Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2015., 20:22   #1
Postoji li sadašnjost?

Jedno jednostavno pitanje na koje odgovor glasi:
"Ne, sadašnjost ne postoji".
Nešto slično se razglabalo ovdje:
Sadašnjost, budućnost, prošlost - tri ''dimenzije'' vremena?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 07:56   #2
Sada je jedino što doista postoji,
prošlost je sjećanje...
a budućnost maštanje...
Sada je sve što doista imaš i postoji.
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 07:59   #3
Quote:
smoky 9999 kaže: Pogledaj post
Sada je jedino što doista postoji,
prošlost je sjećanje...
a budućnost maštanje...
Sada je sve što doista imaš i postoji.
Sada je već prošlost jer se dogodilo!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 08:17   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Sada je već prošlost jer se dogodilo!
U sada obitavaju i prošlost i budućnost...
Sve je to jedna točka, koju možemo nazvati Sada.
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 08:54   #5
Quote:
smoky 9999 kaže: Pogledaj post
Sada je jedino što doista postoji,
to je jedino što tvori naš život - sadašnjost. prošlost je obavijena tamom i zauvijek nestala, a budućnost je nepoznanica obavijena tamom.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 09:11   #6
ako isključiš sadašnjost onda to nema smisla. kao da gledaš u isključen tv prijamnik
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 09:22   #7
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
to je jedino što tvori naš život - sadašnjost. prošlost je obavijena tamom i zauvijek nestala, a budućnost je nepoznanica obavijena tamom.
Tako je.
Prošlost može utjecati na sadašnjost a možeš ju "izbristi" u umu i vremenu i kreirati sadašnjost po volji da se uklopi u viziju budućnosti.
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 09:38   #8
Slažem se s gore već rečenim!

Sadašnjost je jedino što i jest, jer se i prošlost i budućnost odvijaju u sadašnjosti (ako ne uzmemo one dječje spike gore već rečene da je sadašnjost već prošla, već razgovaramo kao odrasli ljudi).
Da ovo gore više pojasnim.
Naime, kada govorimo o prošlosti, govorimo npr u tome nekom trenutku koji je za nas sadašnjost, a isto tako vrijedi i za budućnost. budućnost jest vrijeme koje će se tek dogoditi, ali kada govorimo da ćemo za mjesec dana putovati na odmor, o tome govorimo sada, a i onda kada se to bude događalo, biti će sadašnjost u tom trenutku.

Možda je malo smiješno takvo što uspoređivati s DVD-om, ali to je recimo jedan film koji je zapisan na tom DVD-u i on ima svoj početak i kraj te svaki segment filma možemo gledati u datom trenutku, ma koliko je taj film već prošao na playeru, svaki određeni dio koji želimo pogledati, da li onaj na kraju ili na početku ili negdje oko sredine... uvijek ga gledamo u vremenu za nas koje zovemo sadašnjost.

dakle, sadašnjost je jedino što i jest u svakom datom trenutku...
__________________
Tko pita.... saznat će!
Tutan Kamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 09:56   #9
Vrijeme (ne kao subjektivni doživljaj) obično zamišljamo kao pokretnu točku na pravcu. S lijeve strane je prošlost, a s desne budućnost. Sadašnjost je njihova zajednička granica, a ne nešto samostalno. Ona je zadnji trenutak prošlosti i prvi trenutak budućnosti. Kako ono što jedino jest, a ne postoji samostalno, može biti granica nečega što više nije i nečega što još nije? Kao da je proturječnost utkana u samu prirodu, a ne samo proizvod krivog shvaćanja.

Ako vrijeme promatram kao subjektivni doživljaj onda bih sadašnjost definirao kao zaustavljeni trenutak koji u sebi sadrži (ili može sadržavati) i ono prošlo i ono buduće.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 10:23   #10
Prošlost nije samo sjećanje. Više ljudi ima različita sjećanja, ali se u nekim stvarima poklapaju i možemo s većom sigurnošću (ne i potpuno) reći da je to čega se svi ljudi sjećaju zaista postojalo. U prošlosti. Prošlost je kolektivna stvar, a ne stvar pojedinca. Individualna prošlost je samo osobna povijest, koja je nužno iskrivljena percepcijom. Postoji li onda prošlost ako je se nitko ne sjeća? Nekih ljudi se nitko više ne sjeća, a postojali su. Materijalno ništa nije ostalo od njih.

Sadašnjost je individualna, događa se samo pojedincu, jer budući da nemamo telepatiju ne možemo se povezati sa sadašnjostima svih ljudi i bića. Osoba pokraj mene već je u mojoj prošlosti i ne živi moju sadašnjost (koliko treba vremena da svjetlost dođe do mene toliko je ta osoba već u mojoj prošlosti i ja ne vidim njenu sadašnjost; samo ona sama živi svoju sadašnjost). Ono što je subjektivni fenomen, to postoji samo za tu osobu i iz percepcije te osobe. U tom smislu ne postoji 'kolektivna sadašnjost'.

Budućnost postoji i individualno i kolektivno, ali dok za individualnu budućnost možemo nešto pretpostaviti, o kolektivnoj možemo reći vrlo malo. Samo vrlo nadarene osobe su u stanju dati kvalitetne pretpostavke o kolektivnoj budućnosti na neki duži rok.

Prema tome, prošlost, sadašnjost i budućnost određene su kvalitetama informacija koje o njima imamo i sukladno tome mogućnostima da na njih djelujemo. Sve je informacija, ali informacija koju kodiramo kao 'sadašnjost' razlikuje se od 'prošlosti'. I sve te informacije negdje postoje. Ključno je pitanje - gdje i kada postoje informacije koje imamo o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Neki kažu da sve informacije već negdje postoje, u nekoj točki u budućnosti, pa tako i informacije o sadašnjosti postoje i sadašnjost također postoji. Međutim, mi nemamo pouzdanu informaciju o tome postoje li sve informacije već negdje. Moramo baratati onim informacijama koje imamo. Pokazalo se da je lakše njima baratati ako ih organiziramo u 'ladice' koje nazivamo prošlost, sadašnjost i budućnost, no to ne znači da te stvari nužno imaju vlastiti entitet. One su samo oznake za ladice koje koristimo radi bolje organizacije informacija o promjenama i protoku vremena, kojeg smo također izmislili da bismo se bolje snalazili u informacijama koje stalno dobijamo iz okoline.
Endekaideka1-11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 11:24   #11
Kad sadašnjost "prelazi" u prošlost?
330 m si udaljen od mene. Zafučkaš mi. Kad zvuk dođe do mene - za 1 sekundu - to je za tebe već prošlost.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 11:53   #12
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kad sadašnjost "prelazi" u prošlost?
330 m si udaljen od mene. Zafučkaš mi. Kad zvuk dođe do mene - za 1 sekundu - to je za tebe već prošlost.
Sve u svemiru pa i on sam je - dinamično i u pokretu.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:16   #13
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Jedno jednostavno pitanje na koje odgovor glasi:
"Ne, sadašnjost ne postoji".
Nešto slično se razglabalo ovdje:
Sadašnjost, budućnost, prošlost - tri ''dimenzije'' vremena?
Ako možemo putovati u budućnost pitanje je što je uopće sadašnjoj, prema teoriji realtivnosti vrijeme je relativna pojava i ovisi o promatraču, sa većom brzinom nama vrijeme teče istom brzinom ali promatraču koji nas promatra čini se kako naš sat sporije kuca u odnosu na njegov. Sadašnjost je stoga samo naša u ovom trenutku. U budućnost možemo putovati ali u prošlost u teoriji da ali u praksi ne zbog zakona entropije. Od tuda i strijela vremena koja ide samo u budućnost. Zašto u budućnost iako teorijski može ići i u prošlost, zbog jednostavne činjenice da sustav teži ka većem neredu. Dakle naša sadašnjost sada sljedeće sekunde pretvorit će našu budućnost u svoju sadašnjost. Budućnost postoji, kao i prošlost, ali jedino sadašnjost opipljivo osjećamo i u njoj radimo planove za mijenjanje naše budućnosti...
Postoji li vrijeme, da, kao što postoji i prostor i međusobno su povezani u jednu cjelinu. Da ne postoji vrijeme i prostor bi izgubio svoju svrhu...naša mozak sve ove odvojene i kompleksne razlike komponira u našu osobni sliku svijeta, samo našu u našoj sadašnjosti, prošlosti i budućnosti.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:17   #14
Quote:
Endekaideka1-11 kaže: Pogledaj post
Prema tome, prošlost, sadašnjost i budućnost određene su kvalitetama informacija koje o njima imamo i sukladno tome mogućnostima da na njih djelujemo. Sve je informacija...
Ovo je, čini se, općeprihvaćeno mnijenje. Ne znam zašto ljudi misle da se sve vrti oko čovjeka - to je čisti antropocentrizam ili Ja-izam. Mi smo dio svijeta kao cjeline, a ne samo onoga dijela svijeta o kome imamo 'informacije'. Ne možemo shvatiti ni sami sebe izvan konteksta cjeline. O cjelini ne moramo imati sve informacije, ali možemo imati opće principe. Ti opći principi moraju biti sagledani iz perspektive u kojoj se gubi razlika između 'Ja' i 'Ne-Ja'. Inače uvijek dobivamo nekakvu' baš me briga' filozofiju.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:23   #15
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ovo je, čini se, općeprihvaćeno mnijenje. Ne znam zašto ljudi misle da se sve vrti oko čovjeka - to je čisti antropocentrizam ili Ja-izam. Mi smo dio svijeta kao cjeline, a ne samo onoga dijela svijeta o kome imamo 'informacije'. Ne možemo shvatiti ni sami sebe izvan konteksta cjeline. O cjelini ne moramo imati sve informacije, ali možemo imati opće principe. Ti opći principi moraju biti sagledani iz perspektive u kojoj se gubi razlika između 'Ja' i 'Ne-Ja'. Inače uvijek dobivamo nekakvu' baš me briga' filozofiju.
Sve se vrti oko čovjeka, to je naša percepcija od koje ne možemo pobjeći, odnosno naše najveće ograničenje. Svjesni smo samo onog što smo si u stanju predočiti. Svijet ide u beskraj sa obje strane a mi smo samo mali djelić toga, zbog toga imamo i velikih probema u shvaćanju tajni svemira. Sa tehnologijom naša osjetila su dobila neku novu dimenziju, ali pojave i ono što se zaista događa ipak percipiramo kroz našu svijest, oči, uši i biološko-intelektualna ograničenja našeg mozga..takav je slučaj i sa našom percepcijom vremena...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 13:05   #16
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Sve se vrti oko čovjeka, to je naša percepcija od koje ne možemo pobjeći, odnosno naše najveće ograničenje. Svjesni smo samo onog što smo si u stanju predočiti. Svijet ide u beskraj sa obje strane a mi smo samo mali djelić toga, zbog toga imamo i velikih probema u shvaćanju tajni svemira. Sa tehnologijom naša osjetila su dobila neku novu dimenziju, ali pojave i ono što se zaista događa ipak percipiramo kroz našu svijest, oči, uši i biološko-intelektualna ograničenja našeg mozga..takav je slučaj i sa našom percepcijom vremena...
Teško je ne složiti se s tobom, ali to me podsjeća na Kanta i njegovu 'stvar po sebi'. Drugim riječima, istina je nespoznatljiva ili ako je i 'pogodimo' nema načina da budemo sigurni. Mi sebi stvaramo jedan svijet koji je nama razumljiv, a kakav je zapravo ne možemo znati pa i ne marimo. Samo, ako ništa ne možemo znati sigurno, kako onda znamo sigurno da ništa ne možemo znati sigurno? Nije to sofizam, nego unutrašnja proturječnost Kantove filozofije i našeg uobičajenog pogleda na svijet. Meni se to ne sviđa, ali ni ja ne mogu pobjeći iz svoje ljudske kože.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 13:56   #17
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Jedno jednostavno pitanje na koje odgovor glasi:
"Ne, sadašnjost ne postoji".
Slažem se sa ovom što je pod navodnicima u smislu da nije sadašnjost ta koja postoji i ništa osim sadašnjosti.
Sadašnjost postoji skupa sa subjektom na koji se odnosi, kao, između ostalog, i sve ostalo.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 03:03   #18
Ovisi kako gledaš, fizički ili umno odnosno metafizički, jel ovo nije nužno isto pa tako niti odgovori nisu isti Metafizički postoje i sadašnjost i prošlost i budućnost jer svijest može poprimiti bilo koje od ovih stanja a i ona sama su time umni konstrukti. Fizički postoji samo sadašnjost koja se stalno mijenja. Um ima svojstvo da pamti prošla stanja sadašnjosti i na temelju toga predviđa buduća i time definira prošlost i moguću budućnost. Metafizički sadašnjost je ono o čemu je formirana svijest odnosno ono čega si svjestan, to je za um sada
ozus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 05:41   #19
sadašnjost postoji u vremenu kao iluzija, ali i takva postoji,

takođe, sadašnjost jedina istinski postoji, bezvremeno, filosofski rečeno.

Prvo je biće koje je propadljivo, a drugo je Biće Vječno.

www.filosofski.blogspot.com
saschaein is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 09:56   #20
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Sadašnjost, budućnost, prošlost - tri ''dimenzije'' vremena?
Osvrnuo bih se na ovu 'teoriju' o "tri diemenzije", jer se ustvari ne radi o dimenzijama, nego o različitim točkama na pravcu jedne te iste dimenzije. Prošlost je više "natrag", a budućnost "naprijed", dok je sadašnjost u točki ishodišta (0). Ako zamišljamo da vrijeme stalno ide "naprijed", onda nula stalno putuje prema naprijed i zauzima prijašnje mjesto broja 1 u budućnosti, dok prijašnja 1 u budućnosti postaje 0 (sadašnjost), a -1 u prošlosti postaje -2 (još dalja prošlost).

Ali mogli bismo pretpostaviti da vrijeme ima više dimenzija, kao što i prostor ima tri dimenzije (naprijed-natrag, lijevo-desno i gore-dolje), pa možemo zamisliti jednu dimeziju sadašnjosti koja postoji "bočno" od strijele vremena koje ide prema naprijed. U tom slučaju bi više ljudi moglo dijeliti isti pravac sadašnjosti u nekom trenutku, ali ne bi morali biti baš u istoj točki sadašnjosti. Takva bi situacija postojala u slučaju da postoji više paralelnih stvarnosti ili ako svaki čovjek ima svoju paralelnu stvarnost (točku) u kojoj prebiva u sadašnjosti. U tom slučaju bilo bi moguće da se nečija sadašnjost 'približi' sadašnjosti nekog drugog ili da se od nje udaljava u dimenziji sadašnjosti, dok bi svejedno ostajali na istoj liniji u pravcu kretanja od tih sadašnjosti prema budućnosti. Uzmimo da vrijeme ima i još jednu dimenziju, kao i prostor, pa da se u sadašnjosti razne osobe mogu kretati unutar jedne plohe, što možemo vizualizirati kao neka dvodimenzionalna bića na plohi ili npr. kao kad muhe slete na kuhinjski stol, ali da se u toj dimenziji ne moraju sasvim poklapati (npr. ako je ta ploha pomalo zakrivljena), onda imamo mogućnost objasniti zašto nam se neki ljudi čine nekako "pomaknuti" u stvarnosti, ili kao da im subjektivno vrijeme protječe na neki drugi način nego nama.
Endekaideka1-11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.