Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2008., 10:49   #81
Quote:
tonya kaže: Pogledaj post
Dižem temu.
Zanima me smije li stanar u zajedničkom dvorištu izbetonirati terasu bez dopuštenja ostalih stanara? Također, sumnjam da je ishodio neku dozvolu za to. Pitam jer je upravo to moj "dragi" susjed napravio i sad moja obitelj ne zna kako da se postavi prema tome. Help!
Ne smije, jer betoniranje terase spada u posao izvanredne uprave stvarju za koju je potrebna suglasnost svih suvlasnika.

U takvim se slučajevima primjenjuju pravila obveznog prava koja normiraju institut poslovodstva bez naloga.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 14:01   #82
Quote:
baobab kaže: Pogledaj post
Ne smije, jer betoniranje terase spada u posao izvanredne uprave stvarju za koju je potrebna suglasnost svih suvlasnika.

U takvim se slučajevima primjenjuju pravila obveznog prava koja normiraju institut poslovodstva bez naloga.
Super. Što sad da radim i kome da ga prijavim? Btw, dio stanova je u vlasništvu grada, dio u privatnom, a predstavnika suvlasnika nemamo.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 21:45   #83
jedno pitanje o kojemu se vec dugo raspravlja u Travnom i okolici. Ako znate gdje se nalazi zgrada "mamutica", a vjerujem da mnogi od vas znaju vjerojatno i znate o cemu pricam. Ispred mamutice se nalazi prilično veliko zemljište na kojemu su tzv. vrtovi, gdje samo stariji ljudi maštaju da su u njihovom vlasništvu. Nitko od njih nema papire za to zemišljite, niti je itko od ljudi koje zanima to pitanje čuo da je to zemljište njihovo. Zapravo se radi o tom da su to prilično živčane osobe koje ne daju da im nitko prelazi preko vrta, ili ne daj Bože da im slučano neki kućni ljubimac, tipa pas, pređe preko vrta. Već se skupio poveći broj ljudi koje zanima istina o cijeloj toj situaciji, pa molim ako ima netko iskusan da to može provjeriti ili je već upućen u cijelu situaciju da mi pomogne.

fala
geniusff is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 21:54   #84
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
Trebao bih naslijediti 1/4 ne etažirane kuće. Već je podijeljena na 4 stana (2 u prizemlju 2 na katu). Načelno se već odavno zna koji stan je čiji i tu nema problema. Ja i nasljednik drugog stana na katu namjeravamo dići potkrovlje. Imamo namjeru s ostalim nasljednicima otić u javnog bilježnika i tamo bi oni potpisali izjavu da se odriću svog prava na potkrovlje u našu korist. Da li će ta izjava biti dovoljna kada kasnije dođe do sudske rasprave o naslijeđivanju i kada se pristupi postupku etažiranja?
Netko!? Please! Help!
UMFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 13:21   #85
Može li i meni netko odgovoriti?
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 16:49   #86
GUP Zagreb

Imam zemlju koja je namijenjena gradnji, nije u zelenoj zoni, ali prema novom GUP-u (Zagreb), ne mogu graditi kuću jer je ucrtano proširenje ulice za 3 metra na svaku stranu, te je zabranjena gradnja dok ne prošire ulicu. Kad sam upitao kada će to biti, odgovor je bio da se ne zna, da neka nabavim projekt kod arhitekta pa da se žalim. Ima li netko stručan ovdje za pomoć, kome se žaliti, ima li se smisla uopće žaliti, itd.
Hvala unaprijed
zgemboadislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 16:57   #87
Quote:
tonya kaže: Pogledaj post
Može li i meni netko odgovoriti?

Pa fino, podnesi prijavu građevinskoj inspekciji u svom gradu.
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 17:02   #88
Quote:
Velje kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Otac je kupio zemljiste od susjede koja ima vlsnicki list. Ispostavilo se da jedan covjek ima posjedovni list tog zemljista. Sad me zanima da li otac kao vlasnik tog zemljista moze nekako pobrisati taj posjedovni list. Naime taj covjek nikad nije koristio to zemljiste a prijetio je da ce prodat to zemljiste jer nismo bas u najboljim odnosima. Zanima me sto moze sa posjedovnim listom i sve u vezi posjedovnog lista.
Temeljno je pitanje tko je u posjedu, odnosno koristi to zemljište, jer ako ovaj drugi tip to koristi onda njegov posjed ima određenu pravnu zaštitu.
Ako je tvoj otac pak u posjedu te nekretnine onda posjedovni list te druge osobe nema nikakvog značaja.
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 17:10   #89
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
Trebao bih naslijediti 1/4 ne etažirane kuće. Već je podijeljena na 4 stana (2 u prizemlju 2 na katu). Načelno se već odavno zna koji stan je čiji i tu nema problema. Ja i nasljednik drugog stana na katu namjeravamo dići potkrovlje. Imamo namjeru s ostalim nasljednicima otić u javnog bilježnika i tamo bi oni potpisali izjavu da se odriću svog prava na potkrovlje u našu korist. Da li će ta izjava biti dovoljna kada kasnije dođe do sudske rasprave o naslijeđivanju i kada se pristupi postupku etažiranja?

Dali je ostavitelj već umro? Da li je samo taj stan njegovo vlasništvo ili cijeli objekt?
Ako se svi stanari/vlasnici ostatka zgrade odreknu prava na potkrovlje u vašu korist onda tu treba dodati i izjavu da se slažu sa nadogradnjom objekta. Sud će podijeliti postojeći objekt dok je kasnija nadogradnja novi pravni moment s kojima se ostali stanari moraju složiti.
U svakom slučaju prije svega treba vidjeti da li je odgovarajučim planom prostornog uređenja dopuštena izgradnja još jednog kata na predmetnoj građevini, a to se najlakše može vidjeti iz lokacijske dozvole, tj urbanističke a ako to nemaš onda u općinskoj/gradskoj službi za poslove graditeljstva.
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 21:06   #90
Upomoć!!!
Prije cca 2 g. sam kupio stan i predao zahtjev za uknjižbu koja mi je odbijena iz razloga što nije uknjižen niti jedan vlasnik od izgradnje nebodera,tj.da moram priložiti kupoprodajne ugovore svih vlasnika da prvo uknjiže njih,pa tek onda mene.Dao sam se u potragu za tim ugovorima i doznao da sam ja šesti vlasnik!! Metodom "zovi prijašnjeg vlasnika" sam došao do ugovora vlasnika br.3 i br.4!! vlasnik br.3 je negdje zagubio ugovor sa vlasnikom br.2,ali se sjeća imena i tu dolazi do problema!! Vlasnik br.2 je negdje u kanadi i ne mogu doći do njega!!!! Nakon toga sam krenuo obrnutom metodom,od graditelja (industrogradnja).Tamo su mi reklida mi mogu pomoći,ali im moram reći ime prvog vlasnika jer oni imaju sve kupce u kompu po abecednom redu,i da nemaju vremena istraživati po br.kat.čest......!!Naravno,ja ime prvog vlasnika ne znam jer nisam uspio kontaktirati vlasnika br.2!!
Pitanje je što sada?Postoji li još koja metoda pribavljanja tih ugovora ili mi nema druge nego se nastaviti igrati detektiva?
Deo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 22:46   #91
Quote:
Deo kaže: Pogledaj post
Upomoć!!!
Prije cca 2 g. sam kupio stan i predao zahtjev za uknjižbu koja mi je odbijena iz razloga što nije uknjižen niti jedan vlasnik od izgradnje nebodera,tj.da moram priložiti kupoprodajne ugovore svih vlasnika da prvo uknjiže njih,pa tek onda mene.Dao sam se u potragu za tim ugovorima i doznao da sam ja šesti vlasnik!! Metodom "zovi prijašnjeg vlasnika" sam došao do ugovora vlasnika br.3 i br.4!! vlasnik br.3 je negdje zagubio ugovor sa vlasnikom br.2,ali se sjeća imena i tu dolazi do problema!! Vlasnik br.2 je negdje u kanadi i ne mogu doći do njega!!!! Nakon toga sam krenuo obrnutom metodom,od graditelja (industrogradnja).Tamo su mi reklida mi mogu pomoći,ali im moram reći ime prvog vlasnika jer oni imaju sve kupce u kompu po abecednom redu,i da nemaju vremena istraživati po br.kat.čest......!!Naravno,ja ime prvog vlasnika ne znam jer nisam uspio kontaktirati vlasnika br.2!!
Pitanje je što sada?Postoji li još koja metoda pribavljanja tih ugovora ili mi nema druge nego se nastaviti igrati detektiva?

A jesi li pokušao vidjeti kod susjeda da li se sjećaju tko je živio pored njih - ako je zgrada uopće bila useljena. Da li je uopće taj prvi živio u tom stranu i je li imao prijavljeno prebivalište tu?
Ugovori o kupoprodaji moraju biti ovjereni kod bilježnika ili ( prije na sudu), po pravilu bi oni morali imati evidenciju o tomu teško da ćeš uspjeti tako.

Teoretski je jednostavnije podnijeti tužbu za utvrđivanje prava vlasništva,ali u praksi se to otegne...
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 18:38   #92
Ma to su sve neki penzioneri! Svi se sjećaju čovjeka,ali mu nitko nije zapamtio ime!!A što je sa tom knjigom položenih ugovora?imam li tamo kakve šanse?ili to u opće nema veze s tim?ako da gdje se ta knjiga nalazi?Možda postavljam glupa pitanja,ali moram se dobro informirati prije nego se uputim tamo!!stan je u zg,a ja živim na moru pa svaki taj put košta!!
Deo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 16:49   #93
Pozdrav, imao bih jedno pianje.... Zanima me koliko mora biti udaljena npr. neka gradjevina od druge npr. garaza od obiteljske kuce? Jer me je susjed tako rec svojom kucom i sad svojom garazom totalno zatvorio... Pa ako netko ima kakav savjet i odgovor na prethodno pitanje unaprijed hvala...
FLM_Freddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 17:30   #94
Quote:
goran1973 kaže: Pogledaj post
Dali je ostavitelj već umro? Da li je samo taj stan njegovo vlasništvo ili cijeli objekt?
Ako se svi stanari/vlasnici ostatka zgrade odreknu prava na potkrovlje u vašu korist onda tu treba dodati i izjavu da se slažu sa nadogradnjom objekta. Sud će podijeliti postojeći objekt dok je kasnija nadogradnja novi pravni moment s kojima se ostali stanari moraju složiti.
U svakom slučaju prije svega treba vidjeti da li je odgovarajučim planom prostornog uređenja dopuštena izgradnja još jednog kata na predmetnoj građevini, a to se najlakše može vidjeti iz lokacijske dozvole, tj urbanističke a ako to nemaš onda u općinskoj/gradskoj službi za poslove graditeljstva.
Ostavitelj je živ i on je , kao i svi mi, uknjižen na 1/5. Ali nakon smrti njegov dio ide ostalim suvlasnicima u jednakim dijelovima. Tako stoji u oporuci originalnog ostavitelja, koji pak nije živ.
Novi moment je to što kuća nema nikakvu dozvolu. Ali je mora dobiti jer se nalazi na avio-snimku iz 60 i neke godine. Samo što to u nas ide jako sporo. Ali trebalo bi bit ubrzo gotovo. Tada ćemo i znati smijemo li graditi potkrovlje. Ali nećemo pokretati postupak etažiranja dok je ostavitelj(prvi) živ. Pa me zato zanima hoće li izjava u javnog bilježnika biti dovoljna kod kasnijeg etažiranja.
UMFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 17:55   #95
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
Novi moment je to što kuća nema nikakvu dozvolu. Ali je mora dobiti jer se nalazi na avio-snimku iz 60 i neke godine. Samo što to u nas ide jako sporo. Ali trebalo bi bit ubrzo gotovo. Tada ćemo i znati smijemo li graditi potkrovlje. Ali nećemo pokretati postupak etažiranja dok je ostavitelj(prvi) živ. Pa me zato zanima hoće li izjava u javnog bilježnika biti dovoljna kod kasnijeg etažiranja.
htjela sam ti odgovoriti otprilike isto što je i goran napisao. za predmetnu nekretninu smatra se da ima uporabnu dozvolu ako je građena prije 68. e sad, što se tiče nadogradnje potkrovlja, to isključivo ovisi o urbanističkim uvjetima. o detaljima koji se moraju poštivati prilikom izgradnje budućeg objekta možeš se raspitati u uredu državne uprave za izgradnju grada ili na općini.
Vezano za tvoje prvo pitanje-nemam iskustva s ovjerama takovih izjava kod javnog bilježnika, ali ti u svakom slučaju savjetujem etažiranje. Pitanje je hoćeš li uopće moći ishoditi dozvole za nadogradnju postoječeg objekta ako prethodno nije napravljeno etažiranje
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 18:03   #96
Quote:
FLM_Freddy kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imao bih jedno pianje.... Zanima me koliko mora biti udaljena npr. neka gradjevina od druge npr. garaza od obiteljske kuce? Jer me je susjed tako rec svojom kucom i sad svojom garazom totalno zatvorio... Pa ako netko ima kakav savjet i odgovor na prethodno pitanje unaprijed hvala...
nema pravila koliko kuća mora biti udaljena od garaže. mogu biti i spojene. jedino što bi trebao biti udaljen od tvoje međe minimalno 3m ako se radi o novo sagrađenom objektu
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 20:27   #97
Molim za stručnu pomoć.Pitanje baš nije vezano uz ovu temu,ali je slično,pa da ne otvaram novu temu.
Dakle,mama je 1995.g. dok je bila zaposlena, na kredit putem banke kupila dvosoban stan na temelju potvrde iz radnog odnosa.Brat i ja smo tada bili maloljetni te smo primali mirovinu iza pokojnog oca.
Brat je nakon navršenih 18.g. otišao živjeti kod rođaka,te mu je od 19.g. njegov dio mirovine isplaćivan na novu adresu.
Mama je radila do kraja 2001.g.,a od tada je u obiteljskoj mirovini jer je obolila od teške bolesti.
Brat sada traži da mu mama isplati njegov dio (1/3) vrijednosti stana zbog kako kaže njegovog dijela mirovine koji je kao maloljetnik imao dok je živio s nama do 18.g. života. Moje pitanje je da li on ima na to pravo?
Stan_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 10:22   #98
Otvaranje novih ulazinih vrata na nosivom zidu - potrebne dozvole?

Pozdrav,

Kupili smo stan u starogradnji na prvom katu ( 5 stanova, 2 kata ) te s obzirom da ima samo 46 kvadrata planiramo malo promjeniti raspored prostorija kako bi bio funkcionalniji. Plan je samo malo pomaknut wc te otvorit nova ulazna vrata.

Dali mi je potrebna građevinska dozvola ili suglasnost svih stanara za otvaranje novih ulaznih vrata te jednog malog prozora u kuhinji s obzirom da se radi o nosivom zidu? Inače imamo arhitekta u familiji pa znamo za problem statike, a same radove ne bi radili sami nego bi unajmili neku firmu koja zna svoj posao. Iznad nas je samo jedan veliki stan čiji vlasnici zive van hr.

Također smo sa stanom dobili i nesto okućnice na kojoj bismo se malo ukopali i naprvili natkriveno mjesto za auto ( ne tipičnu garazu ). Dali smijemo graditi "garazu" bez dozvole i suglasnosti ostalih stanara ako okućnica nije sluzbeno nasa, nego je u vlasnistvu zgrade, a svaki stan je dobio svoj dio okućnice na koristenje?

Pomoć


Hvala!
kiki 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 10:37   #99
kaj se tiče otvaranja novih otvora na nosivom zidu, unutar stana, potrebno ti je mišljenje ovlaštenog statičara.
koliko znam nikakve dodatne dozvole ne trebaš.
Za prozor prema van, to jest u kuhiniji, treba ti dozvola, no nekak sam siguran da ju nebuš dobila, a to pitaj svog arhitekta, a on ti bu rekao i zakaj.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 20:27   #100
Quote:
scarletlemur kaže: Pogledaj post
.... jedino što bi trebao biti udaljen od tvoje međe minimalno 3m ako se radi o novo sagrađenom objektu
Nije pravilo, može imati i zid na samoj međi, a može biti i udaljen samo 50 cm od međe. Pravilo je da ako imaš bilo kakav prozor koji je niži od 160cm od tla i veči od 60 cm moraš biti udaljen od susjednog objekta 5 metara (računajući od tvog do njegovog objekta), a ako on ,odnosno susjed nema ništa u gruntovnom vlasništvu, znači da nema niti građevinsku i da ne postoji, jer katastarski izvod nije dokaz vlasništva, no to je drugi dio teme.
Uglavnom možeš postaviti zid skoro gdje god hoćeš, a i dozidati nuz prostor do 100 kvadrata bez dozvole (recimo drvarnicu), ali je bit da dvije trećine parcele moraju ostati kao zelena površina. Imaš u NN zakon o gradnji (proučavao sam ga dosta zbog sebe), a tamo je dosta lijepo sve opisano, a ima i dosta rupa. http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/2552.htm
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.