Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2016., 16:52   #21
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Društveno uređenje u kojem netko nešto dobiva, a ništa društvu nije dao je bolesno društvo, jer to znači da se nekom nešto ukralo.
Jel se ovo odnosi na kapitaliste?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.02.2016., 17:14   #22
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Jel se ovo odnosi na kapitaliste?
Kad iseliš na zapad pitaj to stanovnike zemlje u koju dođeš.
Uostalom, smatram da nekome sposobnome poput tebe neće biti problem osnovati vlastitu firmu i biti sam svoj šef. Onda te nitko neće izrabljivati.

Zadnje uređivanje PrinceVegeta : 27.02.2016. at 17:27.
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 17:28   #23
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Kad iseliš na zapad pitaj to stanovnike zemlje u koju dođeš.
Uostalom, smatram da nekome sposobnome poput tebe neće biti problem osnovati vlastitu firmu i biti sam svoj šef.
Osnovati vlastitu firmu i biti sam svoj šef možeš i u Hrvatskoj i to brže, bolje i lakše nego u zemlji u koju dođeš pa si tamo stranac, ne poznaš zakone, propise .....

Jesi li ti to učinio? Jesi li osnovao vlastitu firmu i jesi li sam svoj šef?

Koristiš li blagodati kapitalizma?
mravac8 is offline  
Old 27.02.2016., 17:35   #24
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Osnovati vlastitu firmu i biti sam svoj šef možeš i u Hrvatskoj i to brže, bolje i lakše nego u zemlji u koju dođeš pa si tamo stranac, ne poznaš zakone, propise .....

Jesi li ti to učinio? Jesi li osnovao vlastitu firmu i jesi li sam svoj šef?

Koristiš li blagodati kapitalizma?
Imam obrt i svoj sam šef, i država me sjebe gdje god stigne. Ipak trebam hraniti i 3 uhljeba, ne samo sebe.
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 17:48   #25
Quote:
mravac8 kaže:
Prvo, što se tiče odlučivanja većine tako je u demokraciji, za koju se svi kunu da nije idealan, ali je najbolji politički sustav. Dakle, glasači izlaze na izbore i vlast dobije onaj tko osvoji većinu glasova birača. Kvaliteta vlasti ovisi o dvoje - kvaliteti natjecatelja (političara) koji se natječu i kvaliteti birača. Da bi demokracija bila efikasna i jedni i drugi moraju biti kvalitetni, ali pogotovo to mora biti biračko tijelo. A birači su takvi kakvi jesu. Odnosno većina birača je takva kakva je i zato su nam države takve kakve jesu.
Opet to nije prava demokracija, nego je posredna.
Dakle birači su si zapravo sami krivi kakva im je situacija. Meni bi to bilo ok, ali onda ispaštaju svi ostali, pogotvo koji se s nečime ne slažu.

Mislim da bi glas nekog stručnjaka trebao vrijediti puno više od nekog koji nije ni srednju završio. Dobar dio ljudi ne glasa nakon što dobro promisle o tematici i problemu, nego su vođeni emocijama.


Quote:
Ja osobno nisam za demokraciju budući da, vidimo, na vlast ne dolaze najbolji od najboljih već, pa, recimo, ljudi upitne kvalitete i upitnog znanja. I da ne elaboriram dalje ja sam za vlast stručnjaka, odnosno za tehnokraciju. Pilot mora imati odgovarajuću školu i odgovarajuće iskustvo da bi pilotirao avionom, smatram da vodstvo jedne države treba isto biti dokazano sposobno da vode državu.
Slažem se.
Možda bi se to uskoro moglo poboljšati pomoću AI-a.

Quote:
Što se tiče radnika i ja sam prije mislila da većina ne voli biti eksloatirano, ali to je bilo prije rušenja socijalizma. U socijalizmu nitko nije bio eskploatiran, pa su ipak sami radnici srušili socijalizam i uveli kapitalizam u kojem će biti eksploatirani.
Jesu li oni sami došli do te ideje, raspravili o njoj, pitali stručnjake ili su bili izmanipulirani?
Izgleda da nisu dobro promislili o posljedicama. No ponekad je vlast dio problema.

Quote:
Manipulacija narodom? Obrazovanje. Obrazovanim ljudima nitko ne može manipulirati. Ako ti znaš i ako razumiješ svijet oko sebe, točno znaš što onaj drugi želi postići. Škole su bile i još su besplatne, članarina u knjižnicama je 50 kuna godišnje ............ i nitko ne bi trebao biti neobrazovan. Međutim, ne vidim da su se ljudi rastrgali oko knjiga iz sociologije, politologije, psihologije ........ nekako im je draža žuja i tekma, neusporedivo više ih je u trgovačkim centrima nego i knjižnicama.
Koliko sam primijetio, dio ljudi se baš i ne želi obrazovati. Ali time ne štete samo sebi, nego i drugima.

Quote:
Pitanje sustava nije složen problem. Na planeti ima toliko i toliko ljudi i oni se moraju nekako organizirati da bi zajedno živjeli. Organiziraju se onako kako im njihova svijest dozvoljava.
Mislio sam reći da je teško napraviti da bude kako spada, npr neki oblik samoregulacije.


Iskreno, ne znam što bi bilo bolje, sve ima neki trade-off.

Sva sreća da imamo naftu da nam sve pokreće i diže standard života. Nadam se da će roboti zamjeniti većinu fizičkih poslova (rudarenje, graditeljstvo...). A do tad, improvizacija.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 27.02.2016., 17:51   #26
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Imam obrt i svoj sam šef, i država me sjebe gdje god stigne. Ipak trebam hraniti i 3 uhljeba, ne samo sebe.
Kad joj dozvoliš. Ja imam poduzeće i u 21 godinu koliko poslujem nitko me nije uspio sjebati pa ni država.

Bez ikakvih problema zarađujem onoliko koliko mi treba. Uživam u blagodati kapitalizma.

Od države ama baš ništa ne tražim, ali joj ni ne dajem.
mravac8 is offline  
Old 27.02.2016., 17:59   #27
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Opet to nije prava demokracija, nego je posredna.
Dakle birači su si zapravo sami krivi kakva im je situacija. Meni bi to bilo ok, ali onda ispaštaju svi ostali, pogotvo koji se s nečime ne slažu.

Mislim da bi glas nekog stručnjaka trebao vrijediti puno više od nekog koji nije ni srednju završio. Dobar dio ljudi ne glasa nakon što dobro promisle o tematici i problemu, nego su vođeni emocijama.

.
Neposredna demokracija moguća je samo do određenog broja ljudi, nisam zapamtila koliko je to. Kada neka zajednica premaši taj broj mora se uvesti posredna demokracija da bi zajednica mogla funkcionirati.

Osim prosječnih stanovnika ( birača ) postoje još ljudi na jednom i na drugom kraju, odnosno postoje ispodprosječni i nadprosječni.

Nadprosječni su dovoljno pametni i obrazovani da se mogu snaći i pobrinuti za sebe u svakom sistemu, oni dobro poznaju pravila i zakone sistema i mogu kvalitetno živjeti zahvaljujući znanju i sposobnosti. Brzo shvate da sam sistem ne mogu promijeniti, pomognu onoliko koliko mogu i kome mogu da zadovolje ono humano u sebi .....

Socijalne države trebale bi se brinuti o svojim najslabijim članovima pa dakle i o ispodprosječnima.
mravac8 is offline  
Old 27.02.2016., 18:05   #28
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kad joj dozvoliš. Ja imam poduzeće i u 21 godinu koliko poslujem nitko me nije uspio sjebati pa ni država.

Bez ikakvih problema zarađujem onoliko koliko mi treba. Uživam u blagodati kapitalizma.

Od države ama baš ništa ne tražim, ali joj ni ne dajem.
Ovo je moguće samo ako radiš na crno.
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 18:11   #29
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post


Jesu li oni sami došli do te ideje, raspravili o njoj, pitali stručnjake ili su bili izmanipulirani?
Izgleda da nisu dobro promislili o posljedicama. No ponekad je vlast dio problema.

Koliko sam primijetio, dio ljudi se baš i ne želi obrazovati. Ali time ne štete samo sebi, nego i drugima.
Mislio sam reći da je teško napraviti da bude kako spada, npr neki oblik samoregulacije.


Iskreno, ne znam što bi bilo bolje, sve ima neki trade-off.

Gle, kada izmanipuliraš neku afričku sirotinju koja se rodila i odrasla u kolibici od slame i kravlje balege bez mogućnosti da nauči čitati i pisati jer joj roditelji nisu mogli platiti obrazovanje- onda si ti, manipulator, kriv. Teret krivice je na tebi.

U Jugoslaviji su osnovne škole, srednje škole, fakulteti, knjige, knjižnice, baleti, škole stranih jezika, foto-sekcije ...... bile besplatne i dostupne svima koji su željeli ići. Ako su takvi ljudi ostali neznalice, sami su si krivi. Marksizam se učio u, ako se ne varam, svakoj srednjoj školi i svatko je mogao naučiti što je kapitalizam, što je profit, prihodi, rashodi, troškovi radne snage, najamni radnici .........

Unatoč tome raja nasjela manipulatorima? Tko im je kriv.

Da su imali razvijenu svijest, da su učili, da su znali, ne bi nasjeli.

Ne znam, nisam sigurna, ali nekako mi se čini da se ljudsko društvo jednostavno razvija u pravcu u kojem se mora razvijati i da mi pojedinci, bilo iz mase ili iz vladajuće elite baš i nemamo previše utjecaja na tijek razvoja.
mravac8 is offline  
Old 27.02.2016., 18:12   #30
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Ovo je moguće samo ako radiš na crno.
Na crno se ne isplati raditi. Možeš sitničariti, kokošariti, ali ne možeš raditi ozbiljno.
mravac8 is offline  
Old 27.02.2016., 18:27   #31
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Kad iseliš na zapad pitaj to stanovnike zemlje u koju dođeš.
Uostalom, smatram da nekome sposobnome poput tebe neće biti problem osnovati vlastitu firmu i biti sam svoj šef. Onda te nitko neće izrabljivati.
Pa mene ni sad nitko ne izrabljuje. Osim ako se basnoslovne cijene benzina i telekomunikacija, i ostaloga ne shvate kao izrabljivanje. Osim toga imam pametnija posla nego se baviti jednom tako profanom, moralno problematičnom i prezira vrijednom aktivnošću kao što je tzv. "poduzetništvo".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.02.2016., 18:29   #32
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Na crno se ne isplati raditi. Možeš sitničariti, kokošariti, ali ne možeš raditi ozbiljno.
Onda si najobičniji lažov izjavom da imaš firmu i ne daješ ništa državi. Je li plaćaš 20% poreza na dobit, dozvole, članstvo svojoj komori, članstvo HGK, hrvatske šume, vode, je li ti certificiran prostor, imaš li zaštitu na radu, zapošljavaš li invalida, isplaćuješ li plaće, plaćaš li zdravstveno i mirovinsko, plaćaš li prirez, komunalije, pretplatu HRT-u, otvaranje firme, itd, itd...

Ili radiš na crno ili si najobičniji lažov, nešto od to dvoje jesi.
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 18:31   #33
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa mene ni sad nitko ne izrabljuje. Osim ako se basnoslovne cijene benzina i telekomunikacija, i ostaloga ne shvate kao izrabljivanje. Osim toga imam pametnija posla nego se baviti jednom tako profanom, moralno problematičnom i prezira vrijednom aktivnošću kao što je tzv. "poduzetništvo".
Svaki uhljeb kaže da ga se ne izrabljuje, zapravo svaki živi najvećom kvalitetom života od tuđeg novca. I svakom uhljebu su neprijatelj manji porez i kraj njegova neradničkog, a dobrog stila života. Život na grbači onog koji stvarno radi.

Ovim se ograđujem od toga da kažem da si ti uhljeb
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 18:35   #34
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Svaki uhljeb kaže da ga se ne izrabljuje, zapravo svaki živi najvećom kvalitetom život od tuđeg novca. I svakom uhljebu su neprijatelj manji porez i kraj njegova neradničkog, a dobrog stila života. Život na grbači onog koji stvarno radi.

Ovim se ograđujem od toga da kažem da si ti uhljeb
A što je to uhljeb?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.02.2016., 18:38   #35
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
A što je to uhljeb?
Loše opće znanje vidim. Postoji jedna tražilica, zove se Google, naći će ti put do brojnih odgovora.
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 18:45   #36
Evo, našao sam ovo:
Quote:
Uhljeb - uhljebiti – postaviti na neku stvarnu ili izmišljenu poziciju ili radno mjesto osobu koja često nema stručne i profesionalne kvalifikacije, a na to se mjesto postavlja zbog rodbinske, zavičajne, prijateljske ili stranačke pripadnosti.
I dalje mi nije jasno. Kakve veze ima osoba bez stručnih kvalifikacija s tzv. "poduzetništvom"? osim što mnogi tzv. "poduzetnici" zadovoljavaju upravo definiciju tzv "uhljeba".
Inače, zanimljivi su mi ovi likovi koji bi se htjeli kao baviti "poduzetništvom", a onda se žale da se nisu brzo obogatili. Nikome od njih ne pada na pamet da bi se bavili svojim poslom i od njega zarađivali za normalan život, a da se pri tome ne obogate. Ne, oni se žele bogatiti, dakle živjeti od krađe, prevare i iskorištavanja svojih sugrađana, ali istodobno nemaju muda da u potpunosti konzumiraju svoje psihopatsko nagnuće prema kriminalnom i asocijalnom ponašanju. Za mene su stvari jasne, jer je za mene svako bogatstvo zločin.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.02.2016., 19:38   #37
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Brkaš ti puno toga dragi. Shvati da pravi kapitalizam ne dopušta da se nekom nešto da zabadava, jer se to mora ukrasti nekom tko je to zaradio. U kapitalizmu nešto moraš dati da bi nešto dobio.

Društveno uređenje u kojem netko nešto dobiva, a ništa društvu nije dao je bolesno društvo, jer to znači da se nekom nešto ukralo
.
Ovo su osnove zdravog tržišnog ponašanja , bez privilegija i osnov za napredak nekog društva u svakom smislu
Eventualno bi dodao da ipak neka socijala ( a to bi bili neki koji ne rade a dobivaju ) mora postojati , za osnovnu egzistenciju , jer ako je previsoka motivira nerad

Fora je u tome kaj su uvijek pomaci i koraci u korisnom smjeru pokrenuti profitom i zaradom tj. kapitalističkim okruženjem
Pa tako neki kapitalista ulaže sve svoje potencijale i vrijeme za boljitak firme i veči profit
I svi imaju koristi od toga , kao od interneta , strojeva raznih , fb i slične novotarije
Znači kapitalista se budi i liježe s problemima firme , promišlja i pronalazi rješenja za bolju proizvodnju -profit = svi dobivaju , država i društvo , ima se za kulturu , zdravstvo , socijalu itd
Dok državni službenik izađe s posla i fiju briju , lako ćemo =neusporedivo

Komunizam nije dao ništa realno , praktično , korisno
Gotovo ništa nije izumljeno u komunizmu , sve se kopiralo , loše
Eventualno su neki popušili zablude
Kapitalizam je naoko brutalan i nepravedan ali je najrealniji i najproduktivniji
Profit i rezultati motiviraju napredak
Kad se onemogući profit , poduzetnik nema motiva ulagat dalje sebe i svi gube , firma ne napreduje , stagnira , propada
martin007 is offline  
Old 27.02.2016., 19:47   #38
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Ovo su osnove zdravog tržišnog ponašanja , bez privilegija i osnov za napredak nekog društva u svakom smislu
Eventualno bi dodao da ipak neka socijala ( a to bi bili neki koji ne rade a dobivaju ) mora postojati , za osnovnu egzistenciju , jer ako je previsoka motivira nerad

Fora je u tome kaj su uvijek pomaci i koraci u korisnom smjeru pokrenuti profitom i zaradom tj. kapitalističkim okruženjem
Pa tako neki kapitalista ulaže sve svoje potencijale i vrijeme za boljitak firme i veči profit
I svi imaju koristi od toga , kao od interneta , strojeva raznih , fb i slične novotarije
Znači kapitalista se budi i liježe s problemima firme , promišlja i pronalazi rješenja za bolju proizvodnju -profit = svi dobivaju , država i društvo , ima se za kulturu , zdravstvo , socijalu itd
Dok državni službenik izađe s posla i fiju briju , lako ćemo =neusporedivo

Komunizam nije dao ništa realno , praktično , korisno
Gotovo ništa nije izumljeno u komunizmu , sve se kopiralo , loše
Eventualno su neki popušili zablude
Kapitalizam je naoko brutalan i nepravedan ali je najrealniji i najproduktivniji
Profit i rezultati motiviraju napredak
Kad se onemogući profit , poduzetnik nema motiva ulagat dalje sebe i svi gube , firma ne napreduje , stagnira , propada
Točno to, uostalom zbrojimo sve izume socijalističkih zemalja i usporedimo ih s onime što nam je SAD dao. Čak je i Tesla iz Amerike osvjetlio svijet. Da je ostao u Lici ne bi osvjetlio ni vlastiti kokošinjac.

Socijalizam = ljudski balast, parazitiranje, lijenost, krađa od drugih, kazna za trud.
Kapitalizam = inovacije, napredak, nagrada za trud i osobno postignuće.
PrinceVegeta is offline  
Old 27.02.2016., 19:59   #39
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post


Dakle birači su si zapravo sami krivi kakva im je situacija. Meni bi to bilo ok, ali onda ispaštaju svi ostali, pogotvo koji se s nečime ne slažu.

Jesu li oni sami došli do te ideje, raspravili o njoj, pitali stručnjake ili su bili izmanipulirani?
Izgleda da nisu dobro promislili o posljedicama. No ponekad je vlast dio problema.

Koliko sam primijetio, dio ljudi se baš i ne želi obrazovati. Ali time ne štete samo sebi, nego i drugima.

Nije li nakon ovih nekoliko postova potpuno jasno da imam pravo? Ljudi imaju upravo onaj sistem koji zaslužuju. Takav grade prema svojoj svijesti, svom znanju i razumjevanju svijeta.

Dodala bi da su u Hrvatskoj i dalje škole besplatne i dostupne gotovo svima, kao i knjige i knjižnice. Doba je interneta pa je znanje još dostupnije nego prije.
mravac8 is offline  
Old 27.02.2016., 20:03   #40
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nije li nakon ovih nekoliko postova potpuno jasno da imam pravo? Ljudi imaju upravo onaj sistem koji zaslužuju. Takav grade prema svojoj svijesti, svom znanju i razumjevanju svijeta.
Jeste. Ali nekako bilo bi mi drago kad bi se situacija poboljšala. Ali šta je tu je, šta bude, bit će.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.