Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2010., 00:21   #841
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
... Podatke ili skicu mogu dati na PM ali nebih to ovdje objavljival. ... Naime htio bih napraviti razvod tak da nije potrebno (pre)veliko balansiranje prigušnicama, dakle po PS-u. Hvala!
Naravno, nabolje će biti postavljena mreža ako je moguće izvedbom cijevnog razvoda postići jednake ili gotovo jednake otpore u cjevovodima ispred svakog priključnog mjesta pojedinog radijatora (tako se uštedi i najviše energije na cirkulacijskoj pumpi sustava grijanja). Ipak, to zavisi prije svega od fizičkih mogućnosti vođenja cijevi unutar objekta na tzv. zvjezdasti (ili zrakasti) način do radijatora (ili na način oblikom najbliži takvom), s izvedbom grananja razvoda na količine protoka koje daju približno ravnomjerne gubitke energije tlaka po dionicama grananja.

Upravo i jest po PS-u balansirati sustav radijatorskog grijanja na radijatorskim prigušnicama. Za to one i služe, da se svaki radijator preko njih toplinski uravnoteži (i cijeli sustav), tako da do pojedinog radijatora dospijeva baš onoliko ogrijevne tople vode koliko je radijatoru potrebno za proračunato mu predavanje topline u prostoriju u koju je temeljem proračuna odabran i ugrađen.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 00:53   #842
Imam razgranatu mrežu, znači poput stabla: veća i manja grana. Na manjoj su 4 radijatora a na većoj 10. Predviđena je pumpa Grundfos Alpha 25-40.

Zakaj to ovdje pitam? Dva su razloga: prvi i najvažniji su "majstori" koji znaju samo za fi 22 i do radijatora fi 15. Drugi je taj da mi takvi netrebaju, jer mi je bolje malo uložiti u svoje znanje (i ovdje uostalom) i napraviti stvar kak treba. Uvijek ću naći "majstora" koji zna zalotati cijevi, a teško onoga koji zna pravilno odrediti (nisam rekel izračunati) promjere i samanjenja promjera (reduciranje) cijevi.
Vidim da ovdje ima ljudi koji to znaju, pa ih molim za pomoć, jer ja to neznam (i nije me sram to priznati).

Glede balansiranja prigušnicama: znam to, no želim imati dovoljno hidraulički izbalansiran sustav i bez njih, a one da služe samo za fino podešavanje (da netreba neke zatvarati bez veze, da bidrugi radijatori grijali).

BTW, gdje ima za kupiti 1/2" radijatorskih Danfoss ventila koji imaju glavu u osi s radijatorskim priključkom?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 10:02   #843
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Imam razgranatu mrežu, znači poput stabla: veća i manja grana. Na manjoj su 4 radijatora a na većoj 10. Predviđena je pumpa Grundfos Alpha 25-40.
... prvi i najvažniji su "majstori" koji znaju samo za fi 22 i do radijatora fi 15. ... BTW, gdje ima za kupiti 1/2" radijatorskih Danfoss ventila koji imaju glavu u osi s radijatorskim priključkom?
1. pumpa Grundfos Alpha 25-40 može zadovoljavati ukoliko ti cijevna mreža (od bojlera prema radijatorima) izgleda poput stabla, tj. da je hidraulički optimirana na grananja, te daljnja grananja grana, sve do najudaljenijeg radijatora. Dakako da ona neće zadovoljavati ako su promjeri cijevi loše birani (tijesni) i ako je cjevovod sa previše lokalnih mjesta prigušenja (skretanja toka, odvojci, redukcije, regulacijski ventili, ...), pa stvaraju prevelike gubitke raspoložive energije tlaka. Ako imaš samo dvije grane, na koje se radijatori priključuju bočno na grane razvoda, tu ima mjesta brizi jer sve cijevi (i razvoda i priključaka) onda moraju biti dovoljnih dimenzija. Sa 14 radijatora, polazni vod na bojleru (kao i grana sa 10 radijatora) morao bi biti bar 28x1,5 mm (=fi25).

2. Kod cijevnog razvoda odabirati dimenzije cijevi prema količini topline koja će u pojedinoj dionici cijevne mreže biti transportirana prema radijatorima.
Cu 28x1,5mm (=fi25) zadovoljava za prijenos do 15-18 kW topline.
Cu 22x1,0mm (=fi20) zadovoljava za prijenos do 8-10 kW topline.
Cu 18x1,0mm (=fi15) zadovoljava za prijenos do 4-5 kW topline.
Cu 15x1,0mm (=fi12) zadovoljava za prijenos do 2-3 kW topline.
Radije odabirati veću dimenziju cijevi nego onu u graničnim izosima topline.
Na mojim radijatorima sa >1,5 kW su svi radijatorski priključci iz Cu 18x1mm.

3. za 1/2" radijatorski Danfoss ventil koji ima glavu u osi s radijatorskim priključkom - potražiti preko interneta u HT-telef. imeniku prema nazivu proizvođača ventila (Danfoss, Herz, Heimeier, ...) njihove zastupnike ili dealere, te njih pitati. Takve ventile se može vidjeti ugrađene u hotelima.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 11:58   #844
Na ovoj temi definitivno nije istina što je izjavio bond 007. Alumiji je odličan vodič topline i zasigurno brže zagrije prostoriju od čeličnih. Malo prouči radijatore lipovicu i vidjet ćeš da on uzima hladni zrak iz podnožje, te ga pod kutem od 45 stupnjeva isporučiva kao topli zrak. Ako je dovoljno topla voda osjeti se stujanje toplog zraka i na 2m. To što pucaju za to su krivi loši majstori. Prilikom spajanje članaka postoji točno odrežena jačina koliko moraju biti pritegnuti (ako su prenategnuti oni pucaju). Tako da nemožeš tvrditi kako su loši lipovica radijatori, samo zato jer si ti imao loše postavljeno. Kod mene niti jednom nije pukao.

Što se pak tiče term. ventila nikako ne uzimati herz- vrlo su bučni ako je u CG obična voda. Mana danfossa je ta da od kad su ih počeli proizvoditi pa sve do danas okreću se vrlo teško, dok heimeier ide lijepo lagano.

Na kraju svega toga u sitem prije puštanja u pogon natoči oko 20-30 L antifriza. Sprječava koroziju, radijatori su tiši i nikad nečeš imati problema u slučaju da ti pusti koji ventil jer antifriz je gušči makar se razrijedi pa gotovo nikad ne dolazi do procurijevanja ventila.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 14:36   #845
Šv(r)aka,
daj ne seri kvake, i odgovori ako znaš a ako neznaš šuti.
Da je pokretač teme stručnjak za centralno, ne bi na Forumu postavljao pitanja, već bi si napravio što hoće i bok.
A ti ako imaš problema pa se tu želiš istresati, odi na neku drugu temu (Filozofija, Sex ili politika) pa tamo filozofiraj.
Dovoljno o tebi govori to što se spuštaš na osobne uvrede drugih umjesto da odgovoriš na temu !
FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 14:47   #846
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
Mislim da večina ,uz dužno poštovanje iznimaka, doista o tome pojma nemaju.

Svi nešto mozgaju,,opet uz dužno poštovanje iznimaka, pametuju,a kad dođe zima opet ne valja. Ali to je naš svakodnevni problem. Izneđu svega opet treba znati razabrati.
Ne kužim u čemu je problem.
Samo iznosim informacije koje sam dobio. Nema tu pametovanja.
Jedni kažu da je proračun potrebne snage radijatora 100 W/m2, drugi kažu 80W/m3, sada sam zvao zastupnika za Radson i on veli da je 60W/m3.

Želja mi je bila dobiti točne (što točnije) informacije kako bi točno kupio, da kasnije nebu žaljenja, jer to nije žvakača, pa mi se ne sviđa okus pa bum kupil novu.

Zato cijenim one koje daju dobre savjete, a one koji samo kritiziraju, fakat neka promjene temu, a možda i forum !

Hvala

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 14:55   #847
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Ne kužim u čemu je problem.
Samo iznosim informacije koje sam dobio. Nema tu pametovanja.
Jedni kažu da je proračun potrebne snage radijatora 100 W/m2, drugi kažu 80W/m3, sada sam zvao zastupnika za Radson i on veli da je 60W/m3.

Želja mi je bila dobiti točne (što točnije) informacije kako bi točno kupio, da kasnije nebu žaljenja, jer to nije žvakača, pa mi se ne sviđa okus pa bum kupil novu.

Zato cijenim one koje daju dobre savjete, a one koji samo kritiziraju, fakat neka promjene temu, a možda i forum !

Hvala

FF

Ništa ti ne razmeš,tu je problem,a i kad neku informaciju dobiješ ,opet mozgaš o tome do besvjesti. No dobro tvoja volja,rekao sam!
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:12   #848
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Šv(r)aka,
daj ne seri kvake, i odgovori ako znaš a ako neznaš šuti.
Da je pokretač teme stručnjak za centralno, ne bi na Forumu postavljao pitanja, već bi si napravio što hoće i bok. A ti ako imaš problema pa se tu želiš istresati, odi na neku drugu temu (Filozofija, Sex ili politika) pa tamo filozofiraj. Dovoljno o tebi govori to što se spuštaš na osobne uvrede drugih umjesto da odgovoriš na temu !
FF
Ovo bi valjda mene išlo ... ili se varam?
Ne znam gdje to ja tebe osobno vrijeđah ...
Privatno me samlješe neki zlikovci, pa eto sad imam vremena ...

OK, budimo ozbiljni i nadalje konstruktivni na tvoje uvodno pitanje...

Razdjelnik ili T račve ... Najbolja je ugradnja razdjelnika u geometrijskoj sredini poda pojedine prostorije, na kojega se onda zrakasto u podu nastavljaju cijevni komadi, T ili dr. odvojci ili križni komadi, po izboru prema ukusu (najbolje pitati suprugu, one su bolje vezilje i švelje), a obično se poredaju u oblik mreže sa kvadratičnim uzorkom cca 20x20 cm, sve po obodu poda prostorije povezano i završno spojeno na radijator. Tako dobijete najbolju progrijanost poda i prostora, a prašina i grinje jamačno vam neće ostajati u tepihu prostorije.
Ogrijevnu vodu do razdjelnika voditi gornjom cijevnom mrežom, koju voditi ovješenu po stropu. Vetikalnim priključnim vodom spojiti sobne razdjelnike na ogrijevni stropni razvod. U naše vrijeme ovo je naj-in kombinacija ukrasa i praktičnih pomagala, jer stropni razvod vam može poslužiti i za vješanje (opranog ili neopranog, svučenog) rublja, a vertikalni priključni vod kao orijentir u prostoriji.
Potonji sve više nalazi primjenu i kao "štanga" za erotski ples vaše supruge (ako je nevješta s tim modernim elementom i in-ukrasom u kući, ugodno je potaknite (npr. s bičem) u učenju plesa na stupu/štangi). Poželjno je priključnu vertikalu izvesti iz cijevi većega promjera ili izvesti je unutar jedne veće cijevi (može i inox), koju možete i obojiti s naizmjeničnim crvenim i bijelim prugama, u bojama koje su i izražajne i fosforoscentne (vidljive i u pijanstvu i u mraku).
Ako bi tijekom pogona procurio sustav grijanja u podu (mreža Y-, X- i T-komada), ne paničarite, nemajte brige i budite sretni! Razliti se može samo ogrijevna voda a ne i sanitarna, pa ćete besplatno (gratis!) dobiti i toplu kupku i potpuni osjećaj prirodnog boravka na moru (ionako nemate dovoljno kuna za prenoćiti na Jadranu. A što mislite, da vam ovo pišem s Jadrana?). Ipak, budimo ozbiljni, za potpuni osjećaj blaženstva i ugođaja na moru potrebno vam je prije punjenja instalacije s vodom, ogrijevnu vodu i osoliti, s mirišljavom soli koliko želite, a s morskom soli u mjeri do cca 2,98 promila.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:06   #849
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Ovo bi valjda mene išlo ... ili se varam?
Ne znam gdje to ja tebe osobno vrijeđah ...
Privatno me samlješe neki zlikovci, pa eto sad imam vremena ...

OK, budimo ozbiljni i nadalje konstruktivni na tvoje uvodno pitanje...

Razdjelnik ili T račve ... Najbolja je ugradnja razdjelnika u geometrijskoj sredini poda pojedine prostorije, na kojega se onda zrakasto u podu nastavljaju cijevni komadi, T ili dr. odvojci ili križni komadi, po izboru prema ukusu (najbolje pitati suprugu, one su bolje vezilje i švelje), a obično se poredaju u oblik mreže sa kvadratičnim uzorkom cca 20x20 cm, sve po obodu poda prostorije povezano i završno spojeno na radijator. Tako dobijete najbolju progrijanost poda i prostora, a prašina i grinje jamačno vam neće ostajati u tepihu prostorije.
Ogrijevnu vodu do razdjelnika voditi gornjom cijevnom mrežom, koju voditi ovješenu po stropu. Vetikalnim priključnim vodom spojiti sobne razdjelnike na ogrijevni stropni razvod. U naše vrijeme ovo je naj-in kombinacija ukrasa i praktičnih pomagala, jer stropni razvod vam može poslužiti i za vješanje (opranog ili neopranog, svučenog) rublja, a vertikalni priključni vod kao orijentir u prostoriji.
Potonji sve više nalazi primjenu i kao "štanga" za erotski ples vaše supruge (ako je nevješta s tim modernim elementom i in-ukrasom u kući, ugodno je potaknite (npr. s bičem) u učenju plesa na stupu/štangi). Poželjno je priključnu vertikalu izvesti iz cijevi većega promjera ili izvesti je unutar jedne veće cijevi (može i inox), koju možete i obojiti s naizmjeničnim crvenim i bijelim prugama, u bojama koje su i izražajne i fosforoscentne (vidljive i u pijanstvu i u mraku).
Ako bi tijekom pogona procurio sustav grijanja u podu (mreža Y-, X- i T-komada), ne paničarite, nemajte brige i budite sretni! Razliti se može samo ogrijevna voda a ne i sanitarna, pa ćete besplatno (gratis!) dobiti i toplu kupku i potpuni osjećaj prirodnog boravka na moru (ionako nemate dovoljno kuna za prenoćiti na Jadranu. A što mislite, da vam ovo pišem s Jadrana?). Ipak, budimo ozbiljni, za potpuni osjećaj blaženstva i ugođaja na moru potrebno vam je prije punjenja instalacije s vodom, ogrijevnu vodu i osoliti, s mirišljavom soli koliko želite, a s morskom soli u mjeri do cca 2,98 promila.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 11:46   #850
Quote:
bond007 kaže:
... Majstor prvo predlaže stavi samo 2500 W, ja velim ne, ... uzmem duplo jači, e koja je to milina, ..., a ono s Lipovicom je bila jad i bijeda, cijeli dan radi, a unutra hladno. A onda kad isključim nisi mogao spavati, kad ono pukne kod hlađenja, ali stvarno bučno bude da se prestrašiš usred noći.
Učinak radijatora - dio 1 ...

Ponajprije isprika da sam ti se obratio kao muškarcu! So sorry, maloprije tek shvatih vlastitu pogrešku, a lijepo si bila napisala "Uglavnom nebi to uzimala."!

Kapacitet ili toplinski učinak radijatora je stvar s kojom se najviše može izmanipulirati ili prevariti laika, odn. dovesti neupućenog kupca u zabludu o topinskoj kakvoći radijatora kako bi ga se navelo na kupnju. Trgovce zanima prodati što imaju na lageru, a samo rijetki među njima su oni koji žele potrošiti vrijeme na vas i shvatiti što vama zaista treba. A kada imaju gužvu u dućanu, ni takvi se neće s kupcem upuštati u istraživanje što stvarno kupcu treba. Mnoštvo trgovaca jednostavno tome ne pridaju nikakvu važnost ostavljajući na kupcu svu odgovornost i na volju hoće li od sebe napraviti budalu i kupovati naprave za grijanje koje mu ne trebaju ili koje su mu neodgovarajuće.

Na internetskim stranicama Lipovice (vidjeti pod Proračun) možete naći objašnjenje o vrijednosti nazivnih toplinskih učinaka za njihove tipove radijatora, kako se dolazi do toga podatka i u kojim uvjetima se dobiju njihovi deklarirani podaci, te se i sami možete uputiti koliko ti podaci znače u vašem slučaju. Oni navode:
"Svako ogrijevno tijelo, radijator, odredeno je nazivnim toplinskim ucinom Qn (W) i eksponentom toplinskog ucinka n. Ovi parametri izracunati su iz podataka dobivenih ispitivanjem. Nazivni toplinski ucin odnosi se na bateriju od deset clanaka i slijedece radne parametre:
- temperatura ulaznog medija t(ul)=90°C (na radijatoru)
- temeratura izlaznog medija t(izl)=70°C (na radijatoru)
- temeratura okoline t(o)=20°C (temp. zraka u prostoriji, a ne na vani)
- temperaturna razlika: dt=[(t(ul)+t(izl))/2]-t(o)=60°C (nazivna)
Radi li radijator s nekim drugim vrijednostima temperature polaznog i/ili povratnog voda i u prostoru temperature razlicite od 20°C njegov toplinski ucin bit ce veci ili manji od nazivnog.
"
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 11:50   #851
Quote:
bond007 kaže:
... Majstor prvo predlaže stavi samo 2500 W, ja velim ne, ... uzmem duplo jači, e koja je to milina, ..., a ono s Lipovicom je bila jad i bijeda, cijeli dan radi, a unutra hladno. A onda kad isključim nisi mogao spavati, kad ono pukne kod hlađenja, ali stvarno bučno bude da se prestrašiš usred noći.
Učinak radijatora - dio 2 ...

Primjer je ovo normiranih postupaka za određivanje toplinskog učinka radijatora.
Međutim, instalacije centralnog i/ili etažnog grijanja, koje se izvode u stanovima i obiteljskim kućama, posebice sa plinskim bojlerima, ne rade sa polaznom temperaturom ogrijevne tople vode od 90°C, nego s nekom od oko 75°C. Max temp. ogrijevne tople vode koju mogu producirati današnji kućni (zidni) plinski bojleri je oko 85-87°C, a s kojom bojler ne smije biti opterećen dulje nego samo vrlo kratko vrijeme (svaki drugi uređaj također ne smijete dulje držati na max), pa je zbog zaštite od uništenja bojlera realno računati samo na temp. njegove polazne vode do 80°C.
Temp. povratne tople vode je obično 20°C niža od polazne (a ne 10°C niža), pa ćete umjesto temp. režima 90/70/20°C vi u svojoj kućnoj instalaciji grijanja imati temp. režim 75/55/20°C.
Kad usporedite podatke, umjesto deklarirane tem. razlike dt=60°C koja omogućuje intenzivni prijelaz topline s radijatora na okolni zrak i postizanje po proizvođaču deklariranoga učinka, vi ćete imati samo dt(real)=40°C i neintenzivni prijelaz topline s radijatora na okolinu, odnosno osjetno manje grijanja.
Kad se to proračuna preko formula, u vašim (realnim) uvjetima pogona plinskog bojlera, isti radijator moći će, npr. umjesto deklariranih 129 W/čl. odavati samo 75,5 W/članku, ili samo 58,5% topline koja je za taj radijator nazivna deklarirana. Ovo drastično smanjenje toplinskog učinka radijatora u realnim pogonskim uvjetima rada plinskih bojlera vrijedi za sve vrste radijatora, a ne samo za člankaste (ovdje iz primjera od proizvođača Lipovica). K ovome svemu realnome smanjenju novoga radijatora, učinak radijatora će biti manji još i do 15% od onoga realnoga iznosa ako ga ne ugradite da je slobodan a ne s fizičkim barijerama. I onda još i smanjenje njegovog učinka ako je neodržavan, tj. fizički onečišćen prašinom i prljavštinom, pa u crnim scenarijima možete dobiti samo do približno 20% od deklarirane topline radijatora.

Zaključno, trgovci vam podastiru podatke koje oni dobiju od proizvođača. Međutim, oni nisu obavezni učiti vas da deklarirana snaga radijatora kojega prodaju nema veze sa stvarnim učinkom kojega će radijator moći ostvariti u uvjetima koje će proizvoditi vaša ogrijevna naprava, bojler ili kotao, upravljan preko sobnog termostata ili dodatne automatike. Zato trgovčevi iznosi od 4500 W nekoga radijatora ne vrijede ni približno za vašu kućnu instalaciju. A zato i monterovih 2500 W toplinskog učinka radijatora ne vrijede kad ne znate što je on rekao, jer realno je on možda i pogodio koliko vama treba stvarno topline za grijanje te sobe koju je i naveo, međutim radijator koji će to moći dati je sasvim drugi par rukava a ne radijator koji je kod trgovca deklariran sa 2500 W.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 16:27   #852
Fakat ima nastranih ljudi !
A i onih koji ih podržavaju.
FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 21:59   #853
FreeFlyer nisu nastrani, nego naučeni. Shwake zna što govori i nemožeš ga nadmudriti- svaka čast shwake
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 00:35   #854
Pa toga se i bojim, da nedokazivi mulac nije forumski provokator a ne stvarni nedokazivi frik, te da me se samo peca na mamac njega kao potpune neznalice kako bi me iskoristio i namamio na akciju, te uvukao u preopširno pisanje i vremenski boravak na forumu duži nego li je to ikojemu forumašu-namjerniku stvarno potrebno.
Nekako mi se čini da mu je ipak uspjelo napraviti od mene mulca.

Zadnje uređivanje Shwake : 24.07.2010. at 00:49.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 00:07   #855
Shwake, hvala na detaljnom objašnjenju!
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 07:28   #856
Nema na čemu.

Nije meni problem objasniti nešto (ako znam) bilo kojem forumašu koji ne razumije neki dio ove struke, ali koji ima staža na forumu. Znači, ljudima koji i inače duže vrijeme borave po ovim stranicama u traženju odgovora za "sam svoj majstor" kombinacije u izvedbama instalacija, tj. forumašima koji su kroz vrijeme boravka im na forumu ujedno i sami dali drugima vlastitih ideja i promišljanja u raspravama po osnovi istih tema.

Sasvim su druga stvar padobranci koji, čim se uključe na forum, odmah po uključenju traže da ih se pouči u znalce i majstore za izvedbu sustava grijanja, da im se cijela jedna struka objasni i servira na pladnju. To je ipak prevelika bezobraština.
Prvo, zbog same struke i ljudi koji su se teško namučili u izučavanju i usavršavanju da bi mogli uopće raditi i opstati raditi u ovoj struci, te u ovoj struci biti i zarađivati za goli život. Znači, padobranci traže ujedno i da se tim ljudima oduzima kruh.
Drugo, zbog uobrazilje takvih padobranaca da imaju pravo dobiti na pladnju detaljne instrukcije o nečemu o čemu se i utvrdi da niti nemaju blagog pojma, što uopće niti ne razumiju. Pa i kad ih se dobronamjerno opomene da ne znaju što pitaju, a sve jer cicijaju za platiti stručnjacima da im izvedu to što oni ne znaju i što uglavnom nisu niti sposobni znati (to uopće nisu velike svote, a npr. imaju novca za graditi cijelu novu kuću!), oni isijavaju srdžbom umjesto da se prizemlje i da bar pokušaju razumjeti zašto je bezpredmetno s njima raspravljati o onome što traže, i u tako preopširnom opsegu, kao da je forum dobrotvorna škola za sve i svakoga, a ne susretište za rasprave.
Treće, jer ujedno i dodatno traže nemoguće, a to je da im se OBJASNI zašto nešto birati i ugraditi a ne nešto drugo. Kao da je ikojemu laiku moguće objasniti cijelu jednu struku bez temeljitog pretresanja svih pojmova koji je čine, odn. i teoriju i praksu, a što se sve izučava u školama i na fakultetima, a ne na forumu.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 15:54   #857
Kaljeva pec na struju

Ako mi netko moze pomoci bila bih mu vrlo zahvalna.
Naime, intersira me koliko je isplativo/neisplativo grijati se na ovaj nacin.
U pitanju je stan od 40 kvm sa dvije sobice (fino rasporedjene).
Kaljeva pec ima tri grijaca od po 1 Kw. Moze li ona zagrijati stan na pristojnu temperaturu ukoliko bi se grijala preko noci? Stednja prije svega.
Bojim se da bi se rashladila u toku dana pa je navecer problem.
Ako netko ima iskustva- neka mi kaze.
Please, ne znam sta da radim.
Hvala.
Milena80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 12:38   #858
radi se o etažnom stanu u zgradi na 3. katu gdje su sve glavne prostorije..dvije sobe i kuhinja okrenute zapadu. Svaki zid do te strane je u staklu i sad jedno pitanje. Zanima me tip izo stakla koje bi bilo najoptimalnije ugraditi posto se stan mora ove zime grijati na glamox radijatorima....
i molila bih nekog tko je izvrstan stručnjak u vezi postavljanja dimnjaka u stanu u zgradi gdje ne postoji (na žalost postoje zgrade građene u socijlaizmu bez dimnjaka tako da su stanari svakako izvlačili dimnjake pa čak i upitne sigurnosti))
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 10:47   #859
kako se ovo čudo spaja, nikako ne mogu da skontam koja zica ide na pumpu. odnosno dovod mi je jasan, uzemljenje, nula i L1 faza. logično bi bilo da L2 ide na pumpu no ova shema mi je zbunjujuca. u pitanje je termostat za pumpu koji dodje na centrometalovim kotlovima.

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
__________________
LAKI: "Za sve je kriva medicina. Kad čujem da je neko dobio Nobelovu nagradu iz medicine, samo mi se smuči. Kako su krenuli, naći će lek i protiv prirodne smrti".
Seoska varalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 17:52   #860
Question Programabilni termostat

Ekipa, trebao bi preporuku za programabilni termostat.
Treba imati bar 4 različite dnevne postavke, plus posebno za radni dan i vikend.

Naravno što kvalitetnije i jeftinije
testic123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.