne mora biti da cortex ne postoji nego je deformiran i stisnut uz stijenku lubanje. Nadalje, znamo da komputacijska moc mozga proizlazi iz njegove povrsine koja lako moguce ostaje pozamasna iako stisnuta, priljubljena. Na kraju krajeva cak i povrsina te lubanje je veca nego u normalne osobe jer hidrocefalus povecava i lubanju.

Takodjer vrijedi reci da tek manji postotak ljude/djece s hidrocefalusom nije retardirano, a da ni mjerenje IQa ne pokazuje potpunu funkcionalnost mozga vec samo jedan aspekt. Bez obzira na IQ ta djeca imaju nedostatke u funkcioniranju tj. nisu potpuno normalni.

Ono sto isto znamo jest da zivcani sustav ima ponekad nevjerojatnu sposobnost reassignanja taskova drugim tkivima tj. prilagodbe.

Ipak, naravno, nalazak je vrlo zanimljiv i covjek se zapita.
addx is offline  
Old 05.04.2015., 15:48   #268
Znanje nije podatak, nije ni digitalni podatak, nije ga moguće "download-ati" ni "upload-ati". Pogotovu ne u mozak. Znanje, to je radnja a vrši je znalac.
Čik, pogodite šta je rezultat znanja!
Šabović Adis is offline  
Old 05.04.2015., 16:39   #269
Ovo je neki frend od Davora000:

https://www.youtube.com/watch?v=iprhTdqonjM

__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 17:00   #270

Why, oh why, didn't I take the blue pill?

Šabović Adis is offline  
Old 05.04.2015., 17:35   #271
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post

Why, oh why, didn't I take the blue pill?

Gledam baš malo; sve je tu: loša biologija - ček! "Racial realism" (LOL) - ček. Pozerstvo - ček. Skrivanje vlastite homoseksualnosti - ček. Sitna buržujština - ček. Ima i zanimljivih stvari, zapravo je cijeli fenomen dosta zanimljiv. "Neoničeanski hipsterski radikalizam". Ta sintagma mi je jedino dobro što mi je forumaš Outrage dao u svojoj ostavštini.

"Super" mi je to kako mora pušiti u svakom video-klipu i kako često drži neko sitnoburžujsko snobovsko piće. Vjerojatno voli estetiku, "visoku umjetnost" i te stvari kao i svaki sličan gay; vjerojatno se radi o nekoj vrsti sublimacije ponašanja kojeg nije mogao ispoljavati u okolini; to mi je isto biološko-kulturološki zanimljivo. Jer priča o "seksualnoj degeneriranosti" i takvim stvarima. U nekim stvarima se slažemo, tipa kad u nekim klipovima priča o hedonizmu, itd. Ima još neke stvari s kojima bih se složio.

Ali kad se ovako distanciraš, kao viša vrsta čisto možeš gledati njegovo ponašanje kao biološko-kulturni kontinuum; sublimacija (homo)seksualnih impulsa u ideološki narativ, ali i njegova borba sa samim sobom je zanimljiva, zaista jest, bez (previše) omalovažavanja. U tom smislu je manje "životinja" od recimo onih poslovičnih pedera koji orgijaju na ulicama (nothing "gay" about that) u San Franciscu i koji nisu u životu poštenu knjigu pročitali. Iako se ne slažem s ovim čovjekom, mogu ga poštivati kao čovjeka (čisto kantovski, kao svrhu), a i reći da je relativno zanimljiv za proučavanje (čisto ne-kantovski, ali ne nužno i anti-kantovski; kategorički imperativ nije prekršen ). Ima i stvari koje krene dobro, ali onda fula. U tom smislu može djelovati poticajno za ljude koji vole razmišljati svojom glavom.

Mada je sve skupa naravno dosta degutantno i žalosno.

A sličnost s Davorom000 je fiksacija na priče o alfa mužjacima (Davor voli pričati o cuckoldryju, feminizaciji muškaraca i ostalome, ničim izazvan, ajde da je neka tema itd.)...

A teško je naći osobu koja se trudi biti manje feminizirana od onoga što jest od ovog lika iz videa... Brkovi i brada (koji nisu neuredni kao kod nehomoseksualaca koji do toga ne drže, niti ne razmišljaju o tome), samouvjetovano korištenje dubljeg glasa da bi pokazao da ima karakteristike muškarca i tome slično.

U svakom slučaju, teško mi je vjerovati da netko tko toliko drži do izvanjskih stvari poput uredne brade i brkova, tko ima tako urednu sobu i drži do nekih sobnih ukrasića nije žena ili homoseksualac (not that there's something wrong with that, kao što bi rekao Seinfeld). Fiksacija na vojsku je isto dosta homoseksualna. Koliko je zanimljivo, toliko je i žalosno zapravo. A i lagano se bljuje čovjeku nakon duže vremena.

Zašto ne prizna da je gej i bude pošten konzervativni gej bez svih ovih dodatnih priča u kojima mora kako urbi et orbi, tako i sebi, dokazivati da ne voli dečke na način na koji ti i ja Šaboviću volimo cure?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 17:47   #272
Naravno, gore ne impliciram da su svi muškarci koji imaju uredne brkove i bradu homoseksualci (ne pretpostavljam nikakve nužne i dostatne "uvjete" ovdje ), ali kod ovog lika je to dosta očito. Moram pitati prijatelja koji je gay bez da sluša previše sadržaj što misli o mojoj procjeni. Oni imaju bolji gaydar. Međutim, vehemetno odbijam kao ideološku tvrdnju da samo gejevi mogu imati gaydar. Mislim, ne treba ti neki naročito jak gaydar kad čovjeku piše na čelu "pompozna pederčina".
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 17:54   #273
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Gledam baš malo; sve je tu: loša biologija - ček! "Racial realism" (LOL) - ček. Pozerstvo - ček. Skrivanje vlastite homoseksualnosti - ček. Sitna buržujština - ček. Ima i zanimljivih stvari, zapravo je cijeli fenomen dosta zanimljiv. "Neoničeanski hipsterski radikalizam". Ta sintagma mi je jedino dobro što mi je forumaš Outrage dao u svojoj ostavštini.

"Super" mi je to kako mora pušiti u svakom video-klipu i kako često drži neko sitnoburžujsko snobovsko piće. Vjerojatno voli estetiku, "visoku umjetnost" i te stvari kao i svaki sličan gay; vjerojatno se radi o nekoj vrsti sublimacije ponašanja kojeg nije mogao ispoljavati u okolini; to mi je isto biološko-kulturološki zanimljivo. Jer priča o "seksualnoj degeneriranosti" i takvim stvarima. U nekim stvarima se slažemo, tipa kad u nekim klipovima priča o hedonizmu, itd. Ima još neke stvari s kojima bih se složio.

Ali kad se ovako distanciraš, kao viša vrsta čisto možeš gledati njegovo ponašanje kao biološko-kulturni kontinuum; sublimacija (homo)seksualnih impulsa u ideološki narativ, ali i njegova borba sa samim sobom je zanimljiva, zaista jest, bez ponižavanja. U tom smislu je manje "životinja" od recimo onih poslovičnih pedera (nothing "gay" about that) u San Franciscu koji nisu u životu knjigu pročitali. Iako se ne slažem s ovim čovjekom, mogu ga poštivati, a i reći da je relativno zanimljiv za proučavanje. Ima i stvari koje krene dobro, ali onda fula. U tom smislu može djelovati poticajno za ljude koji vole razmišljati svojom glavom.

Mada je sve skupa naravno dosta degutantno i žalosno.

A sličnost s Davorom000 je fiksacija na priče o alfa mužjacima (Davor voli pričati o cuckoldryju, feminizaciji muškaraca i ostalome, ničim izazvan, ajde da je neka tema itd.)...

A teško je naći osobu koja se trudi biti manje feminizirana od onoga što jest od ovog lika iz videa... Brkovi i brada (koji nisu neuredni kao kod nehomoseksualaca koji do toga ne drže, niti ne razmišljaju o tome), samouvjetovano korištenje dubljeg glasa da bi pokazao da ima karakteristike muškarca i tome slično. : D

U svakom slučaju, teško mi je vjerovati da netko tko toliko drži do izvanjskih stvari poput uredne brade i brkova, tko ima tako urednu sobu i drži do nekih sobnih ukrasića nije žena ili homoseksualac (not that there's something wrong with that, kao što bi rekao Seinfeld). Fiksacija na vojsku je isto dosta homoseksualna. Koliko je zanimljivo, toliko je i žalosno zapravo. A i lagano se bljuje čovjeku nakon duže vremena. : D

Zašto ne prizna da je gej i bude pošten konzervativni gej bez svih ovih dodatnih priča u kojima mora kako urbi et orbi, tako i sebi, dokazivati da ne voli dečke na način na koji ti i ja Šaboviću volimo cure?
Mislim, lik je sasvim ok...aaaaali kada uzmem u obzir i to u kakvom je okruženju rastao, školovanje (), non-stop EPP bombardement, ...on je, iz mog ćoška gledano, tipični boljševik ali ne i Rus, evolucionist, na putu ka prosvjetljenju (iluminaciz...iluminacionali...ilumitizm...auqurat z ), nikako da dosegne famoznu prvu kosmičku jer ne kuži da je stvar okrugla i da mu zbog toga mjesec stalno izmiče s nišanskih sprava.
Na zapadu ništa novo.
Šabović Adis is offline  
Old 05.04.2015., 17:56   #274
Ako se hoćete valjati od smijeha:

https://www.youtube.com/watch?v=ROHvvtUcp8I



Dramaturgija, whoring for money i sve ostalo je isto kao ono što kritizira kod "liberala".
Isto sranje, drugo pakovanje.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 18:01   #275
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Mislim, lik je sasvim ok...
Uzmi si ga doma onda.

Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
aaaaali kada uzmem u obzir i to u kakvom je okruženju rastao, školovanje (), non-stop EPP bombardement, ...on je, iz mog ćoška gledano, tipični boljševik ali ne i Rus, evolucionist, na putu ka prosvjetljenju
Ma jok. Ovo je nova vrsta degenerika.
Kakav boljševik, sine?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 18:02   #276
Neo&Morpheus syndrome?!
Šabović Adis is offline  
Old 05.04.2015., 18:03   #277
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Uzmi si ga doma onda.



Ma jok. Ovo je nova vrsta degenerika.
Kakav boljševik, sine?
Mutirani, ba.
Šabović Adis is offline  
Old 05.04.2015., 18:04   #278
Crowdfunding is here to stay. Nijedna poštena država (puj, zla država) mu ne bi dala pare za takve pizdarije niti bi mu išta ikada prošlo neki recenzentski postupak pa se mora oslanjati na crowdfunding izvore prihoda:

http://www.gizorama.com/2014/news/so...an-documentary

Navodno piše i ekstremno loše romane:

http://rationalwiki.org/wiki/Davis_Aurini#cite_note-4
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 18:08   #279
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Neo&Morpheus syndrome?!
Gayness ovog ćelavog dolazi jače do izražaja u kontrastu s ovim drugim koji očigledno nije gay nego običan hillbilly s pristupom Internetu i afinitetom za teorije zavjere; dovoljno je da mu vidiš sobu i da nije uložio truda naročito u scenografiju kao ovaj ćelavi.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 05.04.2015., 18:13   #280
Ne, ovaj "dokumentarac" je dno. Imao je par relativno OK momenata u par YouTube video-klipova što sam pogledao, ali čini se da je ovdje u pitanju princip - i ćorava koka zrno nabode...

Šteta. A stvarno se trudim davati priliku tim desničarima, u raznim oblicima, ali čini se da se stvarno ne isplati. Dobro, OK je za zabavu, a tu i tamo mogu i čuti nešto novo (ali to mogu i od svakog u lokalnoj birtiji pa onda ne vidim previše razlike). Oh well.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.