Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2010., 01:05   #41
Talking komarci

lavanda pomaže ali bi se trebao saftat svako 20 min, brzo hlapi. Bar imam odličnu tinkturu koja olakšava svrbež od uboda!
imortela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 01:25   #42
Kod mene ima isto dosta lavande u vrtu i da, nije da im kao takva baš nešto jaako smeta.
Ali navečer pripalim lampicu s lavandinim uljem i mislim da je dosta učinkovito
Ružmarin odmah na terasi (makar mi je jasno da ne ulaze samo kroz vrata) i isto mislim da pomaže.
Doduše, ja sam na moru pa nemamo toliko komaraca preko dana i tigrasti su još uvijek u manjini.

Ako ste na kontinentu ili ograničeni prostorno, radije možda zasaditi ružmarin u vaze po prozorima nego lavandu, ako ništa drugo barem je koristan kao začin


A ovo za mrežice na prozorima mi nije opcija.
Što je sljedeće, rešetke protiv gostiju
Želim da skakavci sami shvate da od ovog mog ima boljih mjesta za život njihovih beba skakavaca

I zašto polažu ta jaja (valjda su jaja) u odjeću, ručnike i knjige?
Ne čine mi se baš normalni. Nije zima, imaju prirode koliko žele, ali oni vole doć tu i svijat gnijezdo na mojoj hrpi robe za peglanje
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 01:36   #43
dakle ne lavanda, već lavandino ulje... a još bolje ružmarin... imam ružmarina, ali ne po prozorima, to ću promijeniti pa vam mogu javiti

i maritze, žao mi je zbog skakavaca
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 04:46   #44
Quote:
maritza kaže: Pogledaj post

Moj problem su, pak (obični) zeleni skakavci.
Rado ulaze i borave u stanu, što i ne bi smetalo da se ne osjećaju toliko opušteno i udomaćeno da ne polažu jaja (ili nešto nalik njima) okolo

Kako im zagorčati život? Uskratiti gostoprimstvo?
Puštati neki plin, zapaliti automobilsku gumu


Ako su mali el.tabletama protiv insekata(sadrže insekticid i jednostavno ih ubiju).Može i sa ljepljivim pločama,trakama za insekte(polj.apoteka)ali su nespretne i skupe (skakavci se jednostavno poljepe).Može i sa"branama"od pjena protiv insekata(pjena u tubi).Najbolje je slažem se mrežica-tu prolaza nema a zdravo je.

Meni lavanda nije pomogla.

Zadnje uređivanje Pharmacist's Daughter : 05.08.2010. at 10:00.
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 09:44   #45
Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
A ovo za mrežice na prozorima mi nije opcija.
Što je sljedeće, rešetke protiv gostiju
Želim da skakavci sami shvate da od ovog mog ima boljih mjesta za život njihovih beba skakavaca
E JBG, ti bi jebala ali da ne umoči. Procijeni jel ti gora opcija šalabazanje skakavaca po stanu ili mreža. Blesavo je očekivati da će sami shvatiti

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
I zašto polažu ta jaja (valjda su jaja) u odjeću, ručnike i knjige?
Ne čine mi se baš normalni. Nije zima, imaju prirode koliko žele, ali oni vole doć tu i svijat gnijezdo na mojoj hrpi robe za peglanje
Ti si našla jaja na odjeći?

Opiši skakavce koji ti ulaze u kuću i opiši jaja koja nalaziš.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 10:32   #46
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Kazu da ako stavis mrezu na prozor kukci nemogu uci.
Kažu da staklo na prozoru daje još bolje rezultate.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 14:22   #47
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
E JBG, ti bi jebala ali da ne umoči.
Eh, da. Najbolje da zazidamo sve otvore, i da nitko ne ide nutra-van do zime.
Ne mogu staviti mrežicu. Nemam 1 vrata i 2 prozora. Ma neizvedivo

Tražim neki prirodan način u vidu, ne znam, smrada (po skakavačkom kriteriju, ne ljudskom ) koji ću stvarati u kući, a koji će ih odbiti od ulaženja u startu.


Quote:
Ti si našla jaja na odjeći?
Opiši skakavce koji ti ulaze u kuću i opiši jaja koja nalaziš.
Ovo je skakavac. U bijegu.


Nešto što zabijaju u robu i knjige, zapravo u sve dovoljno rahlo da ga mogu "ubaciti". Mislim da je nekakvo jaje/čahura/nemam pojma i da izlazi iz skakavčevog zadka.
Izgleda kao nekuhano zrnce basmati (! ) riže i sivkasto-bež je.


Ovdje je bilo ubačeno između stranica. Ostala je samo neka ljuska tj. fleka jer ta nazovi jaja "čistimo" : ri go :


Ako su dobro koncentrirani, onda valjda umjesto između stranica ulažu jajca u stranicu tj. list, u strukturu papira.
Ne razumijem, doduše, kako im to uspijeva, ali nalazi se - unutra.







*kao što vidite, najviše im se omilio Karakaš, a ni Márquez im nije stran
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 14:24   #48
I šećer na kraju. F.u.j.
Fini rahli puloverić, taman kakav vole: ne pregusto tkan, a opet dovoljno čvrst da "produkti" budu na sigurnom.
Majca je friško oprana (znači nije da idu na ljudski miris, nego na deterdžent :ne_zna: ) i složena. "jaja" su postavljena čak na dio oko pazuha, tj. ako je majca složena ne baš lako dostupno. Ne kužim.



Eto, samo toliko xD

Ti se skakavci uopće ne glasaju, a ni ne skaču. Barem ne dok ima ljudi oko njih.
Sad, s obzirom da nemam dokaza da ta "jaja" potiču baš od njih (to je samo moja pretpostavka zapravo) moguće je da nemam problem sa skakavcima jer mi ni ne smetaju oni nego ta sranja posvuda.
Što je to uopće?
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 14:42   #49
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
i maritze, žao mi je zbog skakavaca
Da, znam

Quote:
MBSK kaže: Pogledaj post
Ako su mali el.tabletama protiv insekata(sadrže insekticid i jednostavno ih ubiju).Može i sa ljepljivim pločama,trakama za insekte(polj.apoteka)ali su nespretne i skupe (skakavci se jednostavno poljepe).Može i sa"branama"od pjena protiv insekata(pjena u tubi).Najbolje je slažem se mrežica-tu prolaza nema a zdravo je.

Meni lavanda nije pomogla.
Za lavandu sam mislila protiv komaraca, ne skakavaca.
Ni meni ne pomaže.

Insekticid "na struju" mi se ne sviđa jer bi ga trebalo biti u svim prostorijama 24 sata dnevno 24/7, a čini mi se da bi od toga, osim skakavaca, mogli stradati i ljudi
Ljepljive trake mislim da za ovaj moj konkretan slučaj ne bi šljakale.
Oni se negdje zavuku i čuče tamo, ne mogu ih locirati uglavnom. Pojave se tu i tamo kad prelaze na drugo mjesto ili ulaze, tako da ga traka može "čekati" danima dok on operira negdje npr. iza knjiga.

Ovo s pjenom bi moglo biti rješenje
To bi išlo kao špricanje/premaz po vanjskom okviru prozora i vrata?
Zvuči učinkovito


eh, zaboravila sam u prethodnim postovima dodati da sam, osim u odjeći, ručnicima i knjigama, "produkte" našla i u kupaoni položene u cikcak vatu.
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 15:07   #50
Prvo, pohvala za detaljnost u opisivanju i za slike. Tako se to radi

Drugo, jaja najvjerojatnije jesu njihova. To je standardni oblik za njih, boja varira među vrstama. Ali i mijenja se tijekom sušenja nakon polaganja.

Treće... za polaganje jaja u list knjige nemam riječi. Znaj da je leglica jako precizan aparat i ne treba se čuditi zašto polažu doslovno u list. To rade i u prirodi, polažu jaja pod epidermis lista. Leglica je šiljati kraj zatka na ženki na slici koju si postala. Može slika skakavca odozgo, da ti nađem ime krivca? Jesu svi iste vrste koje viđaš? Mora postojati neka pravilnost zašto ti ulaze u kuću, nešto im očito paše.

Četvrto, gdje živiš? Ima li kakva šumetina kraj tebe, visoka gusta trava ili nešto slično?

Peto, nemam jebenog pojma kako da spriječiš ulazak u kuću. Žao mi je što ne želiš mrežice kao opšn (meni su one odlične, kuća mi je u prirodi, ulijetalo bi trista vragova da ih nema), ali otrovi nisu definitivno bezopasni kao što narod misli.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:37   #51
Hvala na pomoći.

Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ali i mijenja se tijekom sušenja nakon polaganja.
A nakon pranja u perilici izgledaju kao crna grančica

Quote:
Treće... za polaganje jaja u list knjige nemam riječi. Znaj da je leglica jako precizan aparat i ne treba se čuditi zašto polažu doslovno u list. To rade i u prirodi, polažu jaja pod epidermis lista. Leglica je šiljati kraj zatka na ženki na slici koju si postala.
Vidiš, a ja ne bih nikad rekla da je taj "uređaj" takve preciznosti.
Knjige su gusto zbijene na polici i uopće ne kužim kako može uopće "izdvojiti" stranicu tj. "listati" knjigu, a kamoli tek unutra ubaciti nešto
Fascinantno zapravo


Quote:
Četvrto, gdje živiš? Ima li kakva šumetina kraj tebe, visoka gusta trava ili nešto slično?
Urbano naselje, primorski kraj. Nema šume, u blizini je samo nešto nalik šipražju (što je konkretno šipražje) tj. grmlje, a i toga nema previše. Ima biljaka i drveća u okućnici.

Zanimljivo je da ulaze samo na kat, u prizemlju ih nema

Svi su, čini mi se, iste vrste. Zeleni, debeli, mislim da su im noge crne a zadak narančast.
Doduše, naiđe se i na manje, ne zelene već smeđkaste. Za njih sam mislila da su mladež zelenih jer su nekako tanji i "prozirniji", nekako svježijeg izgleda, ali moguće je i da uopće nisu ista vrsta.

Ne mogu trenutno naći ni jednog (skoro sam napisala "nažalost") za fotkanje. Ovog jednog sam bila ulovila prije neki dan kad sam se krenula požaliti na ŽK.

E, i taj dan sam bacila van dva velika zelena i jednog manjeg smeđeg, zakukumačila na forumu i...........od tada nema ni jednog
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 08:39   #52
Možda je prošla sezona razmnožavanja?Ako je možeš odahnuti do sljedeće.
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 12:44   #53
Quote:
MBSK kaže: Pogledaj post
Možda je prošla sezona razmnožavanja?Ako je možeš odahnuti do sljedeće.
Bit će ipak da nije
One pjene koje si spominjao....gdje ih potražiti?
Poljoprivredna apoteka ili je riječ o nekim profi sredstvima koje ima ekipa iz Dezinsekcije?

Imam novog foto materijala, ali ne znam da li da nastavim ovdje (možda je Saga o skakavcima malo off) ili da otvorim novu temu
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 00:58   #54
Pjene možeš potražiti po trgovinama i poljoapotekama , stoje pokraj sprejeva protiv kukaca,izgledaju kao ovi pa pročitaj deklaraciju .Zapravo obiđi više trgovina i pogledaj razne pjene jer su različite – trgovine obično drže jednog proizvođača.A i cijene istih su različite od trgovine do trgovine.U prodavača se nemoj baš previše pouzdati ,njima je svako idealno a često u centrima niti ne znaju da ih imaju na polici .
Ima još mogućnosti:
Ako imaš nekog probaj dobiti savjet od veterinara – izgleda na prvi pogled blesavo ali nije.
Kod savjeta agronoma sam skeptičan,ovi oko mene daju savjete preko nosa i često napamet.Jedino da nazoveš savjetnika za podršku i pitaš za savjet (ja sam jednom zvao Herbos-ovog).Brojeve možeš potražiti na internetu.
Jedna molba, kad riješiš problem napiši sa čime i kako si riješila jer nikad se ne zna....
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 01:26   #55
nastavljam..
Mladi zelembać koji skače kao veliki, inače pronađen kako sa zavjese sjetno promatra prirodu kroz otvoreni prozor




Ovdje imam jednog (jednu?) smeđeg, da ne kažem kafenog koji voli boraviti u kupaoni, a od milja ga zovemo Čuvar cakline



I posljednji željan fotkanja je zeleni maneken, za prijatelje - Čobanković


Ovaj gore smeđi je viđen u kupaoni dan nakon pronalaska ove blazinice


i ručnika

Napominjem da je blazinica bila u originalnom plastičnom omotu, otvorena je bila samo folija po perforaciji na dnu (ok, cure na temi će znati očemu pričam), a i taj prorez od 2cm je bio okrenut dnu košare.
E sad....kako je beštija nanjušila da je baš tamo u hrpi drugih stvari nešto vrijedno polaganja potomstva nemam pojma.
Jasno mi je da je roba koja stoji vani relativno dostupna njihovom "njuškanju" i istraživanju, ali zapakirani pamuk
Kako to nađu? Nekakvim njuhom? "Antenama"?
Nije vrag da češljaju teren centimetar po centimetar po cijele dane : pitajboga, možda i da:

Rekla bih da ona jaja (sivkasto -bež, nalik riži) iz prethodnih postova pripadaju zelenima, dok su ova crna od smeđih.
Ili nema veze s bojom životinje, nego je boja jaja ipak samo vezana uz fazu razvoja?

I još me zanima, da li se i u ovakvim uvjetima (jaje položeno u odjeću itd) iz tih jaja zbilja može na kraju izleći skakavac (nemojte se smijati ako je glupo pitanje)
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 09:35   #56
Iskreno, žao mi te je

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
E sad....kako je beštija nanjušila da je baš tamo u hrpi drugih stvari nešto vrijedno polaganja potomstva nemam pojma.
To je nagon star milijuna i milijuna godina

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
Kako to nađu? Nekakvim njuhom? "Antenama"?
Nije vrag da češljaju teren centimetar po centimetar po cijele dane : pitajboga, možda i da
Možda random padne ili sleti, ali znaj da testira. Sve dosad što si spomenula kao podlogu za jaja je biljnog podrijetla. Znači, može pamuk biti obojan i u tankom sloju tkanja, pomiješan sa viskozom, u obliku majice, ali je još uvijek pamuk. Kao i vata.

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
Rekla bih da ona jaja (sivkasto -bež, nalik riži) iz prethodnih postova pripadaju zelenima, dok su ova crna od smeđih.
Ili nema veze s bojom životinje, nego je boja jaja ipak samo vezana uz fazu razvoja?
Boja jaja ovisi o vrsti koja je obično druge boje ili uzorka na tijelu. Ima itekako veze sa vrstom, determinacijski je kriterij.

Kad sam mislila na fazu jajeta, pucala sam na svježe jaje i staro 24 sata, obično potamni kad se osuši na zraku.

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
I još me zanima, da li se i u ovakvim uvjetima (jaje položeno u odjeću itd) iz tih jaja zbilja može na kraju izleći skakavac (nemojte se smijati ako je glupo pitanje)
Pa, to je poanta ako je jaje zdravo. Razvoj skakavaca: jaje > nimfa (xn)* > odrasli kukac. To znači da ako ostaviš jaja na životu i ne uništiš ih (mehanički ), postat ćeš majka

* - između jajeta i spolno zrele jedinke kakve mrziš su nespolni stadiji, kojih uvijek bude nekoliko:



Razvoj je primitivan, hemimetabolan.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 11:13   #57
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Iskreno, žao mi te je
Zašto, pa ja sam mislila da ovdje ekipa voli životinje Trebala bi mi debelo zavidjeti

Ma samo da mi je naći neki podatak o nečemu što im smeta, neki miris ili nešto pa da to u kući puštam makar bio miris kuhanog karfiola ili poezija Vjekoslave Huljić



Quote:
To znači da ako ostaviš jaja na životu i ne uništiš ih (mehanički ), postat ćeš majka
Ufff, nadala sam se da im je potrebno još nešto pa da ta "moja" jaja ipak u međuvremenu zakržljaju/propadnu.
Nikad npr. nisam naišla na neki trag, ostatak ili samo rupu u tkanini iz koje bi bilo jasno da je to nešto što je bilo unutra - odšetalo
I ne nalazim uopće male, male tj. "mladež" nalik ovima s crteža koji si stavila.
Onaj zeleni mališa sa fotke je bio na zavjesi, tako da bih čak rekla da je takav došao izvana.

U svakom slučaju, tebi hvala na pomoći a ja ću početi s obilaskom poljoprivrednih apoteka pa javim rezultate.
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 12:30   #58
Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
Zašto, pa ja sam mislila da ovdje ekipa voli životinje Trebala bi mi debelo zavidjeti
Volim životinje, ali mi se ne sviđa ideja da mi stihijski nesu jaja po kući .
Isto kao što iskreno volim kukce, ali se ne preseravam i ne jedem paukove žohare ili fobase pred publikom. Da bih dokazala koliko ih volim. Daleko od toga.

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
I ne nalazim uopće male, male tj. "mladež" nalik ovima s crteža koji si stavila.
Postoji određen broj dana tj. trajanje stadija jajeta za svaku vrstu. Čekaj da sazriju.

Quote:
maritza kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, tebi hvala na pomoći a ja ću početi s obilaskom poljoprivrednih apoteka pa javim rezultate.
Da sam bar mogla kako pomoći, osim savjetom za mrežu. Možeš ti kupovati štogod hoćeš, ali svjesna si da ćeš živjeti u prilično toksičnoj atmosferi? Pomoću koje nikad nećeš efikasno riješiti problem skakavaca?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 23:13   #59
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Možeš ti kupovati štogod hoćeš, ali svjesna si da ćeš živjeti u prilično toksičnoj atmosferi? Pomoću koje nikad nećeš efikasno riješiti problem skakavaca?
Ne bih stavljala insekticide unutra, nego bih za početak probala s tom pjenom ili nekim premazom koji bi išao izvana, na fasadu oko prozora i vrata ili na stolariju.

I kupiti ću ulje i/ili prah nima, mislim da je to ono što tražim; da se može bezopasno po ljude npr. paliti ulje u aromalampi čiji će miris ošamutiti ovu moju divljač i spriječiti ih da poliježu jaja
kao što kaže ovaj link
ili ovaj
itd

Svi ovi spominju špricanje otopinom, ali meni je to gotovo nemoguće.
Pokušati ću sa stvaranjem neprijateljskog ozračja tako da u kući konstantno "smrdi" nim.


Mada mi se sve čini da ću na kraju ipak po mreže
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 20:46   #60
Martza pozdrav.Razgovarajući sa poznanicima došlo mi je nešto na pamet.
Imam još jednu ideju.Posluži se metodom koja se koristi za privlačenje korisnih insekata u biološkoj poljoprivredi.Znaš materijal koji im odgovara za odlaganje jaja što je prednost.Stavi van na put kojim dolaze složeno platno, vatu ili nešto slično, budi kreativna (ponudi im mjesto za odlaganje jaja) u približno istim uvijetima kakvi vladaju na mjestima gdje polažu jaja(vlaga ,mrak ,temperatura itd..).Ako pogodiš jaja će odlagati tamo,pa češ ih lakše ostraniti.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:21.