Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 12:21   #1
Na koji način arhivirate ono što vam je važno?

Možda je naslov nespretno napisan, no shvatili ste poantu. Era DVD-ova je gotovo postala prošlost, nasljeđuje ga blu-ray koji ima veći kapacitet. Blu-ray "pržilice" su relativo jeftine, no pitanje je vremena kad će i blu-ray zastarjeti jer su danas gigabajti postali doslovce premaleni... arhivirati nešto na vanjske diskove od 500 GB, 1 TB i više ako imate pozamašnu kolekciju nečega što želite sačuvati i nije baš jeftin sport... možda kupovina usb stickova koji su relativno jeftini, maleni i praktični?

Ja osobno imam veliku kolekciju europskih filmova, dokumentaraca, domaćih serija i filmova koji ne bi volio da propadnu na zastarjelim dvd diskovima

Sve ideje su dobro došle. Unaprijed hvala
blueboyblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:25   #2
Otvaraj više računa na Megi i instaliraj MEGAsync. Daju besplatno do 50 gb, samo trebaš pamtiti podatke o svojim računimaa
Instaliraš MEGAsync, ubaciš 50 gb materijala u folder koji dijeliš, ulogiraš se na account i čekaš da se sve uploaduje.
Kad je sve gotovo, otvoriš novi račun, deinstaliraš MEGAsync, opet instaliraš i sve ponoviš.
Ta ti je metoda besplatna, samo je problem što je ograničeno na 50 gb po accountu. Koliko mi se čini, oni nikad ne brišu ništa. Pa kad ti nekad nešto zatreba, samo odeš u svoj account i povučeš file.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:42   #3
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Otvaraj više računa na Megi i instaliraj MEGAsync. Daju besplatno do 50 gb, samo trebaš pamtiti podatke o svojim računimaa
Instaliraš MEGAsync, ubaciš 50 gb materijala u folder koji dijeliš, ulogiraš se na account i čekaš da se sve uploaduje.
Kad je sve gotovo, otvoriš novi račun, deinstaliraš MEGAsync, opet instaliraš i sve ponoviš.
Ta ti je metoda besplatna, samo je problem što je ograničeno na 50 gb po accountu. Koliko mi se čini, oni nikad ne brišu ništa. Pa kad ti nekad nešto zatreba, samo odeš u svoj account i povučeš file.
mislim da nije baš najpametnije oslanjati se na internet servise, nikad ne znaš kad će prestati sa radom, a prestankom rada arhiva ode u povijest.
Jerry_nidžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:05   #4
Quote:
Jerry_nidžo kaže: Pogledaj post
mislim da nije baš najpametnije oslanjati se na internet servise, nikad ne znaš kad će prestati sa radom, a prestankom rada arhiva ode u povijest.
Internet servisi mogu poslužiti kao dodatni sloj i razina za spremanje važnih podataka - od viška glava ne boli...

No što se lokalnog spremanja tiče, danas se relativno povoljno mogu kupiti rabljeni dijelovi računala, pa tako i sve što je potrebno za neki povoljni Linux bazirani NAS...

Za 500-800 kn moguće je kupiti rabljeno računalo s garancijom, i onda je još potrebno izdvojiti par stotina za neku kombinaciju višeterabajtnih diskova...

No ako netko stvarno ima za pohraniti i sačuvati OGROMNE količine podataka, dakle više od nekoliko terabajta, tad valja posegnuti za spremanjem na traku, ali to nije baš jeftino...elegantno i efikasno je, i možda je i najbolje praktično rješenje...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:19   #5
Quote:
blueboy7 kaže: Pogledaj post
Sve ideje su dobro došle. Unaprijed hvala
Hard disk od 3 tb za arhivu, sa cijenom od 500-600 kn, baš i nije nešto preskup sport.
__________________
Ja mislim da je barem tako...
Davero is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 22:32   #6
Ono što mi je važno arhiviram na WD MyCloud EX2 u kojem su 2 komada WD Red diska od 3 tera, koji rade u miroru.

Filmove ne smatram toliko važnim da bi išli na mirorirani backup.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:29   #7
Ako bas mislis na pravo arhiviranje sto znaci da neke stvari neces dirati godinama onda toplo preporucam Amazon S3. Tzv. Glacier storage kosta 0.004 dolara po gigabajtu sto znaci da jedan terabajt kosta oko 4 dolara. To je cijena za prvih 50 terabajta. Tamo sam spremio sve meni vazno. Neko misli da internet nije najsigurnije mjesto za cuvanje podataka. Moje misljenje je suprotno. Amazon je velika tvrtka koja se bavi ozbiljnim poslom tako da su sanse da oni propadnu vrlo male. Godinama koristim njihove usluge (izmedju ostalih i Amazon Workmail) i mogu ti reci da sam prezadovoljan.

Svi ovi Mega servisi i sl. mi se ne dopadaju jer nicu kao gljive poslije kise i onda se nakon nekog vremena ugase i pa-pa podaci.

Ovo je samo moje skromno misljenje.
Vistaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 20:27   #8
Glacier je dobar samo za stvari koje ti neće trebati dugo ili nikad (npr. backup). Sam storage je jeftin, ali je dohvaćanje podataka puno skuplje i podaci se ne mogu dobiti trenutno, već se čeka 3-5 sati.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 19:11   #9
2 X HDD na PC , 1TB za OS , 3TB (2x1,5TB) za backup....Napomena da 3TB HDD disk (i veći) rade samo na 64bitnom OS , sve preko 2TB ne radi na 32bita.
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:31   #10
Ja osobno preferiram HDD...4TB je 100€ mozda i nije puno ali zavisno sto se zeli sacuvati...ja trenutno imam 3x4TB i skoro puni jer je na njima UHD video materijal a jedan film ima 50-70GB tako da nakraju i nije tako jeftino...naravno za neke stvari poput dokumenata,slika,video materijala nizeg bitrate_a jedan 4TB HDD od 100€ je priilicno jefrino i ucinkovito rijesenje.
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 14:47   #11
Quote:
Brico_GO kaže: Pogledaj post
Ja osobno preferiram HDD...4TB je 100€ mozda i nije puno ali zavisno sto se zeli sacuvati...ja trenutno imam 3x4TB i skoro puni jer je na njima UHD video materijal a jedan film ima 50-70GB tako da nakraju i nije tako jeftino...naravno za neke stvari poput dokumenata,slika,video materijala nizeg bitrate_a jedan 4TB HDD od 100€ je priilicno jefrino i ucinkovito rijesenje.
Na "jedan hard disk" arhiviram ono što mi nije važno, a možda mi može nekad poslije zatrebati. Ono što mi je važno ne arhiviram na "jedan hard disk", nego obavezno najmanje na dva. Najelegantnije rješenje je naravno mirorom istovremeno na obadva.

Nemojte si važne stvari arhivirati samo na jedan hard disk. Tj, čak i možete. "Važno" je u stvari relativan pojam.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.